Nejlepší držáky na TV roku 2019 – recenze a testy

Umístění televizoru na stěnu skýtá celou řadu výhod. TV nezabírá zbytečně místo na komodě nebo skříňce, a navíc ji lze nastavit tak, aby poskytovala ideální sledovací podmínky. Na druhé straně si montáž vyžaduje dokoupení speciálního držáku na TV, jelikož ten na rozdíl od nožek nebývá nikdy součástí balení.

Jelikož obliba věšení TV na stěnu v posledních letech strmě stoupá a jen málo domácností nemá alespoň jednu svou „bednu“ na stěně, sepsali jsme následující text. Představíme vám v něm trojici nejlepších držáků, jež v současné době na trhu naleznete. Nechybí ani přehled nejdůležitějších kritérií pro správný výběr.

Nejlepší držáky na TV

Thomson WAB156

Stell SHO 1161

Stell SHO 3610

Thomson WAB156

Stell SHO 1161

Stell SHO 3610

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Jednoduchá montáž

Pevný a odolný materiál

Možnost naklápění

Rozumná cena

Snadná montáž

Široká nastavitelnost

Bohatá výbava šroubků pro různé monitory a televizory

Přehledný manuál

Robustní materiál

Obrovská nosnost

Spousta možností nastavení

Vše potřebné v balení

ZÁPORY

Nefunkční vestavěná vodováha

Kratší aretační šrouby

Kratší ramena

Nutnost řádného dotažení

Vysoká cena

Naklopení obrazovky nelze zcela zafixovat

SHRNUTÍ

Kvalitní a pevný pevný držák pro umístění televizoru jakékoliv velikosti. Při montáži příliš nespoléhejte na vestavěnou vodováhu a využijte vlastního měřidla

Výborná volba pro zavěšení TV menší úhlopříčky, s širokou nastavitelností a jednoduchou montáží. Jen dávejte pozor na dostatečné dotažení

Vynikající držák pro umístění těch největších televizorů s nosností přesahující 50 kilogramů. Jen si připravte o něco málo vyšší finanční obnos

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze Thomson WAB156

Typ: pevný | VESA standard: 400 × 400 | Nosnost: 50 kg | Hmotnost: 3 kg | Doporučená úhlopříčka: 23–56“ | Přibližná cena: 300 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Jednoduchá montáž
 • Pevný a odolný materiál
 • Možnost naklápění

ZÁPORY:
 • Nefunkční vestavěná vodováha
 • Kratší aretační šrouby

Thomson WAB156 je prvním držákem, jenž to díky svým kvalitám dotáhl až do našeho přehledu. Jestliže nepotřebujete žádná otočná udělátka a pozici svého televizoru měníte v momentě, kdy jej vyhazujete do kontejneru, jste na správném místě.

Velkým pozitivem modelu je jeho velmi nízká cena. Za pouhých 300 korun dostanete držák vyhotovený z vysoce kvalitního materiálu, jenž unese 50 kilogramu zátěže. S tak těžkým televizorem se dnes setkáte jen velmi zřídka, takže rezerva je více než dostatečná. Laici ocení skutečně jednoduchou montáž prostřednictvím přiložených šroubů. I přesto, že se jedná o pevnou variantu, skýtá možnost částečného naklápění podle potřeby.

Během montáži příliš neberte v potaz vestavěnou vodováhu. Její měření není příliš přesné a doporučujeme spíše zvolit klasické řemeslnické nářadí. Ačkoliv aretační šrouby drží dostatečně pevně, jestli přeci jen máte obavy o bezpečnost svého zařízení, nahraďte je delšími kusy.

Řadíte-li se mezi méně náročné zákazníky, kteří zkrátka jen potřebují někam zavěsit svou TV, Thomson WAB156 vám bude plně vyhovovat. Počítejte však s tím, že možnosti nastavování jsou velmi omezené.

Zjistit cenu >>

Recenze Stell SHO 1161

Typ: výsuvný | VESA standard: kombinace 75, 100 a 200 | Nosnost: 20 kg | Hmotnost: 1 kg | Doporučená úhlopříčka: 13–32“ | Přibližná cena: 700 Kč

KLADY:
 • Rozumná cena
 • Snadná montáž
 • Široká nastavitelnost
 • Bohatá výbava šroubků pro různé monitory a televizory
 • Přehledný manuál

ZÁPORY:
 • Kratší ramena
 • Nutnost řádného dotažení

Jste hrdými majiteli menších televizorů nebo monitorů? Jistě oceníte druhého vybraného zástupce, jimž je držák Stell SHO 1161. Pochází z dílny zavedené značky, jež se v posledních letech stala dominantním hráčem na trhu.

Radost udělá rozumná cena, za níž dostanete široce nastavitelného společníka. Montáž na zeď je velmi jednoduchá a za pomocí praktického manuálu ji bez větších problémů zvládnou i laici. Počítejte s širokou nastavitelností prakticky všemi směry, o což se postará otočný kloubový mechanismus. Bohatá nabídka šroubků umožňuje na držák zavěsit prakticky jakýkoliv druh monitoru nebo televizoru odpovídající VESA standardu.

Mezi zápory řadíme hlavně kratší ramena. Jestliže zavěsíte zařízení o vysoké úhlopříčce, počítejte s tím, že možnost otáčení bude mírně limitována. Během montáži nezapomínejte vše řádně dotáhnout. V opačném případě nebude obrazovka držet, jak má a kloub bude mít tendenci se neustále posouvat.

Stell SHO 1161 jednoznačně boduje vynikajícím poměrem cena/výkon. Za přijatelný finanční obnos získáte precizně provedený kus stojanu, jenž pohodlně udrží televizor menší velikosti.

Zjistit cenu >>

Recenze Stell SHO 3610

Typ: výsuvný | VESA standard: Kombinace od 200 × 200 nahoru | Nosnost: 50 kg | Hmotnost: 3 kg | Doporučená úhlopříčka: 40–70“ | Přibližná cena: 1 200 Kč

KLADY:
 • Robustní materiál
 • Obrovská nosnost
 • Spousta možností nastavení
 • Vše potřebné v balení

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Naklopení obrazovky nelze zcela zafixovat

I ten nejlepší stojan našeho přehledu pochází z dílny společnosti Stell. SHO 3610 je určen pro umístění těch největších obrazovek o maximální uhlopříčce do 70 palců. Díky rozsáhlé nabídce montážního materiálu v balení máte jistotu, že bude kompatibilní i s vaším modelem TV.

Za největší pozitivum považujeme uplatnění robustního ocelového materiálu. Díky němu máte jistotu, že proklamovaných 50 kilogramů skutečně unese, aniž by se časem prohnul nebo dokonce ulomil. Jak je již pro škálu výsuvných držáků typické, televizi si můžete nastavit přesně podle svých představ.

Samozřejmě počítejte s tím, že za pořízení modelu zaplatíte sumu přesahující 1 000 korun. I přes mocné dotažení všech aretačních šroubů se vám bude obrazovka přeci jen lehce posouvat vlivem svých rozměrů. Přeci jen umístění více než metr dlouhého aparátu na relativně drobný kloub nebude nikdy 100% stabilní.

Jestliže máte doma domácí kino a hledáte pro něj optimální závěs, jste na vhodném místě. Stell SHO 3610 zajistí dostatečnou nosnost i stabilitu.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější držáky na televizi

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat držák na TV

Výběr odpovídajícího držáku televizoru je složitější, než by se mohlo zdát na první pohled. Jestliže si nepohlídáte několik základních kritérií, nebude vám k ničemu. V prvé řadě věnujte dostatečnou pozornost volbě odpovídajícího typu. Naprosto klíčovou roli sehrává tzv. VESA standard televizoru, jenž by měl být to hlavní, co během nákupu zkontrolujete. Nezapomínejte ani na adekvátní nosnost a zajištění prostoru pro kabeláž.

Kritéria výběru

Typ držáku

Ztrácíte se v záplavě různých kloubových, pevných a pojízdných modelů? Vězte, že ač se to zdá neuvěřitelné, existuje poměrně jednoduchá klasifikace do čtyř základních skupin. Konkrétně se jedná o držáky pevné, polohovatelné, výsuvné a pojízdné. V některých případech přidáváme ještě pátou kategorii tvořenou zařízeními určenými k montáži na strop. Jejich množství na pultech obchodů je ovšem natolik zanedbatelné, že jim v tomto rádci nevěnujeme pozornost.

Přehled pozitiv a negativ, stejně jako popis fungování jednotlivých druhů najdete v následující tabulce porovnání:

Typ držáku Princip fungování Výhody Nevýhody
Pevný Televizor montovaný napevno bez výraznějších možností natáčení Nízká cena

Vysoká nosnost

Vhodnost pro širší úhlopříčky

Nemožnost plynule měnit natáčení

 

Polohovatelný Možnost obrazovku natáčet do stran a sklápět dle potřeby Jednodušší změna směru

Možnost aretace pro fixaci pozice

Vyšší cena

Nutnost demontáže televizoru při výraznějších změnách

Výsuvný Plynulé natočení televizoru pomocí kloubového mechanismu Široké možnosti změny pozice TV

Dostatečná nosnost

Vysoká cena

Rychlejší opotřebení materiálu

Pojízdný Stojan na kolečkách pro přesun z místa na místo Možnost přesunu z místa na místo

Vysoká nosnost

Vyšší cena

Náročnější na místo

Nákup konkrétního modelu doporučujeme odvíjet podle toho, jak často měníte umístění televize. Jestliže je vaše obrazovka v ložnice neustále natočena jediným směrem, patrně nebudete potřebovat výsuvný držák.

VESA standard

Ať už jste zvolili kterýkoliv druh, vždy se pořádně podívejte na krabici. Naleznete zde tzv. VESA standard udávající rozteč otvorů pro uchycení v milimetrech. Nabízené hodnoty musí plně odpovídat těm uvedených ve specifikacích vašeho televizoru. Zatímco držáky jde obvykle nastavit tak, aby vyhovovaly většímu množství standardů, u televizoru jsou otvory navrtány pouze v jedné vzdálenosti.

Hodnota VESA se udává ve formátu číslo × číslo, přičemž prvně jmenovaný údaj se týká horizontální vzdálenosti a druhé numero pak vzdálenosti vertikální. Jestliže zvolíte držák, který nesplňuje standard vašeho televizoru, nezbude vám nic jiného než jej jít vrátit nebo uplatnit u jiné obrazovky.

Berte též na vědomí, že někteří výrobci televizorů jeho hodnotu z nejrůznějších důvodů neuvádějí. Jestliže vám tedy specifikace nedodaly dostatečný přehled, není nic jednoduššího než obě vzdálenosti změřit ručně.

Nosnost

Asi chápete, co může pád z více než metrové výšky provést s křehkou elektronikou jako je televizor? V nejlepším případě vám pomůže opravář, v tom horším nezbude nic jiného než hodit TV do popelnice. Nosnost kromě jiného vypovídá též o úrovni použitých materiálů, takže budete alespoň rámcově tušit, jak dlouho vlastně zařízení vydrží.

Doporučujeme volit model poskytující dostatečnou, alespoň několikakilogramovou rezervu. Když se k tomu připočte ještě váha kabeláže a postupné slábnutí materiálu, mohli byste být po několika měsících nebo letech nepříjemně překvapeni pádem. Čím větší rezerva je, tím lépe.

Kabely a připojená zařízení

Nezapomínejte na to, že televizor bývá často jen jednou z mnoha součástí zábavního centra domácnosti. Přehrávače, herní konzole, reproduktory, multimediální centra a další zařízení k němu jsou spojeny pomocí kabelů. Vzhledem k tomu, že zapojení probíhá na zadní straně TV, je někdy problémem jejich správné umístění. Proto doporučujeme tuto záležitost vyřešit ještě předtím, než vůbec televizi zavěsíte na stěnu.

Pamatujte na fakt, že levnější modely často překrývají potřebné USB a další sloty, do nějž se přídavná zařízení zapojují. Myslete rovněž na nutnost nalézt dodatečný prostor pro uložení připojovaných přístrojů.

Nejprodávanější držáky na TV dle Heureky