ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší hasicí přístroje 2024 – Recenze a návod jak vybrat

Elektronika, automobily, sporáky, zápalky. Všechny technologické zázraky kolem nás nám určitým způsobem usnadňují život. Jejich používání s sebou ale vždy přináší tu menší, tu větší riziko vzniku požárů, když se něco pokazí. V dřívějších dobách stačil na uhašení dřeva, slámy či kůže pořádný kbelík vody. Dnes, při různorodosti materiálů musíme vždy u výběru hasiva dobře přemýšlet. Právě proto máme k dispozici hned čtyři druhy hasicích přístrojů.

V následujícím textu vám představíme pětici různých „hasičáků“. Nabídneme přehled nejlepších zástupců vodních, pěnových, sněhových a práškových pomocníků. Specifickou kategorií jsou přístroje vhodné do automobilu. Navrch nabídneme informace o tom, v jaké situaci je ten který výrobek použitelný.

Nejlepší hasicí přístroje

Název Shrnutí
TOP 5 hasicích přístrojů
1. Recenze: Hastex vodní hasicí přístroj V 9 Ti Vodní hasicí přístroj Hastex V 9 Ti Typ: vodní
Pro třídy: A
Množství náplně: 9 l
Hmotnost: 18,4 kg
Zjistit cenu
2. Recenze HTB Home Fireman Pěnový hasicí přístroj HTB Home Fireman Typ: pěnový
Pro třídy: A, B, F
Množství náplně: 1 kg
Hmotnost: – kg
Zjistit cenu
3. Recenze: Hastex Hasicí přístroj CO2 (sněhový) 5kg - S 5 H CO2 (sněhový) hasicí přístroj Hastex S 5 H Typ: sněhový (CO2)
Pro třídy: B, C
Množství náplně: 5 kg
Hmotnost: 16 kg
Zjistit cenu
4. Recenze Červinka hasicí sprej Červinka hasicí sprej – ideální do vozidla Typ: pěnový
Pro třídy: A, B, C, E
Množství náplně: 0,5 l
Hmotnost: – kg
Zjistit cenu

Recenze: Hastex vodní hasicí přístroj V 9 Ti

Typ: vodní | Pro třídy: A | Množství náplně: 9 l | Hmotnost: 18,4 kg | Přibližná cena: 1 100 Kč

Klady
 • Rozumná cena
 • Velké množství náplně
 • Mrazuvzdornost
Zápory
 • Výrazná hmotnost

Hastex hasicí přístroj V 9 Ti má kapacitu 9 litrů, která je plně dostačující pro uhašení vznikajícího požáru. Vzhledem k tomu, že hasivem je voda, nachází své využití zejména v místech, kde je riziko hoření pevných organických látek.

Významnou devízou je rozumná cena, za níž dostanete výrobek s dlouhou životností. Nádoba vydrží při šetrném zacházení dlouhá léta a rozhodně se nemusíte obávat, že byste museli přístroj vyhodit dříve než za předepsaných 20 let. Potaš zajišťuje, že obsah zůstane využitelný i v třeskutých mrazech -20° C.

Jediným zásadnějším nedostatkem je výraznější hmotnost. Ta dosahuje takřka 20 kilogramů. Pro ženy či jedince subtilnější postavy tedy může být problém hasičák vůbec uzvednout. Správné namíření a udržení potřebného směru trysku vody je pak kapitolou samou pro sebe.

Jestliže tedy potřebujete do svého provozu či domácnosti vodní hasicí přístroj, jste na správném místě.

Recenze HTB Home Fireman

Recenze HTB Home Fireman

Typ: pěnový | Pro třídy: A, B, F | Množství náplně: 1 kg | Hmotnost: – | Přibližná cena: 700 Kč

Klady
 • Ideální do kuchyně
 • Vhodný pro hořlavé kapaliny
 • Kompaktní rozměry
Zápory
 • Bez držáku

Jednou zapomenete na rozpálený olej na plotně a nepříjemná nehoda je na světě. Právě v takových chvílích doporučujeme mít po ruce pěnový hasicí přístroj HTB Home Fireman. Ten je obzvlášť vhodný k hašení tuků nebo olejů v kuchyňských spotřebičích.

Hasicí přístroj pěnový obsahuje 1 kilogram kvalitního hasiva Furex Casa Bio. Určený je pro hašení požárů tříd A, B a F. Pozor dávejte na to, že pěna je vodivá, není tudíž vhodná pro použití na elektrická zařízení pod napětím. Přístroj lze použít v chladnu i horku, teplotní rozsah se pohybuje od -30 do +60 °C. Samozřejmostí je také manometr.

Hasicí přístroj od české společnosti Vítkovice HTB je kompaktní, v kuchyni vám proto nebude zabírat zbytečně mnoho prostoru. Lehce zamrzí absence nástěnného držáku, na druhou stranu tento model můžete umístit klidně jen na polici. Celkově jsme tak s výkonem hasicího přístroje Home Fireman spokojeni. Model se navíc uplatní nejen v kuchyni, ale všude tam, kde se pracuje s potenciálně hořlavými kapalinami.

Recenze: Hastex Hasicí přístroj CO2 (sněhový) 5kg – S 5 H

Recenze: Hastex Hasicí přístroj CO2 (sněhový) 5kg - S 5 H

Typ: sněhový (CO2) | Pro třídy: B, C | Množství náplně: 5 kg | Hmotnost: 16 kg | Přibližná cena: 2 400 Kč

Klady
 • Vysoký účinek
 • Omezení škod v důsledku hašení
 • Věšák pro uchycení na stěnu
Zápory
 • Vyšší cena
 • Značná hmotnost

Sněhové hasičáky jsou určeny pro likvidaci požárů elektrických zařízení a cenných předmětů. Hašení je totiž šetrné k hořícím předmětům, které bývají použitím ostatních druhů přístrojů obvykle znehodnoceny.

Výhodou je i vysoký účinek. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že pětikilogramová náplň není dostačující, opak je pravdou. Samozřejmostí je i praktický věšák pro uchycení výrobku na stěnu. Ten je součástí balení, takže nemusíte investovat žádné dodatečné finance.

Vzhledem k tomu, že sněhové hasicí přístroje jsou nákladnější na výrobu, nelze se divit poněkud vyšší ceně, přesahující 2 000 korun. Produkt vám ovšem v případě nouze může velkou sumu ušetřit svou šetrností. Stejně jako v předcházejícím případě musíme upozornit i na výraznější hmotnost. Hašení by se tak měl ujmout vždy nejsilnější jedinec v dosahu.

Hasicí přístroje fungující na bázi CO2 najdou své využití především v laboratorních komplex či energetických závodech. Postarají se totiž i o případný požár elektroniky.

Recenze Červinka hasicí sprej

Recenze Červinka hasicí sprej

Typ: pěnový | Pro třídy: A, B, C, E | Množství náplně: 500 ml | Hmotnost: 650 g | Přibližná cena: 250 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Ideální do vozidla
 • Ekologicky rozložitelný
 • Kompaktní rozměry
Zápory
 • Pouze 500 ml
 • Malý rozsah teplot

Bezpečnost se nevyplácí podceňovat ani ve vozidle. Na druhou stranu s sebou určitě nechcete vozit zbytečnou zátěž v podobě těžkého hasicího přístroje. Řešením může být hasicí sprej Červinka. Jedná se o hasicí přístroj pěnový s objemem 500 ml. Je tedy ideální pro hašení menších začínajících požárů.

Hasicí sprej seženete za velmi nízkou cenu pod 300 Kč, jeho pořízení tak vaši peněženku příliš nevyšťaví. Díky kompaktní velikosti vám v autě nebude zabírat mnoho místa. Určený je pro třídy požárů A, B, C a E. Mínusem je výrazně omezená provozní teplota. Jakmile teploměry ukazují hodnoty pod nulou, hasicí přístroj není možné použít. Naopak vysoké teploty až do 50 °C nevadí.

Hasicí sprej má také tu výhodu, že se velice snadno používá. Stačí sejmout víčko, namířit a stisknout spínač spreje. Narozdíl od klasického hasicího přístroje jej tak zvládne použít každý člen rodiny. Sečteno podtrženo, za nás se hasicí sprej Červinka neztratí v žádném autě ani garáži. Je sice malý, ale spolehlivý.

Jak správně vybrat hasicí přístroj

Základem je volba správného produktu podle toho, jaká látka hoří. Hasicí přístroje je navíc třeba vybírat s ohledem na typ požáru. Specifický je výběr přístroje do auta a jeho umístění.

Kritéria výběru

Typy požárů

Základním dokumentem, podle něhož byste se měli řídit, je klasifikace požárů. Ohně jsou děleny do šesti tříd podle charakteru hořící látky:

Třída požáru Co hoří? Vhodný hasicí přístroj
A Pevné organické látky, které žhnou (sláma, dřevo, papír, uhlí Vodní, pěnový, práškový
B Kapalné látky nebo látky, které vlivem hoření přecházejí do kapalného stavu (nafta, benzin, olej) Pěnový, práškový
C Plynné látky (zemní plyn, metan, vodík) Práškový, sněhový
D Lehké a alkalické kovy Speciální
F Jedlé oleje a tuky (oleje využívané při vaření) Speciální

Jak z přehledu vyplývá, běžně dostupné výrobky si jsou schopné poradit pouze s kategoriemi A – C. Při hoření alkalických kovů a živočišných olejů a tuků musíte využít speciální směsi.

Druhy přístrojů

V současné době se na trhu nacházejí čtyři základní druhy hasičáků podle typu využívaného hasiva. Jedná se o vodní, práškové, sněhové a pěnové přístroje. Zákon přímo definuje, pro jaké použití jsou vhodné, a kdy je jejich využití nevhodné nebo dokonce zakázáno.

Následující tabulka poskytuje základní přehled jednotlivých typů zařízení a jejich určení podle charakteru hořících látek:

Typ přístroje Pro třídy Vhodné použití Nevhodné použití Zakázáno
Vodní A Pevné látky hořlavého původu
Papírenství, dřevařství, školy, archívy
Hořlavé kapaliny, které se nemísí s vodou (benzín, olej)
Cenné materiály, u nichž je riziko podmáčení
Elektrická zařízení pod napětím, látky reagující s vodou
Práškový A, B, C Rodinné domy, chaty, garáže, průmyslové a obchodní objekty
Tam, kde nesmí dojít k poškození vodou či pěnou
K hašení elektrických zařízení pod napětím max. 1000 V
Jemná mechanika a elektronika
Tam, kde nesmí dojít ke kontaktu s prachem
Lehké a hořlavé alkalické koby, sypké materiály, prach
Pěnový A, B Hořlavé kapaliny nemísící se s vodou (benzín, olej)
Sklady, domy, pevné látky
Hořlavé kapaliny mísící se s vodou, hořlavé plyny Elektrická zařízení pod napětím, hořlavé kovy
Sněhový B, C Elektrická zařízení pod napětím
Laboratoře, průmyslové prostory, energetika
Pevné hořlavé organické látky
Na otevřených prostorech s velkou cirkulací vzduchu
Hořlavé plyny a sypké látky, hořlavé kovy

Při výběru mějte výše uvedené informace vždy na paměti. Použitím nevhodného hasiva totiž můžete způsobit více škody než užitku. Reakce nekompatibilních látek vede minimálně k tomu, že hašení nebude efektivní, v extrémním případě i k výbuchu.

Přístroje pro automobily

Do automobilu se vzhledem k látkám, které se při autonehodách vyskytují, rozhodně hodí pořídit práškový přístroj. Ideálně by měl být alespoň dvoukilový. Vyplatí se umístit jej co nejblíže řidiči, nejlépe pod sedadlem spolujezdce. V případě nouze jej též můžete využít místo kladiva k rozbití oken.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (7 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář