ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší granule pro kočky – recenze a tipy jak vybrat

Datum 27.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Kočky jsou nedílnou součástí lidských domovů již po staletí. Ačkoliv se jedná o zvířata hrdá, která se ne vždy vyznačují věrností ke svým majitelům, mnoho z nás by si život bez svého mazlíčka nedokázalo představit. A protože se stále častěji můžeme setkat se zvířetem chovaným v panelákovém bytě, kde nemá přístup k přirozenému zdroji potravy, musí je jejich majitelé krmit sami. Právě proto je možné na trhu zakoupit speciální granule pro kočky.

Vzhledem k tomu, že v poslední době je možné zakoupit produkty nejrůznějších výrobců, lišících se příchutěmi, ale i kvalitou, rozhodli jsme se pro Vás sepsat následující text. V něm Vám jednak poradíme, podle čeho vybrat tu správnou stravu pro svého miláčka a také představíme ty nejlepší granule, jež je možné v současné době získat.

  Nejlepší granule pro kočky

  Purina Cat Chow Adult kuře+krůtí 1.5 kgBrit Premium Cat Sterilised 8 kgRoyal Canin SENSIBLE 10 kg
  Purina Cat Chow Adult kuře+krůtí 1.5 kgBrit Premium Cat Sterilised 8 kgRoyal Canin SENSIBLE 10 kg
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Dobrá chuť
  Vysoký podíl masa
  Ideální složení pro kastrované kočky
  Velké balení
  Dobrá chuť
  Rozměrné balení
  Výrazné zlepšení srsti
  ZÁPORYNižší množství masaVýrazný rozměr granulí
  Nemožnost balení uzavřít
  Vyšší cena
  Nemožnost uzavřít balení
  SHRNUTÍDobrá volba pro majitele zdravých koček, které nevyžadují speciální péčiIdeální pro kastrované domácí mazlíčky, jež si potrpí na chuť a vysokou kvalitu své potravyPerfektní krmivo pro všechny domácí mazlíčky trpící zažívacími potížemi.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Purina Cat Chow Adult kuře+krůtí 1.5 kg

  Věk kočky: dospělá | Určení: aktivní kočky | Příchuť: drůbeží | Obsah masa: 14 % | Hmotnost: 1,5 kg | Přibližná cena: 100 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Dobrá chuť
  Zápory
  • Nižší množství masa

  Prvními granulemi našeho přehledu je výrobek Purina Cat Chow Adult kuře+krůti 1.5 kg. Ten boduje zejména velmi nízkou cenou, kdy více než jeden kilogram stravy je k dispozici za skutečně minimální obnos.

  Potěší zejména dobrá chuť a aroma, jež jsou pro kočky atraktivní. Zvířata tak není třeba k jídlu nutit a obvykle nemají sebemenší problém s jeho strávením. Díky tomu je tak možné granule používat dlouhodobě, aniž by došlo k rozvoji onemocnění či alergií.

  Zásadní nedostatek potom představuje malý podíl masa, jenž se pohybuje pouze okolo 14%. Naproti tomu vcelku příjemným zjištěním je fakt, že poživatina neobsahuje žádné konzervanty ani příliš mnoho přísad rostlinného původu.

  Celkově se tak jedná o levnou pochutinu, která domácího mazlíčka nepotěší ani neurazí. Pro jeho dostatečnou výživu a zajištění přísunu základních živin a vitamínů jsou však zcela dostačující.

  Recenze: Brit Premium Cat Sterilised 8 kg

  Věk kočky: dospělá | Určení: kastrované | Příchuť: drůbeží | Obsah masa: 32 % | Hmotnost: 8 kg | Přibližná cena: 500 Kč

  Klady
  • Vysoký podíl masa
  • Ideální složení pro kastrované kočky
  • Velké balení
  Zápory
  • Výrazný rozměr granulí
  • Nemožnost balení uzavřít

  Kastrované kočky potřebují ke své správné výživě poněkud odlišné složení stravy. Právě tyto požadavky bezezbytku splňují granule Brit Premium Cat Sterilised 8 kg, jež bodují především značným obsahem masa při současném zachování množství vlákniny, jež je tolik důležitá pro správné fungování trávení a ledvin těchto mazlíčků.

  Podstatným pozitivem je i poměr cena/množství potravy, díky čemuž vystačí 8 kilogramů jednomu zvířeti na dlouhou dobu.

  Největší zápor představuje rozměr jednotlivých granulek, jež je atypicky velký. Problém tak může být při odhadování správného dávkování a pro méně zdatné jedince může být náročné i zpracování tak rozměrného sousta. Nepotěší ani nemožnost balení uzavřít, díky čemuž je nutné jej skladovat v místech, kam se zvířata nedostanou.

  Pro majitele sterilizovaných kočiček se však jedná o vynikající volbu, jelikož produkt nabízí přesně to, co jejich miláčci potřebují. Když se k tomu přičte výhodná cena, není co řešit.

  Recenze: Royal Canin SENSIBLE 10 kg

  Věk kočky: senior | Určení: aktivní kočky | Příchuť: drůbeží | Obsah masa: 41 % | Hmotnost: 10 kg | Přibližná cena: 1 100 Kč

  Klady
  • Dobrá chuť
  • Rozměrné balení
  • Výrazné zlepšení srsti
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Nemožnost uzavřít balení

  Ty nejnáročnější starší, ale i kastrované kočky potěší 10 kilogramů krmiva Royal Canin SENSIBLE 10 kg. To je určeno především pro zvířata trpící problémy s trávením.

  Hlavním pozitivem je dobrá chuť krmiva, díky níž budou kočky svou stravu vyhledávat. Deset kilogramů je opravdu značným množstvím, jež vydrží dlouhou dobu. Majitelé svých domácích mazlíčků též pozorují zlepšení kvality srsti a celkového psychického komfortu svých mazlíčků, čehož je dosaženo vyváženým složením granulí.

  Nejzásadnějším nedostatkem je vcelku vysoký finanční obnos, jenž je nutné za pořízení potravy zaplatit. Nevýhodou je i nemožnost balení po otevření uzavřít, což je, vzhledem k jeho velikosti, opravdu nemilá skutečnost.

  Sečteno a podtrženo, majitelé nemocných či citlivějších koček zcela jistě produkt Royal Canin ocení, jelikož pro jejich kočičky představuje dobře stravitelnou, ale zároveň dostatečně výživnou alternativu.

  Nejprodávanější granule pro kočky podle Heureky

  Jak správně vybrat granule pro kočky?

  Nejdůležitějším kritériem, podle něhož lze usoudit kvalitu krmiva, je obsah masa. Podstatnou roli hrají též použité plnidlo, konzervanty, a samozřejmě schopnost zvířat danou pochutinu strávit. Při nákupu je samozřejmě nutné brát v potaz i celkový energetický výdej zvířete, jež má zásadní dopad na celkové náklady za živení kočky. Zohlednit je potřeba i stáří domácího mazlíčka, jelikož v každém věku potřebuje zvíře jiný druh a množství živin.

  Typy krmiv

  Vzhledem k tomu, že každé zvíře potřebuje v určitém věku něco jiného, je možné se na trhu setkat hned s několika druhy granulí. Ty se liší zejména poměrem obsažených živin a vitamínů tak, aby byla zajištěna optimální  a vyvážení výživa domácích mazlíčků. V následující tabulce je možné najít přehled druhů koček a jejich specifika v oblasti výživy:

  „Druh“ kočkyOznačení granulíSpecifika
  Dospělá kočkaAdultNejvyšší množství masa a bílkovin
  KotěKittenVyšší obsah tuků a vitamínů, menší rozměry
  Starší kočkaSeniorVýraznější podíl obilovin
  KastrovanáSterilisedVysoký podíl masa, co nejnižší množství obilovin

  V některých obchodech je možné nalézt i speciální druh granulí určený šlechtěným kočkám, avšak v tomto případě je opatrnost na místě. Fakt, že má kočka svůj rodokmen neznamená, že má i rozdílné potřeby než ostatní zvířata, proto se v tomto případě jedná spíše o klamání ze strany výrobců, jež chtějí získat peníze.

  Kritéria výběru

  Obsah masa

  Nejpodstatnějším parametrem, který je společný pro všechny druhy krmiv, je druh a obsah masa. Zatímco v praxi je možné se setkat se širokým spektrem jednotlivých příchutí, právě jejich množství v granulkách představuje klíčový rozdíl mezi skutečnou kvalitou a levnou náhražkou.

  Vzhledem k tomu, že kočka je výlučný masožravec, vyžaduje dostatečný přísun bílkovin. Proto by měl být obsah masové moučky v krmivu alespoň 30%. Termín masová moučka hraje důležitou roli, mnozí producenti totiž na obalech svých produktů uvádějí obsah masa v čerstvém stavu před usušením. Tímto procesem však dojde ke snížení obsahu masa o zhruba 2/3.

  Druh plnidla

  Granule samozřejmě musí obsahovat i určitou část nemasové složky, dodávající zvířeti podstatné živiny a vitamíny. Obilovin by však mělo být pokud možno jen omezené množství, nejvhodnějšími druhy jsou brambory či celozrnná rýže.

  Vyhnout se je třeba především pšenici, vhodné nejsou ani kukuřice či sója. Tyto složky jsou totiž zdrojem sacharidů, jejichž zvýšené množství má negativní vliv na celkové zdraví koček. Často také vedou k rozvoji nejrůznějších alergií. Obecně tedy platí, že čím méně obilovin se v balení nachází, tím lépe.

  Konzervanty

  Výrobkům obsahujícím velké množství konzervantů, umělých sladidel, dusičnanů či rostlinných olejů, je vhodnější se vyhnout. Tyto látky jsou totiž ve velkém množství pro zvíře toxické a v konečném důsledku mohou vést až k rozvoji nejrůznějších onemocnění. Následná léčba je mnohem nákladnější než případný nákup kvalitnější potravy.

  Naopak mezi neškodné látky se řadí taurin, metionin, kvasnice či sacharidy. Jejich přítomnost nijak nesnižuje výživovou hodnotu výrobku a ani není zdrojem alergií či nemocí. Obvykle se používají pro udržení čerstvosti a trvanlivosti granulí.

  Trávení

  Velice individuálním kritériem je potom schopnost domácího mazlíčka dané granule strávit. Obvykle je možné tento fakt ověřit na podobě výkalů kočky. Stolice by měla být tmavá, pevná a v odpovídajícím množství. V průběhu několika týdnů by se měly projevit i pozitivní efekty vyvážené stravy – lesklá srst, psychická pohoda a dostatek energie.

  Energetický výdej

  Celkové náklady na živení zvířete vycházejí z jeho fyzické aktivity. Ta přímo ovlivňuje i spotřebu krmiva. Udává se v množství kalorií na kilogram živé hmotnosti zvířete a přehled spotřeby potravy je možné si ověřit v následující tabulce:

  Druh kočkyPotřeba energie
  Neaktivní50 kcal/kg živé hmotnosti
  Středně aktivní60 kcal/kg živé hmotnosti
  Velmi aktivní70 kcal/kg živé hmotnosti

  Nejprodávanější granule pro kočky podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články