ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Kočárky na běhání

Jak se s děťátkem udržet v perfektní kondici? Skvělou možností je kočárek na běhání. Zatímco rodič sportuje, dítě odpočívá, spí, nebo pozoruje krajinu. Větší děti si užívají jízdu větší rychlostí než při klasických procházkách a pochůzkách po městě.

Běhat s kočárkem může kdokoli, jak zkušení běžci, tak úplní začátečníci. Důležité je brát při sportu ohled na miminko a vybrat si kvalitní kočárek, který zajistí pohodlí a bezpečí. Běžecké kočárky jsou odpružené, mají nízkou hmotnost a jsou vybaveny ruční brzdou. Kromě běhání je s nimi možná také jízda na kolečkových bruslích. Ověřenou je klasickou je sportovní kočárek na běhání X Lander X run.

Nejlepší celkově

Odpružený bezpečný kočárek pro děti do 22 kg. Ergonomická rukojeť pro pohodlný běh.

Nejkompaktnější

Nejpohodlnější kočárek pro běh. Velká zadní kola s odpružením zajišťují stabilitu.

S dvojkombinací

Kočárek s možností instalace hluboké korby. Vhodný pro běhání i s nejmenšími kojenci.

Nejlepší běžecké kočárky

Recenze Thule Glide2 Jet – nejlepší kočárek na běh podle našeho výběru

Thule Glide2 Jet Pro náročné

Značka: Thule | Nosnost: 22 kg | Polohovatelné opěradlo: ano | Odpružení kol: ano | Ruční brzda: ano | Hmotnost: 10,8 kg | Rozměry po složení: 93,5 cm × 58 cm × 33 cm | Rozměry kol: 40,6 cm vpředu, 45,7 cm vzadu

Klady
 • aerodynamická konstrukce
 • vyšší nosnost
 • snadné skládání
 • jednoduché ovládání
 • integrované větrání
Zápory
 • větší rozměry po složení

Běžecký kočárek Thule Glide2 Jet je navržený tak, abyste s ním podávali nejlepší běžecké výkony. Aerodynamická konstrukce zajišťuje pohodlný běh bez velké zátěže, kterou by jinak kočárek představoval. Nastavitelné madlo se snadno ovládá i jednou rukou. Při sportu budete mít pocit, že s sebou žádný kočárek nemáte. Pohodlí je samozřejmě dopřáno i dítěti, nechybí polohovatelné opěradlo, polstrované popruhy a kvalitní odpružení.

Kočárek je vybavený ruční brzdou a poutkem, což zajišťuje bezpečnost nejen při běhání, ale také při jízdě na kolečkových bruslích. Snadno se skládá, a i když jsou na trhu kompaktnější modely, Thule Glide2 Jet snadno naložíte do auta i s mnoha dalšími věcmi. V terénu oceníte prostorný koš pod sedadlem a kapsy na zadní straně opěradla.

Recenze Cybex Avi All – kompaktní kočárek na běh i cestování

Cybex Avi All Zlatý střed

Značka: Cybex | Nosnost: 22 kg | Polohovatelné opěradlo: ano | Odpružení kol: ano | Ruční brzda: ano | Hmotnost: 10,6 kg | Rozměry po složení: 89 cm × 58,5 cm × 25 cm | Rozměry kol: 40,6 cm vpředu, 50,8 cm vzadu

Klady
 • velká zadní kola
 • vyšší nosnost
 • možnost instalace adaptérů na autosedačku
 • kompaktní rozměry po složení
 • snadné skládání
Zápory
 • nevhodný pro děti do 6 měsíců

Kočárek na běhání Cybex Avi All má ve srovnání s jinými největší kola, což zajišťuje dítěti bezpečí a pohodlí i ve větší rychlosti. Samozřejmostí je odpružení zadní osy. Pomocí ruční brzdy můžete regulovat rychlost kočárku. To oceníte zejména při běhu v kopcovitém terénu nebo při jízdě na kolečkových bruslích, když budete potřebovat zpomalit kvůli překážkám či jiným sportovcům. Aby vám rozjetý kočárek neujel, zajistí poutko, které si navlečete na ruku.

Na podvozek je možné instalovat adaptéry pro autosedačku. Výrobce nedoporučuje s instalovanou sedačkou běhat, avšak, kočárek tak získává širší využití. Snadno se skládá a po složení má kompaktní rozměry, díky nimž ho snadno naložíte do auta nebo třeba do vlaku. Ocení ho tedy zejména ti rodiče, kteří za sportem cestují nebo rádi jezdí na výlety.

Recenze X Lander X run – kočárek s možností instalace hluboké korby

X Lander X Run Levný základ

Značka: X Lander | Nosnost: 15 kg | Polohovatelné opěradlo: ano | Odpružení kol: ano | Ruční brzda: ano | Hmotnost: 11,6 kg | Rozměry po složení: 110 cm × 60 cm × 55 cm | Rozměry kol: 29 cm vpředu, 40 cm vzadu

Klady
 • snadné skládání
 • možnost instalace hluboké korby pro nejmenší kojence
Zápory
 • velké rozměry po složení
 • nízká nosnost

X Lander X run je kočárek pro méně náročné sportovce. Kola jsou sice nafukovací a odpružená, ale oproti jiným běžeckým modelům jsou malá. Pokud běháte výhradně po asfaltu nebo upravených stezkách, bude vám X Lander X run stačit, na nerovném povrchu by však při běhu nemusel být pro dítě dostatečně pohodlný. Na pěších procházkách přírodou ovšem poslouží perfektně.

Kočárek má integrovanou ruční brzdu i pětibodový pás pro připoutání dítěte. K podvozku se sportovní korbou lze dokoupit hlubokou korbu pro novorozence a malé kojence. Kočárek tak lze využívat již od narození. (S během je ale lepší pár měsíců počkat.) Nosnost kočárku se sportovní korbou je 15 kg. Je to v porovnání s jinými kočárky méně, ale i tak vydrží zhruba do 2,5 let věku dítěte.

Nejprodávanější běžecké kočárky

Jak vybrat kočárek na běhání a bruslení

Kočárek na běhání ocení aktivní rodiče, kteří chtějí sportovat, a přitom být se svým miminkem nebo batoletem. Každý běžecký kočárek je trochu jiný a různým rodičům vyhovují rozdílné vlastnosti. Podívejte se, co byste měli při výběru sledovat.

Bezpečnost kočárků na běhání

Kočárek vhodný na brusle nebo na běhání musí být pro dítě dostatečně pohodlný a především bezpečný. Rozhodně byste měli sportovat pouze s těmi kočárky, které jsou k tomu účelu určeny. Pohodlný běžecký kočárek má velká odpružená kola, která vyrovnávají nerovnost terénu. Dítě díky nim necítí hrboly, což je především ve větší rychlosti a delší vzdálenosti důležité. Ujistěte se, že lze přední kola zaaretovat.

Kočárek k bruslím by měl být vybavený ruční brzdou, kterou lze zpomalovat např. v kopcovitém terénu podobně, jako když jedete na kole. Rozjetý kočárek tak nemusíte brzdit vlastní vahou, což je namáhavé a ve větší rychlosti také nebezpečné.

Abyste mohli za sportem vyrážet i večer při horší viditelnosti, měl by mít kočárek reflexní prvky. Zkontrolujte, zda jimi máte vybavené i oblečení, aby vás nepřehlédli žádní řidiči.

Pohodlí pro vás i miminko

Kočárky na běh většinou mívají sportovní korbu. Ta by měla mít polohovatelné opěradlo i opěrku na nohy. Samozřejmostí by měl být polstrovaný pětibodový pás a polohovací stříška.

Některé kočárky lze doplnit také hlubokou korbičkou pro miminka. Tu byste měli mít, pokud plánujete běhat s miminkem mladším než 6 měsíců. Přestože dobré sportovní korby lze sklopit do vodorovné polohy, pro malé kojence je hluboký kočárek nejpohodlnější. Ke kočárkům se rovněž prodávají adaptéry na autosedačku. Při výběru si pohlídejte nosnost kočárku. Ta obvykle bývá 15 kg, ale některé kočárky umožňují vozit dítě až do 22 kg.

Nastavitelná rukojeť umožňuje rodičům snadnější manipulaci. Výhodný je úložný košík pod sedátkem. Obvykle mívá nosnost 5 kg, takže do něj uložíte vše, co budete během běhu nebo jízdy na bruslích potřebovat. Oceníte ho také na výletech případně na cestách za nákupy.

Kompaktní kočárek složíte jednou rukou

Sportovat můžete začít hned u domu, ale mnozí se rádi přepravují autem do blízkosti cyklostezek. Jestli plánujete kočárek často vozit autem, zaměřte se při vybírání na způsob, jakým se skládá. Nejskladnější kočárky složíte během chviličky s pomocí jedné ruky. Díky kompaktním rozměrům pak zaberou v autě minimum místa, a tak je možné přidat do kufru i další nezbytnosti. Snadné skládání využijete třeba i při cestě vlakem nebo autobusem.

Jak běhat s kočárkem

Běhání s kočárkem není žádná věda, ale několik rozdílů oproti běhu bez něj se najde. Především je nutné počítat s vyšší náročností. Možná se to nezdá, ale tlačit kočárek s několikakilovým miminkem dá zabrat. Z počátku pravděpodobně nezvládnete uběhnout takovou vzdálenost, jako byste bez problému běhali bez kočárku.

Zaměřte se na správné držení děla a na dýchání do břicha. Technikou byste se samozřejmě měli zabývat při každém běhu, ovšem s kočárkem je to vzhledem k zátěži ještě důležitější.

Vybírejte rovný terén, nevyrážejte do přírody, i když se vám na polních a lesních cestách běhá určitě lépe. Kočárek na běhání si sice poradí s menšími překážkami, z hlediska pohodlí pro miminko je však lepší využívat tyto vlastnosti jen při chůzi.

Spousta běžců je zvyklá trénovat se sluchátky v uších. Jestli k nim patříte i vy, s kočárkem si hudbu raději odpusťte, abyste případně co nejdříve slyšeli miminko.

Čas běhu přizpůsobte dennímu režimu dítěte. Ideální je vyrážet ven v době, kdy je zvyklé spát. To platí především s malými miminky, které ještě spí několikrát denně. Se staršími kojenci a batolaty vychytejte čas, kdy zvládnou chvilku posedět.

Náš tip

Vyrážíte běhat v chladnějším počasí? Sbalte pro sebe do kočárku teplejší bundu nebo mikinu. Kdybyste se museli kvůli miminku na delší dobu zastavit, v lehkém běžeckém oblečení byste snadno prochladli. Dítě oblečte stejně, jako byste ho oblékli na procházku.

Od kdy běhat s kočárkem

Univerzální doporučení, od kdy běhat s kočárkem, vám nikdo neřekne. Vše záleží na vás a na miminku a také na kočárku, který si pořídíte. Do půl roku věku by měly děti jezdit výhradně v hluboké korbě, a tak do té doby vyrážejte za sportem jen tehdy, pokud si koupíte běžeckou dvojkombinaci.

Tatínci mohou vyběhnout dříve než maminky. Těm se běhání stejně jako další sporty doporučuje nejdříve po ukončení šestinedělí. Do té doby se tělo hojí a regeneruje. V prvních šesti týdnech po porodu by se měly ženy zaměřit spíše na rehabilitaci středu těla. Břišní svaly během těhotenství zeslábly a je důležité, aby se vrátily do původního stavu.

Oba rodiče musí brát při běhání ohled především na miminko. Ze začátku raději neběhejte daleko. Kdyby bylo miminko nespokojené, ukončete trénink dříve a nevěste hlavu, postupně se výdrž miminka v kočárku bude prodlužovat. Děti, které již v kočárku sedí, obvykle vydrží dlouho sledovat okolí.

Příslušenství ke kočárkům

Jak již bylo řečeno, sportovní korbu některých kočárků lze nahradit hlubokou. Možné je dokoupení adaptérů na autosedačku. Další příslušenství bývá součástí balení nebo je lze pořídit zvlášť:

 • pláštěnka
 • stínítko
 • nánožník, fusák
 • deka
 • držák na láhev

Prodávají se také stupátka pro starší děti. I jim můžete kočárek na běhání doplnit, ale využívejte ho pouze při pěších procházkách. Až poběžíte nebo pojedete na bruslích, staršího sourozence nechte raději jet vedle vás na kole či odrážedle. Na výlety by se mohla hodit přebalovací taška. Při sportu ale překáží, k uložení věcí použijte koš pod sedadlem.

Jak vybrat boty na běhání

Budete s během teprve začínat? Spolu s kočárkem si pečlivě vyberte boty na běhání. Základní dělení obuvi rozlišuje terén, na kterém budete běhat. Protože budete běhat s kočárkem, týká se vás především asfalt, případně lehký přírodní terén. Volte proto boty určené pro silniční běh. Tyto boty mají méně výrazný vzorek podrážky, lehký svršek a jsou vyrobeny tak, aby tlumily dopad.

Volbu obuvi dále ovlivňuje způsob došlapu. Pokud nemáte žádný pohybový problém, volte boty vhodné pro neutrální došlap. V opačném případě je dobré potíže i boty konzultovat s fyzioterapeutem. Jistě si chcete běháním zlepšit zdraví, nikoli obráceně.

Jakou zvolit velikost? Určitě počítejte s malým nadměrkem, noha pří běhu potřebuje spoustu místa, jedině tak může správně pracovat. Zaměřte se také na šířku, určitě se nesoukejte do příliš úzkých bot.

Jak vybrat brusle

Kolečkové brusle se liší podle toho, zda jsou určeny na upravené stezky nebo na rampu. Vás se samozřejmě týká první případ – alespoň tedy pro chvíle, kdy budete sportovat s kočárkem. Vybírejte proto fitness, závodní nebo trekové čtyřkolečkové brusle.

Začátečníkům budou vyhovovat brusle s měkkými kolečky (tvrdost 75A), zkušení sportovci, kteří chtějí na dráze nabrat pořádnou rychlost, vyhovují větší tvrdá (80A a více). Rychlejší jízdy dosáhnete s velkými kolečky, musíte ale počítat s tím, že menší se snadněji ovládají. Pokud si tedy nejste na bruslích jistí, vybírejte ideálně kolečka o průměru 8-9 cm.

 Chytré láhve

Sport vyžaduje dodržování pitného režimu. K tomu vám nejlépe pomohou chytré láhve. Ty neslouží jen jako nádrže na vodu, ale také jako kontrolky, které hlídají, zda dostatečně pijete. Některé lze spojit s aplikacemi v telefonu.

Kde koupit kočárek na běhání?

Kočárky na běhání seženete v obchodech, které se zaměřují na dětské a kojenecké zboží. Hledat můžete i v e-shopech. Doprava kočárků bývá zdarma. iMrňous.cz nabízí široký výběr běžeckých, sportovních i golfových kočárků. Najdete tam také odrážedla, postýlky, vaničky nebo nosítka. Kdybyste si chtěli zboží před koupí prohlédnout, možnost máte v showroomu v Ostravě.

E-shop Pinkorblue.cz se zaměřuje především na kočárky a autosedačky, ale mezi produkty najdete dokonce i kojenecké oblečení. Pro pravidelné zákazníky na obchod věrnostní program.

Osobní výdej v Praze Nuslích, v Hostivicích a Hradci Králové umožňuje e-shop Feedo.cz. Kromě kočárků a autosedaček zde seženete jednorázové i látkové plenky, hračky nebo vybavení dětského pokoje.

Nejoblíbenější značky

Kočárek na běhání Thule

Thule je švédská značka, která byla založena již v roce 1942. Tehdy se věnovala jen doplňkům k automobilům, výrobou kočárků se začala zabývat mnohem později. Dnes je známá jako výrobce kvalitních kočárků, které si hravě poradí s jakýmkoli terénem. Běžecké kočárky Thule jsou spolehlivé, bezpečné a vyznačují se aerodynamickým tvarem, jenž usnadňuje pohyb.

Sportovní kočárky na běhání Cybex

Značku Cybex založil český podnikatel. Ačkoli je mladá, patří k nejoblíbenějším a nejrychleji se rozrůstajícím. Je zaměřená především na kočárky a autosedačky. V nabídce najdete sportovní, golfové i městské kočárky, nechybí ani dvojmístné pro dvojčata či sourozence s malým věkovým rozdílem.

Kočárky na běh X Lander 

Polský výrobce X Lander vyrábí kočárky pro každou příležitost za dostupnou cenu. Bohatý je výběr především sportovních a golfových kočárků, ale ani rodiče novorozenců nepřijdou zkrátka. Volit mohou s několika dvojkombinací či trojkombinací, které zahrnují i bezpečnou autosedačku.

Kolik stojí kočárek na běhání

Ceny běžeckých kočárků se příliš neliší, jelikož jsou na ně kladeny vysoké nároky z hlediska bezpečnosti.

Do 12 000 Kč

Cena levnějších kočárků na běhání se pohybuje od 10 000 Kč do 12 000 Kč. Mají integrovanou ruční brzdu, polstrovaný pětibodový pás i odpružená kola. Na rozdíl od dražších modelů mívají vyšší hmotnost, složené zabírají více místa a obvykle mají nižší nosnost, umožňují vožení dětí do 15 kg.

Od 12 000 do 20 000 Kč

V dražších kočárcích je možné vozit děti až do 22 kg. Mají větší kola, což zvyšuje pohodlnost jízdy. Konstrukce bývá lehčí, snadněji ovladatelná a mívá aerodynamický tvar pro lepší sportovní výkony.

Nad 20 000 Kč

Kočárky s cenou nad 20 000 Kč jsou špičkové modely s nejlehčí konstrukcí a nejkompaktnějšími rozměry po složení. Jsou pro velmi náročné rodiče s nekompromisním tréninkovým plánem.

Nejoblíbenější kočárky na běhání

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (21 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář