ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších solárních sprch 2020

Datum 14.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Teplá voda je luxus. Nájemníci bytů si za ni pořádně připlácejí, majitelé rodinných domů musí mít bojler, jeho provoz patří k nejdražším položkám mezi výdaji za elektřinu. Pokud tedy zrovna nevyužívají služeb slunečních paprsků. Pro zahrádky, bazény jsou zajímavým řešením solární sprchy. Dodají potřebnou teplou vodu, aniž by bylo zapotřebí platit velké peníze za energie.

Vzhledem k tomu, že solární přístroje zažívají v posledních letech rozkvět, připravili jsme pro vás následující text. Představíme vám v něm tři nejlepší zařízení, jež si můžete v současné době zakoupit. Chybět nemohou ani rady a tipy ke správnému výběru.

1Nejlepší solární sprchy

MARIMEX 10992037 UNO 20 l HANSCRAFT Blue Rainbow 1 MARIMEX UNO 35 l
MARIMEX 10992037 UNO 20 l HANSCRAFT Blue Rainbow 1 MARIMEX UNO 35 l
Levný základ Zlatá střední cesta Pro náročné
KLADY Nízká cena
Menší hmotnost
Snadná regulace teploty
Jednoduchá montáž
Rychlý ohřev vody
Praktický spodní kohoutek
Povedený vzhled
Velký objem zásobníku
Rychlý ohřev vody
Spodní kohoutek
Kvalitní provedení
ZÁPORY Nízká stabilita
Absence spojovacího materiálu v balení
Nižší odolnost materiálu
Menší zásobník Šrouby nejsou v balení
SHRNUTÍ Pevně stojící sprcha, která boduje hlavně svými praktickými rozměry, nízkou hmotností a snadnou montáží. Použitý plast se ovšem vyznačuje nižší životností. Pozor na přímé letní slunce Výnikající sprcha za překvapivě nepříliš vysokou cenu. Vysoká kvalita použitého hliníku zajišťuje jeho dlouhověkost a luxusní vzhled. Velký objem nádoby využije celá rodina Praktická solární sprcha s velkým objemem a rychlým ohřevem. Ideální pro náročné uživatele
ZJISTIT CENU ZJISTIT CENU ZJISTIT CENU

Recenze: MARIMEX UNO 20 l

Zkušenosti MARIMEX 10992037 UNO 20 l test

Typ: pevně stojící | Objem: 20 l | Materiál: plast | Kohout na nohy: ne | Hmotnost: 6 kg | Přibližná cena: 2 490 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Menší hmotnost
 • Snadná regulace teploty
 • Jednoduchá montáž
Zápory
 • Nízká stabilita
 • Absence spojovacího materiálu v balení
 • Nižší odolnost materiálu

První pevně stojící solární sprchou našeho přehledu je MARIMEX 10992037 UNO 20 l. Ta boduje hlavně svou nízkou cenou, za níž dostanete rozumně provedené zařízení k bazénu či chatě.

Velkým pozitivem je i malá hmotnost. Bez větších problémů ji umístíte do auta a přesunete tam, kam potřebujete. Teplotu vody můžete regulovat jednoduše pootočením ventilu do správného směru. Jednoduchou montáž za pomocí čtyř kotev a šroubů zvládne i technicky ne příliš zdatný jedinec. Počítat samozřejmě musíte s připojením do vodovodního řádu. V opačném případě se zásobník a přívod vody zablokuje.

Radost neudělá kvalita provedení. Plastové tělo nevydrží dlouhou zátěž vysokých teplot a časem se deformuje. Spojovací materiál musíte dokoupit zvlášť za další peníze. Ani po pevném dotažení upevnění není produkt příliš stabilní a silnější vítr s ním může nepříjemně zamávat.

V případě že při nákupu hledíte hlavně na cenu, jste na správném místě. Pro občasné omytí zpoceného těla po práci či plavání v bazénu sprcha plně dostačuje.

Recenze: HANSCRAFT BLUE RAINBOW 1

Test HANSCRAFT Blue Rainbow 1 solární sprcha

Typ: pevně stojící | Objem: 20 l | Materiál: hliník | Kohout na nohy: ano | Hmotnost: 8 kg | Přibližná cena: 2 890 Kč

Klady
 • Rychlý ohřev vody
 • Praktický spodní kohoutek
 • Povedený vzhled
Zápory
 • Menší zásobník

HANSCRAFT Blue Rainbow 1 udělá radost všem, kteří si chtějí po náročné práci oddechnout pod proudem teplé vody. Ideální je též k bazénům nebo rodinným domkům pro klidnou večerní sprchu pod širým nebem.

Do zásobníku na vodu se vejde až 20 litrů. To je dostatečné pro několik osob. Ohřev vody je velmi rychlý a během několika hodin dosáhnete stejné teploty jako při zapojení elektrického bojleru. Praktický spodní kohoutek využijete pro snadné umytí nohou. Designové provedení v černém hliníku působí bytelně a zajímavě pro okolí.

Jediným zásadnějším nedostatkem je občasné protékání okolo hubice. Po uzavření ventilů též voda ještě několik minut vykapává. Tento problém však není zásadní vzhledem k umístění zařízení na zahradě.

Pátráte-li po výborném poměru cena/výkon, je HANSCRAFT Blue Rainbow 1 přesně tím, co hledáte. Za rozumnou cenu dostanete funkční a dlouhověký výrobek.

Recenze MARIMEX UNO 35 l

Test a recenze solární sprchy MARIMEX UNO 35 l

Typ: pevně stojící | Objem: 35 l | Materiál: hliník | Kohout na nohy: ano | Hmotnost: 9,5 kg | Přibližná cena: 3 990 Kč

Klady
 • Velký objem zásobníku
 • Rychlý ohřev vody
 • Spodní kohoutek
 • Kvalitní provedení
Zápory
 • Šrouby nejsou v balení

Nejnáročnějším zákazníkům si doporučujeme trošku připlatit a pořídit si solární sprchu MARIMEX UNO 35 l. Tahle strojovna nabízí velký objem 35 litrů, který vás nebude v ničem limitovat. Díky skvělým vlastnostem ji využijete jak doma u bazénu, tak na chalupě na dosah přírody. Pamatujte ale na to, že solární sprcha musí být po celou dobu připojena ke zdroji vody.

Výrobce kromě slušné kapacity garantuje vysokou stabilitu. Čtveřice šroubů jistí za pevnost a komfortní sprchování. Pro umístění sprchy je ale nutné stabilní podloží, jako je beton, dlažba a jiné materiály. Tlak vody činí 3 bary, přičemž voda se dokáže ohřát až na 60 stupňů Celsia! Konstrukci nechybí ani kohout pro oplach nohou. Celková výška sprchy je 210 centimetrů.

MARIMEX UNO 35 l je jedna z nejlepších solárních sprch v poměru cena a výkon. Škoda, že součástí základního balení nejsou šrouby pro namontování. Ty je nutné dokoupit zvlášť.

2Nejprodávanější bazénové sprchy

3Jak vybrat solární sprchu

V prvé řadě musíte zvolit odpovídající typ. Vyplatí se též nalézt vhodné umístění sprchy a mít dostatečný objem nádoby. Před nákupem nezapomínejte zkontrolovat ani provedení materiálů. Pro mnohé hraje roli i designové provedení.

Typ sprchy

V současné době si můžete na trhu vybrat ze dvou základních druhů sprch. Jedná se zejména o zařízení přenosná a pevně stojící. Každé z nich má své výhody a nevýhody, které předurčují jejich využití.

Přenosné sprchy

Klady
 • Možnost převážet z místa na místo
 • Jednoduchá konstrukce
 • Snadná instalace
Zápory
 • Nižší objem zásobníku vody

Pevně stojící sprchy

Klady
 • Větší objem nádoby na vodu
 • Bytelnější konstrukce
Zápory
 • Obtížnější skládání
 • Nemožnost přenosu z místa na místo

Kromě těchto dvou základních typů existují ještě drobné turistické sprchy. Ty fungují na principu lehké černé nádoby s malou hubicí. Můžete ji pohodlně umístit do batohu či příručního zavazadla. Pro osvěžení po náročném dni na cestách rozhodně dostačuje a příliš vás nezatíží svou velikostí a váhou.

Dražší, obvykle pevně stojící, modely nabízejí navíc speciální ventily umožňující snadnou očistu nohou. Díky tomu bez problémů omyjete celé tělo, aniž byste museli cákat hubicí všude kolem sebe.

Umístění

Vzhledem k tomu, že ohřevu je zužitkováno sluneční energie, umístěte zařízení tam, kde dopadá nejvíce paprsků. U rodinných domů je obvykle využita k umytí po čase stráveném v bazénu, takže by se měla nacházet někde v jeho blízkosti. Samozřejmě berte ohled i na to, aby se sprcha nacházela v blízkosti přívodu vody.

Objem nádoby na vodu

Nemenší význam má i velikost nádoby na vodu. Ta by měla odpovídat charakteru použití a množství osob, které ji budou využívat. Následující tabulka poskytuje přehled nejčastějších objemů spolu s popisem činností, pro něž jsou vhodné:

Množství vody Využití
Do 15 litrů Pro spláchnutí drobných nečistot či po vystoupení z bazénu
15-30 litrů Sprchování více osob po dobu zhruba 15 minut
Nad 30 litrů 15 minut nepřetržitého mytí pro více osob najednou

Čím větší objem, tím lépe. Nevýhodou je samozřejmě vyšší cena těchto sprch a počítat musíte i s tím, že s rostoucím množství vody roste i čas potřebný pro ohřátí vody na požadovanou teplotu.

Materiál

Nejčastěji se pro výrobu solárních materiálů uplatňují dva materiály – hliníku a plastu. Oba mají své výhody a nevýhody, ale funkčnost výrobku nikterak zásadně neovlivňují.

Plastové sprchy bývají levnější. Obvykle se vyznačují nižší hmotností a snadnější přenosností. Na druhé straně však musíte počítat s tím, že plast má vlivem horka tendenci měnit své vlastnosti. V extrémním případě může dojít i k jeho deformaci.

Hliník je netečný vůči jakýmkoliv vlivům počasí. Díky použití odlehčených slitin není až takový problém jeho přenosnost z místa na místo. Zásadnějším nedostatkem je však výrazně vyšší finanční obnos, jež za pořízení hliníkového modelu zaplatíte.

Designové provedení

Na první pohled by se mohlo zdát, že u tohoto typu zboží není příliš prostoru na experimenty. Opak je pravdou. Na trhu naleznete celou řadu různých designových provedení a hlavní pozornost bývá věnována hubicím, které jsou různorodě tvarovány. Vybírat si můžete z hranatých, kulatých, ale i jiných tvarů.

Pokud nevíte, kam na zimu se solární sprchou, vhodným řešením můžou být například zahradní domky.

4Často kladené otázky

☀️ Co je solární sprcha

Solární sprcha je jednoduché zařízení, které slouží pro venkovní mytí. Skládá se ze sprchy a zásobníku na vodu, přičemž k ohřívání slouží sluneční paprsky. Solární sprchu si můžete vyrobit sami nebo koupit.

🚿 Jak funguje solární sprcha

Princip solární sprchy je jednoduchý. Základem je černá nádrž, ve které se díky energii slunečního záření ohřívá voda. Vodu spouštíte pomocí kohoutku. Pokročilé modely mají další funkce (včetně ohřevu pomocí solárních panelů).

⚙️ Jak upevnit solární sprchu

Pevné solární sprchy přiděláte k pevné podložce, například na betonový patník nebo dřevěnou podlahu. Přenosné sprchy se logicky neupevňují, místo toho mají stabilní podstavec.

⏱️ Jak dlouho se nahřívá solární sprcha

Záleží, jak moc svítí slunce, jak velký objem nádrže má sprcha a na jak vysokou teplotu chcete mít vodu ohřátou. Obecně lze říct, že ohřátí na 40 °C za slunečného dne trvá v řádu hodin.

❓ Jak vybrat solární sprchu

Nejprve je třeba zvolit správný typ (přenosnou nebo pevně stojící). Dále si předem rozmístěte umístění sprchy a potřebný objem nádoby pro vodu. Za úvahu rovněž stojí provedení materiálů a vzhled solární sprchy.

Nejprodávanější bazénové sprchy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (64 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články