ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší akvária 2024 – Jak vybrat akvárko pro rybičky

Akvárium plné barevných rybiček je skvělým interiérovým doplňkem, který vám bude dělat radost každý den. Rádi byste si pořídili akvárko, ale nemáte s akvaristikou žádné zkušenosti? Výběr a založení akvária může být skutečným oříškem. Pro začátečníky, ale i zkušené akvaristy, jsme připravili následující článek, ve kterém vám představíme nejlepší samostatná akvária a poradíme vám, podle čeho se při výběru nového akvária řídit. Úplným začátečníkům doporučujeme některý z již hotových akvarijních setů.

Nejlepší celkově

Prostorné skleněné akvárium s velkým objemem. Vhodné pro širokou škálu živočichů včetně tropických druhů.

Nejlepší poměr cena/výkon

Designové nano akvárium s objemem 20 l. Perfektní pro chov krevetek či rybek Betta.

Levný základ

Klasické akvárium s plastovým rámečkem. Ideální i pro začínající akvaristy.

Nejlepší akvária pro začátečníky i pokročilé

Recenze Diversa klasické 200 l – Velké akvárium z kvalitního skla

Recenze akvária pro rybičky Diversa klasické 200 l Pro náročné

Tvar: kvádr | Materiál: sklo | Objem: 240 l | Rozměry: 120 × 40 × 50 cm | Síla skla: 8 mm | Rámeček: ne | Přibližná cena: 2 300 Kč

Klady
  • Dvojité silikonové spoje
  • Velký objem
  • Možnost nasazení krycího skla
  • Kvalitní sklo
Zápory
  • Vyšší cena

Sháníte-li akvárium o velkém objemu, do kterého se vejde velké množství, třeba i větších, ryb, určitě nebudete litovat koupě tohoto akvária od značky Diversa. Má objem 200 litrů a tvar kvádru. Vzhledem k tomu, že je poměrně objemné, zabere hodně místa a je vhodné spíše pro ty, kteří chtějí akvárium zároveň jako dekoraci.

Vyrobené je samozřejmě z vysoce kvalitního skla o tloušťce 8 milimetrů. Typ skla se nazývá Float a je typický skvělou průhledností a vysokou pevností. Abyste se mohli spolehnout na kvalitu a odolnost akvária, má navíc příčnou výztuhu pro zvýšení tuhosti. Za zmínku stojí také dvojité silikonové spoje, které zaručí, že akvárium nebude protékat.

Vrchní část akvária je vybavena speciálními drážkami pro nasazení krycího skla. Díky tomu můžete akvárium klidně využít i jako domov pro zvídavého hlodavce, nebo nějakého hada. Přirozeně je cena takto velkého akvária o něco vyšší, ale vzhledem k parametrům zcela odpovídající.

Recenze Dennerle NanoCube 20 l – Stylové nano akvárium za TOP cenu

Recenze akvárium Dennerle NanoCube 20 l Zlatý střed

Tvar: krychle | Materiál: sklo | Objem: 20 l | Rozměry: 25 × 25 × 30 cm | Síla skla: 4 mm | Rámeček: ne | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
  • Stylový design
  • Prostorově nenáročné
  • Skvělé optické osvětlení
  • Krycí sklo v ceně
  • Podložka součástí balení
Zápory
  • Hůře se udržuje biologická rovnováha

Nano akvárium Dennerle Nano Cube 20 l  je vhodné pro chov malých rybek, krevetek či rybek bojovnic. Díky stylovému minimalistickému designu perfektně zapadne do každého interiéru.

Malá akvária se stala hitem poslední doby. Díky jejich velmi malým rozměrům je lze umístit téměř kamkoliv. Často však disponují příliš malým objemem, který se nehodí pro chov ryb ani jiných živočichů. To však není příklad akvária Nano Cube. Do akvária o objemu 20 l můžete bez starostí nasadit populární rybky bojovnice, krevetky či drobné rybky. Akvárium bude vypadat skvěle i pokud jej osadíte pouze rostlinami.

Spolu s akváriem získáte také krycí sklo, pěnovou podložku pod akvárium a černou folii na zadní sklo. Nevýhodou malých akvárií je jejich náročnost na péči a údržbu. V menších prostorech se hůře udržuje biologická rovnováha. Nano Cube 20 l se tedy hodí spíše pro zkušenější akvaristy než pro úplné začátečníky.

Recenze Ante 63 l – Kvalitní akvárium s rámečkem

Levný základ

Tvar: kvádr | Materiál: sklo | Objem: 63 l | Rozměry: 60 × 30 × 35 cm | Síla skla: 4 mm | Rámeček: ano | Přibližná cena: 800 Kč

Klady
  • Dostatečný objem
  • Snadné na údržbu
  • Ideální pro začátečníky
  • Rámeček
Zápory
  • S ohledem na cenu nic

Pokud hledáte kvalitní akvárium pro začátečníky, pak vsaďte na Ante 63 l. Klasické skleněné akvárium o objemu 63 l se perfektně hodí pro nasbírání prvních zkušeností s akvaristikou. Toto středně velké akvárium nabízí několik možností, jak jej založit.

Kromě drobných rybek žijících v hejnu, jako jsou oblíbené neonky, můžete do akvária dát i paví očka, která patří mezi populární rybičky do akvária pro začátečníky. Bude se zde dařit i dalším druhům ryb do velikosti zhruba 5 cm. Akvárium disponuje také dostatečným prostorem pro osázení akvarijními rostlinami, tudíž lze snadno předejít problému s řasami.

Díky své velikosti se v akváriu snadno udržuje biologická rovnováha, a je tedy ideální pro úplné začátečníky. Další výhodou akvária Ante 63 l je jeho nízká pořizovací cena. Jestliže s akvaristikou teprve začínáte nebo hledáte vhodné akvárko pro děti, pak je toto akvárium perfektním řešením.

Nejoblíbenější akvária podle Heureky

Jak vybrat akvárium

Vybrat správné akvárium není zrovna nejlehčí úkol. Než se pustíte do výběru, je potřeba si položit hned několik otázek. Jste začátečník, nebo máte s chovem rybiček již nějaké zkušenosti? Jaké živočichy byste rádi v akváriu chovali. Při výběru hraje velkou roli tvar a velikost akvária i jeho umístění. Také při výběru akvária pro děti či čistě dekorativního akvária je potřeba se řídit jinými pravidly.

Velikost a objem akvária

Velikost a objem akvária je jedním ze základních faktorů, který je třeba dobře zvážit. Pokud hledáte akvárium pro začátečníky, vybírejte ideálně ta s objemem 60 l. Ve větších akváriích se totiž snáze udržuje biologická rovnováha.  Velikost akvária volte s ohledem na druh živočichů, které chcete pořídit. Drobné rybky žijící v hejnu potřebují akvárium o objemu minimálně 30 l. Naopak akvárium pro tropické druhy by mělo mít objem alespoň 200 l.

Pro chov velkých ryb o velikosti nad 10 cm je třeba pořídit akvárium s objemem více než 120 l. Tato velká akvária jsou nejčastěji součástí vestavěných skříní a stanou se dominantou dané místnosti. Věřte, že takové akvárium nikdo nepřehlédne. Akvária od 60 do 120 l jsou vhodná pro menší rybky o velikosti zhruba 5 cm a jeden pár větších ryb. Pro chov pouze menších ryb postačí malé akvárium o objemu od 30 do 60 l.

ChytrýVýběr radí

Víte, že existuje bettárium a krevetárium? Jedná se o speciální typ malých akvárek určených speciálně pro chov rybek bojovnic či sladkovodních krevetek.

Jestliže velké akvárium není nic pro vás, pak zvolte nano akvárium. Co je to nano akvárium? Jedná se o akvária o objemu do 30 l. Hodí se pro chov malých rybek o velikosti do 3 cm, sladkovodních krevetek či rybek bojovnic. Další variantou je nano akvárium pouze s rostlinami bez živočichů. Malá akvária jsou také ideální pro šneky a raky.

Výhodu nano akvárií je jejich nenáročnost na prostor. I ve velmi malém bytě či pokoji se na něj najde místo. Jejich malé rozměry mají i své nevýhody. V nano akváriu je těžší udržet biologickou rovnováhu, neboť se zde velmi často mění podmínky. Také každá akvaristická chyba se tu velmi rychle projeví. V případě nano akvária jste také velmi limitováni, co se výběru ryb týče. V tak malém prostoru se daří jen vybraným druhům.

Nejlepší betárium test a recenze

Druhy akvárií

Při koupi akvária si můžete vybrat, zda pořídíte tradiční skleněné či vyzkoušíte moderní z plastu. Nevýhodou plastových akvárií je tendence k deformaci a jsou také mnohem náchylnější k poškrábání. Na druhou stranu u plastových akvárií bývá větší výběr, co se týče tvarů a designu a jsou také lehčí, a tedy vhodnější na přenášení.

Skleněná akvária se dělí na několik druhů podle způsobu konstrukce. Celoskleněná akvária, takzvané elementky, jsou dnes téměř minulostí. Jejich nevýhodu je omezený objem a také tendence k prasknutí a optickému zkreslení. Naopak plusem je jejich odolnost vůči korozi a chemii, jakou jsou například léčiva. Dříve poměrně populární rámová akvária se skládají ze skleněných tabulí zasazených do kovového rámu. Dnes již tolik žádaná nejsou s ohledem na jejich náchylnost ke korozi a postupnou ztrátu těsnosti. Nejoblíbenějším typem jsou skleněná lepená akvária. Jsou dostupná v mnoha velikostech a pyšní se velkou odolností vůči korozi i prasknutí.

Tvar akvária

Nejběžnějším tvarem u akvárií je tradiční pravoúhlý kvádr. Tento tvar je nejvhodnější, neboť nikterak neomezuje pohyb a orientaci ryb a snadno se udržuje. Dalším běžným typem je kulaté akvárium. Akvárium ve tvaru koule je sice hezké na pohled a funguje i jako skvělý doplněk interiéru, ale pro většinu rybek není příliš vhodné. Problematická jsou především malá akvária s objemem do 20 l. Menší plocha dna i hladiny rybám nesvědčí, stejně jako kulaté stěny, které omezí jejich schopnost orientace.

Podobně je to i s akvárii atypických tvaru, jako jsou mnohostěny či akvária s nepravými úhly. Jejich koupí sice získáte opravdu designový prvek pro svůj obývací pokoj, ale ryby vám příliš vděčné nebudou. Tento typ akvárek totiž omezuje pohyb rybiček i jejich orientaci v prostoru. Pokud nechcete klasický kvádr, můžete si pořídit rohové akvárium. V interiéru vypadá velmi dobře, ale na údržbu je mnohem náročnější než klasická akvária.

Akvárium či akvarijní set?

Při výběru akvária nepochybně narazíte na nabídky nejrůznějších akvarijních setů. Koupě celého setu má své výhody i nevýhody. Pokud jste začátečník a nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám mohl se založením akvária pomoci, bude pro vás set rozumným řešením. Komplet obvykle obsahuje vhodnou filtraci i vzduchování.

Naopak zkušený akvarista spíše ocení možnost sestavit si set podle svých preferencí. Při pořizování samostatného akvária a komponentů je větší prostor pro kreativitu, a vy si tak můžete sestavit akvárko přesně podle vašich představ. Výběr vhodné filtrace a vzduchování však vyžaduje již nějaké znalosti a zkušenosti, proto je tato varianta vhodnější spíše pro ostřílené akvaristy.

Filtrace

Filtrace je nejdůležitějším prvkem pro udržení biologické rovnováhy v akváriu. Její výběr byste proto rozhodně neměli podcenit. Jejím účelem je zachycení živočišného a rostlinného odpadu i škodlivých látek a jejich následná transformace. Existují dva druhy filtrování: vnitřní a vnější filtrace. Nejzákladnějším typem vnitřní filtrace je takzvaný bublifuk. Jedná se o vzduchovací hadičku připojenou k motůrku. Na konci hadičky je umístěný kamínek, jenž vytváří bublinky. Tento typ filtrace je poměrně hlučný a nevzhledný.

Další typ vnitřní filtrace je elektrické čerpadlo s filtrem. Jeho velkou výhodu je nízká pořizovací cena. Tato filtrace však disponuje malou filtrační plochou, proto je třeba filtr často čistit. Tento typ filtrování se hodí spíše pro rostlinná akvária či pro akvária s menším počtem živočichů. Účinnější variantou je samostatná čerpací hlava, na níž se nasadí filtrační molitan. Toto řešení však není příliš estetické, a navíc zabírá poměrně dost místa v akváriu.

Vnější filtrace je umístěna mimo akvárium, do kterého z ní vedou pouze dvě trubice. Filtrace se skládá z několika oddělených košů, což umožňuje sestavit si filtrování na míru potřebám vašeho akvária. Tyto filtrace disponují velkým výkonem i filtračním objemem. Zároveň v akváriu nezabírají žádné místo a ani jej nijak nehyzdí. Jejích nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

Nejlepší akvárium test a recenze akvárií

Osvětlení

Při výběru osvětlení do akvária máte hned několik možností. Jednou z nich je osvětlovací rampa. Jedná se o typ osvětlení, které lze připevnit na boční stěny akvária, nebo jej zavěsit na strop. Jejich výhodou je větší vzdálenost od vodní hladiny. Světlo se tudíž lépe rozprostře a eliminuje se tak růst řas. Další možností je vestavěné osvětlení. Světlo zabudované v krytu osvětlí pouze akvárium nikoli jeho okolí, jak je tomu v případě osvětlovacích ramp. Můžete si pořídit plastový kryt, který však nemusí přesně pasovat na vaše akvárium. Nebo si nechat vyrobit na zakázku kryt dřevěný. Výkon světel by neměl být příliš malý, aby se dařilo rostlinám, ale ani příliš velký, aby nedocházelo k růstu řas.

Vytápění

Aby se rybám v akvárku opravdu dařilo, je potřeba jim zajistit správnou teplotu vody. Každý druh preferuje jinou teplotu, je tedy nutné se předem informovat. Optimální teploty dosáhnete pomocí takzvaných topítek. Nejběžnější jsou topítka vnitřní, která umístíte přímo do akvária. Na jejich termostatu nastavíte požadovanou teplotu a po ohřátí vody topítko zase vyndáte. Pro kontrolu teploty je vhodné si pořídit také teploměr.

Druhou variantou jsou externí topítka, která lze použít v případě, že vlastníte vnější typ filtrace. Topítko jednoduše připevníte na trubice vnějšího filtru. Díky termostatu se topítko samo vypíná a zapíná podle aktuální teploty vody v akváriu. Výhodou těchto topítek je, že se dají snadno schovat a nekazí estetický dojem akvárka.

Umístění akvária

Před koupí akvárka je potřeba si pořádně promyslet, kam jej chcete umístit. Existují velmi malá akvária, která můžete postavit na stůl třeba v dětském pokoji. Naopak opravdu velká akvária lze zabudovat do akvarijní skříně a získat tak jedinečnou dekoraci pro váš obývací pokoj. V každém případě je ideální se vyvarovat místům s velkou mírou denního světla. To totiž podporuje nežádoucí růst řas.

Určitě byste měli pořídit také podložku pod akvárium. Ta zabraňuje případnému prasknutí a zároveň vyrovná mírné nerovnosti povrchu, na kterém je akvárko umístěno. Při výběru místa myslete také na to, aby v jeho těsné blízkosti byly elektrické zásuvky pro zapojení akvarijní techniky.

Jak založit akvárium

Hledáte přehledný návod, jak založit akvárium? Jako první je potřeba nové akvárium pořádně umýt a nalepit pozadí. Na dno akvária nasypte akvarijní štěrk či akvarijní substrát. V zadní části akvária by měla být 8 až 10cm vrstva substrátu, u předního skla postačí zhruba 2 cm. Kořeny, kameny a jiné dekorace nikdy nesbírejte v přírodě, mohli byste si do akvária přinést nežádoucí bakterie či parazity.

Než začnete sázet rostliny, napusťte do akvária vodu. Postačí 1/3 až 1/2 jeho objemu. Vodu napouštějte pomalu, aby nedošlo k víření substrátu. Následovat by měla instalace filtrace a topítka. Poté můžete dopustit zbývající vodu a zapnout akvarijní techniku. Do vody je nutné přidat násadu bakterií, jinak by mohlo dojít k úhynu ryb i rostlin.

Ryby do akvária je lepší dát až zhruba týden po napuštění akvária. Dříve lze nasadit rybičky, které se živí řasami. Ryby nikdy nedávejte rovnou do akvária, je potřeba je postupně aklimatizovat. Ideálně tak, že vodu v sáčku smícháte s vodou z akvária v poměru 1:1. Po 20 minutách můžete rybku vypustit do akvária. Nasazené rybky krmíme až druhý den.

Příklad založení akvária

Údržba akvária

Aby se rybám i rostlinám dařilo, je třeba o akvárium pravidelně pečovat. Tím nejdůležitějším krokem je výměna vody v akváriu. Každých 7 až 14 dní je nutné vyměnit vodu a odkalit dno. Vyměníme cca 1/3 až 1/2 objemu vody, podle počtu ryb. K odstranění výkalů, zbytků krmiva a jiných nečistot použijte odkalovač. Poté doplňte akvárium, ideálně odstátou, vodou a přidejte bakterie.

Při čistění akvária nesmíme zapomínat na skla. Z jejich povrchu je nutné odstranit řasy a jiné usazeniny. Použít můžete houbičku či magnetickou stěrku. Otřít byste měli také osvětlení či krycí sklo, pokud jej máte. Pečovat je třeba i o filtraci. Zásadně čistěte filtr pouze v akvarijní vodě, chlór v kohoutkové vodě by zahubil prospěšné bakterie ve filtru. Náplně do filtru měňte vždy postupně, nikdy ne všechny naráz. Součástí údržby akvária by mělo být také zastřižení rostlin a v případě potřeby hnojení či aplikace CO2.

Příslušenství

Kromě výše zmiňované akvarijní techniky budete pro provoz akvária potřebovat i další příslušenství. Jistě se vám bude hodit síťka, kterou využijete nejen na případný výlov ryb, ale především na odstranění listů rostlin či jiných větších nečistot. Pro kontrolu správné teploty vody si určitě pořiďte teploměr. Můžete si pořídit teploměr s přísavkou na sklo nebo digitální teploměr, který jednoduše nalepíte na vnější stěnu akvária.

Údržbu akvária vám velmi usnadní kvalitní odkalovač složený z odkalovacího zvonu a hadice. Pro čištění hadic a trubic si můžete pořídit speciální kartáč. Čistých skel bez řas docílíte pomocí škrabky k očistění stěn či magnetické stěrky. Krmení vám usnadní krmítko, které pomocí přísavky přilepíte na stěnu akvária.

Náš tip

Pro majitelé domácích mazlíčků jsme připravili také další články. Objevte nejlepší granule pro vašeho pejska nebo potěšte vaši kočičku těmi nejlepšími granulemi pro kočky.

Kde koupit akvárium

Širokou nabídku akvárií nejrůznějších rozměrů najdete na srovnávacím portále Heureka.cz. Zde si můžete jednotlivá akvária nejen prohlédnout, ale zároveň i porovnat jejich parametry a najít prodejce s nejlepší cenovou nabídkou. Pestrý sortiment akvárií a akvarijního zboží na vás čeká v e-shopu SuperZoo.cz. Můžete si zde také přečíst spoustu praktických typů od zkušených akvaristů. Dalším možností je koupě akvária z druhé ruky. Na stránkách Bazos.cz najdete velké množství inzerátů na akvária nejrůznějších velikostí. Lze zde výhodně nakoupit i akvarijní techniku.

Nejoblíbenější značky

Cat-Gato

Česká společnost založená v roce 1999 se ve svých počátcích specializovala na výrobu škrabadel pro kočky. Dnes však patří mezi přední výrobce akvárií a pyšní se spokojenými zákazníky po celé Evropě. V sortimentu této značky najdete širokou nabídku samostatných akvárií i akvarijních setů. Ať už hledáte nano akvárium pro krevetky či velké akvárium pro tropické ryby, akvária Cat-Gato jsou vždy dobrou volbou.

Ante Akvaria

Firma Ante Akvaria se zabývá výrobou tradičních samostatných akvárií. Jejich nabídka je plná lepených akvárií z kvalitního skla. Sortiment tohoto výrobce nabízí nespočet akvárií v nejrůznějších velikostech i tvarech. Najdete zde i skleněná bettária v mnoho barevných provedeních. Kromě akvárií pro chov rybiček si od této značky můžete pořídit také prostorná terária či želvária.

Další oblíbené značky

Mezi další populární výrobce akvárií patří například španělská značka Blau Aquaristic, v jejímž sortimentu kromě samostatných akvárií najdete také kvalitní akvarijní komponenty a doplňky. Jedním z předních specialistů na výrobu akvárií je bezesporu značka Dennerle zabývající se výrobou akvárií již od roku 1966. Akvária Dennerle jsou vyráběna tak, aby podmínky v nich co nejvíce odpovídaly přírodním cyklům. Na trhu se můžete setkat také s dalšími výrobci, jako jsou Aqueon, All-Glass Aquarium nebo Marineland.

Cena akvárií

Akvária lze pořídit již za několik stovek, ale jejich koupě vás může přijít i na několik tisíc. Cena se vždy odvíjí především od velikosti a objemu akvária. Samostatná nano akvária lze koupit za méně než 200 Kč. Některé modely se však stojí i okolo 1 000 Kč. Malá a středně velká akvária se pohybují v rozmezí 600 až 2 000 Kč. Záleží na značce a typu akvária. Akvária s objemem nad 120 l pořídíte zhruba od 1 500 do 3 500 Kč.

Oblíbená akvária podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.1 (35 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář