ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Péče o tělo

Těhotenské testy

V životě téměř každé ženy přijde doba, kdy si potřebuje ověřit či vyvrátit možnost těhotenství. Právě těhotenský test představuje nejjednodušší možnost jak rychle zjistit zda jste těhotná. Nejcitlivější těhotenské testy na trhu dokáží tuto skutečnost odhalit již několik dní od početí a my vám právě přinášíme přehled těch nejlepších společně s tipy, jak mezi nimi vybrat. Zkusit můžete třeba citlivý GS mamatest comfort, který se mimořádně lehce používá.

Nejlepší digitální

Propracovaný digitální těhotenský test pro náročné ženy s ukazatelem týdnů těhotenství.

Nejlepší do proudu moči

Spolehlivý a rychlý těhotenský test s hygienickým použitím přímo do proudu moči.

Nejlepší proužkový

Oblíbený, rychlý proužkový těhotenský test s druhým kusem v balení pro ověření výsledku.

Nejlepší těhotenské testy

Recenze Clearblue – nejlepší digitální těhotenský test s ukazatelem týdnů

Nejlepší těhotenské testy - Clearblue digitální těhotenský test s ukazatelem týdnů 1 ks Pro náročné

Typ: Digitální | Citlivost: 25 mIU/ml | Balení: 1 ks | Přibližná cena: 200 Kč

Klady
 • Snadné použití
 • Zvukové signály
 • Termín početí
Zápory
 • Vyšší cena

Tento digitální těhotenský test Clearblue je opravdu jedničkou ve své kategorii. Při správném použití výrobce udává spolehlivost vyšší než 99 % a možnost testování již při prvním dnu očekávané menstruace.

Samotný test se provádí ponořením absorpční části testu buď přímo do proudu moči, nebo do odebraného vzorku. Líbí se nám, že díky zvukovým signálům nemusíte neustále hlídat čas a zkrátka jen čekáte než test ohlásí výsledek.

V první chvíli se na testu objeví přesýpací hodiny, které značí, že je test funkční a probíhá vyhodnocení výsledku. Jestliže je pak výsledek pozitivní, test ukáže i předpokládanou dobu těhotenství a to v týdnech.

Clearblue digitální těhotenský test je ideální volbou pro náročnější nastávající maminky. Byť je pořizovací cena o něco vyšší, jistě jeho koupě nebudete litovat.

Recenze GS mamatest comfort 10 – kvalitní těhotenský test s jednoduchým použitím

Nejlepší těhotenské testy - GS Mamatest Comfort 10 těhotenský test Zlatý střed

Typ: Do proudu moči | Citlivost: 10 mIU/ml | Balení: 1 ks | Přibližná cena: 85 Kč

Klady
 • Hygienické řešení
 • Vysoká citlivost
 • Rychlý výsledek
Zápory
 • Pouze jeden kus v balení

Jestliže se poohlížíte po těhotenském testu, kdy nebudete muset složitě odebírat vzorek moči, je GS mamatest comfort 10 pro vás tou pravou variantou.

Za příznivou cenu získáte jeden test s opravdu vysokou citlivostí 10 mIU/ml, který dokáže odhalit těhotenství velmi brzy od početí. Jeho použití je navíc velmi snadné a hygienické. Absorpční část testu stačí podržet v proudu moči, takže nepotřebujete žádné další nádoby pro její odběr. Pozitivní výsledek je evidentní již po jedné minutě a vy se tak velmi rychle dozvíte zda jste těhotná a to kdykoliv během dne.

Výrobce navíc garantuje až 99% spolehlivost testu, takže při správném použití by nemělo docházet k falešným výsledkům.

Jedinou nevýhodou může být, že balení obsahuje pouze jeden test. Pokud si tedy budete chtít svůj výsledek ověřit, je nutné koupit jich rovnou více. Případně výsledek ověřit ještě jiným typem těhotenského testu, který dle potřeby dokoupíte.

Recenze GS Mamatest 10 – rychlý a levný těhotenský test

Nejlepší těhotenské testy - GS Mamatest 10 těhotenský test 2 ksNáš tipChytrýVyběr.cz Levný základ

Typ: Proužkový | Citlivost: 10 mIU/ml | Balení: 2 ks | Přibližná cena: 45 Kč

Klady
 • Vysoká citlivost
 • Rychlý výsledek
 • Nízká cena
Zápory
 • S ohledem na cenu není co vytknout

GS Mamatest 10 je rychlý těhotenský test určený k domácímu sebetestování. Na základě množství hormonu hCG v moči stanovuje pozitivitu již v raném stádiu těhotenství. Jeho citlivost je 10 mIU/ml, což je nejnižší možná citlivost domácích testů.

Samotný test se provádí ponořením absorpční části testovacího proužku do vzorku moči. Výsledek je pak odečitatelný již po třech minutách.

Líbí se nám, že testy jsou v balení rovnou dva, pokud se vám tedy výsledek nezdá, nebo je jeden z testů jakkoli poškozený, nic nebrání tomu testování s odstupem zopakovat. Nemusíte znovu do obchodu pro nové balení, pouze použijete druhý proužek.

Uživatelky kvituji jeho nízkou cenu a vysokou citlivost již velmi brzy po početí. S testováním tak nemusíte čekat až do několikátého dne předpokládané menstruace.

Porovnání těhotenských testů

Název Popis
TOP těhotenské testy
1. Nejlepší těhotenské testy - GS Mamatest 10 těhotenský test 2 ks GS Mamatest 10 Nejoblíbenější proužkový těhotenský test na trhu, který zjišťuje pozitivitu s citlivostí 10 mIU/ml. Díky 2ks v balení můžete navíc výsledek s odstupem snadno ověřit. Porovnat ceny
2. Nejlepší těhotenské testy - Clearblue digitální těhotenský test s ukazatelem týdnů 1 ks Clearblue digitální těhotenský test Digitální těhotenský test pro náročné, který současně při pozitivním výsledku ukáže i v jakém týdnu těhotenství jste. Porovnat ceny
3. Nejlepší těhotenské testy - GS Mamatest Comfort 10 těhotenský test GS mamatest comfort 10
Vysoce citlivý a přesný těhotenský test s hygienickým použitím do proudu moči. Navíc za příznivou cenu. Porovnat ceny
4. Nejlepší těhotenské testy - Pepino Dipstrip Pepino Dipstrip Oblíbený proužkový těhotenský test k dostání v každé drogerii. Test slibuje přesnost 99 % s citlivostí 10 mIU/ml. Porovnat ceny
5. Nejlepší těhotenské testy - MedPharma Těhotenský test Komfort MedPharma těhotenský test Komfort Rychlý těhotenský test ze vzorku moči. Za příznivou cenu získáte 2ks testovacích proužků s citlivostí 10 mIU/ml. Porovnat ceny
6. Nejlepší těhotenské testy - Geratherm - Early Detect-těhotenský test Geratherm těhotenský test Test do proudu moči s 99% přesností a citlivostí 10 mIU/ml. Výhodou je i extra velká testovací zóna. Porovnat ceny

Nejlepší těhotenské testy podle Heureky

Jak vybrat těhotenský test

Těhotenský test se provádí na základě analýzy vzorku moči či krve ženy. Vyhodnocuje pak přítomnost hormonu choriogonadotropinu (hCG), který je v těle ženy produkován placentou ve chvíli, kdy dojde k oplodnění. Jeho množství nejprve narůstá v krvi a postupně jej ledviny filtrují i do moči.

Už týden před očekávanou menstruací se hladina hCG pohybuje v rozmezí 5-50 mIU, přičemž každé dva dny se tato hodnota zdvojnásobuje.

Nejlepší těhotenské testy - těhotenský test z proudu moči

Dělení těhotenských testů dle vzorku tekutiny

Těhotenské testy na moč

Varianta těhotenského testu na moč je asi nejvyužívanější pro domácí použití. Test zjišťuje přítomnost hormonu hCG v moči přičemž se vyrábí v několika citlivostech. Ty nejcitlivější dokáží odhalit těhotenství již zhruba týden po početí, nicméně lékaři doporučují dělat si těhotenský test nejdříve ve chvíli kdy má přijít menstruace, případně když máte několik dní zpoždění, dříve by totiž test mohl být i falešně negativní.

Často se také setkáme také s tvrzením, že byste měla použít první ranní moč. Hladina hormonu je sice v tuto denní dobu nejvyšší, nicméně ji test snadno odhalí i v průběhu dne a tak není nutné jej provádět výhradně ráno.

Těhotenské testy z krve

Testování přítomnosti hormonu hCG v krvi je mnohem více spolehlivé, než testování z moči. Většina žen se s ním ale setká až u svého gynekologa, kam si přišla svůj pozitivní výsledek domácího testování ověřit.

Těhotenský test z krve přitom můžete snadno zakoupit v lékárnách či drogeriích a pokud jej zrovna nemají na prodejně, jistě najdete vhodnou variantu na některém z e-shopů.

Nejlepší těhotenské testy - testy z krve

Typ testu

Na trhu se setkáme s několika typy těhotenských testů a ženy často váhají, který vybrat. V lékárně či drogerii jsou k dostání tři typy těhotenských testů. Proužkový, kazetový nebo test do proudu moči.

Všechny tyto varianty fungují dost obdobně. Na základě vzorku moči, ale pomocí různého typu jeho odběru, test vyhodnocuje výši hladiny hormonu hCG. Výsledek pak odečítáte pomocí dvou testovacích proužků z nichž jeden funguje jako kontrolní a druhý oznamuje právě zvýšenou hladinu hCG.

Proužkové těhotenské testy

Tato varianta je nejlevnějším a současně nejoblíbenějším typem testování. K testování budete mimo zakoupených proužků potřebovat čistou nádobu, do které odeberete moč a hodinky či jinou časomíru. Pak již jen stačí testovací proužek namočit dle návodu po vyznačenou rysku. Po několika minutách se již na testu začnou vybarvovat čárky – jedna značí správnou funkčnost testu, a slouží pouze jako kontrolní. Pokud se objeví i druhá čárka, znamená to že je hladina hCG zvýšená a vy se můžete začít radovat z těhotenství.

Výhodou je, že jsou tyto testy většinou prodávány v balení po dvou a více kusech, takže si svůj výsledek můžete ještě po několika hodinách či dnech znovu ověřit.

Kazetové těhotenské testy

Obdobně jako u předchozí varinaty budete potřebovat čistou nádobu pro odebrání moči a hodinky. Tu pak pomocí kapátka přenesete na vyznačené místo na testu. Po několika minutách můžete opět odečítat výsledek a zjistit tak zda je hladina hormonu hCG zvýšená a vy jste pravděpodobně těhotná.

Ani tyto testy nejsou extrémně nákladné, avšak balení většinou obsahuje jen jednu testovací sadu. Proto při jeho nákupu rovnou zvažte zakoupení druhé, kontrolní.

Těhotenský test do proudu moči

Tento typ testu je hodně oblíbený zejména z hlediska jeho hygienického použití. K testování nepotřebujete žádnou další nádobu a vše zvládnete pouze s testovací tyčinkou.

Po sejmutí krytu z absorpční části testu ji po krátkou dobu podržíte přímo v proudu moči. Poté ji umístíte zpět do krytu a už jen čekáte než budete moci odečíst výsledek. Pokud by vám testování přímo v proudu moči nevyhovovalo, můžete jej také využít obdobně jako proužkový test a absorpční část namočit do moči, kterou jste předem odebrali do čisté nádoby.

Digitální těhotenské testy

Největší výhodou digitálních testů je zejména to, že nemusíte po celou dobu testování měřit čas a většinou slibují přesné vyhodnocení již několik dní před očekávanou menstruací. Obdobně jako standardní testy je třeba je buď podržet v proudu moči, nebo je namočit do odebraného vzorku.

To, že absorpční část pohltila dostatek tekutiny poznáte podle pípnutí, kterým test oznámí že začíná vyhodnocovat. Na displeji se pak většinou objeví symbol přesýpacích hodin, což znamená že test vyhodnocuje výsledek. Po dalším pípnutí pak můžete snadno zjistit jak test dopadl.

Většina digitálních těhotenských testů je v angličtině a tak si pozorně přečtěte příbalovou informaci, kde zjistíte které slovo, či znamínko znamená že jste těhotná a které ne. Některé digitální těhotenské testy navíc dokážou odhadnout a zobrazit i kolik týdnů jste těhotná.

Tyto testy jsou finančně o něco nákladnější a na trhu jich není takový výběr, nicméně investice jistě litovat nebudete. Vyznačují se vysokou, až  99% přesností a snadným použitím obdobně jako tyčinkové testy do proudu moči.

Náš tip

Očekáváte potomka? Připravili jsme pro vás několik zajímavých článků. Nepřehlédněte výběr nejlepších dětských plen, kočárků ani zavinovaček.

Citlivost těhotenských testů

Citlivost těhotenských testů je udávaná hodnotou mIU/ml, v tomto případě platí, že čím nižší číslo, tím vyšší citlivost testu. Na trhu se můžeme setkat s těhotenskými testy pro domácí použití, které mají citlivost na přítomnost hCG 10 mIU/ml. Nejčastěji ale naleznete testy které mají citlivost o něco nižší a to 20 mlU/ml, 25 mIU/ml, nebo dokonce 40 mIU/ml.

Testy s nejvyšší citlivostí lze použít i několik dní před očekávanou menstruací, kdy jsou schopné odhalit počátek těhotenství. Nicméně jejich spolehlivost je vždy udávána až pro použití nejdříve v první den očekávané menstruace. Čím dříve tedy těhotenský test použijete, tím spíše může být výsledek zkreslený.

Trvanlivost

Pokud se již nějakou dobu chystáte otěhotnět a těhotenských testů se vám tak doma postupně sejde více, nezapomeňte si hlídat datum spotřeby.

Byť to může znít jako banální věc i tento aspekt hraje svou roli při správném fungování testu. Zpravidla se jejich trvanlivost pohybuje od jednoho do tří let a to pouze za dodržení správných podmínek pro skladování.

Těhotenské testy by se měli uchovávat nejčastěji při teplotě 4° – 30°C. Neměli byste je vystavovat přílišné vlhkosti či přímému záření slunce – velkému teplu a v žádném případě nesmí zmrznout. Samotný test byste pak měli vyndat z ochranného sáčku až těsně před použitím, v opačném případě by se mohl poškodit.

Falešná pozitivita vs. negativita

Jestliže jste nedočkaví a test si uděláte příliš brzy od početí, i ten s největší citlivostí zatím nemusí výsledek rozeznat a test tak může být falešně negativní. Hladina hCG se v těle zvyšuje až dvojnásobně každé dva dny, a tak je dobré jej udělat znovu s odstupem několika dní.

Naopak jestliže vám test ukáže pozitivní výsledek, navštivte svého gynekologa, který vám pomocí ultrazvuku či krevního testu vaše těhotenství potvrdí.

Nejlepší těhotenské testy - test výsledek

Falešná pozitivita testu

Při odečítání výsledku z těhotenského testu dbejte na to, abyste dodrželi časové pokyny od výrobce. V některých případech se může stát, že při odečtení výsledku s delším časovým odstupem bude test pozitivní, nicméně takový výsledek je neplatný. Výrobce vždy v příbalovém letáku na tuto skutečnost upozorňuje a je lepší test opakovat znovu.

Falešně pozitivní výsledek testu může v některých vzácných případech způsobit také zdravotní stav ženy, kdy je hladina hCG zvýšená i když reálně nejste těhotná. Jedná se zejména o případy kdy trpíte onemocněním ledvin, určitým druhem rakoviny, máte některé vzácné vaječníkové cysty či poruchu hormonů. Hladina hCG může být zvýšená a způsobovat falešný výsledek také z důvodu nedávného těhotenství, či při užívání léků s jeho obsahem například při léčbě neplodnosti.

Duch na těhotenském testu

Mnoho žen se také může setkat s tzv. duchem na těhotenském testu. V takovém případě je druhá čárka označující pozitivní výsledek jen lehce znatelná oproti té syté kontrolní.

Sytost čárky závisí na množství hormonu hCG v moči a jestliže test provádíte příliš brzy, není jeho množství dostatečné na to, aby se druhá čárka řádně vybarvila. Dalším důvodem může být také to, že jste test prováděla v průběhu dne, kdy jste vypila příliš tekutin a moč je příliš zředěná. Ideální je pak test po nějakém čase zopakovat a výsledek si ověřit ideálně nejdříve po dvou dnech a v ranních hodinách, kdy bude koncentrace hormonu hCG vyšší.

Kde koupit těhotenský test

Těhotenské testy můžete vybírat na internetovém obchodě Prozdravi.cz. Velký výběr naleznete také na Heureka.cz. Nicméně lze zakoupit ve většině lékaren a v případě dotazů vám personál poradí.

Nejoblíbenější značky těhotenských testů

Mama test – green swan

Nejlepší těhotenské testy - GS logo

Jedná se o středoevropskou společnost, která se zaměřuje na vývoj a výrobu léků, zdravotnických prostředků a doplňků stravy které pomáhají žít zdravější život. Vznikla v roce 1997 ve Velké Británii a následně své sídlo přesunula do Prahy. Mimo oblíbeného Mama testu do jejich sortimentu patří například GS Condro, GS Merilin či GS Mamavit.

SPD – Clearblue

Nejlepší těhotenské testy - clearblue logo

Společnost Clearblue je na trhu již přes třicet let. V roce 1988 vyvinula první těhotenský test v jednom kroku, po kterém v roce 1989 následoval první ovulační test. V roce 2003 přišla s prvním digitálním testem vůbec a v roce 2008 jej doplnila ještě o informaci kdy žena počala. Společnost spolupracuje s řadou nezávislých zdravotnických odborníků, díky kterým kterým jejich výrobky dosahují nejnovějších vědeckých a klinických trendů.

MedPharma

Nejlepší těhotenské testy - Medpharma logo

Společnost MedPharma, spol. s.r.o. je ryze česká rodinná společnost, která je na trhu již od roku 2000. Specializuje se na návrh, vývoj, výrobu, distribuci a prodej doplňků stravy, kosmetických přípravků a zdravotnických prostředků. Při vývoji výrobků naslouchá potřebám zákazníků a receptury jsou sestaveny tak, aby přinášely co největší zdravotní prospěch. Klade důraz na vysokou a prokázanou kvalitu a výrobky prochází testováním v akreditovaných laboratořích.

Cena

Při koupi těhotenských testů nemusíte sáhnout příliš hluboko do kapsy. Kvalitní těhotenský test se dá pořídit za cenu v řádu několika desítek korun. Nicméně pokud stojíte o digitální variantu, která dokáže současně odhadnout termín početí, přeci jen si trochu připlatíte.

Těhotenské testy do 50 Kč

V cenovém rozmezí do 50 Kč snadno najdete nejen na internetových obchodech, ale i v kamenných drogeriích či lékárnách zejména základní proužkové testy. Ty jsou často v balení po dvou, abyste mohli snadno svůj výsledek ještě s odstupem několika dní ověřit.

Setkat se můžete i s některými jednoduššími kazetovými testy, které jsou v balení po jednom kuse.

Těhotenské testy od 50 Kč do 100 Kč

V tomto rozmezí již naleznete hlavně kazetové testy, nebo testy do proudu moči. Zpravidla se bude jednat zejména o testy s vyšší citlivostí a to u od 10 mIU/m. Výjimkou nebudou ani citlivější proužkové testy v balení po více kusech. Těsně pod hranicí 100 Kč můžete nalézt i některé digitální těhotenské testy.

Těhotenské testy nad 100 Kč

Cena těhotenských testů se může vyšplhat až k několika stům korun. Nicméně častěji se bude jednat o sady, kdy mimo těhotenského testu zakoupíte i ovulační a početí tak dáte ještě větší šanci. Pokud se chystáte na koupi digitálního těhotenského testu, snadno jej seženete do 200 Kč.

Nejlepší těhotenské testy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (8 hlasů)

Autor článku

Lucie Šajnarová
Lucie Šajnarová

Lucie je vášnivá čtenářka a redaktorka, která se snaží přinášet zajímavosti a novinky prostřednictvím svých článků. Její práce zahrnuje širokou škálu témat, od elektroniky a beauty až po zdravý životní styl. Ve svých článcích se snaží nejen informovat, ale také inspirovat a povzbuzovat své čtenáře. Zkoumá nejnovější trendy ve světě a zároveň hledá inspiraci v každodenním životě. Protože vlastní zkušenost je vždy cennější. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář