ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší pingpongové stoly – recenze a rady jak vybrat

Stolní tenis si získal děti i dospělé. Možná jste mu v poslední době propadli i vy. Třeba až natolik, že byste si rádi zahráli kdykoliv. Pingpongový stůl vám tento sen pomůže splnit. Můžete si ho dát na zahradu nebo do nevyužité místnosti a mít ho tak stále k dispozici. V rámci srovnávacího testu přinášíme ty nejlepší pingpongové stoly. Máte málo prostoru? Prohlédněte si chytře navržený mini stůl na stolní tenis inSPORTline Sunny Mini.

Nejlepší stoly na stolní tenis

Nejlepší vnitřní

Kvalitní pojízdný stůl na ping pong s kvalitní deskou a konstrukcí, kterou snadno složíte.

Nejlepší cena/kvalita

Vnitřní stůl na stolní tenis opatřený kolečky. Vyniká jednoduchou obsluhou při udržení dobré ceny.

Nejlepší mini

Menší stabilní pingpongový stůl, který zaručí zábavu pro dospělé i děti. Za tuto cenu dobrá koupě.

Nejlepší pingpongové stoly recenze

Recenze Joola Transport – nejlepší pingpongový stůl do interiéru

Recenze Joola Transport – nejlepší pingpongový stůl do interiéru

Typ: vnitřní | Rozměry: 274 × 152 × 76 cm | Tloušťka desky: 1,9 cm | Hmotnost: 90 kg | Barva: zelená | Kolečka: ano | Pro jednotlivce: ano | Přibližná cena: 14 000 Kč

Klady
 • Kvalitní deska a konstrukce
 • 8 koleček pro pohodlné přesouvání
 • Sklopení na dvě poloviny
 • Odpovídá evropské normě EN 14468-1B
Zápory
 • Chybí držáky na pálky a míčky

Hrajete stolní tenis často nebo hledáte stůl, který budete často přesouvat? Pak vašim požadavkům bude vyhovovat pingpongový stůl Joola Transport. Pyšní se hrací plochou srovnatelnou se stoly pro světové turnaje. Stabilní deska o tloušťce 1,9 cm má speciální povrchovou úpravu polyesterovým lakováním a silný ocelový rám o tloušťce 2,5 cm. Na tomto stole pro ping pong si zahraje i 1 hráč.

Bezpečnost zaručí dvojitá pojistka a antisklápěcí systém. Hodí se i do škol, družin, sportovních a klubových zařízení, jelikož odpovídá evropské normě EN 14468-1B. Posouvá se díky pojezdovému mechanismu s 8 gumovými kolečky s ložisky, takže i přes váhu 90 kg pojede stůl lehce. Vysokou kvalitu značí i stabilní kovová konstrukce a podvozek s práškovým nástřikem.

Recenze Sponeta S1-12i – kvalitní vnitřní pingpongový stůl

Recenze Sponeta S1-12i - pingpongový stůl

Typ: vnitřní | Rozměry: 274 × 152,5 × 76 cm | Tloušťka desky: 1,9 cm | Hmotnost: 67 kg | Barva: zelená | Kolečka: ano | Pro jednotlivce: ano | Přibližná cena: 4 900 Kč

Klady
 • Jednoduchá obsluha a manipulace
 • Snadné upevnění síťky
 • Kolečka
 • Držák na pálky a míčky
 • I pro jednotlivce
Zápory
 • Složitější a časově náročnější montáž

Pingpongový stůl zelené barvy Sponeta S1-12i odpovídá představám o kvalitním produktu. Jeho vlastnosti z něj činí stůl na stolní tenis využitelný vevnitř. Není totiž odolný proti UV záření a povětrnostním vlivům. Stabilita je zajištěna díky odolné kovové konstrukci. Do desky byly navíc přidány další kovové výztuhy.

Stůl vyniká jednoduchou obsluhou a manipulací. Právě manipulaci se stolem usnadňují dva páry koleček. Jeho součástí je síťka i s držáky. Ačkoliv je upevnění síťky jednoduché, při složení stolu není nutné ji odstraňovat. Kromě toho se můžete radovat i z držáků. Ty slouží k uložení pálek a míčků, které však součástí balení nejsou.

Tento vnitřní stůl na stolní tenis jednoduše přizpůsobíte hře pro jednoho hráče složením jeho jedné poloviny. Během první montáže je bohužel potřeba počítat s časově náročnější přípravou. Výrobci jsou si vědomi náročnějšího složení, proto je produkt dodáván s ilustrovaným návodem. S jeho pomocí se doberete potřebného výsledku.

Recenze inSPORTline Sunny Mini – nejlepší malý stůl na stolní tenis

Recenze inSPORTline Sunny Mini – nejlepší malý stůl na stolní tenis

Typ: vnitřní | Rozměry: 150 × 67 × 69 cm | Tloušťka desky: 1,2 cm | Hmotnost: 15,8 kg | Barva: modrá | Kolečka: ne | Pro jednotlivce: ne | Přibližná cena: 2 800 Kč

Klady
 • Lze složit do tvaru kufříku
 • Bytelný
 • Lehký
 • Vhodný i pro děti
 • Síťka, pálky i míčky součástí balení
Zápory
 • Pro velmi vysoké dospělé je stůl poněkud nižší

Levný pingpongový stůl, který skvěle poslouží hned pro několik účelů – to je inSPORTline Sunny Mini. Tento stůl na stolní tenis má menší rozměry, takže se zaprvé vejde i do menších místností a zadruhé si na něm zahrají ping pong i děti. Nemusíte se ale bát, že byste stůl jen tak převrhli, oproti jiným v této cenové kategorii je stabilní a se svými téměř 16 kg poměrně bytelný.

Chcete-li stůl někam přenášet, velmi oceníte speciální skládací konstrukci, díky které se během chvilky složí do tvaru kufříku. Abyste si stůl mohli hned vyzkoušet, najdete v balení i síťku, dvě pálky a tři míčky. Deska je vyrobena z polotvrdé dřevovláknité desky označované jako MDF. S tímto menším pingpongovým stolem si jistě užijete spoustu zábavy jak vy, vaše děti, tak i vaši přátelé či kolegové.

Porovnání 8 stolů na stolní tenis​

Obrázek Název Popis produktu
TOP 8 pingpongových stolů
1. Stůl na stolní tenis inSPORTline Pinton InSPORTline Pinton Vnitřní stůl na stolní tenis v zelené barvě s výbornými herními vlastnostmi. Kolečka usnadňují manipulaci se stolem. Zjistit cenu
2. Tabulka PPT930 černý - stůl na stolní tenis Pongori PPT930 černý Venkovní stůl na stolní tenis dodávaný s ochranným obalem. Deska má antikorozní úpravu a kolečka blokují brzdy. Zjistit cenu
3. Stůl na stolní tenis TTT930 Pongori Pongori TTT930 Vnitřní pingpongový stůl vhodný i pro závodní účely. Skvělá kvalita odskoku. Zjistit cenu
4. Stiga Performance Outdoor CS venkovní stůl na pingpong Stiga Performance Nejkvalitnější venkovní pingpongový stůl od Stiga. Velmi odolná 5 mm vrchní deska z melaminu. Zjistit cenu
5. Venkovní stůl na stolní tenis Cornilleau Cornilleau 200X Pingpongový stůl na ven s nastavitelnými nohami, skládacím mechanismem i praktickými úložnými prostory. Zjistit cenu
6. Tabulka inSPORTline Sunny Mini - stůl na stolní tenis inSPORTline Sunny Mini Mini stůl na stolní tenis se skládací konstrukcí. Je dodávaný se síťkou, pálkami i pingpongovými míčky. Zjistit cenu
7. Tabulka Sponeta S1-53i - stůl na stolní tenis Sponeta S1-27i Vnitřní stůl na pingpong v modrém provedení. Při pořízení dostanete také síťku, držák na míčky a na pálky. Zjistit cenu
8. Tabulka Stiga Performance Outdoor CS - stůl na stolní tenis Stiga Performance Outdoor CS Venkovní stůl na pingpong s pevnou a odolnou deskou doplněnou o pryskyřici. Umožňuje hru jednotlivce. Zjistit cenu

Nejlepší pingpongové stoly podle Heureky

Jak vybrat stůl na stolní tenis

Typ pingpongového stolu

Během zkoumání trhu s pingpongovými stoly můžete narazit na pár různých typů. Jejich výběr přizpůsobte tomu, kde se svůj ping pong stůl chystáte využít.

Pingpongový stůl vnitřní

Prvním typem je vnitřní stůl na stolní tenis. Jejich zpracování se odvíjí od skutečnosti, že budou v prostředí se stálou teplotou, které je nebude zbytečně zatěžovat. Materiál proto není schopen ustát povětrnostní podmínky. Škodí jim také vlhkost. Pokud tomu prostředí vyhovuje, můžete je umístit do garáže, domu či sportovního klubu. Nižší odolnost se projevuje v nižší ceně.

Pingpongový stůl venkovní

Protikladem prvního typu je venkovní stůl na stolní tenis. Použitý materiál je odolnější a kvalitní. Neměl by stát v cestě celoročnímu využití stolu, pokud o něco takového stojíte. Povrchová úprava zajišťuje odolnost vůči horším povětrnostním podmínkám. Ačkoliv jsou speciálně upraveny pro použití venku, vlhké sklepní prostory také nejsou překážkou. Na základě daných vlastností bývají tyto typy logicky dražší.

Pevný pingpongový stůl

Pingpongové stoly mohou být v daném místě zasazeny napevno a natrvalo. S touto možností se nejčastěji setkáte mimo domov v prostorech určených ke hraní. Pevné stoly mívají robustnější konstrukci a pro použití v domácnosti se obvykle příliš nehodí.

Skládací pingpongový stůl

Skládací pingpongové stoly jsou o poznání skladnější variantou. Jejich provedení umožňuje složení hrací desky. Díky tomu je velmi snadné s těmito stoly manipulovat. V případě, že potřebujete uvolnit prostor, zkrátka je odnesete na jiné místo. Pro použití doma jsou vhodnější.

Pingpongový stůl pro jednoho - ping pong stůl

Některé stoly umožňují sklopení desky pro hru jednoho hráče.

Skládací stoly na pingpong fungují na základě skládacího mechanismu. Můžete se setkat s nutností odmontovat síťku či upínací mechanismus. V tomto případě bývá nutná přítomnost dvou osob. Kvalitnější modely disponují pákovými mechanismy, které zaměstnají pouze jediného člověka.

Materiál hrací desky

Materiál použitý na výrobu hrací desky ovlivňuje výslednou kvalitu stolu. Liší se pochopitelně podle toho, zda je stůl určen k použití venku či uvnitř. Také má vliv na výsledné odrazové vlastnosti.

V případě interiérových stolů se velmi často setkáte s levnější dřevotřískou. Splňují požadavky nenáročných hráčů, pro které je stolní tenis spíše rekreace. Dřevotříska může být lisovaná z více vrstev. Pokud byste stáli o kvalitnější materiál, řešením je tvrzené dřevo. Jako materiál je značně odolnější a trvanlivější.

Venkovní pingpongový stůl bývá vyroben z laminátu, případně vrstveného hliníku s povrchovou úpravou. Za ten si obvykle připlatíte. U exteriérových stolů je potřeba nepodcenit odolnost vůči povětrnostním vlivům. Setkat se můžete i s plastovými deskami. Neměl by vás však překvapit ani beton, který se často objevuje na venkovních hřištích.

Tloušťka desky

Síla desky závisí na použitém materiálu. Sama se potom odráží na kvalitě, životnosti i odolnosti stolu. Nejslabší bývají plastové desky s tloušťkou dosahující 5 mm. Tloušťka dřevěných desek obvykle stoupá k 22 mm. Rozpětí se však může hýbat oběma směry. Silnější pingpongové stoly jsou zpravidla dražší a v domácnosti nemusí najít dostatečné využití.

Ideální rozmezí se pohybuje mezi 15–20 mm. Takové modely přejí dlouhodobému a pravidelnému hraní. Odskok míčků je v tomto případě dostatečný. Čím slabší deska, tím bývá odskok pomalejší.

Náš tip

Raději byste něco akčnějšího než stolní tenis? Zkoušeli jste třeba box? I s výběrem boxovacího pytle či hrušky vám dokážeme poradit.

Rozměry pingpongového stolu

Pingpongový stůl není zrovna jednoduše uskladnitelný výrobek. Při pořízení je potřeba myslet na to, že zabere poměrně velkou část prostoru. Navíc je vhodné z okolí odstranit veškerý nábytek a další předměty, které byste mohli během vaší hry neúmyslně poničit. Jeho okolí tak doporučujeme nechat prázdné, abyste se mohli volně hýbat.

Co se týče samotných rozměrů, nenarazíte na větší výkyvy. Jsou totiž popsány pravidly organizace ITTF, o které si později povíme. Parametry jsou nastavené takto:

 • délka herní desky: 274 cm
 • šířka herní desky: 152,5 cm
 • výška herní desky: 76 cm
 • šířka bílých čar: 2 cm
 • výška síťky: 15,25 cm

Pro ty z vás, kteří nemají dostatečný prostor na umístění ping pong stolu, jsou k dispozici mini modely. Bývají zhruba o polovinu menší. Výška herní desky obvykle zůstává na 76 cm.

stolní tenis – recenze a porovnání stolů na pingpong

Backendový return.

Rámová konstrukce

Typ rámové konstrukce má taktéž velký vliv na životnost a odolnost stolu. Kromě toho se ale odráží také na jeho stabilitě. Konstrukce je zpravidla dvojího typu, a sice s horizontálním zpevněním či bez něj.

S horizontálním zpevněním

Horizontální zpevnění bývá například součástí stolů určených k venkovnímu využití. Tyto modely dále musejí vytrvat při pravidelném využívání. Zpevnění poskytuje ochranu hybným částem stolu. Zdaleka nejpevnějším konstrukcím předcházela výroba ze svařovaných profilů. Tyto pingpongové stoly logicky nemohou být skládací.

Bez horizontálního zpevnění

Levnější modely mívají pouze jednoduché lehké vzpěry. Ping pong stůl bez horizontálního zpevnění svým zpracováním odpovídá občasnému sezónnímu využití. Oproti předchozímu typu je vhodnější pro využití v domácnosti než ve sportovních klubech.

Umístění stolu na stolní tenis

Umístění stolu je pochopitelně na vás. Je však dobré držet se několika pravidel, která vám jeho používání co nejvíce zpříjemní. Vyhnete se množství nepříjemných problémů a budete moct bez starostí hrát.

Povrch

Zcela bezpochyby by měl být stůl umístěn na rovném neklouzavém povrchu. Mezi nejvhodnější povrchy/podlahy patří dřevěná či plovoucí. Na úplném konci stojí betonový povrch, který se za vhodný nepovažuje.

Prostory pro hru

Pokud volíte pro hru interiér, ujistěte se, že je vámi vybraná místnost dostatečně prostorná. Jak jsme již předesílali, v okolí stolu by neměly být žádné překážky. Za ideální okruh jsou považovány zhruba 3 metry z každé strany.

Výška nad stolem by měla činit alespoň 3,5 metru. Zvažte také instalaci osvětlení nad střed stolu. To by se mělo nacházet minimálně 3 metry nad podlahou.

Funkce pingpongového stolu

Kvalitní stůl na stolní tenis může být opatřen řadou drobností, které mu přidávají na hodnotě.

Funkce Popis
Pojezd Přídavná kolečka značně ulehčují celkovou manipulaci se stolem. Bývají plastová, v lepších případech pogumovaná. Některá z nich mohou být otočná. Velkou výhodou je brzdící mechanismus zajišťující stabilitu stolu.
Sklopení desky Některé pingpongové stoly umožňují sklopení jedné poloviny hrací desky. Díky tomu vzniká pingpongový stůl pro jednoho hráče bez parťáka.
Zámek desky Zámek desky umožňuje uzamčení v rozloženém i složeném stavu. Tento bezpečnostní prvek zajistí, že deska v jednom z těchto stavů setrvá.
Síťka Síťka k pingpongovému stolu neodmyslitelně patří. Kvalitní síťka by měla být výškově nastavitelná a umožňovat regulaci síly napínání.
Držáky Držák síťky může být ke stolu přidělán napevno, díky tomu není nutné ho při skládání demontovat. Ke stolům se prodávají také držáky na pálky a míčky. Ty bývají již součástí stolu.
Šroubovací mechanismus u nohou Šroubovací adaptéry u každé z nohou stolu zajišťují změnu délky nohou. To využijete v případě jakýchkoliv nerovností povrchu, kterým nelze předejít.
Obvodová lišta desky Lišta umístěná podél obvodu hrací desky poskytuje ochranu před případným poškozením hrany. Nejčastěji se s ní setkáte u modelů určených do exteriéru.

Další příslušenství na stolní tenis

Dostáváme se k seznamu věcí, bez kterých si svou oblíbenou hru opravdu nezahrajete. V tabulce nám již figuruje síťka, která rozděluje hrací desku na dvě stejně důležité poloviny. Každá z nich patří jednomu hráči. Ujistěte se, že je síťka součástí balení. Pokud ne, bude potřeba ji dokoupit.

Nezapomeňte ani na pálky a míčky, abyste mohli využít výše zmíněných držáků. K pálce můžete přikoupit pouzdro či pogumovaný potah. Míčky se obvykle prodávají po několika kusech. Pálky i s míčky nicméně můžete zakoupit jako jednu sadu.

K samotným stolům se může vztahovat pořízení ochranné plachty. Dále lze narazit také na speciální čističe. Ty mají za úkol zachovat čistou desku, aniž byste museli použít jakékoliv agresivní čisticí prostředky. Povrch desky tak zůstává netknutý.

Míček a pálka - ping pong stůl

Bez míčku a kvalitní pálky si nezahrajete.

Bezpečnostní prvky

Ačkoliv stolní tenis není tak nebezpečný jako například hokej, i tak by se jistá bezpečnostní pravidla neměla podceňovat. O to spíš, když se na hru dnes vrhá čím dál tím více osob.

Základem je správné držení pálky. Dlaň by měla obepínat držátko. Kolem něj jsou dále obmotány prsty od malíčku až po prostředníček. Ukazováček patří k okraji plochy pálky. Při nesprávném držení může dojít ke zdravotním komplikacím. Tou je například tenisový loket. Své tělo také ochráníte, pokud se před začátkem hry dostatečně protáhnete.

K bezpečnosti přispívají také jednotlivé prvky u pingpongových stolů. K nim patří již zmíněný bezpečnostní zámek desky. Jednat se může také o brzdící mechanismus u koleček, který navíc přidává i na stabilitě. Některé modely bývají opatřeny bezpečnostním madlem. To umožňuje uvolnění všech zámků současně. Složení stolu je tak jednodušší.

Mezinárodní federace stolního tenisu

O organizaci

Mezinárodní federace stolního tenisu, z anglického International Table Tennis Federation (ITTF), působí již od roku 1926. V dnešní době je členem této organizace 218 národních svazů, včetně České asociace stolního tenisu. Ty sdružují hráče stolního tenisu.

ITTF má na starost několik činností. V první řadě se jedná o pořádání mezinárodních turnajů – mistrovství světa jednou za dva roky, světový pohár jednou za rok. Dále se zabývá sestavováním žebříčků nejlepších hráčů. V neposlední řadě také určuje pravidla hry. K tomu patří občasná změna pravidel v návaznosti na aktuální situace.

ChytrýVýběr radí

Mezinárodní federace stolního tenisu nastavuje parametry pro výběr ping pong stolů. Těm, které splňují podmínky a jsou dle nich vhodné k použití při hře, uděluje organizace certifikaci. Poznáte je podle loga ITTF.

Pravidla hry

Tak jako všechny sporty, i stolní tenis má svá pravidla. Ta vymezují kromě samotného postupu i podmínky pro použití stolu, síťky, míčku i pálek.

Rozměry stolu jsou pevně dané a činí 274 × 152,5 × 76 cm. Ať je povrch desky vyroben z jakéhokoliv materiálu, míček upuštěný z výšky 30 cm se musí odrazit do výše cca 23 cm. Hrací deska nesmí být lesklá, ale matná. Síťka musí být napnutá a míček kulatý. Jeho průměr by měl činit 40 mm. Pálka je plochá, neohebná a materiál by měl splňovat potřebné nároky.

Hra začíná podáním s nadhozem. Pokud se míček dotkne síťky, mělo by se podání zopakovat. Cílem hry je dostat míček na soupeřovu polovinu hrací desky za použití pálky. Oproti podání se míček během hry vrací bez dotyku vlastní poloviny. Vítězem celé hry se stává ten, kdo vyhraje určený počet setů.

Stolní tenis je možné hrát i ve čtyřech hráčích. V tomto případě jsou pravidla lehce pozměněná. Podává se křížem, tedy z pravé strany naší hrací poloviny směrem doleva. Během hry se hráči pravidelně střídají.

Čtyřhra - ping pong stůl

Zahrát si můžete i ve čtyřech.

Kde koupit pingpongový stůl?

Široký výběr pingpongových stolů i dalšího příslušenství nabízí Sport365. Jako vždy při udržení dobrých cen a kvality. Podobně je na tom inSPORTline. Také Alza opět ukázala, že nemá v malíčku jen elektroniku. Na všech zmíněných webech můžete narazit i na modely z vyšší cenové kategorie.

Nejoblíbenější značky

Pingpongové stoly Sponeta

Německá firma Sponeta se specializuje na výrobu pingpongových stolů a dalšího potřebného příslušenství. O její kvalitní výrobky je dnes zájem ve více než 90 zemích po celém světě. Modely mají rozdělené od cenově dostupných, které jsou vhodné pro příležitostné rekreační hráče, až po dražší modely určené do profesionálních soutěží.Logo Sponeta - pingpongové stoly

Stoly na stolní tenis inSPORTline

InSPORTline není pouze internetový obchod a prodejce sportovního náčiní. Zabývá se také výrobou tohoto zboží. Nejčastěji bývá zastoupeno fitness vybavení, například rotopedy či běžecké pásy. Nechybí však ani výběr kvalitních pingpongových stolů za přijatelné ceny. Jako prodejce si značka zakládá na dobrém zákaznickém servisu.Logo inSPORTline - pingpongové stoly

Pingpongové stoly Joola

Německá značka Joola se téměř výhradně soustředí na výrobu sportovního vybavení pro stolní tenis. Vznikla v roce 1950 a od té doby se jí naskytla možnost spolupráce s několika výraznými hráči stolního tenisu. Kromě pingpongových stolů nabízí také pohodlné polokošile na stolní tenis, pálky, síťky, či roboty pro vystřelování míčků.Logo Joola - pingpongové stoly

Cena

Cena do 5 000 Kč

Nejlevnější modely stolů na stolní tenis lze pořídit již za cenu do 3 000 Kč. V tomto rozmezí se objevují také mini modely stolů určené do menších prostorů. I v relaci do 5 000 Kč narazíte na oblíbené značky s dobrým hodnocením. V případě, že se chystáte hrát rekreačně, tato cenová kategorie bohatě postačí.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Druhá cenová relace se nese ve znamení prvních kvalitnějších venkovních stolů na pinkponk. Jejich odolný materiál dovoluje celoroční využití venku. Pingpongové stoly bývají vybaveny pojezdem i přídavným příslušenstvím, které není ve většině případů nutné dokupovat. Tato kategorie nabízí nejširší výběr různých modelů.

Pingpongové stoly nad 10 000 Kč

Pingpongové stoly s nejvyšší pořizovací cenou se nejlépe hodí do sportovních klubů nebo na hřiště. Právě zde při intenzivním hraní využijí hráči špičkového provedení. Narazíte na vnitřní i venkovní stoly s tou nejlepší možnou odolností. Počítá se s tím, že musejí vytrvat při vysokém a častém zatížení.

7 tipů jak si zlepšit hru

Nejprodávanější pingpongové stoly podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář