ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší granule pro psy 2019 – Test a návod jak vybrat

Datum 27.7.2019 Ostatní

V jednom z našich minulých článků jsme se věnovali potravě pro kočky. Druhou velkou skupinu domácích mazlíčků představují nejlepší přátelé člověka – psi. A i ti si zaslouží pravidelný přísun jídla tak, aby byl zaručen jejich zdravý vývoj a dlouhověkost. A stejně jako jejich kočičí protějšky si i pejsci přijdou na své, díky velmi široké nabídce granulí.

V poslední době je trh přesycen nejrůznějšími druhy poživatin určených chlupatým miláčkům. Proto, abyste se při nákupu toho správného druhu krmiva neztratili, připravili jsme pro Vás následující článek. V něm Vám jednak poradíme, jak správně jídlo vybrat, jednak vypíchneme trojici těch nejlepších výrobků, jež je možné v současné době na trhu zakoupit.

  Nejlepší granule pro psy

  Royal Canin Mini Adult 8 kgBrit Premium Adult L 15 kgPurina Pro Plan Medium Puppy Optistart s kuřetem 12 kg
  Royal Canin Mini Adult 8 kgBrit Premium Adult L 15 kgPurina Pro Plan Medium Puppy Optistart s kuřetem 12 kg
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYDobrá stravitelnost
  Malý rozměr granule pro drobnější plemena
  Chuť
  Dobrý poměr cena/kvalita
  Výrazný obsah masa
  Uspokojivá chuť
  Ideální složení pro štěňata
  Skvěle stravitelné
  Rozumná cena
  ZÁPORYNemožnost vakuového uzavření
  Vyšší cena
  Občas problémová stravitelnost
  Výraznější množství pšenice
  Jisté množství pšenice
  Přítomnost některých alergenů
  SHRNUTÍPerfektní volba pro majitele menších plemen, která skvěle chutná a dobře se trávíKvalitní krmivo pro dospělé psy, které je k dispozici za velmi výhodnou cenuTo nejlepší pro citlivá trávicí ústrojí malých štěnat
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Royal Canin Mini Adult 8 kg

  Plemeno: malé | Věk: dospělí | Aktivita: průměrná | Obsah bílkovin: 27 % | Druh masa: kuřecí | Hmotnost: 8 kg | Přibližná cena: 670 Kč

  Klady
  • Dobrá stravitelnost
  • Malý rozměr granule pro drobnější plemena
  • Chuť
  Zápory
  • Nemožnost vakuového uzavření
  • Vyšší cena

  Pro nejmenší miláčky je dobrou volbou krmivo Royal Canin Mini Adult 8 kg. To je určeno všem dospělým zástupcům těch nejdrobnějších druhů pejsků a představuje vyvážený přísun živin a vitamínů.

  Největším pozitivem je velmi snadná stravitelnost granulí a jejich drobné rozměry. Drobným čelistím zvířat tak nečiní jejich rozkousání sebemenší problém. Potěší i dobrá chuť, díky čemuž nečiní problém zvíře do jídla přinutit.

  Nejvýraznějším problémem je potom nemožnost vakuového uzavření balení po jeho otevření. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké množství poživatiny, může být následná manipulace s ním problematická, a rovněž je nutné jej umístit mimo dosah zvířete. Nevýhodou je i poněkud vyšší cena výrobku.

  Celkově se však jedná o vynikající produkt, jenž zajistí dokonalou výživu nejdrobnějších plemen. Jejich majitelé se tak nemusí bát, že by jejich domácímu mazlíčkovi něco scházelo.

  Recenze: Brit Premium Adult L 15 kg

  Plemeno: velké | Věk: dospělí | Aktivita: průměrná | Obsah bílkovin: 26 % | Druh masa: kuřecí | Hmotnost: 15 kg | Přibližná cena: 750 Kč

  Klady
  • Dobrý poměr cena/kvalita
  • Výrazný obsah masa
  • Uspokojivá chuť
  Zápory
  • Občas problémová stravitelnost
  • Výraznější množství pšenice

  Druhým výrobkem našeho přehledu je krmivo Brit Premium Adult L 15 kg. Jeho hlavním pozitivem je především velmi dobrý poměr cena/kvalita, kdy za stále ještě vcelku rozumný finanční obnos dostane zákazník pro svého pejska dobrou zásobu stravy.

  Největší výhodu představuje zhruba 40 % obsah masa v balení, přičemž přes 20% činí dehydratované pravé kuřecí. Díky tomu se vyznačují granule uspokojivou chutí, jež potěší většinu domácích mazlíčků.

  Zásadním nedostatkem je však občas se vyskytující problémová stravitelnost granulí. Ta zapříčiňuje, že pro některé domácí mazlíky je strava zcela nevhodná. Mezi klady se neřadí ani vyšší obsah pšenice, jež může napomáhat rozvoji alergií a navíc zvyšuje chuť na jídlo.

  Sečteno a podtrženo, balení granulí od firmy Brit je vhodnou alternativou pro většinu větších psích plemen, ačkoliv ani požívání tohoto krmiva není bez problémů.

  Recenze: Purina Pro Plan Medium Puppy Optistart s kuřetem 12 kg

  Plemeno: střední | Věk: štěně | Aktivita: průměrná | Obsah bílkovin: 30 % | Druh masa: kuřecí | Hmotnost: 12 kg | Přibližná cena: 970 Kč

  Klady
  • Ideální složení pro štěňata
  • Skvěle stravitelné
  • Rozumná cena
  Zápory
  • Znatelné množství pšenice
  • Přítomnost některých alergenů

  Nejnáročnějšími jedlíky jsou štěňata, kterým je určeno balení Purina Pro Plan Medium Puppy Optistart s kuřetem 12 kg. Právě drobečkům středních plemen poskytne ideální základ pro zdravý a rovnoměrný rozvoj.

  Významná je i jejich snadná stravitelnost, jelikož nijak zvlášť nezatěžují stále ještě ne zcela vyvinutý trávicí systém pejsků. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že požadovaná cenovka je vcelku značná, vzhledem k tomu, že se jedná o specificky navržené krmivo s ohledem na potřeby štěňat, opak je pravdou.

  Negativem je potom přítomnost vcelku velkého množství pšenice a přítomnost některých alergenů, jež mohou způsobit především jedincům s vrozenou vadou problémy.

  Výrobek od firmy Purina splňuje vše, co by štěňata a jejich páni mohli od granulí očekávat. Za danou cenu totiž nabízejí perfektně namíchaný koktejl, jenž zaručí rychlý růst mladého jedince.

  Nejprodávanější krmivo pro psy podle Heureky

  Jak správně vybrat granule pro psy?

  Nejdůležitější volbou, je výběr poživatin s tím správným složením, od něhož se samozřejmě odvíjí i cena produktu. Důležité je při nákupu zvážit i věk zvířete a velikost plemene, jelikož každé zvíře potřebuje odlišné dávkování i rozměry jednotlivých granulek. Podstatnou roli hraje rovněž i aktivita domácího mazlíčka. Důležité je také vybrat si tu správnou značku potravy a neorientovat se příliš podle televizních spotů.

  Kritéria výběru

  Složení krmiva

  Základním kritériem, podle kterého je potřeba se při nákupu jednotlivých balení řídit, je složení granulí. Pes je masožravec, tudíž by tou nejvýznamnější a nejčetněji zastoupenou položkou na obalu, mělo být maso. Významnou roli hraje ovšem i obsah tuků, sacharidů a vitamínů, hrajících klíčovou roli v celkovém zdravotním stavu čtyřnohého miláčka.

  Naproti tomu platí, že čím méně rostlinných složek se v granulích vyskytuje, tím lépe. Kukuřice, sója a pšenice pak mohou jednak způsobovat zvířeti trávicí obtíže, jednak se mohou nepříjemně podepsat na jeho dlouhodobém zdravotním stavu a stát se i zdrojem nejrůznějších alergií.

  V následující tabulce je možné se seznámit s ideálním procentuálním zastoupením jednotlivých složek potravy:

  Složka potravyMíra zastoupení
  Bílkoviny20 – 30 %
  Tuky9 – 15 %
  SacharidyMinimální množství
  Vláknina2 – 5 %
  VitamínyA, D, E, C, B, vápník, fosfor, sodík, draslík, síra

  Ideální míra vlákniny roste s celkovou hmotností zvířete. Pro obézní psy se doporučuje hranice okolo 20 %. Ta zaručí, že postupně dojde k redukci váhy a zajistí dobrou průchodnost střev a vyprazdňování stolice.

  Věk zvířete

  Zásadním atributem pro výběr té správné stravy, je také věk psa. Specifické jsou především nároky štěňat a naopak starých psů, jež se odráží i ve skladbě krmiv určených pro daný druh.

  Štěňata si vyžadují vyšší množství masa. V tomto případě je nutné se zaměřit na to, aby se jednalo o skutečný masový produkt, ne jen masokostní moučku či ostatní výrobky z masa. Obsah bílkovin by se měl pohybovat okolo 27 %. Při přechodu na krmivo pro dospělé je třeba mít na paměti především odlišný věk dospívání jednotlivých druhů. Zatímco malá plemena dosahují dospělosti až okolo 1 roku věku, obří druhy pejsků vyžadují dřívější krmení speciálními typy granulí.

  Druhou specifickou kategorií jsou postarší psi. Seniorský věk začíná okolo 7. roku zvířete malých a středních plemen, v případě velkých druhů již v 5. roce věku. Zde je nutno zohlednit především klesající fyzickou aktivitu mazlíčků a volit raději stravu nižších energetických hodnot tak, aby nedošlo k ztloustnutí zvířete. Velkou roli též hrají minerální látky, ovlivňující správné fungování pohybového aparátu.

  Velikost plemene a aktivita

  Obecně platí, že velikost zvířete nikterak neovlivňuje druh stravy, kterou bude schopné pozřít a zpracovat. Jediným výraznějším problémem může být rozměr jednotlivých granulek. Právě proto není vhodné dávat výrobky určené těm největším plemenům psíkům drobných rozměrů. Jejich čelisti totiž mohou být nedostatečné k tomu, aby je zvládli bez problémů rozkousat.

  Aktivita psa stojí a padá právě s jeho velikostí. Zatímco ty nejmenší druhy psů bývají nejaktivnější, obří plemena patří spíše mezi za línější zvířata. I těmto podstatným faktům je třeba výběr té správné stravy přizpůsobit.

  Značka

  Při nákupu je rovněž dobré nenechat se ovlivnit líbivými televizními reklamami na některé druhy krmiv. Obvykle se jedná o nepříliš kvalitní produkty, které se snaží chybějící složení nahradit líbivou prezentací. Nejlepšími výrobky bývají krmiva vyrobená ve Velké Británii, Německu či Nizozemí.

  Nejprodávanější krmivo pro psy podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 1.0 (1 hlas)

  Podobné články