ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Recenze nejlepších požárních hlásičů

Datum 4.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Jelikož již od roku 2008 musí mít požární hlásič instalována každá novostavba, připravili jsme pro vás několik rad a tipů, jak takové zařízení správně vybrat. Zároveň představíme i recenzi tří kvalitních požárních hlásičů ověřených značek Huterman, Honeywell a Kidde.

  Nejlepší požární hlásiče

  Hutermann F1 EN14604Honeywell XS100-CSKidde 10SCO
  Hutermann F1 EN14604Honeywell XS100-CSKidde 10SCO
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Blikající dioda
  Hlášení nízkého stavu baterie
  Dvojí způsob kontroly
  Dlouhá životnost baterie
  Možnost propojení s dalšími systémy
  Detekce ohně i oxidu uhelnatého
  Jednoduchá montáž
  Dlouhá životnost
  Testovací tlačítko
  ZÁPORYNutno dokoupit bateriiNevyměnitelný akumulátor
  Žádné dodatečné funkce
  Vyšší cena
  Anglický hlasový záznam
  SHRNUTÍEfektivní přístroj za vskutku lidovou cenu. Žádné pokročilé funkce neočekávejte, na případná rizika vás ovšem upozorní spolehlivěVýborný univerzální pomocník, který může posloužit jako součást komplexního systému zabezpečení. Akumulátor sice není možné vyměnit, ale podle údajů výrobce by měl fungovat minimálně 10 letZa nemalý finanční obnos dostanete dva přístroje v jednom – detektor kouře a nebezpečného oxidu uhelnatého. Výrobci si navíc věří natolik, že vám na něj dá desetiletou záruku
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Hutermann F1 EN14604

  Typ: automatický | Připojení: autonomní | Detekční podnět: kouř | Hlasitost signálu: 85 dB | Napájení: 1 × 9 V baterie | Přibližná cena: 130 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Blikající dioda
  • Hlášení nízkého stavu baterie
  Zápory
  • Nutno dokoupit baterii

  Jestliže nehledáte žádné zvláštní vychytávky a stačí vám zkrátka jen spolehlivý hlásič požárů, určitě nepřehlédněte model Hutermann F1 EN14604. Ten splňuje všechny bezpečnostní předpisy, a navíc je k mání za opravdu lidovou cenu.

  Pozitivem je i neustále blikající dioda upozorňující na správný chod zařízení. Díky tomu nemusíte vše manuálně testovat, ale stačí jediný pohled a víte na čem jste. Alarm si taktéž umí dosti hlasitě říci o novou baterii, takže se nikdy nestane, že byste byli nepříjemně překvapeni.

  Jediným významnějším záporem je fakt, že baterie není součástí balení. Musíte si ji tedy sami dokoupit. Vzhledem k tomu, že cena je již tak velice nízká, se ovšem nejedná o až tak výraznou finanční zátěž.

  Hutermann F1 EN14604 sice nedisponuje žádnou exkluzivní výbavou ani širokou paletou funkcí, i tak jej můžeme s klidným svědomím doporučit. Svůj hlavní úkol, upozornit v případě nebezpečí, totiž zvládá na jedničku.

  Recenze: Honeywell XS100-CS

  Typ: automatický | Připojení: autonomní | Detekční podnět: kouř/teplota | Hlasitost signálu: 85 dB | Napájení: vestavěná baterie | Přibližná cena: 700 Kč

  Klady
  • Dvojí způsob kontroly
  • Dlouhá životnost baterie
  • Možnost propojení s dalšími systémy
  Zápory
  • Nevyměnitelný akumulátor
  • Žádné dodatečné funkce

  Honeywell XS100-CS boduje zejména svou univerzálností. Vmžiku jej totiž lze propojit s dalšími informačními systémy prostřednictvím bezdrátového připojení. Stejně tak ale může zůstat osamělým vojákem v poli a hlídat svěřené teritorium.

  Významným kladem je i přítomnost dvou čidel. Přístroj tak současně detekuje kouř, ale i teplotu. Tento systém umožňuje redukovat možné falešné alarmy, protože dochází ke dvojí kontrole údajů. Vestavěná li-ionová baterie vydrží více než 10 let.

  Desetiletá výdrž sice není zrovna málo, ale po vybití akumulátoru je alarm k ničemu. Žádné náhrady se neprodávají, takže vás nevyhnutelně čeká výměna celého aparátu. Za cenu okolo 700 korun by se již dala očekávat přítomnost dodatečných funkcí. Na paměťový modul nebo schopnost komunikovat prostřednictvím smartphonu ovšem musíte zapomenout.

  Pokud se nechcete zbytečně trápit neustálou výměnou baterií, určitě budete spokojeni. Navíc si můžete bezdrátovým propojením s dalšími zařízeními vytvořit komplexní bezpečnostní systém.

  Recenze: Kidde 10SCO

  Typ: automatický | Připojení: autonomní | Detekční podnět: kouř, CO | Hlasitost signálu: 85 dB | Napájení: 1 × 9V baterie | Přibližná cena: 1 300 Kč

  Klady
  • Detekce ohně i oxidu uhelnatého
  • Jednoduchá montáž
  • Dlouhá životnost
  • Testovací tlačítko
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Anglický hlasový záznam

  V případě že pro svou domácnost hledáte vždy to nejlepší bez ohledu na cenu, rozhodně uvítáte Kidde 10SCO. Ten dokáže odhalovat požáry podle kouře, ale i přítomnost nebezpečného oxidu uhelnatého.

  Velkou devízou je jednoduchá montáž, kterou s trochou cviku zvládne i amatér. Výrobce proklamuje minimální životnost 10 let, a že svému produktu věří, dokládá i stejně dlouhá záruka. Testovací tlačítko umožňuje kdykoli zkontrolovat, zda je všechno v pořádku.

  Jediným výraznějším nedostatkem je vyšší finanční obnos, jež za pořízení přístroje zaplatíte. Ten je o všem vyvážen faktem, že se jedná o dva samostatné systémy v jednom. V případě detekce nebezpečí zařízení spouští i hlasovou signalizaci. Ta je bohužel pro našince dabována anglicky.

  Kidde 10SCO nabízí mnoho muziky za poměrně dost peněz. Sice není ani tento model vybaven žádnými dodatečnými funkcemi, ale výbornou kvalitou svého zpracování rozhodně pomůže redukovat riziko tragédie.

  Nejprodávanější požární hlásiče podle Heureky

  Jak správně vybrat požární hlásič?

  Před návštěvou obchodu nebo stránek e-shopu si dobře přečtěte vyhlášku o požárních hlásičích. Nejdůležitějšími kritérii při samotném nákupu potom jsou typ hlásiče, způsob připojení a charakter detekčních podnětů. Zapomenout byste rozhodně neměli ani na nejrůznější doplňkové funkce, dále zvyšující efektivitu přístroje.

  Co na to říká zákon?

  Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb z roku 2008 přesně stanoví povinnost opatření nových rodinných domů požárními hlásiči. Kromě nich musí být po ruce i mobilní hasicí přístroje. Detektory kouře je zapotřebí instalovat v části domu vedoucí k východu z bytu. V případě rodinných domů s více byty by se potom měl nacházet v nejvyšším místě společného prostoru.

  Jestliže je podlahová plocha domu větší než 150 m2, je zapotřebí nainstalovat ještě jeden hlásič. Pro jeho umístění již neexistují žádná pravidla, měl by být umístěn vhodně tak, aby doplňoval hlavní aparát. Starší objekty povinnosti nepodléhají, jejich umístění je nutné jen tehdy, pokud procházejí stavební úpravou vyžadující povolení příslušného úřadu.

  Typ hlásiče

  V současné době se na trhu vyskytují dva základní druhy hlásičů – manuální a automatické hlásiče. Každý z nich nachází své využití v jiných druzích budov.

  S manuálními alarmy se můžete setkat v komerčních prostorách. Jedná se o malou krabičku na zdi s ochranným sklem, za nímž se skrývá drobné tlačítko. Poplach tedy musíte vyvolat sami jeho stisknutím a pokud tak neučiníte, alarm se nespustí ani při velmi silném požáru. Vzhledem k charakteru těchto aparátů jsou povinně montovány v obchodních centrech a provozech.

  Pro domácí prostředí jsou určeny výhradně alarmy automatické. Ty fungují na základě senzorů schopných detekovat přítomnost kouře či plynu ve vzduchu. Na základě svých zjištění okamžitě spouštějí zvukový signál.

  Způsob připojení

  Podstatnou roli hraje při výběru i způsob připojení hlásiče. Momentálně se lze setkat se třemi typy – autonomními, bezdrátovými a drátovými přístroji. Více informací o nich poskytuje následující tabulka:

  Typ hlásičeVýhodyNevýhody
  AutonomníNízká cena, nepotřebují žádné další zařízení ke svému provozuNutnost dohlížet na výměnu baterií a funkčnost
  BezdrátovýMožnost odeslání informace o požáru na IZS, větší kapacita akumulátoruPotřeba pravidelné kontroly funkčnosti baterií
  DrátovýPropojení s komplexním zabezpečovacím systémem, možnost odeslání SMS o vzniku požáru, centrální napájeníVyšší cena, nutné odpovídající stavební úpravy

  Detekční podněty

  Dalším, neméně významným kritériem je tzv. detekční podnět. V zásadě se jedná o látku nebo projev požáru, na níž je detektor citlivý a po jejímž zjištění začne pracovat. V praxi se rozlišují čtyři základní podněty. Bližší podrobnosti naleznete v tabulce:

  Typ detekčního podnětuPrincip fungováníVhodný proNevhodný pro
  KouřSleduje kouř vznikající při požáru, více než 95% účinnost, minimum falešných poplachůObytné místnosti, chodbyKoupelny, kotelny, prašné provozy, prostory s krbem či kamny
  TeplotaOdhalí prudký nárůst teploty v určitém prostoruKoupelny, kotelny, prašné provozy, prostory s krbem či kamnyVhodný kamkoliv, ale má nižší efektivitu než detektor kouře
  Hořlavé plynyDetekce potenciálně nebezpečných hořlavých či výbušných plynůOkolí plynových spotřebičů, plynových bomb a kotlůMísta bez výskytu plynu
  Oxid uhelnatýOdhalení nebezpečného oxidu uhelnatéhoKarmy a kotleMísta bez výskytu plynu

  Detektory kouře a teploty lze bez větších problémů provozovat na klasické baterie. Vydrží klidně i více než rok. Odhalení hořlavých plynů a oxidu uhelnatého je ovšem mnohem náročnější proces. Proto musíte zajistit připojení těchto hlásičů ke 220 V.

  Doplňkové funkce

  Dodatečné funkce sice nejsou tím hlavním, proč si hlásič pořizujete, avšak rozhodně zvyšují váš komfort a bezpečí. Jedná se zejména o displej zobrazující základní informace, včetně stavu baterie. Výhodou rozhodně je, pokud je indikace nízkého stavu energie provedena také akustickým či vizuálním signálem.

  Nejdražší modely jsou vybaveny i integrovanou pamětí, která si pamatuje předcházející poplachy včetně klíčových informací. Nově nabízejí rovněž propojení s mobilními telefony, díky němuž jsou schopny zaslat SMS o nastalé situaci, případně dovolují kontrolovat svůj stav prostřednictvím praktické aplikace.

  Nejprodávanější požární hlásiče podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 1.5 (2 hlasy)

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články