ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší žehlicí prkna 2021 – Recenze a návod jak vybrat

Datum 5.11.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Ačkoliv se může zdát, že je výběr žehlicího prkna hračka, nenechte se zmýlit. I při koupi tak obyčejné věci, jakou žehlicí prkno je, můžete šlápnout vedle. Pokud situaci podceníte, ze žehlení se stane únavná činnosti, kterou budete neustále odkládat.

Přitom to je celé velmi jednoduché. Stačí si jen zvolit to správné prkno, a ze žehlení se stane radost. Na dnešním trhu je k dostání řada levnější i dražších modelů s různou funkčností a efektivitou.

Nejlepší cena/kvalita

Žehlicí prkno pro středně náročné. Má dobrou stabilitu, nízkou hmotnost a snadnou manipulaci.

Nejlepší celkově

Nejlepší žehlicí prkno s plynule nastavitelnou výškou. Bytelná konstrukce a široká žehlicí plocha.

Nejlepší levný (do 1 000 Kč)

Cenově dostupné žehlicí prkno, které je snadno přenosné a skladné. Pro nižší postavu dobrá volba.

1Nejlepší žehlicí prkna

Recenze: Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF

Recenze: Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF Zlatý střed

Typ: přenosné | Elektrická zásuvka: ano | Rozměry žehlicí plochy: 120 × 38 cm | Hmotnost: 4,6 kg | Maximální nastavitelná výška: 98 cm | Přibližná cena: 1 300 Kč

Klady
 • Dobrá stabilita
 • Nastavitelná výška
 • Nízká hmotnost
 • Snadná manipulace
 • Velká žehlicí plocha
 • Kvalitní potah, který nepropouští páru
 • Součástí je elektrická zásuvka
Zápory
 • Nic závažného

Oblíbené žehlicí prkno značky Leifheit si zamiluje každý, kdo potřebuje pravidelně žehlit velké množství prádla. Má velmi dobrou stabilitu, takže se o něj můžete při žehlení pohodlně opřít, aniž byste způsobili nehodu. Díky nízké hmotnosti se s ním snadno manipuluje.

Žehlicí prkno je určeno pro všechny typy postav, díky plynulému nastavení výšky do maximální úrovně 98 cm. Velmi praktická je funkce vyrovnání při nerovnostech na podlaze. Rozměry žehlicí plochy jsou velkorysé a chlubí se hodnotou 120 × 38 cm. Uživatelsky ceněným parametrem je vlastní elektrická zásuvka s prodlužovačkou.

Potah prkna je vyroben ze speciálních syntetických materiálů umožňujících rychlejší a pohodlnější žehlení. Revoluční technologie thermo-reflect umožňuje odrážení tepla a páry. Prádlo lze žehlit současně shoda i zespodu.

Za kvalitu se platí, a proto se při koupi žehlicího prkna Leifheit 72588 AirBoard Premium M Plus NF musíte smířit s cenou nad 1 000 Kč.

Recenze: Brilanz žehlicí prkno Professional

Recenze Brilanz žehlicí prkno Professional Pro náročné

Typ: přenosné | Elektrická zásuvka: ano | Rozměry žehlicí plochy: 130 × 48 cm | Hmotnost: 10,4 kg | Maximální nastavitelná výška: 99 cm | Přibližná cena: 2 000 Kč

Klady
 • Kvalitní provedení
 • Stabilní konstrukce
 • Rozsah nastavitelné výšky
 • Velká přihrádka na žehličku
 • Odolný potah
Zápory
 • Horší skladnost
 • Vyšší cena

Pokud vás ze žehlení bolí záda, dost možná je na vině nevhodná výška žehlicího prkna. V případě Brilanz žehlicí prkno Professional se můžete těšit na plynule nastavitelnou výšku v rozmezí 73 až 99 cm. Žehlicí prkno si tak snadno přizpůsobíte své postavě a svým potřebám.

Profesionální žehlicí prkno je vyrobené z kvalitních materiálů. Kovová deska a odkladač na žehličku mají ukázkovou odolnost. Bavlněný potah je kompletně žáruvzdorný a nepropustný. Robustní galvanizovaná konstrukce je pak zárukou vysoké stability při užívání. Na konstrukci tak nenacházíme jedinou chybičku.

Co se komfortu týče, již jsme zmínili nastavitelnou výšku. Kromě ní je samozřejmostí také integrovaná zásuvka a rukávník pro snadnější žehlení košil. Pod deskou pak najdete odkládací poličku na již vyžehlené prádlo.

Rozměry prkna ve složeném stavu jsou 168 × 49 × 7 cm. To značí, že produkt při skladování zabere víc prostoru. To je ale jediné mínus, které náš test žehlicích prken odhalil. Ve všem ostatním model Brilanz Professional exceloval a právem mu proto patří 1. místo žebříčku.

Recenze: Toro Easy žehlicí prkno

Recenze Toro Easy žehlicí prkno Levný základ

Typ: přenosné | Elektrická zásuvka: ne | Rozměry žehlicí plochy: 105 × 35 cm | Hmotnost: 3,15 kg | Maximální nastavitelná výška: 87,5 cm | Přibližná cena: 700 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Kovová konstrukce
 • Snadno přenosné
 • Skladné
Zápory
 • Menší žehlicí plocha
 • Absence elektrické zásuvky

I na levném žehlicím prknu vám může jít práce dobře od ruky. Toro Easy žehlicí prkno seženete již za cenu nepřesahující 1 000 korun. Přesto dokáže nabídnou vlastnosti dostatečné pro nenáročné uživatele.

Žehlicí prkno se nám zamlouvá už svou kovovou konstrukcí, která je na nejnižší cenovou relaci až překvapivě bytelná. Celkově se prkno řadí mezi lehčí modely, přesto jsme nezaznamenali výraznější problémy s jeho stabilitou. Díky nízké hmotnosti je snadné žehlicí prkno přesouvat z jednoho místa na druhé.

Žehlicí plocha s rozměry 105 × 35 cm je spíše menší, pro žehlení většiny kusů oděvů je ale dostatečná. Ocenit musíme skladnost výrobku. Právě díky menším rozměrům prkno zabere jen nutné minimum místa. Naopak zamrzí absence zásuvky přímo v konstrukci modelu.

Žehlicí prkno Toro Easy samozřejmě boduje především svou nízkou cenovkou. K tomu ale přidává spolehlivost i snadnou přenosnost. Doporučujeme ho hlavně jedincům menšího vzrůstu. Maximální výška prkna je totiž pouze 87,5 cm, což by pro někoho mohlo být málo.

2Nejprodávanější žehlicí prkna podle Heureky

3Jak vybrat žehlicí prkno

Výběr a koupě žehlicího prkna čeká čas od času každého. Tato pomůcka patří k základnímu vybavení domácnosti. Aby se ze žehlení stala radost, výběr nepodceňujte. Levné a nekvalitní žehlicí prkno sice potěší vaší peněženku, ale rozhodně se pomstí vašim zádům a krční páteři, která nezdravé a nepohodlné žehlení odnese nejvíce. Následující řádky přinášejí několik tipů a rad, kterými byste se při výběru nového žehlicího prkna měli nechat inspirovat.

Rozsah výškového nastavení

Možnost výškového nastavení je důležitým parametrem, který byste při výběru rozhodně neměli podcenit. Špatně zvolená výška žehlicího prkna je hlavní příčinou nepříjemných bolestí zad a krční páteře. Jak poznat ideální výšku? Velmi jednoduše. Dbejte na to, abyste se při žehlení nehrbili a aby vaše ruce byly v takové výšce, která vás nebude omezovat ve volném pohybu.

Způsob rozkládání

V současné době existují žehlicí prkna se třemi různými způsoby rozkládání. Záleží pouze na vás a vašich požadavcích.

Ruční

Ruční způsob rozkládání a skládání je nejrozšířenějším typem. Funguje na principu mechanického zaklapnutí držáku do spodní části prkna. Ruční způsob je jednoduchý a velmi rychlý.

Automatický

Rychlé a plynulé nastavování pomocí aretační páčky. Tento způsob nemá žádná omezení. Jedná se o nejlepší a nejoblíbenější způsob rozkládání.

Automatický s omezeným počtem poloh

Automatický způsob je pohodlnou variantou umožňující plynulé nastavení požadované výšky do pevně stanovených poloh. Zmáčknutím aretační páčky si rychle nastavíte výšku, kterou potřebujete.

Rozměr žehlicí plochy

Rozměr žehlicí plochy je v otázce rychlého a pohodlného žehlení naprosto zásadní. Pokud si pořídíte model s úzkou a malou plochou, v budoucnu budete jistě zklamaní a otrávení. Neustále totiž budete muset přesouvat, překládat a otáčet žehlené oblečení, a celkový čas se tak zbytečně protáhne.

Stabilita

Dostatečně stabilní prkno je základem žehlicího úspěchu. Majitelé méně kvalitních prken jistě znají nepříjemnou situaci, kdy se do žehlení potřebují opřít a prkno se jim začne kývat a naklánět. Pevná konstrukce, která se nehne z místa, značně usnadní práci. Špatná stabilita může být velmi často i důvodem nebezpečného úrazu. Ty nejlepší prkna dokonce disponují funkcí automatického přizpůsobení nerovností podlahy.

Odkládací plocha na žehličku

Dbejte na to, aby odkládací plocha byla pokud možno pevně zabudovaná na konstrukci žehlicího prkna. Zvolíte-li výsuvnou variantu, vystavujete se nepohodlnému užívání a horší manipulaci. Pokud už máte doma žehličku a kupujete pouze nové prkno, určitě si dejte pozor na velikost odkládací plochy. Lehce by se totiž mohlo stát, že se do ní vaše stávající žehlička nevejde. To samé platí o tvaru, výběr přizpůsobujte spotřebiči, který již vlastníte.

Zabudovaná elektrická zásuvka

Dražší modely dnes disponují praktickým zařízením, konkrétně zabudovanou elektrickou zásuvkou. Díky ní je žehlení pohodlnější a snadnější. Navíc můžete žehlit kdekoliv, v létě třeba na zahradě, kde si u žehlení můžete užít čerstvého vzduchu.

Potahový materiál

Nezdá se vám výběr potahového materiálu důležitý? Opak je pravdou. Materiál, z něhož je potah na žehlicím prknu ušitý, je jedním ze zásadních ukazatelů toho, jestli žehlení bude nebo nebude komfortní. Materiál musí být v první řadě funkční, až v té druhé by vás měl zajímat po designové stránce. Klasickým nešvarem nekvalitních potahů je nasáknutí vody. Nejen, že vám zbytečně zmáčí žehlené oblečení, ale potah příliš rychle ztrácí tvar a ničí se. Oblíbené jsou potahy, které lze z prkna kdykoliv sundat a vyprat v pračce.

Nejprodávanější žehlicí prkna podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články