ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší dětská odrážedla 2021 – Recenze a návod jak vybrat

Datum 6.4.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Dětská odrážedla jsou v posledních letech stále oblíbenějším dopravním prostředkem malých i větších dětí. Lze je označit jako skvělou průpravu k budoucí jízdě na skutečném jízdním kole. Odrážedla se vyrábějí z různých materiálů, v odlišných kvalitách a v několika cenových relacích. Kritériem výběru musí být v první řadě bezpečnost. Nejlepší modely jsme vybrali níže:

Nejlepší poměr cena/kvalita

Skvělé dřevěné odrážedlo se zvířátky pro všechny děti od věku 3 let.

Nejlepší celkově

Dětské odrážedlo pro náročné. Má dobrou stabilitu, robustní konstrukci a nafukovací kola.

Pro nejmenší

Základní a stabilní odrážedlo pro nejmenší děti (12-36 měsíců) se čtyřmi kolečky.

1Nejlepší dětská odrážedla

Recenze: Milly Mally Duplo – Dřevěné odrážedlo se zvířátky pro všechny děti

Recenze: Milly Mally Duplo

Hmotnost: 4 kg | Barva: zelená + další | Typ kol: nafukovací | Brzdy: ne | Přibližná cena: 1 400 Kč

Klady
 • Dobrý poměr ceny a kvality
 • Robustní konstrukce
 • Dobrá ergonomie
 • Nastavitelná výška sedátka
 • Snadné sestavení
Zápory
 • Nemá brzdy

Odrážedlo Milly Mally Duplo je klasickou dětskou zábavou, která nabídne dobrý kompromis mezi opravdu dobrou kvalitou zpracování a stále ještě přijatelnou cenou. Pro výrobu bylo použité pevné dřevo. To je odolnější a tím pádem i bezpečnější než plast a zároveň lehčí než kov. Navíc se jedná o nadčasové provedení.

Milly Mally Duplo má velice robustní konstrukci a přitom váží jen 4 kg. Kola jsou klasicky gumová a nafukovací, jak to bývá u pokročilejších modelů zvykem. Tímto zpracováním se odrážedlo blíží k prvnímu kolu a dokáže vyvinout rychlost, která bude děti bavit. Ve srovnání s kolem chybí šlapadla, ale také bohužel brzdy, které se u méně opatrných dětí na odrážedle hodí.

Milly Mally Duplo mohou používat děti od věku tří let a do váhy 20 kg. Zadní kola jsou vybavena ložisky. Hlavním plusem, který toto odrážedlo nabízí, je skvělá ergonomie. Umožňuje jezdit hodiny se zachováním maximálního pohodlí. Rukojeti neklouzají a sedačka je měkká, navíc s nastavitelnou výškou, díky které vaše dítě z odstrkovadla tak rychle nevyroste.

Děti potěší nejen zábava, kterou si s odrážedlem užijí, ale také jeho pěkný design. Na konstrukci jsou namalovaná veselá zvířátka, jako například kravička, pejsek, kočička nebo žirafa. Při jízdě se Milly Mally Duplo snadno ovládá a je dostatečně stabilní. Montáž není vůbec náročná a poradí si s ní hravě každý rodič.

Recenze: First Bike Limited Edition – Nejlepší dětské odrážedlo

First Bike Limited Edition

Hmotnost: 3,9 kg | Barva: modrá | Typ kol: nafukovací | Brzdy: ano | Přibližná cena: 3 800 Kč

Klady
 • Dobrá stabilita
 • Kvalitní provedení
 • Robustní konstrukce
 • Jednoduché sestavení
 • Nízká hmotnost
 • Výborná manipulace
 • Odolná nafukovací kola
Zápory
 • Vysoká pořizovací cena

First Bike Limited Edition je dětské odrážedlo určené těm nejnáročnějším uživatelům. Je skvělou pomůckou k průpravě jízdy na opravdovém jízdním kole. Odrážedlo je vybaveno reflexními proužky zajišťujícími bezpečnost dítěte ve dne i za zhoršených podmínek viditelnosti.

Model má výbornou stabilitu a kvalitní provedení. Základem je robustní konstrukce, na níž se správné koordinaci a stabilitě naučí snadno a rychle každé dítě. Dle uživatelských recenzí se odrážedlo jednoduše sestavuje. Díky nízké hmotnosti pouhých 3,9 kg s ním dokážou dobře manipulovat i ty nejmenší děti. Dalším plusem jsou vysoce odolná nafukovací kola. Samozřejmostí je nastavitelná výška sedadla a praktická ruční brzda.

Nevýhodou odrážedla First Bike Limited Edition je vzhledem ke špičkovým vlastnostem vysoká pořizovací cena.

Recenze: Baby Mix Baby Bike – Základní a stabilní odrážedlo pro nejmenší děti

Recenze Baby Mix Baby Bike

Hmotnost: 2,6 kg | Barva: růžová + další | Typ kol: pěna | Brzdy: ne | Přibližná cena: 650 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost
 • Dobrá stabilita s více kolečky
 • Více barev
 • Snadná montáž
Zápory
 • Jen pro nejmenší děti

Baby Mix Baby Bike je ideální první odrážedlo pro vaše ratolesti. Pomůže jim si odmalička zvyknout na odstrkování a držení rovnováhy, a tak snadno přejít na velké odrážedlo a později i na jízdní kolo. Baby Mix Baby Bike je doporučovaný pro věkovou kategorii 12 až 36 měsíců a do váhového limitu 20 kg. Váží pouhých 2,6 kg, tudíž se i nejmenším dětem snadno posouvá. Díky čtyřem kolečkům výrazně pomáhá udržet stabilitu i těm nejmenším dobrodruhům, kteří zatím nestojí zcela jistě na svých nohách.

Odrážedlo je z kovového materiálu spolu s plasem a jeho kolečka z pěny. Mají neklouzavé zpracování, které zároveň tlumí ty nejhorší nárazy a poradí si s každým povrchem. Hodí se tak pro venkovní i domácí použití. Protože se jedná o model pro nejmenší děti, nenajdete na něm žádná šlapadla. Děti v cílové kategorii se posouvají pouze vlastní silou a přebytečné prvky by je zbytečně rozptylovaly. Nenajdete zde tudíž ani brzdy, což může být pro některé rodiče s rychlejšími a méně opatrnými ratolestmi nevýhodou. Nejmenší děti je však obvykle stejně nevyužijí.

Rukojeť odrážedla je protiskluzová a měkká, stejně jako pohodlné sedadlo. Baby Mix Baby Bike koupíte v různých barvách pro holčičky i pro chlapečky. Design se zvířátky se dětem moc líbí. Dospělí zase ocení zářivé odstíny zaručující dobrou viditelnost pro lepší vizuální kontrolu svým potomků i pro bezpečnost při pohybu ve městě. Další věcí, která vás pak potěší, je snadná montáž a nízká pořizovací cena.

2Nejprodávanější dětská odrážedla podle Heureky

3Jak vybrat dětské odrážedlo

Nejeden rodič už stál před důležitou otázkou, jak postupovat při výběru vhodného odrážedla pro svého potomka. Čím větší výběr, tím horší přehlednost. A na trhu to vypadá, jako by se s dětskými vozidly roztrhl pytel. Abyste měli jistotu, že se výběr a plánovaný nákup ubírá tím správným směrem, jsou právě vám určeny následující řádky. Je v nich shrnuto vše podstatné, co byste o problematice dětských odrážedel jako rodič měli určitě vědět.

Výhody odrážedel

Nesporných výhod mají dětská odrážedla hned několik. První je především zdravý vývoj dítěte. Zatímco dítě vykonává oblíbenou fyzickou aktivitu, jeho tělo se správně vyvíjí, posilují se svaly a zlepšuje se stabilita, koordinace a držení těla.

Jízdou na odrážedle se navíc dítě perfektně připraví na své první kolo. Osvojí si praktické dovednosti, které se mu v budoucnu bezpochyby hodí.

Naučí se také držet rovnováhu, bezpečně zatáčet, zkrátka zlepšovat své manévrovací schopnosti.

Dětská odrážedla děti milují. Jsou velmi lehká, takže s nimi můžou perfektně manipulovat nebo je přenášet, kam potřebují.

Druhy odrážedel

Na jaké druhy odrážedel můžete při výběru narazit? Dnešní trh nabízí tři typy. Odrážedla plastová, dřevěná a kovová. Každý typ má samozřejmě své výhody a nevýhody, které je nutné před samotnou koupí důkladně zvážit, abyste byli s nákupem spokojení nejen vy, ale především vaše ratolesti.

Plastová odrážedla

Plastová odrážedla v první řadě vynikají svojí vysokou odolností. Rodiče potěší nízkou pořizovací cenou a děti zase malou váhou, která napomáhá snadné manipulaci.

Dřevěná odrážedla

Pokud k vašim nejoblíbenějším materiálům patří dřevo, není o čem přemýšlet. Výhody dřevěných odrážedel jsou nesporné. Jsou zárukou kvalitního provedení a pevného nadčasového materiálu, který nikdy nezevšední.

Kovová odrážedla

Kovová odrážedla disponují nafukovacími kolečky, velmi věrně tak napodobují skutečné kolo. Jsou velmi odolné, mají dlouhou životnost a nevadí jim ani působení přírodních vlivů.

Bezpečnost

Bezpečnost především. To je první a nejdůležitější rada, které se při výběru odrážedla pro vaše dítě musíte držet. Pevná konstrukce a bytelné stabilní provedení by mělo být vidět na první pohled. Je nutné zkontrolovat všechny díly a jednotlivé části vozítka, abyste něco nepřehlédli. Naprosto zapovězené jsou jakékoliv ostré hrany a volné součástky, které by dítěti mohly ublížit či dokonce vážně zranit. Co se bezpečného používání týče, naučte dítě bezpečnostním zásadám na chodníku či na hřišti. Vždy dbejte na to, aby mělo při jízdě na odrážedle pevnou obuv.

S výběrem dětského odrážedla vám pomůže následující video:

Jak vybrat správnou velikost

Velikost, respektive výška sedadla je pro správné užívání odrážedla naprosto nezbytná. Kupujete-li odrážedlo v e-shopu, tedy s nemožností osobního vyzkoušení, doporučujeme držet se následujících pokynů.

Ideální je změřit dítěti délku od rozkroku po podlahu. Měření provádějte v poloze, ve které má dítě rozkročené nohy. Stejnou vzdálenost musí splňovat i výška vybraného odrážedla. Pokud je o něco větší, nevadí. Myslete na to, že dítě musí vždy oběma nohama dosáhnout pohodlně na zem, aniž by si muselo stoupat na špičky. Nikdy však nevybírejte délku menší, dítě rychle roste, takže by to byly zbytečně vyhozené peníze.

Jsou brzdy nezbytné?

Na otázku, zda jsou brzdy u dětského odrážedla nezbytné, je jednoduchá odpověď. Vše záleží na tom, jak staré vaše dítě je. Odrážedla bez brzd jsou vhodná pro děti do 3 let věku. Ratolesti v tomto věku používají ke všemu nohy, u brzdění na odrážedle tomu není jinak. Není to pravidlem, ale většina dětí v tomto věku ještě nedokáže brzdu dostatečně zmáčknout.

Brzdy proto dopřejte dětem starším. Ty už na odrážedle umějí perfektně jezdit bez toho, aniž by se na samotný akt jízdy musely nějak zvlášť soustředit. Je to pro ně zároveň skvělá průprava k budoucí jízdě na opravdovém jízdním kole.

Typ koleček

Kolečka dětských odrážedel mohou být buď nafukovací, nebo nenafukovací. Ačkoliv se nafukovací chlubí dobrou pružností, minimální hlučností a rychlejšími jízdními vlastnostmi, obrovskou nevýhodou je zvýšené riziko píchnutí v té nejméně vhodné situaci. Tento problém s nenafukovací variantou řešit nemusíte. Negativy jsou však zhoršená pružnost hlavně při jízdě v terénu.

Sedlo

Dětské odrážedlo by mělo být v každém případě vybaveno pohodlným sedlem. Doporučujeme se vždy informovat u výrobce nebo v obchodě se sportovními potřebami, zda je skutečně měkké a dostatečně polstrované. V opačném případě se pravděpodobně stane, že si dítě jízdu na odrážedle zbytečně znechutí tím, že ho bude tlačit. A to by byla škoda.

Důležité vybavení

Kvalitní odrážedlo není vše, ve hře je celá řada dalšího nutného vybavení, bez nichž by dítě nemělo vyjíždět v žádné situaci.

Helma

Samozřejmostí by měla být dětská bezpečnostní helma. Dále se mohou hodit chrániče na ruce, kolena nebo dlaně. Především u menších dětí, které si ještě jízdu na odrážedle dostateně neosvojily, tyto ochranné pomůcky jako rodič jistě oceníte

Reflexní prvky

Oblíbené jsou i reflexní pásky a vesty. Ty nezapomeňte dítěti obléknout hlavně za zhoršené viditelnosti

Odrazky

Stále častěji můžete na ulici potkat děti na odrážedlách opatřených odrazky. Je to další způsob, jak zvýšit bezpečnost vašeho dítěte na komunikacích, chodnících nebo v terénu. Dítě je viditelné z větší dálky, a okolní lidé, cyklisti či řidiči na něj mohou rychle zareagovat

Doporučení na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, barvu či provedení dětské odrážedla, doporučujeme zjistit, zda splňuje všechna bezpečnostní kritéria či zákonné normy. Možné je i zkontrolovat vybraný model dle uživatelských recenzí či nezávislých testů dostupných na internetu. Bezpečnost dítěte je vždy na prvním místě, a v tomto ohledu nikdy nepřistupujte na kompromis.

Nejprodávanější dětská odrážedla podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články