ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Rady a tipy

Jak kreslit na tabletu – Jak začít s digitálním malováním

20. 10. 2022 aktualizováno

Ať už se věnujete umění profesionálně, nebo vás jen baví kreslení a malování, možná jste již přemýšleli nad tím naučit se malovat také digitálně. Na první pohled to může být docela složité, ale pravda je, že tomu stačí přijít na kloub a brzy budete moci vytvářet propracované ilustrace, které ale neztratí váš autorský rukopis. Nejjednodušší je začít s digitálním malováním na tabletu. Používají se k tomu grafické tablety a speciální pera. Uvidíte, že malování bude velmi podobné tomu na papír, jen výsledky budou v digitální formě a možnosti prakticky neomezené.

Jak začít s digitálním malováním?

První otázkou, kterou byste si měli položit před tím, než se do grafické tvorby na tabletu pustíte, je, zda-li je to opravdu něco pro vás. Ne každému tvorba na tabletu sedne a mohli byste poté litovat koupě drahého vybavení. Ideální je, pokud znáte někoho, kdo takový tablet má a na pár dní vám ho půjčí. Budete si tak moci vyzkoušet, jestli vás digitální malování baví a jak vám jde. Potom je ideální přihlásit se na nějaký kurz digitálního malování, kde vám pomohou zvládnout základní funkce a osvojit si techniky. Pokud dobře zvládáte kreslení na papír, uvidíte, že s tabletem se naučíte velmi rychle.

Následuje samozřejmě koupě vhodného tabletu. Ty nejlepší tablety na kreslení jsou obvykle opravdu drahé, ale ke kreslení můžete využít i levnou verzi do začátku. Dobrou volbou mohou být také iPady, které mohou posloužit i k jiným účelům než jen na malování. Pokud vás tedy digitální kreslení omrzí, určitě nebudete koupě litovat tolik jako u klasického tabletu. Jakmile máte vše potřebné, je načase se posadit ke stolu a začít trénovat…

Nejlepší grafický tablet

Jaké jsou rozdíly mezi malováním na papír a na tablet?

Možná se ptáte, jaké hlavní rozdíly na vás čekají při přechodu z malování na papír k digitální tvorbě. To se liší poměrně výrazně podle toho, jaký grafický tablet máte. Pokud si vyberete tablet bez zobrazovače, který je samozřejmě levnější, neuvidíte vaši tvorbu přímo před sebou, takže může být někdy obtížnější práci zkoordinovat. Důležitá je také velikosti grafického tabletu, protože na opravdu malém tabletu nikdy nebudete mít stejný pocit z malování jako na velkém plátně. Každý materiál kreslící plochy také reaguje jinak než papír. Ideální je vyzkoušet si jednotlivé materiály přímo v prodejně a zjistit, jaký vám vyhovuje nejvíce.

Jak vybrat správný tablet?

Pokud jste se rozhodli naplno se ponořit do digitálního malování a ilustrací, leží před vámi náročný úkol. Vybrat si co nejlepší tablet, který vám umožní přenést na obrazovku všechny vaše nápady a originální motivy. Na co byste se tedy při výběru nejlepších grafických tabletů měli zaměřit?

Nejdůležitější otázkou je, jestli si vybrat tablet se zobrazovačem nebo bez něj. Tablety se zobrazovačem jsou obvykle o něco dražší, ale zároveň rovnou vidíte to, co kreslíte. U tabletu bez zobrazovače uvidíte svou kresbu jen v počítači, ale ne přímo pod rukou.

Nejlepší grafický tablet

Pozor byste si měli dát zejména na kompatibilitu tabletu s počítačem, který budete chtít používat pro zobrazování hotového dílka. Důležitá je také výš zmiňovaná velikost kreslící plochy a rozlišení snímače, které udává, jak moc přesná a jemná vaše kresba bude. Velkou pozornost věnujte také peru. Ne každé pero je totiž stejné. Důležité je samozřejmě to, aby vám pero sedělo dobře do ruky, ale pozor si dejte i na citlivost a úrovně tlaku. Kvalita pera totiž může poměrně výrazně ovlivnit to, jak budou vaše výsledné kresby a malby vypadat.

Kreslící tablety se velmi liší také podle ceny. Koupit si můžete jednoduchý tablet se základními funkcemi za několik set korun, nebo se můžete rozhodnout investovat do elektroniky, která vám vydrží mnoho let a budete ji používat i pro výdělečnou činnost. To je na zvážení každého, ideálně se poraďte s odborníkem a dalšími lidmi, kteří se pohybují v oboru. Třeba zjistíte, že na vaši tvorbu stačí levnější a jednoduší tablet, který poskytne stejné výsledky jako jeho dražší sourozenec.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář