Bez dobrého kompostéru se dnes neobejde žádný správný zahrádkář. Moderní kompostéry na zahradu šetří místo a vyrábějí kvalitní hnojivo, bez něhož na záhoncích nic pořádného nevypěstujete. Skvěle v nich zužitkujete podzimní listí, ořezané větve a posekanou trávu.
Přírodní zahradní kompostér z kvalitního masivu na 600 litrů kompostu se spodním poklopem.
Snadno sestavitelný kompostér pro zahrady ne větší než tisíc metrů. Dobrá kapacita a stabilní konstrukce.
Kompostér s nízkou pořizovací cenou a svislými stěnami, které zaručují maximální využití prostoru.
Nejlepší kompostéry na zahradu
Recenze Gaboni 600 l – nejlepší dřevěný kompostér na zahradu
Materiál: dřevěný | Objem: 600 l | Výška: 103 cm | Šířka: 85 cm | Délka: 80 cm | Hmotnost: 40 kg | Typ zásobníku: zavřený | Přibližná cena: 4 100 Kč
- Přírodní dřevěný design
- Robustní konstrukce
- Jednoduchá montáž
- Dobrá kapacita
- Snadné plnění i vybírání kompostu
- Vyšší váha
- Vyšší pořizovací cena
Nechcete svou zahradu hyzdit nevzhledným plastovým kompostérem? Za dřevěný kompostér od českého výrobce Gaboni se rozhodně stydět nemusíte! Díky přírodnímu provedení se tento model stane ozdobou každé zahrady.
Zahradní kompostér Gaboni má objem 600 litrů, a kromě působivého designu se může pochlubit i robustní konstrukcí. Je totiž vyroben z masivního dřeva. Nátěr ze směsi přírodních olejů a pryskyřice zajišťuje odolnost a ochranu vůči houbám, plísním a dřevokazným škůdcům. Kompostér je navíc opatřen víkem s panty pro snazší plnění.
Výrobce Gaboni však myslí i na jednoduché vybírání kompostu, proto u tohoto dřevěného kompostéru najdete i spodní poklop. Výrobce tento model dodává již polosestavený. Z recenzí uživatelů víme i to, že sestavení a instalace není vůbec složitá. Mrzí nás však vyšší cena i hmotnost tohoto produktu. I přesto oceňujeme elegantní přírodní vzhled, díky kterému můžete kompostér Gaboni využít i pro přírodní a šetrné pěstitelství.
Recenze Al-ko Jumbo 800 – nejlepší plastový zahradní kompostér
Materiál: plastový | Objem: 800 l | Výška: 100 cm | Šířka: 110 cm | Délka: 125 cm | Hmotnost: 16,5 kg | Typ zásobníku: otevřený | Přibližná cena: 1 690 Kč
- Snadné sestavení
- Dobrá kapacita
- Stabilní konstrukce
- Chybí návod k sestavení
- Vyšší pořizovací cena
Pro majitele zahrad do 1 000 metrů je kompostér značky Al-ko Jumbo 800ideálním řešením. Zaujme vás snadným sestavením a maximální kapacitou 800 l. Je vyroben z recyklovatelného a vysoce odolného polyetylenu. I přes chybějící návod k sestavení, je zprovoznění velmi snadné. Zástrčkový systém zvládne postavit opravdu každý.
Díky konstrukčnímu řešení v něm výživný kompost vzniká až sedmkrát rychleji než v běžných kompostérech. Je maximálně uzavřený, takže zabraňuje nepříjemnému pachu tlejících rostlin a odpadu, zároveň neláká hmyz. Proces výroby kompostu ještě urychluje absence dna. Díky tomu mají k rostlinnému odpadu přístup i půdní žížaly a červi, kteří tlející zbytky účinně kypří.
K pohodlnější práci a manipulaci slouží 2 vybírací a 1 plnicí otvor. Nezbytnou cirkulaci vzduchu zajišťuje 30 otvorů pro přívod vzduchu. Nevýhodou je kromě zmíněného návodu k sestavení i vyšší pořizovací cena.
Recenze Compogreen 380 L – kvalitní kompostér na zahradu za rozumnou cenu
Materiál: plastový | Objem: 380 l | Výška: 82 cm | Šířka: 72 cm | Hloubka: 72 cm | Hmotnost: 9 kg | Přibližná cena: 800 Kč
- Nízká pořizovací cena
- Svislé stěny zaručují lepší využití prostoru
- Jednoduchá manipulace
- Nízká hmotnost
- Nepříliš stabilní konstrukce
- Tenký materiál
Kompostér značky COMPOGREEN 380 L se skvěle hodí na každou malou zahrádku. Je vyroben z kvalitního odolného polypropylenu, takže bez problémů odolá povětrnostním podmínkám. Výroba kompostu je rychlá a účinná. Díky velkému množství větracích otvorů vzduch lépe cirkuluje a přispívá k lepšímu rozkladu.
Co všechno můžete v kompostéru COMPOGREEN 380 L zužitkovat? Ovocný a zeleninový odpad, ořechové skořápky, trávu, podzimní listí, mléčné produkty, popel ze dřeva. Využití je opravdu rozmanité. Kvůli objemu a velikosti se tento model hodí pro malé zahrady. Kompostér má šikovný přístup, díky kterému můžete materiál pohodlně promíchávat, a zajišťovat tak nezbytný přísun kyslíku. Při pravidelné kontrole zároveň zjistíte, jestli je kompost dostatečně vlhký a v případě potřeby ho pokropíte.
Kompostér vás osloví nízkou pořizovací cenou a díky nízké hmotnosti hlavně jednoduchou manipulací. Dle uživatelských recenzí je kompostér skvěle konstrukčně vyřešen. Má svislé stěny zaručující maximální možné využití prostoru. Nepříjemným negativem je nepříliš stabilní konstrukce.
Recenze Jelínek Trading K 390 l – nejlepší plastový zahradní kompostér
Materiál: plastový | Objem: 390 l | Výška: 110 cm | Šířka: 66 cm | Délka: 66 cm | Hmotnost: 13 kg | Typ zásobníku: uzavřený | Přibližná cena: 1 400 Kč
- Bytelné provedení
- Snadné sestavení
- Boční dvířka
- Vysoká odolnost
- Menší objem
Jak by se vám líbilo pořídit si kompostér, který se svou kvalitou dotahuje na nejlepší produkty, zároveň si ale udržuje rozumnou úroveň ceny? Kompostér od Jelínek Trading využijí zejména majitelé zahrad o velikosti do 300 m2. Pozitivní recenze nás přesvědčují o jeho bytelnosti, ale i dalších vlastnostech, díky kterým si zaslouží pozornost.
Tento kompostér patří k těm nejoblíbenějším na trhu. Jeho bytelnost mu pravděpodobně zajistil zvolený materiál, kterým se stal plast. Díky němu se také můžete těšit na odolnost, která přetrvává i po několika letech. Kompostér se v zelené barvě hodí do každé zahrady a hravě tak splyne s okolní krajinou. Absence dna zajišťuje volný styk s půdou.
Snadný přístup ke kompostovanému materiálu obstarala boční dvířka. Se sestavením vám pomůže zřetelný návod, který k produktu dostanete. Samozřejmostí jsou vzduchové průduchy, které jsou u kompostéru nezbytné pro probíhající půdní procesy. Ptáte se, zda má tento model i nějaké nevýhody? My bychom za ni označili menší objem, který dosáhl „jen“ 390 l.
Nejprodávanější kompostéry podle Heureky
Jak vybrat kompostér
Kompostování je důležitou součástí péče o zahradu. Pokud je vám líto, že posekanou trávu, spadané listí nebo větve ze stromů nemáte jak zužitkovat, zakoupení kompostéru je pro vás přímo nezbytné. Už nikdy nebudete muset přemýšlet nad tím, kde seženete kvalitní hnojivo na záhonky a stromy. Budete ho mít kdykoliv po ruce a v dostatečném množství. S výběrem kompostéru i se samotným procesem kompostování se pojí několik důležitých otázek a informací. Ty nejdůležitější z nich najdete na následujících řádcích.
Velikost zahrady a objem kompostéru
Velikost zahrady a objem kompostéru spolu velmi úzce souvisí. Jen plocha pozemku však není tím nejdůležitějším. Před koupí je třeba si ujasnit i plánované možnosti využití. Tedy zda chcete kompostovat pouze posekanou trávu a ořezané větve, nebo i zbytky z kuchyně a domácnosti. Zjednodušeně lze říct, že na 100 m2 zahrady potřebujete 100 l v kompostéru.
Tloušťka stěn
Pokud chcete zakoupit pevný a stabilní kompostér, který něco vydrží, musíte se poohlédnout po takovém, jehož stěny jsou dostatečně silné. Obvyklá síla stěn je 2,5 až 8 mm. Dostatečně pevný materiál zajistí stabilitu i při velké zátěži.
Větrací systém
Proces větrání je při procesu kompostování nezbytný. Bez dostatečné cirkulace kompost nevytvoříte. Dosáhnete maximálně toho, že vám materiál shnije. Při výběru pamatujte na to, že čím více vzdušných otvorů, tím lepší a kvalitnější bude výsledný kompost.
Přístup do kompostéru
Správný kompostér by měl být konstruován tak, aby byl přístup dovnitř co nejjednodušší. Některé modely jsou vybaveny otevíráním ze všech stran. Toto řešení velmi urychluje práci a manipulaci s kompostovaným materiálem.
Barva kompostéru je důležitá
Barva kompostéru není jen estetickou záležitostí. Ačkoliv si myslíte, že se vám na zahradu hodí více zelená varianta, i černé byste měli dát při výběru šanci. Kompostéry tmavé barvy jsou UV stabilní a tím i odolnější, protože u nich dochází k menšímu opotřebení a vyšisování slunečními paprsky.
Jak správně kompostovat?
Jako spodní vrstvu byste vždy měli použít hrubý, ale zároveň vzdušný materiál. Ten umožní správnou cirkulaci vzduchu a dostatečně zajistí odvod přebytečné vody. K tomuto účelu se nejlépe hodí kousky větví, hobliny, nebo zbytky dřevnatých rostlin. Nejdůležitější součástí kompostování je pravidelné míchání materiálu.
Nezbytná je i kontrola správné vlhkosti. Jak ji poznat? Jednoduše. Vezměte hrstku kompostu do ruky, zmáčkněte a zkontrolujte, jestli z něj kape voda. Pokud ano, vlhkost je příliš vysoká. V takovém případě do něj přimíchejte trochu suchého materiálu a důkladně promíchejte. Pokud jste ve vašem kompostéru zaznamenali vyšší teplotu, je to dobré znamení. Kompostovaný materiál dosahuje několik dní po začátku tlejícího procesu až 50 °C.
Co všechno se může kompostovat?
Správný kompostér dokáže využít veškerý organický materiál ze zahrady, popřípadě z domácnosti. Bez obav můžete kompostovat posekanou trávu, větve, ovocné a zeleninové zbytky, odpady z čaje i kávy, třísky, stromovou kůru, trus hospodářských zvířat. Do kompostéru rovněž patří skořápky z vajec i staré pečivo. Pokud je vám líto, že na kompost nemůžete nic vysázet, nezoufejte. Na kompostu se skvěle daří cuketám, okurkám i dýním.
Co do kompostu nepatří!
Některé materiály do kompostu prostě nepatří, protože mohou způsobit problémy s rozkladem, šíření nemocí nebo škůdců, nebo znečistit kompost nežádoucími látkami. Mléčné výrobky, maso, kosti a rybí zbytky. Oleje a tuky zpomalují proces rozkladu a mohou způsobit silný zápach, takže je lepší je také vynechat.
Na to, jak správně kompostovat se můžete podívat na následujícím videu:
Na co se kompost využívá
Pokud máte zahradu, o využití kompostu se strachovat nemusíte. Jako doplněk živin se hodí prakticky ke všem zahradním rostlinám i dřevinám. Oživit s ním můžete i pokojové rostliny, které po přidání kompostu krásně pokvetou.
Jak se hotový kompost pozná?
Hotový a kvalitní kompost se pozná podle vůně. V žádném případě nesmí jakkoliv zapáchat. Jeho barva by měla být tmavě hnědá nebo černá. Správně udělaný kompost vypadá jako substrát a nejsou v něm žádné větší nerozložené části.
Jsou plastové kompostéry vhodné?
Plastové kompostéry jsou v posledních letech stále oblíbenější zahradnickou pomůckou. Mezi jejich hlavní přednosti patří nízká pořizovací cena a vysoká účinnost kompostování. Obvykle se v nich kompost tvoří asi sedmkrát rychleji než na běžných a otevřených kompostech v rozích zahrady. Při výběru je třeba dbát na to, zda má kompostér správně a účinně vyřešený odvětrávací systém, aby v něm materiál na kompost nehnil.
Čím můžete proces kompostování urychlit
Aby byl proces kompostování co možná nejrychlejší, je nutné do kompostu dávat malé či dokonce nadrcené kousky organického materiálu. Různorodé materiály je nutné dostatečně promíchávat a prolívat vrstvy vodou. Pokud vám zbyl kompost z loňské sezony, můžete ho přidat do nového, tím se celý proces značně urychlí. Jste-li obzvlášť nedočkaví a na nový kompost nechcete dlouho čekat, můžete sáhnout po účinných aktivátorech. K tomuto účelu se nejčastěji používají bakterie a enzymy v sušené formě. Účinky těchto pomůcek se aktivují ve vlažné vodě, která se nalije do kompostu.
Další zajímavé články z kategorie zahrada:
Nejlepší zahradní drtiče větví
Nejlepší zahradní kultivátory – srovnávací test a recenze
Diskuse u článku