Jogurtovače jsou schopné spotřebiče, které dokáží z pouhého mléka a přidané jogurtové kultury vytvořit za pár hodin chutný domácí jogurt. Nejenže tak nemusíte tahat jogurty v taškách z obchodu, ale také si můžete vyrobit pokrm s oblíbenou chutí a za méně peněz.
Proto jsme se rozhodli připravit následující test s výběrem 3 nejlepších jogurtovačů na trhu. Pod recenzemi se pak dozvíte několik rad a tipů pro správný výběr. Pro početné rodiny doporučujeme jogurtovač Steba JM2 s objemem 2,4 l.
Skvělý jogurtovač se 14 sklenicemi vhodný pro početnou domácnost.
Kvalitní jogurtovač v elegantním designu a s LED displejem.
Středně velké zařízení zvládne vyrobit jogurty pro menší rodinu rychle a téměř bez práce.
Nejlepší jogurtovač recenze
Recenze Severin JG 3520 – skvělý jogurtovač s náhradními sklenicemi
Celkový objem: 1 l | Počet sklenic: 14 | Objem sklenice: 150 ml | Hmotnost: 1,6 kg | Příkon: 13 W | Indikátor: – | Přibližná cena: 1 000 Kč
- Dvě sady sklenic
- Kabelový naviják
- Průhledné víko
- Jednoduché ovládání
- Srozumitelný návod
- Menší kapacita
Domácí jogurt je zkrátka lepší než kupovaný. Pro milovníky jogurtů nebo třeba velké rodiny jsme vybrali ojedinělý jogurtovač Severin JG 3520. Zmíněná ojedinělost totiž spočívá v tom, že v součástí balení přístroje naleznete celkem 14 sklenic o objemu 150 ml.
Samotný jogurtovač jich pojme 7. Kdo je zdatný v matematice, tak si spočítal, že jogurtovač Severin vyrobí naráz lehce přes 1 litr jogurtu. Při dobrém načasování zvládnete za den i dvě várky jogurtů díky náhradním sklenicím. Chválíme, že jsou sklenice vybaveny těsnícími víčky. Hotový jogurt si můžete vzít snadno s sebou a neriskujete jeho vylití.
Samotný jogurtovač je vyroben v šedo bílé kombinaci průhledným víkem a praktickou stupnicí. Díky těmto prvkům můžete snadno vizuálně sledovat proces fermentace. Ovládání jogurtovače je naprosto jednoduché. Celý proces přípravy jogurtu je efektivním způsobem popsán v návodu produktu.
Velmi se nám líbí možnost navíjení kabelu do dna přístroje pro snadné skladování. Rozhodně to nebývá zvykem a je to sice malý detail, ale velmi užitečný.
Recenze Guzzanti GZ 706 – nejlepší jogurtovač v poměru ceny a výkonu
Celkový objem: 1,2 l | Počet sklenic: 7 | Objem sklenice: 170 ml | Hmotnost: 1,6 kg | Příkon: 14 W | Indikátor: ano | Přibližná cena: 900 Kč
- Automatické vypnutí
- Objem sklenic
- LED displej
- Snadná údržba
- Líbivý design
- V návodu je pouze velmi stručný postup na výrobu jogurtu
V kategorii přístrojů na výrobu jogurtů jsme jako nejlepší v poměru ceny a výkonu vybrali Guzzanti GZ 706. Zaujal nás na první pohled a hned vám napíšeme proč. Tento model má totiž vše, co očekáváte od kvalitního jogurtovače. Do netradičního oválného tvaru lze umístit 7 sklenic jogurtu. Zajímavostí je, že má jedna sklenice objem 170 ml, tudíž celkový objem vyrobeného jogurtu dosáhne 1,2 litru. Díky zcela průhlednému víku vidíte na všechny sklenice a můžete proces fermentace vizuálně sledovat.
Ovládání je velmi jednoduché. Na LED displeji si volíte čas na výrobu jogurtu v rozptylu 6 až 12 hodin. Po uplynutí zvoleného času se přístroj díky automatickému časovači sám vypne. Celkový design je moderní, líbí se nám černobílá kombinace.
Překvapil nás ne zcela dostatečný návod, jak v tomto jogurtovači jogurt připravit. Chybí základní informace, jaký zvolit čas na výrobu. V době internetu není těžké si informaci zjistit, ale ocenili bychom tento údaj přímo v receptu v návodu.
Recenze Ariete Yogurella 621 – malý a skladný jogurtovač
Výrobce: Ariete | Příkon: 20 W | Celkový objem: 1 l | Hmotnost: 0,55 kg | Indikátor: ano | Přibližná cena: 560 Kč
- Nízká cena
- Možnost mytí v myčce
- Světelný indikátor
- Lehká konstrukce
- Pouze jedna nádoba
- Nemá LCD displej
Poslední z přístrojů, které vám doporučíme, je Ariete Yogurella 621. Konstrukce tohoto jogurtovače je lehká a snadno přenositelná, stejně tak je snadná i samotná výroba domácího jogurtu.
Jogurtovač Ariete Yogurella 621 je klasické zařízení na výrobu vlastních jogurtů. Disponuje litrovou nádobou, do které se dají přidat i další ingredience dle vlastní chuti. Nádoba má také uzavíratelné víko a celá se pak dá krátkodobě uskladnit do lednice.
Výhodou je možnost umývat nádobu v myčce. Dalším pozitivem je i světelný indikátor, který dá vědět, jakmile je jogurt hotový. V tomto případě tomu tak bude za 12 hodin. Hezký design jogurtovače však kazí pouze jediná dostupná sklenice, a tedy i možnost výroby jediné příchuti jogurtu. Pokud máte početnější rodinu, tento jogurtovač pro vás vhodný asi nebude.
Ariete Yogurella 621 je skladný jogurtovač s jedinou sklenicí, který svoji práci dobře odvede. Zmíněný přístroj je vhodný spíše pro jednoho konzumenta, kterému nebude vadit příprava jogurtu v menších dávkách.
Recenze Guzzanti GZ 705 – nejlepší domácí jogurtovač v poměru cena/kvalita
Výrobce: Guzzanti | Příkon: 20 W | Celkový objem: 1,33 l | Hmotnost: 1,9 kg | Indikátor: Ano | Přibližná cena: 880 Kč
- Kompaktní a přitom objemný
- Skvělé výsledky
- Elegantní provedení
- Kvalitní zpracování
- Časovač nevypne přístroj automaticky
Kvalitní jogurtovač renomované značky nemusí být nijak zvlášť drahá záležitost. Perfektním příkladem budiž právě model Guzzanti GZ 705. Patří mezi velmi populární jogurtovače se štědrým objemem a efektivním výkonem. Přitom za něj nezaplatíte ani osm set korun. Už na první pohled však budí dojem poctivého zpracování. Tělo základny je nerezové, design elegantní, nechybí ani LCD displej pro snadné nastavení a kontrolu.
Do tohoto jogurtovače můžete umístit až 7 sklenic o objemu 190 ml naráz – celkový objem tak činí 1,33 l. Důležité je zmínit, že zmíněné speciální sklenice s víčky jsou součástí balení. Kruhová základna jogurtovače má průměr poměrně úsporných 24,8 cm. To je zhruba stejně, jako má běžný plytký talíř. Rozhodně si tedy nelze stěžovat, že přístroj zabere příliš mnoho místa. Hmotnost 1,9 kg taky není nijak přehnaná ani při nutnosti častějšího přemísťování.
Příkon 20 W je u jogurtovačů standardem, takže ani zde GZ 705 nezaostává. Z vybavení je k dispozici časovač až na 14 hodin nebo přesná kontrola optimální teploty 42°C. Ohlasy uživatelů jsou víc než pozitivní. Zařízení funguje precizně a vyrábí vynikající, hustý a lahodný domácí jogurt. Někteří majitelé zkoušeli s úspěchem vyrobit i tvaroh nebo jiné mléčné pochoutky. Inspirovat se můžete v návodu, který je v češtině a nabízí výběr receptů. Při dané ceně je obtížné na tomto modelu hledat vážnější nevýhodu. Snad jen nutnost jogurtovač po uplynutí nastaveného času ručně vypnout – zařízení pouze oznámí ukončení programu blikáním.
Recenze Steba JM 2 – automatický jogurtovač pro rodiny
Výrobce: Steba | Příkon: 21 W | Celkový objem: 2,4 l | Hmotnost: 2,5 kg | Indikátor: ano | Přibližná cena: 1 200 Kč
- Velké množství sklenic
- Zvukový signál
- LCD diplej
- Nastavení času
- Rozměrný přístroj
Zdravá příprava jogurtů nebyla nikdy snazší. Automatický jogurtovač Steba JM 2 má snad úplně vše, co byste očekávali od kvalitního jogurtovače. Díky jednoduché manipulaci, velkému množství sklenic a kvalitní konstrukci je toto zařízení vhodné pro nejnáročnější uživatele.
Už na první pohled jde poznat, že se jedná o kvalitní domácí přístroj. Konstrukce zaujme ocelovými prvky a kapacitou až 12 sklenic jogurtu. Lákavý je i LCD displej, na kterém můžete snadno zjistit, kolik času zbývá, a pomocí tlačítek zvolit čas na přípravu od 8 do 15 hodin. Samozřejmostí je pak přítomnost zvukové signalizace a automatického vypnutí po skončení výroby jogurtu.
Jediným negativem jsou rozměry tohoto zařízení, kvůli nimž není skladné. S velkým objemem souvisí i riziko nerovnoměrné teploty – některé skleničky jogurtu mohou být méně ohřívané než jiné. Je tedy potřeba nastavit delší čas přípravy, aby všechny jogurty byly opravdu hotové.
Jogurtovač Steba JM 2 patří mezi kvalitní přístroje jak po stránce výroby jogurtů, tak i z hlediska konstrukce. Zařízení je díky velké kapacitě sklenic vhodné pro celou rodinu nebo dokonce i celé osazenstvo na narozeninové oslavě.
Recenze G3FERRARI G10133 – malý jogurtovač za příznivou cenu
Celkový objem: 720 ml | Počet sklenic: 4 | Objem sklenice: 180 ml| Hmotnost: 1,3 kg | Příkon: 20 W | Indikátor: – | Přibližná cena: 600 Kč
- Jednoduché použití
- Malý a lehký model
- Podrobný návod na přípravu
- Sklenice s ryskami
- Nízká cena
- Malý objem
Finančně přívětivá varianta zejména pro malé domácnosti je jogurtovač G3FERRARI G10133. Tento malý kompaktní přístroj pojme 4 sklenice o objemu 180 ml. Jednou výrobou získáte cca 700 ml jogurtu. Na první pohled nenápadný přístroj však dělá přesně to, co dělat má.
Jednoduchým postupem naplníte sklenice a vložíte je dovnitř přístroje, přiklopíte víkem a stisknete tlačítko na zapnutí. Po rozsvícení kontroly necháte jogurt odpočívat 6-9 hodin a jogurtovač se o lahodný výsledný produkt sám postará. Proces fermentace můžete vizuálně sledovat přes průhledné víko. Praktickým detailem je ryska na sklenicích, která označuje 150 ml a 180 ml. Sami si tak volíte požadované množství jogurtu, které chcete vyrobit.
Velmi oceňujeme přehledný a podrobný návod na přípravu jogurtu, kde je zahrnuta i například příprava jogurtu ze sojového mléka. G3FERRARI G10133 je skladný a malý jogurtovač, který je vhodný spíše pro jednoho konzumenta, kterému nebude vadit příprava jogurtu v menších dávkách. Díky čtyřem sklenicím si však můžete dopřát i čtyři příchutě výsledného produktu.
Nejprodávanější jogurtovače
Jak vybrat jogurtovač
Při výběru jogurtovače by vás mělo zajímat několik funkcí. Některá zařízení jsou malá a mají pouze jednu sklenici na výrobu jogurtu. Pak jsou tu i ta, co dokážou vytvořit až 12 domácích jogurtů. Všechna zařízení však pracují na stejném principu, kdy se mléko a jogurtová kultura zahřejí na určitou teplotu a vytvoří tak více jogurtu.
Většina zařízení obsahuje i další funkce, jako je světelná signalizace spuštění nebo možnost nastavit čas výroby jogurtu s automatickým vypnutím po dokončení.
Výhody jogurtovačů
Jednou z největších výhod jogurtovačů je jednoduchá obsluha. Celý proces přípravy jogurtů vám nezabere ani půlhodinu. Další výhodou je třeba i možnost nechat zařízení běžet v určitou dobu, nejčastěji přes noc, a ráno si už můžete vychutnat domácí jogurt.
Jogurty vlastní výroby jsou tak zdravější: na rozdíl od kupovaných jogurtů nemají ty domácí žádná „éčka“ ani další přidané látky, které pouze zvyšují trvanlivost, ale lidskému tělu nijak neprospějí.
I když téma šetření a chránění přírody tu bylo mnohokrát, i s jogurtovači můžete ulevit naší planetě od plastů. Kelímky od koupených jogurtů většina z nás vyhazuje, v jogurtovačích máte však sklenice, které se používají po umytí opakovaně.
Jak jogurtovač funguje?
Každý jogurtovač funguje na stejném principu. Stačí nalít požadované množství mléka do sklenic a přidat jogurtovou kulturu či bílý jogurt s obsahem jogurtových kultur. Všechny sklenice pak zavíčkujete, zakryjete jogurtovač víkem a spustíte proces.
Na zařízení, která vlastní LCD displej, bývají také dvě tlačítka nastavení délky časovače. Testy ukázaly, že některé jogurtovače připraví jogurt už za 6 hodin, jiným trvá stejná činnost až 15 hodin.
Zpravidla si ale můžete vybrat, jak dlouho potřebujete nechat zařízení běžet. S přibývajícím časem se totiž mění i chuť výsledného produktu, v zásadě se ale doporučuje nechat jogurtovač běžet okolo 12 hodin.
U zařízení bez LCD displeje funguje proces stejně, jen neuvidíte zbývající čas do dokončení. K nastavení času zde slouží otočné kolečko. Po skončení výroby jogurtu je vhodné nechat sklenice vychladnout a umístěnit do lednice, čímž se zvýší trvanlivost jogurtů až na 8 dní.
Kritéria výběru
Při výběru jogurtovače je třeba dbát i na některé důležité parametry, jež vám mohou zúžit výběr a najít dříve ten správný model. Recenze potvrdily, že nejpodstatnější parametry jsou v tomto případě provedení a množství sklenic, do kterých je možné vyrobit jogurt.
Podstatné jsou dále náhradní díly a funkce jako je automatické vypnutí, světelná kontrolka nebo i možnost mít zařízení s LCD displejem.
Konstrukce jogurtovače
Většina zařízení se hmotností pohybuje okolo 1 až 2 kilogramů. Nejde tedy o příliš těžký spotřebič. Levnější jogurtovače jsou vyrobeny převážně z plastu, dražší modely už mají ocelové prvky.
Při výběru je dobré zvážit množství sklenic, které bude jogurtovač mít. Na výběr jsou totiž zařízení jak s jedinou nádobou, tak i s 12 sklenicemi.
Náhradní díly
Před koupí určitého jogurtovače je také dobré zjistit, zda je možné dokoupit náhradní díly. Může se vám totiž stát, že se nějaká sklenice rozbije a nebudete moci využít plnou kapacitu zařízení.
Další funkce jogurtovače
Každý jogurtovač je jiný a může obsahovat i jiné zabudované funkce. Nejpodstatnější, co by vás mělo před nákupem zajímat, je způsob vypnutí neboli signalizace. Na výběr je jak zvukový, tak i světelný indikátor.
Také je třeba vzít v potaz i související funkci automatického vypnutí. Pokud totiž necháte běžet jogurtovač přes noc a ráno nestihnete v určitý čas vstát nebo na jogurtovač zapomenete, můžete jogurty převařit, což pokazí jejich jinak lahodnou chuť.
Dále byste měli mít na paměti výběr časovače. Existují totiž jogurtovače, které zapnete a pokaždé jedou pevných 12 hodin, jiné se však dají kolečkem nebo tlačítky nastavit přesně tak, jak potřebujete.
Jogurtovač s LCD displejem nebo bez
V neposlední řadě je dobré zvážit výběr zařízení, které má či nemá LCD displej. Displej totiž může u jogurtovače značně zjednodušit další činnosti: pokaždé totiž ukáže, kolik zbývá času do dokončení včetně posledních minut. Přístroje s LCD displejem jsou sice většinou dražší, na druhou stranu výrazně navyšují kuchařský komfort.
Diskuse u článku