ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Recenze a test elektrické koloběžky Aerium Aovo Pro

30. 5. 2023 aktualizováno

Recenze elektrické koloběžky AERIUM AOVO PRO

Elektrokoloběžka Aerium Aovo Pro je výborná volba pro každodenní přemisťování především po městě. Robustní konstrukce uveze jezdce o hmotnosti až 120 kg a díky malým rozměrům je ideální například pro přejezd při cestě do zaměstnání od záchytného parkoviště k nejbližšímu MHD nebo do centra města. Na jedno nabití zvládne ujet až 35 km a baterie o kapacitě 10,5 Ah se bez problému nabije do plné kapacity za necelých 5 hodin.

Hodnocení elektrokoloběžky Aerium Aovo Pro

8.7

Skvělá

Testovaná elektrokoloběžka Aerium AOVO PRO je sympatický dopravní prostředek do městské aglomerace. Oceňuji jednoduché ovládání a manipulaci při složení a rozložení stroje. Díky malé hmotnosti a kompaktním rozměrům ji využije každý, kdo se potřebuje rychle přemístit ucpanými ulicemi jednoduchým dopravním prostředkem nenáročným na údržbu.

Konstrukce a design
9
Rychlost, dojezd a jízdní vlastnosti
8
Výdrž baterie a nabíjení
9
Maximální rychlost:31 km/h
Výkon motoru:350 W
Dojezd:až 35 km
Kapacita baterie:10,5 Ah
Rychlost dobíjení:5 hodin
Hmotnost:12,5 kg
Klady
  • Jednoduché ovládání
  • Bytelná konstrukce
  • Jednoduché a rychlé složení
  • Nosnost až 120 kg
  • Tempomat
Zápory
  • Nutnost použití aplikace k ovládání některých funkcí
  • Aplikace není v českém jazyce (v návodu k obsluze je dobře a česky popsaná)

Dodání a obsah balení

Elektrická koloběžka Aerium Aovo Pro je zabalena v kartonové krabici a z důvodu úspory místa má odmontovaná řídítka. Smontování a příprava koloběžky k provozu je velmi jednoduchá a rychlá záležitost, jelikož balení obsahuje zároveň veškerý spojovací materiál, návod k použití v českém jazyce a samozřejmě i nabíječku.

Koloběžka je v krabici dobře zajištěna proti nežádoucímu poškození a pro složení koloběžky je vše potřebné v obsahu balení. Elektrické kabely propojující hnací motor a ovládání jsou již zapojeny od výrobce a proto stačí pouze nasadit řídítka a zajistit je čtyřmi přiloženými šrouby. Následně stisknete spouštěcí tlačítko na ovládacím panelu a můžete vyrazit na cestu.

Konstrukce a design Aerium Aovo Pro

Skládací elektrická koloběžka Aerium Aovo Pro má celkem malé kompaktní rozměry. Na první pohled zaujme robustní konstrukcí díky které uveze řidiče o hmotnosti až 120 kg. Přesto díky délce 107 cm a výšce 112 cm zabere málo místa při přepravě například v zavazadlovém prostoru automobilu. Neutrální šedá barva pokrývá celou spodní část elektrokoloběžky a nad předním kolem dominuje černá řídící tyč s řídítky ozdobená červeným nápisem.

Přední i zadní kolo má průměr 8,5 palců a obě jsou plná bez nutnosti dofukování. Obě kolečka jsou zakryta blatníky, které brání odlétávání případných nečistot během jízdy. Do předního kola je elegantně zabudovaný hnací motor o výkonu 350 W a o zastavení elektrické koloběžky Aerium Aovo Pro se stará kotoučová brzda na zadním kole.

Prostor mezi kolečky vyplňuje stupátko na nohy pod kterým je nabíjecí port a zabudovaná lithiová baterie o napětí 42 V a kapacitě 10,5 Ah. Všechny elektrické kabely mají těsné průchodky zamezující odření kabelu nebo vniknutí vody do konstrukce. Elektrokoloběžka Aerium Aovo Pro má elektrické krytí IP65, což znamená velmi dobrou ochranu proti prachu a tryskající vodě.

Nad předním kolem je masivní kloub pro sklopení řídítek při přepravě koloběžky. Řídítka samotná mají gumové rukojeti dobře padnoucí do ruky a uprostřed displej s ovládacím tlačítkem. Na pravé straně řídítek je v přirozeném dosahu palce páčka akcelerátoru ovládající pohyb koloběžky a na levé straně je páčka brzdy zadního kola. Bezpečnost provozu zvyšuje přední diodové světlo a červené světlo vzadu na blatníku, které při brždění bliká.

Nosná konstrukce je z hliníkového rámu a celková hmotnost elektrické koloběžky je pouze 12,5 kg. Kvalitní zpracování a celkový vzhled elektrokoloběžky na mě udělal velmi dobrý dojem. Jednoduché ovládání a kompaktní rozměry jsou přesně to, co uživatel od podobného stroje očekává.

Rychlost, dojezd a jízdní vlastnosti

Aerium Aovo Pro je určena spíše do městského provozu. Při testování jsem ocenil malé kompaktní rozměry a nízkou hmotnost elektrické koloběžky. Maximální rychlost je 31 km/h a dojezd na jedno nabití je až 35 km. Celková dráha dojezdu je závislá na hmotnosti uživatele (max 120 kg) a na členitosti trasy. Myslím, že vzhledem k velikosti a účelu testovaného stroje je to velmi dobrý výkon.

Na koloběžce jsem také ocenil jednoduché ovládání a přehledný displej zabudovaný přímo do řídítek. Je dobře čitelný i na přímém slunci a zobrazuje veškeré důležité informace, které uživatel při jízdě na koloběžce potřebuje. Kromě rychloměru je dobře vidět i stav nabití baterie a symboly nastavení jízdního režimu koloběžky.

Příjemným doplňkem je možnost propojit koloběžku s aplikací Aovo Pro v chytrém telefonu pomocí Bluetooth. V návodu k obsluze koloběžky jsou odkazy ke stažení aplikace pro Android i iOS a jsou i velmi dobře a podrobně vysvětlené veškeré funkce, které aplikace nabízí. To oceňuji, protože většinou jsem se u podobných výrobků setkal pouze s odkazem ke stažení aplikace a vše ostatní už bylo na vlastní intuici.

Aplikace nabízí například možnost nastavení jednoho ze tří rychlostních režimů koloběžky, ovládání světel, nebo zapnutí funkce tempomat. Nejvíce mě zaujala funkce zámku. Očekával jsem, že koloběžka jednoduše nepůjde ovládat tak, aby s ní nemohl odjet nežádoucí uživatel. Toto se přesně stalo, ale navíc koloběžka pomocí elektromotoru zablokovala přední kolo a nedala se ani tlačit. Samozřejmě, že vzhledem k nízké hmotnosti se lehce odnese, ale už to případný zloděj nemá tak jednoduché.

Pomocí aplikace se rovněž může nastavit například citlivost akcelerátoru, ale také citlivost reakce brzdy. Hnací motor v předním kole totiž umí koloběžku nejen pohánět, ale v případě zmáčknutí brzdové páčky pomáhá stroj i zastavit. Tím se zmenší opotřebení brzdového obložení zadní kotoučové brzdy a účinnost brzd se podstatně zvýší.

Jízda na malé koloběžce je překvapivě příjemná a klidná. Když jsem viděl malá kola o průměru 8,5 ” s plnými pneumatikami, tak jsem se obával drncání při přejezdu nerovností. Pneumatiky jsou však po celém obvodu děrované a díky tomu dokáží ztlumit drobné nerovnosti terénu. Uživatel se tedy nemusí obávat případného píchnutí pneumatiky, ale zároveň si jízdu na koloběžce užije. Motor o výkonu 350 W nemá dostatek síly na překonávání dlouhých či prudkých kopců, ale drobné stoupání mu velký problém nedělá.

Při testování bylo příjemné jednoduché a rychlé složení koloběžky. Jednoduchým pohybem se odjistí páka, která drží zajištěnou řídící tyč a ta se následně sklopí k zadnímu kolu. Pomocí přesně umístěného háčku se řídítka zajistí k zadnímu blatníku a elektrokoloběžku lze jednoduše odnést v ruce jako tašku. Na levé straně nášlapné desky je výklopný stojánek, který bezpečně koloběžku podrží v parkovací pozici.

Výdrž baterie a nabíjení

Elektrokoloběžka Aerium Aovo Pro je vybavena lithiovou baterií s napětím 42 V a kapacitou 10,5 Ah. Baterie napájí motor 350 W umístěný v předním kole a její kapacita zvládne na jedno nabití pohánět koloběžku do vzdálenosti až 35 km. Umístěna je v pevném hliníkovém rámu pod nášlapnou deskou koloběžky a je chráněna proti tryskající vodě stupněm krytí IP 65. 

Nabití baterie do plné kapacity signalizuje zelená dioda na přiložené nabíječce a trvá maximálně 5 hodin. Nabíječku je potřeba nejdříve zapojit do nabíjecího portu na koloběžce a teprve poté do elektrické sítě 230 V.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.8 (23 hlasů)

Autor recenze

Zdeněk Suchý
Zdeněk Suchý

Zdeněk se téměř 30 let živil jako automechanik a vlastníma rukama provádí rekonstrukci domu. Díky tomu se již setkal s velkým množstvím různého nářadí a má rád nové technologie, které dokážou ulehčit či usnadnit práci. Již několik let vytváří prezentace pro realitní kanceláře, naplno se věnuje focení, tvorbě videa a grafiky, kde stále vyhledává nové příležitosti. Ve volném čase je rád s rodinou, věnuje se údržbě zahrady a domu, rád poznává nová místa a občas se projede na kole. LinkedIn, Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář