Nejlepší kuchyňské roboty – recenze a tipy pro úspěšný nákup

Příprava pokrmů bez kuchyňského robota? Pro většinu domácností něco nepředstavitelného. Kvalitní pomocník dokáže ušetřit velké množství námahy i času a posune vaše kulinářské výtvory o úroveň výše. Zbaví vás náročného propracovávání těsta, zdlouhavého strouhání, mletí masa nebo našlehání bílků.

Ne všechny výrobky ale dokáží naplnit naše očekávání. Jak najít ten nejlepší kuchyňský robot, který bude vyhovovat vašim potřebám se dozvíte v podrobném návodu na konci článku. Nyní si představíme ty nejlepší produkty z různých cenových kategorií.

Nejlepší kuchyňské roboty

Bosch MUM 4655 EU

PHILCO PHSM 9000

KitchenAid 5KSM150

Bosch MUM 4655

PHILCO PHSM 9000

KitchenAid 5KSM150

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Poměr ceny a výkonu

Velké množství funkcí

Kovové provedení

Pestré vybavení

Vysoký příkon

Masivní kovové provedení

Příslušenství

Vysoký příkon

ZÁPORY

Plastové provedení

Malá mísa

Nedostupné náhradní díly

Strouhání přes válcovité nástavce

Vysoká hmotnost

Nízká kvalita dokoupitelného příslušenství

SHRNUTÍ

Výhodný pomocník s velkým množstvím funkcí.

Praktický kuchyňský robot s vysokým příkonem a kvalitním vybavením.

Superstar mezi kuchyňskými roboty.

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Bosch MUM 4655 EU

Příkon: 550 W | Objem nádoby: 3,9 l |  Materiál: plast | Počet rychlostí: 4 | Hmotnost: 7 kg | Přibližná cena: 3 000 Kč

KLADY:
 • Poměr ceny a výkonu
 • Velké množství funkcí

ZÁPORY:
 • Plastové provedení
 • Malá mísa

Model MUM 4655 EU od firmy Bosch osloví především zákazníky, kteří hledají levný a kvalitní přístroj. Vzhled i provedení jsou sice konzervativní, ale potěší velkým množstvím funkcí. Příkon 550 W není žádný zázrak, ale v této cenové kategorii jde o nadprůměrnou hodnotu. Požadavky na motor jsou vzhledem k menšímu provedení mísy nižší.

Uživatelé mají k dispozici pestrou výbavu. Neschází hnětení, šlehání, sekání, mixování, strouhání ani mlýnek na maso. V kompletním vybavení tak chybí jen méně podstatný odšťavňovač a lis na citrusy. Vybavení lze za velmi přijatelné ceny dokoupit.

Pokud se rozhodnete pro tohoto kuchyňského robota, naplní vaše očekávání. Za částku kolem třech tisíc korun nelze žádat nadprůměrnou kvalitu. Celkově řečeno, výkon je dostatečný, potěší i velké množství funkcí. Výrobce by mohl zapracovat hlavně na provedení, plast nevydrží věčně.

Zjistit cenu >>

Recenze: PHILCO PHSM 9000

Příkon: 1200 W | Objem nádoby: 5 l |  Materiál: kov | Počet rychlostí: 6 | Hmotnost: 7,25 kg | Přibližná cena: 7 600 Kč

KLADY:
 • Kovové provedení
 • Pestré vybavení
 • Vysoký příkon

ZÁPORY:
 • Nedostupné náhradní díly
 • Strouhání přes válcovité nástavce

Upřednostňujete vysokou kvalitu za rozumnou cenu? Pokud ano, kuchyňský robot PHILCO PHSM 9000 je ideálním řešením. Zaujme v první řadě velkým množstvím funkcí a kvalitní konstrukcí.

Uživatelé mají k dispozici hnětení, šlehání, mixování, strouhání, mlýnek na maso, lis na citrusy a odšťavňovač. Schází pouze mlýnek na mák a funkce sekání. Nabídka zní velmi lákavě, ale paradoxně právě v oblasti vybavení narazíte na jediné nedostatky.

Náhradní díly jsou velmi těžko dostupné. Pokud dojde k poškození pro vás důležité funkce, pravděpodobně budete muset koupit kompletní přístroj znovu. Druhým, ale podstatně menším negativem, je způsob strouhání. Výrobce využil válcovité nástavce. Uživatelé většinou upřednostňují řešení s kotouči, ale tento názor je čistě subjektivní.

Pokud jde o celkové provedení, není mu co vytknout. Přístroj je vyroben z kovu, který zaručuje vysokou výdrž. S příkonem 1200 W zvládá i náročnější požadavky. Pětilitrová nádoba bohatě splní potřeby běžné domácnosti.

Zjistit cenu >>

Recenze: KitchenAid 5KSM150

Příkon: 300 W | Objem nádoby: 4,8 l |  Materiál: kov | Počet rychlostí: 10 | Hmotnost: 11,3 kg |  Přibližná cena: 14 000 Kč

KLADY:
 • Masivní kovové provedení
 • Příslušenství
 • Vysoký příkon

ZÁPORY:
 • Vysoká hmotnost
 • Nízká kvalita dokoupitelného příslušenství

Vyžadujete od kuchyňského robota maximální výkony ve všech oblastech? KitchenAid 5KSM150 uspokojí každého náročného zákazníka. Kvalitní provedení, vybavení i vysoký výkon. Vytknout lze snad jediné, a to o něco vyšší hmotnost. Pokud se vám částka zdá příliš vysoká, můžete si být jisti, že jeho funkce spolehlivě zastanou několik domácích pomocníků.

V ceně jsou zahrnuty funkce hnětení, šlehání, strouhání, mixování a sekání. Zmínit musíme i planetární systém míchání pomocí rotačních hlavic. To zajišťuje rovnoměrné promísení všech surovin. Strouhání probíhá prostřednictvím disků. Za pozornost stojí také možnost nastavení ideální výšky nástavců pro práci s menším množství surovin v nádobě.

Schází mlýnek na mák a maso, stejně jako odšťavňování a funkce lisu na citrusy. Pozor je třeba si dát na nákup dodatečného plastového příslušenství, jehož kvalita neodpovídá standardům.

Celý robot včetně mísy je vyrobený z kovu. Nekovové části z příslušenství můžete bez problémů umývat v myčce. Vzhled je elegantní, ovládání praktické. U příkonu 300 W ani velikosti mísy jsme nenarazili na žádná pochybení.

Pokud kladete na kuchyňského robota vysoké nároky, potěší vás přítomnost tepelné pojistky. V případě, že by přístroji hrozilo přehřátí v důsledku přetížení, automaticky se vypne. Nároční uživatelé ocení i prodlouženou kompletní záruku 5 let.

Zjistit cenu >>

Další zajímavá aletrnativa

ETA Gratus Vital 00289 90091 – Jedná se o luxusnějšího sourozence ETA Gratus Fresh. Vybavení je rozšířeno o mlýnek na obiloviny a mák a dvě lahve s termoobaly. Oproti modelu Fresh je přibližně o dva tisíce dražší a šest kilogramů těžší. Vysoká hmotnost je zapříčiněna robustnějším provedením.

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější kuchyňské roboty podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak vybrat kuchyňský robot?

Výběr kvalitního kuchyňského robota není otázkou pár minut. V první řadě si položte otázku, kolik chcete investovat. Mezi nejdůležitější číselné hodnoty patří především příkon. Poté přichází na řadu dostupné vybavení a samozřejmě také provedení. Svou roli hraje i objem mísy. Při nákupu doporučujeme sledovat následující parametry:

Příkon

Příkon je u kuchyňských robotů jedním z nejdůležitějších technických parametrů. Závisí na něm například rychlost nebo maximální možné množství surovin v nádobě. Obecně se dá říct, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější.

Jakou hodnotu tedy zvolit? Doporučuje minimálně 500 W. Pokud je číslo nižší, jedná se o nekvalitní výrobek s krátkou výdrží nebo o převlečený mixér se zbytečně vysokou cenou. Pokud se hodnota pohybuje okolo 1000 W, kvalita je zaručena. Výkon nad 1400 W často bývá zbytečně vysoký. Optimální čísla pro domácnost se pohybují přibližně mezi 1000 W až 1200 W.

Pohon

Nejrozšířenějším pohonem je v dnešní době typ ze shora, u kterého stačí sklopit rameno. Díky tomuto řešení může být nádoba mnohem větší a čištění je jednodušší. Navíc rameno často bývá multifunkční. Lze na něj přidělat různé nástavce, například mlýnek na maso.

Druhým a dnes již zastaralým pohonem je ze zdola, kdy se mísa zasadí do speciálního podstavce. Velikost mísy je tak výrazně omezena a čištění vyžaduje více námahy. Navíc při sebemenším poškození může dojít k nepříjemnému úniku obsahu z nádoby. Stačí například staré těsnění.

Vybavení

Před nákupem vždy zvažte, jaké vybavení opravdu potřebujete. S rostoucím množstvím automaticky stoupá cena i místo, které spotřebič zabere.

Základem každého kvalitního robota jsou čtyři funkce, a to šlehání, mixování, hnětení a strouhání. Dostupné jsou také například mlýnek na maso, odšťavňovač nebo lis na citrusy. Všechny tyto komponenty připevníte na robota a činnosti probíhají automaticky.

Komponenty bývají u všech přístrojů na první pohled velmi podobné, větší rozdíl nastává pouze u strouhání. Výrobci využívají dva typy, a to strouhací disky nebo válcovité nástavce. Válcovité nástavce se z pravidla umisťují poměrně vysoko a zpracovaný obsah nepadá přímo do mísy. Z těchto důvodů se jako praktičtější jeví strouhací disky.

Všimněte si také možnosti dokoupení příslušenství. Při výběru například usoudíte, že mlýnek na maso nepotřebujete, ale za rok zatoužíte po čerstvě umletém mase bez námahy. Možnost dokoupení různých částí oceníte také při poškození jedné z nich. Vyvarujete se tak zbytečného nákupu nového přístroje.

Další funkce

Bezpečnost

Řada robotů je vyrobena užitečnými bezpečnostními pojistkami:

 • pojistka proti přehřátí – umožňuje používání bez obav z přehřátí motoru. Pokud přístroj přeceníte a hrozilo by jeho poškození, automaticky se vypne.
 • pojistka proti spuštění – mixér se nezapne v případě, že není správně sestaven

Rychlostní stupně

Jak prozrazuje název, rychlostní stupně slouží k regulaci rychlosti. Opět platí čím více, tím lépe. Různé stupně využijete při zpracovávání různě hutné hmoty. Někteří roboti jsou dokonce vybavení senzorem, který vyhodnotí zaplnění mísy, a tomu přizpůsobí svou rychlost.

Provedení

Při nákupu věnujte pozornost také celkovému provedení. Kuchyňské roboty se liší především materiálem. V současnosti nejlepší hodnocení získávají celokovové přístroje. V nižší cenové kategorii se často setkáte s plastovým provedením.

Mísa

Pokud jde o mísu, dříve se doporučovaly skleněné, dnes již nerezové. Na trhu jsou k dispozici velikosti od 0,5 l do do 6,9 l. Objem přizpůsobte velikosti domácnosti. Čím více osob, tím je potřeba větší kapacita. Pro čtyřčlennou domácnost doporučujeme 4 l a více.

Nože a metly

Základem každého kuchyňského robota jsou nože a metly. Kvalitní příslušenství by mělo být vyrobeno z nerezu. Důležité je, aby se tyto nástavce pohybovaly nejen kolem své osy, ale také elipticky. Jedině tak docílíte propracování celého obsahu.

Praktickou vlastností je možnost umývání různých komponentů v myčce. Zdlouhavé ruční čištění nebývá vždy příjemnou záležitostí.

Komfort

Berte v potaz také konstrukci a provedení. Sebekvalitnější přístroj nevyužijete, pokud bude příliš těžký, nevzhledný a náročný na údržbu. Všímejte si také umístění tlačítek a jednotlivých komponentů. Ne všechna řešení bývají praktická. Ověřte si i dostatečnou délku napájecího kabelu.

Kuchyňský robot je jedním ze spotřebičů, kterého často uklízíte mimo pracovní plochu. Připravte se na to, že jde o přístroj, který zabere hodně místa. Čím více příslušenství, tím více prostoru vyžaduje.

Cena

Nejlevnějšího kuchyňského robota v dnešní době seženete za necelé dva tisíce. Horní hranice za špičkové výrobky atakuje hranici 30 tisíc. Čáska se odvíjí především od výkonu, materiálu a dostupného vybavení.

V kategorii kuchyňských robotů nelze odsoudit všechny levné spotřebiče. Levný robot automaticky neznamená nekvalitní, jen je vybaven nižším příkonem a pouze základními funkcemi. Investici přizpůsobte vašim požadavkům.

Nejprodávanější kuchyňské roboty podle Heureky