ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dětské zboží

Hudební nástroje pro děti

Budujte ve svých dětech lásku k hudbě již od útlého věku? Jednotlivé hudební hračky s sebou přináší spoustu výhod. Jejich prostřednictvím se totiž mohou nejmenší vyjádřit, budovat svou kreativitu a také trénovat hrubou i jemnou motoriku. Za redakci doporučujeme hudební sadu pro nejmenší od PlanToys.

Špičková kvalita

Malá hudební sada skládající se z xylofonu, činelu a guira. Součástí jsou i dřevěné paličky.

4 melodie

Pomocí tlačítek mohou děti volit mezi zvuky safoxonu, klavíru, varhan a vibrafonu. Pomáhá rozvíjet smysly.

Kompaktní rozměry

Malá dětská kytara se šesti kovovými strunami. Podporuje pozitivní vztah k hudbě.

Nejlepší hudební hračky pro děti

Recenze PlanToys hudební sada – 3 nástroje v jednom

PlanToys hudební sada

Co je součástí: xylofon, činel a guiro | Doporučený věk: od 3 let | Značka: PlanToys | Orientační cena: 1 400 Kč

Klady
 • 3 nástroje v jednom
 • Barevné provedení děti zaujme
 • Zvyšuje koncentraci
 • Zlepšuje koordinaci oko-ruka
Zápory
 • Vyšší cena

Podpořte své děti v tom, aby se staly malými muzikanty. Tato praktická sada hudebních nástrojů v sobě zahrnuje hned tři hudební nástroje a skvěle se proto hodí pro hraní těch nejmenších. Na dřevěné podložce je umístěn barevný xylofon, činel a guiro. Součástí balení jsou také dvě dřevěné paličky, které jsou dostatečně kompaktní a lehké a dobře se proto drží v ruce i těm nejmenším. Hračka pomáhá u dětí zvyšovat jejich koncentraci a zlepšovat koordinaci očí a rukou.

Hračka pochází z dílny značky PlanToys, která se zaměřuje na výrobu vysoce kvalitních a ekologických hraček. Těšit se proto můžete na prvotřídní materiály, které neznamenají příliš vysokou zátěž pro životní prostředí. Tato hudební sada pro děti je určena pro ratolesti od 3 let. Možnou nevýhodou je snad jen vyšší cena, která se pohybuje kolem 1 400 Kč. Řadí se však mezi poměrně populární dřevěné hudební nástroje pro děti.

Recenze Animambo dětský syntentizér – malé elektronické klávesy

Animambo dětský syntetizér

Co je součástí: 4 nástroje: safoxon, klavír, varhany, vibrafon | Doporučený věk: od 3 let | Značka: Animambo | Orientační cena: 1 700 Kč

Klady
 • Výběr ze 4 nástrojů
 • Snadné ovládání
 • Rozvíjí smysly
 • Pro kluky i holky
Zápory
 • Vyšší cena
 • Baterie nejsou součástí balení

Pokud nehledáte vyloženě hudební nástroj, ale spíše hudební hračku, možná vás zaujme právě tento syntetizér od značky Amimambo. Děti na něm mohou přepínat mezi čtyřmi nástroji, mezi něž se řadí saxofon, klavír, varhany a vibrafon. Děti tak mohou samy hrát své první melodie a vyzkoušet si, jak jednotlivé nástroje zní.

Hudební hračka pomáhá rozvíjet smysly a vzhledem k neutrálnímu provedení se hodí pro kluky i holky. Hračka je určena pro děti od 3 let, mladším můžete zvuky přehrávat vy sami. K provozu jsou potřeba 4 tužkové AA baterie, které však nejsou součástí balení a je nutné je dokoupit zvlášť.

Recenze Animambo dětská kytara – 6 kovových strun

Animambo dětská kytara

Co je součástí: 6 kovových strun | Doporučený věk: od 4 let | Značka: Animambo | Orientační cena: 1 300 Kč

Klady
 • 6 kovových strun
 • Podporuje vztah k hudbě
 • Hezký design
 • Pro děti od 4 let
Zápory
 • Vyšší cena

Zamlouvá se vašim dětem hraní na kytaře? Zkuste jim koupit tuto dětskou verzi kytary, která je skvělou hračkou. Kytara má celkem 6 kovových strun a malé děti si tak mohou vyzkoušet, jaké zvuky jednotlivé struny vydávají. Pravidelné hraní bude podporovat jejich pozitivní vztah k hudbě.

Kytara je určena pro děti od 4 let. Na první pohled jistě zaujme svým líbivým designem, který kombinuje hned několik barev a snadno tedy zaujme dětské oko. Kytaru můžete pořídit holkám i klukům. Díky kompaktním rozměrům se tato hračka dobře drží v rukou a snadno se s ní manipuluje i těm nejmenším. Z nevýhod lze zmínit snad jen vyšší cenu.

Nejoblíbenější hudební hračky pro děti

Název Shrnutí
Top hudební hračky
1. Dvojitý bubínek PlanToys PlanToys dvojitý bubínek Dva bubínky různých velikostí včetně dvou dřevěných paliček. Zjistit cenu
2. PlanToys rachtačka PlanToys rachtačka Barevné části vytváří různé rachtací a klapací zvuky. Zjistit cenu
3. Little Dutch xylofon Little Dutch xylofon Xylofon v jemných pastelových barvách zaujme dětské i dospělé oko. Zjistit cenu
4. eliNeli ukulele eliNeli ukulele Kombinace přírodního dřeva, jemných barev a hravého potisku. Zjistit cenu
5. Haba sada hudebních nástrojů Haba sada malých hudebních nástrojů Sada malých nástrojů pro děti od 2 let. Zjistit cenu
6. Jabadabado buben JaBaDaBaDo buben Lehký bubínek pro děti v neutrální barvě pro kluky i holky. Zjistit cenu
7. PlanToys rytmický bubínek PlanToys rytmický bubínek Krásný dřevěný bubínek, na který lze bubnovat pomocí prstů. Zjistit cenu
8. Bino flétna Bino flétna (natur) Flétna pro starší děti, které touží hrát na hudební nástroj. Zjistit cenu
9. Zvonkohra Haba Haba zvonkohra Krásná hračka pro děti od 2 let. Dřevěný robustní podstavec. Zjistit cenu
10. Rumba koule - Confetti Janod rumba koule Confetti Rumba koule pro děti od 12 měsíců s univerzálním designem. Zjistit cenu

Nejprodávanější hudební nástroje pro děti

Proč dětem pořídit hudební hračky

Hračky jsou pro děti základním stavebním kamenem. S jejich pomocí dochází k učení se, rozvíjí se jednotlivé schopnosti a podněcuje se fantazie a kreativita. Mnoho studií přitom dokazuje, že právě hudební hračky by měly mít u dětí své čestné zastoupení. Pojí se s nimi totiž hned několik benefitů a z toho důvodu bychom je ratolestem měli pořídit již od útlého věku. Rozhodnout se můžete buď pro jednu hračku, nebo rovnou pro set hudebních nástrojů pro děti. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Náš tip

Přemýšlíte, jaké další hračky svým ratolestem pořídit? Přečtěte si náš článek zaměřený na výběr dřevěné dětské stavebnice.

Co pomáhají hudební hračky rozvíjet

Pokud si myslíte, že do hudebních hraček budou vaše ratolesti bezmyšlenkovitě bouchat a nic jim to nepřinese, jste rozhodně na omylu. Hudba je totiž univerzálním jazykem a neodmyslitelně patří do naší společnosti již od pradávna. Hudba přirozeně prostupuje celý náš život. Setkáváme se s ní prostřednictvím televize, rádia, internetu, společenských událostí nebo třeba kulturních zážitků v podobě divadel a koncertů. Je prostředkem, kterým se můžeme vyjádřit. Kromě toho se s ní však pojí i řada benefitů pro nejmenší. Jaké konkrétně to jsou?

Podporují kreativitu

Hudba, potažmo melodie, pomáhá podporovat kreativitu těch nejmenších. Děti v sobě mají zakořeněnou přirozenou zvědavost, a proto přirozeně touží objevovat stále nové a nové věci. A u hudebních nástrojů to lze poměrně snadno, jelikož každý takový nástroj vydává trochu odlišný tón. Malým miminkům můžete hrát jednoduché melodie vy, starší děti se poté mohou snažit známé melodie samy reprodukovat.

Zvyšují kognitivní dovednosti a smyslový rozvoj

Hudba stimuluje nervové dráhy v našem mozku a podporuje naše kritické myšlení a schopnost řešit jednotlivé problémy. Některé studie předpokládají, že díky hudbě dochází ke zrychlení a zefektivnění přenosu informací v našem mozku. Malé děti, které mají možnost poslouchat hudbu, často dosahují většího posunu při rozvoji jazyka, poslechu a čtení.

Pomáhají podpořit trpělivosti

A to obzvláště u starších dětí, které se chtějí na nějaký hudební nástroj naučit. Tato dovednost totiž vyžaduje dlouhé hodiny tréninku a píle a rozhodně si ji nelze osvojit během jednoho dne. Děti však mohou zažívat pocit úspěchu, jakmile dokáží zopakovat známé melodie nebo třeba udržovat stálý rytmus.

Rozvíjí hrubou i jemnou motoriku

Hudební nástroje vyžadují pečlivou práci prstů a správné zacházení se strunami, smyčcem nebo třeba paličkami. Vzhledem k tomu lze prostřednictvím hraní na hudební nástroje trénovat hrubou i jemnou motoriku a koordinaci pohybu rukou a očí.

Nechte své děti, aby se vyjádřily

Malé děti mají jen omezenou slovní zásobu, která slouží k vyjádření jejich emocí. Hudební nástroje však mohou být vhodným prvkem k tomu, aby mohly své pocity ještě lépe verbalizovat. Pomocí hry na hudební nástroje mohou znázornit štěstí, ale i smutek nebo rozhořčení. Zároveň tak mohou uvolnit veškerou nahromaděnou energii.

Budují sebevědomí

Hudební hračky také pomáhají budovat dětské sebevědomí. Pokud v tom své ratolesti podporujeme, mají tendenci se při hře na hudební nástroj, zpěvu nebo tanci zcela odpoutat od svého okolí a soustředit se na danou aktivitu. Vaše dítě se otevře a pokud od vás sklidí potlesk, buduje si i zdravé sebevědomí.

Náš tip

A jak zabavit děti v horkém letním počasí? Skvělým pomocníkem pro vás budou malé dětské bazénky, které umístíte na zahradu i terasu.

Jaké typy hudebních hraček existují

Hudební hračky můžeme obecně rozdělit do několika kategorií. Zmínit můžeme zejména tlačítkové hudební hračky, které vydávají určitý zvuk nebo melodii pouhým stisknutím tlačítka. Vzhledem k jednoduchosti použití se hodí zejména pro nejmenší, které je mohou obsluhovat samy.

Druhou velkou kategorií jsou poté hudební nástroje pro děti, které mohou být dále přizpůsobeny právě dětskému použití. To znamená, že mají menší velikost, aby se právě lépe vešly do dětských rukou. Dětské hudební nástroje lze rozdělit na:

 • strunné hudební nástroje (např. dětská kytara, klavír či housle),
 • dechové hudební nástroje (např. flétna, trubka, foukací harmonika či varhany),
 • samozvučné hudební nástroje (např. xylofon či zvony),
 • blanozvučné hudební nástroje (např. bicí),
 • rytmické hudební nástroje (např. rumba koule).

Určitou kategorii hudebních hraček poté mohou tvořit například hudební skříňky, které hrají určitou melodii. Populární bývají také taneční podložky či hudební koberce, které najdou uplatnění zejména u starších dětí, které se na nich mohou vyřádit. Setkat se dále můžete s označením Orffovy nástroje pro děti, které v sobě zahrnují nástroje pro nejmenší muzikanty. Jedná se o malé a snadno ovladatelné nástroje, které nevyžadují žádné hudební vzdělání.

Výběr hudebních hraček dle věku

Určité hudební cítění a rytmus můžete v dětech budovat již odmalička. Pro malá miminka skvěle poslouží zejména nejrůznější chrastítka či třeba lehké rumba koule, které dokáží sama udržet v ruce a mohou je tímto prostřednictvím zkoumat. Hudební nástroje pro nejmenší bývají velmi jednoduché.

Děti kolem jednoho roku si dokáží skvěle vyhrát s hudebními nástroji, do kterých mohou nějakým způsobem bouchat. Skvělé jsou proto například bubínky nebo xylofon, kdy každý úder vydává trochu odlišný tón. Na xylofon se mohou naučit snadno hrát také rodiče, a poté dovednosti předávat svým dětem. Popularitě se v tomto věku těší také hudební hračky vydávající specifické zvuky při stisknutí nějakého tlačítka nebo při otevření hudební skříňky.

Pokud děti projeví zájem o hudební nástroje v pozdějším věku, mohou si vybrat prakticky jakýkoliv. V takovém případě se pravděpodobně již rozhodnete pro to, aby navštěvovaly nějaký specifický kroužek nebo jim zaplatíte lektora (za předpokladu, že na hudební nástroj nehrajete vy sami).

Výběr hraček dle velikosti

Preferovaná velikost hudební hračky úzce souvisí s věkem vašeho dítěte. Malá miminka zpravidla zaujmou pouze ty hračky, které mohou sama držet v ruce a zkoumat je. Vzhledem k tomu pro ně volte co nejlehčí a nejkompaktnější hračky. Myslete také na to, že v tomto věku svět nejčastěji objevují ještě stále na zemi a k hračce si dokáží sednout až v pozdějším věku.

U dětí kolem jednoho roku již můžete zakomponovat sofistikovanější a větší hračky. Děti v tomto věku si již dokáží k hračce sednout a někdy u ní i chvíli vydrží. Se vzrůstajícím věkem poté jejich trpělivost roste a vy můžete začít zařazovat i větší a těžší hudební nástroje. Jakmile umí děti dobře chodit, jistě je zabaví také hrací podložky vydávající zvuky při došlapu.

Náš tip

Budování hudebního cítění prostřídejte s pohybem. Svým ratolestem můžete pořídit tříkolku, se kterou si venku užijí spoustu zábavy.

Kde hudební hračky koupit

Pokud přemýšlíte nad pořízením hudební hračky, bude vás to pravděpodobně přirozeně táhnout do některého z hračkářství. Obecně však v dnešní době najdete širokou nabídku produktů v internetových obchodech. Doporučujeme je proto prozkoumat, jistě mezi nimi najdete svého favorita, a to navíc z pohodlí domova.

Z konkrétních e-shopů s pokrokovými hračkami lze zmínit například montessorihracky.cz, agatinsvet.cz nebo elisdesign.cz.

Nejoblíbenější značky hudebních hraček

Hudební hračky přirozeně najdete v portfoliu mnoha různých značek. V dnešní době se však pozornost čím dál více upírá na takové značky, které pracují s ekologickými materiály a jejichž hračky opravdu rozvíjí schopnosti dítěte.

Mezi populární brandy lze zařadit například PlanToys, která se soustředí na výrobu dřevěných ekologických hraček s dlouholetou tradicí. Oblibě se těší také značka JaBaDaBaDo ze Švédska, která vyrábí nejen dřevěné hračky, ale i stylový nábytek a doplňky do dětských pokojů. Z dalších značek poté můžeme zmínit například Bino či Little Dutch s minimalistickým designem.

Cena hudebních hraček

Cenové rozpětí hudebních hraček je poměrně široké. Ta nejlevnější chrastítka a hračky pro nejmenší zpravidla seženete za částku dosahující ani ne 300 Kč. V cenové relaci do 1 000 Kč na vás poté čeká ještě širší nabídka hraček, mnohdy také bývají k dostání praktické sady několika nástrojů.

V cenové hladině nad 1 000 Kč se poté jedná o propracované hudební hračky, dětské hudební nástroje nebo třeba elektronické stanice, které pracují s několika různými melodiemi.

Oblíbené hudební hračky pro nejmenší

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor článku

Hana Smětáková
Hana Smětáková

Už několik let se zabývám copywritingem a má práce mě moc baví. Ve volném čase nepohrdnu procházkou do přírody, relaxací v sauně, zajímavou knížkou nebo třeba cvičením. Moc ráda také objevuji nová místa, a proto není žádným tajemstvím, že mým největším koníčkem je cestování. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář