Paralyzér je užitečné zařízení, které komukoliv umožní cítit se bezpečněji. Při noční vycházce s paralyzérem v kapse máte rázem lepší pocit. V našem testu se podíváme na představení paralyzéru, jaké existují varianty či které parametry sledovat při výběru. V kategorii nejlepší paralyzér s ohledem na poměr cena/výkon doporučujeme praktický ESP Scorpy Max.
Elektrický paralyzér s vysokým výkonem, silným výbojem a ochranným poutkem.
Paralyzér s obranným sprejem, který vyniká vysokým výkonem. Je vybavený bezpečnostní pojistkou.
Tento model je ukázkou skvělé kvality za sympatickou cenu. Pěkně sedí v ruce.
Nejlepší paralyzéry
Recenze ESP Power Max – paralyzér s bezpečnostním vypínačem a poutkem
Napětí: 500 kV | Rozměry: 29 × 6 cm | Hmotnost: 240 g | Napájení: alkalické baterie | Přibližná cena: 1 300 Kč
- Vysoký výkon
- Silný elektrický výboj
- Zajišťovací bezpečnostní vypínač
- Poutko se zajišťovacím kolíkem
- Vyšší napájení
- Větší rozměry
- Vyšší hmotnost
Elektrický paralyzér ESP Power Max vyniká především vysokým výkonem, který má díky napětí 500 kV. K vyššímu výkonu napomáhá také napájení pomocí dvou 9V alkalických baterií, zatímco méně výkonné typy jsou napájeny jen jednou baterií. Prostřednictvím těchto vlastností vás dokáže ochránit silným elektrickým výbojem, který dokáže útočníka zneškodnit i přes silnou vrstvu oblečení nebo jen při lehkém dotyku s jeho tělem. Výboj nezanechává na útočníkovi žádné fyzické ani psychické následky.
Paralyzér ESP Power Max je vybaven bezpečnostními prvky zajišťujícími ochranu uživatele. Před nechtěným elektrickým výbojem chrání zajišťovací bezpečnostní vypínač. Opatřen je navíc poutkem s pojistným kolíkem. Pokud máte paralyzér zavěšen na ruce a útočník vám ho vytrhne z poutka, dojde po vytažení pojistného kolíku k nefunkčnosti paralyzéru. Útočník pak nemůže přístroj použít proti vám.
Nevýhodami mohou být větší rozměry paralyzéru, vyšší hmotnost a trochu vyšší cena. Tyto drobné nevýhody jsou ale kompenzovány vysokým výkonem, vynikající ochrannou pomocí silného elektrického výboje a skvělými bezpečnostními funkcemi, které ochrání samotného uživatele před nechtěným zasažením výbojem. Pro náročné uživatele i profesionální použití je tento paralyzér skvělou volbou.
Recenze ESP Scorpy Max – paralyzér s obranným sprejem
Napětí: 500 kV | Rozměry: 21 × 6,5 cm | Hmotnost: 350 g | Napájení: alkalické baterie | Přibližná cena: 1 290 Kč
- Vysoký výkon
- Pojistka
- Obranný sprej
- Ergonomický úchop
- Vyšší hmotnost
Tento paralyzér od české firmy ESP je určený jak pro civilisty, tak i pro profesionály, jako jsou strážci objektů, bezpečnostní firmy a další. Nabízí dvě možnosti obrany – tou první je klasický paralyzér a druhou obranný sprej s dosahem 2 metry. Paralyzér Scorpy Max je navíc vybaven poutkem s bezpečnostní pojistkou, která zabrání tomu, aby vám paralyzér někdo vytrhl z ruky a použil ho proti vám.
Tento paralyzér vyniká vysokým výkonem, který zajišťuje napětí 500 kV. Napájení probíhá dvěma 9V alkalickými bateriemi. Díky vysokému výkonu dokáže výboj proniknout i přes oblečení. Krátký zásah na půl sekundy způsobí útočníkovi svalovou křeč, zatímco přiložení po dobu až 5 sekund ho pošle na zem a způsobí mu na několik minut šok a ztrátu orientace. Přístroj samozřejmě splňuje bezpečnostní normy a nezanechává žádné psychické ani fyzické následky.
Plast, ze kterého je tento paralyzér vyrobený, je vysoce pevný a odolný Díky ergonomickému designu se dobře drží a neklouže a natočená horní část usnadňuje manipulaci při obraně. Jedná se proto o velice kvalitní model, který poslouží i profesionálům. Za silný výkon se však platí vyšší hmotností 350 g i poměrně velkými rozměry. Přesto se jedná o paralyzér s výborným poměrem cena/výkon.
Recenze ESP POWER 200 – výkonný paralyzér pro efektivní sebeobranu
Napětí: 200 kV | Rozměry: 16,1 × 5,5 cm | Hmotnost: 215 g | Napájení: alkalická baterie
- Příznivá cena
- Kompaktní rozměry
- Pojistka
- Nižší výkon
Paralyzér od firmy ESP je vyrobený v České republice a patří mezi jistotu, která vás spolehlivě ochrání. Jeho výkon nepůsobí tak monumentálně, ovšem pro běžné použití naprosto postačí. Budí respekt už jen při pohledu na něj. Tento model je vybaven poutkem s pojistným kolíkem. Poutko si stačí navléci na ruku a pokud vám útočník paralyzér vyškubne z ruky, přestane být paralyzér funkční.
Konstrukce elektrického paralyzéru ESP POWER 200 se ničím nevymyká oproti stejně drahé konkurenci. Tělo paralyzéru je vyrobeno z kvalitního a pevného plastu. Horní část s elektrodami je natočena do strany pro lepší manipulaci při útoku. Díky zahnutému tvaru se také příjemně drží. Kromě kontaktních elektrod nechybí ani ty testovací.
Do spodní části zařízení se vkládá 9V alkalická baterie, která se stará o chod přístroje. Výrobce uvádí, že při nečinnosti vydrží baterie zhruba 4 roky. Ovládání celého zařízení je velmi snadné díky posuvnému tlačítku pro zapnutí a vypnutí. Spoušť pro elektrický výboj pak lze snadno nahmatat ukazováčkem. Navzdory nižšímu výkonu patří produkt stále ke špičce. Za rozumnou cenu získáte spolehlivou ochranu pro krizové situace.
Nejprodávanější elektrické paralyzéry podle Heureky
Jak vybrat paralyzér
Bezpečnost a ochrana vás i vašich blízkých je důležitá. Člověk se zkrátka rád cítí v bezpečí, a proto je dobré popřemýšlet o užitečných pomůckách, které bezpečnost zajistí. Nemusíte si hned zajišťovat zbrojní průkaz. Velmi účinným a legálním obranným prostředkem je elektrický paralyzér nebo nesprávně taser.
Tato zařízení jsou v USA označována jako stun gun. Běžný obyvatel je díky paralyzéru schopný reagovat na nečekané útoky z okolí. Tyto omračující zbraně typu taser se však používají i v různých profesích. Využijí je třeba ozbrojené složky pro zpacifikování pachatele, pracovníci bezpečnostních agentur, eskorta převážející velké množství peněz apod. Použití se však nemusí omezit pouze na člověka. Speciálními paralyzujícími obušky se nechá popohnat dobytek nebo lze použít elektrický paralyzér na psy a další agresivní zvířata.
Jak funguje elektrický paralyzér a tejzr? Princip spočívá v zesílení slabšího vstupního napětí z integrované baterie na vysoké napětí výstupní. Zesilovací obvod násobně zvýší napětí, ale elektrický proud je nízký. Maximální proud je omezen na 10 mA, většina paralyzérů a taserů má však kolem 3 – 6 mA. Díky vysokému napětí tedy efekt pocítí útočník i přes vrstvu oblečení, ale nízký proud zamezí fatálním následkům.
Obecné rozdělení paralyzérů
V základu můžeme jako paralyzér označit trojici konkrétních typů zařízení.
Elektrický paralyzer
Typický paralyzér se skládá z napevno připevněných elektrod k tělu přístroje. Mezi nimi je volný prostor. Přes tyto elektrody prochází elektřina a elektrický proud zasáhne útočníka, který má část těla mezi elektrodami. Elektrodami prochází proud po stisknutí tlačítka, funguje tedy podobně jako spoušť na střelné zbrani.
Taser
Tzv. taser (vyslovováno jako tejzr) útočníka ochromí stejným účinkem. Rozdíl oproti paralyzéru je tu však prezentován možností vystřelit elektrody do dálky na vodivých drátech. Obyčejně je možné dosáhnout až do vzdálenosti 4 – 6 metrů. Jde tedy vlastně o elektrický paralyzér na dálku. Zaútočit můžete z bezpečné vzdálenosti. Nevýhodou je však nutnost připravit tejzr pro další výstřel smotáním vystřelených elektrod. Ve světě jsou kromě vzhledu pistole běžné rovněž kombinace baterka s taserem. Podle zákonů České republiky však nemůže civilní osoba tejzr u nás použít, jde již o střelnou zbraň kategorie A.
Kapalinový paralyzer
Tento druh paralyzéru se podobá taseru. Opět je s ním možné zasáhnout útočníka na dálku. Změnou je zde to, že elektrický proud není veden vystřelovacími dráty, nýbrž kapalinou. Aby kapalina dobře vedla elektrický proud, jde o směs vody, soli a jiných vodivých přísad. Odpadá zde nevýhoda taseru, kdy je nutné před dalším použitím nutné dráty namotat a taser připravit. Stříkat kapalinu lze opakovaně, ovšem nutností je mít nádržku s kapalinou při sobě. To samo o sobě rozhodně není záležitostí kompaktního přenášení kapalinového tejzru.
Vzhled paralyzéru (baterka, krabička, vycházková hůl…)
V kategorii paralyzérů se nabízí překvapivě mnoho možností, mezi kterými vybírat. Výrobci jsou vynalézaví a předkládají produkty různě maskované za předměty denní potřeby. Pro maximální bezpečí je ideální nosit paralyzér po ruce. Zároveň však jistě nechceme přilákat pozornost útočníka dříve, než to je nutné. Určité maskování paralyzéru či taseru je rozhodující výhodou, kterou nad agresorem můžete mít. Paralyzér ukrytý v baterce nepůsobí nijak nápadně a může postačit k tomu, abyste se při noční procházce cítili chráněni. Zajímavá je jistě integrace vodivých elektrod do tzv. boxera.
Klasické konstrukce paralyzéru jsou protáhlé, občas mají sklopený konec s elektrodami. V naprosté většině případů se vyrábí v nenápadném černém provedení, takže pozornost nepoutají. Mezi speciality, mimo již zmíněné baterky s paralyzérem, patří maskování do vycházkové hole. Opět jde o skvělé spojení s běžným vybavením potřebným při chůzi. Moment překvapení zde bude hrát ve váš prospěch. V rukou starších lidí jde o nenápadný a praktický doplněk, který jim může ochránit jejich cennosti před chtivými zloději. To je také jeden z důvodů, proč si koupit paralyzér.
Vlastnosti paralyzeru (napětí, výboj, baterie, výdrž)
Pro napětí elektrického proudu vycházejícího z paralyzéru platí, že čím vyšší, tím lepší. Nejsilnější elektrický paralyzér má počet voltů v milionech. Určitě by to alespoň mělo být ve stovkách tisíc voltů. To je třeba znatelně více než u elektrických ohradníků. Jedině tak je šance, že útočník skutečně pocítí elektrický úder a při delším kontaktu s elektrickým paralyzérem bude ochromen. Je tím zasažena jeho svalová a nervová soustava.
Výrobci často uvádí následující efekt paralyzéru dle doby omračování:
0,5 sekundy | krátký úder, který útočníkovi způsobí svalovou křeč |
1 – 2 sekundy | střední úder, způsobí pád útočníka na zem a chvilkový otřes |
3 – 5 sekund | plný úder, způsobí pád útočníka, ztrátu orientace a šok na několik minut |
Výboj probíhá mezi elektrodami, které uzavírají elektrický obvod. Nemusíte se obávat zpětného výboje v momentě, kdy by se vás útočník chytil. Tato situace nehrozí.
Paralyzéry a tasery jsou napájeny buď výkonným alkalickým článkem, v jiném případě jde o dobíjecí akumulátor. Jejich výdrž je velmi závislá na četnosti použití. Při nečinnosti je odběr téměř nulový.
Hmotnost, celkové rozměry
Celkové rozměry a hmotnost hrají při výběru toho správného paralyzéru velkou roli. Je jistě rozdíl nosit v kabelce kompaktní zařízení o velikosti mobilního telefonu místo dlouhého obušku či kapalinového taseru. Větší rozměry v sobě sice skýtají další možnosti úderu či doplňkových příslušenství, avšak pro běžného uživatele je naopak co nejmenší rozměr výhodou.
Funkce/Příslušenství (pepřový sprej, vestavěná svítilna, poutko, alarm, pojistka, powerbanka)
Samotný paralyzér může být doplněn řadou dodatečných funkcí a příslušenství. Mezi jedny z nejužitečnějších doplňků patří jistě pepřový sprej. Pokud útočníka dostatečně neomráčíte, či se stáhne z dosahu elektrod, můžete ho sprejem zasáhnout. Vhod přijde alarm, který útočníka poleká, i když se v okolí třeba nikdo nenachází. Pro zamezení vytržení zařízení z vašich rukou bývá součástí zařízení i poutko. Pokud je napojeno na pojistný kolík, po vytržení se stává paralyzér v rukách útočníka nefunkční.
Oblíbené powerbanky se v posledních letech dostaly do mnoha produktů. Nejinak je tomu u paralyzérů. Už můžete nalézt ty, které touto funkcí disponují. A jako poslední zajímavou funkcí těchto obranných prostředků je integrovaná svítilna. Pokud je paralyzér v baterce, už samotným posvícením do očí atakujícího útočníka si můžete zajistit výhodu.
Bezpečné použití/sebeobrana
Při koupi si jistě každá přeje, aby paralyzér nikdy použít nemusel. Přesto je důležité nezapomenout seznámit se s bezpečnostními pokyny. Ty jsou vždy k paralyzátoru přiloženy a popisují správnou manipulaci a další tipy. Dobré je také zvážit, kam přístroj umístit, aby v případě nutné nouze nebylo nutné vysypávat kabelku a marně jej hledat. Už by totiž mohlo být pozdě. Paralyzér pro sebeobranu by vždy měl být po ruce. Uživatel také musí být srozuměn s tím, jak elektrický paralyzér i poslepu zapnout a aktivovat elektrický výboj.
Kde koupit?
Paralyzéry si můžete porovnat na vyhledávači cen Heureka, kde lze třídit dle síly výboje či ceny. Kromě námi zmíněných značek tu najdete i paralyzéry od značek ZAP, Branse, Beast Defense či Streewise. Mezi specializované e-shopy patří Armyshop.cz. Zde kromě paralyzérů najdete třeba obušky a obranné spreje.
Nejoblíbenější značky
ESP
Česká značka ESP, neboli Euro Security Products, má ve svém portfoliu velké množství obranných prostředků pro profesionály i pro civilní obyvatelstvo. Kromě výkonných elektrických paralyzérů a jejich příslušenství si u nich můžete pořídit pepřové spreje, štíty, obušky, svítilny aj. V jejich nabídce se nachází i elektronické paralyzéry v kombinaci s pepřovým sprejem. Ke každému pak lze dokoupit i ochranná plastová pouzdra.
Paralyzéry UZI
Také značka UZI se specializuje na sortiment bezpečnostních prostředků, které pomohou v sebeobraně. Pera se schopností vyrazit sklo, nůž v kombinaci se lžičkou či policejní pouta. To je výběr z jejich rozsáhlé nabídky. V oblasti osobní ochrany se zaměřují na nejsilnější paralyzéry.
Paralyzéry BRANSE
Branse je český e-shop s prostředky osobní ochrany. I zde si vyberete z nabídky obušků, pepřových sprejů, různých typů nožů a dokonce i luků a kuší. Na jejich e-shopu najdete i účinný paralyzér Panther s vysokým elektrickým proudem téměř 10 mA. Díky tomu je jeho účinnost o to vyšší.
Ceny paralyzérů
Cena paralyzéru se odvíjí nejen od jeho parametrů v čele s hodnotou napětí, ale také příslušenství či kvality konstrukce.
Cena do 500 Kč
Takové paralyzéry jsou nejčastěji spíše doplňkem baterky. Jejich elektrody nejsou tak vystouplé, přesto mohou překvapit vysokým napětím kolem milionu voltů. Jejich výhoda jasně spočívá ve skvělém maskování. Snadno tak útočícího člověka překvapíte. Vzhledem také mohou připomínat rtěnku. Obyčejně v této cenové hladině nečekejte nabíjecí akumulátor či bezpečnostní pojistku.
Cena do 1 000 Kč
Pokud si připlatíte, i do tisíci korun lze sehnat velmi dobře vybavený elektrický paralyzér. Takový už skutečně bude vypadat profesionálně. Sice jej tak snadno nezamaskujete, ale jeho ukázáním si již předem vysloužíte respekt a možné stáhnutí útoku. Již se zde setkáte s bezpečnostní pojistkou, která pamatuje na možné agresivní vyškubnutí paralyzátoru z vaší ruky. Integrovaný akumulátor je často možné dobíjet stejně, jako nabíjíte mobilní telefon.
Cena do 1 500 Kč
Dražší paralyzátory spadající do cenové hladiny 1 500 Kč toho samozřejmě nabídnou ještě více. Stále se nechají sehnat v kompaktních rozměrech. Jejich napětí často dosahuje i pár milionu voltů. Některé budou dokonce vybaveny pepřovým sprejem, který rozšíří možnosti sebeobrany. Často je vyrábí značky, které mají již bohaté zkušenosti. Nemusíte se tedy bát kvality zpracování.
Diskuse u článku