ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší prášky na praní 2020 – recenze a rady jak vybrat

Datum 20.1.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Prací prášek je produkt, bez něhož si náš život už vůbec neumíme představit. Vybrat ten pravý však může být pořádný oříšek. Důležité je, aby byl účinný, kvalitní a dobře odstraňoval skvrny, aniž by zanechával nežádoucí stopy na oblečení. Prášek sypký, tekutý či dokonce gelové kapsle? O možnostech výběru a využití se dozvíte v následujících částech článku.

1Nejlepší prášky na praní

Nejlepší sypký prášek
Jelen
Zlatý střed

Sypký přírodní prostředek skvěle odstraňující i velmi staré a zaschlé skvrny. Vhodný pro alergiky.

Nejlepší gelové kapsle
Ariel Color 3v1
Pro náročné

Účinné gelové kapsle pro barevné prádlo. Jednoduše se dávkují a lze je použít i při nízkých teplotách.

Nejlepší prací gel
Woolite Extra Color
Levný základ

Tekutý prací gel za příznivou cenu. Dobře se rozpouští ve vodě a zachovává stálost barev. Je nevhodný na odolné skvrny.

Recenze: Jelen mýdlový prací prášek – Nejlepší sypký prací prášek

Jelen mýdlový prací prášek

Typ prášku: sypký | Hmotnost: 3 kg | Na barevné prádlo: ano | Na bílé prádlo: ano | Přibližná cena: 200 Kč

Klady
 • Příznivá pořizovací cena
 • Kvalitní prostředek
 • Výborně odstraňuje skvrny
 • Svěží vůně
 • Dobře se rozpouští ve vodě
 • Ekologické složení
Zápory
 • Menší balení

Hledáte prací prášek, ale děsí vás nekonečné výpisy chemických látek na složení většiny z nich? Zkuste sáhnout třeba po mýdlovém pracím prášku Jelen, který se stejně dobře postará o barevné i bílé prádlo.

Koncentrované mýdlové složení obsahuje velké množství aktivních složek. Díky tomu je efektivní již při teplotě dosahující 30 °C a ani ho nemusíte přidávat příliš mnoho. Za zmínku stojí také vynikající rozpustnost ve vodě a fakt, že si prášek poradí i se zaschlými skvrnami. Vyžadujete-li lákavou vůni, jistě vás potěší příjemné přírodní aroma, které ovšem nepůsobí zbytečně výrazně. Pro své složení je prášek určen také do domácností alergiků.

Největší zápor spatřujeme v nízké hmotnosti balení. Za dvě stovky pořídíte pouhé tři kilogramy pracího prostředku. Ačkoliv jej potřebujete méně, než je typické pro prášky jiných značek, i tak se nad 60 cyklů na balení nedostanete.

Jelen působí jako návrat starých dobrých časů, kdy se k praní a mytí využívalo výhradně přírodních složek. A rozhodně mu to neubírá nic z jeho účinnosti.

Recenze: Ariel gelové kapsle Color – Nejlepší gelové kapsle

Ariel gelové kapsle Color

Typ prášku: gelové kapsle | Hmotnost: 1,98 kg | Na barevné prádlo: ano | Na bílé prádlo: ne | Přibližná cena: 350 Kč

Klady
 • Jednoduché dávkování
 • Vysoká účinnost
 • Použití i při nižších teplotách
 • Čistá a svěží vůně
 • Rychlé nabíjení
Zápory
 • Určeno pouze pro barevné prádlo

Již nějakou dobu používáte kapsle do myčky, ale na prádlo jste se tuto technologie báli použít? Není důvod ke strachu. Moderní a oblíbené gelové kapsle jsou zaručenými a efektivními bojovníky proti textilním nečistotám.

Čím vás dostanou především? Určitě jednoduchým, ba přímo triviálním dávkováním. Už nikdy nebudete muset odměřovat potřebnou dávku, zkrátka hodíte kapsli do pračky a máte hotovo.

Každá kapsle Ariel Color se skládá ze tří složek komplexně pečujících o čistotu, odstraňování skvrn a zachování původní barvy oblečení. Samozřejmostí je stoprocentně rozpustný a šetrný obal.

Gelové prací kapsle značky Ariel jsou ideálními pomocníky na cestách. Jsou skladné, nikdy se nevylijí a vyperou vše, co potřebujete. Lze je použít i při nižších teplotách.

Nevýhodou je omezení na barevný textil.

Recenze: Woolite Extra Color – Nejlepší prací gel

Woolite Extra Color

Typ prášku: tekutý | Objem: 4,5 l | Hmotnost: 4,8 kg | Na barevné prádlo: ano | Přibližná cena: 150 Kč

Klady
 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Výborná rozpustnost ve vodě
 • Zachovává stálost barevného prádla
 • Příjemná vůně
 • Rychlé nabíjení
Zápory
 • Nevhodný na odolné skvrny

Právě jste se rozhodli, že kromě sypkého prášku na praní vyzkoušíte i stále oblíbenější prací gel? V takovém případě by vás mohl zajímat Woolite Extra Color s výborným poměrem ceny a výkonu. Nejenže pere dobře, navíc šetří vaši peněženku.

Mezi jeho největší přednosti patří efektivní ochrana před nežádoucím obarvením. Takže již budete moci prát beze strachu z toho, že si zničíte své oblíbené módní kousky. Na barevné prádlo byste jen těžko hledali lepšího pomocníka.

Nedílnou součástí gelu Woolite Extra Color je účinný fixátor chránící zářivé barvy před vyblednutím. Za třetí šetří textilní vlákna, jimž pomáhá držet původní tvar.

Jako bonus vás potěší příjemnou vůní, která se zalíbí každému. Jeho jedinou nevýhodou je nízká účinnost při odstraňování odolných skvrn.

2Nejprodávanější prášky na praní podle Heureky

3Jak vybrat prací prášek

Prášků na praní je dnes na trhu opravdu velké množství. Dávno pryč jsou doby, kdy jste se museli spokojit s jednou značkou a typem. Dnes můžete prát s klasickým sypkým i tekutým práškem. Své místo na slunci si stále intenzivněji zajišťují i inovativní gelové kapsle, které jsou jako stvořené pro snadné a efektivní praní.

Způsob fungování prášků na praní

Základem všech pracích prostředků jsou účinné látky zvané tenzidy neboli saponáty. Vynikají schopností navázání na textilní špínu, kterou posléze propojí s teplou vodou. Po tomto procesu nečistoty navázané na vodní molekuly odtečou rychle a efektivně do odpadu.

Sypký, nebo tekutý?

Možnost volby mezi sypkým a tekutým práškem na praní je ve většině případů otázkou preferencí. Zatímco někdo dává přednost sypkému složení, jiný upřednostňuje tekutý prostředek.

Obecně lze však říci, že sypký prášek se hodí spíše na velmi znečištěné prádlo, které potřebujete co nejefektivněji vyprat bez nutnosti předpírky, či předmáčení. Mezi nejčastější odolné skvrny patří ty od trávy, bláta, jídla i nápojů. Sypký prášek se rovněž používá v případech, kdy potřebujete udržet co možná nejdéle původní bílou barvu oblíbeného prádla. Obsahuje totiž bělidla a rozjasňovače, jejichž úkolem je boj proti nežádoucímu zešednutí. Mají také široký rozptyl pracích teplot, který se pohybuje od 30 °C do 90 °C.

Oproti tomu tekuté prášky jsou vhodnější na barevné a méně znečištěné oblečení. Prací gely jsou k oděvům mnohem šetrnější než jejich sypké alternativy. Neobsahují totiž agresivní bělidla. Jejich výhodou je rovněž větší variabilita použití. S jejich pomocí lze prát bílé, barevné i tmavé prádlo, aniž by hrozilo nechtěné poškození. Prací gely si oblíbíte hlavně pro jejich výbornou rozpustnost ve vodě. Ovšem na silné skvrny s nimi nepočítejte.

Gelové kapsle

Převratným prostředkem k praní se v posledních letech staly gelové kapsle. Jedná se o maximálně koncentrovaný prací gel sestávající ve většině případů z většího množství účinných složek. Ty se starají o odstranění skvrn, zachování barevnosti prádla a jeho původního tvaru.

Jejich největší výhodou je univerzálnost použití na bílé i barevné oblečení. Za negativum může být považována nemožnost regulace množství prací dávky.

Optimální dávkování

Pokud jste si mysleli, že dávkování pracího prášku můžete dělat od oka, určitě vám takovýto způsob nadále nedoporučujeme. Zásadním pravidlem je sledování etiket na vámi zakoupeném pracím prostředku. Výrobci na doporučeních uvádějí přesnou dávku na konkrétní míru znečištění. Máte-li navíc chytrou pračku s funkcí vážení prádla, máte vyhráno. V opačném případě se musíte spolehnout na svůj odhad, či převážení.

V případě, že použijete větší dávku prostředků, než je nutné, nemusíte se strachovat. Jediné, co utrpí budou vámi vynaložené finance. Šetříte-li ale v dlouhodobém hledisku, vystavujete své oblečení riziku zhoršených vlastností. Nejčastějším dopadem špatného, respektive nedostatečného dávkování je šedivý odstín a ztráta sytosti barvy.

Na místě aplikace pracího prostředku záleží

Ačkoliv je jasné, že prací prostředek můžete vkládat přímo do bubnu pračky, existují zásady, podle nichž by se místo aplikace prášku mělo akceptovat. Zatímco sypké prací prostředky nejlépe perou, pakliže je nasypete do příslušné přihrádky, tekuté gely se pomocí odměrky lijí přímo na špinavé prádlo.

Gelové kapsle mají specifické místo aplikace. Měly by se v každém případě vložit do pračky jako první, tzn. nejdříve kapsle na dno bubnu a až na ní špinavé oblečení. Při opačném postupu hrozí, že se kapsle kvůli nedostatečnému kontaktu s vodou dostatečně nerozpustí a mohly by na prádle zanechat nevzhledné skvrny.

Alergici musí být ve střehu

Ať chceme nebo ne, alergenů je obecně v prášcích na praní dost. Jste-li alergik nebo pouze trpíte kvůli citlivé pokožce a málokterá značka vám sedne, určitě pozorně pročítejte informace uvedené na výrobních etiketách. I když problémy s kůží nemáte, doporučujeme vám pořizovat prášky s maximální hodnotou alergenů 100 mg/1 kg prášku na praní. Pro velmi citlivé osoby je poslední možností nákup prověřených ekologických prostředků s patřičným označením.

Nejprodávanější prášky na praní podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 2.6 (5 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články