ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Termokamery

13. 2. 2023 aktualizováno

Pracujete ve stavebnictví nebo těžkém průmyslu? Nedáte dopustit na večerní sledování zvěře v klidném lesíku za domem? Obě tyto, na první pohled zcela nesouvisející činnosti, mohou mít něco společného – uplatnění termokamery. Vždyť vědět o teplotě materiálu nebo těla zvířete se vyplatí.

Sepsali jsme pro vás následující porovnání termokamer pro rok 2022. Naleznete v něm přehled kritérií zásadních pro správný výběr infrakamery a chybět nebude ani představení trojice nejlepších termokamer na trhu.

Nejlepší termokamery

Nejlepší celkově

Profesionální termokamera určená stavebním firmám nebo velkým továrním podnikům. Citlivé měření širokého rozsahu teplot.

Nejlepší poměr cena/výkon

Kvalitní termokamera do rukou laiků, ale i profesionálů v méně náročných provozech, která udělá radost obstojnou kvalitou obrazu i dlouhou výdrží baterie.

Nejlepší levná

Nejmenší termokamera na trhu, podobná chytrému telefonu s širokou konektivitou a rozsáhlou podporou ze strany výrobce.

Nejlepší termokamery recenze

Recenze Testo 868 – Nejlepší termokamera na trhu

Recenze Testo 868 – Nejlepší termokamera na trhu Pro náročné

Rozlišení snímače: 320 × 240 | Teplotní rozsah: -30–650 °C | Zorný úhel: 34° | Výdrž: 4 hodiny | Připojení k PC: USB | Přibližná cena: od 36 000 Kč

Klady
 • Perfektní kvalita zobrazení
 • Výrazný teplotní rozsah
 • Dlouhá výdrž
 • Citlivost
Zápory
 • Vysoká cena

Pomalu, ale jistě vstupujeme do světa profesionálních pomocníků. Jedním z nich je termokamera Testo 868, jenž je navržen s ohledem na potřeby průmyslových a stavebních podniků.

V prvé řadě hodnotíme pozitivně vynikající kvalitu obrazu. Snímač s rozlišením 320 × 240 je navíc obohacen o technologii super rozlišení, jež výslednou úroveň ještě o něco málo vylepšuje. Infrakamera bez větších problémů stanoví teplotu až do hranice 650 stupňů, což již představuje opravdu zajímavé číslo. Baterie vydrží přes 4 hodiny, takže se nemusíte obávat výpadků v průběhu práce. Samozřejmostí je i vysoká citlivost, termokamera rozliší odchylky okolo 0,12 °C.

Každá legrace něco stojí. Počítejte s tím, že za pořízení profesionálního modelu zkrátka zaplatíte nemalé peníze. Jestliže na tom ovšem stojí a padá vaše podnikání nebo zaměstnání, patrně oněch 40 000 korun rádi obětujete.

Termokamera Testo 868 je perfektní volbou pro ty nejnáročnější klienty očekávající výrazný rozsah teplot a celkově provedení na úrovni.

Recenze Seek Thermal RevealPRO FF RQ-EAAX – Citlivá termokamera za slušnou cenu

Recenze Seek ThermalPRO FF RQ-EAAX – Citlivá termokamera za slušnou cenu Zlatý střed

Rozlišení snímače: 320 × 240 | Teplotní rozsah: -40–330 °C | Zorný úhel: 32° | Výdrž: 4 hodiny | Připojení k PC: USB | Přibližná cena: 22 000 Kč

Klady
 • Levná termokamera
 • Dostatečné rozlišení snímače
 • Rozumná citlivost
Zápory
 • Slabší teplotní rozsah

Potřebujete pořádně prozkoumat elektroniku na staveništi nebo u domácích spotřebičů? Trávíte dlouhé hodiny na posedu pozorováním zvěře? Jistě vás zaujme provedení prvního modelu našeho přehledu, jímž je Seek ThermalPro FF RQ-EAAX.

