ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Kočičí záchod

Volba správné toalety pro kočky je důležitá jak pro spokojenost kočky, tak pro spokojenost vaši. Vybrali jsme ty nejlepší kočičí záchody na trhu a poradíme také, jak vybrat ten ideální pro vaši kočku. Za redakci doporučujeme automatický záchod Petkit Pura Max, který udělá veškerou práci za vás a pyšní se mnoha chytrými funkcemi i mobilní aplikací.

Pro náročné

Špičkový kočičí záchod, který udělá veškerou práci za vás. Disponuje automatickým čistěním, chytrými funkcemi i mobilní aplikací.

Nejlepší poměr cena/výkon

Toaleta pro kočky s rafinovaným manuálním samočistícím systémem pro rychlejší a hygieničtější čištění WC.

Nejlepší levný

Velmi prostorný kočičí záchod vhodný i pro velká plemena. Vyklápěcí dvířka zajistí snadné čištění a pomáhají udržet stelivo uvnitř WC.


Nejlepší kočičí záchody

Recenze Petkit Pura Max – nejlepší automatický samočistící záchod

Kočičí záchod Petkit Pura Max Pro náročné

Typ: samočistící | Rozměry v × š × h: 55,2 × 62 × 53,8 cm | Tvar: kulatý | Materiál: TPE pryž | Přibližná cena: 14 000 Kč

Klady
 • Automatické čištění
 • Velká odpadní nádoba
 • Dostatečný prostor i pro větší kočky
 • Chytré sensory detekující přítomnost kočky
 • Intuitivní aplikace
 • Přehled o váze kočky
 • Automatický osvěžovač vzduchu
Zápory
 • Vyšší pořizovací cena
 • Vyšší cena doplňků a příslušenství
 • Zabere více prostoru

Chytré technologie vládnou světem a nevyhýbají se ani domácím mazlíčkům. Chcete dopřát své kočce i sobě opravdový luxus? Vyzkoušejte automatický záchod Petkit Pura Max, který umí to, co byste od něj očekávali, a ještě mnohem víc.

Hlavní funkcí samočistícího záchodu je automatické čištění toalety, o které se tak nemusíte starat. Vybrat si můžete ze 3 druhů čištění. Buď necháte záchod, aby se vyčistil po každé kočičí návštěvě, nebo můžete zvolit čištění plánované, které se spustí ve vámi nastavený čas, např. ve stejnou denní dobu. Poslední možností je ruční čištění, které ocení majitelé koček např. v případě, kdy kočka onemocní. Samotný provoz WC je velmi tichý.

Odpadní nádoba se pyšní úctyhodnou velikostí 7 l a pokud máte doma jen jedu číču, nebudete ji muset vynášet i 15 dní. Záchod můžou využívat kočky od 1,5 kg a od 6 měsíců věku, maximální váha návštěvníka WC je pak 8 kg. Do WC se tak pohodlně vejdou i větší kočky. Při automatickém čištění nemusíte mít o mazlíčka strach, záchod hlídá několik sensorů, které spolehlivě odhalí blížící se kočku či její odchod z WC.

Naprosto perfektní je také možnost propojení toalety se smartphonem pomocí intuitivní mobilní aplikace. Zde můžete WC nejen ovládat, ale budete mít také přehled o váze vaší kočky, době používání toalety a kapacitě vyčerpaného steliva. Třešničkou na dortu je pak automatický osvěžovač vzduchu, který můžete rovněž ovládat přes aplikaci.

Cena výrobku je samozřejmě násobně vyšší než u klasických kočičích WC, nicméně za tu cenu dostanete opravdu skvělého pomocníka, který vám usnadní každodenní život, o čemž svědčí i nadšené recenze výrobku. Kočky jsou velmi čistotná zvířata a každá bude vděčná za čistý záchod při každé své návštěvě.

Ještě víc tento komfort jistě ocení majitelé více koček, kdy už nebudou muset mít doma množství záchodů, které musí dennodenně čistit. WC navíc jednotlivé kočky rozpozná podle váhy a budete mít tak krásný přehled o každé z nich. Jako bonus také můžete brát nižší množství spotřebovaného steliva.

Recenze Omega Paw Roll’n Clean – samočistící toaleta pro kočky

Kočičí záchod Omega Paw Roll'n Clean Zlatý střed

Typ: kryté WC | Rozměry v × š × h: 47 × 50 × 57 cm | Tvar: zaoblený | Materiál: plast | Přibližná cena: 1 900 Kč

Klady
 • Rychlejší a jednodušší čištění
 • Hygienické čištění bez lopatky
Zápory
 • Nemožnost dokoupení náhradních dílů
 • Plastové provedení

Kočičí záchod Omega Paw Roll´n Clean je tu pro všechny, kteří si chtějí čištění WC usnadnit. Nejedná se o automatickou toaletu, nicméně princip čištění je tu podobný, jen ho provádíte manuálně.

Čištění probíhá na principu otočení, kdy se čistý kočkolit a hrudky od sebe oddělí otočením a prosíváním přes integrovanou mřížku. Následně pouze odstraníte odpad pomocí výsuvné nádoby. Nebudete tedy již potřebovat žádnou lopatku. Celé čištění se tak velmi zrychlí a stane se hygieničtějším.

Oceňujeme také zabudovaná madla, která usnadňují manipulaci při překlápění. Z nevýhodu považujeme nemožnost dokoupení náhradních dílů, takže v případě, že dojde např. k poničení mřížky, budete muset koupit nový celý záchod. Cena výrobku není nikterak vysoká, nicméně vhledem k plastovému zpracování si myslíme, že by mohla být nižší.

I přes zmíněné nedostatky jde o zajímavou kočičí toaletu nabízející jednoduchý systém, který vám usnadní a urychlí každodenní rutinu čištění WC.

Recenze Savic Nestor XXL – nejlepší levné WC pro kočky

Kočičí záchod Savic Nestor XXL Levný základ

Typ: kryté WC | Rozměry v × š × h: 46,5 × 48,5 × 66,5 cm | Tvar: zaoblený | Materiál: plast | Přibližná cena: 900 Kč

Klady
 • Prostorné WC
 • Vysoké okraje
 • Vyklápěcí dvířka
 • Vhodné i pro velké kočky
 • Uhlíkový filtr
Zápory
 • Nemožnost dokoupení náhradních dílů

Savic Nestor XXL je opravdu velká toaleta pro kočky. Bude vyhovovat větším plemenům, ale i číča běžné velikosti jistě ocení prostorný záchůdek, kde se bude moct pohodlně otočit a zahrabat svoji potřebu. Záchod si oblíbí také majitelé dvou a více koček.

Toaleta je zpracovaná z kvalitního plastu a velmi snadno ji rozložíte, když ji budete chtít vyčistit a omýt. Musíme pochválit, že dvířka se dají jednoduše vyklopit nahoru, každodenní čištění WC je díky tomu snadné a poměrně rychlé. Pokud by se kočce průhledná dvířka nezamlouvala, není problém je odstranit a WC používat bez nich. Příjemná je i možnost zvolit si barvu spodní misky, která je dostatečně vysoká a pomáhá tak udržovat stelivo uvnitř toalety.

Pokud potřebujete šetřit místem, kočičí záchod Savic Nestor XXL seženete také v menší variantě. Obě varianty disponují praktickým uchem pro přenášení, mějte ale na paměti, že XXL toaleta naplněná stelivem je velmi těžká.

Bohužel k této toaletě, podobně jako k ostatním, není možné dokoupit náhradní díly. Když se vám tedy např. ulomí plastová dvířka, musíte koupit toaletu novou. Vzhledem k příznivé ceně a velké oblíbenosti WC u chovatelů koček jde o perfektní volbu pro všechny, kteří chtějí dopřát své kočce pohodlí nebo mají koček víc.

Srovnání nejlepších kočičích toalet

Název Shrnutí
TOP kočičí záchody
1. Kočičí záchod Petkit Pura Max Petkit Pura Max Špičkový kočičí záchod, který udělá veškerou práci za vás. Disponuje automatickým čistěním, chytrými funkcemi i mobilní aplikací. Zjistit cenu
2. Kočičí záchod Omega Paw Roll'n Clean Omega Paw Roll’n Clean Toaleta pro kočky s rafinovaným manuálním samočistícím systémem pro rychlejší a hygieničtější čištění WC. Zjistit cenu
3. Kočičí záchod Savic Nestor XXL Savic Nestor XXL Velmi prostorný kočičí záchod vhodný i pro velká plemena. Vyklápěcí dvířka zajistí snadné čištění a pomáhají udržet stelivo uvnitř WC. Zjistit cenu
4. Kočičí záchod Curver Eco-Friendly

Curver Eco-friendly

Designová toaleta pro kočky s krytem a systémem zásuvek. Včetně lopatky, mřížky na očištění tlapek a odnímatelných dvířek. Zjistit cenu
5. Otevřený kočičí záchod Gimcat Bea Gimcat Bea Otevřené kočičí WC s vysokým okrajem a perforovanou deskou pro očištění tlapek. Vyrobený z kvalitního recyklovaného plastu. Zjistit cenu
6. Kočičí záchod Gimcat Mia Gimcat Mia Kočičí krytá toaleta za příznivou cenu. Kompaktní rozměry, dvířka i filtr s aktivním uhlím. Zjistit cenu
7. Kočičí záchod Savic Hop In Savic Hop In Prostorná toaleta pro kočky s velkým vstupem shora, který zabraňuje vynášení steliva. Víko je speciálně perforované a odnímatelné. Zjistit cenu
8. Kočičí záchod Savic Nestor Corner Savic Nestor Corner Praktická prostorově úsporná rohová toaleta pro kočky. S filtrem s aktivním uhlím, výklopnými dvířky a odnímatelnou mísou. Ideální pro umístění do rohu místnosti. Zjistit cenu
9. Kočičí záchod Savic Mira Savic Mira Designový kočičí záchod s koženým vzhledem. Uzavřená konstrukce s výklopnými dvířky, vyjímatelnou vnitřní vaničkou a protiskluzovými nožičkami. Zjistit cenu

Nejprodávanější kočičí záchody

Jak vybrat kočičí záchod

Jako milovník koček vím, že kočky jsou osobnost. Co jedna miluje, o to druhá nezavadí ani pohledem. Je proto těžké jednoznačně určit, jak vybrat ten nejlepší kočičí záchod právě pro vašeho mazlíčka. Připravila jsem pro vás však návod, který vám nákup toalety a rozhodování, který typ kočičího WC si vaše kočka zamiluje, značně usnadní.

Kočičí záchod - kocour v trávě

Typy kočičích záchodů

Kočky mají rády své soukromí. Kočičí WC by ideálně mělo kočce poskytnout osobní prostor při vykonávání potřeby. Jaké existují základní typy kočičích záchodů?

Otevřená toaleta

Otevřený záchod pro kočky je jednoduchou klasikou, která poskytne vaší kočce snadný přístup, volné otáčení se a výhled na všechny strany, což některé kočky preferují. Zároveň se jedná o nejlevnější variantu kočičího WC.

Ideální je hlavně pro koťata, která se teprve učí chodit na záchod, a pro kočky, které záchod nevyužijí tak často, např. mají možnost chodit ven a preferují vylučování venku nebo mají záchod jako rezervní. Nevýhodou tohoto typu WC je totiž zejména velké roznášení steliva a jeho vyhazování kolem při zahrabávání potřeby. Může se také stát, že bude v domě nebo bytě více cítit.

Náš tip

S každodenním úklidem rozneseného steliva vám pomůže robotický vysavač.

Kryté kočičí záchody

Jedná se o nejčastěji používaný typ kočičího WC. Jeho výhodou je větší soukromí kočky a méně vyházeného a rozneseného steliva v okolí. Další výhodou je skutečnost, že záchod není v bytě nebo domě tolik cítit, neboť je uzavřený. Spousta uzavřených záchodů rovněž disponuje uhlíkovým filtrem, který pachy pohlcuje.

Kryté záchody se dají ještě rozdělit na ty s předním vchodem a se vstupem ze shora.

Toalety s předním vchodem

Krytá toaleta s předním vchodem je většinou vyrobena z plastu a disponuje dvířky, která se kočky obvykle velmi snadno naučí používat. V případě problému však není problém dvířka odstranit a nechat vstup volný. V této kategorii naleznete na trhu nevětší výběr, neboť jsou uzavřené toalety s předním vchodem velmi oblíbené.

Toalety se vstupem ze shora

Pokud máte doma kočku, která se vyžívá při zahrabávání ve vyhazování steliva na všechny strany, bude perfektní volbou záchod se vstupem ze shora. Kočka prakticky nemá možnost vyházet stelivo ven a při vyskočení si tlapky oklepe o mřížku nahoře a stelivo tak zapadne zpět do WC. Pokud máte doma kromě kočky také pejska, pak může být tento typ toalety ideální. Záchod se však nehodí pro starší a nemocné kočky, její používání vyžaduje dobré fyzické zdraví kočky.

Kočičí záchod - se vstupem shora

Samočistící kočičí záchod

Chytrý kočičí záchod už není jen hudba budoucnosti. Je luxusní variantou majitelů koček, kteří chtějí své kočce i sobě dopřát maximální komfort. Tato toaleta je automatická s elektrickým mechanismem, který hrabe odpad do uzavřeného sáčku, příp. přímo do odpadu. Obvykle je vybavena senzory, které poznají, kdy kočka opustila záchod a v tu chvíli odpad automaticky vyčistí. Většina automatických záchodů nabízí také mobilní aplikaci, přes kterou můžete nejen WC ovládat, ale také sledovat např. váhu vaší kočky, množství spotřebovaného steliva či dobu, kterou kočka strávila vykonáváním potřeby.

Přehled výhod a nevýhod různých typů kočičích WC

Typ Výhody Nevýhody
Otevřená Levná varianta
Snadný přístup
Výhled na všechny strany
Vynášení steliva
Absence soukromí
Větší pravděpodobnost zápachu z WC
Krytá Kočka má soukromí
Výrazný úbytek steliva mimo WC
Eliminuje zápach
Kočce nemusí být uzavřený záchod komfortní
Většinou není možnost dokoupení náhradních dílů
Samočistící Úspora práce a času
Automatické čištění
Možnost propojení s chytrým telefonem
Kočka má soukromí
Eliminuje zápach
Další chytré funkce – např. rozpoznání kočky podle váhy
Vysoká cena
Nutnost připojení k elektřině nebo vodě
Menší přehled o případných zdravotních problémech kočky

Další parametry výběru kočičí toalety

Už máte rozmyšlené, jaký typ záchodu pro kočky vyberete, ale i jednotlivé typy se liší svou velikostí, tvarem, kvalitou materiálu a barevným provedením.

Při výběru velikosti dbejte na to, aby se kočka mohla při vykonávání potřeby pohodlně otočit a měla prostor k hrabání. Některá WC na trhu jsou opravdu malá a vhodná spíše pro koťata a kočky s menším vzrůstem. Tvar a barevné provedení je z větší částí hlavně otázkou vkusu majitele, zda preferuje tradiční tvar a barvy nebo zvolí spíše designový kousek.

Co se týče materiálu, většina kočích záchodů je vyrobena z plastu. Pokud vybíráte mezi nejlevnějšími kousky, je větší pravděpodobnost, že bude WC vyrobené z nekvalitního plastu, který je náchylný k poškození agresivní močí a škrábáním při zahrabávání potřeby a bude tak nutné ho dříve vyměnit za nový.

Kočičí záchod - kočičí láska

Kam umístit kočičí WC

Při volbě, kam umístíte kočičí záchod, myslete především na to, že kočka chce mít při jistých činnostech klid a trochu soukromí. Volte proto ideálně nějaké klidnější místo, spíše stranou hlavního dění v domě. Zároveň musí jít o místo snadno přístupné, kam si kočka může kdykoli dojít. Nevybírejte proto místnost, kterou např. zavíráte při odchodu z domu. Jako ideální se jeví umístění na chodbě nebo v koupelně či na WC.

Jaké je nejlepší stelivo do záchodu

Výběr steliva je neméně důležitý, mezi stelivy existují obrovské rozdíly. Na trhu jsou nekvalitní steliva, která např. špatně hrudkují a práší a při nabírání na lopatku se hrudky rozpadají. Ve výsledku tedy musíte měnit stelivo mnohem častěji než v případě nákupu kvalitního steliva. Na stelivu se obvykle nevyplatí šetřit. Jaké druhy steliva existují?

Hrudkující bentonit

Má většinou šedou barvu a strukturu hrubšího písku až štěrku (můžete ho pořídit v různé hrubosti). Jemnější struktura bude lépe hrudkovat, ale pravděpodobně se bude více vynášet z WC a bude o něco víc prášit než hrubozrnné stelivo. Bentonitový kočkolit patří mezi nejoblíbenější volbu majitelů koček. Osobně jsem vyzkoušela velké množství různých steliv a můžu doporučit Tigerino Nuggies, které dlouhodobě používám.

Kočičí záchod - lopatka ve stelivu

Silikagelové stelivo

Jedná se o nehrudkující kočkolit z krystalků oxidu křemičitého. Silikátové stelivo vlhkost naváže a moč uzamkne v gelu a nepustí ven. Denně je potřeba vybrat pouze exkrementy a stelivo promíchat. Jakmile se stelivo probarví močí a začne být cítit, je čas na kompletní výměnu. Tento typ steliva velmi dobře pohlcuje pachy.

Přírodní stelivo

Přírodní stelivo je ekologické a biologicky odbouratelné. Vyrábí se např. ze dřeva, z kukuřice nebo sójové drti (tofu). Stelivo je velmi lehké a hodí se i pro kompostování. Záchod se udržuje klasicky pomocí lopatky, s níž odstraňujeme hrudky.

Náš tip

Každý majitel vrnícího mazlíčka bude potřebovat také granule pro kočky a škrabadlo. Podívejte se na naše články, kde jsme pro vás vybrali ty nejlepší a poradíme také, jak správně vybrat.

Jednou za čas bude potřeba stelivo kompletně vyměnit. Při té příležitosti kočičí toaletu rozeberte, omyjte horkou vodou a běžným čistícím prostředkem. Poté WC opravdu důkladně osušte a naplňte čistým stelivem. Časový interval, ve kterém bude potřeba stelivo kompletně vyměnit, závisí zejména na kvalitě a typu používaného steliva a množství koček v domácnosti. Obecně lze doporučit kompletní vyčištění WC 1x měsíčně.

Příslušenství ke kočičí toaletě

Společně se záchodem pro kočky budete pravděpodobně muset dokoupit ještě další příslušenství. Kromě steliva, o kterém jsme se již zmínili, existují další výrobky, které používání a čištění WC zjednoduší a zpříjemní. Jedná se především o:

 • Lopatky – pokud se chystáte koupit klasický kočičí záchod, který nedisponuje samočištěním, budete jistě potřebovat lopatku na vybírání vykonané potřeby. Zaměřte se na velikost v otvorů, aby nebyly příliš velké, kdy lopatkou menší kousky stolice propadnou. S lopatkou, která má otvory příliš malé bude zase obtížné samotné prosívání steliva.
 • Předložky – předložka před WC má za úkol snížení roznášení steliva. Kočka při odchodu z toalety projde přes podložku, o kterou si tlapky oklepe. Obvykle je nákup předložky nezbytností.
 • Vůně do WC – mají za úkol pohlcovat a následně neutralizovat i silné nepříjemné pachy. Obvykle jsou v sypké formě a přidávají se do steliva.
 • Náhradní uhlíkové filtry – pokud jste si vybrali WC s uhlíkovým filtrem pro pohlcování pachů, zvažte nákup náhradních filtrů. Mají totiž omezenou životnost a bude potřeba je čas od času měnit.
 • Sáčky – někteří majitelé koček rádi používají do toalet sáčky, které usnadní následné čištění WC. Tyto sáčky zabraňují ukládání zbytků moči v toaletě a tím eliminují pachy.

Kočičí záchod - předložka

Kolik kočičích záchodů pořídit

Obecně se doporučuje pořídit jeden záchod pro jednu kočku plus jeden rezervní. Pro jednu kočku byste tedy měli mít dva záchody, pro dvě kočky tři atd.

Pokud ale nemáte dostatek prostoru, můžete pořídit nejdříve záchůdek pouze jeden, který bude dostatečně velký, a vypozorovat, zda vaší kočce nebo kočkám stačí. Pokud uvidíte, že je to pro číču málo, rozhodně zvažte přikoupení dalšího WC. V případě, kdy vlastníte koček více, může jedné z nich vadit vylučovat na stejnou toaletu jako jiná kočka, se kterou sdílí domácnost, nebo s tím naopak nemusí být vůbec problém. Vše záleží na individuálním nastavení každé kočky. Pamatujte na to, že pokud budete mít WC pouze jedno, bude nutné ho častěji čistit.

Jak naučit chodit kočku na záchod

Kočky jsou velmi čistotná zvířata a mají vrozenou touhu zahrabat své výkaly. Z toho důvodu vyhledávají místo, kde se jim vše lehce zahrabe, a to už od nejútlejšího věku. Obvykle proto není nutné kočku speciálně učit, jak chodit na WC. Ukažte jemně číče, kde se její toaleta nachází, nechte jí ji prozkoumat a nezoufejte, pokud tam hned potřebu nevykoná. V naprosté většině případů kočka nebo kotě velmi brzy pochopí, že právě zde se nachází místo, kde si může ulevit.

Pokud by ze začátku došlo k nehodě, rozhodně kočku nijak netrestejte, situaci to nejen nevyřeší, ale zhorší. Buďte trpěliví, ukažte jí znovu, kde se WC nachází a v případě přetrvávajících problémů zvažte, jestli jste nevybrali nevhodný typ toalety či steliva nebo jestli kočka nemá zdravotní problém. Pak je samozřejmě potřeba neprodleně vyhledat pomoc veterináře.

Oblíbené kočičí záchody

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (13 hlasů)

Autor článku

Michaela Šumpíková
Michaela Šumpíková

Srovnáváním produktů před samotným nákupem jsem vždy trávila hodně času. Zde mám možnost zálibu v porovnávání zhmotnit do článků a pomoci tak s výběrem i čtenářům. Ve volném čase ráda vařím, věnuji se rodině a kočkám, poslouchám hudbu nebo zajdu na jazzový koncert.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář