ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Ostatní

Držáky na TV

Umístění televizoru na stěnu skýtá celou řadu výhod. TV nezabírá zbytečně místo na komodě nebo skříňce, a navíc ji lze nastavit tak, aby poskytovala ideální sledovací podmínky. Na druhé straně si montáž vyžaduje speciální držák na TV, jelikož ten na rozdíl od nožek nebývá nikdy součástí balení.

Jelikož obliba věšení TV na stěnu v posledních letech strmě stoupá a jen málo domácností nemá alespoň jednu svou „bednu“ na stěně. Představíme vám trojici nejlepších držáků na televize. Naším vítězem se stal držák TV Stell SHO3630 Slim pro opravdu velké TV. Méně náročným postačí držák na televizi Stell SHO 1161.

Nejlepší celkově

Kvalitní polohovatelný držák TV pro umístění i těch největších obrazovek. Nosnost až 70 kg.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Výborná volba pro TV s menší úhlopříčkou. Široká nastavitelnost a jednoduchá montáž.

Nejlepší levný

Kvalitní a pevný pevný držák pro umístění televizoru jakékoliv velikosti. Možnost naklápění.

Nejlepší držáky na TV

Recenze Stell SHO 3630 Slim – nejlepší držák na TV na zeď

Držák na TV na zeď Stell SHO 3630 slim - recenze Pro náročné

Typ: výsuvný | VESA standard: kombinace od 200 × 200 do 800 × 400 | Nosnost: 70 kg | Hmotnost: 5,6 kg | Doporučená úhlopříčka: 43–100“ | Přibližná cena: 1 499 Kč

Klady
 • Vysoká nosnost
 • Vhodný i pro největší obrazovky
 • Polohovatelnost do stran a dolu
 • Vysouvatelný od a ke zdi
Zápory
 • Vyšší cena

Vynikající volbou jak pro menší, tak zejména velké televize a monitory je výsuvný polohovatelný držák TV na zeď Stell SHO 3630 Slim. Umístit do něj můžete televizory s úhlopříčkou obrazovky od 43 do 100 palců. Kvalitní ocelové tělo držáku se pyšní nosností až 70 kg, takže nemusíte mít strach ani o těžší kousky své elektroniky.

Nespornou výhodou tohoto držáku na TV na zeď je jeho polohovatelnost. Televizi či monitor můžete naklápět nejen do stran až o 5°, ale také dolu v rozmezí do 12°. Využít můžete také vysouvání držáku ve vzdálenosti od 7,8 cm do 13,4 cm od zdi. Tato funkce pro vás může být velmi přínosná, pokud v menších místnostech nemáte jinou možnost než svou televizi umístit v místech, kterými procházíte. Díky přisunutí blíže ke zdi vám nebude tolik překážet v pohybu.

Instalace držáku TV na zeď je velice jednoduchá díky zabudované vodováze, která vám usnadní uložení do roviny. Spoj mezi částí držáku pevně umístěnou na zdi a částí upevněnou k televizi je opatřen pojistkou proti vysunutí. Ta poskytuje jistotu, že pokud během chůze či jiného pohybu strčíte do obrazovky, přístroj vám ze zdi nespadne.  Při koupi tohoto držáku TV na zeď musíte však díky jeho skvělým vlastnostem počítat s vyšší pořizovací cenou.

Recenze Stell SHO 1161 – nejlepší držák TV do 20 kg

Držák na tv Stell SHO 1161 Zlatý střed

Typ: výsuvný | VESA standard: kombinace 75, 100 a 200 | Nosnost: 20 kg | Hmotnost: 1 kg | Doporučená úhlopříčka: 13–32“ | Přibližná cena: 700 Kč

Klady
 • Rozumná cena
 • Snadná montáž
 • Široká nastavitelnost
 • Bohatá výbava šroubků pro různé monitory a televizory
 • Přehledný manuál
Zápory
 • Kratší ramena
 • Nutnost řádného dotažení

Jste hrdými majiteli menších televizorů nebo monitorů? Jistě oceníte druhého vybraného zástupce, jimž je držák na TV Stell SHO 1161. Pochází z dílny zavedené značky, jež se v posledních letech stala dominantním hráčem na trhu.

Radost udělá rozumná cena, za níž dostanete široce nastavitelného společníka. Montáž na zeď je velmi jednoduchá a za pomocí praktického manuálu ji bez větších problémů zvládnou i laici. Počítejte s širokou nastavitelností prakticky všemi směry, o což se postará otočný kloubový mechanismus. Bohatá nabídka šroubků umožňuje na držák zavěsit prakticky jakýkoliv druh monitoru nebo televizoru odpovídající VESA standardu.

Mezi zápory řadíme hlavně kratší ramena. Jestliže zavěsíte zařízení o vysoké úhlopříčce, počítejte s tím, že možnost otáčení bude mírně limitována. Během montáže nezapomínejte vše řádně dotáhnout. V opačném případě nebude obrazovka držet, jak má a kloub bude mít tendenci se neustále posouvat.

Držák na TV Stell SHO 1161 jednoznačně boduje vynikajícím poměrem cena/výkon. Za přijatelný finanční obnos získáte precizně provedený kus stojanu, jenž pohodlně udrží televizor menší velikosti.

Recenze Thomson WAB156 – nejlepší pevný držák na TV

Držák na televizi Thomson WAB156 Levný základ

Typ: pevný | VESA standard: 400 × 400 | Nosnost: 50 kg | Hmotnost: 3 kg | Doporučená úhlopříčka: 23–56“ | Přibližná cena: 320 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Jednoduchá montáž
 • Pevný a odolný materiál
 • Možnost naklápění
Zápory
 • Nefunkční vestavěná vodováha
 • Kratší aretační šrouby

Thomson WAB156 je držákem na televizi, jenž to díky svým kvalitám dotáhl až do našeho přehledu. Jestliže nepotřebujete žádná otočná udělátka a pozici svého televizoru měníte v momentě, kdy jej vyhazujete do kontejneru, jste na správném místě.

Velkým pozitivem modelu je jeho velmi nízká cena. Za pouhých 320 korun dostanete držák na televizi vyhotovený z vysoce kvalitního materiálu, jenž unese 50 kilogramu zátěže. S tak těžkým televizorem se dnes setkáte jen velmi zřídka, takže rezerva je více než dostatečná. Laici ocení skutečně jednoduchou montáž prostřednictvím přiložených šroubů. I přesto, že se jedná o pevnou variantu, skýtá možnost částečného naklápění podle potřeby.

Během montáži příliš neberte v potaz vestavěnou vodováhu. Její měření není příliš přesné a doporučujeme spíše zvolit klasické řemeslnické nářadí. Ačkoliv aretační šrouby drží dostatečně pevně, jestli přeci jen máte obavy o bezpečnost svého zařízení, nahraďte je delšími kusy.

Řadíte-li se mezi méně náročné zákazníky, kteří zkrátka jen potřebují někam zavěsit svou TV, Thomson WAB156 vám bude plně vyhovovat. Počítejte však s tím, že možnosti nastavování jsou velmi omezené.

Nejprodávanější držáky na televizi

Jak správně vybrat držák na TV

Výběr odpovídajícího držáku televizoru je složitější, než by se mohlo zdát na první pohled. Jestliže si nepohlídáte několik základních kritérií, nebude vám k ničemu. V prvé řadě věnujte dostatečnou pozornost volbě odpovídajícího typu. Naprosto klíčovou roli sehrává tzv. VESA standard televizoru, jenž by měl být to hlavní, co během nákupu zkontrolujete. Nezapomínejte ani na adekvátní nosnost a zajištění prostoru pro kabeláž.

Kritéria výběru

Typ držáku na TV

Ztrácíte se v záplavě různých kloubových, pevných a pojízdných modelů? Vězte, že ač se to zdá neuvěřitelné, existuje poměrně jednoduchá klasifikace do čtyř základních skupin. Konkrétně se jedná o držáky pevné, polohovatelné, výsuvné a pojízdné. V některých případech přidáváme ještě pátou kategorii tvořenou zařízeními určenými k montáži na strop. Jejich množství na pultech obchodů je ovšem natolik zanedbatelné, že jim v tomto rádci nevěnujeme pozornost.

Přehled pozitiv a negativ, stejně jako popis fungování jednotlivých druhů najdete v následující tabulce porovnání:

Typ držáku Princip fungování Výhody Nevýhody
Pevný Televizor montovaný napevno bez výraznějších možností natáčení Nízká cena
Vysoká nosnost
Vhodnost pro širší úhlopříčky
Nemožnost plynule měnit natáčení

 

Polohovatelný Možnost obrazovku natáčet do stran a sklápět dle potřeby Jednodušší změna směru
Možnost aretace pro fixaci pozice
Vyšší cena
Nutnost demontáže televizoru při výraznějších změnách
Výsuvný Plynulé natočení televizoru pomocí kloubového mechanismu Široké možnosti změny pozice TV
Dostatečná nosnost
Vysoká cena
Rychlejší opotřebení materiálu
Pojízdný Stojan na kolečkách pro přesun z místa na místo Možnost přesunu z místa na místo
Vysoká nosnost
Vyšší cena
Náročnější na místo

Nákup konkrétního modelu doporučujeme odvíjet podle toho, jak často měníte umístění televize. Jestliže je vaše obrazovka v ložnice neustále natočena jediným směrem, patrně nebudete potřebovat výsuvný držák na TV.

VESA standard

Ať už jste zvolili kterýkoliv druh, vždy se pořádně podívejte na krabici. Naleznete zde tzv. VESA standard udávající rozteč otvorů pro uchycení v milimetrech. Nabízené hodnoty musí plně odpovídat těm uvedených ve specifikacích vašeho televizoru. Zatímco držáky jde obvykle nastavit tak, aby vyhovovaly většímu množství standardů, u televizoru jsou otvory navrtány pouze v jedné vzdálenosti.

Hodnota VESA se udává ve formátu číslo × číslo, přičemž prvně jmenovaný údaj se týká horizontální vzdálenosti a druhé numero pak vzdálenosti vertikální. Jestliže zvolíte držák na TV, který nesplňuje standard vašeho televizoru, nezbude vám nic jiného než jej jít vrátit nebo uplatnit u jiné obrazovky.

Berte též na vědomí, že někteří výrobci televizorů jeho hodnotu z nejrůznějších důvodů neuvádějí. Jestliže vám tedy specifikace nedodaly dostatečný přehled, není nic jednoduššího než obě vzdálenosti změřit ručně.

Náš tip

Při výběru nové televize se můžete inspirovat jednou z našich recenzí, na výběr máte nejlepší LED televize, nebo nejlepší 4K televize samsung.

Nosnost držáku na TV

Asi chápete, co může pád z více než metrové výšky provést s křehkou elektronikou jako je televizor? V nejlepším případě vám pomůže opravář, v tom horším nezbude nic jiného než hodit TV do popelnice. Nosnost kromě jiného vypovídá též o úrovni použitých materiálů, takže budete alespoň rámcově tušit, jak dlouho vlastně zařízení vydrží.

Doporučujeme volit model poskytující dostatečnou, alespoň několikakilogramovou rezervu. Když se k tomu připočte ještě váha kabeláže a postupné slábnutí materiálu, mohli byste být po několika měsících nebo letech nepříjemně překvapeni pádem. Čím větší rezerva je, tím lépe.

Kabely a připojená zařízení

Nezapomínejte na to, že televizor bývá často jen jednou z mnoha součástí zábavního centra domácnosti. Přehrávače, herní konzole, reproduktory, multimediální centra a další zařízení k němu jsou spojeny pomocí kabelů. Vzhledem k tomu, že zapojení probíhá na zadní straně TV, je někdy problémem jejich správné umístění. Proto doporučujeme tuto záležitost vyřešit ještě předtím, než vůbec televizi zavěsíte na stěnu.

Pamatujte na fakt, že levnější modely často překrývají potřebné USB a další sloty, do nějž se přídavná zařízení zapojují. Myslete rovněž na nutnost nalézt dodatečný prostor pro uložení připojovaných přístrojů.

Nejprodávanější držáky na TV dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (58 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář