ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada > Bazénové příslušenství

Solinátory do bazénu

Bazény nám v letním období dobře slouží, a tak je potřeba jim jejich službu oplatit náležitou péčí. Úprava vody a její dezinfekce je důležitou součástí péče o bazén. Zdravou a čistou vodu zajistí například bazénová technologie doplněná o solinátor. K bazénu je také potřeba spousta příslušenství. Ve srovnávacím testu jsme za vás vybrali 3 nejlepší solinátory do bazénu. Mezi cenově dostupnými modely jednoznačně vyhrává kvalitní Intex Krystal Clear.

Nejlepší celkově

Špičkový solinátor se sondou pro měření pH. Pro velikost bazénu do 90 m3.

Nejlepší cena/kvalita

Solinátor určený pro bazény do objemu 56 m3. Je vybavený časovačem a disponuje třemi samočistícími cykly.

Nejlepší levný

Cenově dostupný chlorinátor se základními vlastnostmi. Je však velmi spolehlivý a oblíbený.

Nejlepší solinátory do bazénu

Recenze Aseko Asin Aqua Salt CLF vs – vítěz mezi solinátory pro bazény

Recenze Aseko Asin Aqua Salt CLF Pro náročné

Výrobce: Aseko | Produkce chlóru: 25 g/hod | Maximální objem bazénu: 90 m3 | Elektrody: titanové s ruthenio-iridiovým povlakem | Přibližná cena: 88 000 Kč

Klady
 • Pro bazény s objemem až 90 m3
 • Samočištění elektrod
 • Sonda pro kontrolu pH a CLF
 • Výstup pro internetové připojení
 • Možnost připojení dalšího příslušenství
Zápory
 • Vyšší cena

Chlorátor pro úpravu slané vody Asin Aqua Salt CLF vs od výrobce Aseko si nás svými vlastnostmi rychle získal. Patří mezi ty nejmodernější elektrolyzéry určené k dezinfekci bazénové vody. Využijete ho s bazény o maximálním objemu 90 m3. V rámci zachování kvality odvedené práce by však velikost bazénu ideálně neměla překročit 60 m3.

Tento chlorinátor je opatřen titanovými elektrodami s ruthenio-iridiovým povlakem. Nebudeme vás trápit složitými pojmy, použití tohoto materiálu zkrátka znamená dlouhou životnost a vysoký výkon. Díky němu také nedochází k uvolňování tělu škodlivých kovů. Solinátor si sám zajišťuje čištění elektrod. Navíc obsahuje sondu pro kontrolu pH a sondu CLF.

Uznáváme, že cena výrobku může vaši peněženku trochu zabolet. Ale velkou náplastí mohou být jeho další skvělé vlastnosti. Například externí dotykový displej, který umožňuje ovládání hned v několika jazycích. Instalace výrobku i jeho samotná obsluha jsou velmi jednoduché. Disponuje také výstupem na internet a umožňuje připojení teploměru, filtrace či skimmeru.

Pokud by se vám to zdálo málo, můžeme seznam ještě prodloužit. Asin Aqua Salt CLF vs umožňuje detekci průtoku měřené vody a je vybaven bezpečnostními funkcemi.

Recenze Intex Krystal Clear do 56 m3 – nejlepší solinátor v poměru ceny a kvality

Intex Krystal Clear do 56 m3 - nejlepší solinátory do bazénu Zlatý střed

Výrobce: Intex | Produkce chlóru: 12 g/hod | Maximální objem bazénu: 56 m3 | Elektrody: titanové | Přibližná cena: 4 600 Kč

Klady
 • Integrovaný časovač
 • LED displej
 • 3 samočistící cykly
 • Kompatibilita s bazény Intex
Zápory
 • Jen pro nadzemní bazény

Se solinátorem Intex Krystal Clear do 56 m3 dostanete za skvělou cenu maximum kvality. Umožňuje vám vyčistit bazén pomocí elektrokatalytické oxidace. Za použití jedlé soli upravíte bazénovou vodu do požadovaných parametrů. Vše je navíc tak jednoduché, že jen stačí vložit přiměřenou dávku soli do bazénu, kterou přístroj sám rozloží.

Voda je tak vydezinfikovaná naprosto bez použití chemie či chlóru. Tento solinátor je přínosný v boji proti nežádoucím bakteriím a řasám. Je kompatibilní s bazény Intex a dalšími bazény, které mají připojení hadic 32 a 38 mm. V obou případech se však bohužel jedná pouze o nadzemní bazény.

Zařízení je vybaveno integrovaným časovačem a LED displejem. Jak už je ve zvyku u kteréhokoliv jiného produktu, tyto dvě funkce vám používání značně usnadní. Tento solinátor dokáže produkovat 12 g chlóru za hodinu. Navíc také disponuje samočistícími cykly ve třech různých časových intervalech.

Recenze Intex Krystal Clear do 17 m3 – levný, ale kvalitní solinátor

Recenze Intex Krystal Clear Levný základ

Výrobce: Intex | Produkce chlóru: 4 g/hod | Maximální objem bazénu: 17 m3 | Elektrody: titanové | Přibližná cena: 2 500 Kč

Klady
 • Integrovaný časovač
 • Funkce samočištění elektrod
 • Funkce pro zvýšení produkce chlóru
 • Kompatibilita s vířivkami a bazény Intex/Marimex
 • Součástí balení testovací proužky na kvalitu vody
Zápory
 • Pouze pro nadzemní bazény

Kategorii levných solinátorů pro dezinfekci vody představuje například model Intex Krystal Clear do 17 m3. Při nízké ceně si drží kvalitní zpracování a zanechává za sebou dobře odvedenou práci. Je sice schopný vyprodukovat pouze 4 g chloru za hodinu, ale u bazénů a vířivek s objemem do 17 m3 to považujeme za plně dostačující. Ostatně právě pro ně je určen.

Tento solinátor je vybaven titanovými elektrodami s přídavnou funkcí samočištění. Můžete se těšit také z integrovaného časovače a funkce s názvem „boost“. Ta neoznačuje nic jiného než schopnost výrobku zvýšit produkci chlóru. Solinátor je kompatibilní s vířivkami a bazény od firmy Marimex i Intex. Avšak pozor, lze ho použít pouze v kombinaci s nadzemními bazény.

Solinátor Intex Krystal Clear však můžete využít i v případě, že vlastníte bazén od jiné značky. Jen si pohlídejte průměr hadic, který by měl být 3,2 cm. Solinátor také disponuje funkcí ochrany minimálního průtoku vody. Součástí balení jsou kromě samotného solinátoru a hadice také proužky určené k testování kvality vody.

Nejprodávanější solinátory

Jak vybrat solinátor do bazénu

Solinátor, solný chlorátor nebo také chlorinátor. Všechny tyto názvy označují užitečné zařízení, které má na starost dezinfekci vody v bazénu. Jak funguje solinátor, jaké jsou jeho výhody či jak vybrat ten nejlepší právě pro váš bazén nebo vířivku se dozvíte v řádcích níže.

Co je solinátor

K čemu se solinátor používá

Již jsme nakousli, že chlorinátor slouží k úpravě bazénové vody. Od běžných dezinfekcí chemického původu se však solinátory do bazénu odlišují tím, že pro své fungování využívají soli v přírodní podobě. Z bazénové soli vyrábí chlór, který už dělá svoji běžnou činnost. Konkrétně zbavuje vodu nečistot vznikajících při používání a zamezuje vzniku řas či sinic.

Solinátor se obvykle skládá ze samostatné řídicí jednotky s displejem, ke které patří ještě cela. Některé moderní modely však zakoupíte jako jeden kus, ve kterém jsou obsaženy obě tyto části.

Jak funguje solinátor

Když už víme, co je solinátor, můžeme se posunout k principu fungování tohoto produktu. Pokud vás to láká, můžete si o něm přečíst podrobné informace pod klíčovými slovy „elektrolýza slané vody“. Pojďme si ho však alespoň krátce představit. Proces je čistě přírodní a tkví v použití vody, soli a elektřiny.

Součástí solinátoru je elektrolytická cela, ve které působí elektrický proud. Jakmile do vody nasypete bazénovou sůl a ta se dostane do okruhu, chlorinátor začne štěpit jednotlivé molekuly a vytvářet plynný chlór. Ten se následně rozpustí ve vodě a dá vzniknout důležité kyselině chlorné, která plní funkci dezinfekce. Současně vzniká také ozón a kyslík.

Jak používat solinátor

Solinátory pro bazény zapínejte pouze ve chvíli, kdy je současně zapnuta také bazénová filtrace. Nezapomeňte na sůl do solinátoru, jejíž množství se odvíjí od velikosti bazénu. Na 1 m3 obvykle připadá zhruba 5 kg soli. Na výběr máte z dražších i „evropských“ solí, jejichž cena není tak vysoká. Rozhodně nedoporučujeme použití kuchyňské soli, ta by mohla přístroj poškodit.

Bazénová sůl - nejlepší solinátory

Chlorinátory používejte v kombinaci s bazénovou solí.

Co se týče výměny soli, za běžného provozu není potřeba. Sůl je pouze nutné doplnit, pokud jste v bazénu či vířivce měnili nebo dopouštěli vodu.

Náš tip

Víte o tom, že sůl z Chorvatska patří mezi nejvyhledávanější? Vyzkoušejte třeba tuto od značky Marimex. Ale pozor, je vhodná pouze pro solinátory uzpůsobené pro mořskou sůl.

Výhody a nevýhody solinátoru

Tak jako všechna zařízení, mají i solinátory své výhody a nevýhody. V této kapitole si řekneme, proč si pořídit solný chlorátor a zároveň také to, na co si dát pozor.

Výhody

 • Při provozu nevznikají žádné škodlivé látky
 • Voda je čistá, průzračná a neobsahuje žádnou chemii
 • Proces je bezpečný pro vaši pokožku i okolí bazénu
 • Vhodné i pro osoby trpící na citlivou pokožku, nevysušuje
 • Bazénová voda není cítit po chlóru, ani nechutná slaně
 • Sůl se aplikuje jen jednou, doplňování není potřebné
 • Lze použít v kombinaci s jakýmkoliv bazénem

Nevýhody

 • Je nutné se vyhnout použití jakýchkoliv nerezových částí v bazénu
 • Je potřeba hlídat pH vody, které roste při vzniku plynného chlóru
 • Nevhodné pro osoby citlivé či alergické na chlór

Velikost bazénu

Velikost bazénu je pravděpodobně tím nejzásadnějším kritériem při výběru chlorinátoru. A jak ho ovlivňuje?

Pro menší bazény je vhodné zvolit nadzemní solinátor. Prostřednictvím hadice ho připojíte k filtraci, aby mohl vykonávat svou práci. Jsou kompatibilní s pískovou i kartušovou filtrací. U větších bazénů sáhněte po integrovaných solinátorech. Jsou opatřeny řídicí jednotkou a za hodinu dokáží vyprodukovat až 30 gramů chlóru.

Další funkce solinátoru

Solinátory do bazénu bývají opatřeny celou řadou drobností, které vám jejich používání značně zpříjemní. O které se jedná?

Funkce Popis funkce
Samočistění elektrod Výrobky s touto funkcí si sami obstarávají čištění elektrod.
Pojistka proti nedostatečnému průtoku Tato pojistka zajišťuje vypnutí přístroje při případném nedostatečném průtoku.
Čidlo při poruše Podobně jako u pojistky, čidlo pozná poruchu na zařízení a vypne ho.
Funkce paměti Má na starost zapamatovat si poslední nastavení a při zapnutí na něj navázat.
Sondy Sonda pro kontrolu pH zjišťuje hodnotu pH ve vodě. Dále sonda CLF měří volný chlór v bazénu. A konečně, sonda Redox zjišťuje dezinfekční účinnost.
Kontrolky Solinátory mívají kontrolky pro hlášení zapnutí, průtoku vody či míry salinity. Zařízení vás tak upozorní na stav důležitých parametrů.

Instalace solinátoru

Zapojení solinátoru běžně obnáší umístění zařízení mezi trysky a filtraci (do filtračního okruhu). V případě zakoupení solinátoru současně s bazénem dochází k montáži zařízení jako poslední. V rámci filtrace je solinátor posledním bodem, voda z něj odchází přímo do bazénu.

Solinátor na úpravu vody je možné zakomponovat do nového i již postaveného staršího bazénu. Pokud se jedná o dodatečnou montáž, zpravidla trvá 4 hodiny. Instalaci chlorinátoru doporučujeme přenechat profesionálům.

Údržba solinátoru

Údržbou se myslí především čištění cely solinátoru, pravidelná kontrola pH a koncentrace soli. Úkony nejsou nijak náročné ani zdlouhavé.

Čištění cely solinátoru vykonávejte alespoň jednou za rok. Není to složité, stačí ji odšroubovat a odstranit sediment. Hodnotu pH kontrolujte nejlépe jednou týdně. Ideální hodnota pH činí 7,2. Změříte ji pomocí speciálních testerů. U některých modelů se můžete setkat s funkcí stabilizace pH. Koncentraci soli by vám měla hlásit signalizace na samotném solinátoru.

Tester na pH - nejlepší solinátory - solinátory pro bazény

Testerů na kontrolu pH je několik druhů.

Při zazimování bazénu myslete také na solinátor. Připravte ho na zimu se zbylým příslušenstvím.

Kde koupit solinátory do bazénu?

Solinátor i bazénovou sůl můžete zakoupit na webu Alza.cz. Nevyhýbejte se ani Heurece, která oplývá množstvím recenzí na vybrané modely. Solinátor s ozonizátorem můžete pořídit například na webu s exotickým názvem Hawaj.cz.

Nejoblíbenější značky

Solinátory do bazénu Aseko

Česká společnost Aseko působí na našem trhu již od roku 1990. Tehdy se specializovala na výrobu detekčního systému topných plynů, přičemž v technologiích a elektronice stále pokračuje. Ke svému zaměření však přidala také výrobu zařízení na úpravu vody. V dnešní době tak trhu přispívá tekutou chemií pro bazény.

Logo Aseko - solinátory

Solinátory do bazénu Autochlor

Již řadu let přináší zákazníkům své kvalitní produkty také značka Autochlor. Její solinátory patří k nejoblíbenějším výrobkům na evropském trhu s bazénovým příslušenstvím. Modely Oceanic SMC si dlouhodobě udržují dobrá hodnocení. Kvalita těchto produktů se odráží i na jejich ceně.

Logo Autochlor - solinátory

Solinátory do bazénu Intex

Firma Intex patří mezi největší výrobce nadzemních bazénů na světě. Proto je logické, že její sortiment dodává také další příslušenství, která jsou s používáním bazénů spojena. V nabídce tak naleznete solinátor s ozonizátorem, bazénové vysavače, pískové filtrace či nafukovací lehátka a vířivky.

Logo Intex - solinátory

Cena bazénových solinátorů

Obecně lze říci, že čím větší vodní plocha, tím vyšší investici byste měli očekávat.

Cena do 5 000 Kč

Za cenu do 5 000 Kč lze pořídit vnější solinátor určený pro menší vodní plochy. Ty by ideálně neměly přesáhnout 15 m3. Tyto modely chlorinátorů budou disponovat několika základními funkcemi, se kterými si pro letní provoz krásně vystačíte.

Cena do 20 000 Kč

Ve střední cenové kategorii můžete narazit na solinátory určené pro bazény o velikosti do 30 m3. Stejně jako v nižší cenové kategorii, i zde se bude jednat o vnější zařízení. Jejich funkce už však mohou být o něco pokročilejší a zpracování promyšlenější.

Cena nad 20 000 Kč

Cena solinátorů se může vyšplhat až k několika desítkám tisíc. Už od 25 000 Kč je však možné pořídit integrované solinátory pro bazény s vodní plochou přesahující 30 m3. Špičkové modely disponují sondami či možností připojení dalšího bazénového příslušenství.

Nejoblíbenější solinátory podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (13 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář