ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší detektory plynu 2019 – Recenze a návod jak vybrat

Datum 8.7.2019 Elektronika

I v současné době je velké množství domácností vybaveno přívodem plynu. Používáme jej pro vaření, topení a v historických případech i pro svícení. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nestabilní zdroj energie, při jehož úniku jde doslova o život, máme k dispozici speciální přístroje – detektory plynu. Díky nim jsme o hrozícím nebezpečí informováni ještě předtím, než se něco vážného stane.

Jelikož se jedná o poměrně nepřehledný segment trhu, kterému málokdo rozumí, sepsali jsme následující článek. V něm vám představíme trojici nejlepších detektorů, jež můžete v současné době na trhu najít. A navrch přidáme řádku užitečných tipů a rad, s jejichž pomocí byste se měli při výběru dostatečně zorientovat.

  Nejlepší detektory plynu

  EVOLVEO Defender D5GS-133Jablotron EI208W
  EVOLVEO Defender D5GS-133Jablotron EI208W
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNižší cena
  Trvalé monitorování
  Přesnost měření
  Rozumná cena
  Přesné měření
  Přehledná signalizace
  Kompaktní rozměry
  Jednoduchá montáž
  Hlasitý alarm
  Napájení bez nutnosti připojení k síti
  ZÁPORYPouze pro oxid uhelnatý
  Napájení přes baterie
  Pouze 12 V napájení
  Nedetekuje oxid uhelnatý
  Vyšší cena
  Nemožnost připojení externího systému
  Pouze pro oxid uhelnatý
  SHRNUTÍPřesný měřič koncentrace oxidu uhelnatého praktických rozměrů. Jedinou výraznější chybou je napájení přes baterie, jejichž vybití si nemusíte všimnoutVýborný kompaktní detektor potenciálně nebezpečných, výbušných plynů s adaptérem. Bohužel neodhaluje přítomnost toho nejnebezpečnějšího – oxidu uhelnatéhoJeden z nejlepších detektorů oxidu uhelnatého na trhu. Vysoká hlasitost a baterie s dlouhou výdrží zaručí jistotu a bezpečí i při spánku
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: EVOLVEO Defender D5

  Typ: detektor oxidu uhelnatého | Hlasitost: 85 dB | Napájení: 3 × AA | Rozměry: 10 × 10 × 3,5 cm | Přibližná cena: 600 Kč

  Klady
  • Nižší cena
  • Trvalé monitorování
  • Přesnost měření
  Zápory
  • Pouze pro oxid uhelnatý
  • Napájení přes baterie

  Detektorem, který plně postačuje pro většinu běžných domácností, je EVOLVEO Defender D5. Přesně a jednoduše změří množství oxidu uhelnatého v prostoru.

  Největším pozitivem je nízká pořizovací cenu. Za ni dostanete výrobek, jež trvale monitoruje určený prostor a v případě zachycení zvýšené koncentrace CO okamžitě rozezní hlasitý alarm. Radost udělá i vysoká přesnost získaných dat, na něž se můžete za všech okolností spolehnout.

  Mezi nedostatky naopak patří fakt, že detektor je schopen odhalit pouze přítomnost oxidu uhelnatého. Únik dalších, potenciálně nebezpečných látek, zjistit nedokáže. Napájení je řešeno pomocí klasických baterií, po jejichž vybití přestává detektor fungovat. Situaci by rozhodně zlepšila přítomnost adapteru, který by zaručoval trvalý chod.

  Jestliže ovšem vyžadujete detektor plynu pro zabezpečení obytných prostor, garáže či dílny, jste na správném místě. Nečekejte ovšem, že odhalíte všechna rizika, Defender D5 se totiž soustředí pouze na to největší.

  Recenze: GS-133

  Typ: detektor hořlavých plynů | Hlasitost: 94 dB | Napájení: síť | Rozměry: 10 × 7,3 × 3,9 cm | Přibližná cena: 1 000 Kč

  Klady
  • Rozumná cena
  • Přesné měření
  • Přehledná signalizace
  • Kompaktní rozměry
  Zápory
  • Pouze 12 V napájení
  • Nedetekuje oxid uhelnatý

  Pro detekci úplně jiných druhů plynu je navržen GS-133. Ten vůbec neměří koncentraci oxidu uhelnatého, naproti tomu je určen ke kontrole stavu metanu, propan-butanu, acetyelenu a dalších plynů, jejichž zvýšená koncentrace ve vzduchu může vést k výbuchu.

  Velkou výhodou je nízká cena dosahující pouhých 1 000 Kč. Měření koncentrace látek je přesné, takže se nemusíte bát zbytečných falešných upozornění. Díky přehledné signalizaci přesně víte, o jaký plyn jedná, alarm se navíc rozezní 93 decibely, uslyšíte jej tedy prakticky kdekoliv. Drobné rozměry umožňují zařízení umístit prakticky kdekoliv v bytě.

  Nevýhodou je možnost pouze 12 V napájení. Nemůžete tedy využít standardní zásuvky, ale redukce. I tak je ovšem zaručeno, že alarm bude vždy funkční a nezůstáváte odkázáni na fungování baterií. Počítat musíte s již výše zmíněným faktem, že přístroj nedetekuje oxid uhelnatý.

  Jestliže potřebujete neustále kontrolovat hladinu potenciálně výbušných plynů, jste na správném místě GS-133 totiž monitoruje všechny myslitelné druhy těchto látek a případné nebezpečí hlasitě zahlásí.

  Recenze: Jablotron EI208W

  Typ: detektor oxidu uhelnatého | Hlasitost: 115 dB | Napájení: integrovaná baterie | Rozměry: 12 × 10,5 × 4 cm | Přibližná cena: 1 400 Kč

  Klady
  • Jednoduchá montáž
  • Hlučný alarm
  • Napájení bez nutnosti připojení k síti
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Nemožnost připojení externího systému
  • Pouze pro oxid uhelnatý

  Autonomní detektor oxidu uhelnatého Jablotron EI208W patří mezi to nejlepší, co je možné v současné době na trhu zakoupit. Při zjištění nebezpečí vydá signál, který nepřeslechnete ani když spíte v místnosti na opačné straně domu.

  Významnou výhodou je i jednoduchá montáž, kterou bez větších prolbémů zvládnou i méně zdatní. Alarm využívá vysoce kvalitní integrované baterie, jež není možné nijak dobíjet. Po jejím vyčerpání zazní znamení a alarm bude nutné vyhodit a zakoupit nový.

  Zásadním nedostatkem je vyšší obnos, jež za pořízení alarmu zaplatíte. Zároveň není možné detektor připojit k žádnému externímu systému, který by zvýšil jeho efektivitu. Přístroj též nedetekuje žádné jiné plyny než oxid uhelnatý. Pro odhalení výbušných látek musíte zakoupit jiné zařízení.

  Jestliže hledáte co nejlepší detektor nebezpečného CO, jste na správném místě. Přesné měření koncentrace a hlasitý alarm zaručí, že na hrozbu zareagujete adekvátně.

  Nejprodávanější domovní alarmy podle Heureky

  Jak správně vybrat detektor plynu?

  Při výběru toho správného detektoru plynu není příliš velké množství kritérií, jež byste měli zvažovat. Vyplatí se ovšem zvolit správný typ a značku. Funkčnost ovlivňuje zejména umístění hlásiče, způsob napájení a jeho hlasitost.

  Kritéria výběru

  Typ detektoru

  Detektory plynu spadají do širší kategorie bezpečnostních zařízení, které musí být od roku 2008 v každé novostavbě. Na trhu se v současné době vyskytují dvě základní kategorie těchto přístrojů podle toho, co vlastně ve vzduchu detekují. Rozlišujeme detektory přítomnosti oxidu uhelnatého (CO) a komplexní plynové detektory.

  Detektory přítomnosti oxidu uhelnatého patří mezi základní hlásiče. Jsou schopny odhalit přítomnost oxidu uhelnatého, přičemž doba reakce je ovlivněna skutečnou koncentrací plynu ve vzduchu. Jednorázové výstřelky, jež bývají obvykle cílené a pod kontrolou, tak nespustí zbytečný dlouhý poplach.

  Jak již jejich název napovídá, komplexní plynové detektory sledují kromě oxidu uhelnatého i koncentraci dalších plynů. Mezi ně řadíme kupříkladu LPG či zemní plyn. Ty sice nejsou zdrav škodlivé, ve větším množství však mohou vytvořit směs, jež má tendenci snadno vybuchnout

  Značka

  V případě detektorů plynu se jedná o produkt, na jehož funkčnosti může záviset i váš život. Proto se vyplatí kouknout se na zoubek profilu výrobce, který produkt navrhl a uvedl na trh. Značka je totiž zárukou funkčnosti a toho, že vše bude šlapat tak, jak má.

  V případě levných, neznačkových hlásičů se můžete často setkat s falešnými alarmy, kdy hlásič upozorní na zvýšenou koncentraci plynu, i když to není pravda. Na druhé straně potom ale klidně „opomene“ upozornit v případě, kdy nebezpečí skutečně vznikne.

  Mezi léty prověřené producenty patří kupříkladu firmy Honeywell, Evolveo, Hutermann, Jablotron či Solight. V jejich případě si můžete být jisti, že rozeznění je vyvoláno skutečným nebezpečím.

  Umístění

  Při samotné montáži se vyplatí dobře zapřemýšlet nad dispozicemi vašeho bytu. V některých prostorách je riziko úniku plynu větší než jinde (garáž, kuchyň, kamna v obývacím pokoji). Zde by mělo být vybavení hlásiči samozřejmostí. Zapomínat byste ale neměli ani místa, kudy se plyn bude v případě masivního úniku šířit. Nejnižší efektivity potom dosahuje umístění ve vstupních halách či u východu, kde se plyn ve vzduchu rozptýlí.

  Detektory byste měli v každém případě umístit i do ložnic a dalších místnostech, kde přespáváte. Spánek utlumuje vnímání, a tak by vám ani nemuselo dojít, že se místnost plní jedovatým nebo hořlavým plynem. Hlásič vás však rozhodně svým zvukem probudí a donutí jednat.

  Hlasitost

  Poměrně obligátním, ale významným parametrem je i hlasitost. Ta by měla být natolik silná, aby vás v případě nutnosti vzbudila. Největší riziko otravy či uhoření je totiž v době, kdy spíte, protože přítomnost nebezpečných plynů nevnímáte. Standardně se počet decibelů pohybuje od 85 do 110. Obecně platí, že čím silnější hluk zařízení vydává, tím lépe.

  Napájení

  Svou roli má i využitý způsob napájení. Nejlevnější přístroje využívají služeb klasických vyměnitelných baterií. Ty jsou sice levné, ale někdy může dojít k vybití hlásiče, aniž byste o tom věděli. Proto je raději sem tam kontrolujte.

  Mnohá zařízení jsou též vybavena adaptérem pro připojení ke zdroji elektrické energie. Díky tomu je zajištěn nepřetržitý provoz. Výpadek proudu ovšem může vést k vypnutí detektoru.

  Nejdražší modely jsou potom postaveny s integrovanou baterií. Ta vydrží několik tisíc hodin a své vybití navíc nezapomene zahlásit. Poté je nutné detektor vyhodit a pořídit nový. Máte ovšem jistotu, že bude vždy plnit svou povinnost.

  Nejprodávanější domovní alarmy podle Heureky

  Sdílejte článek

  Podobné články