ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Posilovací lavice

13. 6. 2023 aktualizováno

Domácí posilování je čím dál tím více oblíbené ať už z estetických či zdravotních důvodů a mnohdy už zkrátka jen expandéry a činky nestačí. Ideální volbou pro domácí posilovny jsou tak posilovací lavice, které vám umožní větší variaci cviků a jejich bezpečné provedení. V našem přehledu posilovacích lavic zjistíte, že ne vždy se musí jednat o obyčejnou lavici, ale může jít také o multifunkční posilovací stroje pro ty nejnáročnější klienty. Poradíme jak vybrat tu ideální lavici na posilování právě pro vás a představíme tři nejlepší modely na trhu.

Nejlepší posilovací lavice

Nejlepší celkově

Vhodná na doma i do veřejných fitness. Osm různých úrovní. Anatomicky tvarované opěrky.

Nejlepší cena/kvalita

Multifunkční lavička na všechny svalové partie. Šest různých poloh nastavení.

Nejlepší levný

Šikmá posilovací lavice s možností složení pro jednoduché uchovávání.

Recenze Marbo sport MP-L208 – nejlepší bench press lavice na posilování

Posilovací lavice Marbo Sport MP L208 Pro náročné

Typ: Bench press lavice | Rozměr: 130 × 174 × 178 cm (v × š × d) | Hmotnost: 75 kg | Nosnost: 400 kg | Příslušenství: Možnost dokoupení osy a zátěžových kotoučů | Přibližná cena: 14 700 Kč

Klady
 • Profesionální provedení
 • Platforma pro sparring partnera
Zápory
 • Jednostranné zaměření

Posilovací lavice Marbo sport MP-L208 nadchne zejména pokročilé cvičence. Svým provedením splňuje i ty nejpřísnější normy a je tak vhodná nejen do domácí posilovny, ale i do veřejně přístupných fitness.

Lavičku je možné polohovat na osm různých úrovní náklonu. Díky tomu perfektně procvičíte i spodní prsní svaly a snadno obměníte své standardní cviky. Víceúčelové držáky na činky pak zajišťují, že na lavici může cvičit opravdu každý s různou délkou paží.

Samotná lavice je rozdělena na čtyři anatomicky tvarované opěrky, které zajišťují pohodlné a bezpečné cvičení. Potažena je kvalitním čalouněním, odolným vůči oděru a snadno udržitelným.

Líbí se nám, že lavice také disponuje dvěma platformami pro další osobu, která jistí cvičícího – sparring partnera. Vy už si tak můžete jen bezpečně užít pocit z dobře odvedeného tréninku s maximálními váhami.

Vzhledem k tomu, že se jedná o profesionální variantu posilovací lavice, zvažte možnost objednání profesionální montáže, kdy budete mít jistotu, že je vše na svém místě a při cvičení s velkou zátěží nedojde ke zbytečným problémům.

Recenze InSPORTline Hero b100 – kvalitní multifunkční lavička na posilování

Multifunkční lavička inSPORTline Hero B100 Zlatý střed

Typ: Multifunkční lavice | Rozměr: 82 × 131 × 214 cm (v × š × d) | Hmotnost: 38 kg | Nosnost: 272 kg | Příslušenství: Možnost dokoupení osy a zátěžových kotoučů | Přibližná cena:  9 000 Kč

Klady
 • Procvičení celého těla
 • Prodloužená záruka
 • Cena
Zápory
 • Náročná montáž

S multifunkční lavičkou InSPORTline Hero b100 se ve vaší domácí posilovně rozhodně nudit nebudete. Je konstruována tak, abyste na ni mohli kvalitně procvičit všechny svalové partie.

Samotnou lavičku lze nastavit do šesti různých poloh, včetně sklopení hlavou dolů. Vy tak můžete lavičku využít nejen pro cvičení prsních svalů s osou jako na Bench pressu, ale také pro další cviky s jednoručkami na ramena či paže.

Pro ještě lepší procvičení bicepsových svalů na této multifunkční lavičce využijete zejména tomu uzpůsobenou odnímatelnou opěrku. Líbí se nám, že je možné ji polohovat do dvou různých výšek a tak si každý z rodiny přijde na své.

