ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Hasicí přístroje

Všechny technologické zázraky kolem nás nám určitým způsobem usnadňují život. Jejich používání s sebou ale vždy přináší tu menší, tu větší riziko vzniku požárů, když se něco pokazí. V dřívějších dobách stačil na uhašení dřeva, slámy či kůže pořádný kbelík vody. Dnes, při různorodosti materiálů musíme vždy u výběru hasiva dobře přemýšlet. Hasicí přístroje se proto dělí na několik typů.

V následujícím textu se zaměříme na tři nejlepší hasicí přístroje práškového charakteru. Na první místo jsme umístili Compass 6 kg, který je vhodný téměř do všech typů provozů i domácností.

43A 233B C

Hasicí přístroj k univerzálnímu použití pro hašení požárů tříd A, B a C. Hasicí schopnost 43A, 233B, C.

8A 55B C

Hasicí přístroj s držákem a manometrem. Kvalitní provedení umožňuje použití v domácnosti i v autě.

8A 34B C

Malý práškový hasicí přístroj s nenáročnými podmínkami na skladování. K hašení požárů třídy A, B a C.

Nejlepší hasicí přístroje

Compass 6 kg ABC – zvýšená hasební schopnost

Typ: práškový | Pro třídy: A, B, C | Množství náplně: 6 kg | Hmotnost: 9,3 kg | Přibližná cena: 1 300 Kč

Klady
  • Vysoká hasicí schopnost (43A, 233B)
  • Vhodný i na elektrická zařízení (do 1000 V)
  • Držák na stěnu součástí
Zápory
  • Vyšší hmotnost

Hasicí přístroj Compass 6 kg ABC je ideální volbou pro široké spektrum využití díky svým účinným hasicím schopnostem pro třídy A, B a C. Je vhodný pro hašení pevných látek, kapalin a plynů, což z něj činí univerzální bezpečnostní pomůcku, kterou lze využít v domácnostech, na pracovištích nebo v automobilu. Prášková náplň má výbornou hasební účinnost, díky čemuž je přístroj schopen efektivně uhasit i větší požáry, jak napovídají hodnoty 43A a 233B.

Přístroj je bezpečné použít na elektrická zařízení pod napětím do 1000 V, což rozšiřuje možnosti použití i do prostor s elektroinstalací. Přístroj je vybaven držákem na stěnu, takže jej můžete umístit na snadno dostupné místo a mít jej připraven k okamžitému použití. To je velkou výhodou, zejména pokud potřebujete hasicí přístroj umístit na konkrétní pozici, kde bude bezpečně upevněn a dostupný v případě nouze.

Model váží přibližně 9,3 kg, což je na jednu stranu vyšší hmotnost, ale je adekvátní objemu hasicího prášku a zajišťuje vysokou hasební účinnost. Manipulace s ním je snadná, ale pro méně fyzicky zdatné osoby nebo starší lidi může být trochu náročnější. Nabízí vysoký standard a univerzálnost, která pokryje většinu situací, kde by mohlo dojít k požáru. Svou vysokou účinností, možnosti využití na elektrická zařízení i dostupným držákem na stěnu se tento model řadí mezi spolehlivá bezpečnostní vybavení, které lze doporučit pro domácnosti i firemní prostory.

Červinka P2 Če 8A 2 kg – hašení požáru v počáteční fázi

Typ: práškový | Pro třídy: A, B, C | Množství náplně: 2 kg | Hmotnost: 3,65 kg | Přibližná cena: 600 Kč

Klady
  • Kompaktní a skladný
  • Vhodný i do automobilů
  • Možnost hašení elektrických zařízení do 1000 V
Zápory
  • Menší kapacita náplně

Červinka P2 Če 8A je ideální volbou pro hašení požáru v počáteční fázi. Tento přístroj je kompaktní, skladný a využívá práškové hasivo, které jej činí vhodným pro hašení požárů třídy A, B a C. Díky tomu najde široké uplatnění nejen v domácnostech, ale také v automobilech a garážích.

Velkou výhodou je schopnost hasit elektrická zařízení pod napětím až do 1000 V, což zvyšuje jeho univerzálnost. Podmínkou je dodržení minimální vzdálenosti 1 metru. Teplotní rozmezí -30 °C až +60 °C garantuje, že přístroj zůstane plně funkční i v náročnějších podmínkách. Přístroj je opatřen manometrem, který zobrazuje tlak hasiva. Po použití jej lze znovu naplnit.

Nízká hmotnost a přiložený držák do auta z něj dělají skvělého pomocníka pro osobní vozidla. Potěší také celkově kvalitním zpracováním kovové lahve. Menší kapacita 2 kg však může omezit dobu hašení, a proto je vhodný spíše pro hašení menších požárů.

Compass 1 kg ABC – jednoduchá manipulace

Typ: práškový | Pro třídy: A, B, C | Množství náplně: 1 kg | Hmotnost: 2,33 kg | Přibližná cena: 300 Kč

Klady
  • Snadná manipulace a skladnost
  • Ideální do automobilů i domácností
  • Lze hasit i elektrická zařízení do 1000 V
Zápory
  • Omezená kapacita náplně

Práškový hasicí přístroj Compass ABC 01531 je kompaktní a lehký přístroj určený k hašení požárů tříd A, B a C, což zahrnuje požáry pevných látek, kapalin a plynů. Díky svému designu a praktickému držáku je ideální pro umístění v osobních vozidlech, ale své místo najde i v domácnostech či menších kancelářích.

Přístroj váží 2,33 kg a obsahuje 1 kg hasicího prášku. Díky své kompaktní velikosti a snadné manipulaci umožňuje rychlou a efektivní likvidaci menších požárů. Technická norma tohoto přístroje odpovídá DIN EN 3-7. Funguje v širokém teplotním rozsahu od -30 °C do +60 °C, takže zůstává použitelný i v náročných podmínkách.

Celkově jde o praktického pomocníka do vozidel, jehož omezená kapacita je přizpůsobena spíše na hašení začínajících požárů, což z něj činí ideální volbu jako základní prevenční prostředek.

Nejprodávanější hasicí přístroje

Jak správně vybrat hasicí přístroj

Základem je volba správného produktu podle toho, jaká látka hoří. Hasicí přístroje je navíc třeba vybírat s ohledem na typ požáru. Specifický je výběr přístroje do auta a jeho umístění.

Kritéria výběru

Typy požárů

Základním dokumentem, podle něhož byste se měli řídit, je klasifikace požárů. Ohně jsou děleny do šesti tříd podle charakteru hořící látky:

Třída požáru Co hoří? Vhodný hasicí přístroj
A Pevné organické látky, které žhnou (sláma, dřevo, papír, uhlí) Vodní, pěnový, práškový
B Kapalné látky nebo látky, které vlivem hoření přecházejí do kapalného stavu (nafta, benzin, olej) Pěnový, sněhový, práškový
C Plynné látky (zemní plyn, metan, vodík) Práškový, sněhový
D Lehké a alkalické kovy (hliník, draslík, hořčík) Speciální suchá hasiva
F Jedlé oleje a tuky (oleje využívané při vaření) Chemický

Jak z přehledu vyplývá, běžně dostupné výrobky si jsou schopné poradit pouze s kategoriemi A – C. Při hoření alkalických kovů a živočišných olejů a tuků musíte využít speciální směsi.

Chytrý Výběr radí
Chybí vám v tabulce písmeno E? Do této třídy patřila elektrická zařízení, ale elektrický proud není sám o sobě hořlavý, proto byla třída zrušena.

Druhy přístrojů

V současné době se na trhu nacházejí čtyři základní druhy hasičáků podle typu využívaného hasiva. Jedná se o vodní, práškové, sněhové a pěnové přístroje. Zákon přímo definuje, pro jaké použití jsou vhodné, a kdy je jejich využití nevhodné nebo dokonce zakázáno.

Následující tabulka poskytuje základní přehled jednotlivých typů zařízení a jejich určení podle charakteru hořících látek:

Typ přístroje Pro třídy Vhodné použití Nevhodné použití Zakázáno
Vodní A Pevné látky hořlavého původu
Papírenství, dřevařství, školy, archívy
Hořlavé kapaliny, které se nemísí s vodou (benzín, olej)
Cenné materiály, u nichž je riziko podmáčení
Elektrická zařízení pod napětím, látky reagující s vodou
Práškový A, B, C Rodinné domy, chaty, garáže, průmyslové a obchodní objekty
Tam, kde nesmí dojít k poškození vodou či pěnou
K hašení elektrických zařízení pod napětím max. 1000 V
Jemná mechanika a elektronika
Tam, kde nesmí dojít ke kontaktu s prachem
Lehké a hořlavé alkalické koby, sypké materiály, prach
Pěnový A, B Hořlavé kapaliny nemísící se s vodou (benzín, olej)
Sklady, domy, pevné látky
Hořlavé kapaliny mísící se s vodou, hořlavé plyny Elektrická zařízení pod napětím, hořlavé kovy
Sněhový B, C Elektrická zařízení pod napětím
Laboratoře, průmyslové prostory, energetika
Pevné hořlavé organické látky
Na otevřených prostorech s velkou cirkulací vzduchu
Hořlavé plyny a sypké látky, hořlavé kovy

Při výběru mějte výše uvedené informace vždy na paměti. Použitím nevhodného hasiva totiž můžete způsobit více škody než užitku. Reakce nekompatibilních látek vede minimálně k tomu, že hašení nebude efektivní, v extrémním případě i k výbuchu.

Přístroje pro automobily

Do automobilu se vzhledem k látkám, které se při autonehodách vyskytují, rozhodně hodí pořídit práškový přístroj. Ideálně by měl být alespoň dvoukilový. Vyplatí se umístit jej co nejblíže řidiči, nejlépe pod sedadlem spolujezdce. V případě nouze jej též můžete využít místo kladiva k rozbití oken.

Hasicí přístroje vs. hasicí spreje

Rozeznáváme také hasicí spreje (viz obrázek), které se ale do skupiny klasických hasicích přístrojů nezařazují a jsou samostatnou kategorií. Hasicí spreje nenahrazují hasicí přístroje a jsou určené pro „rychlou záchranu“ během počínajícího požáru.

Hasicí sprej a hasicí přístroj se liší především velikostí, kapacitou a účinností. Hasicí sprej je kompaktní a snadno přenosný. Je ideální pro menší požáry třídy A a B v domácnosti nebo autě. Má menší množství hasiva, které stačí právě na drobné či začínající požáry, například v kuchyni, ale nevydrží dlouho. Hasicí přístroj má větší kapacitu a nabízí vyšší účinnost, takže zvládne i rozsáhlejší požáry.

Zatímco sprej je levnější a určen na jednorázové použití, přístroj lze opakovaně doplnit a vyžaduje pravidelnou údržbu. Hasicí sprej je obvykle naplněn pěnovým nebo vodním hasivem, vhodným pro menší požáry. Hasicí přístroje jsou využitelné pro různé třídy požárů.

hasicí sprej - hasicí přístroje chytrý výběr

Hasicí sprej rozeznáte od hasicího přístroje i na pohled – podobá se klasickému spreji.

Nejoblíbenější hasicí přístroje

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.2 (10 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Miloslav Bárta (29. 10. 2024 10:10)

Chtěl bych autorku článku upozornit na fakt, že hasicí spreje nejsou, zejména podle ČSN EN3-7+1A čl.4.6, považovány za hasicí přístroje ( nemají zařízení pro kontrolu přetlaku ). Jinak perfektně zpracované informace.

Odpovědět
Uživatel
Adéla Švédová (1. 11. 2024 20:11)

Dobrý den, děkujeme za Váš postřeh. Článek jsme upravili a rozdíly vysvětlili. Za tým Chytrý Výběr zdraví Adéla

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář