ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Zázrak jménem kolagen

O kolagenu už jste možná slyšeli. Nejspíše to bylo v souvislosti s potravinovými doplňky, skrze které může naše tělo kolagen přijímat. Neměli bychom však zapomínat, že je přirozenou součástí našeho těla a tyto doplňky nám pouze pomáhají získat zpět ten, který už jsme vlivem stárnutí ztratili. Co to tedy ten kolagen je a čím je nám prospěšný? Vše se dozvíte. Přichystali jsme si pro vás takového malého průvodce světem kolagenu.

Co je to kolagen?

Jak už jsme naznačili v úvodu, kolagen je přirozenou součástí našeho těla. A to natolik přirozenou, že je dokonce tou nejpočetněji zastoupenou bílkovinou. Jeho množství se odhaduje zhruba na 30 % všech bílkovin. Zastává důležitou funkci, jako lepidlo totiž drží pohromadě zuby, kůži, svaly, kosti, šlachy, vazy a všechny další pojivové tkáně. Kolagen je tvořen aminokyselinami. Konkrétně se jedná o glycin, hydroxyprolin a hydroxylysin.

Jaké typy kolagenu existují?

Rozlišujeme 28 druhů kolagenu. Odlišují se od sebe tím, jak jsou sestaveny molekuly, i tím, kde v našem těle se nachází. Pro představu jsme pro vás vybrali 5 nejdůležitějších typů:

Typ kolagenu Popis
Typ I. První typ kolagenu je zároveň tím nejrozšířenějším – tvoří až 90 % veškerého kolagenu v těle. Nachází se v kostech, zubech, šlachách a kůži.
Typ II. Tento typ kolagenu je obsažený v elastických chrupavkách, které mají chránit klouby a poskytovat jim oporu.
Typ III. Třetí typ kolagenu se nachází ve svalech, tepnách a orgánech. Vyskytuje se společně s prvním typem kolagenu.
Typ IV. Tento typ má svůj podíl na vytváření bazální membrány. Je součástí kůže, ledvin, vnitřního ucha a oční čočky.
Typ V. Pátý typ kolagenu najdeme v oční rohovce, v některých vrstvách kůže, ve vlasech a placentě.

Co kolagen dokáže?

Kolagen je v našich tělech z dobrého důvodu. Stará se o to, aby docházelo od hlavy až k patě k dostatečné podpoře všech tkání, jejich síle a fungující struktuře. Chrání tělo jako celek. Některé výsledky jeho práce jsou na těle vidět, jiné pouze cítíte.

Kolagen výrazně pomáhá při tvorbě fibroblastů (základních buněk vazivové tkáně), které mohou být dále prospěšné pro růst nových buněk. Je také důležitou součástí při procesu náhrady odumřelých kožních buněk. Orgánům uvnitř těla poskytuje jakýsi ochranný obal. Kolagen na pleť zcela jasně definuje strukturu pleti, a způsobuje že je pevná a zároveň pružná. Zásadní funkci zastává také při srážlivosti krve.

Zdravá hladina kolagenu v těle se tedy projevuje zdravými klouby, chráněnými ledvinami a dalšími orgány, pružnou pokožkou a skvěle fungujícím kardiovaskulárním systémem. Jak ale poznat, že je něco v nepořádku? Na to se podíváme v následující kapitolce.

Jak se projevuje ztráta kolagenu?

Jak dochází ke ztrátě?

Ztráta kolagenu může být vážným problémem. Jak se brzy dozvíte, na jeho obsah v těle má vliv náš životní styl, je tady ale jedna věc, se kterou se vytrácí zcela přirozeně. A tou je stárnutí. Po narození dostaneme do vínku určité množství kolagenu, které nás se stárnutím pomalu opouští. Tělo také postupně přichází o schopnost produkovat kolagen nový. K poklesu produkce kolagenu a rychlejšímu rozkládání stávajícího nejvýrazněji dochází od 60. roku věku.

Příznaky poklesu kolagenu

Úroveň kolagenu v těle bohužel nelze nijak změřit. Můžete si na sobě však začít všímat určitých změn, které mohou při poklesu kolagenu nastat.

Viditelnou změnou je pokožka, která je najednou ochablá a vrásčitá. Změny můžete zaznamenat také v obličeji, očích a okolo nich. Pokles kolagenu způsobuje ochabování a bolesti svalů. Šlachy a vazy se zdají být méně pružné než dřív. Rozbolet vás mohou také klouby, u kterých může dojít až k artróze v důsledku opotřebované chrupavky. Ztuhlé klouby potom mohou znamenat riziko ztráty pohyblivosti.

K problémům může docházet i u trávicího traktu, jemuž může pokles kolagenu způsobit ztenčení výstelky. Dalším varováním jsou pak problémy s průtokem krve.

Jak se projevuje ztráta kolagenu - kolagen

Pokles hodnoty kolagenu v těle není ničím příjemným.

Jaký je vliv životního stylu na kolagen?

Ačkoliv dochází ke ztrátě kolagenu vlivem stárnutí, jsou i určité návyky a nemoci, které mohou tento proces bohužel urychlit. V této kapitolce se dozvíte, které to jsou, a také vám poradíme, jak ztrátě kolagenu předcházet.

Jaký životní styl kolagenu škodí?

Může se zdát, že vám nezdravý životní styl prochází, ale dříve či později může mít za následek nepříjemné zdravotní problémy. Jedním z nich může být právě i úbytek kolagenu. Vybrali jsme pro vás tři faktory, které mají na úroveň kolagenu v těle negativní dopad.

Jako první z nich uvádíme kouření. Jeho přítomnost zde asi není ničím překvapivá. Snižuje produkci kolagenu a poškozuje elastin, který má na starost elasticitu pojivových tkání. Proces hojení ran je tím pádem pomalejší, zato se ale rychleji objevují vrásky. Dochází k zužování cév, kyslík a živiny tak hůře pronikají do těla.

Nijak prospěšná není ani nadměrná konzumace cukru a rafinovaných karbohydrátů. Váží se totiž na proteiny, které značně poškozují. Následkem je slabý, suchý a křehký kolagen, který není schopen zastávat svoji obvyklou úlohu.

Zmínit bychom chtěli také riziko, které pramení z přílišného vystavení se ultrafialovému záření a slunci. Také tento faktor snižuje produkci kolagenu a navíc urychluje rozpad toho již vzniklého. Může mít za následek také tvorbu vrásek. Řešením je proto vyhnout se dlouhodobému pobytu na slunci. Pokud to není možné, vždy použijte opalovací krém.

Jaký je vliv životního stylu na kolagen - kolagen

Správnou hladinu kolagenu v těle negativně ovlivňuje například kouření.

Jaké nemoci mají vliv na kolagen?

Kromě nezdravého životního stylu mají na kolagen vliv také některé nemoci. Příkladem za všechny jsou autoimunitní onemocnění, která ho mohou poškodit. Patří k nim například revma, lupus, zánětlivá onemocnění svalů či kůže. Kromě nich mohou mít na kvalitu kolagenu negativní vliv také genetické mutace.

Jak ztrátě předcházet?

Odpověď je jasná – vyvarovat se třem výše zmíněným faktorům. Hřešíme ale všichni, proto bychom se měli snažit tyto zlozvyky alespoň minimalizovat. Jestliže chcete zpomalit stárnutí vaší pokožky, nezapomínejte používat opalovací krém (nejlépe SPF 30 a více). Nepřehánějte to ani s návštěvami solária.

Důležitou roli hraje mimo jiné také vyvážená strava. Do té byste měli zakomponovat dostatek zeleniny, fazolí, celozrnných výrobků či ovoce. Nebojte se začlenit ani ryby, maso, mléčné výrobky a vejce.

Použití kolagenu pro lékařské a kosmetické účely

Některé typy kolagenu se mohou rozložit, přeměnit a vstřebat zpět do našeho těla. Jejich využití v medicíně a kosmetice je široké a netýká se pouze lidí, ale také prasat či krav. Produkty, které mají zvýšit hladinu kolagenu, tedy mohou pocházet i od jiných druhů. Informace v následujících kapitolách pro vás možná nebudou úplnou novinkou. Možná jsou to ale také ty informace, které na téma kolagenu zrovna hledáte.

Kožní výplně: Výplně kombinující kolagen a hyaluronovou kyselinu zvyšují produkci kolagenu a s tím také pružnost pokožky. Používají se k redukci vrásek, výplni prohlubní a zlepšení stavu jizev.

Hojení ran: Kolagen hraje důležitou roli při procesu hojení ran. Léčí zánět, zlepšuje funkci cév, zvyšuje pevnost tkání a přitahuje buňky, které jsou v tomto procesu klíčové. V tomto směru se využívají kolagenové obvazy.

Zubní lékařství: Kolagen má schopnost fungovat jako bariéra před rostoucí tkání dásní, která by mohla ohrožovat zub. Zubní buňky tím získávají potřebný čas pro to, aby se dokázaly zregenerovat.

Léčba osteoartrózy: Kolagen je základním stavebním prvkem pro zdravé a fungující chrupavky a kosti. Při užívání doplňků s obsahem kolagenu dochází ke zvýšení jeho hladiny a zmírnění příznaků osteoartrózy.

Použití kolagenu pro lékařské a kosmetické účely - kolagen

Kolagenové injekce se používají k zakrytí nedokonalostí ve tváři.

Jakými způsoby lze kolagen přijímat?

Přísun kolagenu je možné zajistit pomocí volby těch správných potravin. Pokud se vám to nedaří, existují také nejrůznější doplňky stravy.

Potraviny, které obsahují kolagen

Kolagen se přirozeně vyskytuje v potravinách s obsahem želatiny. Zdrojem jsou ale i další živočišné produkty, například kuřecí či vepřová kůže, hovězí maso či ryby. Tvorbu kolagenu podporuje také vitamín C, přesvědčte se tedy, že ani ten vám nechybí. Vyhýbat byste se tedy neměli citrusovým plodům a brokolici.

Doplňky stravy

Doplňky stravy mohou být v boji proti vytrácejícímu se kolagenu o něco efektivnější. Nabízejí všechny zdravotní benefity, po kterých tolik toužíme – zlepšují zdraví pokožky, ulevují od bolesti kloubů, jsou prevencí proti osteoporóze, posilují svalovou hmotu a pomáhají předcházet srdečním onemocněním. Zapomenout nesmíme ani na jejich pozitivní vliv na vlasy a nehty či správné fungování střev a mozku.

Obnova kolagenu v těle je poměrně dlouhým procesem. Proto se obrňte trpělivostí a počítejte s tím, že první výsledky můžete zaznamenat teprve až po 8 týdnech.

Potenciální rizika

Při užívání doplňků stravy je zapotřebí velká míra zodpovědnosti, a jinak tomu není ani u doplňků s obsahem kolagenu. Většině osob nic nehrozí, na pozoru byste se ale měli mít před možnými alergiemi. Při alergii na ryby, měkkýše či vejce byste se měli vyhnout kolagenovým doplňkům vyrobených z těchto složek. Naštěstí však můžete vybírat z jiných zdrojů kolagenu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (14 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář