Pořizujete si králíka? Pak mu určitě budete chtít pořídit pohodlnou a dostatečně velkou králíkárnu. V jaké se mu bude nejlépe bydlet? Jaká se vám bude dobře udržovat? Vybrali jsme tři nejprostornější a nejoblíbenější typy.
Venkovní králíkárna ze smrkového dřeva se čtyřmi kotci. Praktická podlaha s přesahem.
V králíkárně s výběhem se králík nebude nudit. Zajistí mu celodenní přístup k čerstvé trávě.
Univerzální králíkárna poskytne králíkovi velkorysý prostor pro zábavu i odpočinek.
Nejlepší králíkárny
Recenze Venkovní králíkárna – dvoupatrová králíkárna pro čtyři králíky
Rozměry králíkárny (Š × D × V): 100 × 140 × 150 cm | Rozměry jednoho kotce (Š × D × V): 65 × 65 × 55 cm | Počet kotců: 4 | Materiál: smrkové dřevo, černá lepenka, pletivo | Čištění: podlaha s přesahem a odtokovou drážkou | Nátěr: volitelně dvouvrstvá lazura | Přibližná cena: 9 000 Kč
- ideální na chov
- volitelně vyjímatelné přepážky
- dřevěné nohy bez další ochrany, riziko trouchnivění
Králíkárna se čtyřmi kotci je rozhodně dobrou volbou v případě, že si pořizujete králíky na chov. Dvířka jsou krytá pletivem a uzavírají se dřevěnou petlicí. Má dřevěné nohy, díky kterým od země nenavlhne. Nohy však nejsou chráněny žádným krytem či lakem, proto se obáváme, že je zde riziko trouchnivění.
Co chceme naopak vyzdvihnout, je lehký sklon podlahy, která králíkárnu přesahuje, aby mohly veškeré nečistoty volně odtékat a netekly po zádech výrobku. Králíkárna odolá lecjakému počasí, střechu má potaženou ipa lepenkou a lehce zešikmenou. Neproteče a nepromrzne. Můžete si připlatit za dvouvrstvý nátěr lakem, čímž prodloužíte životnost výrobku, nebo za vyjímatelné přepážky, díky kterým vytvoříte jeden velký kotec přes celé patro. To oceníte například při odchovu mláďat.
Recenze Ferplast – králíkárna na doma i na ven
Rozměry králíkárny (Š × D × V): 68, 5 × 154, 5 × 79, 5 cm | Rozměry části na spaní (Š × D × V): 56, 5 × 37 × 46, 5 cm | Počet kotců: 1 | Materiál: dřevo, mříže | Čištění: šuplík | Nátěr: na střeše | Přibližná cena: 6 800 Kč
- prostor na spaní lze uzavřít
- na doma i na ven
- šuplík na čištění
- velký prostor pro králíka
- zabere velký prostor v bytě
Prostorná králíkárna Ferplast vašeho ušatého kamaráda potěší hlavně svými rozměry. Skládá se ze dvou částí. Větší část je zamřížovaná, menší je krytá a může sloužit jako domeček. Jsou propojeny průchodem, který se dá uzavřít. Výrobek je dřevěný s lakovanou střechou. Koupí získáte naprosto univerzální králíkárnu, kterou díky bytelné konstrukci sezónně můžete umístit i ven, kde odolá jakémukoliv počasí. Plastové nástavce na nožičky neodřou podlahu a venku nenavlhnou.
Střecha je zešikmená a otevírací. Pohodlné čištění zajistí podlahový šuplík. Uzavírání je na západku, kterou králík sám neotevře. Tento výrobek můžeme doporučit i pro odchov mláďat. Jako jediné minus z pohledu uživatele vidíme velikost králíkárny, která je sice ideální pro králíka, ale zabere značný prostor v bytě. Na druhou stranu, co bychom našim mazlíčkům nedopřáli?
Recenze Trixie – venkovní králíkárna s výběhem
Rozměry králíkárny (Š × D × V): 63 × 116 × 97 cm | Počet kotců: 1 | Materiál: dřevo: lakovaná borovice, pletivo, lepenka | Čištění: šuplík | Nátěr: lak | Hmotnost: 26 kg | Přibližná cena: 4 400 Kč
- šuplík na čištění
- výběh
- úzký vstup na rampu
- žádná ochrana dřeva od země
Venkovní králíkárna Trixie s výběhem je skvělou možností, jak králíčkovi poskytnout větší prostor a zároveň čerstvou pastvu. Je jasné, že králík nemůže mít přístup na trávník po celý den. Proto je vstup na rampu uzavíratelný. Sami rozhodnete, kdy chlupáče vypustíte napást. Horní (kotec) i dolní (výběh) část má vždy dvoje dvířka a otvírací je i střecha. Část kotce je plně krytá a bez pletiva, poslouží jako domeček a skrýš při nepřízni počasí.
Kvůli výběhu nemá výrobek nožičky, dřevěnými součástmi se dotýká země, což považujeme za nevýhodu. Je zde také riziko, že se králík podhrabe a uteče, doporučujeme tedy výběh používat jen pod dohledem. Snadnému čištění napomůže šuplík v podlaze patra, do kterého padají a odtékají nečistoty.
Nejprodávanější králíkárny na Heuréce
Jak vybrat králíkárnu
Připravili jsme několik kritérií, která vám pomohou vybrat ideální králíkárnu pro králíka. Nebo jich pořizujete vícero? V obou případech platí, že králík potřebuje prostorné, čisté, suché a bezpečné místo.
Venkovní králíkárna vs. domácí králíkárna
Prvním zásadním kritériem je umístění králíkárny. Na venkovní králíkárnu jsou kladeny vyšší nároky: musí být z odolného, ale přírodního materiálu, mít dostatečně kryté kotce a musí se dát dodatečně zateplit. Doporučujeme sledovat i možnosti čištění, do kterých spadá také výška umístění kotců, aby byl králík vždy v suchu a vám se podestýlka snadno měnila.
V případě domácí králíkárny máte dvě základní možnosti výběru. Dřevěné domácí králíkárny, nebo domácí klece. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. V domácích podmínkách není třeba mít bytelnou dřevěnou králíkárnu, ale její konstrukce s uzavřenou střechou je králíkům často příjemná, protože jim připomíná noru.
Zvažte četnost přesouvání, neboť bude spadat do vyšší váhové kategorie. Výhodou je univerzálnost takové králíkárny, protože ji sezónně můžete umístit ven. Klece se často skládají z mříží a plastové vany, která může snadno podlehnout ostrým králičím zoubkům, na druhou stranu se poměrně snadno udržuje, umývá a přesouvá. V obou případech doporučujeme dopřát králíkům dostatek pohybu a každý den jim zajistili volný pobyt mimo klec či králíkárnu.
Chov králíků na výkrm a výstavy vs. chov králíků pro radost
Výběr ideálního králičího paláce by měl odrážet účel vašeho chovu. V případě chovu domácích králíků na výkrm oceníte králíkárnu s více kotci větších rozměrů, aby zde měla králičí samice dost prostoru na vytvoření hnízda a odchov rostoucích potomků. Počítat musíte s kotcem pro samici, pro samce a jedním až dvěma pro mláďata. Králíkárna na chov na výkrm se obvykle umisťuje ven a je jednodušší a účelovější než králíkárna určená na chov pro radost.
Pokud hodláte chovat králíky pro radost, bude se výběr odvíjet od velikosti králíka (zakrslý × domácí) a jejich počtu. Rozhodně nedoporučujeme chovat dva králíky v jedné kleci či kotci, mohli by se poprat.
Materiál
Pro chov ušáků doporučujeme přírodní materiály. Plast se zdá na první pohled odolnější a lepší na údržbu, ale může se stát, že neodolá králičímu hlodání. I kvůli němu je vhodnější dřevo, králík si o něj zuby bezpečně obrousí, naopak spolknutí plastové části může zadělat na velký zdravotní problém.
Dvířka jsou obvykle vyplněna mříží nebo králíkářským pletivem. Zvenku doporučujeme dřevo ošetřit například lakem, aby déle odolávalo povětrnostním vlivům. Zaměřte se na nožičky a veškeré části, které se dotýkají země. Jak jsou ošetřeny proti navlhnutí? Zde záleží i na povrchu, kde bude králíkárna umístěna, je velký rozdíl mezi dlažbou a rozmoklým trávníkem.
Králíkárna s výběhem vs. králíkárna bez výběhu
Veterináři doporučují zajistit králíkům dostatek pohybu. Jednou z možností může být pořízení králíkárny s výběhem a možností pastvy. Velké množství čerstvého krmiva může mít špatný vliv na králičí zažívání, proto oceníte možnost rampu se vstupem do výběhu uzavřít, a mít tak čas pastvy pod kontrolou.
Výběhy ve velikosti jednoho kotce ovšem nestačí, dejte ušákovi prostor, aby se jednou denně mohl proběhnout a protáhnout. K venkovní králíkárně bez výběhu doporučujeme skládací ohrádku – výběh, do které králíky vypustíte. Pozitivně se to projeví na jejich fyzické i psychické kondici. V domácích podmínkách též zajistěte denní výběh alespoň v jedné zabezpečené místnosti.
Počet králíků
Jedním z hlavních kritérií výběru vhodné králíkárny je rozhodně počet králíků, který zamýšlíte chovat. Na chov na výkrm doporučujeme do začátku pořídit jednoho samce a jednu samici. Pro tyto účely bude ideální králíkárna se třemi nebo čtyřmi kotci. Dva využijete pro králičí pár, další jeden až dva pak budou obývat jejich potomci.
Při chovu v domácích i venkovních podmínkách vždy platí, že by každý dospělý králík měl mít vlastní kotec. Zaprvé mu to zajistí dostatek životního prostoru, zadruhé nehrozí rvačky, které mohou skončit nepěknými zraněními.
Ideální velikost kotce
Ideální velikost kotce bude pro každého králíka jiná, zejména kvůli jeho velikosti. Podívejme se na univerzální kritéria, která by každý kotec měl splňovat. Hlavní pravidlo zní: čím větší, tím lepší. Králík je zvíře, které vyžaduje dostatek pohybu. Obecně se proto doporučuje kotec, ve kterém udělá alespoň tři skoky a pohodlně se postaví na zadní nohy, takzvaně panáčkuje.
Uvádí se tyto rozměry: pro králíka velkého plemene (nad 5 kg) je minimální velikost kotce (Š × D × V) 80 × 100 × 70 cm; pro králíka středního plemene (3, 5-5 kg) je to (Š × D × V) 60 × 80 × 60 cm a pro králíka zakrslého je to (Š × D × V) 50 × 60 × 50 cm. Jak ale zdůrazňujeme výše, jedná se o minimální hodnoty a každý králík ocení co největší životní prostor.
Bezpečnost králíkárny
Králíkárny nevyžadují žádné zásadní bezpečnostní prvky, ale je zde několik doporučení, která je pro bezpečnost ušáka vhodné dodržovat. Co se týče vnitřní části kotce pro králíka, vyvarujte se ostrým hranám či trčícím drátům a hřebíkům. Ty mohou způsobit tržné rány nebo poranit oko. Doporučujeme pravidelně kontrolovat drátěné jesle na seno i mřížová dvířka.
Při výběru králíkárny sledujte i způsob uzavírání kotce. Někteří králíci jsou natolik chytří a šikovní, že se jej naučí otevírat. Vhodná západka zabrání hře na honěnou po celé zahradě nebo překousaným kabelům v pracovně. Zároveň se jedná o opatření proti šelmám, které mohou okolo vaší králíkárny po nocích slídit a čekat na vhodný okamžik, kdy ukořistí nějaké sousto. Stejné riziko je i u vypuštění do nekrytého výběhu. Myslete též na to, že jsou králíci profesionální skokani a dokážou skvěle hrabat. Pečlivě králíkárnu i výběh zabezpečte a uzavírejte.
Vybavení a doplňky
Výběr vhodné králíkárny může ovlivnit její základní vybavení a doplňky. Některé králíkárny jsou vybaveny například domečkem, ale to je obvykle jediné. Výhodou na tom je, že můžete králíkárnu zařídit podle vlastních představ! Určitě pořiďte dostatečně velkou napáječku, misku na žrádlo a jesle na seno. Králíci jsou velmi čistotná zvířata a někteří z nich se dokáží naučit vylučovat na jednom místě.
Zkuste jim nabídnout záchůdek. Nelze to však vyžadovat, každý králík je jiný. Kotec vystelte vrstvou vhodné podestýlky, na které se králíkovi bude dobře udržovat teplo a nebude mít otlaky. Podestýlku ocení i chovné samice, které si z ní a chlupů vytvoří hnízdo pro mláďata. Nevýhodou je, že se rychle znečistí a pro udržení zvířete v suchu a čistotě je nutné ji asi jednou týdně vyměnit.
Náročnost montáže
Králíkárny jsou výrobky, které je kvůli velikosti třeba prodávat rozložené na díly. Při koupi nové králíkárny zvažte, zda je ve vašich silách rozmontovanou králíkárnu sestavit. Veškeré potřebné šrouby, hřebíky, součástky a návod jsou součástí balení, nářadí však musíte mít vlastní. Někteří výrobci uvádí, že k montáži stačí například jen šroubovák, ale ne vždy je to pravda a využijete i další nářadí. Pokud si nevěříte, vyberte výrobek s možností složení profesionálem.
Jak se staví králíkárna
Odvážnější z vás si třeba troufnou rovnou na vlastnoruční stavbu nové králíkárny. Nejprve budete potřebovat stabilní plochu, kam králíkárnu umístíte. Ideálně by měla být rovná a suchá, aby se králíkárna nekývala a netrouchnivěly jí nohy. Příkladem může být beton nebo dlažba. Dále vyberte vhodný materiál. Doporučujeme odolné dřevo, které pečlivě naimpregnujte. Prodloužíte mu tak život o několik let a ochráníte ho před vlivy počasí a králičích nečistot. Na dvířka doporučujeme svařené mříže nebo králíkářské pletivo.
Dále využijete panty, spojovací materiály a nářadí. Nakonec je třeba vybrat vhodnou střešní krytinu. Střechu můžete nalakovat, polepit ipa lepenkou nebo jakkoli zakrýt nepromokavým materiálem. Měla by výrobek přesahovat asi o 50 až 70 cm vpředu, vzadu postačí 20 cm. Kotce vyrobte dostatečně velké, aby měl králík hodně prostoru.
Další možností, jak vyrobit podlahu, jsou rošty. Jedná se o dřevěné laťky nasázené s mezerami vedle sebe, aby jimi mohl propadat trus. Tento způsob má mnoho nevýhod. Jmenujme dvě hlavní. Zaprvé musíte pravidelně kontrolovat, že se mezery neucpávají, zadruhé jsou králíci na holém dřevě, což jim může způsobit otlaky. Pokud chcete vyrobit celoroční králíkárnu, je vhodné ji zaizolovat hned při sestavování. V létě králíky ochrání před vedry a v zimě naopak před mrazem.
Jak zateplit králíkárnu na zimu
Pokud nemáte možnost králíky na zimu přesunout do krytého a suchého prostoru dílny nebo garáže, můžeme vám doporučit dvě základní varianty izolace. První je stálá a náročnější na přípravu i materiál, druhá jednodušší, ale méně efektivní.
Zateplení polystyrenem
Zateplení polystyrenem lze provést přímo při výrobě králíkárny i dodatečně. Při výrobě je ideální s vrstvou izolace počítat a započítat ji do základních rozměrů kotce. Jednotlivé kotce či celé stěny obložte polystyrenem a překryjte překližkou. Jedná se o trvalé a velmi efektivní řešení, dvojitá stěna ochrání králíky před veškerou nepřízní počasí za každého ročního období.
Zateplení kartonovou krabicí a slámou
Druhá varianta je dočasná, rychlá a jednoduchá. Bohužel se to projevuje i na její efektivitě, která je menší než u polystyrenové izolace. Budete na ni potřebovat kartonovou krabici (o něco menší než je kotec) a slámu, seno, noviny nebo všechny tři varianty. Krabici vložte do prázdného kotce a mezery mezi stěnou a krabicí vystelte slámou, senem, novinami nebo kombinací. Jedná se o dočasné řešení a může zevnitř navlhnout, proto hlídejte, aby byl králík v suchu.
Kde koupit králíkárnu?
Králíkárnu seženete ve větších chovatelských obchodech nebo zverimexech. Můžete si ji také nechat vyrobit od truhláře. Naše redakce doporučuje e-shop caskrmeni.cz, kde koupíte králíkárny na chov na výkrm i veškeré potřebné doplňky včetně krmiv. Dalšími, tentokrát mnohem univerzálnějšími e-shopy, kde pořídíte zejména doplňky pro chov na mazlíka jsou alza.cz a zoohit.cz.
Nejoblíbenější značky králíkáren
Čas krmení
Český e-shop Čas krmení věnující se prodeji chovatelských potřeb je na trhu již více než 11 let. Pro chov králíků nabízí širokou paletu různě velkých králíkáren, které pokryjí potřeby každého chovatele. Výrobky nechávají vyrábět u truhláře, a tak si zde můžete zadat individuální úpravu nebo složení v jejich dílně.
Trixie
Německá značka Trixie zaměřená na chovatelské potřeby dodává své výrobky na český trh již roky. Zaměřuje se na potřeby všech myslitelných druhů domácích mazlíčků. Ke cti jim slouží důraz na udržitelnost a snahu udržovat přístupné ceny za vysoce kvalitní výrobky.
Ferplast
Značka Ferplast vznikla v 60. letech 20. století v Itálii. Její zakladatel Carlo Vaccari tehdy vyrobil první ptačí klece pro lovce. Následně se začal soustředit i na chov ptactva v domácích podmínkách a skoro třicet let trvalo, než se značka rozrostla i o příslušenství pro chov všech druhů mazlíčků. I po skoro 60 letech si zachovává ráz italské rodinné společnosti dbající na kvalitu výrobků.
Cena králíkárny
Králíkárna od 2 000 do 4 000 Kč
V tomto cenovém rozmezí najdete menší králíkárny jednoduché konstrukce pro jedno králíka. Obvykle jsou bez výběhu.
Králíkárna od 4 000 do 9 000 Kč
V případě střední cenové kategorie pořídíte prostornou králíkárnu i pro více králíků, můžete vybírat mezi typy s výběhem a bez výběhu.
Venkovní králíkárna od 9 000 do 20 000 Kč
V této cenové kategorii najdete ubikace z masivního dřeva, složitější konstrukce nebo králíkárny určené na chov několika domácích králíků na výkrm. Obecně platí, že cena stoupá s velikostí výrobku.
Diskuse u článku