ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada

Organická hnojiva

Potýkáte se se špatnou úrodou nebo útoky škůdců? Vaše problémy může způsobovat nedostatečné hnojení. Organická hnojiva dodají rostlinám potřebné živiny, a zároveň podporují život v mikroorganismů v půdě. Doporučujeme Podzimní super set od Hnojíku, který poskytne vaší půdě a rostlinám všestrannou péči.

Výživa rostlin i péče o půdu

Komplexní péče o vaše rostliny zahrnující organické hnojivo, svlečky a další výživu pro půdu.

Pro všechny druhy rostlin

Kvalitní organické hnojivo pro rostliny, stromy i trávník. Odpuzuje škůdce. Navíc svlečky a vápník.

Přispívá k tvorbě humusu

Granulovaný koňský hnůj pro přípravu půdy na zeleninu, květiny a pokojové rostliny.

Nejlepší organická hnojiva

Recenze Hnojík Podzimní super set – kvalitní organické hnojivo s repelentním účinkem

organická hnojiva hnojík super set Pro náročné

Výrobce: Hnojík | Určení: zelenina, květiny, trávník, stromy | Konzistence: sypká | Způsob použití: posyp, zálivka, postřik | Aplikace: před výsadbou i během růstu | Složení: dusík, fosfor, draslík, vápník, mangan, chitin aj. | Objem: organické hnojivo 20 l, vápník 2,5 kg, aktivní uhlí 16 l, svlečky 1 l | Přibližná cena: 1 366 Kč

Klady
 • Všestranné použití
 • Bohaté složení
 • Možnost použít i jako zálivku
 • Chrání proti chorobám a škůdcům
 • Péče o půdu se vším všudy
Zápory
 • Vyšší cena

Požadujete od svých rostlin vysokou plodnost či nádherné květy? V tom případě potřebují maximální výživu. Organické hnojivo od Hnojíku nabízí podzimní super set obsahující vše pro kyprou a výživnou půdu.

Hnojivo o objemu 20 l vystačí na celou sezónu pro záhony o rozloze 250 m² – a nejen to. Můžete je používat nejen v sypkém stavu, ale lze z něho vytvořit zálivku pro pokojové rostliny či postřik na stromy. Kromě toho můžete toto organické hnojivo použít i na trávník. Hnojík je vyrobený z exoskeletonů a exkrementů potemníka moučného, který obsahuje mimo klasických prvků také chitin. Ten stimuluje obranyschopnost rostlin a zvyšuje jejich odolnost proti plísním, škůdcům a chorobám.

Ještě silnější repelentní účinek poskytují svlečky. Jedná se o kůžičky moučných červů, které po zapravení do půdy odrazují mšice, molice, a dokonce i slimáky. Balení obsahuje také vápník a aktivní uhlí, které se používá pro provzdušnění půdy. Taková zemina pak lépe zadržuje vodu, podporuje rozvoj mikroorganismů a má vliv na budování silného kořenového sytému.

Navzdory jeho složení Hnojík nezapáchá, a navíc má neutrální pH, takže se hodí opravdu pro všechny typy rostlin. Podzimní balíček ocení jak lidé, kteří s Hnojíkem začínají a chtějí poznat jejich výrobky, tak i zkušení zahrádkáři, kteří vědí, co od hnojiva chtějí.

Recenze Hnojík Dokonalý mix – univerzální organické hnojivo pro každou rostlinu

Dokonalý mix Hnojník Zlatý střed

Výrobce: Hnojík | Určení: zelenina, květiny, trávník, stromy | Konzistence: sypká | Způsob použití: posyp, zálivka, postřik | Aplikace: před výsadbou i během růstu | Složení: dusík, fosfor, draslík, vápník, mangan, chitin | Objem: organické hnojivo 20 l, svlečky 1 l, vápník 0,5 kg, vápník s hořčíkem 0,5 kg | Přibližná cena: 1 460 Kč

Klady
 • Všestranné použití
 • Bohaté složení
 • Možnost použití i jako zálivky a postřiku
 • Chrání proti chorobám a škůdcům
Zápory
 • Vyšší cena

České organické hnojivo Hnojík se vyrábí z obalu a exkrementů moučných červů a obsahuje mnoho prospěšných látek jak pro vaše rostliny, tak i pro půdní mikroorganismy. Kromě dusíku, draslíku a vápníku, které najdete téměř ve všech organických hnojivech, obsahuje také fosfor, který podporuje růst kořenů. Mangan a chitin mají vliv na odolnost rostlin proti plísním i škůdcům. Chitin navíc zvyšuje výnosy při sklizni, a to nejen u zeleniny. Hnojík je všestranné hnojivo, které můžete použít také na hnojení ovocných stromů a keřů, okrasných rostlin i trávníku.

Zejména při hnojení stromů využijete možnost aplikace pomocí postřiku na listy, které vstřebají živiny stejně dobře jako kořeny. Navíc postřikem efektivně bojujete proti škůdcům. Na pokojové rostliny zase doporučujeme použít zálivku.

Organické hnojivo Hnojík uvolňuje živiny postupně, a proto nemusíte hnojit často. Balení 20 litrů pokryje potřeby záhonu o velikosti 250 m² na celou sezónu. Balení navíc obsahuje svlečky, které zvyšují repelentní účinek, a menší balení vápníku a vápníku s hořčíkem pro zlepšení struktury půdy.

Recenze Agro Pravý koňský hnůj – levné organické hnojivo pro přípravu půdy

bio hnojivo agro koňský hnůj Levný základ

Výrobce: Agro | Určení: zelenina, květiny | Konzistence: granule | Způsob použití: posyp | Aplikace: před výsadbou | Složení: draslík, dusík, fosfor, vápník, hořčík aj. | Objem: 10 kg | Přibližná cena: 349 Kč

Klady
 • Snadné dávkování
 • Zvyšuje podíl humusu v půdě
 • Bohaté složení
Zápory
 • Není vhodný pro přihnojování
 • Pouze pro zeleninu a květiny

Pokud jste zastánci klasiky, ale nemáte k dispozici čerstvý hnůj, firma Agro nabízí alternativu ve formě granulovaného koňského hnoje. Jedná se o čistě přírodní koňský trus upravený pomocí sušení a lisování do formy granulí bez zápachu.

Toto organické hnojivo se hodí pro všechny druhy zeleniny i okrasných květin. Můžete je také použít při přípravě půdy pro výsadbu ovocných stromů či při zakládání skleníku či pařníku. Koňský hnůj obohatí půdu o všechny důležité živiny, jako je dusík, draslík či hořčík. Zároveň však toto hnojivo obsahuje i stopové prvky, jako je železo, mangan, zinek či měď, které se spolu se základními složkami podílejí na odolnosti a růstu rostlin.

Granulované hnojivo Agro zvyšuje podíl humusu v půdě, a tím i úrodnost. Používá se však pouze pro přípravu půdy před výsadbou, není vhodný pro přihnojování. Na druhou stranu uvolňuje živiny postupně, a může proto rostlinám vystačit na celou sezónu.

Nejprodávanější organické hnojivo

Jak vybrat organické hnojivo

Aby byla vaše zahrada stále úrodná, je potřeba jí odebrané živiny vracet. Nejlépe toho dosáhnete za pomoci kvalitního organického hnojiva. Hnojivo podporuje růst a plodnost rostlin, ale má vliv i na jejich květenství a zdraví půdy.

Při výběru hnojiva je potřeba ujasnit si, jestli se vydáte přírodní nebo chemickou cestou. V článku si rozebereme rozdíly mezi těmito dvěma typy hnojiv a přidáme i několik tipů pro správné hnojení.

Rozdělení hnojiv

Na trhu existuje spousta hnojiv, z nichž většina se prezentuje jako ta nejlepší a nejefektivnější. Pojďme si v nich udělat jasno a představit si, co od kterého typu hnojiva můžeme doopravdy očekávat.

Minerální hnojivo

Minerální hnojivo dodá vašim rostlinám potřebnou výživu ve formě minerálních látek. Vyrábějí se chemickými procesy nebo při dolování, kdy se získává například dusíkaté vápno či draselná sůl. Minerální hnojivo se rychle vstřebává a obsahují velké množství dusíku. Ačkoli účinkuje velmi rychle, nedokáže podpořit dlouhodobou úrodnost půdy. Dokonce ji může zatěžovat, protože brzdí práci užitečných mikroorganismů.

Minerální hnojivo je postaveno na čtyřech hlavních prvcích: vodíku, dusíku, fosforu a draslíku. Jejich jednoduché sloučeniny se sice snadno dostanou ke kořenům rostlin, při jejich štěpení ovšem nevznikají žádné cukry, kterými by se mohly živit mikroorganismy v půdě. To má v dlouhodobém horizontu za následek snížení kvality půdy s odumřelými mikroorganismy. Rostliny jsou pak zcela závislé na přísunu dalšího hnojiva. Při neopatrném dávkování nebo dlouhodobém užívání minerální hnojivo znečišťuje spodní vody. Opakované hnojení navíc může změnit pH půdy či zvýšit množství škůdců.

Organické hnojivo

Organické hnojivo se vyrábí převážně z odpadních látek vzniklých při zemědělské a potravinářské výrobě, a může tedy být jak rostlinného, tak i živočišného původu. Kromě živin obsažených v minerálních hnojivech, které se do organického hnojiva dostaly přírodní cestou, obsahuje ještě další látky, např. hořčík či síru.

Díky širokému spektru nejrůznějších pro půdu prospěšných látek, při jejichž rozkladu se štěpí cukry, povzbuzuje život mikroorganismů v půdě. To má za následek měkčí půdu s lepší absorpcí vody a rostliny s mocnějšími kořeny. Tyto mikroorganismy dále rozkládají odumřelé zbytky rostlin, jako jsou kořeny či listy, na humus, a podporují tak tvorbu dalších živin pro rostliny.

Bio hnojivo má však i několik nevýhod. K nim patří pomalejší nástup účinku, protože se živiny z organického hnojiva uvolňují postupně. Na druhou stranu díky tomu nemusíte tak často hnojit. Na rozdíl od syntetických hnojiv může být organické hnojivo, zejména pak živočišného původu, nepříjemně cítit.

organické hnojivo

Organominerální hnojivo

Toto hnojivo kombinuje chemickou a organickou složku a představuje kompromis mezi dvěma hlavními typy hnojiv, čímž minimalizuje jejich nevýhody.

Pevné vs. kapalné hnojivo

Kromě tohoto základního rozdělení je potřeba si ujasnit, jestli se pro vaše potřeby hodí více hnojivo v kapalné formě, nebo jeho pevný protějšek. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v rychlosti vstřebávání živin.

Pevné hnojivo

Díky pomalému uvolňování látek umožňuje rostlinám absorbovat živiny postupně a vydrží proto v půdě delší dobu. Způsob aplikace je jednoduchý – stačí přimíchat správný poměr hnojiva do substrátu a rostliny pravidelně zalévat.

Kapalné hnojivo

Jeho účinky se projeví rychleji než v případě pevného hnojiva, zato musíte počítat s kratším účinkem. Kapalná hnojiva se rychle vstřebávají do půdy a rostlina získá spoustu živin během krátké doby. Kapalné bio hnojivo se hodí buď pro balkonové rostliny, nebo pro přihnojování.

Měli byste je použít na vlhkou půdu a správný poměr hnojiva smíchat s vodou na zalévání. V takovém případě živiny z hnojiva snadno proniknou až ke kořenům rostlin.

tekuté organické hnojivo na keře

Rozdíl mezi organickým a minerálním hnojivem

Každý typ hnojení má své pro a proti. Zatímco na jaře půda potřebuje velké množství dusíku pro nastartování růstu plodin, na podzim se vyplatí hnojit pomalu rozložitelnými hnojivy s obsahem draslíku, které v půdě zůstanou až do jara. Nezáleží však pouze na rychlosti uvolňování živin. Pojďme si shrnout nejdůležitější výhody a nevýhody organického hnojiva a jeho syntetického protějšku.

Organické hnojivo

Klady
 • Postupné uvolňování živin
 • Podporuje život v půdě
 • Přípustné v EKO zemědělství
 • Rozmanité složení
Zápory
 • Pomalejší nástup účinku
 • Menší obsah dusíku
 • Charakteristický zápach

Minerální hnojivo

Klady
 • Rychlý účinek
 • Velký obsah dusíku
 • Likvidace škůdců
 • Bez zápachu
Zápory
 • Látky se rychle vstřebají – nutnost častějšího hnojení
 • Brání v práci užitečným mikroorganismům
 • Zatěžuje ekosystém
 • Nutnost přesného dávkování

Druhy přírodních hnojiv

Přírodní hnojivo není jen hnůj nebo kompost. S jeho rostoucí popularitou mezi zahrádkáři i EKO hospodáři se rozšiřuje i nabídka různých druhů tohoto hnojiva. V základu rozlišujeme rostlinné přírodní hnojivo a živočišné. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Rostlinná organická hnojiva

Rostlinné bio hnojivo sestává zejména z kompostu či melasy, což je odpadní prvek vzniklý při výrobě cukru. Řadí se sem i tzv. zelené hnojení. Jedná se o speciální rychle rostoucí rostliny, které po sklizni zasejete a na podzim či časně na jaře zaryjete do půdy. Tyto rostliny pak obohatí půdu o důležité živiny, zejména dusík.

Živočišná organická hnojiva

Většina přírodních hnojiv na trhu obsahuje živočišnou složku, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s rostlinnou složkou. Živočišné organické hnojivo se může skládat například z vlny, kostí, masokostní moučky, trusu mořských ptáků, odřezků rohů a dalších.

Do živočišných hnojiv se řadí i hnůj, k jehož používání se lidé stále častěji vracejí díky jeho schopnosti dobře zadržovat vláhu. Zároveň udržuje kyprou půdu a dokonale na sebe váže živiny. Hodí se pro pěstování různých druhů rostlin a jejich konkrétní využití si popíšeme níže v článku.

Účinné látky v organickém hnojivu

Ačkoli hnojivo můžete vybírat podle rychlosti vstřebávání živin, skupenství či zápachu, pro vaši úrodu je nejdůležitějším kritériem složení. Bio hnojivo v sobě obsahuje více půdě prospěšných látek než minerální hnojivo, a navíc se dlouhodobě podílí na budování kvalitní půdy plné života.

Jaké látky organické hnojivo nejčastěji obsahuje, jak rostlinám prospívají a čím se projevuje jejich nedostatek, ukazuje přehledně tabulka:

Látka Účinek Projev nedostatku
Dusík Určuje růst a zdraví rostlin Žloutnutí listů, zastavení růstu rostlin
Draslík Stimuluje růst a posiluje rostliny Zesvětlení listů, jejich usychání od okrajů až padání
Fosfor Podporuje růst kořenů Tvorba menších listů, opožděné kvetení, nedostatečný vývin plodů
Hořčík Zabraňuje chorobám listů způsobených ztrátou chlorofylu Rezavě hnědé skvrny na listech, kroucení listů
Vápník Posiluje odolnost rostlin vůči suchu a chorobám Deformace pupenů a listů, menší rostliny, špatná kvalita plodů
Měď Ovlivňuje růst rostlin Narušení tkáně listů, jejich kroucení a vadnutí
Mangan Má vliv na odolnost rostlin Hnědnutí a usychání listů, tvorba hnědavých a šedavých skvrn

Čím hnojit konkrétní zeleninu

Přírodní hnojiva jsou mezi zahrádkáři oblíbená pro jejich univerzální využití, přesto platí, že byste měli jít svým rostlinám naproti a poskytnout jim co nejvíce živin, které potřebují. Není rostlina jako rostlina a zatímco některá si potrpí na přísun dusíku, jiná vám poděkuje za fosfor.

Znalost potřeb vašich rostlin nabývá na důležitosti, pokud hnojíte klasickým hnojem. Pokud máte k dispozici čerstvý hnůj, je důležité nechat ho napřed zetlít na vzduchu, zkompostovat či zkvasit, aby vaše rostliny nespálil. V případě kupovaného hnoje ve formě granulovaného hnojiva vám tato starost odpadá.

hnůj

Přesto se ne každý hnůj hodí pro všechny typy zeleniny. Pojďme se podívat na nejčastější typy hnoje a jejich určení.

Kravský hnůj

Kravský hnůj je oblíbený pro své všestranné využití a velký podíl důležitých živin, jako je dusík, draslík, fosfor či zinek. Využijete jen na květiny, okrasné rostliny, ovoce a zeleninu. Aplikuje se před výsadbou na podzim nebo z jara, kdy se granulky nebo klasický hnůj jemně zaryje do půdy. Jedná se o mírný typ hnoje, který neublíží žádné rostlině.

Koňský hnůj

Jeho výhodou je výhřevnost, hodí se tedy zejména pro rostliny, které mají rády kořeny v teple. Složení koňského hnoje se podobá kravskému hnoji a hodí se zejména pro:

 • tykve,
 • jahody,
 • rajčata,
 • papriky,
 • brambory.

Prasečí hnůj

Na rozdíl od koňského hnoje ten prasečí nezahřívá a rozkládá se velmi pomalu. Obsahuje málo dusíku, téměř žádný vápník, zato mnoho draslíku. Prasečí hnůj ocení především:

 • celer,
 • pórek,
 • maliníky,
 • rajčata.

Drůbeží hnůj

Slepičí, kachní a holubí trus se rychle rozkládá, a proto je třeba používat jej opatrně. Nikdy nehnojte čerstvým drůbežím hnojem, jinak vaše rostliny spálí. I když jej necháte odležet a zředíte vodou, není drůbeží hnůj vhodný pro všechny rostliny. Nesmí se jím zalévat cibule a luštěniny. Drůbeží hnůj ocení zejména rostliny náročné na fosfor, jako jsou:

 • jahodníky a maliníky,
 • borůvky,
 • papriky a rajčata,
 • okurky.

Na trhu najdete také granulovaný slepičí hnůj. Sušené slepičince nemusíte namáčet do vody a můžete je použít ihned.

Tipy pro správné hnojení

Výběrem vhodného hnojiva péče o rostliny nekončí. Je potřeba znát potřeby svých rostlin a také půdu, na které hospodaříte. I tyto faktory mají totiž vliv na vaši úrodu a ovlivňují také způsob hnojení.

Hnojení podle typu půdy

Písčitá půda obsahuje vysoké procento písku a štěrku, je velmi lehká a dobře provzdušněná. To však může být i na škodu, protože při hnojení tato půda rychle splavuje živiny do spodních vrstev, a proto musíte hnojit a zavlažovat častěji.

Oproti tomu jílovitá půda je velmi těžká a špatně propustná. Hůře se obdělává a během vydatných dešťů se rozbahňuje. Takovou půdu je vhodné vylehčit například rašelinou a vydatně hnojit organickým hnojivem, především klasickým kravským hnojem.

Humusovitá půda je snem každého zahrádkáře, bohužel na ni narazíte jen velmi vzácně. Je teplá, kyprá a plná živin, a navíc zabraňuje rychlému průsaku vody a živin. V půdách bohatých na humus rostou plodiny krásně i bez hnojení.

Pokud si místo zeleniny pěstujete okrasný trávník, zvažte pořízení speciálního hnojiva. Organické hnojivo na trávník zabraňuje růstu mechů a plevelů a podporuje růst hustého zeleného trávníku. Na rozdíl od minerálních hnojiv neškodí domácím mazlíčkům ani užitečným mikroorganismům v půdě.

Náš tip

Pro dokonalý trávník potřebujete také kvalitní sekačku. Jejich výběru jsme se věnovali v samostatné recenzi a posvítili jsme si také na zahradní hadice.

Hnojení podle potřeby rostlin

Některé rostliny jsou v podstatě bezúdržbové a předsezónní hnojení vystačí na celý jejich životní cyklus. Většina však potřebuje během růstu přihnojovat – obzvlášť náročné jsou v tomto ohledu dýně, zelí a rajčata. Obecně platí, že pokud potřebuje rostlina podat velký výkon, měli byste ji častěji hnojit.

Hnojení podle ročního období

Potřeby rostlin se v průběhu roku mění a na to je třeba brát zřetel. Živiny, které rostlině vyhovují na jaře, jí mohou na podzim naopak ublížit. Zatímco na jaře a v létě potřebují více dusíku pro rychlý růst, k podzimu naopak více využijí draslík, který rostliny zpevňuje a má vliv na jejich odolnost.

Jak si vyrobit domácí hnojivo

Přírodní hnojivo si můžete vyrobit i sami doma. Asi to úplně nejoblíbenější se vyrábí z kopřiv a potřebujete k němu cca 1 kg natrhaných kopřiv. Zalijte je 10 litry dešťové vody, přikryjte a jednou za pár dní promíchejte. Za dva až tři týdny kvašení vám vznikne kopřivová jícha. Vzniklé hnojivo můžete aplikovat buď jako postřik, kdy funguje proti mšicím, anebo je přidávat rovnou do půdy. Kopřivy obsahují spoustu železa a podporují tvorbu listové zeleně.

Vyživovat rostliny můžete i pomocí kompostu. Výhodou kompostování je možnost zužitkovat všechny rostlinné zbytky, které by jinak skončily ve směsném odpadu. Kompostování je snadná záležitost, při které příroda pracuje za vás, a výsledkem je kvalitní humus plný živin a mikroorganismů.

Náš tip

Pokud uvažujete o kompostování, přečtěte si naši recenzi nejlepších zahradních kompostérů, kde se dozvíte plno užitečných tipů pro jejich výběr. Věnovali jsme se také porovnání kompostérů do bytu.

Kde koupit organické hnojivo

Na stránkách Hnojíku najdete různé varianty tohoto unikátního přírodního hnojiva, buď v samostatném balení, nebo v různých kombinacích se svlečky či dalšími rostlinám prospěšnými doplňky.

Alza nabízí zejména organická hnojiva v granulované nebo tekuté formě. Najdete tam také speciální hnojiva pro konkrétní druhy rostlin.

Nejoblíbenější značky

Hnojík

Tento český malovýrobce organického hnojiva z exkrementů moučných červů si zakládá na kvalitě a prokazatelných účincích svých produktů. Jejich zájem o hnojení sdílejí na sociálních sítích, jejichž prostřednictvím vzdělávají lidi a sbírají recenze. Jsou zakladateli facebookové skupiny Máme rádi Hnojík, která se těší velké oblibě.

přírodní hnojivo hnojík logo

Agro

Společnost Agro figuruje na českém trhu od roku 1994 a za tu dobu získala vedoucí postavení na trhu v oblasti prodeje substrátů, hnojiv, mulče, travních osiv a repelentů proti škůdcům. Kromě minerálních hnojiv nabízí i organická hnojiva a organominerální hnojiva především v granulované a tekuté formě.

organická hnojiva agro logo

Cena

Cena do 500 Kč

V nejlevnější cenové kategorii seženete zejména organická hnojiva od velkovýrobců, která slouží pro přípravu půdy před výsadbou. Můžete narazit také na menší balení speciálních či tekutých hnojiv.

Cena od 500 Kč do 1 200 Kč

Za tuto cenu pořídíte většinu vysoce kvalitních přírodních hnojiv i menší balení tekutých stimulantů na konkrétní typy ovocných stromů či keřů, nebo na bylinky či zeleninu. Za tuto cenu se prodávají také organická hnojiva na trávníky.

Cena od 1 200 Kč

V ceně od 1 200 Kč seženete to nejlepší na trhu organických hnojiv. Počítejte s velkým balením či zvýhodněnou sadou s dalšími rostlinnými stimulanty. Pořídíte zde také stimulanty ve velkém objemu. Takové hnojivo vám vydrží dlouhou dobu a je zárukou kvality a šetrnosti k přírodě.

Nejoblíbenější organická hnojiva

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (11 hlasů)

Autor článku

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář