Ovulační testy přinesly průlom v plánování těhotenství. Nemusejí po nich ovšem sáhnout jen ženy, které si přejí otěhotnět, důvod k jejich pořízení může být i zcela opačný – vyhnout se těmto dnům a neplánovanému těhotenství. Zároveň jsme vybrali čtyři ovulační testy z různých cenových kategorií. Pokud si vždy zakládáte na tom mít jen to nejlepší, nezklame vás model od Lady-Comp.
Chytrý ovulační test s přístupem k aplikaci v češtině. Umožňuje nastavení osobního profilu. Digitální ovulační test s vysokou přesností a srozumitelným výkladem. Součástí sady je 10 ks. Jednoduchý test na ovulaci, který si zvládne udělat každá z vás. Součástí balení jsou 3 ks.
Nejlepší ovulační testy
Recenze Beurer OT 80 – chytrý ovulační test
Výrobce: Beurer | Typ: chytrý | Počet testů v balení: 15+15 | Přibližná cena: 1 700 Kč
- Chytrý test na ovulaci
- Přístup k aplikaci
- Možnost vytvoření osobního profilu
- V balení i těhotenské testy
- Vyšší cena
Mezi nejlepší ovulační testy na našem trhu patří Beurer OT 80. Je důkazem, že dnes může mít „smart“ zařízení jakoukoliv podobu – může být i ovulačním testem. Testuje dva hormony, které mají vliv na plodnost – FSH (folikulostimulační hormon) a LH (Luteinizační hormon). Toto je důvodem, proč v balení naleznete 15+15 testů – bude jich totiž potřeba 15 pro každý z těchto hormonů. A ještě navíc v balíčku obdržíte 2 těhotenské testy.
A v čem je tento test na ovulaci „smart“? Můžete si k němu totiž stáhnout aplikaci, která je v českém jazyce. V aplikaci si můžete nastavit svůj vlastní profil, který bude sledovat vaše hormonální ukazatele. Kromě toho vám také poví, kdy máte plodné dny. Aplikace vám bude připomínat, jaký test ve který den provést, aby jste na některý náhodou nezapomněla. Testujete se z ranní moči.
Jakmile proužky na vaši moč zareagují, vyfotíte je, aby bylo možné všechny výsledky pečlivě zanést do aplikace. Nevýhodou tohoto testu je poměrně vysoká pořizovací cena.
Recenze Clearblue 10 ks – digitální ovulační test
Výrobce: Clearblue | Typ: digitální | Počet testů v balení: 10 | Přibližná cena: 600 Kč
- 10 testů v balení
- Vysoká přesnost
- Srozumitelnost výsledků
- Jednoduché použití
- Bez výhrad
Clearblue je digitální ovulační test, který se řadí mezi ty nejúčinnější a nejspolehlivější na našem trhu. Uvádí se, že přesnost jeho měření dosahuje až 99% úspěšnosti. Za relativně rozumnou cenu získáte hned 10 testů v balení. Digitální test pro vás vyhodnotí 2 dny s největší pravděpodobností pro otěhotnění. Výsledky získáte už za tři minuty.
Tento digitální ovulační test se soustředí na hodnoty hormonu LH. Doporučuje se testy používat vždy jednou denně ve stejnou denní dobu. Zamilujete si ho pro snadné použití, jedná se totiž o neinvazivní formu testu z moči. Již tak jednoduché použití ještě více usnadňuje blikající symbol na pouzdru, který signalizuje, že testování stále probíhá.
Pokud sečteme jednoduché použití, srozumitelnost výsledků a jeho další silné stránky, nelze mít k tomuto testu žádné výhrady. Výsledky signalizuje sympatický smajlík.
Recenze GS Ovultest 3 ks – klasický ovulační test
Výrobce: GS (Green Swan) | Typ: klasický | Počet testů v balení: 3 | Přibližná cena: 60 Kč
- Jednoduché použití
- Nízká cena
- Spolehlivost a přesnost
- Rychlá detekce
- Pouze 3 ks v balení
Zcela klasickou a jednoduchou volbou jsou ovulační testy je GS Ovultest. Jedná se o praktickou variantu pro ženy, které se nechtějí zdržovat s aplikacemi a všemožnými vychytávkami. Tento test se vyznačuje rychlou detekcí, pro kterou stačí, aby byl po dobu deseti vteřin namočený v moči a posléze zůstal několik vteřin položený ve vodorovné poloze na suchém povrchu.
Cílem testu je zjistit hladinu LH hormonu, který je přítomen těsně před ovulací. Díky testu zjistíte blížící se ovulaci. Nedoporučuje se test používat při současném užívání hormonálních léků, které by mohly jeho výsledek ovlivnit. Ačkoliv si zákazníci pochvalují přítomnost tří testů v balení, je zapotřebí vzít v potaz, že v konkurenčních produktech jich bývá více.
Tyto ovulační testy jsou oblíbené pro své snadné použití, nízkou cenu, rychlost detekce a spolehlivost. Zobrazení výsledku je přehledné a hodnotí s vysokou přesností.
Recenze Lady-Comp – inteligentní monitor plodnosti
Výrobce: NaturComp | Typ: minipočítač | Počet testů v balení: znovupoužitelný | Přibližná cena: 11 000 Kč
- Spousta funkcí
- Jednoduché použití
- Rozpozná těhotenství
- Přístup k rozsáhlým informacím
- Vysoká cena
Lady-Comp od značky NaturComp je inteligentním počítačem, který přichází se zcela revolučními funkcemi, které u běžného ovulačního testu nenajdete. Výsledky vypočítává na základě měření bazální teploty, které probíhá v ranních hodinách. Test vám řekne, zda jste v daný den plodná či nikoliv. Dokáže navíc detekovat a ohlásit hormonální poruchy.
Produkt má řadu dalších funkcí. Na základě měření a vámi zadaných údajů dokáže „předpovědět“ vaši menstruaci na následujících 6 měsíců. Dokáže rovněž určit den početí a předpokládané datum porodu. Na začátku každého z vašich cyklů vám zobrazí nejvhodnější dny pro početí. Vaše plodné dny předpoví s více než 99% přesností na 6 dní.
Přístroj uchová údaje o vaší plodnosti na dobu až 360 dní. Měřené údaje mohou být využitelné i pro vašeho gynekologa. Veškerá data si můžete stáhnout.
Nejprodávanější ovulační testy podle Heureky
Jak vybrat ovulační test
Aby pro vás byl výběr ovulačního testu co nejsnadnější, sepsali jsme praktického průvodce, který vám zodpoví nejčastější otázky na toto téma. Dozvíte se, jak se test na ovulaci používá, jaká bývá jeho přesnost, kdy je nejvhodnější si test udělat a co je to vlastně ovulace.
Co je ovulační test a k čemu slouží?
Ovulační testy slouží k měření ovulace – respektive ke zjištění, zda u ženy v daný moment ovulace probíhá nebo bude probíhat. Díky tomu získáte odpověď na otázku, zda je zrovna v tuto chvíli šance na otěhotnění. Obvykle se pro jeho pořízení rozhodnou ženy, které plánují otěhotnění. Výjimkou ale nejsou ani ty, které se naopak otěhotnět nechystají a chtějí vědět, kdy se lépe chránit.
Co je to ovulace?
K ovulaci dochází (mělo by docházet) během každého menstruačního cyklu. Pokud si přejete otěhotnět, je právě ovulace jednou z podmínek zdravé plodnosti. Ovulace je termín, který označuje uvolnění vajíčka z vaječníku a jeho následné putování vejcovodem. Na těle ženy se to projevuje hormonálními změnami. Pokud se vajíčko neoplodní, přichází menstruace.
Který den cyklu je ovulace?
Za vzorovou délku menstruačního cyklu se považuje 28 dní. Není u každé ženy stejný, i tak se ale předpokládá, že by měla ovulace nastat zhruba v polovině cyklu – tedy kolem 14. dne.
Rozdíl mezi ovulací a plodnými dny
Rozdíl mezi ovulací a plodnými dny je zejména v počtu – zatímco ovulace trvá jen jeden den, a šance na početí je v tento den nejvyšší, plodných dnů může být až šest. Pojem plodné dny odkazuje na schopnost spermií přežít v těle ženy. Tuto schopnost mají zhruba 3 – 5 dnů.
Plodné dny jsou zhruba 2 – 3 dny před a po ovulaci a i v této době je vysoká šance otěhotnět.
Typy ovulačních testů
Test na ovulaci není jen jeden. Druhů je hned několik a v řádcích níže rozdíly vysvětlíme.
Ovulační test ze slin nebo z moči
Luteinizační hormon (LH) pomáhá určit, jak na tom s ovulací v daný moment jste. Tento hormon se uvolňuje do slin a do moči, proto existují tyto dva druhy testů. Ovulační test ze slin je méně častý než test z moči, na jeho principu ale stojí tzv. ovulační mikroskop.
Ovulační test ze slin můžete používat opakovaně.
Klasický nebo digitální ovulační test
Klasický ovulační test má podobu proužku, který se ponoří do moči, po několika sekundách se vytáhne a vy čekáte na výsledek. Digitální ovulační test má displej, na kterém se vám zobrazí výsledek. I takový test ale disponuje testovacím proužkem, který se ponoří do moči.
Digitální ovulační test vám výsledek prozradí třeba pomocí smajlíka.
Proužky nebo pouzdro
Testovací proužky jsou jednoduchou možností, při které „tyčinku“ namočíte do moči a počkáte na výsledek. Pouzdro je variantou, při které do něj vložíte proužek (nebo použijete již vložený), a teprve poté ho ponoříte do moči. Druhá varianta je hygieničtější, oblíbené jsou ale obě.
Test s pouzdrem otevřete, dáte pod proud moči, zavřete a čekáte na výsledek.
Jak fungují ovulační testy?
Těsně před ovulací uvolňuje ženské tělo luteinizační hormon (LH). Tento hormon vzniká v ženské hypofýze, odkud cestuje do vaječníků a má zde za úkol stimulovat tvorbu estrogenu a progesteronu. Později pomáhá vajíčku s uvolněním z vaječníku. Ovulační test detekuje právě tento hormon a jeho hladinu oznamuje pomocí příslušných proužků.
Obecně fungují ovulační testy na podobném principu jako ty těhotenské. Disponují bílo-zelenými kontrolními čárkami, které signalizují hladinu luteinizačního hormonu.
V souvislosti s testy můžete narazit také na název folikulostimulační hormon (FSH), který je odpovědný za první polovinu menstruačního cyklu. Hladina tohoto hormonu se obvykle netestuje, mimořádně se ale setkáte i se speciálními testy, které ho dokáží detekovat.
Kdy dělat ovulační test?
K nárůstu hladiny luteinizačního hormonu dochází zhruba 24 – 48 hodin před ovulací. Jako nejvhodnější doba pro provedení testu se proto označuje období mezi 9. a 18. dnem menstruace (opět počítáno od prvního dne menstruace). Z toho vychází, že se ovulační testy provádějí zhruba 3 – 5 dní před předpokládaným začátkem vaší ovulace.
Konkrétní denní doba není stanovena, proto si před použitím testu přečtěte příbalový leták, ve kterém bude použití blíže upřesněno. Málokterý z testů vás vyzve k použití první ranní moči – naopak se doporučuje jí vyhnout. Ve většině případů si můžete test udělat kdykoliv během dne, přičemž za doporučované časové období se považuje vše mezi 10. a 20. hodinou.
Test provádějte několik dnů po sobě, ideálně ve stejnou dobu. Lépe tak zachytíte průběh nárůstu hladiny LH hormonu. I z tohoto důvodu vybírejte balení s více testovacími proužky.
Jak provádět ovulační test?
Zde bychom opět rádi zmínili, že je před použitím ovulačního testu důležité si přečíst příbalový leták. Každý z dostupných testů na trhu se může svým použitím trochu lišit. Správným použitím zvyšujete pravděpodobnost toho, že budou výsledky opravdu spolehlivé.
Ovulační test ze slin
Jak správně používat ovulační testy? Způsob použití se odvíjí od typu testu. Ovulační test ze slin (ovulační mikroskop) spočívá v pouhém nanesení slin na ochranné víčko. To byste měli před použitím očistit vlhkým hadříkem. Poté se na sklíčko nanese přiměřené množství slin a mikroskop vložíte do obalu. Na výsledek se v tomto případě čeká přibližně 10 minut.
Ovulační test z moči
U ovulačního testu z moči využíváte přiložených proužků, které se vkládají do moči, případně pod proud moči. Pokud se rozhodnete pro první variantu, moč by měla přijít do suché a čisté, ničím nekontaminované nádobky (může být součástí balení). Poté vložíte testovací proužek, necháte ho ponořený na pár sekund a poté ho vytáhnete a necháte ve vodorovné poloze.
Výsledek ovulačního testu
Jak tedy poznat, zda ovulujete, či nikoliv? Podobně jako u těhotenského testu, pomocí čárek:
Pozitivní ovulační test – pokud je test pozitivní, objeví se dvě čárky, a sice v kontrolní i testovací části. Pro vás to znamená, že se ovulace blíží, případně právě probíhá.
Negativní ovulační test – objeví se pouze jedna čárka. Pro nárůst luteinizačního hormonu to znamená, že prozatím nebyl zaznamenán a bude zapotřebí test zopakovat v příštích dnech.
Kromě těchto dvou možností se ovšem můžete setkat i s neplatným ovulačním testem. V takovém případě se nezobrazí žádná čárka, je tedy bez výsledku a test bude nutné opakovat.
Může ovulační test ukázat těhotenství?
Těhotenský a ovulační test jsou dvě rozdílné věci. Zatímco ovulační test ukazuje pravděpodobnost početí, těhotenský test vám poví, zda už těhotná jste. Test na ovulaci detekuje luteinizační hormon, těhotenský pak hormon hCG. Společné mají to, že se v obou případech využívá k detekci moč. U těhotenského ranní, u ovulačního pak pozdější.
Nicméně, může se stát, že ovulační test ukáže těhotenství – ale rozhodně tomu tak být nemusí. Pokud bude ovulační test negativní, nemusí to znamenat, že nejste těhotná a naopak. Na začátku těhotenství stoupne hladina zmíněného hormonu hCG, který může ovulační test nesprávně označit za hormon luteinizační. Těhotenství proto vždy ověřte těhotenským testem.
Koupíte-li si kvalitní ovulační test, může se stát, že v balení naleznete i těhotenské testy.
Jak přesné jsou ovulační testy?
Ptáte se, zda jsou ovulační testy spolehlivé? Pokud ho provedete dle daných instrukcí, obvykle se jeho účinnost pohybuje od 98 % výše. Některé testy se dokonce mohou pochlubit úspěšností vyšší než 99 %. Aby bylo možné výsledku testu věřit, je nutné ho provést správně. Nejdůležitější je načasování testu, tedy ideálně oněch 5 dní před předpokládanou ovulací.
Další metody pro zjištění ovulace
Ovulační test vám nevyhovuje nebo si zkrátka jen přejete vyzkoušet i jiné metody? Možností, jak rozpoznat ovulaci, je více. Zde jsou některé z nich:
1) Tělesné příznaky
Pokud jste vnímavá ke svému tělu, bude právě sledování tělesných příznaků tou nejpřirozenější a také nejlevnější cestou, jak zjistit ovulaci. Hlen děložního čípku bývá řidší a průhledný, může se dostavit bolest prsou, bolesti břicha či dokonce citlivější čich.
Jiná bývá během ovulace i nálada. Obecně můžete zaznamenat spíše změny k lepšímu, nálada bude pozitivnější, budete se cítit sebevědomě, lepší bývá také paměť a snižuje se úzkost.
2) Měření bazální teploty
K tomuto účelu jsou na trhu speciální bazální teploměry, které rovněž dokáží ovulaci rozpoznat. Důležité je pravidelné měření ideálně ve stejnou hodinu a hned po probuzení. V polovině cyklu se teplota zvýší zhruba o 0,3 °C a na této hodnotě zůstává až do menstruace.
3) Počítání plodných a neplodných dnů
Pokud si ráda vedete grafy či tabulky, může pro vás být zrovna tato metoda tou nejlepší. Stejně tak ale můžete využít různých internetových kalkulaček. V současné době jsou na vzestupu rovněž aplikace, do kterých si zaznamenáváte údaje, a sama je pro vás vypočítá.
4) Ultrazvuk
Ultrazvuk si doma sama neuděláte, v tomto případě je nutné navštívit gynekologa. Ten pomocí ultrazvuku zjistí růst folikulu (váček, ve kterém roste vajíčko). Tato metoda je považována za jednu z nejpřesnějších, provádí se ale v lékařském prostředí.
Bazální teploměr je další možností, jak se informovat o svém těle.
Kde koupit test na ovulaci?
Ovulační test ze slin i z moči zakoupíte v lékárně. Pokud se vám nechce do kamenné prodejny, nebojte se porozhlédnout v e-shopech z pohodlí domova. Vlastní e-shop nejen s ovulačními testy mají lékárny Benu i Dr. Max.
Nejoblíbenější značky
Beurer
Beurer je německá značka, která operuje na trhu už od roku 1919. Její produkty se postarají o vaše tělo od hlavy až k patě. Nechává do nich promítnout nároky dnešní doby, a proto se i ovulační test Beurer vyznačuje vlastnostmi, které u klasických testů nenajdete.
Clearblue
Ani značka Clearblue není na poli těhotenských a ovulačních testů žádný zelenáč. Jedná se o jednu z nejprodávanějších značek na světě a její testy slibují vysokou přesnost. Představí například digitální ovulační test, který se vyznačuje mírou přesnosti přesahující 99 %.
Green Swan (GS)
Firma Green Swan Pharmaceuticals, kterou znáte možná spíše pod zkratkou GS, se kromě výroby zdravotnických prostředků zabývá také výrobou léků a doplňků stravy. Snaží se využívat přírodních zdrojů. Společnost vznikla ve Velké Británii, dnes ale sídlí v Praze.
Cena ovulačních testů
Cena do 200 Kč
Běžný test na ovulaci bez speciálních vlastností zakoupíte již za cenu od 50 do 200 Kč. Tyto testy se budou provádět detekcí z moči, přičemž cena konkrétního balení závisí zejména na tom, kolik testů balení obsahuje. Obvykle se počty pohybují mezi třemi a sedmi kusy.
Cena od 200 do 1 000 Kč
Druhá cenová kategorie je o mnoho zajímavější. Nabídne totiž digitální ovulační test i ovulační mikroskop. Ovulační test ze slin (mikroskop) je v balení jeden, u klasických testů se ale jejich počet oproti předchozí kategorii navýšil. V balení totiž bývá deset až dvacet kusů.
Ovulační testy nad 1 000 Kč
V poslední cenové kategorii mnoho testů nenajdete, většina se vešla do té druhé. Pokud už ale některý překoná tuto cenovou hranici, můžete se těšit na nové funkce. Budete ho například moci používat společně s aplikací. Testy se obvykle nedostanou nad hranici 1 500 Kč.
Jaké zkušenosti máte s ovulačními testy vy? Podařilo se vám s jejich pomocí dosáhnout vytouženého těhotenství? A kterému důvěřujete nejvíce? Podělte se s námi v komentářích.
Diskuse u článku