Co vede stále větší počet spotřebitelů k zakoupení domácí pekárny na chleba? Domácí pečení umožňuje mít k dispozici vždy čerstvé a kvalitní pečivo podle vlastních představ a potřeb. Mnozí ocení možnost vlastní volby surovin a obměny nejrůznějších receptů. Nejvíce nás zaujala domácí pekárna Eta Delicca II s velkým objemem.
Výkonná domácí pekárna s nepřilnavým povrchem, časovačem a 16 programy. Její intuitivní ovládání je v češtině.
Oblíbený model domácí pekárny s 20 programy. Nabízí také programy pro bezlepkové pečení i kuchařku.
Pekárna chleba pro dvě velikosti bochníku. Na výběr je také mezi 3 stupni propečení kůrky a 12 programy.
Tipy na nejlepší domácí pekárny na chleba
Recenze Eta Delicca II 7149 90030 – Objemná domácí pekárna s množstvím programů
Výkon: 850 W | Počet hnětacích háků: 2 | Objem pečicí formy: 1 500 g | Počet přednastavených programů: 16 | Přibližná cena: 4 000 Kč
- Okénko pro kontrolu pečení
- Nepřilnavý povrch
- Příslušenství součástí balení
- Nerezová ocel
- Velké množství programů
- Obtížnější vkládání pečicí nádoby
Domácí pekárna Eta Delica II 7149 90030 patří díky svému nerezovému provedení mezi velmi kvalitní pekárny, se kterými je radost péct nejen chutný chléb, ale také koláče, rohlíky, muffiny a další dobroty. Její hlavní zaměření se však týká právě chleba – dokonce si poradí i s pečením celozrnných a bezlepkových variant. Pečení chleba je plně automatické a zahrnuje i hnětení, kynutí a předehřívání, takže vám stačí pouze vložit suroviny a o zbytek se pekárna postará sama. Zvolit si navíc můžete mezi 3 velikostmi chleba a 3 stupni zabarvení kůrky. Díky velkému objemu můžete upéct chléb až do hmotnosti 1,5 kg.
Domácí pekárna disponuje 16 programy, z toho 4 se věnují přípravě bezlepkového pečiva. Nabízí také programy na výrobu jogurtu nebo marmelády. Pokud si z této široké nabídky nevyberete, můžete si vytvořit dva vlastní programy přesně podle vašich preferencí. Pekárnu ovládáte prostřednictvím velkého LCD displeje, který zobrazuje i časovač a čas zbývající do dokončení programu. Ovládání je jednoduché a v češtině. Celý proces pečení můžete navíc kontrolovat i přes skleněný průzor ve víku.
Pečící forma nabízí nepřilnavou povrchovou úpravu, díky které se nemusíte obávat problémů s vyndáváním chleba či jiného pečiva. Pečící nádoba se však poměrně obtížně vkládá dovnitř a je k tomu zapotřebí grifu, který získáte až praxí. Jinak této domácí pekárně nemáme co vytknout. V balení naleznete pečící formu, dva hnětací háky, pohárek, odměrky a háček na vyndávání chleba. Navíc si můžete dokoupit pečící formy na rohlíky, muffiny a další pečivo.
Recenze Tefal PF250135 Pain et tresors – Domácí pekárna s 20 programy
Příkon: 700 W | Počet hnětacích háků: 1 | Objem pečicí formy: 1000 g | Počet přednastavených programů: 20 | Přibližná cena: 3 800 Kč
- 20 automatických programů
- Velký objem
- Kuchařka
- Časovač
- Hůře čitelný displej
Status jednoho z nejoblíbenějších modelů domácích pekáren nemůže modelu Tefal PF250135 Pain et tresors nikdo upřít. Pravděpodobně za tím stojí nevídaně skvělý poměr ceny a kvality. Za přiměřenou cenu získáte domácí pekárnu s 20 automatickými programy, které vám pomohou vykouzlit čerstvé pečivo klidně každý den. Díky 15leté záruce navíc po několik let.
Mezi programy jsou k dispozici i bezlepkové, programy na přípravu chleba, těsta či těstovin, ale také programy na výrobu mléčných produktů. LCD displej vás bude informovat o procesu přípravy během každého z nich. Zde se ovšem dotýkáme negativa, které souvisí s horší čitelností displeje. Je tomu tak bohužel kvůli absenci podsvícení, které by výrazně pomohlo.
Kromě velkého objemu musíme pochválit také přítomnost několika funkcí. K nim patří například funkce odloženého startu či udržování teploty. Neméně důležité je zmínit snadnou údržbu. Vnitřní nádoba je totiž vyjímatelná a nepřilnavá. Se zakoupením získáte navíc přístup ke kuchařce, kterou si můžete stáhnout, a která vám nabídne několik zajímavých receptů.
Recenze Concept PC5520 – Domácí pekárna za rozumnou cenu
Příkon: 550 W | Počet hnětacích háků: 1 | Objem pečicí formy: 1000 g | Počet přednastavených programů: 12 | Přibližná cena: 1 800 Kč
- Funkce Keep warm
- Volba mezi 2 velikostmi chleba
- Funkce odloženého startu
- LCD displej
- S ohledem na cenu nic zásadního
Domácí pekárna Concept PC5520 je pro nás všechny velkým překvapením. Je totiž důkazem, že nízká cena nemusí nutně znamenat méně kvalitní či nepromyšlený výrobek. V tomto případě se zkrátka výrobcům podařilo vytvořit pekárnu, která i při nízkých nákladech dokáže zázraky. A proč jsme z ní tak nadšení? O to se s vámi v této recenzi rádi podělíme.
Tato domácí pekárna disponuje funkcí časovače, který lze nastavit v rozmezí až 13 hodin. Funkce Keep warm udrží čerstvě upečený chléb teplý ještě hodinu po dokončení procesu. Před pečením si můžete zvolit jednu ze dvou preferovaných velikostí chleba. Na výběr máte také mezi třemi stupni propečení kůrky. Chleba si uděláte tak, jak ho máte nejraději.
Chléb se připravuje v nepřilnavé vyjímatelné formě. Připraveno je pro vás 12 přednastavených programů. Nechybí ani LCD displej. Průhledné okénko vám dává možnost sledovat chléb během přípravy. Pekárna je opatřena pojistkou proti přehřátí. Součástí jsou i odměrky, hnětací hák a háček na jeho vyjmutí. Vzhledem k ceně nemáme žádné výhrady.
Recenze Tefal Bread of the World PF611838 – kvalitní domácí pekárna za rozumnou cenu
Příkon: – | Rozměry: – | Hmotnost: – | Počet hnětacích háků: 2 | Objem pečicí formy: 1500 g | Počet přednastavených programů: 19 | Nastavitelný rozsah teploty: – | Přibližná cena: 5 000 Kč
- 19 přednastavených programů
- Kniha s recepty
- Program pro odložený start
- Až 1,5 kg upečeného chleba
- Menší množství informací o pekárně
Pokud sháníte kvalitní domácí pekárnu za rozumnou cenu, určitě nešlápnete vedle s touto pekárnou Tefal Bread of the World. Nejenže nabízí 19 přednastavených programů, ale také vám umožní upéct až 1 500 gramů čerstvého chleba v jediné dávce. Je tak mimořádně praktická a vy ji využijete pro pečení chleba, čerstvých housek, baget, ale také přípravu těsta na koláče nebo pizzu. V případě, že nejste často doma, hodit se vám bude také program pro odložený start, díky kterému začne pečení přesně tak, aby se vám to hodilo.
Spolu s domácí pekárnou je také dodávána kniha receptů, v níž najdete celkem 35 nápadů na to, co v domácí pekárně připravit i s návodem. Bohužel je o pekárně dostupné menší množství informací, a tak nevíme například přesný příkon nebo rozměry pekárny.
Recenze ETA 8149 90000 – levná pekárna na chleba pro občasné pečení
Příkon: 600 W | Rozměry: 29,5 × 33,5 × 27,2 cm | Hmotnost: 4,5 kg | Počet hnětacích háků: 1 | Objem pečicí formy: 500–1 000 g | Počet přednastavených programů: 12 | Cena: 1 900 Kč
- Nízká cena
- Velmi skladná
- Dostatečné množství programů
- Funkce udržení teploty
- Menší objem
- Nižší příkon
- Chybí program na jiné druhy pečiva
Jestliže si nejste zcela jistí, že pečení domácího chleba bude vaše parketa, nebo nechcete do pekárny investovat vyšší obnos, vsaďte na domácí pekárnu ETA 8149 90000. Tato malá pekárnička nikterak nezatíží váš rozpočet, a přesto perfektně splní všechny běžné funkce domácí pekárny.
Pekárna disponuje hned 12 přednastavenými programy, s jejichž pomocí snadno upečete voňavý chléb podle vaší chuti. Pekárna hravě zvládne nejen běžný pšeničný chléb, ale poradí si také s celozrnnou či bezlepkovou variantou. Kromě druhu chleba je možné si vybrat ze 3 velikostí tak, aby výsledek plně odpovídal vaším potřebám.
Kromě pečení se tento malý pomocník hodí také pro přípravu těsta na dorty či koláče. V domácí pekárně však můžete vyrobit i domácí marmeládu. Domácí pekárna chleba ETA je perfektní volba pro menší domácnosti a nenáročné uživatele.
Recenze Sana Exclusive – nejlepší domácí pekárna na chleba
Příkon: 815 W | Rozměry: 30 × 40 × 22,5 cm | Hmotnost: 10 kg | Počet hnětacích háků: 2 | Objem pečicí formy: 1700 g | Počet přednastavených programů: 7 | Nastavitelný rozsah teploty: 20 – 230 °C | Přibližná cena: 9 400 Kč
- Součástí sada na tempeh a bagety
- Upravitelné programy
- Nerezové pečicí nádoby
- Kvalitní a spolehlivý
- Z nerezové nádoby se chléb hůře vyklápí
Hledáte domácí pekárnu s opravdu promyšleným zpracováním, která vás nezklame? Pak můžete vyzkoušet Sana Exclusive, která je skvělá pro kváskové pečení. Součástí dodávky bude kromě pekárny také sada na bagety se čtyřmi formami a sada na tempeh. Pro „sýr“ můžete využít speciální nerezovou nádobu s porézními pokličkami.
Během obsluhy pekárny máte k dispozici 7 základních programů. Zdá se to málo? Ale kdepak. Všechny jsou plně nastavitelné, což znamená, že si je můžete upravovat libovolně podle vašich představ. Variant je tak nespočet. Můžete si volit vlastní časy i teploty pečení. Se softwarem si můžete pohrát díky programovatelné technologii.
Pekárna pracuje se dvěma hnětacími háky z nerezové oceli. Stejný materiál se objevuje také u dodávaných nádob, ve kterých pečivo vzniká. Chléb se nepálí, ale můžete narazit na složitější vyklápění. Pro tuto situaci je nutné nechat pečivo dokonale vychladnout. To je však jediná drobnost na kvalitní a spolehlivé domácí pekárně.
Nejprodávanější domácí pekárny na chleba
Jak vybrat domácí pekárnu na chleba?
Při volbě domácí pekárny se na celou věc můžeme podívat z několika značně odlišných a přitom vzájemně provázaných úhlů pohledu. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější aspekty a v následujících řádcích nabízíme několik praktických rad, které pomohu usnadnit výběr každému, kdo se rozhodl domácí pekárnu pořídit. Když srovnáme priority a ujasníme si základní požadavky na vhodný typ domácí pekárny, nebude nakonec finální výběr vlastně nijak složitý. Pořídíme si přesně takový přístroj, jaký potřebujeme.
Domácí pekárna nám umožní ušetřit nemalé náklady. Domácí pekárny procházejí stále vývojem a rozhodně neslouží jen pro přípravu chleba. Moderní přístroje umožní péct i vánočky, mazance, zákusky, dortové korpusy, sekanou, připravit těsto na knedlíky nebo další kulinářské lahůdky. V neposlední řadě mnozí ocení i to, že si můžeme připravit chléb bezlepkový nebo s příměsí bylinek či koření podle svých požadavků. Rozšířené programy a přídavná zařízení zvládnou i zpracování vláčného těsta na pizzu, výrobu džemů, jogurtů nebo pasterizaci.
Množství a objem jsou pro výběr modelu a typu velmi důležité
Jedna ze základních otázek při výběru je jistě počet případných konzumentů, od čehož se odvíjí i zvolená velikost. Existují totiž domácí pekárny opravdu malé i značně objemné a výkonné. Menší typy jsou vhodné především pro jednu nebo dvě osoby a pro ty, kdo raději pečou častěji a pokaždé něco trochu jiného. Velká pekárna na chleba umožní snadno a levně zhotovit chutný chléb podle přání pro početnou rodinu. Čerstvě upečený chléb i jiné dobroty lze navíc i snadno poměrně dlouho skladovat při zachování původní kvality.
Pro jednu nebo dvě osoby postačí pekárna na chleba s obsahem přibližně 700 – 800 gramů, pro čtyřčlennou rodinu bude vhodný objem kolem 1400 – 1800 gramů.
Zaměříme se na celozrnný chléb, bezlepkový nebo budeme typ chleba střídat? I k tomu je třeba při volbě vhodné pekárny přihlížet a zjistit si důležité údaje.
Umí mnohem víc, než jen upéct bochník chleba
Domácí pekárna na chleba pochopitelně neslouží pouze k pečení chleba, je to ale většinou její primární účel. Můžeme v ní připravit například těsto pro další zpracování nebo pečení v troubě. Navíc přímo v domácí pekárně upečeme bez problému vánočku, mazanec, sekanou nebo připravíme džem, ovocnou šťávu či těsto na knedlíky. Některé typy lze využít i pro přípravu domácího kvásku, sýrů, jogurtů či k pasterizaci jídel nebo k jednoduchému ohřátí již hotového pokrmu.
Počet hnětacích háků a pečicích komor podle potřeby
Hnětací háky mívají různý tvar, ale stejný účel. Musejí dokonale promísit těsto a všechny suroviny rovnoměrně prohníst. Nejčastěji jsou řešené jako ploché lopatky, to je totiž ten určitě nejefektivnější tvar. U hnětacích háků dbáme vždy na to, aby šly snadno vyjmout a očistit nebo zbavit zbytků těsta. Buď je vyjmeme i s hřídelí nebo je stáhneme z otočné hřídelky a omyjeme či vložíme do myčky na nádobí.
Rozhodně oceníme, když jsou k pekárně dodávány hnětací háky v několika provedeních a velikostech, podle použitých surovin a konzistence těsta si potom můžeme vybrat ty nejvhodnější. Pekárny, pracující se dvěma hnětacími háky určitě těsto lépe propracují a výsledek tak bude kvalitnější, u malých modelů je někdy použit jen jeden hák z důvodu úspory místa.
Pečicí komora bývá většinou jedna, najdeme ale i modely se dvěma oddělenými komorami nebo s možností přepažení pečicího prostoru, případně s variabilními nádobami. Můžeme tak připravit bochníky v požadované velikosti nebo současně upéct dva různé druhy chleba.
Keramickou, teflonovou nebo nerezovou formu?
Pro pečení slouží odolná forma vhodného tvaru, která musí být tepelně dobře vodivá a současně opatřená nepřilnavým hladkým povrchem. I když ji před opečením můžeme vymazat sádlem nebo přidat do základu těsta trochu oleje, vyklopení hotového produktu z formy bude při správně zvoleném tvaru a povrchu snadnější. Pečící forma tedy musí být vždy mírně kónická (rozšířená směrem vzhůru) a musí umožnit bezproblémové vyklopení bochníku bez dalších mechanických zásahů. Každý materiál má své specifické vlastnosti a při výběru bychom se měli správně rozhodnout. Proto přinášíme stručné porovnání pro snazší výběr:
Teflonová forma je nenáročná na údržbu, jednoduše se omývá a chléb z ní jde vyklopit opravdu snadno. Po vychladnutí ji stačí napustit vodou a následně lehce otřít, nesmíme však použít drátěnku ani písek na nádobí, povrch s teflonovým filmem bychom mohli snadno poškrábáním znehodnotit. Vlasové škrábance se na povrchu formy časem objeví i v případě, že používáme do těsta jako příměs tvrdší přísady, především semínka, nebývá to ale na závadu pro další používání. Někteří zákazníci však mají k používání teflonu u kuchyňských spotřebičů určité výhrady, ačkoli žádná zdravotní závadnost u tohoto materiálu prokázána nebyla. Výhodou teflonové formy je i poměrně nízká cena a vysoká vodoodpudivost.
Velmi odolné jsou moderní keramické formy, které navíc slibují výrazně větší odolnost proti mechanickému poškození a poškrábání, vysokou trvanlivost a zaručenou zdravotní nezávadnost. Sice si zpravidla při stejné velikosti musíme o pár stovek připlatit, ale při opatrném zacházení je keramická pečicí forma praktiky věčná. Jen tak na okraj se sluší přidat upozornění na to, že pochopitelně není vyrobena výhradně z keramiky, ale stejně jako u teflonové formy se jedná o nástřik tenké vrstvy keramické hmoty na základní formu z lehké slitiny. Keramická forma je ale přece jen poměrně křehká a tak s ní musíme zacházet s citem, případná prasklina by ji znehodnotila.
Víceméně neomezenou trvanlivostí se může pochlubit i nerezová pečicí forma, která má nejširší možnosti využití. Nehrozí u ní totiž poškrábání při použití libovolných surovin ani při důkladném mytí, můžeme do ní bez obav postavit i sklenice (například s kváskem, jogurtem nebo dalšími potravinami), aniž bychom se museli obávat jejího případného poškození. Neopomenutelnou předností je i možnost samostatné výměny poháněcích hřídelí včetně těsnění, což u běžných keramických ani teflonových pečicích forem není možné. Ovšem nic není úplně bez nějakého mínusu, u nerezové formy totiž může i při vymazání formy občas docházet k připečení chlebového těsta, řešením je tedy většinou déle trvající proces pečení při poněkud nižší teplotě.
Další doplňkové funkce rozhodně nejsou jen “na parádu”
Počet nabízených programů není tak důležitý, jako možnost nejrůznějším způsobem je kombinovat a nastavení ještě upravovat podle svých představ a potřeb. Existují pekárny, které jsou zaměřeny prakticky výhradně k přípravě chleba a umožní do nejmenších detailů zvolit postup hnětení, kynutí i pečení, typ střídky a kůrky, těch možností je prostě nepočítaně.
Prakticky každá domácí pekárna na chleba umožní i pečení dietního, celozrnného nebo bezlepkového chleba, stejně jako méně obvyklých a přitom chuťově velmi zajímavých chlebů podle nejrůznějších receptů. Takový cibulový, bylinkový, hrozinkový, pivní nebo mandlový chléb – to se člověku sbíhají sliny už při vyslovení názvu. A receptů na domácí chléb stále přibývá. Po určitých zkušenostech můžeme navíc popustit uzdu fantazii a vymyslet si vlastní recept, kterým potom překvapíme své blízké.
Další typy pekáren jsou zaměřeny spíš univerzálně a umožňují pečení dortových korpusů, sekané, přípravy těsta pro slané pečivo, zákusky, pizzu nebo dorty a buchty, zvládnou i džemy a marmelády.
Výhodou je i nastavitelný poloautomatický dávkovač, který bez naší přítomnosti v požadovanou dobu přidá do těsta další potřebné ingredience. Mnozí uživatelé jistě také ocení funkci odloženého startu, se kterou vložíme navečer ingredience do pekárny a ta spustí proces přípravy a pečení až v požadovaný čas, takže ráno na nás čeká čerstvý, právě dopečený voňavý a křupavý chléb!
I zdánlivé drobnosti jsou důležité
Při vybírání vhodné domácí pekárny bychom měli věnovat i dostatečnou pozornost i na první pohled podružnějším, přesto ale důležitým detailům, jakými je například design a uspořádání ovládacích prvků nebo délka přívodního kabelu. Pro umístění pekárny na kuchyňské lince je vždy vhodnější zaoblený povrch bez výraznějších výčnělků, o které tak se snadno nezachytím. Takovou pekárnu navíc můžeme snadněji během chvilky otřít a vyčistit. Před klasickými tlačítky dává většina spotřebitelů přednost dotykovým.
Vypínatelné vnitřní osvětlení je nadmíru praktické, leckdo to ale zjistí až v okamžiku, kdy pro kontrolu správného vykynutí těsta svítí do horního okénka baterkou nebo přenosnou lampou a uvažuje, zda by proces kynutí hodně narušil bleskovým pootevřením, pokud nic pořádně nevidí.
Přehledný displej nám kdykoli podá informaci o tom, jaký proces zrovna v útrobách přístroje probíhá a jak dlouho ještě bude pečení trvat, při volbě programu a nastavení podrobných kroků jej také jistě oceníme.
V neposlední řadě je přínosem úspora a možnost změny
Opravdu používáním domácí pekárny ušetříme? Ano, snadno si to každý může spočítat sám, navíc se nejedná jen o úsporu finanční (za suroviny a energii vydáme ani ne polovinu toho, nač by nás přišel kupovaný chléb), ušetříme i drahocenný čas. V neposlední řadě bude náš čerstvý domácí chléb trvanlivý, takže vydrží mnohem déle, žádné vyhazování plesnivých nebo ztvrdlých zbytků nás už nečeká.
Dalším přínosem je možnost přizpůsobení výběru potravin (kdo musí dodržovat nějakou dietu, jistě ví, o čem je řeč), nepoužíváme konzervanty ani mražená a kdovíjak dlouho skladovaná těsta. Jíme opravdu to, co nám projde rukama při vkládání do přístroje a co jsme si sami vybrali. Pokud koupíme hotovou směs pro domácí pekárnu, většinou obsahuje už i sušené droždí a stačí ji podle návodu doplnit odpovídajícím množstvím mléka nebo vody a spustit proces přípravy. Rozhodneme-li se hotovou směs ještě nějak podle svého vylepšit, fantazii se meze rozhodně nekladou a na stole bude zase jiný chléb, vyhneme se tak i určitému stravovacímu stereotypu.
Dát si poradit není žádná hanba
Rozhodli jste se pořídit domácí pekárnu poté, co jste ochutnali lahodný, voňavý čerstvý domácí chléb u někoho z přátel? V tom případě se neostýchejte zeptat, dostanete často dobrý tip na konkrétní model pekárny a k tomu jako bonus i vyzkoušené a osvědčené recepty. Kamarádi se podělí i o negativní zkušenosti a vyhnete se tak klasickým “začátečnickým” chybám, které někdy používání domácí pekárny provázejí.
Vzhled bude trochu odlišný, ale skvělá chuť za to stojí
Z domácí pekárny získáme podle zvoleného typu bochník chleba trochu odlišného tvaru, než na jaký jsme zvyklí z obchodu. Díky tvaru použité pečicí formy bude mít místo tvaru klasického protáhlého zploštělého bochníku spíš podobu cihličky, která má běžnou křupavou kůrku hlavně na horní straně. Boční strany a spodní část mívají kůrku o něco tenčí a jemnější, protože těsto v těchto místech bylo v přímém kontaktu s pečicí formou.
Shrnutí na závěr
Domácí pekárna na chleba je šikovným pomocníkem, který nám umožní zpestřit jídelníček a udělat ho ještě zdravější. Domácí pečení je moderním trendem, který se neustále rozvíjí a stává se stále populárnějším. Doufáme, že naše rady a poznatky pro vás budou přínosné, až se k pořízení vlastní domácí pekárny rozhodnete nebo pokud budete kupovat už několikátou v řadě.
Co se týče diskusí o spotřebě, je třeba brát v potaz, že pekárna rozhodně nejede po celou dobu provozu “na plný výkon”. Procesy míchání a kynutí probíhají z větší části bez intenzivního ohřevu. Díky termostatu pekárna jen udržuje potřebnou teplotu a teprve ve vlastní fázi pečení je topné těleso naplno využíváno. Zjednodušeně řečeno lze všeobecně vycházet z toho, že pro upečení bochníku chleba spotřebujeme necelých 340 Wh, což se v přepočtu rovná přibližně dvěma korunám. Ani při odloženém startu se spotřeba nijak znatelně nezvýší, provoz domácí pekárny je tedy i s ohledem na spotřebovanou energii skutečně úsporný. Také potřebné suroviny jsou poměrně levné a snadno dostupné, proč tedy s pořízením domácí pekárny na chleba ještě otálet?
Diskuse u článku