ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Domácí kompostér

Udržitelnost a ekologie jsou žhavými tématy dnešních dní. A vy si možná říkáte, co s organickými zbytky v kuchyni? Už naše babičky používaly samozřejmě kompost, ale to si málokdo z nás dovede v bytě představit. Nemusí to ale vůbec být problém, vše vyřeší domácí kompostér. Nejenže se zbavíte přebytečného bio odpadu, ale zároveň si vytvoříte přírodní kvalitní hnojivo, jež můžete používat pro svoje rostliny.

Naší volbou číslo jedna je jednoznačně žížalí vermikompostér Urbalive, který se navíc designově velmi povedl a bude se skvěle vyjímat v každém moderním interiéru. Alternativní volbou může být tento kompostér do bytu s bakteriemi Bokashi.

Nejlepší celkově

Praktický a velmi designový vermikompostér do bytu od české značky s praktickým kohoutkem.

Nejlepší cena/kvalita

Válcovitý kompostér do domácnosti s bakteriemi Bokashi pro fermentaci organického odpadu.

Nejlepší levný

Malý a kompaktní vermikompostér do kuchyně z kvalitního plastu s několika patry.

Nejlepší domácí kompostéry

Recenze domácího vermikompostéru Urbalive – nejlepší kompostér do bytu

Recenze Urbalive sl. kost Pro náročné

Značka: Urbalive | Typ: vermikompostér | Rozměry: 50,5 × 60,5 × 38 cm | Hmotnost: 6,65 kg | Materiál: plast, dřevo | Barva: slonová kost | Orientační cena: 3 500 Kč

Klady
  • Efektivní kompostování
  • Vznik žížalí moči
  • Stylový design
  • Rozdělení do tří pater
  • Praktická nádoba i nožičky
Zápory
  • Nejsou

Pro jednoduché a efektivní kompostování v bytových prostorech může být výbornou volbou vermikompostér. My jsme pro vás vybrali tento od značky Urbalive, který výborně funguje, ale zároveň v interiéru plní estetickou funkci. Vybrat si můžete z mnoha různých barev, my vám doporučujeme například tuto neutrální slonovou kost. Vermikompostér je vyrobený z plastu a doplněný o dřevěné nožičky.

Uvnitř je vermikompostér rozdělen na tři patra, která je velmi jednoduché od sebe oddělit. Na spodní straně nádoby navíc najdete praktický kohoutek, jež slouží k čerpání žížalí moči, skvělého hnojiva, jež v kompostéru vzniká. Zkuste nenechávat svůj bio odpad ležet ladem a zpracujte ho tak, že vznikne hnojivo pro další vaše rostliny.

Recenze kompostéru Bokashi – kvalitní kompostér do bytu s bakteriemi

Domácí kompostér Bokashi Zlatý střed

Značka: Kokoza | Typ: kompostér s bakteriemi Bokashi | Rozměry: 10,6 l | Hmotnost: 3,08 kg | Materiál: recyklovaný plast | Barva: šedá | Orientační cena: 1 500 Kč

Klady
  • Produkce fermentované hmoty a tekutiny
  • Vzduchotěsné víko
  • Včetně 1 kg směsi Bokashi
  • Nízká náročnost na údržbu
  • Pěkný design
Zápory
  • Nenašli jsme

Do žížal se vám zrovna nechce, ale i tak byste rádi měli v bytě kompostér? Skvělou volbou v takovém případě může být domácí kompostér od značky Kokoza. Ten funguje na úplně jiném principu a používá speciální bakterie Bokashi, které bio odpad v anaerobních podmínkách fermentují. Díky tomu vzniká unikátní fermentovaná hmota, jíž můžete využít jako hnojivo. Proces probíhá ve válcovém kompostéru. Ten si můžete bez obav umístit právě do bytu nebo vnitřních prostor domu.

Tento kompostér do bytu je již dodáván s jedním kilogramem směsi Bokashi, takže do začátku nemusíte nic nakupovat. Na údržbu je tento způsob kompostování opravdu jednoduchý a nemusíte dělat téměř nic. Díky vzduchotěsnému víku se o všechno postarají právě výše zmiňované bakterie a vy budete jen sklízet odměnu. Tento kompostér Kokoza navíc potěší i povedeným designem.

Recenze domácího kompostéru Plastia – nejlepší levný vermikompostér do kuchyně

Recenze Plastia tmavě zelený Levný základ

Značka: Plastia | Typ: vermikompostér | Rozměry: 38 × 38 × 38 cm | Hmotnost: 2,85 kg | Materiál: plast | Barva: tmavě zelený | Orientační cena: 1 450 Kč

Klady
  • Dovnitř i naven
  • Praktické rozměry
  • Elegantní design
  • Jednoduché čištění
Zápory
  • Pro menší produkci bio odpadu

Do malých bytů a garsonek je ideální tento skladný vermikompostér Plastia. Vypadá skvěle a zároveň vám bude výborným parťákem v cestě za ekologičtějším životem. Má dvě patra a tvar krychle s krátkými nožičkami, díky kterým ho můžete postavit třeba na stůl nebo kuchyňskou linku. Bez problémů může být i venku na zahradě.

Je ideálním vermikompostérem pro začátečníky, kteří si chtějí vše teprve vyzkoušet, ale zároveň nechtějí dělat ústupky na kvalitě. Je vyrobený z kvalitního plastu, jež vám vydrží dlouhá léta. Díky tomu se i velmi jednoduše čistí, tak se nemusíte bát, že by vám přidělával velké množství práce.

Nejprodávanější domácí kompostéry

Jak vybrat domácí kompostér do bytu

Proč vyhazovat všechny organické zbytky do směsného odpadu, když je můžeme znovu využít a ekologicky zpracovat? A přestože komposty jsou populárnější spíše u majitelů zahrádek, bez problému si můžete malý domácí kompostér pořídit i do bytu. Jak si ale vybrat ten správný? Jednoduše, stačí se řídit našimi radami, které uvádíme níže. Dozvíte se nejen to, podle čeho kompostér vybírat, ale také, jak správně kompostovat a proč se do této činnosti vůbec pustit.

Proč si pořídit kompostér do bytu?

Možná si říkáte, proč se vůbec v bytě zatěžovat s kompostováním. Odpověď je jednoduchá. Každý z nás vyprodukuje každý den velké množství odpadu a to, aby organický odpad přišel do směsného odpadu, je úplně zbytečné, když ho místo toho můžeme efektivně využít. I kdyby nic jiného, minimálně můžete mít dobrý pocit z toho, že jste všechno nevyhodili a nechali něco přirozeně rozložit. I v bytě ale můžete využívat kompost, který získáte z kompostéru, jako hnojivo. Vašim rostlinám v květináčích se tak budete naprosto nevídaně dařit a vy ušetříte za drahá hnojiva z obchodu, jež navíc nemusí být přírodního původu.

Jak kompostovat v bytě

Typy domácích kompostérů

I při koupi kompostéru do bytu si můžete vybrat hned z několika typů kompostérů. Každý z nich funguje na trochu jiném principu, a tak si je níže představíme více do detailů, abyste měli jasnou představu, co od kompostéru očekávat.

Náš tip
Jste tu špatně, protože máte doma velkou zahradu? Nevadí, máme pro vás tipy i na venkovní kompostéry. Alternativu k domácímu kompostéru může představovat drtič odpadu.

Kuchyňské nádoby

Kuchyňské nádoby nejsou kompostéry v pravém slova smyslu. Slouží k uchování organického odpadu, než se ho rozhodnete vynést na nějaký sdílený kompost nebo do popelnice na bio odpad. Taková kuchyňská nádoba má většinou pevné víko, aby odpad nezapáchal a nezačaly se okolo něj hemžit různé mouchy a podobně.

Vermikompostér

V poslední době začínají být opravdu populární vermikompostéry. Tyto speciální kompostéry mají několik pater, ve kterých probíhá přeměna biologického odpadu na velmi účinné hnojivo, takzvaný vermikompost. O tento proces se starají kalifornské žížaly, které ve svém trávícím traktu velmi efektivně proměňují organický odpad na kvalitní hnojivo, jemuž se přezdívá žížalí čaj. Ten můžete následně z vermikompostéru odebírat a používat ho jako přírodní a naprosto bezpečný zdroj živin pro své rostliny.

Pro mnohé je představa, že si do bytu nasadí dobrovolně žížaly, naprosto šílená. Na druhou stranu vás může přesvědčit to, že kompost z vermikompostéru je mnohem kvalitnější a účinnější než kompost z běžného kompostéru. Zároveň velmi efektivně a ekologicky využijete veškeré své biologické odpady.

Žížaly vermikompostér

Domácí kompostér s bakterií Bokashi

Další možností je speciální kompostér do bytu, kde pracují speciální bakterie Bokashi. Tyto bakterie zrychlují rozklad organické hmoty, takže kompost bude ve vašem kompostéru hotový už během dvou až tří týdnů. Výhodou tohoto kompostéru je, že se z něj neuvolňují žádné živiny ani teplo. Vše zůstává uvnitř kompostéru, a nakonec tak vzniká velmi kvalitní kompost, jež můžete využít pro pěstování rostlin. I v tomto kompostéru vzniká speciální tekutina, kterou lze upouštět a používat jako velmi prospěšné hnojivo.

Náš tip
Hnojivo, které získáte používáním kompostéru, můžete použít jako podporu pro rostliny v samozavlažovacích truhlících.

V tomto kompostéru vždy čekáte, až vytvoříte přibližně 4 centimetry vysokou vrstvu kompostu, do které následně přidáte bakterie Bokashi. Poté můžete do kompostéru přidávat další biologický odpad. Jakmile ho úplně naplníte, nechají se bakterie deset dní pracovat, než můžete kompost začít používat.

Automatický kompostér do bytu

Speciálním typem domácího kompostéru je také automatický kompostér, který pro podporu rozkladných procesů používá energii z elektrického proudu. Tu kompostér do kuchyně využívá k pravidelnému promíchávání kompostu, dále probíhá jeho prohřívání a provzdušňování. Díky tomu dojde k přeměně biologického odpadu na organickou hmotu o hodně rychleji než u běžného kompostéru. Dejte ale pozor, hlavní nevýhodou tohoto kompostéru je jeho vysoká cena a také vysoké provozní náklady.

Kompostér do bytu

Materiál a objem kompostéru

Samotná nádoba bývá u kompostérů do vnitřních prostor nejčastěji vyrobená z plastu, ale setkat se můžete i se nerezovými kompostéry. Venkovní kompostéry bývají občas vyrobené i ze dřeva, ale to se u vnitřních kompostérů téměř nepoužívá. Velmi často se objevují také kompostéry z bio plastu. U automatického kompostéru bývají také některé části vyrobené z dalších kovů jako například hliníku. Kompostéry s tlustšími stěnami také mnohdy bývají odolnější a stabilnější, takže je lepší vybírat právě ty.

Před koupí kompostéru také pečlivě zvažte objem nádoby. Výběr vhodné velikosti přizpůsobte množství členů domácnosti a předpokládanému objemu biologického odpadu, který budete produkovat. Nejčastější bývá u domácích kompostérů velikost mezi 16 a 30 litry.

Jak správně kompostovat?

Pokud s kompostováním teprve začínáte, možná vlastně nevíte, jak na to. Proces kompostování se mírně liší u různých typů kompostérů, ale většina zásad platí obecně. Kompostování není nijak složité. Musíte si dát pozor jen na to, abyste správně začali a poté omylem nedošlo k přidání něčeho, co se na kompost umisťovat nesmí.

U vermikompostéru je potřeba na začátku připravit podestýlkovou vrstvu, na kterou se umístí žížaly a následně můžete začít vrstvit odpad. Tato podestýlka již obvykle bývá součástí balení, když kupujete vermikompostér do kuchyně, a tak nemusíte řešit téměř nic. Tedy kromě toho, co do kompostéru patří a co určitě ne.

Do kompostéru tedy můžete bez obavy umisťovat odřezky od zeleniny a ovoce, vaječné skořápky, zbytky z přípravy čaje a kávy, staré pečivo, papírové utěrky nebo třeba trávu. Naopak rozhodně do něj nikdy nedávejte zbytky z masa a ryb, oleje, jakékoliv plesnivé jídlo a kosti. Samozřejmě na kompost nepatří také nic, co není přírodního původu, takže si dejte pozor na různé obaly od potravin nebo chemicky ošetřené ovoce a zeleninu.

Co s kompostováním

Jak se starat o žížaly ve vermikompostéru?

Pokud se rozhodnete pro koupi vermikompostéru, možná přemýšlíte, jak se starat o žížaly, aby se jim dařilo a mohly tak co nejlépe přeměňovat váš biologický odpad na organickou hmotu. Většina lidí začne s půl kilem kalifornských žížal, které se jim následně budou samy rozmnožovat. Kilogram žížal potřebuje přibližně 250 gramů biologické potravy na den. Toto množství je ale na místě jim dávat až po delší době, začněte raději s menším množstvím a postupně ho navyšujte. Pokud budete do vermikompostéru dávat mnoho odpadu a žížaly ho nebudou stíhat zpracovávat, může dojít k plesnivění.

Žížaly produkují tekutiny nazývanou žížalí čaj, kterou můžete čerpat ze spodní nádoby vermikompostéru. Tekutina je skvělým hnojivem, ale před použitím je lepší ji naředit, aby nebyla příliš silná. Po čase se vám žížaly rozmnoží a vy jim tak budete moci dávat čím dál větší množství odpadu. Když budete mít žížal opravdu hodně, můžete také některé poskytnout přátelům nebo známým, kteří si pořizují nový vermikompostér.

Kde koupit kompostér do bytu?

Kompostéry do bytu nejsou tak častým typem zboží, takže nemusí být úplně jednoduché je sehnat. Samozřejmě, pokud vám stačí jen sběrná nádoba do kuchyně, potom si pořiďte jakoukoliv vzduchotěsnou plastovou nádobu. Chcete-li ale opravdu kvalitní domácí kompostér, nezbývá většinou než se porozhlédnout na stránkách různých eshopů. Několik vermikompostérů, a i některé náhradní díly má například internetový obchod Zahrada Ježek. Kompostéry s bakteriemi Bokashi zase nabízí eshop Econea. Od všeho něco má samozřejmě Alza, která vám navíc přidá rychlé doručení téměř po celé České republice.

Nejoblíbenější značky domácích kompostérů

Domácí kompostéry Plastia

Plastia je česká značka, která dodává na trh nejrůznější inovativní produkty. Jejich produktová řada Urbalive se snaží o výrobu věcí, které povede k větší udržitelnosti a souznění s přírodou. V rámci této řady vznikl také jejich nejznámější vermikompostér, jež je zároveň designovým kousek. Plastia vyrábí i další kompostéry mimo tuto produktovou řadu a vy díky nim můžete žít o něco kvalitnější a ekologičtější život.

Kompostéry Plastia

Domácí kompostéry Kokoza

Kokoza se snaží přinést kompostování a pěstování rostlin i do měst. Podporují nejrůznější projekty a komunitní pěstování ve městech. V rámci jejich iniciativy vznikly i některé domácí kompostéry, které vám mohou tento úkol značně usnadnit. Seženete u nich například podzemní vermikompostér a také kompostéry s bakterií Bokashi.

Kompostéry Kokoza

Cena kompostéru do bytu

Domácí kompostér do 1 500 Kč

Velmi levné plastové kompostéry seženete i za tuto cenu. Jen velmi málo opravdových kompostérů do bytu ale tolik stojí. Pokud kupujete takto levný domácí kompostér, dejte si pozor na kvalitu provedení i použité materiály.

Kompostér do bytu Od 1 500 do 2 500 Kč

Běžná cena za menší kompaktní vermikompostéry a některé kompostéry s bakteriemi Bokashi. Některé jsou již dodávány s podestýlkou nebo bakteriemi, k jiným si je musíte teprve dokoupit.

Domácí kompostér nad 2 500 Kč

Nejdražší bývají velké vermikompostéry a zejména automatické kompostéry. Ty jsou drahé i na provoz, protože je potřeba jim dodávat velké množství elektrické energie.

Jak na kompostování v bytě

Nejprodávanější kompostéry do bytu

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (43 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář