ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Antiviry

19. 4. 2023 aktualizováno

S masivním rozšířením internetu se podstatná část našich životů přesunula na síť. Ať se jedná o práci, zábavu nebo vzdělávání, stačí mnohdy jedno kliknutí, abyste pohodlně zařídili všechno, co potřebujete. Jenže opatrnosti není nikdy dost! I v internetovém světě číhají nebezpečí, která vás mohou připravit nejen o peníze, ale i o pověst nebo přátele. Z toho důvodu přišly chytré hlavy s protizbraní, jimiž jsou antivirové programy.

Přehledu těch nejlepších bezpečnostních aplikací současnosti věnujeme následující článek. Podíváme se na zoubek pětici těch nejoblíbenějších od společností Avast, AVG, Eset, Norton a Kaspersky. Pro potřeby recenzí jsme zvolili vždy první placenou verzi. Jako vždycky vás čeká i přehled těch nejdůležitějších kritérií pro správný výběr programu.

Nejlepší antivir

Český antivir s vysokou účinností detekce a eliminace internetových hrozeb.

Dobrá alternativa

Spolehlivý a snadno ovladatelný antivir, s pár drobnými chybami.

Spolehlivý, ale pomalejší

Další velmi spolehlivý antivir, který je však pomalejší a krapet dražší.

Srovnání antivirů

Avast Internet Security AVG Internet Security Eset Internet Security Norton Security Standard Kaspersky Internet Security
antivirové programy recenze: AVAST Internet Security AVG Internet Security Eset Internet Security Norton Security Standard Kaspersky Internet Security
Pořadí 1.
2.
3.
4.
5.
Cena na 1 rok 1 390 Kč 1 690 Kč 740 Kč 1790 Kč 800 Kč
Účinnost skeneru Vysoká Vysoká Vysoká Vysoká Vysoká
Účinnost rezidentního štítu Vysoká Vysoká Vysoká Vysoká Vysoká
Hardwarové nároky Nízké Nízké Nízké Střední Nízké
Telefonická podpora v češtině × × ×
Obsluha Snadná Snadná Snadná Náročnější Snadná
Ochrana online plateb
Firewall
Spráce hesel × × ×
Zabezpečení webkamery ×
AntiSPAM ×
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu V současné situaci nedoporučujeme

Recenze nejlepších antivirů

Recenze AVAST Internet Security

antivirové programy recenze: AVAST Internet Security

Klady
  • Vysoká účinnost
  • Kvalitní skener
  • Herní mód
  • Aktivní kontrola Wi-Fi
Zápory
  • Nutnost stažení oddělené mobilní aplikace
  • Neustálá upozornění

Jedna z největších firem zabývající se vývojem antivirového softwaru sídlí v českých luzích a hájích. Jde o značku Avast, která se doslova z obýváků svých zakladatelů propracovala až do elitní společnosti. Základní kámen úspěchu spatřujeme zejména ve vysoké účinnosti detekce i eliminace hrozeb, přesahující v testech magickou hranici 95 %.

Stalo se vám, že přeci jen nějaká ta mrška proklouzla? Svěřte se výbornému skeneru, který ji rychle nalezne a efektivně zlikviduje. Výhoda Avast Internet Security spočívá v takřka dokonalém herním módu, jenž spíná automaticky po spuštění jakékoliv hry. Jednak snižuje nároky na výpočetní výkon, jednak poskytuje ochranu internetového připojení a dat v reálném čase. Totéž můžeme říci i o zabezpečení routerů a WiFi obecně. Smutnou pravdou je, že valná většina výrobců antivirů na tuto oblast vůbec nepamatuje.

Jestliže chcete chránit současně i svůj mobilní telefon, musíte příslušnou aplikaci stáhnout odděleně od hlavního počítačového programu. Agresivní politika společnosti se projevuje hlavně v neustálém vyskakování různých oken a upozornění varujících před hrozbami. Firma v nich neopomene připomenout, že až s nejdražším balíčkem se nemusíte ničeho obávat.

Recenze AVG Internet Security

antivirové programy recenze: AVG Internet Security

Klady
  • Pravidelné aktualizace
  • Výrazná spolehlivost
  • Snadné ovládání
Zápory
  • Vtíravé reklamy
  • Podpora v anglickém jazyce

Dalším antivirem, který má na trhu své pevné místo, je AVG Internet Security. Česká společnost se v roce 2016 stala součástí firmy Avast. I přesto si její produkt zachoval významnou část své původní identity. Není tedy divu, že dodnes vystupují oba systémy jako samostatné jednotky, které zastřešuje jediný vlastník.

Velkou výhodu spatřujeme ve spolehlivosti, která i v tomto případě dosahuje 90 %. Díky tomu se nemusíte bát, že by vás program zásoboval falešnými alarmy nebo naopak neupozornil na skutečnou hrozbu. Ovládání je velice jednoduché a všechny klíčové operace lze zpustit prakticky stiskem jediného tlačítka. Za samozřejmé považujte i pravidelné aktualizace reagující promptně na objev nových virů.

Výše zmíněná agresivní politika Avastu se bohužel projevuje i v chování AVG. Počítejte proto s neustálým vyskakováním různorodých oken upozorňujících na hrozby a nutnost dokoupení dodatečných balíčků, ačkoliv již první placená verze plně dostačuje. Jedincům nevládnoucím cizími jazyky jistě neudělá radost ani fakt, že podpora je pouze v angličtině.

Recenze ESET Internet Security

antivirové programy recenze: ESET Internet Security

Klady
  • Dlouhá tradice
  • Přehledné rozhrání
  • Vynikající výsledky
  • Podpora češtiny
  • Škálovatelnost
Zápory
  • Delší doba skenování

Pamatujete si ještě legendární NOD32? Vězte, že se toto označení dodnes zachovalo jako pojmenování nejnižší placené verze jednoho z nejlepších bezpečnostních programů od slovenské společnosti ESET. Balíček Internet Security představuje jen jeho výrazně vylepšenou verzi nabízející celou řadu funkčních doplňků.

Výsledky testů řadí antivirus od společnost ESET na naprostý vrchol co do spolehlivosti detekce a efektivity odstranění škodlivých programů. V přehledném rozhrání naleznete všechno, co potřebujete i v případě, že si zrovna příliš s počítačem nerozumíte. Za samozřejmou považujte podporu českého jazyka nejen v nabídce ale i u uživatelské podpory. Třešničku na dortu představuje možnost si prakticky všechna nastavení plně přizpůsobit dle svých preferencí.

Drobnou vadu na kráse spatřujeme v delší době skenování. Zejména kontrola celého disku trvá poměrně dlouho a slabší systémy nepříjemně zatěžuje. Pro provedení hloubkové kontroly proto zvolte dobu, kdy zařízení nebudete muset vůbec využívat.

Recenze Norton Security Standard

Antivirové programy recenze norton

Klady
  • Spolehlivost
  • Podpora českého jazyka
  • Bohaté možnosti výběru licencí
  • Nízké hardwarové nároky
Zápory
  • Menší škála funkcí
  • Delší instalace
  • Obtížná orientace v nabídce
  • Nároky na volné místo

Pojďme se teď na chvíli přesunout do Spojených států, kde má své sídlo společnost Symantec Corporation. Její antivirový program Norton patří dlouhodobě mezi nejlepší na trhu a ve valné většině testů se chlubí nejvyššími hodnoceními a zlatými medailemi.

Radost udělá i podpora v českém jazyce. Při nákupu placené verze dostanete na výběr hned několik možností lišící se počtem zařízení, na která aplikaci nainstalujete a dobou trvání předplatného. Záleží tak pouze na vašich potřebách. Norton Antivirus taktéž patří mezi programy vyznačující se vůbec nejnižšími nároky na výpočetní výkon. Zpozornět by měli hlavně majitelé slabších sestav, pro něž představuje velmi zajímavou alternativu.

Za zmínku stojí užší paleta funkcí placené verze oproti konkurenci. Počítat tak musíte s omezenou rodičovskou kontrolou a správcem hesel. Instalace zabere poměrně dlouhou dobu a program též vyžaduje ne zrovna málo volného místa na disku. Hlavně v počátcích možná budete mít problém s orientací v nabídce plné přehledů a grafů. V momentě, kdy vám ovládání přejde do krve, oceníte bohatou zásobu dat, jimiž vás antivirus zásobuje.

Nejprodávanější antiviry dle Heureky

Jak správně vybrat antivirus

Při nákupu odpovídajícího antivirového programu sehrává roli hned několik kritérií. V prvé řadě berte ohled na druh škodlivých aplikací. Zvažujte i úroveň skeneru, rezidentního štítu a rychlost aktualizací. Ověřte si uživatelskou přívětivost programu, jeho hardwarové nároky a dostupnost podpory. Vzhledem k tomu, že mnohé společnosti nabízejí i placené verze, promyslete si dobře, zda jejich služeb využijete.

Druhy škodlivých programů

Malware, adware, ransomware, spyware. Pod těmito a mnoha dalšími označeními naleznete různé druhy škodlivých programů. Každý z nich sleduje trochu jiné úkoly, přičemž většinu z nich univerzální antivirové programy zvládají detekovat a eliminovat. V následující tabulce naleznete přehled těch nejvýznamnějších typů nepřátel a popis jejich chování:

Typ škodlivého programu Princip fungování
Malware Škodlivý software (červ, trojský kůň, rootkit), utajený vstup do počítače, nutná aktivita ze strany uživatele
Ransomware Program, který zašifruje cenná data uživatele a navrátí je po zaplacení výkupného hackerům
Spyware Program získávající citlivé údaje uživatele bez jeho vědomí, řídí zacílení reklam, obvykle způsobuje jejich neřízené zobrazování
Adware Software neustále zobrazující reklamy, standardně instalován jako součást „normální“ aplikace
Phishingové útoky Podvodný programy určené k zisku nejcitlivějších osobních údajů, obvykle bývají součástí mailů

Výše zmíněná tabulka slouží pouze jako rámcový přehled nejdůležitějších skupin. Existuje velké množství škodlivých programů stojících na rozhraní různých skupin. Mnohdy se vlastnosti jednotlivých škůdců doplňují – kupříkladu trojský kůň otevře cestu, přes níž hacker do počítače propašuje ransomware nebo spyware plnící jiná zadání.

Kromě programů jsou nebezpečné také webové hrozby a síťové útoky. Zatímco první jmenované bývají nejčastěji ve formě dokonalých kopií skutečných webovek bank a dalších institucí určených k zisku hesel a dalších údajů klientů, druhé jmenované představují přímý útok hackerů, jehož cílem bývá přehlcení serverů nebo zisk cenných údajů a hesel.

Skener a rezidentní štít

Skener a rezidentní štít jsou dvěma hlavními zbraněmi, jimiž jsou nejlepší antiviry vybaveny. Skener aktivně pátrá po hrozbách, které se již na disku nacházejí, a stará se o jejich likvidaci. Jeho efektivita musí činit alespoň 90 %, abyste měli dostatečnou jistotu, že vaše zařízení nebude obsahovat žádnou škodlivou havěť. Dobře si ověřte, zda kvalita neklesá při výpadku připojení k síti. Mnohé programy totiž při práci přistupují ke knihovnám uloženým na webu, a když se octnou na suchu, jejich účinnost radikálně klesá.

Jestliže má skener pod palcem oblast samotného pevného disku, rezidentní štít představuje online ochranu. Neustále monitoruje veškerou činnost uživatele na internetu i v počítači a podaří-li se mu nějakou neplechu odhalit, okamžitě reaguje. Jeho účinnost musí dosahovat alespoň 80 %, aby bylo možné antivirový program považovat za efektivní.

Rychlost aktualizací

Dočetli jste se o existenci nové, doposud neznámé, hrozby? Zjistěte, kolik času uplyne, než váš antivirus získá potřebnou aktualizaci, aby jí mohl účinně čelit. Kvalitní výrobci standardně reagují v horizontu několika hodin, neboť jsou si vědomi, že během každé ztracené minuty může dojít k napadení neadekvátně chráněného počítače.

Uživatelská přívětivost

Jestliže nejste příliš zdatní v oblasti IT, věnujte odpovídající péči uživatelské přívětivosti antiviru. Zatímco ovládání některých aplikací přejde do krve během několika sekund, u jiných se ve spleti nabídek a možností na první pohled vůbec nevyznáte. V každém případě byste měli po několika desítkách minut studia přesně vědět, co váš antivirus dovede, a k čemu slouží která funkce.

Rozhodli jste se dát přednost jinému systému, který lépe odpovídá vašim požadavkům? Dejte si pozor na stopy, které program zanechává. Ty mohou přetrvat i dlouho po smazání aplikace a způsobovat nemalé problémy.

Hardwarové nároky

Nainstalovali jste nový antivirový program a rázem máte problém vůbec otevřít okno prohlížeče? Patrně se jedná o aplikací, která ke svému chodu vyžaduje výraznou porci výpočetního výkonu. V optimálním případě by neměla být činnost antiviru vůbec znát, a to ani při aktivní práci skeneru. Zatímco starší verze potřebovaly k hloubkové kontrole i několik hodin, nejnovější systémy si se vším poradí během několika desítek minut.

Podpora

Při ztrátě dat nebo zjevných infekcích rozhoduje mnohdy každá minuta. I proto se vyplatí vědět, že se můžete někam obrátit s dotazem nebo žádostí o řešení problémů. Valná většina největších hráčů na trhu podporuje kromě klasické emailové adresy také přímou mobilní infolinku nebo live chat. V ideálním případě jsou operátoři k dispozici 24 hodin denně, a tak mohou svou radou a zásahem pomoci napáchané škody co nejvíce omezit.

Antivirové programy placené nebo zdarma?

Zaujala vás nabídka dodatečných placených funkcí? Myslíte si, že jako zkušený uživatel se nemáte čeho bát? Zkušenosti mnohých ovšem jasně říkají, že z placené verze přeci jen pomáhají zamezit obrovským škodám a jsou ve svém důsledku úspornější. Kromě standardních funkcí, jimiž jsou vybaveny i bezplatné antivirové programy, totiž nabízejí také správce hesel, pokročilejší skenery, ochranu proti spamu a krádežím citlivých údajů.

Máte-li na pevném disku uloženo nemalé množství důležitých dat a pracujete-li s citlivými údaji, doporučujeme raději investovat a zakoupit si placenou verzi antiviru.

Nejprodávanější antivirové programy dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (10 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář