Ať už patříte mezi příznivce cvičení s vlastní vahou, vášnivé běžce, cyklisty či turisty, zátěžová vesta pro vás může být zajímavou variantou jak posunout svůj trénink o level výš. Díky ní můžete nejenže zdolávat nové výzvy, ale také podpořit lepší fyzickou kondici a s ní i zdravotní stav. Jako nejlepší zátěžovou vestu na posilování jsme vybrali InSportline Marine 30kg, nejlepší zátěžovou vestou na běhání se pak stala Sportago Brisk 5 kg.
Vesta uzpůsobená pro silové i aerobní aktivity s možností zatížení až 30 kg zaujme především náruživé sportovce.
Univerzální vesta se zatížením až 10 kg, kterou ocení nejen začínající ale i pokročilí sportovci.
Zátěžová vesta o hmotnosti pět kilogramů na cvičení a běh s reflexními prvky pro pohyb venku.
Nejlepší zátěžové vesty
Recenze InSPORTline Marine 30 kg – zátěžová vesta pro pokročilejší sportovce
Určení: běh, silový trénink | Materiál vesty: nylon | Materiál závaží: železné cihličky | Maximální hmotnost: 30 kg | Barva: černá/šedá/modrá | Velikost zádové části: 45 × 33 cm | Přibližná cena: 3 990 Kč
- Velký rozsah hmotnosti
- Široká polstrovaná ramena
- Vysoká odolnost vůči oděru
- Vyšší pořizovací cena
Pokud jste náruživý sportovec a chcete ze sebe neustále dostávat maximum, věřte, že tahle zátěžová vesta od společnosti InSPORTline vám dá pořádně zabrat. Posilovací vesta Marine, poskytuje možnost úpravy hmotnosti od 1,2 kg až do 30 kg, takže jistě potěší jakkoliv zdatného sportovce.
Celá zátěž je rovnoměrně rozprostřena na zadní i přední části vesty ve formě třiceti železných cihliček po 960 g. Libovolně si tak naložíte tolik, kolik zrovna potřebujete. Právě díky úpravě hmotnosti máte možnost postupně zvyšovat svou sílu i aerobní kapacitu, aniž byste riskovali počáteční zranění z důvodu přílišného zatížení.
Líbí se nám, že ramenní popruhy jsou široké 9 cm a navíc polstrované, díky čemuž se při tréninku nezařezávají do ramen a nepůsobí tak zbytečné nepohodlí. Vestu stačí jednoduše nasadit přes hlavu a utáhnout dvěma pásy na suchý zip. Nylonová tkanina použitá pro výrobu vesty je navíc dobře odolná vůči odření, což zajišťuje snadnou údržbu a dlouhou životnost vesty.
Zátěžová vesta InSPORTline Marine je sice dražším modelem, za to nabízí nepřeberné množství využití s různými váhami. To se zejména pokročilejším sportovcům jistě vyplatí.
Recenze Capital Sports Monstervest 10 kg – univerzální zátěžová vesta
Určení: běh, silový trénink | Materiál vesty: plast, nylon | Materiál závaží: kovové cihličky | Maximální hmotnost: 10 kg, 30 kg | Barva: Černá | Velikost zádové části: 41,5 × 55 cm | Přibližná cena: 2 800 Kč
- Možnost úpravy hmotnosti
- Odolný materiál
- Měkké vyztužení
- Uzpůsobeno na mužskou postavu
Capital Sports Monstervest je univerzální zátěžová vesta, kterou si oblíbí jak rekreační, tak profesionální sportovci. Ať už se chystáte vytrénovat na maximum svou vytrvalost či sílu, s touto vestou si jistě přijdete na své.
Závaží je rovnoměrně rozložené na přední i zadní straně vesty a to v jednotlivých kapsách. Do těch lze umístit až 10 samostatných kovových cihliček o váze 920 g. Hmotnost vesty tak můžete individuálně uzpůsobit vašim schopnostem a to od 1,2 kg až po 10 kg. Pro pokročilé pak výrobce nabízí stejnou vestu se závažím až 30 kg.
Vesta je vyrobena z plastu a nylonu a z vnitřní části doplněna o měkkou výztuž, která zajišťuje maximální pohodlí při nošení. Utažení vesty a přizpůsobení se různým tvarům postavy pak zajišťuje nylonový pás na suchý zip. Líbí se nám, že díky použitým materiálům je vesta odolná nejen vůči oděru, ale také vodě.
Jedinou vadou na kráse mohou být snad jen větší rozměry, které nemusí sedět úplně každému. Vesta je uzpůsobena spíše pro mužskou postavu a tak drobnějším ženám nebude vyhovovat.
Jestliže hledáte opravdu multifunkční vestu s možností úpravy hmotnosti a trendy designem, která bude pohodlná a navíc za rozumnou cenu, je právě tento model tou ideální volbou.
Recenze Sportago Brisk 5 kg – nejlepší zátěžová vesta na fitness aktivity
Určení: běh, fitness| Materiál vesty: nylon | Materiál závaží: písek | Maximální hmotnost: 5 kg | Barva: Černá | Velikost zádové části: – | Přibližná cena: 700 Kč
- Reflexní prvky
- Nastavitelný hrudní popruh
- Pro jakoukoliv postavu
- Rovnoměrné rozložení hmotnosti
- Ideální pomůcka na cvičení
- Nízká cena
- Nejsou
Sháníte kvalitní zátěžovou vestu na cvičení a fitness aktivity a zároveň za ní nechcete utratit spoustu peněz? Máme pro vás ideální vestu podle vašich požadavků. Je jí tato vesta Sportago Brisk o hmotnosti 5 kilogramů, která bude ideálním pomocníkem zejména při běhání a různých formách aerobního cvičení. Využít ji ale můžete i na rozmanité posilování a další sportovní aktivity. Vzhledem k tomu, že je primárně vyrobená pro běžce, je vybavena řadou reflexních prvků, jež zajistí, že budete vidět i za zhoršených světelných podmínek.
Vesta je určena pro sportovce všech postav, ideálně se totiž přizpůsobí vašemu tělu díky nastavitelnému hrudnímu popruhu s karabinou. Hmotnost vesty navíc je rovnoměrně rozložená, a tak se nemusíte obávat, že budete nepřiměřeně zatěžovat jen určitou část těla. Cvičení s touto vestou bude zkrátka náročnější, efektivnější a budete rychleji dosahovat požadovaných výsledků.
Recenze Capital Sports X-Vest 5 kg – zátěžová vesta na běhání
Určení: běh, fitness trénink | Materiál vesty: neopren, nylon | Materiál závaží: ocelové kuličky | Maximální hmotnost: 5 kg | Barva: Černá | Velikost zádové části: 18,5 × 23 cm | Přibližná cena: 870 Kč
- Trendy design
- Snadné nasazování
- Reflexní prvky
- Bez možnosti úpravy zátěže
Jestliže hledáte ideální zátěžovou vestu na běh, funkční trénink nebo posilování, která vás nebude nijak omezovat v pohybu, je Capital Sports X-Vest ideální variantou. Díky svému tvaru do písmene X se snadno přizpůsobí vašim tělesným křivkám, aniž by vás omezovala při cvičení či kardio aktivitě.
Rovnoměrné rozložení zátěže zajišťuje výplň z malých ocelových kuliček, které vestě dodávají celkovou hmotnost 5 kg. Díky hrudnímu pásu s přezkou ji snadno zapnete a můžete začít cvičit, aniž byste museli nastavovat cokoliv dalšího.
Jako povrchový materiál je použit neopren, který je perfektně prodyšný a tak se i při opravdu náročných trénincích budete cítit stále pohodlně. Líbí se nám také, že tato fitness vesta je doplněna o reflexní prvky, díky kterým budete venku vidět i v pozdních večerních hodinách.
Tato zátěžová vesta je perfektní volbou jak pro začínající tak pro pokročilé sportovce, kteří si chtějí svůj trénink o něco ztížit a přitom neinvestovat příliš mnoho financí do mnohdy zbytečných pomůcek.
Nejoblíbenější posilovací vesty na Heureka
Jak vybrat zátěžovou vestu
Zátěžová vesta je velmi oblíbeným pomocníkem při tréninku mnoha sportovců. Využít ji můžete jak při kardio tréninku, tak při silovém cvičení a zlepšit tak svůj výkon. Při výběru zátěžové vesty je potřeba si předem uvědomit pro koho je určena a na jakou aktivitu ji budete chtít využívat. Jedině tak vyberete ideální variantu, která vám nebude překážet, nebude vás nikde nepříjemně tlačit či škrábat a posune váš trénink zase o level výš.
Co je zátěžová vesta
Pokud si myslíte, že pořízení zátěžové vesty obejdete po domácku vyrobenou variantou, opak je pravdou. To, že si do kapes vaší oblíbené bundy přidáte na procházku několik kusů kamení, rozhodně nebude mít stejný efekt jako použití speciálně upravené zátěžové vesty na sport.
Zátěžová vesta je totiž speciálně upravená, aby perfektně seděla na vašem těle a nikde neodstávala, či na vás nevisela. Pomocí stahovacích pásů ji utáhnete tak, že se přizpůsobí vaší postavě a při tréninku vás nebude nijak obtěžovat.
To nejpodstatnější je, že v sobě skrývá závaží, které zvyšuje vaši vlastní váhu a tím i intenzitu tréninku. Hmotnosti jednotlivých závaží ve vestě se pohybují od 0,5kg do cca 20kg a vy máte na výběr ze dvou možností. První variantou je zátěžová vesta s pevně danou hmotností, u druhé varianty můžete naopak libovolně přidávat či ubírat závaží, a přizpůsobit tak celkovou hmotnost aktuálnímu tréninku a vašim fyzickým zdatnostem.
Výhodou zátěžových vest oproti závažím na kotníky a zápěstí je to, že se přidaná váha rovnoměrněji rozloží na celé vaše tělo. Nezatěžujete tak cíleně jen nohy či ruce, ale celkově zvýšíte svoji hmotnost. Navíc nemusíte v rukou držet mnohdy nepraktické činky či kettlebelly, a trénink si tak můžete užít opravdu naplno.
Pro koho je zátěžová vesta vhodná
Ať už jste žena či muž, a je vám dvacet nebo padesát, posilovací vesta je ideální variantou jak zintenzivnit váš trénink, podpořit růst svalů i množství spálených kalorií. Zátěžová vesta dokáže udělat i z klasických dřepů či kliků opravdu náročný trénink, který dá zabrat i cvičeným sportovcům.
Ve chvíli, kdy s pohybem začínáte, vám opravdu bude při jakémkoli cvičení stačit váha vlastního těla. Po zátěžové vestě tedy sáhněte teprve ve chvíli, kdy pociťujete, že je pro vás obvyklá aktivita příliš snadná a potřebovali byste přidat. I tak se zátěží nezačínejte skokově a neoblékejte hned vestu se zátěží několika desítek kilogramů.
Mnoho sportovců je zpočátku tak nadšených do cvičení, že mnohdy přecení své vlastní síly a naloží si příliš. Výsledkem je potom většinou svalová horečka a s ní spojená bolest celého těla, která další tréninky nejen oddálí, ale většinou vás od nich i odradí. Pro začátek jsou tedy ideální spíše vesty s nižší hmotností, případně vesty, na kterých si můžete zátěž regulovat. Využijete je tak i při více aktivitách, přičemž na každou si můžete individuálně nastavit ideální zátěž.
Typy zátěžových vest dle hmotnosti
Jak jsme již zmínili výše, s ohledem na hmotnost můžete vybírat ze dvou druhů zátěžových vest. Je pouze na vašem uvážení zda chcete investovat do vesty s pevně danou zátěží, nebo raději využijete vestu s možností úpravy hmotnosti.
S úpravou hmotnosti
Zátěžové vesty s možností úpravy hmotnosti jsou jednoznačně oblíbenější variantou. Jejich hmotnost si můžete libovolně upravovat dle aktuální potřeby díky speciálním kapsám či panelům, do kterých vkládáte závaží. Snadno tak upravíte hmotnost nejen dle vaší aktuální kondice ale i dle typu cvičení, na které se právě chystáte.
Závaží do těchto vest je buď z písku, nebo z kovu. Při plném naplnění pak může vesta se závažím vážit například 10 kg, 30 kg nebo i 40 kg. Ty nejtěžší by měli využívat opravdu jen zkušení sportovci. Naopak lehčí varianty do 10 kg či 20 kg využijí i začátečníci.
Výhodou těchto posilovacích vest je bezesporu to, že pokud vám již nižší zátěž nestačí, snadno přidáte další a trénink si tím opět výrazně ztížíte. Nemusíte tedy po nějakém čase znovu investovat do nové zátěžové vesty nebo činek. S touto variantou si vystačíte opravdu na dlouhou dobu. Jedinou vadou na kráse je to, že zejména vesty na posilování s vyšší maximální zátěží jsou dost robustní a hodí se spíše pro muže, než pro drobnější postavu ženy.
Bez úpravy hmotnosti
Zátěžové vesty bez úpravy hmotnosti mají svou váhu pevně danou. Většinou se jedná o vesty s nižší zátěží v rozmezí 3 kg až 20 kg. K jejich vyplnění se využívá opět kov či písek, přičemž nejčastěji se setkáváme s ocelí nebo železem. Vzhledem k nižší hmotnosti jsou vhodné zejména pro začátečníky a díky užšímu střihu i pro ženy.
Jejich výhodou je, že mají závaží rovnoměrně rozprostřené po celém obvodu a vy se tak vyhnete případnému zranění v důsledku většího přetěžování jedné poloviny těla. I jejich použití je velmi jednoduché. Zátěžovou vestu zkrátka obléknete, správně utáhnete a můžete rovnou vyrazit, aniž byste přepočítávali závaží v jednotlivých kapsách.
Nevýhodou naopak může být to, že pokud budete chtít postupem času na zátěži přidat, budete muset investovat do nové vesty nebo přídavných závaží na zápěstí či kotníky.
Materiál
Během cvičení byste se ve vestě měli cítit především pohodlně a neměla by vás nijak omezovat v pohybu. Výrobci tedy neustále přicházejí s novými designy a kombinacemi materiálů tak, aby trh obohatili o unikátní, funkční a zejména pohodlnou vestu na cvičení.
Vzhledem k tomu, že během tréninku se dost zapotíte, používají se zejména prodyšné a odolné materiály, které dobře odvádí pot. Nejčastěji se tak setkáte s vestami z nylonu, neoprenu či polyesteru a výjimkou není ani oblíbený přírodní materiál jako je bavlna.
Celkovému pohodlí pak přidávají i vnitřní polstrování v místech, kde je závaží a na ramenou. Vestu na tělo upevníte pomocí pásků na suchý zip nebo pásku s přezkou. Při upevnění by vám zátěžová vesta neměla nikdy odstávat, nicméně současně by vás neměla ani nepříjemně tlačit či škrtit.
U některých vest na běhání se v rámci použitého materiálu můžeme setkat také s reflexními prvky, které zajišťují vaši dobrou viditelnost. To ocení zejména ti, co se chystají zátěžovou vestu využít při venkovních aktivitách při zhoršené viditelnosti.
Použití zátěžové vesty
Vesty se dají použít prakticky při jakékoliv aktivitě. Využijete je při chůzi, cyklistice i běhu. Svůj účel splní ale také při silovém tréninku. Obecně se dají zátěžové vesty rozdělit na dva typy – na běh a na cvičení.
Zátěžová vesta na běh
Pokud je pro vás zdolávání vašich oblíbených tras už hračka a chcete posunout svůj výkon, vesta na běhání je ideální volbou. Většinou se vyrábějí s pevnou zátěží v rozmezí 3 kg až 10 kg a oblékají se na záda obdobně jako batoh. Většina závaží je umístěna na zádech, zatímco hrudník zůstává volnější.
Běhání s vestou se závažím má nesporné zdravotní benefity. Vaše tělo musí vynaložit více energie, než jste byli doposud zvyklí, a trénujete i svůj kardiovaskulární systém. Zajisté spálíte i více kalorií, což je kýženým efektem zejména při hubnutí. V neposlední řadě je běhání s vestou i jistým tréninkem pro zlepšení rovnováhy.
Názory odborníků se však různí. Od fyzioterapeutů se zřejmě doporučení použít vestu při běhu nedočkáte. I pro trénovaného běžce je totiž nárazová změna hmotnosti vysilující a může vést k nechtěným zraněním. Častěji vám tedy doporučí ztížit si běh pomocí kopců, schodů či sprintů.
Zátěžová vesta na cvičení
Častějším důvodem pro pořízení zátěžové vesty je její využití při posilování. Vlastně se není ani čemu divit, protože k posilování závaží patří a zátěžová vesta je pro mnohé pohodlnější variantou než činky. Zejména pro příznivce domácího cvičení a tréninků s vlastní vahou je to ideální varianta jak si své tréninky vylepšit. Díky vestě na posilování budete mít navíc zátěž rovnoměrně rozloženou kolem přirozeného těžiště lidského těla a posilování pro vás bude přirozenější a snazší než s jinou formou zátěže.
V případě vesty na posilování budete mít také větší výběr. Použít můžete varianty bez úpravy hmotnosti ale také ty, kde můžete hmotnost libovolně měnit. Mezi vestami na cvičení naleznete i opravdu robustní kousky se zátěží až 40 kg ale také komfortnější modely s váhou do 10kg.
Ukázka cvičení se zátěžovou vestou
Jak správně používat zátěžovou vestu
Jak už jsme v článku zmínili výše, s použitím zátěžové vesty je třeba začínat postupně. Pokud máte vestu s možností úpravy hmotnosti, rozhodně nevyužívejte hned při prvním tréninku její plnou váhu. Začněte nejprve s nižší hmotností a postupně přidávejte dle vašich fyzických schopností tak, aby pro vás bylo cvičení nadále motivující, a ne aby vás jeden trénink vyřadil na několik následujících dní.
Současně se u vesty s úpravou hmotnosti soustřeďte na to, abyste měli závaží rovnoměrně rozložené. Pokud tedy budete ubírat, pokuste se odebrat z každé strany vesty menší část a ne ji jen vyprázdnit na jedné straně. V takovém případě by mohlo dojít k nerovnoměrnému přetížení jedné poloviny těla a následnému nechtěnému zranění.
V případě, že máte vestu bez možnosti úpravy hmotnosti, stačí ji jen obléknout, správně utáhnout pomocí pásků na suchý zip či přezek a můžete vyrazit. Myslete na to, že při tréninku často potřebujete využít plnou kapacitu plic a tak by vás zátěžová vesta neměla příliš škrtit a bránit v nádechu. Současně ji ale nemůžete mít příliš volnou, to by zejména při běhu a dalších kardio aktivitách nebylo komfortní.
Kde koupit
Velký výběr zátěžových vest naleznete na e-shopu InSPORTline.cz. Další modely nabízí také Alza.cz a Heureka.cz.
Nejoblíbenější značky
InSPORTline
Společnost, pod kterou značka inSPORTline patří, vznikla v roce 1995 ve Vítkově a od roku 1999 působí také na Slovensku. Je českým výrobcem a dovozcem fitness vybavení, sportovního zboží, produktů pro volný čas a motocyklových doplňků. V České republice provozuje internetový obchod a síť kamenných prodejen.
Capital Sports
Původně německá značka, která vznikla v Berlíně v roce 2014, se ve svých začátcích soustředila zejména na crossfitové vybavení a podporu sportovců při soutěžích. Aktuálně nabízí vybavení nejen pro profesionální sportovce ale také pro úplné začátečníky. Veškeré vybavení vyvíjejí za podpory profesionálních sportovců a odborníků na danou problematiku tak, aby umožnili každému sportovci trénovat i z domova a dosahovat vysněných cílů.
Sharp Shape
Ryze česká značka, která se při výrobě vybavení na jógu a fitness zaměřuje také na ekologii. Cílem jejich jógové kolekce je maximální eliminace plastů v balení a udržitelnost díky využití obnovitelných materiálů. Své produkty vyvíjejí na základě preferencí zákazníků a snaží se jim tak zpříjemnit pohybovou aktivitu na maximum. Stále přichází na český i zahraniční trh s novými produkty dle aktuálních trendů nejen ve funkčnosti ale i líbivém designu.
Cena
Zátěžové vesty lze pořídit již v řádech několika set korun. Pokud se ale poohlížíte po kvalitnější variantě s možností úpravy hmotnosti, cena se může vyšplhat i na několik tisíc.
Zátěžové vesty do 1 000 Kč
Cena zátěžových vest začíná okolo 650 Kč. Od této hranice může vybírat jednodušší zátěžové vesty na běhání s hmotností cca 3 kg až 5 kg. I u těchto vest můžete vybírat z mnoha designů a na své si tak přijdou jak pánové v černých barvách, tak dámy v růžových. Těsně pod hranicí 1 000 Kč se pak objevují některé vesty na posilování se zátěží 10 kg.
Zátěžové vesty 1 000 Kč až 2 000 Kč
V této cenové relaci naleznete většinou vesty se zátěží 10 kg až 20 kg. Jedná se zejména o vesty na posilování se závažím na přední i zadní straně, které působí poněkud robustnějším dojmem. Na své si v této cenové kategorii přijdou i ti, co se poohlíží po vestě s možností úpravy hmotnosti.
Zátěžové vesty na 2 000 Kč
Nejdražší zátěžové vesty se mohou pohybovat až okolo 5 000 Kč. Tato cena se však neodvíjí jen od jejich hmotnosti, ale také od celkového designu a provedení vesty. Většina vest v této cenové relaci je určena na posilování nebo k multifunkčnímu využití a má možnost úpravy hmotnosti, kdy se dostanete na zátěž od 1 kg až po 40 kg.
Diskuse u článku