ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších škrabadel pro kočky 2021

Datum 27.3.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Každý vlastník a milovník koček si pro své miláčky přeje to nejlepší. Stále větší oblibu si mezi chovateli získávají nejrůznější škrabadla, napomáhající jednak vybití přebytečné energie, jednak úpravě drápků.

Abyste se při nákupu toho správného produktu neztratili, rozhodli jsme se pro připravit nezávislý test. V něm vám poskytneme několik užitečných rad, jak škrabadlo správně koupit a výběr těch nejlepších typů v poměru cena a kvalita.

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní kočičí škrabadlo s povedeným designem za skvělou cenu.

Nejlepší celkově

Nejlepší škrabadlo pro kočky z kvalitních materiálů a s odpočívadlem.

Nejlepší levný

Levné škrabadlo pro kočky do malých bytů a prostor.

1Nejlepší škrabadla pro kočky

Recenze: Škrabadlo MANON pískové – Hezké zpracování za super cenu

test Škrabadlo MANON pískové - Hezké zpracování za super cenu

Typ: škrabadlo s odpočívadly | Materiál: sisal | Barva: béžová | Rozměr: 35 x 35 x 108 cm | Přibližná cena: od 700 Kč

Klady
 • Povedený design
 • Rozumná cena
 • Snadná montáž
Zápory
 • Malá stabilita

Pro aktivní kočky, jež musí mít ke své spokojenosti přehled o okolním dění, je určeno škrabadlo MANON pískové 35x35x108c. To je určeno všem, kteří chtějí i ve svých menších bytech vytvořit kočkám luxusní prostředí.

Největší výhodu představuje luxusně provedený design. Díky němu je možné výrobek umístit prakticky kamkoliv, aniž by působili nepatřičně. Zařízení se též může pochlubit velmi dobrým poměrem cena/kvalita, jelikož použitá sisalová vlákna jsou velmi odolná a model tak vydrží sloužit dlouhé roky. Sestavení domečku zvládnou i ti největší amatéři.

Největším nedostatkem je značná nestabilita škrabadla. Především hmotnější vykastrované kočky se velmi rychle mohou postarat o jeho převržení a poškození. Proto je dobré při nákupu důkladně zvážit, jak těžké zvíře jej bude používat.

Model MANON je výbornou volbou pro všechny majitele drobnějších mazlíčků, kteří jim chtějí dopřát prostor pro pohodlné sledování okolí, stejně jako pro zkrácení svých drápků.

Recenze: Škrabadlo Nabucco – Nejlepší kočičí škrabadlo

Škrabadlo Nabucco - Nejlepší kočičí škrabadlo a jeho test

Typ: škrabadlo s odpočívadly | Materiál: sisal – plyš | Barva: šedo-bílá | Rozměr: 60 x 40 x 136 cm | Přibližná cena: od 1 200 Kč

Klady
 • Vítěz testu
 • Snadná montáž
 • Vysoká kvalita použitých materiálů
 • Dobře navržené prvky
Zápory
 • Vyšší cena

Mezi ta nejlepší zařízení pro kočky, jež uspokojí i ty nejnáročnější domácí mazlíčky, patří škrabadlo Nabucco. To boduje jednak velmi odolným použitým materiálem, jednak perfektně navrženými jednotlivými prvky, díky nimž se kočka bude v domečku cítit skutečně jako doma.

Výhodu představuje rovněž velmi snadná montáž, jež nebude činit problémy ani těm, jež si s návody ke složení příliš nerozumí.

Největším negativem je potom především vcelku značný finanční obnos, jenž je nutné za pořízení produktu zaplatit. Ten je však vyvážen vysokou kvalitou celkového provedení škrabadla, jež zcela jistě nebude nutné měnit v horizontu několika let.

Sečteno a podtrženo, škrabadlo Nabucco je skvělou alternativu pro majitele větších prostorů, jež chtějí svým miláčkům vytvořit ty nejlepší podmínky k životu. Vítěz testu pro letošní rok.

Recenze: Karlie škrabadlo rohové – Levná volba do menších prostor

test Karlie škrabadlo rohové

Typ: nástěnné škrabadlo | Materiál: sisal, plyš, dřevotříska | Barva: béžová | Rozměr: 28 × 80 cm | Přibližná cena: 270 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Jednoduchá a rychlá montáž
 • Atraktivní vůně
 • Ideální pro malý prostor
Zápory
 • Menší odolnost

Kategorie „Pro nenáročné“ má jasného vítěze – Karlie škrabadlo rohové 28×80 cm. To je dostupné za velice nízkou cenu, ukázkově přitom splní hned dva úkoly. Kočce dopřeje potřebnou péči o její drápky, vám ochrání rohy zdi či nábytku.

Škrabadlo je zcela jednoduché a určené pro připevnění na stěnu či nábytek. V balení proto naleznete 4 hmoždinky a 4 vruty pro upevnění do zdi přes 4 plastové háčky. Montáž je snadná a zkušenému domácímu kutilovi zabere jen chvilku.

Škrabadlo pak ocení kočky všech věkových kategorií. Pro zvýšení atraktivnosti je výrobek ovoněný catnipem (bylinka). Podle zkušeností majitelů škrabadla to funguje, jejich kočičky si produkt rychle oblíbily a využívají ho.

Karlie škrabadlo rohové 28×80 cm je ideální zejména do malých bytů. Ocení ho všichni vlastníci koček, které mají tendenci škrábat do nábytku – na jejich oblíbené místo jednoduše připevníte škrabadlo a máte vystaráno. Výrobek se sice nevyznačuje extrémně dlouhou životností, vzhledem k ceně se to ale ani nedá čekat. Svůj účel splní spolehlivě.

2Nejprodávanější škrabadla pro kočky

3Jak vybrat škrabadlo pro kočky

Základní rozhodnutí představuje volba toho správného typu škrabadla dle kočičích preferencí či dostupného prostoru. Důležité je zohlednit také rozdíly mezi odpočívadly a škrabadly, případně zvolit správný tvar a velikost relaxačního zařízení pro čtyřnohého mazlíčka. Samozřejmě je třeba vybrat i takový materiál, jenž poskytne dostatečnou míru odolnosti při současném zachování pohodlí.

rady jak vybrat škrabadlo pro kočky

Druhy škrabadel

V současné době je možné se na trhu setkat s čtyřmi různými druhy produktů. Ty se liší především způsobem umístění, a tak jsou každý vhodný do jiného druhu domácnosti. V následující tabulce je možné se s danými typy seznámit a zhodnotit jejich výhody či případné nevýhody:

Druh škrabadla Určení Na co dát pozor
Závěsná škrabadla Do malých prostor Musí být dobře dostupné
Nástěnná škrabadla Zakrytí nerovností zdí, do menších prosto Nutná včasná výměna, aby nedošlo k poškrábání zdí
Škrabadla s míčkem Pro aktivitní kočky Zabezpečení míčku
Sestavy s boudou Pro nejnáročnější zvířata a majitele velkých prostor Vysoká cena, prostorová náročnost

Odpočívadlo či škrabadlo?

Zásadním parametrem, podle něhož je nutné se při nákupu orientovat, je vzájemný poměr odpočívadel a škrabadel. Zatímco aktivnější kočky potřebují pro své uspokojení prostor, kde se mohou vyřádit, zkrátit své drápky a odpočinek je až na posledním místě, pro starší zvířátka je vhodné vybírat takovou sestavu, jež obsahuje výraznější množství odpočinkových míst.

Celkový počet jednotlivých prolézaček, míst pro škrábání a odpočinek potom ovlivňuje, nakolik v něm bude kočka spokojená a trávit svůj čas. Proto by výběr měl vždy odpovídat jednak naturelu daného zvířete, jednak jeho věku.

Tvar a velikost

Svou roli hraje rovněž i tvar a rozměry vybraného produktu. Ty jsou samozřejmě citelně limitovány rozměry místnosti, v níž bude škrabadlo umístěno. Obecně platí, že čím je zařízení vyšší, tím lépe, protože skýtá jednak horizontální, jednak vertikální prvky, jež kočky vítají s nadšením.

V případě nákupu vyšší modelů je dobré volit takové, jež jsou osazeny dostatečně stabilní základnou. Jinak totiž může dojít k převržení škrabadla a poranění domácího mazlíčka. Ideální samozřejmě je vybírat produkt nabízející kromě místa pro zkrácení drápků i prostor pro odpočinek či pohybovou aktivitu.

Materiál

Jedním s klíčových atributů, jenž by měl ovlivnit finální rozhodnutí, je i užitý materiál. Ten tvoří rozhodující faktor při určování ceny výrobku. Ty nejlevnější produkty bývají z kartonu, přičemž jejich životnost je velmi omezená. Tvrzený papír se navíc velmi snadno roztrhá, a tak bude údržba domácího mazlíčka doprovázena každodenním úklidem natrhaných cárů kartonu.

Mnohem výhodnější je tak volit škrabadla ze sisalu, dřeva, případně odolných látek, jež se ani pod kočičími drápky neroztrhají. Sisalová vlákna je navíc možné obnovit svépomocí, životnost takového modelu je tedy prakticky neomezená. Jednotlivé prvky – hračky, škrabací plochy, sloupky, by měly být vyměnitelné, jelikož se jedná o nejvíce zatěžované části celého zařízení.

Průměr škrabacích sloupků

Velmi důležitá je i mohutnost jednotlivých sloupků, jež kočky využívají k broušení svých drápků. Minimální průměr by měl být 11 cm. Obvykle je totiž možné se na trhu setkat s parametrem okolo 9 cm a méně. Tyto výtvory však dlouho nevydrží, jelikož tlakem kočičích tlapek dojde velmi rychle k jejich oslabení a porušení ve spojích.

Zdroje:

https://www.jaktak.cz/

https://blog.hawaj.cz/

Nejlepší škrabadla pro kočky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (2 hlasy)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články