ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší granule pro kočky – recenze a tipy jak vybrat

Vzhledem k tomu, že v poslední době je možné zakoupit granule pro kočky od nejrůznějších výrobců, lišících se příchutěmi, ale i kvalitou, rozhodli jsme se pro Vás sepsat následující recenzi. Poradíme Vám jednak, podle čeho vybrat tu správnou stravu pro svého miláčka a také představíme ty nejlepší granule pro kočky, jež je možné v současné době získat.

Nejlepší celkově

Perfektní krmivo pro všechny domácí mazlíčky trpící zažívacími potížemi.

Nejlepší cena/kvalita

Ideální pro kastrované domácí mazlíčky, jež si potrpí na chuť a vysokou kvalitu své potravy.

Nejlepší levné

Dobrá volba pro majitele zdravých koček, které nevyžadují speciální péči.

Nejlepší granule pro kočky

Recenze Royal Canin SENSIBLE 10 kg

Royal Canin Sensible 10 kg – nejlepší ranule pro kočky Pro náročné

Věk kočky: senior | Určení: aktivní kočky | Příchuť: drůbeží | Obsah masa: 41 % | Hmotnost: 10 kg | Přibližná cena: 1 700 Kč

Klady
 • Dobrá chuť
 • Rozměrné balení
 • Výrazné zlepšení srsti
Zápory
 • Vyšší cena
 • Nemožnost uzavřít balení

Ty nejnáročnější starší, ale i kastrované kočky potěší 10 kilogramů krmiva Royal Canin SENSIBLE 10 kg. To je určeno především pro zvířata trpící problémy s trávením.

Hlavním pozitivem je dobrá chuť krmiva, díky níž budou kočky svou stravu vyhledávat. Deset kilogramů je opravdu značným množstvím, jež vydrží dlouhou dobu. Majitelé svých domácích mazlíčků též pozorují zlepšení kvality srsti a celkového psychického komfortu svých mazlíčků, čehož je dosaženo vyváženým složením granulí.

Nejzásadnějším nedostatkem je vcelku vysoký finanční obnos, jenž je nutné za pořízení potravy zaplatit. Nevýhodou je i nemožnost balení po otevření uzavřít, což je, vzhledem k jeho velikosti, opravdu nemilá skutečnost.

Sečteno a podtrženo, majitelé nemocných či citlivějších koček zcela jistě granule pro kočky Royal Canin ocení, jelikož pro jejich kočičky představuje dobře stravitelnou, ale zároveň dostatečně výživnou alternativu.

Recenze Brit Premium Cat Sterilised 8 kg

Brit cat Premium Sterilised 8 kg – kvalitní granule pro kočky Zlatý střed

Věk kočky: dospělá | Určení: kastrované | Příchuť: drůbeží | Obsah masa: 32 % | Hmotnost: 8 kg | Přibližná cena: 500 Kč

Klady
 • Vysoký podíl masa
 • Ideální složení pro kastrované kočky
 • Velké balení
Zápory
 • Výrazný rozměr granulí
 • Nemožnost balení uzavřít

Kastrované kočky potřebují ke své správné výživě poněkud odlišné složení stravy. Právě tyto požadavky bezezbytku splňují granule Brit Premium Cat Sterilised 8 kg, jež bodují především značným obsahem masa při současném zachování množství vlákniny, jež je tolik důležitá pro správné fungování trávení a ledvin těchto mazlíčků.

Podstatným pozitivem je i poměr cena/množství potravy, díky čemuž vystačí 8 kilogramů jednomu zvířeti na dlouhou dobu.

Největší zápor představuje rozměr jednotlivých granulek, jež je atypicky velký. Problém tak může být při odhadování správného dávkování a pro méně zdatné jedince může být náročné i zpracování tak rozměrného sousta. Nepotěší ani nemožnost balení uzavřít, díky čemuž je nutné jej skladovat v místech, kam se zvířata nedostanou.

Pro majitele sterilizovaných kočiček se však jedná o vynikající volbu, jelikož produkt nabízí přesně to, co jejich miláčci potřebují. Když se k tomu přičte výhodná cena, není co řešit.

Recenze Purina Cat Chow Adult kuře+krůtí 1.5 kg

Purina Cat chow Adult kuře krůta 1.5 kg – levné granule pro kočky Levný základ

Věk kočky: dospělá | Určení: aktivní kočky | Příchuť: drůbeží | Obsah masa: 14 % | Hmotnost: 1,5 kg | Přibližná cena: 100 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Dobrá chuť
Zápory
 • Nižší množství masa

Prvními granulemi našeho přehledu je výrobek Purina Cat Chow Adult kuře+krůti 1.5 kg. Ten boduje zejména velmi nízkou cenou, kdy více než jeden kilogram stravy je k dispozici za skutečně minimální obnos.

Potěší zejména dobrá chuť a aroma, jež jsou pro kočky atraktivní. Zvířata tak není třeba k jídlu nutit a obvykle nemají sebemenší problém s jeho strávením. Díky tomu je tak možné granule používat dlouhodobě, aniž by došlo k rozvoji onemocnění či alergií.

Zásadní nedostatek potom představuje malý podíl masa, jenž se pohybuje pouze okolo 14%. Naproti tomu vcelku příjemným zjištěním je fakt, že poživatina neobsahuje žádné konzervanty ani příliš mnoho přísad rostlinného původu.

Celkově se tak jedná o levnou pochutinu, která domácího mazlíčka nepotěší ani neurazí. Pro jeho dostatečnou výživu a zajištění přísunu základních živin a vitamínů jsou však zcela dostačující.

Nejprodávanější granule pro kočky podle Heureky

Jak správně vybrat granule pro kočky?

Nejdůležitějším kritériem, podle něhož lze usoudit kvalitu krmiva, je obsah masa. Podstatnou roli hrají též použité plnidlo, konzervanty, a samozřejmě schopnost zvířat danou pochutinu strávit. Při nákupu je samozřejmě nutné brát v potaz i celkový energetický výdej zvířete, jež má zásadní dopad na celkové náklady za živení kočky. Zohlednit je potřeba i stáří domácího mazlíčka, jelikož v každém věku potřebuje zvíře jiný druh a množství živin.

Typy krmiv

Vzhledem k tomu, že každé zvíře potřebuje v určitém věku něco jiného, je možné se na trhu setkat hned s několika druhy granulí pro kočky. Ty se liší zejména poměrem obsažených živin a vitamínů tak, aby byla zajištěna optimální  a vyvážení výživa domácích mazlíčků. V následující tabulce je možné najít přehled druhů koček a jejich specifika v oblasti výživy:

„Druh“ kočky Označení granulí Specifika
Dospělá kočka Adult Nejvyšší množství masa a bílkovin
Kotě Kitten Vyšší obsah tuků a vitamínů, menší rozměry
Starší kočka Senior Výraznější podíl obilovin
Kastrovaná Sterilised Vysoký podíl masa, co nejnižší množství obilovin

V některých obchodech je možné nalézt i speciální druh granulí určený šlechtěným kočkám, avšak v tomto případě je opatrnost na místě. Fakt, že má kočka svůj rodokmen neznamená, že má i rozdílné potřeby než ostatní zvířata, proto se v tomto případě jedná spíše o klamání ze strany výrobců, jež chtějí získat peníze.

Kritéria výběru

Obsah masa

Nejpodstatnějším parametrem, který je společný pro všechny druhy krmiv, je druh a obsah masa. Zatímco v praxi je možné se setkat se širokým spektrem jednotlivých příchutí, právě jejich množství v granulkách představuje klíčový rozdíl mezi skutečnou kvalitou a levnou náhražkou.

Vzhledem k tomu, že kočka je výlučný masožravec, vyžaduje dostatečný přísun bílkovin. Proto by měl být obsah masové moučky v krmivu alespoň 30%. Termín masová moučka hraje důležitou roli, mnozí producenti totiž na obalech svých produktů uvádějí obsah masa v čerstvém stavu před usušením. Tímto procesem však dojde ke snížení obsahu masa o zhruba 2/3.

Druh plnidla

Kočičí granule samozřejmě musí obsahovat i určitou část nemasové složky, dodávající zvířeti podstatné živiny a vitamíny. Obilovin by však mělo být pokud možno jen omezené množství, nejvhodnějšími druhy jsou brambory či celozrnná rýže.

Vyhnout se je třeba především pšenici, vhodné nejsou ani kukuřice či sója. Tyto složky jsou totiž zdrojem sacharidů, jejichž zvýšené množství má negativní vliv na celkové zdraví koček. Často také vedou k rozvoji nejrůznějších alergií. Obecně tedy platí, že čím méně obilovin se v balení nachází, tím lépe.

Náš tip

Máte doma psa? Ani na ně jsme nezapomněli, které psí granule jsou nejlepší?

Konzervanty

Výrobkům obsahujícím velké množství konzervantů, umělých sladidel, dusičnanů či rostlinných olejů, je vhodnější se vyhnout. Tyto látky jsou totiž ve velkém množství pro zvíře toxické a v konečném důsledku mohou vést až k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Následná léčba je mnohem nákladnější než případný nákup kvalitnější potravy.

Naopak mezi neškodné látky se řadí taurin, metionin, kvasnice či sacharidy. Jejich přítomnost nijak nesnižuje výživovou hodnotu výrobku a ani není zdrojem alergií či nemocí. Obvykle se používají pro udržení čerstvosti a trvanlivosti granulí.

Trávení

Velice individuálním kritériem je potom schopnost domácího mazlíčka dané granule strávit. Obvykle je možné tento fakt ověřit na podobě výkalů kočky v kočičí toaletě. Stolice by měla být tmavá, pevná a v odpovídajícím množství. V průběhu několika týdnů by se měly projevit i pozitivní efekty vyvážené stravy – lesklá srst, psychická pohoda a dostatek energie.

Energetický výdej

Celkové náklady na živení zvířete vycházejí z jeho fyzické aktivity. Ta přímo ovlivňuje i spotřebu krmiva. Udává se v množství kalorií na kilogram živé hmotnosti zvířete a přehled spotřeby potravy je možné si ověřit v následující tabulce:

Druh kočky Potřeba energie
Neaktivní 50 kcal/kg živé hmotnosti
Středně aktivní 60 kcal/kg živé hmotnosti
Velmi aktivní 70 kcal/kg živé hmotnosti

Nejprodávanější granule pro kočky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (6 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář