Magnetické vrtačky nepatří k úplně standardnímu vybavení kutilské dílny. Jde o nástroje spíše speciální až poněkud kuriózní. Pokud pro toto nářadí najdete uplatnění a chcete ho zařadit do své výstroje, náš článek vám pomůže s výběrem. Vítězem našeho testu se stala magnetická vrtačka Metallkraft MB 502.
Výkonná magnetická vrtačka. I pro náročné profesionální použití. 2 000 W motor, dvě rychlosti, až 300 otáček za minutu.
Velmi dobrý nástroj za přiměřené peníze. Magnetická vrtačka s příkonem 1 550 W a plynulou regulací otáček. I pro náročnější použití.
Cenově dostupnější pracant. Vrtačka s 1 100 W motorem a poctivě zpracovanou konstrukcí. Rychlý systém upínání a snadná změna režimu vrtání.
Nejlepší magnetické vrtačky
Recenze Metallkraft MB 502 – Nejlepší magnetická vrtačka
Příkon: 2 000 W | Napájení: Síťové, 230 V | Rozměry: 290 × 340 × 570 mm | Hmotnost: 23 kg | Rychlostní stupně: 2 | Počet otáček za minutu: 230–300 otáček | Max. vrtací hloubka: 110 mm | Cena: 32 658 Kč
- Vynikající výkon
- Plné i jádrové vrtání
- Velký průměr vrtu
- Robustní, odolné zpracování
- I pro náročné aplikace
- Vyšší cena
- Vyšší hmotnost a rozměry
- Bez plynulé regulace
Vysoce výkonná magnetická vrtačka Metallkraft MB 502 patří k modelům, které dokážou oslovit i náročné kutily či profesionály. Tato sestava se vyznačuje značnou magnetickou přítlačnou silou stojanu. Ta se rovná 3 300 kg neboli 32 000 N. V kombinaci s dvojitou izolací, uzemněním a špičkově odolným zpracováním vzniká nástroj použitelný i pro intenzivní práci. Hodí se na staveniště i jiná náročná pracoviště.
Vrtačku pohání motor o příkonu 2 000 W. Je optimalizovaný pro vrtání do oceli i jiných extrémně odolných materiálů. Vrtačka poslouží i pro jádrové vrtání do betonu, železobetonu apod. Maximální průměr jádrového vrtáku je 50 mm. Maximální hloubka jádrového vrtu pak 75 mm. Pokud jde o plné vrtání, největší možný průměr vrtáku činí 16 mm, hloubka vrtání je až 110 mm. Změna režimu běžného a jádrového vrtání je poměrně snadná. Pro efektivnější práci můžete volit mezi dvěma rychlostními stupni. Plynulé nastavení bohužel není možné. Vrtačka dosahuje až 300 otáček za minutu. Pochválit je třeba i vysokou stabilitu vrtání, za což nástroj vděčí i dlouhému vedení pinoly.
Magnetická vrtačka MB 502 je poměrně robustní a masivní přístroj. Celkové rozměry činí 290 × 340 × 570 mm, z čehož 200 × 100 mm připadá na základnu. Hmotnost nástroje je pak 23 kg. Výkonem i zpracováním obstojí i při velmi náročných úkolech. Součástí nástroje je i potřebné příslušenství v podobě kufru, bezpečnostního řetízku, montážních klíčů, ochranného štítku a nádobky na chladivo.
Recenze Optimum DM 36 VT – Skvělý poměr ceny a kvality
Příkon: 1 550 W | Napájení: Síťové, 230 V | Rozměry: 220 × 380 × 250 mm | Hmotnost: 12 kg | Rychlostní stupně: Plynulá změna otáček | Počet otáček za minutu: 100–340/640 otáček | Max. vrtací hloubka: 35 mm (jádrové vrtání) | Cena: 24 188 Kč
- Vysoký výkon
- Plynulá regulace otáček
- Velký průměr vrtáku
- Úspornější rozměry
- Vyšší cena
Silný a spolehlivý výkon v kompaktním a lehkém těle. Taková je magnetická vrtačka Optimim DM 36 VT, která dokáže některými parametry velmi příjemně překvapit. Rozhodně najde uplatnění nejen v rukou nenáročného kutila, ale i při intenzivnějším nebo profesionálním použití. Poměr ceny a kvality je v případě tohoto modelu opravdu výborný.
Začněme motorem. S příkonem 1 550 W jde o relativně velmi silný nástroj. Tato síla je však ukryta v celkem úsporném těle. S rozměry 220 × 380 × 250 mm a rozměry základny 166 × 80mm se vrtačka DM 36 VT určitě neřadí mezi nejmasivnější modely. Odpovídá tomu i hmotnost 12 kg. Přístroj tedy umožní komfortní práci. Zpracování si přitom nevyžádalo výrazně citelné ústupky na bytelnosti. Vrtačka má dvojitou izolaci a uzemnění, automatické chlazení vedené vrtákem, umožňuje změnu směru otáčení, závitování i snadnou výměnu jádrového vrtáku za klasický.
Magnetická přítlačná síla podstavce dosahuje velmi solidních 14 200 N. Dalším kladem je možnost plynulé změny otáček. Rozsah je 100 až 340 (640 volnoběh) otáček za minutu. Na vrtačce je možné použít vrtáky o průměru až 18 mm. V případě jádrového vrtáku až 35 mm. Stroj využívá upínání MK2. Magnetická vrtačka DM 36 VT může být skvělým partnerem při vrtání do kovů, betonu a dalších velmi odolných materiálů.
Recenze Metallkraft MB 351 – Kvalitní magnetická vrtačka za rozumnou cenu
Příkon: 1 100 W | Napájení: Síťové, 230 V | Rozměry: 260 × 330 × 450 mm | Hmotnost: 12,7 kg | Rychlostní stupně: Ne | Počet otáček za minutu: 330 otáček | Max. vrtací hloubka: 110 mm| Cena: 19 348 Kč
- Velmi solidní výkon
- Dobré parametry
- Odolné, poctivé zpracování
- Jeden rychlostní stupeň
Magnetická vrtačka Metallkraft MB 351 patří mezi velmi oblíbené a žádané modely. Důvodem je optimální výkon při poměrně dostupné ceně. Jde navíc o poctivě zpracovaný přístroj, který dokáže spolehlivě odvádět svou práci. Obstojí přitom nejen v hobby, ale i v profesionální sféře.
Vrtačka disponuje motorem o příkonu 1 100 W. Konstrukce je opatřena dvojitou izolací a uzemněná pro náročné práce na staveništi. Při intenzivní práci oceníte i vysokou magnetickou přítlačnou sílu odpovídající 1 500 kg (15 000 N), stabilní vedení vrtáku a spolehlivý přívod chladicí kapaliny středem přístroje. Komfort a efektivitu práce rovněž zvyšuje rychlý systém upínání a snadná změna režimu na jádrové vrtání. Používat lze až 13mm vrtáky nebo 35mm jádrové vrtáky. Maximální vrtací hloubka dosahuje 110 mm. Jistou nevýhodou je, že vrtačka nabízí pouze jeden rychlostní stupeň. Rychlost otáček přitom činí 330 za minutu.
Metallkraft MB 351 potěší docela příznivou hmotností necelých 13 kg. Rozměry 260 × 330 × 450 mm taky nejsou přehnané. Za necelých 20 tisíc Kč získáte velmi efektivní a výkonný nástroj. V ceně je navíc i důležité vybavení – kufr, montážní klíče, nádoba na chladivo, ochranný štítek a bezpečnostní řetízek.
Recenze Narex EVM 32 – Dostupná magnetická vrtačka
Příkon: 900 W | Napájení: Síťové, 230 V | Rozměry: – | Hmotnost: 12 kg | Rychlostní stupně: Ne | Počet otáček za minutu: 450/600 otáček | Max. vrtací hloubka: – | Cena: Od cca 16 300 Kč
- Slušný výkon
- Nízká cena
- Skladnost, nižší hmotnost
- Kvalitní zpracování
- Bez regulace otáček
Zajímavou a velmi dostupnou možnost představuje taky vrtačka známé značky Narex. Model EVM 32 nabízí řešení pro hobby či spíše méně náročné profesionální použití. Tomu odpovídá solidní 900W motor, který zajistí dostatečně hladký a spolehlivý chod. Přístroj může zaujmout i poměrně úspornými rozměry. Základna má „jen“ 168 × 84 mm a celkově jde o zařízení, které oceníte při nedostatku místa. Taky přívětivá hmotnost kolem 12 kg zajistí komfortnější práci.
Vrtačka Narex EVM 32 disponuje poctivě zpracovaným rybinovým vedením o rozsahu až 160 mm. Upínání 19mm Weldon umožní maximální průměr vrtání 13 mm se spirálovým a až 32 mm s jádrovým vrtákem. Základna přitom vyvíjí magnetickou přítlačnou sílu 9 000 N. To je sice spíše nižší průměr, ale přesto dost pro většinu běžných aplikací. Přístroj klade důraz i na bezpečnost. Nechybní integrované chlazení, pojistka proti nechtěnému spuštění i celkově, vzhledem k ceně, poměrně odolné zpracování. Za nevýhodu lze považovat absenci regulace otáček. Přístroj přitom dosahuje max. 450 otáček za minutu (600 na volnoběh).
Součást vybavení tohoto modelu tvoří kufřík, bezpečnostní pás, středicí hrot pro jádrové vrtáky, šestihranný klíč a nádobka na řeznou, chladicí kapalinu. Narex EVM 32 sice není nejvýkonnější magnetická vrtačka na trhu, za dané peníze však nabízí víc než adekvátní parametry.
Recenze Holzmann MBM 450LRE – Výkonná magnetická vrtačka za dobrou cenu
Příkon: 1 650 W | Napájení: Síťové, 230 V | Rozměry: – | Hmotnost: 14 kg | Rychlostní stupně: Ano | Počet otáček za minutu: 100–250/180–450 otáček | Max. vrtací hloubka: 110 mm | Cena: Od cca 17 200 Kč
- Cena/kvalita
- Vysoký výkon
- Regulace otáček
- Poctivé zpracování
- Nic závažného
Magnetická vrtačka Holzmann MBM 450LRE dokáže na první pohled (do specifikací) zaujmout velmi pěknými parametry. Zvláště pak s přihlédnutím k poměrně lidové ceně. Za něco přes 17 tisíc Kč totiž nabídne motor s vysokým příkonem 1 650 W – což je samo o sobě velmi dobré. Nezaostávají ale ani další hodnoty.
Holzmann MBM 450LRE umožní jádrové i závitové vrtání do oceli i jiných masivních materiálů. Stabilitu a bezpečí při náročné práci zajišťuje magnetická základna s přítlačnou silou 15 000 N. To je velmi dobrý, spolehlivý standard běžný i u výrazně dražších modelů. Výborné jsou i parametry samotného vrtání. Při jádrovém vrtání dosáhnete hloubky až 35 mm a velkého průměru až 45 mm. Při plném vrtání činí hloubka až 110 mm a průměr 19 mm. Není co vytknout. Přístroj dokonce nabízí i regulaci otáček, což taky není u tak levného zařízení běžné. Rychlost otáček je 100–250/180–450 za minutu. K dalším funkcím patří změna směru chodu. Samozřejmostí je integrované chlazení.
Celkově lze tuto magnetickou vrtačku hodnotit velmi kladně. Hmotnost cca 14 kg navíc svědčí o tom, že ani konstrukce není odbytá. Pozitivní jsou i ohlasy uživatelů. V dané cenové relaci jde tedy bezesporu o jeden z nejlepších modelů.
Nejprodávanější magnetické vrtačky na Heurece
Jak vybrat magnetickou vrtačku
Chystáte se pořídit magnetickou vrtačku do vlastní či firemní dílny? V testu jste se už mohli inspirovat nejlepšími modely, které jsou v současnosti k dostání. Následující průvodce vám pomůže s výběrem ideální varianty pro vaše potřeby.
Co je magnetická vrtačka a kde se používá?
Magnetická vrtačka je výkonné zařízení, které se uplatňuje především v průmyslu a stavebnictví nebo v oborech, kde se pracuje s kovem a ocelí.
Materiály
Nářadí je určeno právě pro vrtání a obrábění vysoce odolných, pevných materiálů. Patří sem zmíněné kovy, včetně oceli, ale taky například beton, železobeton, horniny a podobně. U těchto materiálů je důležitá přesnost a stabilita. Práce je náročná. S běžnou vrtačkou by znamenala nadměrnou fyzickou zátěž i riziko nekvalitního a nepřesného výsledku.
Základní podoba magnetické vrtačky
V případě magnetické vrtačky je vrtací ústrojí spojeno s magnetickou základnou využívající obvykle elektromagnet s vysokou přítlačnou silou. Magnetická základna zajistí stabilní, pevné a bezpečné ukotvení přístroje k feromagnetickému podkladu. Posléze je možné pracovat s maximální přesností i při relativně nízké fyzické námaze a náročnosti.
Využití magnetické vrtačky
S magnetickou vrtačkou je možné pracovat v nejrůznějších polohách. Vertikálně, horizontálně i nad hlavou. Existují i speciální modely s „plochou“ (nízkoprofilovou) konstrukcí, které lépe vyhovují práci ve velmi stísněných podmínkách. Magnetické vrtačky se taky používají například při práci ve výškách a při dalších náročných a specifických aplikacích, kdy není možné držet klasickou vrtačku.
Co magnetická vrtačka umí?
Magnetická vrtačka může být použita pro běžné, spirálové i tzv. jádrové vrtání, o kterém se ještě zmíníme samostatně. Některé zle použít i pro další účely, jako je vystružování či frézování. Jde tedy o nástroj s širokými schopnostmi.
Jádrové vrtání
Velmi důležitou funkcí magnetických vrtaček je jádrové vrtání. Jde o velmi přesné a účinné vrtání precizních kruhových otvorů v ocelových, kovových, betonových, železobetonových, kamenných, cihlových a jiných podobných materiálech a konstrukcích.
V kombinaci s pevně ukotvenou magnetickou základnou lze dosáhnout nebývalé efektivity oproti běžnému vrtání. Další výhoda tkví v tom, že je možné vrtat i v těžko přístupných místech, případně není nutné velké dílce materiálu přemísťovat.
Jádrové vrtání je v daných situacích přesnější, bezpečnější, vytváří menší vibrace i prašnost a hluk. Magnetické vrtačky jsou pro tyto účely vybaveny i integrovaným chlazením. To vede chladicí kapalinu vrtákem. Dalším specifikem jsou nižší otáčky magnetických vrtaček. Ty pomáhají redukovat točivý moment způsobovaný vysokým průměrem jádrových vrtáků.
Motor a výkon magnetické vrtačky
Základem každého pořádného stroje je spolehlivý, výkonný motor. U magnetických vrtaček dosahuje příkon v průměru větších hodnot než u vrtaček „běžných“ – bez příklepu i příklepových. Příkon dostupnějších, ale stále výkonných modelů, se pohybuje kolem 1 000 W (cca 900 až 1 100 W).
Velmi výkonné a dražší modely dosahují hodnot 1 500 i 2 000 nebo více wattů. Spíše zřídka se setkáte s magnetickými vrtačkami, u nichž by se příkon pohyboval mimo tato rozmezí. Volba konkrétního výkonu pak vždy závisí na tom, k jakým a jak náročným účelům budete vrtačku používat. A taky na vašem rozpočtu.
Magnetická základna
Magnetická základna je logicky zásadní součástí přístroje. Využívá se elektromagnet, jehož působení lze jednoduše vypnout a zapnout. Účinkuje, když jím prochází elektrický proud. Magnety používané u vrtaček přitom působí velmi vysokou přítlačnou silou. Ta zajistí maximální bezpečnost a stabilitu v nejrůznějších polohách a při vrtání do velmi odolných materiálů.
Přítlačná síla se pohybuje od cca 10 tisíc N až po 30 a více tisíc N – tedy cca 1 000 až 3 000 kg (resp. kgf). Výkonné vrtačky jsou dimenzovány i pro vrtání v poloze nad hlavou. Přesto je obvyklé, že při takovýchto pracích jsou zajišťovány i speciálními popruhy či řetízky. Důvodem není ani tak potenciální nedostatečnost přítlačné síly jako spíš riziko vypnutí či poruchy magnetu např. při výpadku proudu.
Součástí ochranné výbavy přístroje bývá i kryt či štítek, který má zase zamezit odstřelování špon a částic vrtaného materiálu na pracovníka. Zejména při práci v uvedených rizikových polohách.
Otáčky magnetické vrtačky
Oproti běžným vrtačkám pracují ty magnetické s nápadně nižšími otáčkami. Již výše jsme uvedli, že jedním z důvodů je vyšší stabilita a preciznost při použití zejména širokých jádrových vrtáků.
Maximální zátěžové otáčky se obvykle pohybují v rozmezí cca 250 až 450 otáček za minutu. To je řádově méně než u klasických, ručních vrtaček. Jde o otáčky dimenzované právě pro vrtání do velmi odolných materiálů, na které jsou magnetické vrtačky určeny. Velmi zjednodušeně řečeno platí, že čím tvrdší materiál a/nebo větší průměr vrtáku, tím nižší otáčky jsou vhodné.
U magnetických vrtaček se pak můžete setkat i s regulací otáček. Tuto funkci oceníte právě při práci na různých materiálech a s různými vrtáky. Nicméně v případě tohoto typu vrtaček nejde o příliš „rozvinutou“ funkci. Většinou se setkáte se dvěma rychlostmi. Více rychlostí či plynulá regulace jsou spíše výjimkou.
Parametry vrtání
Důležitým faktorem výběru jsou zajisté i konkrétní parametry vrtání. Obvykle jsou udávány hodnoty max. průměru vrtáku a vrtu i maximální hloubka vrtu. U magnetických vrtaček se obvykle dozvíte konkrétní a rozdílné hodnoty pro různé druhy vrtání (např. běžné a jádrové).
Většina současných modelů využívá podobně jako ruční vrtačky různá rychloupínací sklíčidla. Manipulace a výměna vrtáků je tudíž snadná.
Napájení magnetické vrtačky
V naprosté většině případů jsou magnetické vrtačky síťové, elektrické přístroje. Většina funguje na napětí 230 V – tedy z běžné zásuvky. Avšak prosazují se už i akumulátorové modely. Nutno však říct, že poměr ceny a výkonu u nich zatím opravdu dalece zaostává za síťovými modely.
Současné aku magnetické vrtačky stojí běžně i 40 a více tisíc Kč. Napájeny jsou vysoce účinnými akumulátory (obvykle varianty na bázi Li-Ion), které zajistí chod po dobu řádově desítek minut. Aku provedení je s přihlédnutím k účelu magnetické vrtačky jistě logická a výhodné řešení. Pravděpodobně si je však pořídí jen velmi nároční zájemci.
Hmotnost a rozměry
Jak jsou na tom magnetické vrtačky s rozměry a hmotností? Hmotnost těchto vrtaček se nejčastěji pohybuje okolo 12 až 15 kg. Některé modely jsou však i výrazně těžší. Vrtačku sice po dobu práce nenosíte v rukou, přesto ji zřejmě budete muset přepravovat. Vysoká hmotnost se odrazí v náročnosti při manipulaci a upevnění na místo.
Rozměrově jsou magnetické vrtačky poměrně rozmanité. Nejdelším rozměrem je obvykle výška. Ta se pohybuje nejčastěji v rozmezí 35 až 60 cm. Výjimkou jsou nízkoprofilové modely určené do omezených prostor.
Kde koupit magnetickou vrtačku?
Kvalitní magnetické vrtačky můžete pořídit v internetovém obchodě Svarecky-obchod.cz. S výběrem vám pomůže i srovnávač Heureka.cz.
Nejoblíbenější značky
Metallkraft
Světový specialista na magnetické vrtačky i příslušenství, ale taky další tvářecí a obráběcí nástroje. Skvělá volba.
Optimum
Německý výrobce s 20letou zkušeností. Skvělé vrtačky všeho druhu, frézy, soustruhy i další nástroje.
Narex
Původem česká značka s téměř 80letou tradicí. Velmi populární výrobce nářadí, který nabízí velmi dobrý poměr ceny a kvality.
Ceny magnetických vrtaček
Magnetické vrtačky do 18 000 Kč
Modely pro hobby až středně náročné použití. Příkon motoru obvykle kolem 1 000 W. Lze zde najít i modely s velmi solidními parametry.
Magnetické vrtačky od 18 do 30 000 Kč
Vrtačky pro náročnější průmyslové a profesionální použití. Vysoký příkon, obvykle kolem 1 500 W.
Magnetické vrtačky nad 30 000 Kč
Velmi výkonné vrtačky pro profesionální použití s odpovídajícími parametry. Ve vyšších relacích lze pořídit i akumulátorové modely.
Diskuse u článku