ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší zahradní traktory 2020

Datum 12.4.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Není tomu tak dávno, co jsme v našem článku nabídli přehled těch nejlepších zahradních sekaček pro tento rok. Jsou však mezi námi i tací, kterým výkon a záběr sekačky nestačí k posekání jejich rozsáhlých pozemků. Právě jim jsou na trhu k dispozici poněkud robustnější a silnější mazlíci – zahradní traktory.

V tomto testu vám představíme tři nejlepší modely, které je v současné době možné zakoupit.

Nejlepší cena/kvalita
Stiga Estate 3084 H
Zlatý střed

Skvělý poměr cena/výkon, ideální společník pro majitele středně velkých ploch.

Nejlepší celkově
Honda HF 2417 HM
Pro náročné

Multifunkční pomocník, který se nezastaví před žádnou výzvou.

Nejlepší levný (do 40000 Kč)
Riwall PRO RLT 92 H
Levný základ

Traktůrek na středně velké zahrady s velkými koly, které projedou i členitější terén.

1Nejlepší zahradní traktory

Recenze: Stiga Estate 3084 H

Stiga Estate 3084 H

Výkon: 10 kW (13,5 HP) | Záběr: 84 cm | Typ převodovky: hydrostatická | Počet nožů: 2 | Objem koše: 240 l | Přibližná cena: 54 000 Kč

Klady
 • Kvalita sečení
 • Hydrostatická převodovka
 • Dílenské zpracování
Zápory
 • Vyšší hluk
 • Menší záběr

Model Estate 3084 H od společnosti Stiga, jednoho z nejznámějších výrobců zahradní techniky, nabízí skvělé vlastnosti za relativně přívětivou cenu.

Hlavním pozitivem je především skvěle zpracované sekací ústrojí, které zabezpečí, že práce bude provedena vždy rychle a kvalitně. S hydrostatickou převodovkou je možné rychlost a směr jízdy ovládat za pomocí pedálů, což přispívá k plynulosti a vysokému komfortu při sečení. Světlým bodem produktu je taky jeho velmi kvalitní dílenské zpracování šasi, které obstojí i při práci v náročnějších podmínkách.

Záporem je především vysoká hladina hluku vydávaná dvoutaktním motorem, která si může u citlivějších jedinců vynutit použití pomůcek pro ochranu sluchu. Majitele velkých ploch nepotěší ani menší záběr 84 cm, který může nepříjemně protáhnout dobu sekání.

Celkově se však jedná o konstrukčně i výbavou velmi zdařilý stroj, který je dostupný za poměrně příznivou cenu, mírně přesahující 50 000 Kč.

Recenze: Honda HF 2417 HM

Honda HF 2417 HM

Výkon: 9,4 kW (13,5 HP) | Záběr: 102 cm | Typ převodovky: hydrostatická | Počet nožů: 2 | Objem koše: 300 l | Přibližná cena: 110 000 Kč

Klady
 • Značný výkon
 • Jednoduché ovládání
 • Bezporuchový chod
 • Komplexní použití
Zápory
 • Vysoká cena

Stroj, který se nezastaví takřka před ničím. Tak je možné jednou větou charakterizovat zahradní traktor Honda HF 2417 HM. Ten nabízí za mnoho peněz mnoho muziky, jelikož se ve své podstatě nejedná jen o zahradní traktor. V mžiku oka se může přeměnit třeba v odhrnovač sněhu, frézu, vlečku či malý tahač.

Traktor je vhodný k použití i na plochách větších než 20 000 m2, jeho záběr a celkové provedení žacího ústrojí zajistí, že to bude práce rychlá a kvalitní. Díky výkonnému motoru se stroj nezastaví ani před vzrostlou či vlhkou trávou a problém mu nečiní ani zdolávání převýšení. Modely Honda se rovněž pyšní robustní konstrukcí z dlouhověkých materiálů. Ty zajistí dlouhá léta používání bez nutnosti oprav.

Jedinou významnou vadou na kráse zůstává skutečně vysoká cena, Ta je však vykoupena jednak perfektními parametry stroje, jednak faktem, že traktor zastane velké množství dodatečné práce kromě sekání trávy.

Recenze: Riwall PRO RLT 92 H

Riwall PRO RLT 92 H

Výkon: 9 kW (12,5 HP) | Záběr: 92 cm | Typ převodovky: automatická | Počet nožů: 2 | Objem koše: 240 l | Přibližná cena: od 42 990 Kč

Klady
 • Výkonný motor
 • Velký objem koše
 • Sečení u překážek
 • Nízký poloměr otáčení
Zápory
 • Neseká během couvání

Posledním recenzovaným produktem našeho výběru je zahradní traktor Riwall PRO RLT 92 H s hydrostatickou převodovkou a zadním výhozem. Jde o ideální model pro sekání menších a středně velkých pozemků.

Srdcem tohoto modelu je špičkový motor MTD Evo 1 o max. výkonu 14,5 HP a vysokém objemu 420 cm3. Jedná se tedy o výkonný motor, který by se neztratil ani u dražších modelů. Výhodou je i velký koš o objemu 270 l. Ten vám pomůže k plynulé práci a posekání i středně velkých ploch pouze na několik naplnění, protože není nic horšího, než neustále přerušovat práci a vysypávat plný koš.

Nízký poloměr otáčení vám společně s excentricky uloženým žacím ústrojím umožní sečení těsně v okolí překážek v podobě zídek nebo chodníků. Pro lepší průchodnost terénem a zároveň pro větší komfort při sečení je zahradní traktor Riwall PRO RLT 92 H osazen velkými koly. Vpředu se nachází 15″ kola, zatímco vzadu jsou kola 18″.

Navíc si můžete dokoupit k traktůrku další příslušenství, které vám pomůže s mulčováním zahrady. Bohužel při couvání není možné sekat trávu, což zmiňují často i uživatelé ve svých recenzích. Ale i přes tuto nedokonalost můžeme zahradní traktor Riwall PRO RLT 92 H doporučit každému majiteli menších a středně velkých zahrad.

2Nejprodávanější zahradní traktůrky

3Jak správně vybrat zahradní traktor?

Kritéria pro správný výběr zahradního traktoru jsou velmi podobné těm pro volbu zahradní sekačky. Základním parametrem, od kterého se vše odvíjí je rozměr a sklon sekané plochy. Podle nich se pak řeší především výkon motoru, typ převodovky, záběr žacího ústrojí či kvalita konstrukce. Důležité je také pečlivě vybrat přídavné funkce, jako je mulčování, velikost sběrného koše či přítomnost bočního výhozu.

Rozměr zahrady a šíře záběru

Rozměr zahrady je zcela zásadním kritériem pro výběr toho správného traktoru. Traktory jsou obvykle užívány pro plochy od 1500 m2 a podle její velikosti se pak liší také šíře jejich záběru. Její hodnoty dle rozměrů plochy jsou uvedeny v následující tabulce. Jelikož platí, že čím větší záběr, tím silnější motor a tím vyšší spotřeba, je vhodné se při výběru řídit rozumem a nekupovat zbytečně výkonný stroj pro menší plochy.

Velikost plochy Šíře záběru
do 2000 m2 60 – 75 cm
2000 – 3000 m2 75 – 92 cm
2000 – 5000 m2 92 – 105 cm
nad 5000 m2 105 – 120 cm

Výkon motoru

Velmi důležitým faktorem pro výběr toho správného traktoru je výkon jeho pohonné jednotky. Zde je potřeba brát zřetel jednak na šíři záběru stroje a také na četnost sečení a členitost terénu. V případě častého kosení rovné plochy postačí motor s 15 HP (11 kW).

Jestliže je však traktor určen pro terén s velkým sklonem, případně na vysokou trávu, je nutné zvážit nákup produktu se silnějším motorem, protože právě pohon spotřebovává velké množství výkonu.

Typ převodovky

V současnosti se na trhu vyskytují modely se třemi typy převodových systémů – mechanickým, tzv. variátorem a hydraulickým. Hlavní rozdíl je především v ceně a od ní odvozeného komfortu, který při práci s traktorem nabízejí.

Mechanická převodovka představuje tu nejlevnější variantu. Hodí se především na druh ploch, kde není potřeba se příliš vyhýbat překážkám či couvat. Při couvání je nutné zastavit, přeřadit a teprve poté se rozjet. To může práci na členitějším terénu výrazně zpomalit.

Variátor představuje jakýsi mezistupeň mezi řazením mechanickým a hydraulickým, což se odráží také v jeho ceně. Výhodou je, že je nutné zařadit pouze mezi jízdou dopředu či couváním a rychlostní stupně jsou pak řízeny pákou či pedálem. V případě velmi členitých terénů, u kterých je nevyhnutelné užití zpátečky však může i tento systém přinášet nepříjemná zdržení.

Vrcholný komfort pak představuje řazení hydraulické. Není nutné žádné mechanické řazení, jízdu dopředu a zpátečku řídí dva samostatné pedály. Poskytovaný komfort se však odráží na ceně, která je zhruba o deset tisíc vyšší než v případě standardní mechanické převodovky.

Kvalita konstrukce

Provedení konstrukce je přímo úměrné ceně stroje. U levnějších traktorů je možné nalézt pouhý plech tvarovaný do písmene L, na němž jsou uchyceny klíčové části stroje. Střední a vyšší třídy traktorů pak nabízejí robustnější, z profilů svařovaný rám, který samozřejmě nabízí větší odolnost a životnost.

Stejně jako provedení rámu je vhodné při nákupu zkontrolovat také nápravy. Traktory prodávané za nejnižší ceny mají plechové nápravy a řídící tyče s centrálním šroubem. U produktů vyšší třídy je pak možné naleznout již nápravu z oceli či litiny a řídící tyče s kulovými čepy.

Při výběru toho správného pomocníka pro údržbu travnatých ploch je tak zásadní zvážit, jak velké zátěži bude vystaven. V případě občasného kosení rovné zahrady postačí i traktor jednodušší konstrukce. Pokud se však jedná o rozsáhlou plochu s celou řadou převýšení a překážek, je vhodné vybrat si stroj s takovou konstrukcí, která zátěži odolá.

Přídavné funkce

Vzhledem k tomu, že traktor nemusí představovat jen poněkud větší zahradní sekačku, ale komplexního zahradního pomocníka, je vhodné se zaměřit mimo jiné i na přítomnost přídavných funkcí. Základní výbavu, standardně dodávanou společně se strojem, představují mulčovač a sběrný koš, které pomáhají dále zpracovat pokosenou trávu.

Silnější motory pak utáhnou také vozík s korbou, shrnovací radlici či frézu na sníh, případně drtič zahradního odpadu. Využití traktoru tak může být různorodé a záleží jen na uživateli, zda alternativní funkce využije či nikoli. Případný zájemce o celoroční užívání stroje by pak měl vybírat takový produkt, jehož nabídka bude dostatečně pestrá.

Značka a dostupnost náhradních dílů

Podobně jako v případě sekaček i u zahradních traktorů je známá a ověřená značka zárukou kvality. Vzhledem k tomu, že tyto stroje jsou finančně velmi nákladné, je vhodné vždy zakoupit výrobek od časem prověřené společnosti.

Při nákupu stroje je také vhodné informovat se na dostupnost náhradních dílů, případně vzdálenost od nejbližšího servisního střediska. Není totiž nic horšího, když se traktor porouchá uprostřed sezóny, kdy je nejvíce zapotřebí a náhradní díly budou na skladě až za několik týdnů.

Nejlepší zahradní traktůrky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články