Kvalitní tuky pocházející především z mořských ryb. Spousta Čechů však rybu zná leda z vánoční tabule – a to ještě sladkovodního kapra. Ve spotřebě ryb jsme hluboko pod průměrem EU. A čím na to doplácíme? Deficitem omega 3 mastných kyselin. Jak je tedy doplnit pro lepší zdraví? Za redakci doporučujeme kapsle od Veniry.
Kvalitní čerstvý lososový olej v kapslích. Obsahuje EPA, DHA a DPA omega 3 mastné kyseliny a vitamín D.
Kapsle od českého výrobce s Omega 3, obohacené o vitamín E. Kvalitní certifikovaný produkt.
40denní kúra v želatinových kapslích s vysokým obsahem velmi kvalitních omega 3 mastných kyselin. Vysoká dávka EPA a DHA kyselin.
Nejlepší omega 3 mastné kyseliny – kapsle
Recenze OmegaMarine Premium – Nejčerstvější lososový olej v kapslích
Forma: Kapsle | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA, DPA | Další látky: Vitamín D | Objem: 360 kapslí | Délka užívání: 180 dní | Cena: 2 388 Kč/roční balení
- Obsahuje nejčerstvější lososový olej na světě
- Velké balení
- Obsahuje EPA, DHA i DPA
- Obsahuje dostatečnou denní dávku omega 3
- Obohaceno o vitamín D
- Vyšší cena
Velmi kvalitní doplněk stravy s obsahem omega 3 mastných kyselin představuje OmegaMarine Premium. Obsahuje lososový olej z masa lososů žijících v těch nejčistších norských vodách získávaný podle postupů a poznatků, které mají v Norsku svou tradici již 150 let. Od ulovení ryby uplyne pouze 75 minut, než je zpracována na olej. OmegaMarine Premium díky tomuto postupu obsahuje nejčerstvější lososový olej na světě.
Obsahuje nejen dvě nejcennější omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA, ale také méně známou, avšak důležitou DPA. Všechny tři tyto kyseliny by měly být doplňovány současně a OmegaMarine Premium obsahuje jejich vyvážený poměr. Denně se užívají dvě kapsle, ve kterých se nachází 380 mg omega 3 mastných kyselin, což je dostatečná denní dávka. Složení je navíc obohaceno o vitamín D, kterého má naše tělo málo zejména v zimních měsících. Jedno balení obsahuje 360 kapslí, takže vám pohodlně vystačí na 180 dní užívání.
Recenze Minus Age Omega 3 – kvalitní Omega 3 s vysokým obsahem kyselin
Forma: Kapsle | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Vitamín E | Objem: 90 kapslí | Délka užívání: 45 dní | Cena: 590 Kč
- Certifikovaný a testovaný produkt
- Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin DHA a EPA
- Podporuje imunitu
- Zpomaluje stárnutí
- Vitamín E
- Balení vystačí jen na 45 dní
Omega 3 od výrobce Minus Age vás překvapí svým kvalitním složením. V jedné kapsli obsahující 1000 mg rybího tuku naleznete 330 mg EPA a 220 mg DHA, což není vůbec málo. Tyto nenasycené mastné kyseliny přispívají ke správné funkci srdce a DHA se navíc podílí na udržení dobrého zraku a správné funkci mozku. Kapsle navíc obsahuje 5 mg vitamínu E v podobě d-alfa tokoferolu. Ten má kromě konzervačního účinku také antioxidační funkci.
Balení obsahuje 90 kapslí, které se při zapití snadno polykají. Při dodržení doporučeného dávkování 2 kapsle denně vám balení Minus Age Omega 3 vydrží na 45 dní. To sice při této ceně není zrovna mnoho, ovšem můžete si být jistí, že kupujete kvalitní produkt s velkým množstvím Omega 3.
Výrobek byl podroben testování a obdržel certifikaci, která jeho kvalitu garantuje. Neobsahuje geneticky modifikované organismy. Ačkoli tyto kapsle Omega 3 nejsou vhodné pro děti, ostatním je můžeme jedině doporučit.
Recenze Venira omega 3 – Kvalitní 40denní kúra v kapslích
Forma: Kapsle | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Ne | Objem: 80 kapslí | Délka užívání: Až 40 dní | Cena: 299 Kč
- Dobrý poměr DHA/EPA v denní dávce
- Balení až na 40 dní
- Bez výraznější rybí pachuti
- Větší kapsle
Značka Venira patří mezi velmi dobré výrobce doplňků stravy s vysokou čistotou a kvalitou obsažených látek. To platí i pro tento doplněk s nenasycenými mastnými kyselinami omega 3. Balení obsahuje 80 tablet, které mohou vystačit až na 40denní kúru v případě užívání dvou tablet denně. Při zvýšené potřebě můžete užívat i tři tablety. Ideálně společně s jídlem pro lepší účinnost.
Každá kapsle obsahuje celkem 1000 mg omega 3 mastných kyselin. Z toho 180 mg připadá na EPA kyseliny a 120 na DHA kyseliny, což je velmi dobrý poměr. Už jedna kapsle dokáže de facto pokrýt alespoň minimální denní dávku těchto kyselin doporučovanou mnoha zdravotními organizacemi. Často začíná na 250 mg kombinace EPA plus DHA denně. Pro výraznější účinek se však doporučují větší dávky kolem 500 mg EPA plus DHA. Kapsle Venira však již neobsahují další látky, např. antioxidanty, které by zvyšovaly stabilitu mastných kyselin. Balení proto spotřebujte v jednorázové, nepřetržité kúře.
Omega 3 v kapslích Venira pochází z tučných mořských ryb. Měkké želatinové provedení kapslí omezuje nepříjemnou rybí pachuť. Kapsle jsou poněkud větší, ale díky měkké, hladké formě se polykají dobře.
Recenze Walmark Omega-3 – Velmi populární a cenově výhodný set
Forma: Kapsle | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Vitamín E | Objem: 180 kapslí | Délka užívání: 60 až 90 dní | Cena: 389 Kč
- Vysoký obsah DHA/EPA v denní dávce
- Balení na 60 až 90 dní
- Vitamín E navíc
- Vynikající cena
- Větší kapsle
Toto výhodné balení doplňku stravy s omega 3 mastnými nenasycenými kyselinami se těší mimořádné oblibě a patří mezi nejprodávanější. Poměr ceny a „výkonu“ je opravdu na výborné úrovni. Za cenu necelých 400 Kč získáte dávku zmíněných látek až na 3 měsíce. Doplněk přitom obsahuje nejcennější omega 3 kyseliny DHA a EPA – a to v poměrně vysokém objemu.
Konkrétně jde o 180 mg EPA kyseliny a 120 mg DHA kyseliny v jedné tabletce. Dvě tablety stačí pro doplnění základní denní dávky těchto látek. Při zvýšené potřebě je možné brát až 3 kapsle denně – a to společně s jídlem, čímž se zvýší vstřebatelnost. Zdrojem omega 3 kyselin je zde rybí olej. Ten je čištěný, takže neobsahuje rtuť, kterou jsou mořské ryby kontaminované, ani intenzivní nepříjemné pachutě. Kapsle kromě toho obsahují i vitamín E v podobě d-alfa tokoferolu. Ten zabraňuje oxidaci oleje v kapslích, ale zároveň působí jako antioxidant v těle.
Tento doplněk je vhodný i pro těhotné a kojící ženy a děti od 3 let nebo seniory. Jedinou nevýhodou jsou poměrně velké kapsle. Přesto je drtivá většina uživatelů snáší dobře a suplement má skvělá hodnocení a recenze. Celkově ho lze jedině doporučit.
Recenze Super Omega-3 EPA/DHA – Rybí olej v kapslích špičkové kvality
Forma: Kapsle | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Fosfolipidy, polyfenoly, lignany | Objem: 240 kapslí | Délka užívání: 60 dní | Cena: 790 Kč
- Špičková kvalita
- Vysoký obsah DHA/EPA v denní dávce
- Balení na 60 dní
- Polyfenoly a lignany navíc
- Rybí olej z udržitelného chovu
- Vysoká cena
Tento vysoce kvalitní suplement značky Life Extension představuje bohatý zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin v kombinaci s několika dalšími pomocnými látkami. Z omega 3 kyselin jsou zastoupeny dvě pro lidské zdraví nejvíce zásadní kyseliny – DHA a EPA. První se zásadně podílí především na zdraví a funkci nervové soustavy, mozku a očí. Druhá má vliv zejména na kardiovaskulární zdraví či regulaci cholesterolu.
Zdrojem EPA a DHA je zde rybí olej ze sardelí z udržitelného chovu v Tichém oceánu. V suplementu jsou však obsaženy i další látky. Konkrétně polyfenoly extrahované z olivového oleje. Dávka polyfenolů odpovídá až 12 polévkovým lžícím špičkového extra panenského oleje. Avšak má jen zlomek kalorií. Polyfenoly mají širokospektrální efekt na zdraví – zpomalují degenerativní projevy stárnutí a jsou to silné antioxidanty. V přípravku jsou pak i lignany ze sezamových semen, které především stabilizují účinky kyseliny DHA v těle.
Tento doplněk má formu kapslí. Doporučená denní dávka činí 2 kapsle 2krát denně. Obsah DHA a EPA v denní dávce je 700 a 500 mg, což je víc než štědré. Kapsle užívejte společně s jídlem – ideálně s takovým, které samo obsahuje i tuky. Zlepší se vstřebatelnost a využitelnost látek.
Nejlepší omega 3 mastné kyseliny – rybí olej
Olej z ryb a pupalky s omega 3 a 6 kyselinami v nejvyšší kvalitě. Schváleno i pro děti od 1 roku. Velmi příjemná chuť.
Olej s omega 3 renomované norské značky Möller’s. Velmi vysoký obsah DHA a EPA a špičková kvalita oleje. Vitamíny D, E a A navíc.
Tento olej s omega 3 patří k mimořádně populárním. Za skvělou cenu nabízí vysoké dávky EPA a DHA na 100 dní plus vitamíny A, D a E.
Recenze Equazen omega 3 olej – Nejlepší tekutá forma omega 3
Forma: Olej | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Vitamín E, GLA | Objem: 200 ml | Délka užívání: Až 40 dní | Cena: 449 Kč
- Příjemná citronová chuť
- Chutná i dětem
- Nejvyšší, schválená kvalita látek
- DHA, EPA i GLA a vitamín E
- Vysoký obsah látek
- Vyšší cena
Zapomeňte na rybí tuk z dětství, který vyvolával noční můry svou příšernou chutí. Tento doplněk stravy v podobě oleje s omega 3 a omega 6 kyselinami sice pochází převážně z mořských ryb, chutná však skvěle. Díky velmi příjemné citronové příchuti se na něj budete dost možná spíše těšit. Ale přesto nepřekračujte doporučenou denní dávku! Olej obsahuje velké množství omega kyselin skutečně špičkové kvality a nejvyšší čistoty dle nejpřísnějších norem WHO a EU.
Konkrétně je v oleji obsažena kyselina EPA a DHA, což jsou nejdůležitější omega 3 mastné kyseliny. Účinnost je však podpořena přítomností omega 6 kyseliny gama-linoleové (GLA), která má komplexní efekt na zdraví, především na regulaci metabolických pochodů, buněčné stěny a zdraví srdce. 5 ml (udržovací a dětská dávka) oleje obsahuje dohromady 264 ml těchto mastných kyselin. Což stačí pro základní denní potřebu. Omega 3 a 6 kyseliny jsou navíc stabilizovány přítomností přidaného antioxidantu. Vitamínu E, který má rovněž širokou škálu pozitivních účinků na zdraví.
Mastné kyseliny pocházejí z mořských ryb a taky pupalky. Přípravek Equazen je od roku 2010 schválen Českou pediatrickou společností i pro použití dětmi od 1 roku. Zároveň získal osvědčení společnosti Friend of the Sea za čistotu a udržitelnost původu látek.
Recenze Möller’s omega 3 – Olej s citronovou příchutí
Forma: Olej | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Vitamín E, A, D | Objem: 250 ml | Délka užívání: Až 50 dní | Cena: 300 Kč
- Velmi vysoká dávka DHA, EPA
- Vitamíny A, D, E
- Skvělá chuť
- Balení vystačí až na 50 dní
- Olej z tresčích jater
- Nic
Značka Möller’s patří mezi průkopníky a tradiční výrobce rybích olejů s více než 150 letou historií. Není se tedy co divit, že doplňky stravy s omega 3 této značky patří k nejžádanějším nejen u nás. V tomto případě jde o olej s mimořádně příjemnou citronovou příchutí v elegantní lahvičce, která má 250 ml. Tento objem vystačí na 50 dní při doporučeném dávkování 5 ml na den.
Omega 3 kyseliny v tomto oleji pocházejí z čistých vod severního Norského moře u souostroví Lofoty. Zde se formou trvale udržitelného rybolovu získávají z tresčích jater. Právě ty patří k nejbohatším a nejkvalitnějším zdrojům omega 3 kyselin EPA a DHA. V denní 5ml dávce oleje najdete celkem 1200 mg omega 3 kyselin. Z toho 400 mg EPA a 600 mg DHA. Jde tedy o víc než velmi slušnou dávku. Navíc olej obsahuje i vitamíny E, D a A rozpustné v tucích, které umocňují efekt a zdravotní přínosy doplňku.
Olej Möller’s je vhodný i pro děti už od 3 let. Pyšní se výbornou kvalitou, čistotou a koncentrací cenných látek. Vhodné je užívat ho s jídlem a uchovávat po otevření v lednici po dobu nejvíce 3 měsíce, aby nedošlo ke ztrátám účinných látek.
Recenze Wallmart omega 3 Forte – Olej s nejlepším poměrem ceny a kvality
Forma: Olej | Typ omega 3 kyselin: DHA, EPA | Další látky: Vitamín E, A, D | Objem: 250 ml | Délka užívání: Až 50 dní | Cena: 250 Kč
- Mimořádná dávka DHA, EPA
- Vitamíny A, D, E
- Citronová příchuť
- Balení vystačí až na 50 dní
- Nic
Není divu, že tento doplněk stravy s omega 3 kyselinami v tekuté formě patří k nejoblíbenějším, je velmi kvalitní a za příznivou cenu. Při doporučené denní dávce 5 ml oleje vám balení vydrží 50 dní.
Pozoruhodná je i koncentrace hlavních účinných látek v každé dávce. V pouhých 5 ml (jedna lžička) se skrývá 600 mg kyseliny EPA a 600 mg kyseliny DHA. Přitom za minimální dávku pro citelný efekt a účinnost se považuje již cca 250 mg EPA a DHA denně. Tím to ale nekončí. V oleji Wallmart Omega 3 Forte najdete i několik dalších cenných látek. Konkrétně vitamín A podporující imunitu a zrak, antioxidant vitamín E či vitamín D důležitý nejen pro zdraví kostí. Kvůli vysokým dávkám těchto v tucích rozpustných vitamínů v jedné „porci“ (vitamínu D je v ní 200 % referenční dávky) důrazně doporučujeme nepřekračovat doporučené dávkování.
Wallmart omega 3 Forte deklaruje, že je vhodný pro děti od 3 let, kojící a těhotné ženy. Neobsahuje barviva, konzervanty ani jinou chemii. Je přitom ochucen přírodní citronovou příchutí, která skvěle maskuje pachuť rybiny. Olej pochází z mořských ryb z udržitelného rybolovu. Tento doplněk stravy můžeme vřele doporučit.
Nejprodávanější Omega 3 mastné kyseliny
Jak vybrat doplněk stravy s omega 3?
Doplňování vitamínů, minerálů a dalších mikronutrientů patří ke zdravému životnímu stylu. Většina lidí má dnes aspoň základní představu, které látky potřebují a k čemu slouží. Vitamín C pro imunitu, vitalitu a celkové zdraví. Vitamíny E, ale taky karotenoidy, selen, flavonoidy a další látky jako antioxidanty. Vitamín D pro silné kosti a svaly. A tak dále…
V ideálním případě bychom měli všechny důležité makro (bílkoviny, tuky, sacharidy) i mikro živiny přijímat ze stravy. Pro pevné zdraví je důležité konzumovat velké množství zeleniny, ovoce a taky luštěnin, kvalitních obilovin, mléčných výrobků, libových mas, ořechů a jakostních olejů a v neposlední řadě taky ryb. Zejména těch mořských.
Proč ryby? Kromě toho, že jsou skvělým zdrojem plnohodnotných bílkovin, představují i zásobárnu např. jódu, ale taky kvalitních tuků. Takových, které ve vysoké míře obsahují omega 3 nenasycené mastné kyseliny. O této látce se v posledních letech hodně mluví. Jde o esenciální mastné kyseliny – tedy takové, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit a zároveň je nutně potřebuje pro své zdraví.
V dnešním článku se podíváme na to, kde se omega 3 vyskytuje, jak ji přirozeně doplňovat, jak působí na náš organismus a taky jak ji získat, pokud si nezajistíme její dostatečný přísun ze stravy.
Kde se vyskytují omega 3 mastné kyseliny?
Omega 3 mastné kyseliny nejsou nijak vzácné a příroda nám jich leckde servíruje štědré porce. Je však třeba vědět, kde je hledat.
Jak bylo řečeno, nejdůležitějším zdrojem kvalitních omega 3 mastných kyselin jsou mořské ryby a plody. Tyto látky se však vyskytují nejen v živočišné stravě, ale i v rostlinné, což je dobrá zpráva pro vegany.
Mezi nejbohatší živočišné zdroje patří losos, makrela a další tučné ryby, ale skvělou zásobárnou jsou taky tresky a zejména tresčí játra, sardinky, mořský vlk či kaviár. Pro našince může být atraktivním a snadno dostupným živočišným zdrojem i vejce, ačkoli obsah omega 3 ve vejcích není tak vysoký jako v mořských rybách.
Mezi rostlinné zdroje se pak řadí především vlašské ořechy či lněná semínka či lněný olej. Překvapivě solidní poměr omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin má i řepkový olej, alespoň ve srovnání např. se slunečnicovým nebo i olivovým olejem. Sáhnout můžete i po superpotravinách, jako jsou chia semínka, sinice spirulina a dalších, které mají obsah omega 3 kyselin na vysoké úrovni.
Co je ALA, DHA a EPA?
Omega 3 není jediná látka, nýbrž celá široká skupina polynenasycených mastných kyselin. Z hlediska lidského zdraví jsou však důležité dvě, resp. tři tyto mastné kyseliny. Jde o kyselinu alfa-linoleovou (ALA), dále kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaeovou (EPA). Jaké mají tyto jednotlivé látky význam, jaké jsou jejich zdroje a jak je doplňovat?
Omega 3 kyselina DHA
Tato kyselina se vyskytuje primárně v živočišných zdrojích – v tučných rybách a rybích olejích, ale taky v řasách. Mezi zdroje patří i ančovičky, sledi nebo třeba hovězí mozek (vskutku pouze pro gurmány). DHA se podílí především na strukturální stavbě a fungování mozku a nervového systému. Velmi důležitá je i pro zdraví očí, ale i kůže.
Obzvláště důležitá je tato kyselina v prenatálním i postnatálním vývoji dítěte – tedy v těhotenství a při kojení i ve výživě dětí. Mateřské mléko může být na DHA kyseliny velmi bohaté, protože dítě tyto látky nutně potřebuje pro správný vývoj mozku a nervové soustavy. Samozřejmě je však podmínkou, aby matka DHA kyselinu v dostatečném množství přijímala ze stravy a mohla ji tak dítěti „předat“.
Nedostatek této kyseliny může být u dospělých osob spojen mimo jiné s výskytem depresí, poklesem kognitivních funkcí a rozvojem některých neurodegenerativních chorob. Tato kyselina musí být přijímána ze stravy, potažmo ji tělo dokáže v malém množství syntetizovat z kyseliny EPA, DPA či ALA.
Omega 3 kyselina EPA
I tato kyselina se vyskytuje především ve zdrojích živočišného původu. Mezi nejbohatší zásobárny patří tresčí játra, sledi, makrely, losos, sardinky anebo některé řasy. Podobně jako DHA přechází výrazně do mateřského mléka. Člověk ji může přijímat pouze ze stravy nebo ve velmi malém množství syntetizovat z ALA kyseliny.
EPA kyselina má význam především pro zdraví kardiovaskulárního systému a prevenci onemocnění, která ho mohou postihnout – zejména infarktu myokardu. Dále jde o významný regulátor hladiny cholesterolu, může pomoci při mírnění některých autoimunitních onemocnění, včetně alergií, ale i ekzémů, lupénky a jiných onemocnění kůže.
Možných přínosů se však udává mnohem více. Existují i studie, které dávají nedostatek EPA do souvislosti s autismem (ASD) a suplementaci pak uvádějí jako možnost pro zmírnění průběhu a symptomů. Ovšem zatím nejde o dobře prokázaný fakt.
Omega 3 kyselina ALA
V trojici nejcennějších omega 3 kyselin je ALA tak trochu popelkou, přesto stojí za zmínku. ALA se na rozdíl od předchozích látek vyskytuje především v rostlinných zdrojích – a navíc se v nich vyskytuje v poměrně bohatém množství. Mezi nejlepší zdroje patří konopné a lněné či řepkové oleje či lněná a chia semínka nebo vlašské ořechy a sója. Běžně se však vyskytuje i v dalších rostlinných olejích a tucích.
Tato kyselina je esenciální, takže si ji tělo neumí vyrobit. Naopak z ALA umí tělo syntetizovat jisté množství kyseliny EPA a sekundárně pak i DHA. Nicméně tato „konverze“ je opravdu mimořádně nevýnosná. To je ostatně důvod, proč se ALA málokdy vyskytuje ve stravovacích doplňcích. Mnohem účinnější je přijímat přímo EPA a DHA – právě ty jsou typicky zastoupeny v suplementech.
Existují však i suplementy přímo s ALA. Někdy se uvádí antioxidační účinky nebo vliv na regulaci cholesterolu či snížení úmrtnosti na kardiovaskulární choroby. Obecně však není biologický význam samotné ALA kyseliny tak zřejmý a zdaleka tak významný jako u EPA a DHA. Slouží spíše jako zdroj pro jejich následnou „výrobu“. ALA však může mít význam u striktních veganů, kteří budou hledat zdroje omega 3 mastných kyselin pouze z rostlinných zdrojů.
Kolik omega 3 denně sníst?
Jelikož je omega 3 celá skupina polynenasycených mastných kyselin, je velmi obtížné určit striktně doporučenou denní dávku. Různé zdravotní organizace přesto určitá vlastní doporučení uvádějí.
Doporučená denní dávka (RDA) se zpravidla zaměřuje na kyselinu DHA či kombinaci EPA a DHA, přičemž v případě zmíněné kombinace se doporučené dávky pohybují mezi 250 až 500 mg za den pro dospělou osobu. Jako limitní bezpečné množství se uvádí hodnota 3 g, ale v případě, že jsou zdrojem doplňky stravy, pak pouze 2 g. V případě APA kyseliny se někdy uvádí doporučená dávka 1,1 g denně pro ženy a 1,6 g denně pro muže.
Pro těhotné a kojící ženy je příjem omega 3 nenasycených mastných kyselin mimořádně důležitý, proto by měly ženy dbát na to, aby ze stravy přijímaly dostatek těchto látek.
Kolik ryb musím sníst?
Pokud chcete mít ve stravě dostatek omega 3 mastných kyselin, je třeba zařazovat do jídelníčku pravidelně ideálně ryby nebo rostlinné zdroje těchto látek, například ve formě ořechů, lněných semínek a rostlinných olejů.
Losos obsahuje cca 2 g omega 3 kyselin v jedné 100 g porci (hodnoty se však mohou lišit od 1 až po více než 4 g). Dvě porce lososa či jiné tučné mořské ryby týdně by proto měly pokrýt potřebu omega 3 kyselin za toto období. Zásadní zahraniční zdroje ostatně doporučují 8 uncí (cca 226 g) ryb týdně pro pokrytí potřeby omega 3 kyselin.
V případě těhotenství či kojení by to mělo být až 12 uncí (340 g neboli cca 3 porce). U dětí pak dle věku 1 (1-3 roky) až 4 unce (10 a více let) neboli 28 až 113 g týdně. Týká se to opět tučných mořských ryb.
Jak je to se rtutí v rybách?
Možná vám tento zádrhel přišel na mysl. Ryby jsou totiž bohužel zároveň zdrojem rtuti, včetně velmi toxické methylrtuti, která se do nich dostává z kontaminované vody. Za toto znečištění může do značné míry lidská činnost, nicméně jistá kontaminace rtutí má i přirozený původ. Rtuť je samozřejmě nebezpečná – tím víc pro těhotné a kojící ženy a děti. Ale skutečně je to důvod vyřadit ryby z jídelníčku?
Stručná odpověď zní: ne. Mořské ryby do jídelníčku patří. Benefity plynoucí z jejich konzumace jsou vyšší než potenciální rizika. Platí to samozřejmě při uměřené konzumaci. Pokud bude žena v těhotenství jíst dvě kila tuňákových či žraločích steaků za týden, nelze asi zaručit naprostou zdravotní nezávadnost. Naopak např. tři čtyři běžné porce tresky či lososa za stejné období mohou jistě prospět jí i dítěti.
S tím souvisí fakt, že ne všechny ryby jsou rtutí kontaminovány stejnou měrou. Těhotné a kojící ženy či velmi malé děti by se měly vyhnout konzumaci dravých mořských ryb, jako je žralok či mečoun. Problematičtí mohou být i sladkovodní dravci jako candát či štika.
Spíše v omezenější míře (např. 1x týdně) je vhodné konzumovat masa ryb jako je tuňák (konzervovaný má méně rtuti než steak) či makrela. Naopak poměrně velmi bezpečné jsou ryby jako treska, losos, mořská štika, hejk, sardinky a šproty, ale i sladkovodní kapr či pstruh apod.
Kdo potřebuje doplňovat omega 3?
Pro koho nebo za jakých okolností může mít význam suplementace mastnými kyselinami omega 3 – tedy jejich doplňování nad rámec příjmu v běžné stravě?
Doplňky stravy s omega 3 patří dnes k vůbec nejoblíbenějším a nejžádanějším suplementům. Jejich výroba představuje multimiliardový světový byznys. Výrobci jsou ochotní naslibovat ty nejneuvěřitelnější zázraky a takřka tvrdit, že suplementace omega 3 je klíčem k dokonalosti, osvícení a nesmrtelnosti, takže by měl každý člověk na světě polykat kapsle jako na běžícím pásu.
Jak už to bývá, realita je poněkud jiná. Na téma účinnosti a smysluplnosti suplementace omega 3 mastných kyselin vzniklo obrovské množství studií. Ačkoli je sám o sobě biologický a zdravotní význam těchto látek velký a nezpochybnitelný, pokud jde o význam jejich doplňování ve vyšších dávkách prostřednictvím doplňků stravy, studie zdaleka nehovoří tak jednomyslně.
Přesto se zdá, že přiměřená suplementace svůj význam má. Důvodů a situací, kdy sáhnout po suplementech může být přitom celá řada.
Vegani, vegetariáni a odpůrci ryb
Například mohou doplňky stravy s omega 3 volit lidé, kteří z různých důvodů nechtějí konzumovat mořské ryby. Ať už jsou to vegani či osoby, kterým ryby prostě nechutnají. Vegani mohou mít problém např. s příjmem DHA kyseliny, která se vyskytuje v živočišných zdrojích. Z ALA kyselin jí však tělo sekundárně přes EPA kyselinu syntetizuje jen zanedbatelné množství.
Dnes jsou k dispozici nejen suplementy s rostlinnou ALA kyselinou, ale i přímo suplementy s veganskými DHA a EPA kyselinami získanými například z mořských řas.
Těhotné a kojící ženy
Pro těhotné a kojící ženy mohou být suplementy rovněž smysluplným řešením, jak si zajistit optimální příjem omega 3 mastných kyselin. Zvlášť pokud žena ví, že její strava je jinak na tyto kyseliny spíše chudá.
Zde je velkou výhodou i to, že suplementy typicky na rozdíl od samotných ryb neobsahují rezidua rtuti – a to ani v případě, že jde o doplňky extrahované právě z mořských ryb.
Alergici, diabetici,…
Zajímavý význam může mít suplementace omega 3 kyselin u lidí např. s autoimunitními onemocněními, jako jsou alergie, ale taky u diabetiku. U těchto skupin osob bylo zjištěno, že typicky trpí nedostatkem DHA a EPA kyselin. Zřejmě i proto, že je tělo kvůli nemoci špatně vstřebává či syntetizuje z ALA. V případě alergií se zdá, že zvýšený příjem omega 3 může mít vliv na zmírnění alergických symptomů a projevů.
Je možné, že podobný stav nedostatku omega 3 kyselin se může týkat i dalších onemocnění, ale možná je obecně spojen i s vyšším věkem.
Shrnutí a upozornění
Důvodů, proč sáhnout po suplementech s omega 3 může být pochopitelně více. Toto jsou jen některé z případů na ukázku. Vždy však platí, že všeho bychom měli užívat s mírou. Proto nemusí být vhodné a nijak přínosné výrazněji překračovat doporučené denní dávky příjmu omega 3.
Důležité je si taky uvědomit, že žádné suplementy „nesuplují“ zdravou a pestrou stravu. Efekt doplňků stravy je typicky omezený. Vždy je lepší co nejvíce makro i mikro nutrientů přijímat v běžném jídelníčku.
Omega 3 vs. omega 6
Když je řeč o omega 3 kyselinách, nelze nezmínit i kyseliny omega 6, které jsou v dané dvojici považovány tak trochu za příslovečné „zlé dvojče“. To je samozřejmě velmi zjednodušený náhled. V zásadě jde však o to, že kyseliny omega 6 jsou běžněji dostupné a v naší stravě zastoupené mnohem víc. Přímo ve významném nadbytku.
Pro naše tělo jsou cenné. Avšak pouze v rozumné míře, a navíc ve správném poměru ke kyselinám omega 3. Omega 6 kyseliny jsou protizánětlivé, podporují hojení a regeneraci. Při nadbytku a nepoměru k omega 3 však mohou přispívat ke vzniku srdečních onemocnění, obezity a jiných civilizačních chorob. Výrazný obsah těchto kyselin najdete v běžných stolních olejích, zejména slunečnicovém.
Optimální poměr příjmu kyselin omega 6 a omega 3 by měl být 2 až 3 ku jedné (ve prospěch omega 6). Reálně však běžný Středoevropan přijme i deseti či dvacetinásobek a více omega 6 oproti omega 3. To není pro zdraví dobré. Měli bychom se snažit tento poměr vyvážit. Přijímat více omega 3, a naopak krotit příjem omega 6 kyselin.
Vliv omega 3 kyselin na zdraví – shrnutí
Pojďme si ještě jednou zjednodušeně shrnout, k čemu jsou dobré omega 3 mastné kyseliny a jak na nás působí.
- Tyto kyseliny jsou zásadní pro správný prenatální i postnatální vývoj dítěte, především jeho mozku a nervové soustavy.
- Jsou zásadní pro kardiovaskulární zdraví, prevenci infarktu a dalších potenciálně fatálních problémů.
- I dospělém věku jsou důležité pro správné fungování mozku, paměti, kognitivních funkcí, ale i pro stabilizaci nálady.
- Pozitivně ovlivňují a regulují metabolismus hormonů, hladinu cholesterolu, krevní tlak a další funkce.
- Jsou důležité pro zdravý zrak.
- Mohou pomáhat jako prevence některých autoimunitních onemocnění, alergií a astmatu. Při rozvinuté nemoci mohou pomoci mírnit příznaky a ataky.
- Celkově podporují imunitu.
Je tedy zřejmé, že omega 3 toho pro nás (ve správném množství) dělají hodně. To je dobrý důvod zařadit do svého jídelníčku více ryb a kvalitních zdrojů tuků, případně i sáhnout po nějakém doplňku stravy.
Kde koupit?
Kvalitní omega 3 kyseliny v tabletách i oleji můžete najít na Venira.cz, Benu.cz, Drmax.cz a v dalších e-shopech.
Oblíbení výrobci omega 3 doplňků
Möller’s
Norská značka Möller’s vyrábí rybí oleje pro zdraví už od roku 1854. Ryby získává z arktických vod Norského moře u souostroví Lofoty. Jde o tradiční, osvědčenou značku a záruku špičkové kvality.
Venira
Oblíbená česká značka výrobků a doplňků pro zdraví i krásu. Produkty značky mají vynikající hodnocení a úroveň kvality.
Equazen
Značka prvotřídních suplementů britského výrobce Soho Flodis. Špičková kvalita i pro velmi náročné uživatele.
Kolik stojí kvalitní omega 3?
Omega 3 do 300 Kč
V této ceně se dají pořídit spíše menší balení převážně ve formě tablet nebo menší balení dostupnějších olejů.
Omega 3 od 300 do 500 Kč
Široký výběr doplňků i ve špičkové kvalitě a čistotě. Vybere si většina zájemců.
Omega 3 nad 500 Kč
Velká balení a/nebo nejvyšší kvalita výrobků a účinných látek.
Diskuse u článku