Studujte vysokou školu a nejlépe se učíte poslechem? Potřebujete udělat rozhovor s významnou osobností pro potřeby článku v novinách? V tom případě jistě využíváte služeb přístrojů umožňující lidský hlas zaznamenat přesně v podobě, v jaké jej potřebujete – diktafonů. Za redakci doporučujeme Olympus WS-883, který vyšel v našem testu jako nejlepší v kategorii cena/výkon.
Nejlepší diktafon pro náročné studenty či muzikanty, kteří chtějí svou hudební produkci dobře slyšet.
Diktafon s kapacitou úložiště 8 GB a 110 hodinami záznamu. Je kompaktní a milovníci retra ocení jeho design.
Diktafon s kapacitou záznamu až 52 hodin. Disponuje funkcí potlačení šumu a jeho ovládání je jednoduché.
Nejlepší diktafony
Recenze ZOOM H2n – Nejlepší diktafon na trhu
Kapacita paměti: 2-32 GB | Formát záznamu: MP3, WAV | Mikrofonní vstup: ano | Sluchátkový vstup: ano | LCD displej: ano | Kalendář: ano | Přibližná cena: 4 000 Kč
- Vysoká citlivost
- Snadná manipulace
- Široké možnosti úpravy nahrávky
- Dlouhá výdrž
- Pět mikrofonů
- Vyšší cena
- Absence dálkového ovládání
- Plastové tělo
Potřebujete si nahrát významný rozhovor v nejlepší kvalitě? Jste muzikant, který by si rád ověřil, jak kvalitně hraje? V tom případě vám perfektně poslouží ZOOM H2n využívající služeb hned pěti vestavěných mikrofonů vysoké citlivosti.
S jejich pomocí získáte záznam výborné kvality a můžete s ním dále pracovat. K tomu slouží i možnost propojení s počítačem a významnou devízou je i přiložený software. Ten je plně kompatibilní a vyznačuje se přehledností a rychlostí. Vypíchnout musíme i dlouhou výdrž přístroje, jež vydrží nahrávat přes 100 hodin.
Hlavním nedostatkem je poměrně značný finanční obnos, jež za pořízení výrobku zaplatíte. Je ovšem více než vyvážen výbornými vlastnostmi. Radost rozhodně neudělá ani absence dálkového ovládání, jež by zejména při pořizování vlastních hudebních nahrávek bylo jen ku prospěchu věci. Klasickým neduhem je i nepříliš odolné plastové tělo.
Jestliže bazírujete na co nejvyšší kvalitě svých zařízení bez ohledu na cenu, pak ZOOM H2n rozhodně oceníte. Za nemálo peněz totiž získáte dobře provedený a kvalitní diktafon. Tohle je vítěz testu letošních diktafonů.
Recenze Olympus WS-883 – Nejlepší diktafon v poměru ceny a kvality
Kapacita paměti: 8,192 GB | Formát záznamu: MP3, WMA | Mikrofonní vstup: ano | Sluchátkový vstup: ano | Displej: ano | Kalendář: ano | Přibližná cena: 1 900 Kč
- Zachycuje zvuk ze všech směrů
- Paměť lze rozšířit až na 32 GB
- Malé rozměry a nízká hmotnost
- Lze dobíjet přes USB
- Komplikovanější ovládání
Diktafon Olympus WS-853 black vám nabídne kapacitu úložiště 8 GB a zajistí až 110 hodin zvukového záznamu. Ovšem s paměťovou kartou můžete jeho kapacitu rozšířit až na 32 GB. Diktafon disponuje dvěma 90° směrovými mikrofony, které zachycují zvuk proudící ze všech směrů. Ten bude navíc díky funkci Noise Cancel bez rušivého šumu.
V případě příliš hlasitého zvuku z okolí se hlasitost nahrávání automaticky snižuje. Funkce pracuje také naopak, pokud jsou zvuky příliš tiché, hlasitost nahrávky se zvýší. Ruchy ze stolu minimalizuje použití stojánku. Diktafon disponuje výsuvným USB konektorem, díky kterému jej můžete připojit k počítači a přenášet pořízená data.
Milujete retro? Použití diktafonu už je samo o sobě trochu minulostí, ale v tomto případě vás také potěší design výrobku. Je kompaktní a lehoučký. Nemáme žádné výhrady, snad jen ovládání vám během používání může připadat trochu komplikované.
Recenze Olympus VN-541PC – Kvalitní diktafon za nízkou cenu
Kapacita paměti: 4 GB | Formát záznamu: WMA | Mikrofonní vstup: ano | Sluchátkový vstup: ano | LCD displej: ano | Kalendář: – | Přibližná cena: 1 000 Kč
- Funkce potlačení šumu
- Snadné ovládání
- Široké rozmezí frekvence
- Nízká váha a kompaktní rozměry
- Přednastavené režimy nahrávání
- Malý displej
Nálepku „kvalitní diktafon za nízkou cenu“ si vysloužil Olympus VN-541PC. Kapacita úložiště činí 4 GB. Maximální výdrž baterie dosahuje 52 hodin. Mezi přední funkce se řadí schopnost potlačení šumu. Okolní hluk vám tak nebude stát v cestě k výslednému čistému zvuku. Samozřejmostí jsou vstupy pro mikrofon i sluchátka. Nechybí ani displej.
Právě displej se ale bohužel kvůli své velikosti stává terčem kritiky. Nicméně u výrobků tohoto typu je zapotřebí s něčím podobným počítat. Kompaktní rozměry a nízká váha jsou naopak vlastnosti, kterých si majitelé na svém diktafonu Olympus VN-541PC cení. Vhod mohou přijít přednastavené režimy nahrávání. Umožňují výběr mezi 3 různými scénami.
Maličký vroubek přichází také s ovládáním. To je v podstatě velmi jednoduché a důležité ovládací prvky jsou rozmístěny šikovně. Tlačítka umístěná u spodního okraje displeje však mohou být pro někoho příliš malá. Na zadní straně diktafonu si všimněte šikovné prohlubně, která vám má pomoci k pohodlnému držení přístroje.
Nejprodávanější diktafony
Jak vybrat diktafon
Nejdůležitější roli hraje výběr správného druhu mikrofonu dle použité technologie. Rozhodně nepodceňujte ani jeho citlivost. Pro správné použití jsou významné i kapacita paměti, formát, v němž se zvuk nahrává a typ baterie. V neposlední řadě berte v potaz též způsob propojení s počítačem a nejrůznější dodatečné funkce.
Typ mikrofonu
V dřívějších dobách byl jedinou dostupnou technologií analog. Pro domácí použití ji všem začaly vytlačovat modernější digitální výrobky. Oba způsoby záznamu tak nyní fungují vedle sebe. Výhody a nevýhody jednotlivých zařízení si představíme:
Analogové mikrofony
- Vysoká kvalita záznamu
- Přesné nahrání situace
- Hodnota důkazového materiálu
- Vysoká pořizovací cena
Digitální mikrofony
- Nižší cena
- Jednoduché propojení s PC
- Nižší kvalita záznamu
Z výše uvedeného vyplývá, že jestliže potřebujete zaznamenat probíhající situaci se vším všudy, zvolte dražší analogovou technologii. Pro studijní či domácí potřebu si ovšem zcela vystačíte s digitálními přístroji.
Citlivost mikrofonu
S provedením mikrofonu úzce souvisí i jeho citlivost. Ještě předtím, než se vydáte do obchodu, měli byste si rozmyslet, jak citlivé zařízení využijete. Pro různé podmínky se hodí technika různého druhu.
K zaznamenání běžné konverzace plně postačuje monofonní mikrofon. Ten se vyznačuje nízkou cenou, avšak počítat musíte s tím, že úroveň záznamu bude nepříliš kvalitní.
Potřebujete-li dosáhnout reálnějšího nahrávání, rozhodně se poohlédněte po stereofonních přístrojích. V zásadě se jedná o zlatou střední cestu, poskytující uspokojivou kvalitu za stále ještě poměrně rozumnou cenu.
Nejnáročnějším zákazníkům jsou určeny citlivé mikrofony. Nacházejí své uplatnění zejména na větších fórech, kde je zapotřebí zachytit hlas mluvčího stojícího opodál. Výhodou je i možnost dokoupení klopového mikrofonu pro dosažení nejlepších výsledků. Připravte se na poněkud vyšší cenu.
Kapacita paměti
Důležitým kritériem pro nákup digitálních zařízení je kapacita paměti. Analogové výrobky ukládají záznam na magnetofonové pásky, takže v jejich případě řešíte délku. Pro potřeby digitálních zařízení se běžně se využívá paměťových karet lišících se svou kapacitou. Běžným rozmezím jsou 1–4 GB volného místa, dražší zařízení mohou nabídnout i 32 GB.
V případě, že by vám standardní vybavení nedostačovalo, můžete problém vždy vyřešit dokoupením dodatečného místa. Zařízení obvykle mívají sloty pro uchycení paměťových karet.
Formát nahrávky
Pro následnou analýzu na počítači představuje závažný parametr i formát, v němž je zvuk nahráván. Běžně se využívá MP3 a WMA, jež nezabírají příliš mnoho místa při zachování uspokojivé kvality zvuku. U modernějších záznamníků se lze setkat i se soubory typu WAV, jež zaberou místa více, avšak úroveň nahrávky je znatelně vyšší.
Při nákupu vždy hraje roli, zda vám jde o to vměstnat na disk co nejdelší nahrávku, nebo potřebujete co nejvyšší kvalitu. Podle toho vybírejte i záznamové zařízení.
Druh baterie
Neméně významným atributem je i druh použité baterie, ovlivňující, jak dlouho bude zařízení v provozu. Obvykle se počítá s 15 až 25 hodinami nepřetržitého fungování.
Při nákupu se setkáte se dvěma řešeními zásobáren energie – tužkovými bateriemi a akumulátory. Výhodou akumulátorů je možnost jejich opakovaného použití. Integrované baterie navíc mívají vyšší kapacitu, čímž zajistí delší provoz.
Naproti tomu tužkové baterie je nutné neustále vyměňovat. Na druhé straně máte jistotu, že pokud přestane diktafon fungovat, stačí vložit nové akumulátory a můžete nahrávat dále. V případě vybití integrovaného akumulátoru jste odkázáni na přívod elektrické energie.
Propojení s počítačem
Ačkoliv se to může v dnešní době zdát zvláštní, existují výrobky, jež neumožnují propojení s například s notebookem. Některým stačí pouze nahrávání a zvukovou stopu následně přepisují ručně. V případě, že je pro vás ovšem komunikace s PC podstatná, berte to na vědomí a hledejte přístroje vybavené příslušným USB konektorem. Některé společnosti dokonce ke svým produktům přibalují software pro úpravu zvukových záznamů.
Dodatečné funkce
Plánujete-li si za nahrávací zařízení připlatit, určitě očekáváte i nějaké vymoženosti navíc. Jejich základní přehled poskytuje následující tabulka:
Funkce | Princip fungování |
---|---|
Displej | LCD nebo OLED zobrazovací zařízení udávající základní informace o provozu |
Výstup pro sluchátka | Možnost poslouchat nahrávku, aniž by bylo rušeno okolí připojením externích sluchátek |
Vstup pro mikrofon | Připojení externího mikrofonu pro posílení kvality záznamu |
Detektor zvuku | Automatické nahrávání pouze při zachycení zvuku, nenahrává se ticho |
Šifrování | Možnost ochrany získaného materiálu heslem |
Maskování | Zmenšení rozměrů natolik, že zařízení lze vložit třeba do propisky |
Vstavěné hodiny a kalendář | Možnost sestavit si časový plán nahrávání |
Použité zdroje informací:
https://www.radirna.cz/hardware/jak-vybrat-diktafon.html
https://www.indianscribes.com/how-to-choose-a-voice-recorder/
Diskuse u článku