Když už máte horní polovinu těla dostatečně procvičenou, můžete pokračovat využitím extenze na nohy, kde celkovou zátěž regulujete přikládáním zátěžových kotoučů. K jejich odložení pak slouží trny v patě lavice s průměrem 25 mm, které jsou vhodné i pro kotouče s otvorem 30 mm.

Velkou výhodou této lavičky je, že k ní výrobce nabízí prodlouženou záruku až na 10 let. To svědčí o tom, že její provedení bude opravdu kvalitní. Abyste měli ale úplnou jistotu kvality, zvažte u takto komplikovaného stroje možnost profesionální montáže. Jistě si tím ušetříte nejen čas, ale i nervy a předejdete případným zbytečným zraněním.

Recenze Spokey Spartan – levná polohovatelná posilovací lavice s činkami

Posilovací lavice Spokey Spartan Levný základ

Typ: Bench press/šikmá | Rozměr: 134 × 59 × 80 cm | Hmotnost: 9 kg | Nosnost: 105 kg | Příslušenství: činky, polohovatelné opěradlo | Přibližná cena: 2 600 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Dodávána se základními činkami
 • Protiskluzové nožky
 • Možnost uchování ve složené formě
 • Pěnové ochranné návleky
Zápory
 • Nižší maximální váha uživatele

Špatnou volbou rozhodně nebude ani tato posilovací lavice Spokey Spartan. Je to sice základní posilovací lavice typu benchpress, ale za tak nízkou cenu je rozhodně dostatečná. Vymyslíte na ní velké množství cviků, do kterých se můžete pustit, a navíc je dodávána se dvěma základními činkami. Dokoupit k ní samozřejmě můžete i další činky a příslušenství, ale pro základní cvičení vám určitě bude stačit lavice tak, jak je.

Ti, co mají doma málo prostoru, dozajista ocení možnost jejího uchovávání ve složené formě. Lavice Spokey Spartan je vybavena také protiskluzovými nožkami, takže na ní můžete cvičit téměř na jakémkoliv povrchu.

Menší nevýhodou je nižší maximální váha uživatele, na lavici totiž smí posilovat pouze osoby, které váží do 105 kilogramů. Je tedy vhodná spíše pro lehčí sportovce a pro ženy. Posilovací lavice má také polohovatelné opěradlo, jež si můžete nastavit podle konkrétního cviku a je vybavena pěnovými návleky pro ochranu před sedřením a dalšími nepříjemnostmi.

Porovnání posilovacích lavic

Marbo Sport MP-L208 InSPORTline Hero B100 Spokey Spartan Marbo Sport MP-L213 Body-solid GDIB 46L Body-solid GLPH 1100
Posilovací lavice Marbo Sport MP L208 Multifunkční lavička inSPORTline Hero B100 Posilovací lavice Spokey Spartan Nejlepší posilovací lavice Marbo Sport MP-L213 Nejlepší posilovací lavice Body-Solid GDIB46L
Přibližná cena 14 700 Kč 9 000 Kč 2 600 Kč 28 300 Kč 8 000 Kč 42 900 Kč
Typ Bench press Multifunkční Šikmá Multifunkční Multifunkční Legpress
Hmotnost 75 kg 38 kg 20 kg 150 kg 49,9 kg 154,2 kg
Nosnost 400 kg 272 kg 105 kg 650 kg 120 kg 120 kg (cvičenec)
Určení Domácí, profesionální Domácí Domácí Domácí, profesionální Domácí, hotelové a klubové posilovny Domácí, profesionální
Rozměr (v × š × d) 130 × 174 × 178 cm 82 × 131 × 214 cm 134 × 59 × 80 cm 157 × 170 × 173-232 cm 105 × 166 × 188 cm 207,5 × 85 × 140 cm
Posilování Prsní svaly Celé tělo Břicho, záda Celé tělo Celé tělo Nohy, hýždě
Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny

Nejoblíbenější posilovací lavice

Jak vybrat posilovací lavici

Při výběru posilovací lavice je dobré si v první řadě uvědomit, k čemu ji budete chtít využívat. Jiné požadavky bude mít žena, která se chystá zhubnout a vyrýsovat postavu, jiné muž, který chce vybudovat svalovou hmotu na pažích. Fitness lavici mohou také využít senioři, kteří se pravidelným cvičením udržují fit.

Pozor byste při výběru měli dávat na rozměry posilovací lavice. I když se vám do určeného prostoru vejde, myslete na to, že při cvičení je potřeba nějaký ten prostor kolem navíc. Stejně důležitá je i nosnost či možnost dokoupení dalšího příslušenství.

Nejlepší posilovací lavice průvodní 1

S jakými druhy posilovacích lavic se můžete při výběru setkat a jaké mají výhody?

Bench Press lavice

Oblíbený typ lavice, kterou zná asi každý fanoušek fitness. Slouží zejména ke cvičení prsních svalů, pokud zvolíte ten správný typ, procvičíte je opravdu s maximálním efektem.

Primárně k tomuto typu lavice náleží také konstrukce, která slouží k odložení osy při i po cvičení. Díky této konstrukci nemusíte řešit složité zvedání a odkládání osy během cvičení jednotlivých sérií a můžete si tak naplno užít svůj trénink s maximálními váhami.

Některé Bench Press lavice navíc umožňují polohování, díky čemuž můžete zařadit více typů cviků a procvičit tak kvalitně všechny části prsních svalů v pohodlí domova.

Nastavitelná lavice

Základní lavice na posilování, se kterou rozšíříte svůj zásobník cviků. Nastavitelná lavice je opravdu multifunkční variantou jak pro muže, tak ženy.

Flexibilní náklon opěradla a mnohdy i sedadla lavice vám umožní dělat cviky nejen vleže, ale i v mírném náklonu či vzpřímeném sedu. S několika málo pomůckami tak můžete na této lavici procvičit celé tělo od břišních svalů, přes zádové až po ruce a nohy.

Leg Press

Pro tento typ lavice už ve své posilovně budete potřebovat trochu více prostoru. Jedná se o posilovací stroj primárně na nohy, ale i přes to nemusíte mít strach, že byste se na něm po nějakém čase začali nudit.

Lavice je v tomto případě umístěna většinou pod desku, o kterou se opíráte nohama a spolu se závažím ji od sebe odtlačujete. Na trhu jsou ale k dostání i varianty, kdy sedíte vodorovně a odtlačujete naopak lavici od desky.  Při použití různého postavení šíře a vytočení chodidel můžete na Leg pressu snadno procvičit svaly celých nohou i hýždí a mít tak pocit z dobře odcvičeného tréninku.

Vzhledem k váze samotné konstrukce, se kterou v tomto případě posilujete, se tento stroj hodí spíše do domácích posiloven pokročilejších sportovců než začátečníků, kteří si mnohdy vystačí i s dřepy a výpady.

Šikmá lavice

Šikmé lavice jsou konstruovány tak, že ležíte hlavou dolů a nohy máte zaklíněné na vrchní straně ve speciálních úchytech. Nejčastěji jsou tyto lavice využívány, abyste takříkajíc proměnili vaše břicho v kámen.
Ideální, jsou ke cvičení sed-lehů rovných, nebo i s vytáčením, díky čemuž posílíte břišní svaly. Mimo klasického planku, tak můžete obohatit svůj trénink břišních svalů o další cviky. Zdatnější sportovci mohou při cvičení zapojit i závaží a tím efekt šikmé lavice ještě navýšit. S jednoručními činkami pak na šikmé lavici zvládnete procvičit i prsní svaly či ramena.

Rovná lavice

Mnozí by si řekli, že rovná lavice je nuda a je příliš obyčejná ale nezapomínejte na jedno krásné pořekadlo – “V jednoduchosti je krása.”. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, na rovné lavici zvládnete odcvičit ledasco.

Primární zaměření je zde na cvičení prsních svalů vleže s jednoručními činkami, nicméně ji skvěle využijete i při cvicích na ramena, záda či hýždě. Rovná lavice je zkrátka základ, který nechybí v žádné posilovně.

Scottova lavice

Tato lavice získala svůj název podle kulturisty Larryho Scotta, který je prvním držitelem ocenění Mr. Olympia v historii. Můžete se také setkat s názvem bicepsová lavice a to v návaznosti na typ svalu který na ní primárně cvičíte.

Jedná se totiž o lavici s oporou pro paže koncipovanou tak, abyste mohli biceps cvičit izolovaně a řádně cviky procítit. Standardně se cvičí s obouruční činkou neboli osou, můžete ji ale využít i s jednoručními činkami a vyhnout se tak svalovým dysbalancím.

Podobně jako u Legpressu, tento typ lavice využijí spíše pokročilí sportovci.

Hyperextenze

Lavice typu hyperextenze slouží k posílení zejména zádových, břišních či hýžďových svalů. Jednoduchým a správně provedeným cvikem na této lavici, kdy jste zapřeni v její konstrukci, zvládnete posílit všechny zmíněné svaly naráz.

Trénovaní sportovci mohou při cvičení držet v ruce závaží a tím si posilování ještě o něco ztížit.

Multifunkční lavice na posilování

Pokud se nemůžete rozhodnout pouze pro jeden typ lavice, nebo chcete do své posilovny umístit více cvičících strojů, je pro vás právě multifunkční varianta ideální volbou.

Multifunkční lavice bývá nazývána také posilovací věž a to i díky jejím větším rozměrům nejen do šířky, ale i výšky. Příkladem multifunkční lavice může být například kombinace nastavitelné lavice se scottovou, doplněna o horní kladku a konstrukci k předkopávání. Stejně tak se může jednat pouze o kombinaci bench lavice a scottovy lavice.

S multifunkční lavicí rozhodně nešlápnete vedle, pokud vybíráte vybavení posilovny pro více členů domácnosti, jen myslete na to, že bude zřejmě třeba více prostoru.

Náš tip

Využijte při cvičení zaměřeném na hubnutí také benefity kvalitního spalovače o kterých píšeme v jiném našem článku.

Rozměry a hmotnost lavice na posilování

Jak už bylo zmíněno výše, při vybírání lavice myslete na to, kolik máte prostoru pro její umístění. Nejenže nějaké místo zabere posilovací lavice sama o sobě, měli byste mít dostatek prostoru i v jejím okolí ať už pro odložení činek či cvičení ve stylu rozpažování.

Dostatek prostoru na to, abyste kolem lavice prošli a pohodlně na ni usedli, je samozřejmostí.

Hmotnost posilovací lavice kontrolujte zejména v případě, že se ji chystáte umístit do patra. Větší posilovací lavice mohou vážit i kolem 100 kg a proto je vhodné zvážit i nosnost stropů v případě že je zatížíte v malém prostoru ještě dalším závažím.

Kolik lavice váží, může být také ukazatelem její kvality a celkové stability.

Nosnost posilovací lavice

Každý typ a každá značka lavice má jinou nosnost a tak bychom si měli uvědomit, jakou minimální by měla mít ta pravá pro nás. Stačí, když zapřemýšlíte nad tím, kolik vážíte vy, nebo členové vaší domácnosti kteří ji budou využívat, a jaké závaží budete při cvičení využívat.

Nejnižší nosnost se pohybuje kolem 100 kg a takové lavice využijete spíše na posilování s vlastní vahou či expandery. Posilovací lavice k intenzivnějšímu posilovacímu tréninku pak mají nosnost až 400 kg.

Náš tip

Růst svalů a jejich ochranu můžete podpořit pomocí gaineru.

Montáž lavice na posilování

Při samotné koupi posilovací lavice byste měli uvažovat i nad náročností její montáže. Jednoduchou rovnou lavici zřejmě zvládnete sestavit a zase rozložit sami, u větších zejména multifunkčních strojů už by ale mohl nastat problém.

Pokud se rozhodnete připlatit si profesionální smontování, rozhodně to pro vás nebudou vyhozené peníze. Budete mít jistotu, že stroj je správně sestaven a vy ho můžete bezpečně užívat, aniž by se nechtěně uvolnila některá ze součástek.

Příslušenství k posilovacím lavicím

Podle toho jaký typ posilovací lavice zvolíte, můžete dále volit i patřičné příslušenství.

K Bench pressu zřejmě jako první dokoupíte osu a závaží ve formě kotoučů abyste mohli své výkony neustále zlepšovat. Na trhu jsou ale i varianty, ke kterým jde dokoupit a přimontovat například Scottova lavice.

K některým lavicím je pak možnost připojit předkopávání, či stahovací kladky a tak i když vaše prvotní investice nebude směřovat do multifunkční posilovací věže, postupem času si ji doma můžete vytvořit.

Naprostým základem pro vás ale jistě budou například expandéry, jednoruční činky s dalším závažím a podložky, kam veškeré příslušenství po cvičení odložíte.

Nejlepší posilovací lavice - průvodní 2

Jak správně cvičit na posilovací lavici

Do cvičení na posilovací lavici byste se určitě neměli vrhat jako naprostí začátečníci se závažím. Ideální variantou je ještě před pořízením lavice na posilování absolvovat alespoň pár lekcí cvičení ve fitness centru pod dohledem trenéra, který vám vysvětlí potřebné základy cviků.

Vzhledem k tomu, že většina fitness center má od každého druhu minimálně jeden kus ve svých prostorách, budete také mít alespoň možnost si jednotlivé typy vyzkoušet a vybírání pak bude opět o něco snazší.

Pokud už ale nějakou dobu cvičíte a zásady správného provedení cviků tak abyste si neublížili, jsou vám jasné, nezbývá než dbát na bezpečnost v průběhu tréninku stejně tak, jako byste byli ve veřejné posilovně.

Kde koupit kvalitní posilovací lavici?

Velký výběr posilovacích lavic různých značek naleznete na Insportline. Další varianty nabízí také Decathlon či Heureka.

Nejoblíbenější značky

Posilovací lavice InSPORTline

Společnost, pod kterou značka inSPORTline patří, vznikla v roce 1995 ve Vítkově a od roku 1999 působí také na Slovensku. Je českým výrobcem a dovozcem fitness vybavení, sportovního zboží, produktů pro volný čas a motocyklových doplňků. V České republice provozuje internetový obchod a síť kamenných prodejen.
Nejlepší posilovací lavice logo InSPORTline

Lavice na posilování Marbo

Značka MARBO je tradičním výrobcem vybavení pro fitness a kulturistiku. Firma byla založena před více než 30 lety a od té doby prošla velkým rozvojem. Nyní patří mezi oblíbené výrobce posilovacích laviček, stojanů na činky a strojů pro komerční fitness centra.
Skvělý poměr ceny a kvality produktů přinesl polské značce MARBO úspěch jak na polském trhu, tak i v dalších evropských zemích. Při vývoji a výrobě je kladen důraz na ergonomii strojů, jejich bezpečnost a samozřejmě kvalitu provedení. Nízkých cen domácích posilovacích strojů je dosaženo i díky dodávkám v demontovaném stavu, čímž se snižují náklady na výrobu i přepravu zboží.
Nejlepší posilovací lavice logo Marbo

Posilovací lavice Decathlon

Decathlon je mezinárodní rodinná firma, která zpřístupňuje sport lidem ve 30 zemích. Smyslem Decathlonu je zpřístupnit radost ze sportu co nejvíce lidem a to dostupnou cenou při zachování vysoké hodnoty výrobků. To znamená kvalita, bezpečnost, jednoduchost a design. Co je pro Decathlon charakteristické? Jednoduchost na všech úrovních podnikání, inovace, kterými neustále zlepšuje své výrobky i procesy, a důraz na trvale udržitelný růst.

Decathlon_logo_primary

Cena

Cenové rozpětí pro posilovací lavice je opravdu velké. Odráží se v něm nejen kvalita jednotlivých výrobků, ale také typ a propracovanost jednotlivých strojů.

Posilovací lavice do 5 000 Kč

V cenové relaci do 5 000 Kč naleznete zejména základní rovné a nastavitelné lavice. Počítejte s tím, že se opravdu jedná spíše o varianty pro domácí fitness, čemuž odpovídá i nosnost a kvalita provedení těchto lavic. Těsně pod cenovou hranicí 5.000 Kč už můžete najít i varianty Bench press lavic.

Posilovací lavice od 5 000 Kč do 15 000 Kč

V této cenové relaci už je opravdu z čeho vybírat. Základní a nastavitelné lavice jsou mnohem propracovanější a dostávají se na nosnost až 400 kg. Kvalitnější je už i Bench press a Scottova lavice, případně jejich kombinace. Najít zde tedy můžete také multifunkční lavice, které si ve vašem domácím fitness najdou své místo.

Posilovací lavice nad 15 000 Kč

U posilovacích lavic se mohou pořizovací částky vyšplhat klidně až k 70 000 Kč. Nicméně v takových případech už půjde o opravdu propracované, mnohdy profesionální stroje.

Pro domácí fitness najdete opravdu kvalitní posilovací lavice klidně i v cenové hladině do 30 000 Kč, kdy budete mít dostatečný výběr ze všech zmiňovaných typů.

Neoblíbenější posilovací lavice

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (22 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář