ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Škrabadla a odpočívadla pro kočky

Každý vlastník a milovník koček si pro své miláčky přeje to nejlepší. Stále větší oblibu si mezi chovateli získávají nejrůznější odpočívadla a škrabadla pro kočky, napomáhající jednak vybití přebytečné energie, jednak úpravě drápků.

Abyste se při nákupu toho správného kočičího škrabadla neztratili, rozhodli jsme se pro připravit nezávislý test. V něm vám poskytneme několik užitečných rad, jak škrabadlo pro kočky správně koupit a výběr těch nejlepších typů v poměru cena a kvalita.

Nejlepší celkově

Luxusní škrabadlo uzpůsobené i pro několik koček. Ty ocení kukaně, houpací sítě i příjemně měkký pelíšek.

Nejlepší cena/kvalita

Škrabadlo pro kočky s odpočivadlem do větších místností, vyrobené z kvalitních materiálů.

Nejlepší levný

Levné škrabadlo pro kočky do malých bytů a prostor.

Nejlepší škrabadla pro kočky

Recenze Škrabadlo White Tiger XXL – nejlepší škrabadlo pro kočky s kukaněmi a houpacími sítěmi

Recenze Škrabadlo White Tiger XXL – nejlepší škrabadlo pro kočky s kukaněmi a houpacími sítěmi Pro náročné

Typ: luxusní škrabadlo | Materiál: sisal, plyš | Barva: bílo-zlatá | Rozměr: 115 x 74 x 180 cm | Přibližná cena: 4 150 Kč

Klady
 • Luxusní vzhled, vhodné do moderních bytů
 • 4 patra
 • 2 houpací sítě
 • 2 kukaně
 • Vhodné i pro více koček
Zápory
 • Horní síť nevhodná pro velké kočky
 • U větších koček doporučujeme přichytit ke stěně

Ve škrabadle White Tiger XXL se vaše kočka bude cítit jako královna. Pěkná kombinace bílé a vzoru bílého tygra a celkový vzhled doladí království vaší kočky – tedy váš byt. Kočička určitě ocení jak škrabací část ze sisalu, tak příjemně měkoučké plyšové pelíšky a odpočívadla. Škrabadlo White Tiger je vhodné i do domácnosti s více kočkami.

Spodní patro tvoří odpočívadlo a dvoupatrová kukaň se dvěma otvory a velkou škrabací plochou. Druhé patro utváří odpočívadlo, třetí luxusní široká houpací síť s hračkou visící ze stropu a malé odpočívadlo s míčkem ze sisalu.

Na čtvrtém patře najdeme menší kukaň s jedním otvorem, odpočívadlo a malou houpací síť. Tato síť není vhodná pro velké kočky! Páté patro tvoří luxusní měkoučký pelíšek s vyvýšenými okraji. Všechna patra propojují silné kmeny ze sisalu, škrabadlo je tak velmi stabilní. Obzvláště u velkých koček ale doporučujeme škrabadlo přichytit ke stěně pomocí kovového držáku.

Recenze Škrabadlo Nabucco – Nejlepší kočičí škrabadlo s odpočívadlem

Recenze škrabadla pro kočky Nabucco – Nejlepší kočičí škrabadlo Zlatý střed

Typ: škrabadlo s odpočívadly | Materiál: sisal – plyš | Barva: šedo-bílá | Rozměr: 60 x 40 x 136 cm | Přibližná cena: 2 200 Kč

Klady
 • Snadná montáž
 • Vysoká kvalita použitých materiálů
 • Dobře navržené prvky
Zápory
 • Vyšší cena

Mezi ta nejlepší odpočívadla pro kočky, jež uspokojí i ty nejnáročnější domácí mazlíčky, patří kočičí škrabadlo Nabucco. To boduje jednak velmi odolným použitým materiálem, jednak perfektně navrženými jednotlivými prvky, díky nimž se kočka bude v domečku cítit skutečně jako doma.

Výhodu představuje rovněž velmi snadná montáž, jež nebude činit problémy ani těm, jež si s návody ke složení příliš nerozumí.

Největším negativem je potom především finanční obnos, jenž je nutné za pořízení produktu zaplatit. Ten je však vyvážen vysokou kvalitou celkového provedení škrabadla, jež zcela jistě nebude nutné měnit v horizontu několika let.

Sečteno a podtrženo, škrabadlo pro kočky Nabucco je skvělou alternativou pro majitele větších prostorů, jež chtějí svým miláčkům vytvořit ty nejlepší podmínky k životu.

Recenze Karlie škrabadlo rohové – Levné nástěnné škrabalo pro kočky

Recenze Karlie škrabadlo rohové – Levné nástěnné škrabalo pro kočky Levný základ

Typ: nástěnné škrabadlo | Materiál: sisal, plyš, dřevotříska | Barva: béžová | Rozměr: 28 × 80 cm | Přibližná cena: 290 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Jednoduchá a rychlá montáž
 • Atraktivní vůně
 • Ideální pro malý prostor
Zápory
 • Menší odolnost

Kategorie „Pro nenáročné“ má jasného vítěze – Karlie 28 × 80 cm. To je dostupné za velice nízkou cenu, ukázkově přitom splní hned dva úkoly. Kočce dopřeje potřebnou péči o její drápky, vám ochrání rohy zdi či nábytku.

Kočičí škrabadlo je zcela jednoduché a určené pro připevnění na stěnu či nábytek. V balení proto naleznete 4 hmoždinky a 4 vruty pro upevnění do zdi přes 4 plastové háčky. Montáž je snadná a zkušenému domácímu kutilovi zabere jen chvilku.

Škrabadlo pro kočky pak ocení mazlíčci všech věkových kategorií. Pro zvýšení atraktivnosti je výrobek ovoněný catnipem (bylinka). Podle zkušeností majitelů škrabadla to funguje, jejich kočičky si produkt rychle oblíbily a využívají ho.

Karlie škrabadlo rohové 28 × 80 cm je ideální zejména do malých bytů. Ocení ho všichni vlastníci koček, které mají tendenci škrábat do nábytku – na jejich oblíbené místo jednoduše připevníte škrabadlo a máte vystaráno. Výrobek se sice nevyznačuje extrémně dlouhou životností, vzhledem k ceně se to ale ani nedá čekat. Svůj účel splní spolehlivě.

Nejprodávanější škrabadla pro kočky

Jak vybrat škrabadlo pro kočky

Základní rozhodnutí představuje volba toho správného typu škrabadla dle kočičích preferencí či dostupného prostoru. Důležité je zohlednit také rozdíly mezi odpočívadly a škrabadly, případně zvolit správný tvar a velikost relaxačního zařízení pro čtyřnohého mazlíčka. Samozřejmě je třeba vybrat i takový materiál, jenž poskytne dostatečnou míru odolnosti při současném zachování pohodlí.

rady jak vybrat škrabadlo pro kočky

Druhy škrabadel pro kočky

V současné době je možné se na trhu setkat s čtyřmi různými druhy produktů. Ty se liší především způsobem umístění, a tak jsou každý vhodný do jiného druhu domácnosti. V následující tabulce je možné se s danými typy seznámit a zhodnotit jejich výhody či případné nevýhody:

Druh škrabadla Určení Na co dát pozor
Závěsná škrabadla Do malých prostor Musí být dobře dostupné
Nástěnná škrabadla Zakrytí nerovností zdí, do menších prosto Nutná včasná výměna, aby nedošlo k poškrábání zdí
Škrabadla s míčkem Pro aktivitní kočky Zabezpečení míčku
Sestavy s boudou Pro nejnáročnější zvířata a majitele velkých prostor Vysoká cena, prostorová náročnost

Kočičí odpočívadlo či škrabadlo pro kočky?

Zásadním parametrem, podle něhož je nutné se při nákupu orientovat, je vzájemný poměr odpočívadel a škrabadel. Zatímco aktivnější kočky potřebují pro své uspokojení prostor, kde se mohou vyřádit, zkrátit své drápky a odpočinek je až na posledním místě, pro starší zvířátka je vhodné vybírat takovou sestavu, jež obsahuje výraznější množství odpočinkových míst.

Celkový počet jednotlivých prolézaček, míst pro škrábání a odpočinek potom ovlivňuje, nakolik v něm bude kočka spokojená a trávit svůj čas. Proto by výběr měl vždy odpovídat jednak naturelu daného zvířete, jednak jeho věku.

Náš tip

Vašim chlupatým mazlíčkům, jsme také vybrali ty nejlepší granule pro kočky a nejlepší kočičí záchody.

Tvar a velikost kočičích škrabadel

Svou roli hraje rovněž i tvar a rozměry vybraného produktu. Ty jsou samozřejmě citelně limitovány rozměry místnosti, v níž bude škrabadlo umístěno. Obecně platí, že čím je zařízení vyšší, tím lépe, protože skýtá jednak horizontální, jednak vertikální prvky, jež kočky vítají s nadšením.

V případě nákupu vyšších modelů je dobré volit takové, jež jsou osazeny dostatečně stabilní základnou. Jinak totiž může dojít k převržení škrabadla pro kočky a poranění domácího mazlíčka. Ideální samozřejmě je vybírat produkt nabízející kromě místa pro zkrácení drápků i prostor pro odpočinek či pohybovou aktivitu.

Materiál škrabadla pro kočky

Jedním s klíčových atributů, jenž by měl ovlivnit finální rozhodnutí, je i užitý materiál. Ten tvoří rozhodující faktor při určování ceny výrobku. Ty nejlevnější produkty bývají z kartonu, přičemž jejich životnost je velmi omezená. Tvrzený papír se navíc velmi snadno roztrhá, a tak bude údržba domácího mazlíčka doprovázena každodenním úklidem natrhaných cárů kartonu.

Mnohem výhodnější je tak volit škrabadla pro kočky ze sisalu, dřeva, případně odolných látek, jež se ani pod kočičími drápky neroztrhají. Sisalová vlákna je navíc možné obnovit svépomocí, životnost takového modelu je tedy prakticky neomezená. Jednotlivé prvky – hračky, škrabací plochy, sloupky, by měly být vyměnitelné, jelikož se jedná o nejvíce zatěžované části celého zařízení.

Průměr škrabacích sloupků

Velmi důležitá je i mohutnost jednotlivých sloupků, jež kočky využívají k broušení svých drápků. Minimální průměr by měl být 11 cm. Obvykle je totiž možné se na trhu setkat s parametrem okolo 9 cm a méně. Tyto výtvory však dlouho nevydrží, jelikož tlakem kočičích tlapek dojde velmi rychle k jejich oslabení a porušení ve spojích.

Nejlepší škrabadla pro kočky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (18 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář