Každá rekonstrukce s sebou obvykle přináší i změnu vnitřních dispozic. K tomu je ovšem nutné jeden průchod zazdít a jiný naopak vysekat. K tomu účelu se využívá pneumatické kladivo. Velký test vybral 3 nejlepší bourací kladiva. Vítězem se stalo výkonné demoliční kladivo Makita HM 1214C.
Nejvyšší úroveň provedení za velmi vysokou cenu – perfektní pomocník pro profesionály. Vítěz testu!
Špičkové bourací kladivo s antivibračním systém. Oceníte systém stálého udržování otáček a příklep.
Levné a perfektně zkonstruovaný stroj se značným výkonem i pro ty nejtěžší práce. Vhodný pro nejnáročnější kutily.
Nejlepší bourací kladiva
Recenze Makita HM 1214C – Nejlepší bourací kladivo celkově
Hmotnost: 12,3 kg | Příkon: 1 500 W | Způsob upínání: SDS-Max | Síla úderu: 25,5 J | Počet otáček: 500 ot./min. | Frekvence příklepu: 950 – 1500 p./min.| Přibližná cena: 18 500 Kč
- Dobrá ovladatelnost
- Velmi vysoký výkon
- Kvalita provedení
- Odizolovaná rukojeť
- Výrazná cena
- Nižší frekvence příklepu
Bourací kladivo firmy Makita HM 1214C patří, stejně jako všechny ostatní modely tohoto producenta, ke špičce ve své kategorii. Základem je především vysoká úroveň řemeslného zpracování konstrukce, díky čemuž je pneumatické kladivo velice odolné před případným poškozením a rovněž vydrží i práci v náročných podmínkách.
Dalším velkým kladem je značný výkon, díky čemuž je možné kladivo využít i na ty nejtěžší činnosti, s nimiž se bez větších problémů popasuje. Ačkoliv je hmotnost poměrně vysoká, povedená úprava madel a dostatečná antivibrační úprava zaručují, že nedojde k výrazné únavě ani při déle trvajícím bourání.
Nejzásadnějším nedostatkem pneumatického kladiva tak zůstává výrazný finanční obnos, jenž je nutné za pořízení produktu zaplatit. Ten je však více než vyvážen dobrými vlastnostmi zařízení. Některé může zaskočit i menší frekvence příklepu, avšak vzhledem k vysoké síle jednotlivých úderů se nejedná o závažný nedostatek.
Ve firmě Makita tak navrhli a zkonstruovali vynikajícího pomocníka jak pro nejnáročnější domácí kutily, tak pro profesionální řemeslníky. Nejlepší bourací kladivo a vítěz testu!
Recenze Extol Industrial 8790101 – Kvalitní demoliční kladivo za TOP cenu
Hmotnost: 7,4 kg | Příkon: 1 350 W | Způsob upínání: SDS-Max | Síla úderu: 14 J | Počet otáček: 250 – 500 ot./min. | Frekvence příklepu: 1 900 – 3 000 p./min. | Přibližná cena: 8 990 Kč
- Antivibrační systém
- Regulace množství otáček a příklepů
- Systém stálého udržování otáček
- Rozsvítí se při zapojení do sítě
- Nižší síla úderu
Pro náročnější zákazníky jsme zvolili vrtací i sekací kladivo Extol Industrial 8790101. Hravě si poradí s cihlami, betonem a kamenem.
Jestliže dojde k opotřebení uhlíků, sekací kladivo se automaticky vypne. V momentě, kdy bourací kladivo zapojíte do sítě, zapne se světelná signalizace. Antivibrační systém potlačuje vibrace vznikající při práci. Díky tomu nebudete vystaveni nepříjemným otřesům. Práci tak budete moci vykonávat déle a nebudete předčasně unaveni. 12stupňový zámek vám poslouží k udržení sekáče v nastavené poloze. Příklepy a otáčky můžete regulovat pomocí 6stupňové nezávislé regulaci. Bourací kladivo také vlastní systém stálého udržování otáček. Hmotnost přístroje je spíše nižší, manipulace pro vás tak bude snadná.
Přes všechny vyjmenované klady jsme trochu nespokojeni se sílou úderu. Hodnota 14 J nám říká, že zařízení je schopno rozseknout spíše méně odolný povrch.
Vybrané bourací kladivo Extol Industrial 8790101 je svými parametry a slušnou cenou skvělým pomocníkem při vrtání i sekání. Kvalita zpracování a množství bezpečnostních prvků vás určitě snadno přesvědčí o koupi tohoto přístroje.
Recenze Scheppach AB 1600 – Levné a odolné bourací kladivo
Hmotnost: 17 kg | Příkon: 1 600 W | Způsob upínání: šestihran | Síla úderu: 47 J | Počet otáček: 500 ot./min. | Frekvence příklepu: 1 500 p./min. | Přibližná cena: 4 100 Kč
- Nízká cena
- Odolnost konstrukce
- Vysoká rázová energie
- Snadná montáž a údržba
- Kufřík a dodatečné příslušenství v ceně
- Protékání oleje podél sekáče
- Hůře zpracované spodní držadlo
- Absence českého návodu
Nejlevnějším bouracím kladivem našeho přehledu navrženém a zkonstruovaném v dílnách tradičního producenta řemeslnického náčiní, je sekací kladivo Scheppach AB 1600. To i přes velice příznivou cenu patří mezi to nejlepší, co je možné v ranku těch nejtěžších bouracích kladiv možné zakoupit.
Výrazným pozitivem je značná odolnost konstrukce, díky čemuž nedojde k poškození bouracího kladiva ani jeho méně šetrným používáním. Zařízení se též vyznačuje poměrně velkou rázovou energií, dokáže si tedy bez větších problémů poradit i s tvrdými materiály. Upínání prostřednictvím šestihranu a údržba jsou snadné a zvládne je i laik. Výhodou je též fakt, že výrobce dodává spolu s kladivem i kufřík pro jeho uskladnění, stejně jako základní příslušenství k údržbě.
Největším záporem je potom nedostatečné těsnění v oblasti podél sekáče, odkud dochází k vytékání oleje. Kladivo má rovněž špatně zpracované spodní držadlo, díky čemuž může být především intenzivnější práce docela únavná. Uživatelé nevládnoucí cizím jazykům potom nepotěší fakt, že zcela chybí česká jazyková mutace návodu.
Celkově se však jedná o výrobek se zcela pozitivním poměrem cena/výkon. Boduje totiž nejen vysokým výkonem, ale i vysokou kvalitou zpracování.
Nejprodávanější bourací kladiva
Jak vybrat bourací kladivo
Nejpodstatnější volba každého zákazníka je výběr správné třídy podle hmotnosti. Důležitými kritérii pro volbu toho správného pomocníka jsou příkon a energie úderu. Svou roli samozřejmě sehrává i způsob upínání pracovního nástroje kladiva. Při nákupu je vhodné si též ověřit řešení zpracování rukojeti a celkovou úroveň konstrukce.
Kritéria výběru
Třídy zařízení dle hmotnosti
Základním rozdělením jednotlivých druhů kladiv je dle jejich hmotnosti. Ta do značné míry určuje úkoly, pro něž jsou jednotlivé modely vhodné. Zároveň se však se zvyšující váhou zvyšuje i náročnost při práci, a tudíž je potřeba přihlížet i k celkovému provedení konstrukce. V následující tabulce je možné si ověřit jednotlivé váhové kategorie a jejich vhodnost k použití:
Hmotnost kladiva | Využití |
---|---|
Do 3 kg | Osekávání obkladů, vysekávání drážek pro elektroinstalaci, vodovodní trubky aj. |
5 – 11 kg | Bourací práce, sekání zdiva a betonu |
11 kg a více | Nejtěžší bourací a prorážecí práce |
Při samotném výběru je vždycky dobré se zamyslet, k čemu především bude pneumatické kladivo využíván. Provádět totiž drobné úpravy a vysekávání dlaždic s 30 kg kladivem je nejen velice únavné, ale i prakticky nemožné vzhledem k výrazné rázové energii takového aparátu.
Příkon
Parametrem úzce souvisejícím právě s třídou hmotnosti výrobku je jeho příkon. Pro ty nejlehčí pomocníky plně dostačuje výše parametru okolo 900 W. Středně hmotná zařízení by potom měla mít alespoň 1 100 W tak, aby byl zaručen jejich dostatečný chod. Ty nejsilnější bourače potom dosahují síly až 2 000 wattů.
Obecně platí, že je vhodné volit produkt s pokud možno co nejvyšším příkonem. Jedině tak je zaručena dostatečná kvalita práce i při sekání velmi tvrdých a pevných zdí. V opačném případě může dojít k nepříjemným zádrhelům a přehřívání motoru. Na druhou stranu je nutné pamatovat na to, že se zvyšující se sílou motoru rostou i rozměry a celková náročnost manipulace.
Energie úderu
Dalším zásadním kritériem je síla jednotlivých úderů. Ta udává, jak tvrdý a odolný povrch bude zařízení schopno proseknout. Stejně jako příkon i energie je úzce spjata s hmotností přístroje. Nejméně hmotná kladiva dosahují intenzity okolo 2 J, naproti tomu ta nejmocnější kladiva mohou vyvinout ráz o síle až 60 J.
Způsob upínání
Klíčovou roli v přenosu jednotlivých wattů na rázovou energii, má způsob upínání. V současné době je možné na trhu nalézt dva základní takové způsoby, a to SDS-Plus a SDS-Max. Oba se vyznačují tím, že upnutí sekáče je snadné a rychlé, přičemž současně dochází k minimálním energetickým ztrátám.
SDS-Plus
- Nízká cena
- Možnost zakoupit sekáče pro různé druhy materiálů
- Dlouhá životnost
- Pouze pro ta nejlehčí kladiva
- Slabší přenos energie
SDS-Max
- Pro většinu dostupných kladiv
- Profesionální úroveň přenosu energie
- Značná cena
Ty nejtěžší demoliční kladiva potom pro upnutí využívají vnitřního šestihranu, přičemž je nutné sekáč utáhnout ručně. Neprofesionální zákazník se obvykle při svém nákupu setká s produkty vybavenými systémem SDS-Plus. Ten nabízí dostatečné parametry za velmi příznivou cenu.
Ergonomie a konstrukční kvalita
Stejně jako u každého řemeslnického náčiní, má svůj význam i pohodlí, jež zajišťuje při práci. Zcela zásadní význam má především řešení rukojeti. Ta by měla dobře padnout do ruky a být vybavena antivibračním systémem, jedině tak nebude ani déletrvající práce zbytečně vyčerpávající.
Při výběru je pak též žádoucí ověřit si kvalitu samotné konstrukce modelu. Ta by měla být z materiálu odpovídající úrovně. Vzhledem k tomu, že se jedná o stroje, které jsou využívány ve velice náročných podmínkách, měly by vydržet bez větších problémů i přímý náraz.
Diskuse u článku