Velikou výhodou je variabilní nastavení tepelného rozsahu a modulace. Dobré rozlišení snímače a obrazovky zajistí kvalitní obraz pozorované plochy. Bez větších obtíží rozeznáte kontury všech objektů v dosahu. Citlivost plně dostačuje k rozlišení teplot lišících se o jednotky až desítky stupňů. Třešničkou na dortu je interní paměť o kapacitě 4 GB a  praktické rozměry, díky nimž kameru zkrátka vezmete s sebou v kapse.

Počítejte s tím, že cena odpovídá rozsahu. Jestliže potřebujete měřit žhavé kusy v těžkém provozu, neobstojíte. Pro drobnější úkony v domácnosti nebo volný čas však zcela postačuje.

Jestliže nepotřebujete to nejlepší na trhu, a naopak pátráte hlavně podle poměru cena/výkon, jste na správném místě. Infrakamera seek ThermalPro FF RQ-EAAX odvede svou práci bez větších problémů.

Recenze FLIR C3-X – Vysoce kompaktní termokamera

Recenze FLIR C3-X – Vysoce kompaktní termokamera Levný základ

Rozlišení snímače: 80 × 60 | Teplotní rozsah: -10–150 °C | Zorný úhel: 41° | Výdrž: 2 hodiny | Připojení k PC: Wifi, USB | Přibližná cena: od 18 400 Kč

Klady
 • Kompaktní rozměry
 • Snadná obsluha
 • Snadné připojení k PC
 • Rozsáhlá podpora
Zápory
 • Nízký rozsah
 • Horší rozlišení

FLIR C3-X ztělesňuje velmi zajímavou variantu pro všechny odborníky pracující v nižších teplotách. Jde o vůbec nejmenší termokameru na trhu, která svou velikostí připomíná chytrý telefon.

Kromě toho stojí za zmínku skutečně jednoduché ovládání infrakamery, které s trochou cviku zvládnou i laici. Významnou devízou infrakamery je i možnost připojení k PC prostřednictvím Wi-Fi, díky čemuž lze zasílat snímky mapující situaci online. Nezapomínáme ani rozsáhlou podporu ze strany výrobce, jenž se snaží rychle a ke spokojenosti vyřešit všechny obtíže i dotazy.

Připravte se však, že technické specifikace nejsou žádná sláva. Maximální rozpoznatelná teplota Flir kamery činí 150 °C, cokoliv nad touto hranicí již nezměříte. Radost neudělá ani horší rozlišení snímače, na němž se zkrátka měřené objekty budou někdy ztrácet nebo splývat do jednoho obrazce.

Vyžadujete-li především perfektní mobilitu, jste na správné místě. Aby jí dosáhli, udělali tvůrci několik výrazných kompromisů, s nimiž zkrátka musíte počítat.

Nejprodávanější měřiče teploty a vlhkosti

Jak vybrat termokameru

Aby pro vás první použití termokamery nebylo spojeno s rozčarováním, doporučujeme věnovat náležitou pozornost hned několika podstatným parametrům. V prvé řadě sledujte provedení snímače a jeho rozlišení, stejně jako teplotní rozsah, jež je zařízení schopno změřit. Neméně důležitou roli sehrávají i citlivost spolu se zorným úhlem a ohniskovou vzdáleností. Své využití naleznou i různorodé aplikace, jimž taktéž věnujeme samostatnou pasáž.

rady a tipy jak vybrat termokameru

Rozlišení snímače termokamery

K čemu vám bude termokamera, když na ní uvidíte jen rozmazané šmouhy? Patrně k ničemu, proto věnujte volbě optimálního rozlišení snímače odpovídající pozornost. Stejně jako u jakéhokoliv jiného druhu obrazovky je tento parametr udávaný v pixelech, přičemž poměr stran je vždy 4:3, což je standard dobře známý ze starších televizorů.

Podle toho, zda vybíráte termokamery pro amatérské nebo profesionální využití, vybírejte rozlišení jeho snímacího zařízení. Více informací nabízí následující tabulka:

Řada termokamer Dostupná rozlišení (v pixelech)
Amatérská 80 × 60
120 × 90
Střední 160 × 120
225 × 165
240 × 180
Profesionální 260 × 195
320 × 240
640 × 480

Na pultech obchodů ještě mnohdy naleznete přístroje se super rozlišením. Množství pixelů je sice stejné jako u profesionálních zařízení, použitím unikátních technických vychytávek se ovšem daří zabezpečit výrazně vyšší kvalitu obrazu.

Teplotní rozsah infrakamery

Pozorujete rádi zvěř v přírodních podmínkách? Potom asi nepotřebujete širokou škálu teplot. Jestliže však řídíte stavební činnost nebo fabriku, dobře víte, že mnoho materiálů dosahuje optimálních vlastností jen za konkrétních teplot a příhodný interval je velmi často poměrně úzký. I z toho důvodu doporučujeme věnovat tomuto kritériu odpovídající pozornost.

Poslouží nám podobná tabulka jako v minulém případě, neboť oba parametry bývají u jednotlivých řad shodné. Jestliže máme profesionální termokameru s rozlišením 640 × 480, je navýsost pravděpodobné, že umožní sledování výrazně širší škály teplot, než amatérský kus se snímačem 80 × 60.

Řada termokamer Teplotní rozsah
Amatérská Do 250 °C
Střední Do 650 °C
Profesionální Do 1 250 °C

Během nákupu počítejte s tím, že cena termovizní kamery se odvíjí od úrovně zobrazení a rozsahu měřitelných teplot. Proto jim věnujte náležitou péči a vybírejte jen takovou infra kameru, jejíž vlastnosti využijete.

Citlivost termokamery

Je fajn mít k dispozici infračervenou kameru zvládající změřit obrovský teplotní rozsah, a navíc výsledek předložit ve vysokém rozlišení. Co když však potřebujete změřit rozdíl v hodnotě pouhých několika stupňů Celsia? Pátrejte po dostatečně citlivém přístroji, jenž vám poskytne detailní přehled o jednotlivých teplotách. Ne vždy si totiž vystačíte s přibližným zaokrouhlením.

Vaší velkou výhodou je, že citlivost bývá úměrná rozlišení. Jestliže tedy perfektně rozeznáte jednotlivé objekty na displeji, budete mít i detailní přehled o jejich teplotách. Takto ovšem fungují pouze modely renomovaných výrobců. U neznámých značek buďte opatrní, navštivte kamennou prodejnu a vyžádejte si praktický test.

Zorný úhel a ohnisková vzdálenost

Ať už vybíráte dalekohled, foťák nebo kameru jakéhokoliv druhu, nikdy nemůže chybět dvojice vzájemně provázaných parametrů – zorný úhel a ohnisková vzdálenost. Jejich hodnoty udávají, jak velkou plochu thermokamera zabere a v jakém detailu.

Zorný úhel udává, kolik toho vlastně vidíme. Standardně dosahuje rozmezí od 24° do 55° a klesá s přiblížením, tedy se zvětšující se ohniskovou vzdáleností. Logika totiž velí, že čím větší detail potřebujeme, tím méně širé plochy se na displeji zobrazí.

Druhým do party je tzv. ohnisková vzdálenost někdy též označována jako vzdálenost zaostření. Škála výběru se liší podle zvolené kategorie zařízení. Zatímco u základních můžete vybírat mezi 0,15 a 0,45, střední třída již dovoluje na této škále manuálně ostřit podle potřeby. Profesionálové jistě ocení možnost nákupu několika dostupných objektivů, jejichž vlastnosti se liší dle toho, co je zrovna zapotřebí.

Aplikace termo kamery

Aby naměřené údaje k něčemu byly, patrně si je budete potřebovat zapamatovat nebo zapsat. Jestliže provádíte řadu kontinuálních měření, oceníte společníka, jenž vám sám připraví prakticky přehled naměřených hodnot, na jejichž základě provedete potřebná opatření.

Programy jako Workswell, Flir Tools nebo Fluke Smartview toto všechno umožňují. Zkrátka si je nainstalujete do počítače, notebooku a kameru připojíte prostřednictvím USB portu nebo Bluetooth. Tvorba statistik je záležitostí několika desítek minut.

Nejlepší měřiče teploty a vlhkosti podle zkušeností

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář