ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada

Samozavlažovací květináče

Každý z nás si rád vyzdobí svůj byt nebo zahradu krásnými květinami. Často se však stane, že zapomeneme rostlinky z nejrůznějších důvodů zalít a malér je na světe. Právě tomu pomůže zabránit samozavlažovací květináč.

Vzhledem k tomu, že se jedná o doposud ne úplně probádaný segment trhu, rozhodli jsme se pro vás připravit velký test samozavlažovacích květináčů. V něm vám poradíme, jak takový samozavlažovací truhlík správně vybrat a představíme trojici nejlepších výrobků.

Nejlepší celkově

Květináč nejvyšší kvality, který potěší i náročnější. Vzhled, kvalita materiálu i provedení jsou na vynikající úrovni.

Nejlepší cena/kvalita

Výborně zpracovaný květináč pro všechny, kteří jej chtějí používat venku i uvnitř.

Nejlepší levný

Levný květináč, který i dost vydrží, ale neudělá příliš velkou parádu.

Nejlepší samozavlažovací květináče a truhlíky

Recenze samozavlažovacího květináče Lechuza Balconera Cottage Antracit – Vítěz testu 2022

Samozavlažovací květináč Lechuza Balconera Cottage Antracit – recenze Pro náročné

Materiál: ratan | Délka: 80 cm | Šířka: 15 cm | Výška: 19 cm | Hmotnost: 3 kg | Přibližná cena: 950 Kč

Klady
 • Nejlepší samozavlažovací květináč
 • Vysoká úroveň zpracování
 • Vyndávací vnitřní vložka
 • Odolnost proti povětrnostním podmínkám
 • Snadné zavěšení
Zápory
 • Značná cena

Nejlepší samozavlažovací truhlík na květiny, který si v rámci našeho přehledu představíme, pochází z dílny společnosti Lechuza. Květináč Balconera Cottage v antracitové barvě se řadí mezi to nejlepší, co je možné v současné době na trhu zakoupit.

Základem je perfektně zpracovaný materiál, který nabízí velkou odolnost proti jakýmkoliv povětrnostním vlivům. Zároveň se můžete těšit na oku lahodící designové provedení, které svou elegancí zapadne prakticky kamkoliv. Praktická vnitřní vložka dělí prostor na dvě části pro umístění menších rostlin. V případě potřeby ji ovšem lze vytáhnout a vnitřní prostor zvětšit. Výhodou je i jednoduché zavěšení.

Jediným výraznějším nedostatkem zůstává poměrně značný finanční obnos, jenž je nutné za pořízení výrobku zaplatit. Ten je ovšem vyvážen jeho perfektními vlastnostmi a elegantním vzhledem.

Slova za hodně peněz hodně muziky plně vystihuje samozavlažovací květináč Balconera Cottage. I když cena není nejnižší, vyplatí se, protože vydrží dlouhá léta a díky svému designu zapadne do zahrad i domácností. Vítěz testu letošního roku.

Recenze samozavlažovacího květináče G21 Combi mini – Odolný a vhodný do interiéru i na ven

Recenze G21 Samozavlažovací květináč Combi mini – Odolný a vhodný do interiéru i na ven

Materiál: plast | Délka: 40 cm | Šířka: 18 cm | Výška: 18 cm | Hmotnost: 1 kg | Přibližná cena: 460 Kč

Klady
 • Výraznější rozměry
 • Možnost použití v interiéru i exteriéru
 • Odolnost materiálu
Zápory
 • Plastový materiál
 • Vyšší cena

G21 Samozavlažovací květináč Combi o průměru 40 cm se řadí do zlatého průměru. Za danou cenu nabízí vynikající vlastnosti, které zaručují jeho univerzální použití.

Velkou výhodou jsou rozměry, umožňující umístění větších rostlin. Použitý plast je velmi odolný proti dešti i UV záření, takže je možné květináč používat jak v interiéru, tak exteriéru. Můžete sladit vzhled obalů rostlin umístěných uvnitř i venku.

Právě fakt, že je produkt vyroben z plastu je jeho velkou nevýhodou. Za cenu dosahující 800 Kč by totiž zákazník mohl očekávat použití trochu luxusnějšího materiálu jako je keramika či ratan. Mnohým se zcela jistě nebude pozdávat ani cena, protože v případě, že je květin v domácnosti více, může se nákup jednotných květináčů nepříjemně prodražit.

Sečteno a podrženo, květináč G21 představuje zlatou střední cestu. Jedná se o vrchol mezi plastovými květináči, ale stále je to „pouze“ ten plast. I když kvalitní a použitelný prakticky kdekoliv.

Recenze samozavlažovacího truhlíku Fantazie Teracota – Levný zavlažovací květináč

Recenze Samozavlažovacího truhlíku Fantazie Teracota - Levný zavlažovací květináč Levný základ

Materiál: plast | Délka: 40 cm | Šířka: 19,5 cm | Výška: 17,5 cm | Přibližná cena: 100 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Klasický vzhled
 • Objem 8,5 l
 • Volitelné otvory pro odpad
Zápory
 • Plastový materiál

Náš první výběr – samozavlažovací květináč Plastkon Fantazie Teracota – si plusové body získal zejména svou nízkou cenou. I když na jeho pořízení vynaložíte pouhou stokorunu, výrobek si vás získá svým klasickým vzhledem i slušně fungujícím zavlažovacím a sledovacím systémem.

Samozavlažovací květináč nabídne dostatečný objem – celkem 8,5 l (zeminy 6,5 l a vody 2 l). Vzhledem k délce 40 cm do něj pohodlně umístíte i větší rostliny. Abyste květináč nepřelívali, najdete u něj 2 barevné datumovky určené pro zaznamenávání intervalů zalévání a hnojení.

Největší nedostatek se skrývá v použitém materiálu. Plast nevyniká zrovna ukázkovou odolností. Pokud však truhlíky vnímáte také jako designový prvek a rádi je častěji obměňujete, kratší životnost materiálu pro vás nejspíš nebude překážkou.

Celkově proto samozavlažovací truhlík na květiny Plastkon Fantazie Teracota představuje ideální volbu pro nenáročné uživatele. Vzhledem k ceně květináč nabídne více než uspokojivé provedení. Truhlíků navíc můžete pořídit víc a vybavit jimi celou domácnost, náklady budou únosné.

Nejprodávanější květináče a truhlíky

Jak vybrat samozavlažovací květináče

Při nákupu je vhodné brát ohled zejména na použitý materiál a designové provedení květináče. Dobré je se zaměřit i na rozměr a tvar květináče.

Nejlepší samozavlažovací květináče a jejich test

Proč kupovat samozavlažovací květináč?

Na otázku, proč vlastně samozavlažovací květinář kupovat by si měli odpovědět všichni zájemci. Hlavním rozdílem oproti klasickým truhlíkům je přítomnost nádoby na vodu, která se stará o pravidelné zavlažování rostliny. Představuje  dobrou volbu pro zákazníky, kteří často cestují a nemohou svým rostlinkám věnovat pravidelnou a intezivní péči.

Druhým podstatným benefitem je i fakt, že rostlina přijímá vodu podle potřeby podobně jako v přírodě. Přirozenější proces zavlažování samozřejmě přispívá růstu flóry a zásadním způsobem snižuje rizika uhnití vlivem sucha nebo naopak příliš vydatného zavlažování.

Kritéria výběru samozavlažovacích truhlíků

Použitý materiál

V současné době se na trhu vyskytuje celá řada materiálových provedení květináčů. Těmi nejběžnějšími jsou plast, keramika, porcelán a nerez. Následující tabulka poskytuje přehled nejdůležitějších materiálů a seznam jejich výhod a nevýhod:

Materiál květináče Klady Zápory
Plast Nízká cena, různá barevný provedení Nižší životnost a odolnost
Keramika, porcelán Zajímavý design, vyšší odolnost Vyšší cena
Nerez Luxusní a elegantní design, velká odolnost Vysoká cena, vhodné spíše jen do moderně zařízených domácností
Ratan Moderní a elegantní vzhled, univerzální použití Vysoká cena, nižší odolnost proti povětrnostním vlivům

Kromě produktů uvedených v tabulce se ještě můžeme setkat s dřevěnými květináči. Ty jsou však vhodné spíše do exteriéru, kde není funkce samozavlažování zapotřebí. Méně časté a velmi nákladné jsou i výrobky ze zinku, které se řadí mezi naprostou špičku co do vlastností.

Náš tip

Na zahrádce se vám mohou hodit také aku nůžky na trávu.

Designové provedení

Vzhledem k tomu, že květiny jsou zásadním doplňkem každé domácnosti, je třeba se orientovat i podle jejich designového provedení. V současné době je nabídka natolik široká, že uspokojí požadavky prakticky každého zákazníka. Štíhlé moderní linie, imitace dřeva, ale i keramická klasika, to všechno můžete zakoupit.

Totéž platí i o barvě. Především plastové a keramické modely umožňují volbu z široké palety barev a odstínů. Bez problémů si tak můžete vše přizpůsobit provedení své kuchyně.

Rozměr a tvar

Při nákupu květináče je dobré v prvé řadě zvážit, jak velké rostliny v nich budou vysázeny a tomu přizpůsobit volbu rozměrů a tvaru. Obvykle se můžeme setkat s několika standardními rozměry, se kterými vás blíže seznámí následující tabulka:

Průměr Výška Použití
10–15 cm 10–15 cm Výsev osiv a pěstování drobných pokojových rostlin
15–20 cm 25 cm Pro rostliny s prostorově výraznými kořeny
30–40 cm 25 cm Pro středně velké pokojové rostliny (lopatkovec)
Nad 40 cm 25 cm Pro rostliny velkých rozměrů či stromky (dracena, fíkus)

Velikost jednotlivých truhlíků na květiny se obvykle odvíjí od jejich délky, přičemž výška a šířka zůstávají stejné. Kromě květináčů na trhu však najdete i celé samozavlažovací sady. Třeba se vám takový systém bude hodit.

V některých případech může důležitou roli sehrát i tvar. Klasickými čtverci nebo obdélníky neurazíte nikdy, kruhové květináče jsou pak zajímavější a vynikají lépe využitým vnitřním prostorem bez rohů.

Nejlepší květináče a truhlíky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.4 (30 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář