ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší posilovací věže 2024 – Test a průvodce výběrem

Chcete si doma zřídit posilovnu nebo uvažujete o pořízení nového vybavení do sportovní klubovny, posilovny či třeba na pracoviště jako bonus pro zaměstnance, aby se mohli udržovat v kondici? Posilovací věž může být velmi dobrá volba. Ale jak vybrat tu správnou? Přečtěte si náš článek. Za redakci doporučujeme kvalitní a dobře vybavenou věž za příjemnou cenu inSportline Phanton.

Nejlepší celkově

Prvotřídní posilovací věž i pro velmi náročné sportovce a profesionální použití. Protizávaží 90 kg, nosnost 180 kg a velká variabilita nastavení.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Velmi kvalitní a dobře vybavená posilovací věž i pro náročnější hobby a domácí uživatele. Zátěž 65 kg a nosnost 150 kg.

Nejlepší levná

Výborná domácí posilovací věž za vynikající cenu. Solidní zpracování a závaží celkem 66 kg. Všechny základní prvky.

Nejlepší posilovací věže

Recenze inSporline Body Craft Elite – Špičková posilovací věž nejen na doma

Posilovací věž InSportline Pro náročné

Určení: Profesionální | Hmotnost zátěže: 90 kg | Typ zátěže: Pevné protizávaží | Nosnost: 180 kg | Cena: 89 990 Kč

Klady
  • Velmi robustní a odolné zpracování
  • Mimořádně bohatá a sofistikovaná výbava
  • Balanční systém ABS
  • Polohovatelná ramena s kladkami
  • Vhodné pro profesionální použití
  • Možnost přidat legpress
Zápory
  • Vyšší cena
  • Vyšší rozměry a hmotnost

Tato vynikající posilovací věž zaujme jak náročné domácí cvičence, tak i majitele fitcenter nebo třeba provozovatele sportovních klubů. Jde totiž o model, který již spadá do kategorie profi věží. Těšit se můžete na pořádnou porci závaží – konkrétně 90 kg. To je de facto u horní hranice, jen málo modelů tohoto typu věží nabídne víc. Robustní stroj Body Craft Elite však ještě více osloví vybaveností a propracovaností.

Součástí je lavice s předkopáváním a zakopáváním. Systém pro tlaky na prsa a ramena je pak opravdu TOP záležitost. Disponuje balančním mechanismem, který evokuje pocit zvedání volných vah. Tento systém lze však i zajistit a posilovat s pevnou drahou. Nastavit můžete i úhel, takže lze tlaky použít na ramena i prsní svalstvo. A třešničkou je možnost zpřevodování zátěže v poměru 2:1. Ve výsledku tak můžete na prsní tlaky pracovat s odporem až 180 kg!

Perfektní záležitostí jsou taky polohovatelná ramena s kladkami, na nichž lze provádět celou škálu cviků a nechybí řada dalších propracovaných vychytávek. Samozřejmostí je pak horní i spodní kladka.

Pokud by vám to bylo málo, za cca 20 000 Kč navíc si můžete k věži připojit další stanoviště, které nabídne legpress – tedy tlaky na nohy. I bez tohoto vylepšení však věž patří k tomu nejlepšímu na trhu. Precizní je zpracování a odolnost, o čemž svědčí hmotnost 197 kg a nosnost 180 kg. Na věži se dá provádět mnoho desítek cviků a variací a poslouží jako velmi komplexní posilovací zařízení. Investice je sice vyšší, ale rozhodně adekvátní „výkonu“ této posilovací věže.

Recenze inSportline Phanton – Dostupná a skvěle vybavená cvičící věž

Cvičící věž fitness Phanton Zlatý střed

Určení: Hobby | Hmotnost zátěže: 65 kg | Typ zátěže: Pevné protizávaží | Nosnost: 150 kg | Cena: 15 690 Kč

Klady
  • Kvalitní zpracování, vysoká odolnost a nosnost
  • Solidní protizávaží
  • Ideální pro domácí použití
Zápory
  • Nenašli jsme

Pokud jde o poměr ceny a výkonu, tato věž známé české značky inSportline je bezesporu jedním z nejlepších modelů na našem trhu. Ačkoli cena kolem 15 tisíc Kč jednoznačně poukazuje na hobby věž, parametrově by se tento model neztratil ani v nižší profi třídě. Nosnost 150 kg, hmotnost 165 kg a cihličková protizávaží o celkové hmotnosti 65 kg rozhodně představují nadprůměr. Jde o robustní věž ideální pro náročnější domácí cvičence.

Věž je osazena dvěma stanovišti. První nabídne peck-deck, horní kladku, předkopávání a zakopávání a samozřejmě i nepostradatelnou spodní kladku. Druhé stanoviště je určeno především pro „bodyweight“ trénink. Jsou zde bradla pro dipy nebo vznosy nohou. Dole je však i stepper pro rozehřátí a aerobní (kardio) trénink. K dokonalosti chybí snad jen pevná hrazda pro shyby.

Shrnuto a podtrženo, tato domácí posilovací věž nabízí veškeré základní vybavení, které od podobných systémů očekáváme. Celkově na ní lze provádět opravdu velké množství cviků a variací a nahradí škálu samostatných přístrojů a pomůcek. Vzhledem k ceně je Phanton parádní volbou pro kondiční cvičence nebo sportovce, kteří hledají komplexní a kompaktní systém pro doplnění svých tréninků.

Recenze Acra HG4300 – Levná domácí posilovací věž

Věž na cvičení Acra Levný základ

Určení: Hobby | Hmotnost zátěže: 66 kg | Typ zátěže: Pevné protizávaží | Nosnost: 130 kg | Cena: 8 000 Kč

Klady
  • Velmi příznivá cena
  • Relativně skladné rozměry
  • Vhodná pro domácí hobby použití
  • Celkem 66 kg protizávaží
  • Poctivá konstrukce a odolnost
Zápory
  • Spíše základní vybavení

Posilovací věž s poctivou výbavou a solidním množstvím zátěže za méně než 10 tisíc Kč? Ano, i to je dnes možné – velmi dobrým příkladem může být právě posilovací věž Acra HG4300. Jde o skladnější, praktickou věž vhodnou pro domácí a hobby použití. Konstrukce je nicméně poměrně robustní, z kvalitní oceli a působí odolně a trvanlivě. Ostatně ani nosnost 130 kg není vůbec špatná a hmotnost 132 kg rovněž svědčí o tom, že na materiálu a zpracování výrobce zrovna nešetřil.

A jak je na tom věž s vybavením? Určitě dokáže příjemně překvapit, protože ani při velmi lidové ceně jí nic zásadního nechybí. Máme tu sedlo s válci pro předkopávání i zakopávání, butterfly pro posilování prsních svalů, horní kladku, stahovací lano a taky spodní kladku pro veslování a další cviky. Celková hmotnost protizávaží činí 66 kg, což je v dané relaci víc než dobré.

Na této věži můžete odcvičit spoustu cviků a variací a pro hobby použití může jít o zcela dostačující volbu. Rozměry 206 × 194 × 95 cm jsou taky docela příznivé a díky úzkému provedení s jediným stanovištěm nezabere věž moc místa a dá se pro ni najít prostor i v běžné domácnosti.

Nejprodávanější posilovací věže

Jak vybrat multifunkční posilovací věž?

Posilovací věž patří do kategorie velmi komplexních a multifunkčních posilovacích strojů. Může mít značně různorodé podoby a dokáže zastoupit celou řadu posilovacích pomůcek a přístrojů. Výběr však vzhledem k sofistikovanosti a rozmanitosti tohoto vybavení není nijak snadný.

V našem průvodci vám však pomůžeme přijít posilovacím věžím na kloub. Dozvíte se, jak fungují, co mohou nabízet a na jaké parametry se při výběru zaměřit. Taky vám poradíme, jak se lépe rozhodnout, zda je právě posilovací věž to správné vybavení pro vás.

Proč uvažovat o věži na cvičení?

Posilovací věž je robustní systém, který umožní odcvičit velké množství cviků pro často prakticky všechny svalové partie. Jde tedy o fitness centrum koncentrované do relativně prostorově úsporné podoby. Samozřejmě zdůrazňujeme slovo „relativně“, protože věže přece jen zaberou dost místa – avšak méně, než kdybyste kupovali jednotlivé náčiní samostatně.

Pokud uvažujete o soukromé posilovně přímo v domě nebo třeba garáži či jiných prostorách, věž rozhodně může být atraktivní volbou. Její výhoda spočívá především v kompaktnosti a komfortu. Nemusíte příliš dumat, jaké stroje a nástroje pořídit a kam je umístit, abyste měli vše potřebné. Koupíte zkrátka celou věž, stačí si vybrat tu správnou. Na kvalitní věži odcvičíte paže, trup i nohy.

Věže nahradí stroje, ale nikoli volné váhy

Věže jsou primárně založeny na kladkách a protizávažích a de facto supluji stroje jako peck-deck a různé kladkové stroje. Nikoli však činky – volné váhy. Paleta nástrojů na věži navíc nabízí především izolované cviky. Komplexnější cviky jako dřep, bench, kliky apod. zde tak často neodcvičíte (ačkoli někdy je součástí věže hrazda a bradla na komplexní cviky jako shyby a dipy). Ani na dynamické cviky nejsou věže zrovna uzpůsobené.

Práce s volnými a těžkými váhami je v mnoha sportovních odvětvích rovněž nenahraditelná. Pojďme se tedy podívat na to, kde se věž uplatní a kde jsou její limity.

Posilovací věž - závaží

Pro koho je (ne)vhodná posilovací věž?

Posilovací věž může být skvělou volbou pro každého, kdo se chce udržovat fit a ve sportovní kondici. Může být výbornou investicí pro kondiční cvičence, kterým se nechce pravidelně do fit centra. Perfektní volbou může být pro sportovce prakticky všech odvětví coby doplněk tréninku pro celkový rozvoj a udržování svalstva a kondice. Užitečná může být i aktivním a profi bodybuilderům, kteří chtějí např. doma odcvičit určitou část či fázi tréninku.

Kdy a pro koho naopak nemusí být posilovací věž úplně ideální? Vraťme se např. k bodybuilderům. Představa, že čistě pomocí jedné posilovací věže dosáhnete kulturistické postavy je planá. S věží však pochopitelně můžete dosáhnout výrazného zvýšení a zkvalitnění svalové hmoty, zvláště pokud s cvičením začínáte nebo i později, pokud věží doplňujete „standardní“ trénink s volnými váhami.

Jak bylo řečeno výše, věž nabízí především komplex spíše izolovaných cviků, ale ty by neměly tvořit gró sportovního, natož bodybuilderského či silového tréninku. Pro vyloženě silové sportovce (silový trojboj, vzpírání, strongmani, těžká atletika…) je pak věž použitelná jen minimálně – jako okrajový doplněk.

Od věže je tedy třeba mít reálná očekávání a ujasnit si, jakou „pozici“ ve vašem tréninku bude mít. Pokud trénujete např. box, kdy trénink obvykle zahrnuje i různé komplexní cviky, můžete doma díky věži lépe a izolovaněji zacílit na určité svalové partie a třeba zapracovat na těch, které boxerský trénink méně zasahuje. Cvičení na věži vám ve výsledku, díky rozvoji síly a svalů, pomůže zlepšit výsledky i ve vašem sportu.

Posilovací věž na doma vs. profesionální systémy

Na trhu se můžete setkat s domácími (hobby) i profesionálními variantami posilovacích věží. Ty jsou určeny do posiloven, sportovních klubů a obecně pro vytíženější, náročnější použití. Rozdíl je zejména v ceně a robustnosti konstrukce spíše než v množství funkcí.

Zatímco hobby věže koupíte už od méně než 10 tisíc po cca 25 tisíc Kč, ty profesionální stojí běžně přes 50 tisíc. Nabízejí vyšší maximální zátěž, celkovou odolnost, nosnost.

Klasická cvičící věž vs. alternativy

Posilovacích strojů existuje doslova nepřeberné množství. Malé, velké, multifunkční i jednoúčelové. Tradiční a profesionální i atypické či speciální. A naneštěstí ani pojem „posilovací věž“ není ani zdaleka jednoznačný a jednoduchý.

Jak bylo řečeno výše, posilovací věž může mít nejrůznější podoby a disponovat různými systémy. Pojďme se podívat, jak by se daly alespoň rámcově definovat důležité druhy komplexnějších posilovacích systémů.

Jak vypadá a funguje „klasická“ posilovací věž?

Pojem klasická je zde použit s velkou nadsázkou, protože podoby věží jsou velmi rozmanité. Zpravidla jsou si však v úplném základu podobné. Mezi typické rysy patří sedací lavice s opěradlem v ostřejším úhlu. Zátěž pak poskytuje systém kladek s cihlovými protizávažími spíše než volné váhy či vedené osy (na způsob multipressu) s kotouči.

Velmi častým vybavením jsou horní a spodní kladky, peck-deck či butterfly anebo i systém pro ramenní tlaky. Běžné jsou také válce pro předkopávání či zakopávání na stehna. U větších věží může být kladek a lan opravdu velké množství. Všechny jsou typicky spojeny pomocí často značně složitých soustav vodicích lanek, kladek a převodů s centrální „věží“, ve které jsou umístěna protizávaží. Některé věže nabídnou i doplněk v podobě bradel na dipy či pevné hrazdy na shyby nebo boční nakloněné lavice na posilování břicha, ale i další možnosti.

Multipress a systémy s multipressem

Multipress patří mezi standardní vybavení posiloven. Základní varianta je de facto kovová konstrukce na způsob volně stojící hrazdy. Po stranách jsou dvě svislé vodicí osy, mezi kterými je v ocelových válcích pevně usazena velká činková osa.

Svislé osy zajišťují pevné vedení činky nahoru-dolu a navíc jsou za osami zuby, které umožňují zaháknutí a zajištění činky v jakékoli poloze. Díky tomu prakticky nepotřebujete při cvičení asistenci. Zároveň není možná špatná dráha pohybu činky – kývání, naklánění na stranu apod.

Posilovací věže - multipress

Na tomto stroji je v kombinaci s polohovatelnou lavicí možné bezpečně cvičit většinu tlakových cviků. Bench-press včetně nakloněných variant, tlaky na ramena a samozřejmě dřep. Případně ho lze v podstatě použít třeba i na mrtvé tahy nebo bicepsové zdvihy, byť to není tak obvyklé.

Kromě základního multipressu jsou dnes k dostání různé multipressové systémy, včetně velmi vybavených věží, které mohou kombinovat i kladkové systémy „klasických“ věží a další možnosti. Výhodou multipress věží je možnost práce s činkou a přidávání závaží, kotoučů. U klasické věže je zátěž pevně daná protizávažím.

Nevýhodou je obvykle vyšší cena a taky značná rozměrnost multipress věží. Ty navíc typicky nenabízejí tolik kladkových systémů, často chybí předkopávání/zakopávání nebo i peck-deck a další součásti, nicméně existují různé varianty a variace. Pro silovější sportovce však může být multipress či systém věže s multipressem dobrou volbou. Stále však nenahradí volné váhy.

Posilovací stojan

Pro bodybuildery a silové sportovce může být mnohem lepší volbou (než multipress či klasická posilovací věž) posilovací stojan. Nejde o stroj jako takový, jde o rozměrnou konstrukci podobnou multipressu. Konstrukce nabídne odkladiště na osy i kotouče s nastavitelnými výškami. Dá se pod něj samozřejmě umístit lavice na bench nebo tlaky na ramena a jiné cviky. Součástí bývají i pevné hrazdy na shyby apod.

Výhodou stojanu je možnost práce s klasickými činkami a volnými vahami, což je základ silového tréninku. Je však třeba pořídit i osy a dostatek závaží (plus např. lavici). Ve výsledku investice nemusí být vůbec nižší než v případě posilovací věže.

Pozor

Nastavitelné držáky na volné osy a stojany na kotouče jsou často součástí i multipressů a věží s multipressem. U klasických věží tato možnost obvykle není.

Nástěnná hrazda s kladkami

Za docela okrajovou, ale zajímavou možnost lze považovat speciální nástěnné hrazdy, které jsou však kombinovány se systémem stahovacích kladek a protizávaží nebo i expanderů pro rozšíření možností. Příkladem může být hrazda inSportline RK180.

Tyto jednoduché systémy mají značně omezené množství funkcí a hodí se prakticky výlučně pro posilování horní části těla, zejména horních partií zad, paží a hrudi. Na druhou stranu zaberou minimum místa a cena je zlomková oproti věžím.

Součásti posilovací věže – Jak cvičit na posilovací věži

Pojďme se teď podívat na to, jaké systémy a možnosti můžete nejčastěji najít u klasických posilovacích věží. Výčet nemusí být kompletní, ale zahrnuje nejtypičtější prvky. Zároveň platí, že zdaleka ne každá věž má veškeré toto vybavení.

Butterfly/peck-deck/press arm

Většina kvalitních posilovacích věží disponuje systémem na způsob stroje peck-deck, press arm či butterfly. Jde o simulaci tlaků (press arm) či rozpažování s jednoručními činkami. Tyto cviky cílí na prsa a dokážou prsní svaly velmi dobře izolovat a procvičit ve velkém rozsahu pohybu. V bodybuilderském tréninku mají právě proto své místo.

Tlaky na ramena

Některé věže nabídnou i systémy, které umožní cvičit tlaky na ramena. Může jít i o součást stejného systému s peck-deckem/butterfly při nastavení jiného úhlu pohybu. Prvek simuluje tlaky na ramena s velkou činkou či jednoručkami, zároveň umožňuje přesné a bezpečné vedení zátěže.

Horní stahovací kladka

Horní stahovací kladka patří rozhodně k základnímu, ba neodmyslitelnému vybavení posilovacích věží. Lze s ní provádět přítahy na horní část zad (zejména latissimus, teres…), bicepsové přítahy podhmatem a další podobné cviky vycházející obvykle ze shybů. Oproti shybům jde o jednodušší a izolovanější cviky se snadněji nastavitelnou obtížností.

Provádět lze i různá stahování s nataženými pažemi, tricepsové stahování nebo taky stahování na břišní svaly apod. Některé pokročilé stroje mají více variant horních kladek přizpůsobených pro konkrétní cviky.

Posilovací věže - žena cvičí

Spodní kladka

Na věžích mohou být různé nižší a spodní kladky určené i pro bilaterální (každá ruka má vlastní zátěž) cviky. Lze tak provádět různé variace bicepsových přítahu, hlubokého rozpažování, přítahů na ramena apod. Věže samozřejmě nabízejí i možnost zádových přítahů spodní kladky vsedě (veslování) apod.

U kladek – ať už horních či spodních – mohou být k dispozici různé „adaptéry“ čili úchyty pro potřeby různých specifických cviků. Např. dlouhá rovná či zkosená hrazda, lano, jednoruční úchyty, obouruční úchyty apod.

Polohovatelná ramena a kladky

Rozhodně stojí za zmínku, že pokročilé, kvalitní věže mohou mít i různé nastavitelné a polohovatelné kladky, které mají podobu třeba i ramen, která lze sklopit či umístit do různých úhlů vhodných pro různé cviky. Jde již o velmi sofistikované systémy.

Bench-press

Bench-press není typicky možné na klasických věžích provádět. Lze ho však provádět na věžích a systémech s multipressem anebo s pomocí multifunkčních stojanů (viz výše), které mohou být kombinované i s omezenými kladkovými systémy.

Předkopávání a zakopávání

Součástí lavice posilovací věže jsou obvykle válce pro předkopávání a směr zátěže lze většinou obrátit i pro zakopávání. Jde o cviky, které velmi dobře izolují čtyřhlavý sval stehenní a hamstringy.

Roznožování a unožování (addukce a abdukce)

U některých věží se setkáte se systémy i pro tyto cviky, které jsou oblíbené zejména mezi ženami. Cílí na vnitřní a vnější stranu stehen a část hýžďových svalů.

Bradla na dipy, hrazda na shyby

Některé vybavenější věže nabízejí i stanoviště pro cviky s vlastní vahou. Základem je pak široká, pevná hrazda na shyby a taky menší vystupující bradýlka určená zejména na dipy (kliky na bradlech) nebo vznosy nohou ve vzporu.

Cviky s vlastním tělem jsou na rozdíl od spíše izolovanějších cviků s kladkami a stroji velmi komplexní a pomáhají rozvíjet celkovou a komplexní sílu a kondici. Časem je lze ztížit složitějšími variacemi cviků nebo přidáním zátěže formou kotoučů na bederním páse či zátěžové vesty.

Legpress

Dobře vybavené věže mohou nabízet i legpress – tedy odtlačování plošiny pro posilování nohou a hýždí. Legpress bývá v takovém případě často umístěn na vlastním stanovišti, čímž se zvětšují rozměry věže.

Posilovací věže - legpress

Stepper

Na posilování nohou slouží i stepper, tedy simulátor chůze, který může věži přidat prvek pro typicky aerobní, vytrvalostní cvičení. Ne vždy je možné u stepperů měnit zátěž a obvykle bývají na vlastním stanovišti. Tedy mimo „centrální“ lavici.

Počet stanovišť

Větší a komplexnější věže často nabízejí dvě nebo i více „stanovišť“ – tedy pozic pro cvičení. Základním stanovištěm je typicky sedlo s opěradlem s válci na předkopávání/zakopávání, horní kladkou i spodní kladkou, systémem arm press, peck-deck apod. Další stanoviště však mohou být po bocích nebo i vzadu.

Jedno stanoviště bývá často určeno pro cviky s vlastní vahou a je tedy opatřeno pevnou hrazdou a/nebo bradly, případně i sklopenou lavicí na posilování břicha nebo třeba stepperem pro vytrvalostní, aerobní trénink či zahřátí. Další stanoviště může být opatřeno např. různými kladkami navíc a samostatné stanoviště může mít třeba i legpress. Variabilita je v tomto směru vysoká.

Celková hmotnost zátěže

U klasických posilovacích věží bez multipressu je zátěž dána centrální věží s protizávažími v podobě cihliček. Odpor se reguluje posouváním kolíčku obdobně jako u všech kladkových posilovacích strojů. Výhodou je extrémně snadná manipulace bez nutnosti vláčet, nasazovat a uklízet kotouče. Na druhou stranu je zátěž taky logicky limitovaná a nelze přidávat.

Jaká celková hmotnost závaží je u posilovacích věží obvyklá? Běžné rozpětí je mezi 40 až 90 kg. Málokteré věže nabízejí výrazně více nebo méně. Kolik je tak akorát? Pro nenáročné a kondiční cvičence může být i zátěž kolem 50 kg dostačující pro např. různé lehčí kruhové tréninky. Pokud máte radši silovější trénink, může to být pro vás málo. Minimálně v případě některých těžších cviků na větší partie (tlaky na prsa, legpress apod).

Nosnost a hmotnost

Hmotnost a nosnost mohou být dobrou nápovědou, jak odolnou a stabilní posilovací věž máte před sebou a zda jde o model pro hobby či náročnější použití. Nosnost menších domácích věží se pohybuje spíše kolem 100 kg nebo do 120 kg. Robustnější věže nabídnou nosnost i 140, 150 nebo 180 či více kg.

Tato rezerva naznačuje, že věž je vhodná pro vytíženější použití více osobami (posilovny, kluby…). Hmotnost těchto věží může taky atakovat hranici 200 kg, některé ji i překročí. Menší a domácí věže mívají spíše do cca 170 kg.

Výška cvičence

Kromě nosnosti může být věž omezena i výškou cvičence. Pokud je uživatel vyšší, může již být cvičení méně ergonomické či komfortní. Většina věží je vhodná pro výšku minimálně do 190 či 195 cm, profesionální věže bývají de facto výškově neomezené.

Počet cviků

Tenhle bod je tak trochu chyták. Výrobci a prodejci často uvádějí různá lákavá čísla a deklarují, že na věži můžete odcvičit třeba přesně 63 cviků nebo naopak i přes sto cviků. To může být v zásadě pravda, ale opravdu velmi vágní. Každá kladka může posloužit k řadě cviků a variací – můžeme docházet k nejrůznějším číslům podle toho, jak budeme kreativní nebo jaké nuance cviků variace budeme počítat. Proto tato čísla při výběru věže neberte příliš v potaz. Mnohem důležitější je, jaké prvky věž nabízí (viz kap. Součásti posilovací věže), jak je stabilní a zpracovaná.

Posilovací věže - tělocvična

Typ závaží

Tento faktor zcela zásadně souvisí s typem věže (viz Klasická cvičící věž vs. alternativy). Klasická posilovací věž jako taková se nazývá „věží“ už proto, že ji tvoří centrální sloupec s pevně stanoveným protizávažím, které využívají kladkové systémy. Zde je nevýhodou právě omezenost závaží a nemožnost přidávat zátěž.

U věží jiného typu (např. s multipressem apod.) mohou být používány i (nebo pouze) klasické kotouče. Zde je výhodou, že lze závaží přidávat a odcvičit i klasické, těžké a komplexnější cviky.

Materiálové zpracování a montáž

Posilovací věž musí pochopitelně čelit značnému a pravidelnému zatížení. Již jsme zmínili, že odolnost a možnosti použití lze do jisté míry odhadnout dle hmotnosti a nosnosti věže. Věž by měla být z kvalitní, silné oceli. Důležitá je i kvalita komponent, jako jsou tažná lana, převodová kolečka apod.

V každém případě doporučujeme ověřit si, jak dostupné (a to i cenově) jsou náhradní díly a servis k dané věži, protože časem se tak jako tak nějaká slabina projeví. Naštěstí dnes existují prodejci a společnosti, které nabízejí servis přímo doma, resp. u majitele věže, takže ji nemusíte kvůli každé závadě demontovat a posílat na reklamaci, což by byla opravdu velká nepříjemnost.

S tím souvisí i fakt, že věže jsou typicky dodávané v demontu. Je tedy nutné je sestavit podle návodu, což může být u složitějších věží mírně řečeno pořádně zapeklitý hlavolam. Proto jistě mnoho uživatelů ocení, pokud obchod či výrobce nabízejí možnost montáže u zákazníka.

Náš tip

Chcete si k věži pořídit i další vybavení? Rozhodně byste měli ve výbavě mít klasické činky, skvělou záležitostí je i zátěžová vesta. Samotné cvičení však nestačí, pro dobré výsledky musíte dbát i na správnou stravu a dostatečný příjem proteinů.

Kde koupit?

Kvalitní posilovací věž můžete pořídit na inSportline.cz nebo Decathlon.cz, dále např. na Alze či webu Kulturistika.com.

Které značky posilovacích věží patří k nejoblíbenějším?

InSportline

Tento známý český výrobce a prodejce sportovního vybavení patří u nás k velmi oblíbeným a žádaným. Nabízí skvělý výběr a často opravdu výborný poměr ceny a kvality.

logo insportline

Acra

Značka fitness vybavení s více než 30 lety zkušeností. Osvědčené produkty a často velmi příznivé ceny.

acra sport

Kolik stojí cvičící věž?

Věže do 12 000 Kč

V této relaci najdete výhradně domácí hobby věže, obvykle spíše menší, méně vybavené, lehčí a skladnější. Pro méně náročné sportovce.

Věže od 12 000 do 25 000 Kč

Zde už můžete narazit na poměrně velmi solidní věže vhodné i pro náročnější hobby domácí použití, ale i modely, které lze označit za polo-profesionální.

Věže od 25 000 Kč

Nad touto hranicí už začíná kategorie pro velmi náročné cvičence anebo následně pro profesionální použití (např. v klubech, posilovnách apod.).

Oblíbené posilovací věže

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (10 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář