ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších kočárků 2019

Datum 29.7.2019 Dětské zboží

Narození potomka je nejdůležitější událostí našeho života. I proto se většina nadcházejících rodičů na tento radostný zlom včas a důkladně připravuje. Na prvním místě pomyslného seznamu nezbytností bývá koupě kočárku. Následující článek vám pomůže v orientaci mezi jejich základními typy. Upozorní na hlavní zásady, které je dobré při volbě kočárku dodržet a také představí výběr těch aktuálně nejlepších a nejprodávanějších produktů na trhu.

  Nejlepší kombinované kočárky

  Joie Litetrax 4 2018Espiro Next Manhattan 2018ABC Design Viper 4 2018 Mountain
  Joie Litetrax 4 2018Espiro Next Manhattan 2018ABC Design Viper 4 2018 Mountain
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYPříznivá cena
  Nízká hmotnost
  Snadná ovladatelnost
  Dostatečný vnitřní prostor
  Vysoké madlo
  Kvalitní odpružení
  Snadné a rychlé skládání
  Erogonomie
  Nafukovací kola
  Kvalitně zpracované materiály
  Velká odpružená kola vhodná do všech terénů
  Odolný a stabilní
  Lehce ovladatelný
  ZÁPORYNelze sundat a prát všechny textilní součásti
  Při poloze vleže zablokován spodní koš
  Adaptéry pro autosedačku nutno dokoupit
  Vyšší cena
  Vyšší cena
  Výraznější hmotnost
  Složitější skládání
  SHRNUTÍJednoduše ovladatelný lehký kočárek z dílny britského výrobce. Slušný standard za velmi příznivou cenu.Vynikající kočárek pro všechny, kteří s sebou děti berou na výlety do hor či lesů a vyžadují kvalitní a skladnou konstrukci.Stabilní ale zároveň lehce ovladatelný kočárek německého výrobce. Kvalitní zpracování pro náročné.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Joie Litetrax 4 2018

  Hmotnost: 11 kg | Vnitřní délka korby: 80 cm | Počet a typ kol: 4, nafukovací, plastová | Odpružení: ano | Možnost připevnit: ano | Přibližná cena: 4 500 Kč

  Klady
  • Příznivá cena
  • Nízká hmotnost
  • Snadná ovladatelnost
  • Dostatečný vnitřní prostor
  • Vysoké madlo
  Zápory
  • Nelze sundat a prát všechny textilní součásti
  • Při poloze vleže zablokován spodní koš

  V nejnižší cenové kategorii jsme vybrali kočárek Joie Litetrax 4 2018. Jedná se o dobře propracovaný kočárek moderního designu. S váhou 11 kg se řadí mezi velmi lehké výrobky svého druhu. Hlavní výhodou je i skladnost, kdy se bez problému vejde i do menšího auta. I přes to, že má nafukovací pouze zadní kolečka bez problémů zvládne překonat i náročnější terén. Přední kola jsou plastová s kuličkovými ložisky, otočná s možnost aretace.

  Velkou výhodou kočárku je i dostatečný vnitřní prostor, takže je možné vozit i větší děti. Vysoké madlo potom zaručí, že ani vyšší členové domácnosti nebudou mít problém. Zádovou opěrku je možné nastavit do čtyř pozic a opěrku nohou do pozic tří.

  Výraznější vadou na kráse je nemožnost sundat všechny textilní části a vyprat je v pračce. Na řadu tak musí přijít navlhčený hadřík, jenž však povrch rozhodně nevyčistí tak důkladně. Při poloze vleže pak dojde k omezení přístupu do spodního koše, který je jinak poměrně prostorný.

  Kočárek Joie Litetrax nabízí velmi zdařilý poměr cena/výkon a udělá radost všem rodičům hledající vozítko pro svou ratolest.

  Recenze: Espiro Next Manhattan 2018

  Hmotnost: 14,7 kg | Vnitřní délka korby: 75 cm | Počet a typ kol: 4, nafukovací | Odpružení: ano | Možnost připevnit autosedačku: ano | Přibližná cena: 14 000 Kč

  Klady
  • Kvalitní odpružení
  • Snadné a rychlé skládání
  • Erogonomie
  • Nafukovací kola
  Zápory
  • Adaptéry pro autosedačku nutno dokoupit
  • Vyšší cena

  Druhým výrobkem z kategorie kombinovaných kočárků pro děti, je Espiro Next Manhattan 2018. Tento model vyniká zejména výborným provedením odpružení, díky němuž jsou nárazy při jízdě po náročnějším terénu efektivně tlumeny.

  Potěší i rychlé a velice komfortní skládání, které zvládnete i při nesení nákupu nebo držení dveří. Ergonomicky tvarované korbičky zajistí, že se páteř a svaly vaší ratolesti budou vyvíjet rovnoměrně a správně. Nafukovací kola se vyznačují velkou odolností, takže se neobávejte průjezdu nezpevněnými cestičkami.

  Největší nedostatek spatřujeme ve vysoké ceně vozítka, výrazně přesahující hranici 10 000 korun. Je ovšem pravda, že model vydrží dítěti po celou dobu a není nutné kupovat zvlášť sportovní nebo golfový kočár. Podvozek lze využít i pro montáž autosedačky, nevyhnete se však dokoupení speciálních adapterů v hodnotě zhruba 500 Kč.

  Výrobek od firmy Espiro je výbornou alternativou pro všechny, kteří chtějí zakoupit univerzální kočárek. Přesně tak je totiž model navržen a zkonstruován.

  Recenze: ABC Design Viper 4 2018 Mountain

  Hmotnost: 16 kg | Vnitřní délka korby: 77 cm | Počet a typ kol: 4, nafukovací | Odpružení: ano | Možnost připevnit: ano | Přibližná cena: 15 000 Kč

  Klady
  • Kvalitně zpracované materiály
  • Velká odpružená kola vhodná do všech terénů
  • Odolný a stabilní
  • Lehce ovladatelný
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Výraznější hmotnost
  • Složitější skládání

  Výborně provedený kočárek německého výrobce ABC Design Viper 4 2018 Mountain zaujme kromě svého elegantního designu i skvěle provedenou konstrukcí. Díky ní se neztratí ani v nejnáročnějším terénu.

  Vysoká kvalita použitých materiálů zaručí odolnost proti otěru i vodě. Všechna čtyři kola jsou nafukovací a podvozek zajišťuje absolutní stabilitu a bezpečnost. Výrobek vynikne i skvělou ovladatelností, takže se kromě přírody hodí i do rušných ulic měst.

  Nevýhodou je zejména značný finanční obnos, jenž je nutné za pořízení výrobku zaplatit. Radost neudělá ani poněkud vyšší hmotnost, jež se projeví zejména při zvedání kočárku do schodů nebo při nástupu do vozidel MHD. Skládání je časově náročné a složený kočárek i tak zabírá poměrně dost volného místa.

  Výrobek od firmy ABC Design však představuje skvěle provedený produkt, na který je možné se za všech okolností spolehnout.

  Nejlepší sportovní kočárky

  Tipy na nejlepší sportovní kočárky naleznete v samostatném článku.

  Nejprodávanější kočárky dle Heureky

  Jak správně vybrat kočárek?

  Při výběru kočárku pravděpodobně každého nadcházejícího rodiče ohromí množství typů a modelů dětských kočárků. Zorientovat se v tak široké nabídce a vybrat si ten nejlepší kočárek pro vaše potřeby, není jednoduchý úkol. Kočárek by měl splňovat určité parametry, které však nelze stanovit obecně.

  Jiné požadavky bude mít rodina žijící ve velkém městě a jiné rodina na vesnici. Je potřeba aby si každý rodič rozmyslel, co od kočárku očekává. Mezi základní oblasti, které je nutné si při výběru ujasnit, proto patří životní styl, bezpečnost a design.

  Životní styl

  Jak už bylo řečeno, je zcela zásadní v jakém prostředí a jakým životním stylem žijete. Do terénu se hodí odolný kočárek, který díky odpružení (ideálně všech kol), bude pro dítě pohodlnější. Vhodná jsou také velká, nejlépe nafukovací kolečka.

  Oproti tomu ve městě, kde bývá hlavním požadavkem jednoduchá ovladatelnost kočárku, je dobré zvolit kolečka otočná o 360°. Na výběr jsou kočárky v tříkolovém a čtyřkolovém provedení. I tato volba se odvíjí od místa kde žijeme. S tříkolkami se povětšinou lépe manipuluje, ovšem do terénu již tak praktické nejsou.

  Pokud často cestujete automobilem, je vhodný lehčí kočárek s možností snadného rozložení a opětovného složení. Zohledněte i další aktivity, kterým byste se s dítětem rádi věnovali.

  Například pokud plánujete, že budete chtít s kočárkem provozovat inline bruslení, bude se hodit kočárek s ruční brzdou. Při rychlé jízdě je potřeba přední kola zaaretovat, proto při výběru vždy zkontrolujte možnosti a funkčnost aretace kol.

  Pohodlí a bezpečnost

  Kritérium bezpečnosti kočárku je samozřejmostí, ovšem ne všechny ho splňují. Pokud výrobce uvádí, že je u kočárku dodržena norma ČSB EN 1888, můžete si být jisti, že se jedná o bezpečný výrobek, který prošel všemi testy a splňuje všechny bezpečnostní požadavky.

  Při výběru v obchodě je také dobré zkontrolovat kvalitu brzd. Stačí kočárek umístit na nakloněnou rovinu a zabrzdit. Vybírejte kočárek s dostatečně prostornou hlubokou korbou. Dítě se v ní cítí pohodlně a také z ní hned nevyroste. Pro přenášení nejmenších miminek anebo spících dětí je praktické, pokud je možné korbu snadno „vycvaknout“ z podvozku. Alternativou může být vyjímatelná vnitřní taška, která je uvnitř korby.

  Pohodlí zvýší také možnost polohování rukojeti. Změnu směru jízdy dítěte uvítáte především když proti vám svítí slunce, je nepříjemný vítr nebo déšť. Zde je však třeba dát si pozor. Ne všechny modely kočárků polohovat rukojeť umožňují.

  Kompatibilita a praktičnost

  Na krátký nákup nebo třeba k doktorovi je praktické, pokud je možné nasadit autosedačku, ve které dítě vezeme, na podvozek. Nejčastěji proto lidé volí kočárek kombinovaný. Upřednostněte kočárek, u kterého je možné všechny části potahu odepnout a vyprat.

  Nezapomeňte promyslet také barvu, aby vám ladila s ostatní výbavou.  Zmínit musíme i velikost úložného prostoru pod kočárkem, která se u jednotlivých modelů velmi liší. Především na nákupech se potvrdí, že čím větší prostor je, tím lépe.

  Typy kočárků

  Kočárky je možné rozdělit na hluboké, sportovní, kombinované a lehké (tzv. golfové hole). Dítě bude nejprve potřebovat kočárek hluboký, který mu bude sloužit do cca 8 měsíců.

  Poté následuje sportovní kočárek s polohovatelnou sedačkou, který dítě využije asi do dvou let věku. Golfové hole slouží pro přepravu větších dětí (cca od 2-4 let) a řadí se také mezi sportovní kočárky. Charakteristická je pro ně velmi nízká hmotnost a skladnost, což rodiče využívají tehdy, chtějí-li dítě jen nechat v kočárku odpočinout či vyspat.

  V současnosti však již většina rodičů nekupuje všechny tyto kočárky zvlášť, ale volí tzv. kombinovaný kočárek. Tedy podvozek, na který lze umístit korbičku hlubokého kočárku, sedací část sportovního kočárku a také autosedačku pro nejmenší děti (0-13 kg).

  Kombinované kočárky

  V posledních letech je nejčastější volbou rodičů kočárek kombinovaný. Takový multifunkční kočárek v sobě zahrnuje hluboký kočárek pro nejmenší miminko i sportovní pro starší děti a vydrží dítěti víceméně na celé dětství. K podvozku je vždy také možné připevnit autosedačku, a pokud set obsahuje i autosedačku typu vajíčko, označuje se často jako „trojkombinace“. jestli-že se rozhodnete pro autosedačku jiné značky, je možné ji zpravidla k podvozku připevnit pomocí adaptérů (najdete například na https://prislusenstvi-ke-kocarkum.heureka.cz/f:8291:5558283/ ).

  Kombinované kočárky jsou dobře skladné, nevýhodou bývá vyšší hmotnost a také pořizovací cena. Častým problémem  jsou také menší korby, což se však dá vyřešit hlubokou přenosnou taškou, která se používá u sportovní verze pro nesedící děti. U některých kombinovaných kočárků však již korby bývají stejně prostorné, jako u těch hlubokých. Sportovní verze bývá srovnatelná se „sporťákem“ bez kombinace. Lze tedy říci, že výběr kombinace je dobrou volbou. Ne nadarmo je tento typ kočárku u rodičů nejoblíbenější.

  Hluboký kočárek

  Tento typ kočárku je určen pro novorozence a děti do cca 8 měsíců věku. Děti se v něm cítí dobře, protože je veliký, prostorný a má velká kola a pérování. Nevýhodou je, že je i přes vysoké pořizovací náklady neskladný, těžký a je možné ho využít poměrně krátce. Některé větší děti z něho vyrostou i před dovršením šestého měsíce.

  I z tohoto důvodu většina výrobců nevyrábí čistě hluboké kočárky, ale umožňuje možnost jejich přestavení na sportovní verzi ve chvíli, kdy dítě z korby vyroste. Hluboké kočárky, které takto přestavět nelze, vyrábí jen hrstka výrobců. Jedná se spíš o klasické modely, často v retro stylu.

  Sportovní kočárek

  Sportovní kočárky jsou určeny pro děti, které samy sedí, anebo pro ty, které se již nevejdou do korbičky. Polohovací sedačka umožňuje nastavení i do polohy vleže, takže je zabezpečena dostatečná podpora zad. Tyto kočárky často disponují velkými odpruženými koly, která jsou vhodná do terénu. Sportovní kočárky jsou většinou lehké a lze je  jednoduše složit do auta.

  Golfové hole

  Kočárky typu „golfové hole“ slouží pro sedící děti k přepravě na kratší vzdálenosti. Jsou lehké, jednoduše se skládají a rozkládají, ideální do dopravních prostředků. Na dlouhé cesty však vhodné nejsou. Většinou mají kolečka bez odpružení, opora zad není dostatečná a pro dítě tak je dlouhá jízda v něm nepohodlná. Malá kola také nejsou vhodná do terénu nebo sněhu. Na trhu existují dražší a propracovanější modely, které jsou však srovnatelné se „sporťákem“ anebo se sportovní verzí kočárku kombinovaného.

  Závěrečné tipy

  • Při výběru kočárku zohledněte také velikost výtahu a všech prostor, ve kterých se budete pohybovat. Ne všechny kočárky se například do malých výtahů vejdou.
  • Pokud máte děti po roce až dvou, je praktické koupit sourozenecký kočárek. Je možné sehnat verzi kdy děti sedí za sebou (miminko vzadu spí, starší sedí vpředu), anebo kdy jsou děti vedle sebe. Z jedné části může být již sportovní verze, v druhé hluboká korba.
  • Pokud budou vozit kočárek různě vysocí lidé, je vhodná polohovatelná rukojeť.
  • Pro rodiče sportovce jsou ideální multifunkční sportovní vozíky, se kterými lze běhat, lyžovat, nebo je možné je připojit za kolo. Vozík se vyrábí ve variantách pro jedno nebo dvě děti. Najdete například zde.
  • Pokud nechcete kupovat kočárek nový, nebo třeba chcete ještě jeden kočárek na zahradu/chalupu, podívejte se na nabídku různých internetových bazarů. Kvalitnější kočárky, které používalo jen jedno dítě, bývají ve velmi dobrém stavu. Mnoho rodičů takto také pořizuje dětskou autosedačku pro nejmenší, ze které děti rychle vyrostou. Viz například tady.

  Na závěr

  Pokud si jako nastávající rodiče dobře rozmyslíte, k jakému účelu má kočárek sloužit, nebude vám jeho výběr dělat velké potíže. Zkušenosti ostatních jsou jistě určitým měřítkem, avšak vždy přemýšlejte o vlastním životním stylu a o vlastních požadavcích.

  Nejčastěji v současnosti rodiče volí kočárek kombinovaný, který dítěti vydrží téměř celé dětství. Pokud není součástí, dokupují k němu autosedačku typu vajíčko a později také golfové hole, pro starší děti.

  Nejprodávanější kočárky dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Podobné články