ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Srovnávací test nejlepších požárních hlásičů

Jelikož již od roku 2008 musí mít požární hlásič instalována každá novostavba, připravili jsme pro vás několik rad a tipů, jak takový požární čidlo správně vybrat. Zároveň představíme recenzi 3 nejlepších požárních hlásičů ověřených značek. Vítězem se stal hlásič požáru s detekcí CO Kidde 10SCO se zárukou 10 let!

Nejlepší celkově

Za nemalý finanční obnos dostanete dva přístroje v jednom – detektor kouře a nebezpečného oxidu uhelnatého. Výrobci si navíc věří natolik, že vám garantuje desetiletou záruku.

Nejlepší cena/výkon

Kvalitní univerzální hlásič, který může posloužit jako součást komplexního systému zabezpečení. Akumulátor sice není možné vyměnit, ale podle výrobce by měl fungovat minimálně 10 let.

Nejlepší levný (do 200 Kč)

Efektivní hlásič požáru za vskutku nízkou cenu. Žádné pokročilé funkce neočekávejte, na případná rizika vás ovšem upozorní spolehlivě blikající diodou.

Nejlepší požární hlásiče

Recenze Kidde 10SCO – Nejlepší požární hlásič s detekcí CO

Recenze Kidde 10SCO – Nejlepší požární hlásič s detekcí CO Pro náročné

Typ: automatický | Připojení: autonomní | Detekční podnět: kouř, CO | Hlasitost signálu: 85 dB | Napájení: 1 × 9V baterie | Přibližná cena: 1 290 Kč

Klady
  • Detekce ohně i oxidu uhelnatého
  • Jednoduchá montáž
  • Dlouhá životnost
  • Testovací tlačítko
Zápory
  • Vyšší cena
  • Anglický hlasový záznam

V případě že pro svou domácnost hledáte vždy to nejlepší bez ohledu na cenu, rozhodně uvítáte hlásič kouře Kidde 10SCO. Ten dokáže odhalovat požáry nejen podle kouře, ale i přítomnosti nebezpečného oxidu uhelnatého.

Velkou devízou je jednoduchá montáž, kterou s trochou cviku zvládne i amatér. Výrobce proklamuje minimální životnost 10 let, a že svému produktu věří, dokládá i stejně dlouhá záruka. Testovací tlačítko umožňuje kdykoli zkontrolovat, zda je všechno v pořádku.

Jediným výraznějším nedostatkem je vyšší finanční obnos, jež za pořízení přístroje zaplatíte. Ten je o všem vyvážen faktem, že se jedná o dva samostatné systémy v jednom. V případě detekce nebezpečí zařízení spouští i hlasovou signalizaci. Ta je bohužel pro našince dabována anglicky.

Kidde 10SCO nabízí mnoho muziky za poměrně dost peněz. Sice není ani tento model vybaven žádnými dodatečnými funkcemi, ale výbornou kvalitou svého zpracování rozhodně pomůže redukovat riziko tragédie. Nejlepší hlásič požáru na trhu!

Recenze Honeywell XS100-CS – Dvojitá kontrola a dlouhá výdrž baterie

Recenze Honeywell XS100-CS požární hlásič Zlatý střed

Typ: automatický | Připojení: autonomní | Detekční podnět: kouř/teplota | Hlasitost signálu: 85 dB | Napájení: vestavěná baterie | Přibližná cena: 900 Kč

Klady
  • Dvojí způsob kontroly
  • Dlouhá životnost baterie
  • Možnost propojení s dalšími systémy
Zápory
  • Nevyměnitelný akumulátor
  • Žádné dodatečné funkce

Hlásič pořáru Honeywell XS100-CS boduje zejména svou univerzálností. Vmžiku jej totiž lze propojit s dalšími informačními systémy prostřednictvím bezdrátového připojení. Stejně tak ale může zůstat osamělým vojákem v poli a hlídat svěřené teritorium.

Významným kladem je i přítomnost dvou čidel. Autonomní hlásič požáru tak současně detekuje kouř, ale i teplotu. Tento systém umožňuje redukovat možné falešné alarmy, protože dochází ke dvojí kontrole údajů. Vestavěná li-ionová baterie vydrží více než 10 let.

Desetiletá výdrž sice není zrovna málo, ale po vybití akumulátoru je alarm k ničemu. Žádné náhrady se neprodávají, takže vás nevyhnutelně čeká výměna celého aparátu. Za cenu okolo 700 korun by se již dala očekávat přítomnost dodatečných funkcí. Na paměťový modul nebo schopnost komunikovat prostřednictvím smartphonu ovšem musíte zapomenout.

Pokud se nechcete zbytečně trápit neustálou výměnou baterií, určitě budete spokojeni. Navíc si můžete bezdrátovým propojením s dalšími zařízeními vytvořit komplexní bezpečnostní systém.

Recenze Hutermann F1 EN14604 –Levný model s blikající diodou

Recenze Hutermann F1 EN14604 Levný základ

Typ: automatický | Připojení: autonomní | Detekční podnět: kouř | Hlasitost signálu: 85 dB | Napájení: 1 × 9 V baterie | Přibližná cena: 140 Kč

Klady
  • Nízká cena
  • Blikající dioda
  • Hlášení nízkého stavu baterie
Zápory
  • Nutno dokoupit baterii

Jestliže nehledáte žádné zvláštní vychytávky a stačí vám zkrátka jen spolehlivý hlásič požárů, určitě nepřehlédněte detektor kouře Hutermann F1 EN14604. Ten splňuje všechny bezpečnostní předpisy, a navíc je k mání za opravdu lidovou cenu.

Pozitivem je i neustále blikající dioda upozorňující na správný chod zařízení. Díky tomu nemusíte vše manuálně testovat, ale stačí jediný pohled a víte na čem jste. Alarm si taktéž umí dosti hlasitě říci o novou baterii, takže se nikdy nestane, že byste byli nepříjemně překvapeni.

Jediným významnějším záporem je fakt, že baterie není součástí balení. Musíte si ji tedy sami dokoupit. Vzhledem k tomu, že cena je již tak velice nízká, se ovšem nejedná o až tak výraznou finanční zátěž.

Hlásič požáru Hutermann F1 EN14604 sice nedisponuje žádnou exkluzivní výbavou ani širokou paletou funkcí, i tak jej můžeme s klidným svědomím doporučit. Svůj hlavní úkol, upozornit v případě nebezpečí, totiž zvládá na jedničku.

Nejprodávanější požární hlásiče

Jak vybrat požární hlásič

Před návštěvou obchodu nebo stránek e-shopu si dobře přečtěte vyhlášku o požárních hlásičích. Nejdůležitějšími kritérii při samotném nákupu potom jsou typ hlásiče kouře, způsob připojení a charakter detekčních podnětů. Zapomenout byste rozhodně neměli ani na nejrůznější doplňkové funkce, dále zvyšující efektivitu přístroje.

Co na to říká zákon?

Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb z roku 2008 přesně stanoví povinnost opatření nových rodinných domů požárními hlásiči. Kromě nich musí být po ruce i mobilní hasicí přístroje. Detektory kouře je zapotřebí instalovat v části domu vedoucí k východu z bytu. V případě rodinných domů s více byty by se potom měl nacházet v nejvyšším místě společného prostoru.

Jestliže je podlahová plocha domu větší než 150 m2, je zapotřebí nainstalovat ještě jeden požární hlásič. Pro jeho umístění již neexistují žádná pravidla, měl by být umístěn vhodně tak, aby doplňoval hlavní aparát. Starší objekty povinnosti nepodléhají, jejich umístění je nutné jen tehdy, pokud procházejí stavební úpravou vyžadující povolení příslušného úřadu.

Typ požárního hlásiče

V současné době se na trhu vyskytují dva základní druhy hlásičů požáru – manuální a automatické hlásiče. Každý z nich nachází své využití v jiných druzích budov.

S manuálními alarmy se můžete setkat v komerčních prostorách. Jedná se o malou krabičku na zdi s ochranným sklem, za nímž se skrývá drobné tlačítko. Poplach tedy musíte vyvolat sami jeho stisknutím a pokud tak neučiníte, alarm se nespustí ani při velmi silném požáru. Vzhledem k charakteru těchto aparátů jsou povinně montovány v obchodních centrech a provozech.

Pro domácí prostředí jsou určeny výhradně alarmy automatické. Ty fungují na základě senzorů schopných detekovat přítomnost kouře či plynu ve vzduchu. Na základě svých zjištění okamžitě spouštějí zvukový signál.

Náš tip

V samostatném porovnání jsme se věnovali nejlepším detektorům plynu.

Hlásič požáru a způsob připojení

Podstatnou roli hraje při výběru i způsob připojení hlásiče kouře. Momentálně se lze setkat se třemi typy – autonomními, bezdrátovými a drátovými přístroji. Více informací o nich poskytuje následující tabulka:

Typ hlásiče Výhody Nevýhody
Autonomní Nízká cena, nepotřebují žádné další zařízení ke svému provozu Nutnost dohlížet na výměnu baterií a funkčnost
Bezdrátový Možnost odeslání informace o požáru na IZS, větší kapacita akumulátoru Potřeba pravidelné kontroly funkčnosti baterií
Drátový Propojení s komplexním zabezpečovacím systémem, možnost odeslání SMS o vzniku požáru, centrální napájení Vyšší cena, nutné odpovídající stavební úpravy

Detekční podněty požárních hlásičů

Dalším, neméně významným kritériem je tzv. detekční podnět. V zásadě se jedná o látku nebo projev požáru, na níž je detektor citlivý a po jejímž zjištění začne pracovat. V praxi se rozlišují čtyři základní podněty. Bližší podrobnosti naleznete v tabulce:

Typ detekčního podnětu Princip fungování Vhodný pro Nevhodný pro
Kouř Sleduje kouř vznikající při požáru, více než 95% účinnost, minimum falešných poplachů Obytné místnosti, chodby Koupelny, kotelny, prašné provozy, prostory s krbem či kamny
Teplota Odhalí prudký nárůst teploty v určitém prostoru Koupelny, kotelny, prašné provozy, prostory s krbem či kamny Vhodný kamkoliv, ale má nižší efektivitu než detektor kouře
Hořlavé plyny Detekce potenciálně nebezpečných hořlavých či výbušných plynů Okolí plynových spotřebičů, plynových bomb a kotlů Místa bez výskytu plynu
Oxid uhelnatý Odhalení nebezpečného oxidu uhelnatého Karmy a kotle Místa bez výskytu plynu

Detektory kouře a teploty lze bez větších problémů provozovat na klasické baterie. Vydrží klidně i více než rok. Odhalení hořlavých plynů a oxidu uhelnatého je ovšem mnohem náročnější proces. Proto musíte zajistit připojení těchto hlásičů ke 220 V.

Doplňkové funkce detektoru kouře

Dodatečné funkce sice nejsou tím hlavním, proč si požární hlásič pořizujete, avšak rozhodně zvyšují váš komfort a bezpečí. Jedná se zejména o displej zobrazující základní informace, včetně stavu baterie. Výhodou rozhodně je, pokud je indikace nízkého stavu energie provedena také akustickým či vizuálním signálem.

Nejdražší modely jsou vybaveny i integrovanou pamětí, která si pamatuje předcházející poplachy včetně klíčových informací. Nově nabízejí rovněž propojení s mobilními telefony, díky němuž jsou schopny zaslat SMS o nastalé situaci, případně dovolují kontrolovat svůj stav prostřednictvím praktické aplikace.

Nejlepší požární hlásič na Heurece

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (4 hlasy)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář