Nejlepší termokamery pro rok 2019 – testy a recenze

Pracujete ve stavebnictví nebo těžkém průmyslu? Nedáte dopustit na večerní sledování zvěře v klidném lesíku za domem? Obě tyto, na první pohled zcela nesouvisející činnosti, mohou mít něco společného – uplatnění termokamer. Vždyť vědět o teplotě materiálu nebo těla zvířete se vyplatí.

Vzhledem k tomu, že nabídka dostupných modelů postupem času narůstá a na své si přijdou jak amatéři, tak profesionálové, sepsali jsme pro vás následující porovnání. Naleznete v něm přehled kritérií zásadních pro správný výběr a chybět nebude ani představení trojice nejlepších termokamer na trhu.

Nejlepší termokamery

Seek Thermal RW-EAA Seek Reveal

FLIR C3

Testo 868

Test Seek Thermal RW-EAA Seek Reveal

FLIR C3

Testo 868

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Dostatečné rozlišení snímače

Rozumná citlivost

Kompaktní rozměry

Snadná obsluha

Snadné připojení k PC

Rozsáhlá podpora

Perfektní kvalita zobrazení

Výrazný teplotní rozsah

Dlouhá výdrž

Citlivost

ZÁPORY

Slabší teplotní rozsah

Nízký rozsah

Horší rozlišení

Vysoká cena

SHRNUTÍ

Kvalitní termokamera do rukou laiků, ale i profesionálů v méně náročných provozech, která udělá radost obstojnou kvalitou obrazu i dlouhou výdrží baterie

Nejmenší zařízení na trhu, podobné chytrému telefonu s širokou konektivitou a rozsáhlou podporou ze strany výrobce. Pozor dávejte na nižší teplotní rozsah a kvalitu zobrazení

Profesionální model určený stavebním firmám nebo velkým továrním podnikům. Citlivé měření širokého rozsahu teplot a perfektně čitelný displej poskytují dokonalý přehled

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Seek Thermal RW-EAA Seek Reveal

Rozlišení snímače: 206 × 156 | Teplotní rozsah: -40–330 °C | Zorný úhel: 36° | Výdrž: 9 hodin | Připojení k PC: Mini USB | Přibližná cena: 13 000 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Dostatečné rozlišení snímače
 • Rozumná citlivost

ZÁPORY:
 • Slabší teplotní rozsah

Potřebujete pořádně prozkoumat elektroniku na staveništi nebo u domácích spotřebičů? Trávíte dlouhé hodiny na posedu pozorováním zvěře? Jistě vás zaujme provedení prvního modelu našeho přehledu, jímž je Seek Thermal RW-EAA Seek Reveal.

Jeho podstatné pozitivum představuje nízký obnos, který za jeho pořízení zaplatíte. Dostatečně rozlišení snímače a obrazovky zajistí kvalitní obraz pozorované plochy. Bez větších obtíží rozeznáte kontury všech objektů v dosahu. Citlivost plně dostačuje k rozlišení teplot lišících se o jednotky až desítky stupňů. Třešničkou na dortu jsou praktické rozměry, díky nimž kameru zkrátka vezmete s sebou v kapse.

Počítejte s tím, že cena odpovídá rozsahu. Jestliže potřebujete měřit žhavé kusy v těžkém provozu, neobstojíte. Pro drobnější úkony v domácnosti nebo volný čas však zcela postačuje.

Jestliže nepotřebujete to nejlepší na trhu, a naopak pátráte hlavně podle ceny, jste na správném místě. Seek Thermal RW-EAA Seek Reveal odvede svou práci bez větších problémů.

Zjistit cenu >>

Recenze: FLIR C3

Rozlišení snímače: 80 × 60 | Teplotní rozsah: -10–150 °C | Zorný úhel: 41° | Výdrž: 2 hodiny | Připojení k PC: Wifi, USB | Přibližná cena: 21 000 Kč

KLADY:
 • Kompaktní rozměry
 • Snadná obsluha
 • Snadné připojení k PC
 • Rozsáhlá podpora

ZÁPORY:
 • Nízký rozsah
 • Horší rozlišení

Asi se teď sami sebe ptáte, jak je možné, že jsme do střední třídy zařadili model se zřetelně horšími parametry, než ten za nižší cenu? FLIR C3 totiž ztělesňuje velmi zajímavou variantu pro všechny odborníky pracující v nižších teplotách. Jde o vůbec nejmenší termokameru na trhu, která svou velikostí připomíná chytrý telefon.

Kromě toho stojí za zmínku skutečně jednoduché ovládání, které s trochou cviku zvládnou i laici. Významnou devízou je i možnost připojení k PC prostřednictvím Wi-Fi, díky čemuž lze zasílat snímky mapující situaci online. Nezapomínáme ani rozsáhlou podporu ze strany výrobce, jenž se snaží rychle a ke spokojenosti vyřešit všechny obtíže i dotazy.

Připravte se však, že technické specifikace nejsou žádná sláva. Maximální rozpoznatelná teplota činí 150 °C, cokoliv nad touto hranicí již nezměříte. Radost neudělá ani horší rozlišení snímače, na němž se zkrátka měřené objekty budou někdy ztrácet nebo splývat do jednoho obrazce.

Vyžadujete-li především perfektní mobilitu, jste na správné místě. Aby jí dosáhli, udělali tvůrci několik výrazných kompromisů, s nimiž zkrátka musíte počítat.

Zjistit cenu >>

Recenze: Testo 868

Rozlišení snímače: 320 × 240 | Teplotní rozsah: -30–650 °C | Zorný úhel: 34° | Výdrž: 4 hodiny | Připojení k PC: USB | Přibližná cena: 40 000 Kč

KLADY:
 • Perfektní kvalita zobrazení
 • Výrazný teplotní rozsah
 • Dlouhá výdrž
 • Citlivost

ZÁPORY:
 • Vysoká cena

Pomalu, ale jistě vstupujeme do světa profesionálních pomocníků. Jedním z nich je model Testo 868, jenž je navržen s ohledem na potřeby průmyslových a stavebních podniků.

V prvé řadě hodnotíme pozitivně vynikající kvalitu obrazu. Snímač s rozlišením 320 × 240 je navíc obohacen o technologii super rozlišení, jež výslednou úroveň ještě o něco málo vylepšuje. Přístroj bez větších problémů stanoví teplotu až do hranice 650 stupňů, což již představuje opravdu zajímavé číslo. Baterie vydrží přes 4 hodiny, takže se nemusíte obávat výpadků v průběhu práce. Samozřejmostí je i vysoká citlivost, termokamera rozliší odchylky okolo 0,12 °C.

Každá legrace něco stojí. Počítejte s tím, že za pořízení profesionálního modelu zkrátka zaplatíte nemalé peníze. Jestliže na tom ovšem stojí a padá vaše podnikání nebo zaměstnání, patrně oněch 40 000 korun rádi obětujete.

Testo 868 je perfektní volbou pro ty nejnáročnější klienty očekávající výrazný rozsah teplot a celkově provedení na úrovni.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější měřiče teploty a vlhkosti

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat termokameru?

Aby pro vás první použití termokamery nebylo spojeno s rozčarováním, doporučujeme věnovat náležitou pozornost hned několika podstatným parametrům. V prvé řadě sledujte provedení snímače a jeho rozlišení, stejně jako teplotní rozsah, jež je zařízení schopno změřit. Neméně důležitou roli sehrávají i citlivost spolu se zorným úhlem a ohniskovou vzdáleností. Své využití naleznou i různorodé aplikace, jimž taktéž věnujeme samostatnou pasáž.

Kritéria výběru

Rozlišení snímače

K čemu vám bude termokamera, když na ní uvidíte jen rozmazané šmouhy? Patrně k ničemu, proto věnujte volbě optimálního rozlišení snímače odpovídající pozornost. Stejně jako u jakéhokoliv jiného druhu obrazovky je tento parametr udávaný v pixelech, přičemž poměr stran je vždy 4:3, což je standard dobře známý ze starších televizorů.

Podle toho, zda vybíráte termokamery pro amatérské nebo profesionální využití, vybírejte rozlišení jeho snímacího zařízení. Více informací nabízí následující tabulka:

Řada termokamer Dostupná rozlišení (v pixelech)
Amatérská 80 × 60

120 × 90

Střední 160 × 120

225 × 165

240 × 180

Profesionální 260 × 195

320 × 240

640 × 480

Na pultech obchodů ještě mnohdy naleznete přístroje se super rozlišením. Množství pixelů je sice stejné jako u profesionálních zařízení, použitím unikátních technických vychytávek se ovšem daří zabezpečit výrazně vyšší kvalitu obrazu.

Teplotní rozsah

Pozorujete rádi zvěř v přírodních podmínkách? Potom asi nepotřebujete širokou škálu teplot. Jestliže však řídíte stavební činnost nebo fabriku, dobře víte, že mnoho materiálů dosahuje optimálních vlastností jen za konkrétních teplot a příhodný interval je velmi často poměrně úzký. I z toho důvodu doporučujeme věnovat tomuto kritériu odpovídající pozornost.

Poslouží nám podobná tabulka jako v minulém případě, neboť oba parametry bývají u jednotlivých řad shodné. Jestliže máme profesionální termokameru s rozlišením 640 × 480, je navýsost pravděpodobné, že umožní sledování výrazně širší škály teplot, než amatérský kus se snímačem 80 × 60.

Řada termokamer Teplotní rozsah
Amatérská Do 250 °C
Střední Do 650 °C
Profesionální Do 1 250 °C

Během nákupu počítejte s tím, že cena přístroje se odvíjí od úrovně zobrazení a rozsahu měřitelných teplot. Proto jim věnujte náležitou péči a vybírejte jen takový model, jehož vlastnosti využijete.

Citlivost

Je fajn mít k dispozici kameru zvládající změřit obrovský teplotní rozsah, a navíc výsledek předložit ve vysokém rozlišení. Co když však potřebujete změřit rozdíl v hodnotě pouhých několika stupňů Celsia? Pátrejte po dostatečně citlivém přístroji, jenž vám poskytne detailní přehled o jednotlivých teplotách. Ne vždy si totiž vystačíte s přibližným zaokrouhlením.

Vaší velkou výhodou je, že citlivost bývá úměrná rozlišení. Jestliže tedy perfektně rozeznáte jednotlivé objekty na displeji, budete mít i detailní přehled o jejich teplotách. Takto ovšem fungují pouze modely renomovaných výrobců. U neznámých značek buďte opatrní, navštivte kamennou prodejnu a vyžádejte si praktický test.

Zorný úhel a ohnisková vzdálenost

Ať už vybíráte dalekohled, foťák nebo kameru jakéhokoliv druhu, nikdy nemůže chybět dvojice vzájemně provázaných parametrů – zorný úhel a ohnisková vzdálenost. Jejich hodnoty udávají, jak velkou plochu kamera zabere a v jakém detailu.

Zorný úhel udává, kolik toho vlastně vidíme. Standardně dosahuje rozmezí od 24° do 55° a klesá s přiblížením, tedy se zvětšující se ohniskovou vzdáleností. Logika totiž velí, že čím větší detail potřebujeme, tím méně širé plochy se na displeji zobrazí.

Druhým do party je tzv. ohnisková vzdálenost někdy též označována jako vzdálenost zaostření. Škála výběru se liší podle zvolené kategorie zařízení. Zatímco u základních můžete vybírat mezi 0,15 a 0,45, střední třída již dovoluje na této škále manuálně ostřit podle potřeby. Profesionálové jistě ocení možnost nákupu několika dostupných objektivů, jejichž vlastnosti se liší dle toho, co je zrovna zapotřebí.

Aplikace

Aby naměřené údaje k něčemu byly, patrně si je budete potřebovat zapamatovat nebo zapsat. Jestliže provádíte řadu kontinuálních měření, oceníte společníka, jenž vám sám připraví prakticky přehled naměřených hodnot, na jejichž základě provedete potřebná opatření.

Programy jako Workswell, Flir Tools nebo Fluke Smartview toto všechno umožňují. Zkrátka si je nainstalujete do počítače a kameru připojíte prostřednictvím USB portu nebo Bluetooth. Tvorba statistik je záležitostí několika desítek minut.

Nejprodávanější měřiče teploty a vlhkosti podle Heureky