ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dětské zboží

Zavinovačky pro miminka

Zavinovačka patří mezi generacemi osvědčené prvky výbavy pro miminka. Tato pomůcka poskytne děťátku teplo a pohodlí i pocit bezpečí. V minulosti představovala takřka samozřejmou záležitost. Dnes se k ní mnozí rodiče vracejí a objevují její kouzlo. Pokud chcete komfort zavinovačky dopřát i svému miminku, je tento článek právě pro vás. Najdete v něm průvodce nákupem i test nejlepších zavinovaček. Pro milovnice klasických zavinovaček jsme vybrali péřovou zavinovačku Dráček.

Nejlepší péřová zavinovačka

Prvotřídní péřová zavinovačka pro novorozence i kojence. Ručně drané husí peří, vynikající životnost a hřejivost. Celoroční použití.

Nejlepší cena/kvalita

Populární a kvalitní šněrovací zavinovačka známé české značky. Součástí je i kokosová vložka pro stabilizaci polohy miminka.

Nejlepší levná zavinovačka

Lehčí zavinovačka. Disponuje snadným a rychlým zapínáním na suchý zip a výběrem atraktivních motivů. Velmi výhodná cena.

Nejlepší zavinovačka pro miminko

Recenze zavinovačky Dráček – Nejlepší péřová zavinovačka pro náročné

Eva Kiedronová zavinovačka Pro náročné

Materiál: Bavlna (sypkovina), husí peří | Rozměry: 80 × 80 cm | Použití: Celoroční | Barva: Bílá | Cena: 1 494 Kč

Klady
 • Ručně drané husí peří
 • Potah z bavlněné sypkoviny
 • Vynikající odolnost a životnost
 • Pro děti od 0 do 3 let
Zápory
 • Vyšší hmotnost a objem
 • Vyšší cena

Péřová zavinovačka představuje naprostou klasiku. Její kvality opět a znovu doceňují i moderní rodiče. A v rámci této – dnes už poněkud exkluzivní – kategorie zavinovaček stojí na pomyslném piedestalu právě tento kousek. Zavinovačky Dráček patří u nás k nejprodávanějším. A to navzdory ceně, která není zrovna lidová. Ale na dětech se přece nešetří. Za své peníze navíc dostanete pomůcku, která může dítě provázet i několik let života. Jako zavinovačka, hnízdečko a posléze peřinka. A co víc, díky vysoké kvalitě zpracování je dost možné, že ji využijí i případní budoucí sourozenci, nebo dokonce další generace.

Zavinovačka využívá čistě přírodní materiály. Svrchní povlak tvoří bavlněná sypkovina. Velmi hustá, odolná a zároveň příjemná tkanina, která se používá např. na péřové polštáře. V ní se pak ukrývá to nejlepší. Ručně drané husí peří, z nějž 25 % tvoří prachové peří. Díky tomu poskytuje zavinovačka dokonalý tepelný komfort. Zůstává však vysoce prodyšnou. Použitelná je proto prakticky po celý rok. Kvality peří však miminko ocení především v chladnějších obdobích.

Ohlasy mnoha rodičů svědčí o tom, že tato dětská zavinovačka je zkrátka sázka na precizní kvalitu. Má však i několik nevýhod, které se však obecně vztahují na péřové výrobky. Počítejte s náročnější údržbou, pomalejším schnutím nebo i poněkud větším objemem a hmotností zavinovačky. Do malého kočárku nebo autosedačky nemusí být ideální. Taky v případě alergie na peří nepůjde o nejvhodnější volbu.

Recenze Petite&Mars Nurse – Nejlepší šněrovací zavinovačka

Zavinovačka New Baby Zlatý střed

Materiál: Bavlna, polyester, kokosové vlákno | Rozměry: 75 × 75 cm | Použití: Celoroční | Barva: Bílá | Cena: 529 Kč

Klady
 • Zavinovačka s pevnými zády
 • Vložka z kokosového vlákna
 • Šněrovací provedení
 • Kvalitní zpracování
Zápory

Spojení klasiky a moderních prvků. Tak by se dala charakterizovat velice oblíbená novorozenecká zavinovačka renomované značky Petite&Mars. Díky rozměrům 75 × 75 cm je vhodná už od narození – a to i pro drobnější miminka s nižší porodní váhou. Nabídne přitom vysokou míru komfortu, snadnou manipulaci a pevné zavinutí pomocí šněrování. Díky tomu zvládne zavinovačku používat i méně zkušená osoba. Tato objemnější zavinovačka je ideální do hluboké kočárkové korby. Samozřejmě taky do postýlky.

Přestože jde o klasický „střih“, zavinovačka Nurse přidává i něco novějšího. Jde o funkční materiály, jako je polyesterová měkká výplň. Ta má vysoce praktické vlastnosti. Snadno se udržuje, dobře odvádí vlhkost a schne. Potah je přitom z prodyšné a hebké čisté bavlny. Specialitou je pevná polohovací vložka z kokosových vláken. Jejím úkolem je udržet miminko v bezpečné, stabilní pozici při manipulaci. Zabrání nebezpečnému zaklonění hlavičky. To zajisté ocení členové rodiny či blízcí, kteří mají z chování novorozeného miminka trochu obavy.

Tato velmi pěkná novorozenecká zavinovačka jistě najde místo i u náročnějších rodičů. Při ceně přes pět set korun se může pochlubit výborným poměrem ceny a kvality.

Recenze New Baby – Nejlepší dostupná zavinovačka

Dětská zavinovačka recenze Levný základ

Materiál: Bavlna, polyester| Rozměry: 75 × 75 cm | Použití: Celoroční | Barva: Potisk | Cena: 320 Kč

Klady
 • Snadné používání
 • Lehká a méně objemná
 • Pěkný potisk
 • Výborná cena
Zápory
 • Méně hřejivá

I levnější zavinovačka může dobře posloužit. Zvlášť pokud nepatříte mezi zaryté příznivce této pomůcky a budete ji využívat spíše příležitostně. Dětská zavinovačka známé značky New Baby je toho pěkným příkladem. Využívá osvědčený střih. Typický pro jednodušší a poněkud lehčí zavinovačky. Vnější strana je ozdobená atraktivním dětským vzorem. Vybírat přitom můžete z více variant. Díky tomu se zavinovačka jistě zalíbí miminku i rodičům. Jde o zavinovačku použitelnou už od novorozeneckého věku. Rozměry 75 × 75 cm jsou poměrně univerzální i pro drobnější miminka.

Zavinovačka je opatřená suchými zipy. Toto řešení je velmi jednoduché a komfortní i pro rodiče s menší mírou zkušeností. V dnešní době jde o populární provedení. Nevýhodou může být menší pevnost spojení. Zejména starší miminka se snadněji „odkopou“. A co materiálové zpracování? Zavinovačku tvoří potah ze 100% bavlny. Vnitřní výplň je z polyesterových vláken. Můžete ji prát v pračce na 40 °C, avšak není vhodná pro sušení v sušičce nebo žehlení při vyšších teplotách (nad 150 °C). Polyesterová náplň však zajistí poměrně rychlé schnutí.

Zavinovačka poskytne miminku teplo a pohodlí. Nepatří však mezi nejteplejší. Skvělá bude na jarní či chladnější letní dny anebo na podzim. V chladnějších obdobích bude vhodnější kombinovat ji s dalšími pomůckami pro zvýšení tepelného komfortu.

Nejlepší zavinovačky – srovnání a inspirace

Název Shrnutí
TOP Zavinovačky
1. Eva Kiedronová zavinovačka Péřová zavinovačka Dráček Luxusní péřová zavinovačka. Ručně drané husí peří, špičková kvalita pro náročné. Zjistit cenu
2. Zavinovačka New Baby Petite&Mars Nurse Kvalitní šněrovací retro zavinovačka. Tradiční provedení a vysoká kvalita. Zjistit cenu
3. Dětská zavinovačka recenze New Baby zavinovačka Velmi dostupná zavinovačka na suchý zip. Bavlněný potah a polyesterová výplň. Zjistit cenu
4. New Baby šněrovací zavinovačka New Baby klasická zavinovačka Kvalitní šněrovací zavinovačka české značky. Bavlna a antialergické vlákno. Zjistit cenu
5. Luxusní zavinovačka Eseco Eseco Spring Meadow Luxusní mušelínová zavinovačka s péřovou výplní. 50% podíl prachového peří. Zjistit cenu
6. Mušelínová zavinovačka Klups Hawai Mušelínová zavinovačka s polyesterovou výplní. Hřejivá a univerzální. Zjistit cenu
7. Dostupná zavinovačka Ceba rychlozavinovačka Cenově dostupná zavinovačka se snadným zapínáním na zip. Zjistit cenu

Nejpopulárnější zavinovačky pro miminka

Jak vybrat zavinovačku

Zavinovačky mají dlouhou tradici. I dnes patří k důležitému vybavení pro miminko, přestože někteří rodiče na jejich používání rezignují. Považují je možná za přežitek z minulosti anebo mají jiné důvody.

V dnešním článku vás obeznámíme s výhodami, ale i případnými nevýhodami těchto pomůcek. To abyste se mohli sami svědomitě rozhodnout, zda je zavinovačka pro vaše miminko to pravé, nebo ne. Věnovat se však budeme především samotnému výběru zavinovačky.

Z tohoto hlediska nás budou zajímat především různé dostupné varianty. Moderní i klasické. Materiálové zpracování, hřejivost nebo možnost použití v různých ročních obdobích a taky nároky na údržbu. Těšit se tedy můžete na velmi komplexní informace, s jejichž pomocí vás provedeme světem zavinovaček.

Co je to zavinovačka a kde se vzala?

Zavinovačka je v podstatě čtvercová peřinka o různých rozměrech určená k zabalení dítěte – a to především novorozence či miminka v kojeneckém věku. Tato pomůcka je v různých podobách známá z dávné i nedávné historie. Používala se v drtivé většině kultur minimálně severní polokoule. Doklady o jejím využití pocházejí z Evropy, Asie i Ameriky.

Přesný původ zavinování není přesně známý. Vcelku pochopitelně. Někteří badatelé jej však nacházejí u neolitických nomádských kmenů střední Asie.

Ohlasy pro a proti zavinovačkám

V 19. a většinu 20. století patřila zavinovačka k tradiční výbavě. Už v této době se však ozývaly hlasy ze strany odborné veřejnosti, které se snažily používání zavinovaček potlačit. Argumentem často bylo, že dítě potřebuje pro správný rozvoj volnost pohybu. Tyto názory sílily a ke konci 20. století skutečně docházelo k ústupu od používání zavinovaček. Nové milénium však přineslo jejich renesanci.

Většina argumentů proti zavinovačkám se ukázala jako lichá. Naopak četné nové výzkumy potvrdily, že jejich používání je pro dítě spíš přínosem. Potřeba bezpečí, tepla a „pevné náruče“ (byť třeba látkové), která simuluje prostředí v děloze, převažuje nad potřebou volného pohybu. Jak je to tedy dnes?

Vědecká veřejnost a zavinovačky

Zavinovačku schvaluje převaha neurologů, kteří potvrzují pozitivní vliv na vývoj dítěte. Například samovolné záškuby způsobené nevyvinutou nervovou soustavou mohou dítě rušit ze spánku. Miminko si může přivodit i různá drobná zranění (škrábance). Tyto pohyby ho zneklidňují.

Ve prospěch zavinování mluví i obec psychologů. Ti oceňují pocit bezpečí v těsném prostoru, který zná dítě z dělohy. Důrazně doporučují zavinování u dětí nedonošených či s nízkou porodní hmotností. Pozitivní stránky zavinování stále častěji vyzdvihují i odborníci z dalších oborů. Zejména dětští lékaři.

Existují kolem zavinovaček i kontroverze?

Lehce nejistější postoj zaujímají např. dětští ortopedové. Ti upozorňují, že pevné sevření v zavinovačce může mít potenciálně negativní vliv na vývoj kyčlí. Ani zde však situace podle všeho není tak černá, jak ji malovali odborníci v minulém století. Určitá obezřetnost je na místě u dětí, které mají problematický vývoj postavení kyčlí. V takovém případě je rozumné se o používání zavinovačky poradit s lékařem. Dále je vhodné pamatovat, že miminko by nemělo být v zavinovačce 24 hodin denně. Je třeba mu dopřávat i volnost. Tím víc, čím je dítě starší.

V naprosté převaze však v současnosti vítězí hlasy zastánců rozumného a správného používání zavinovaček. Není tedy důvod se jich obávat a nedopřát dítěti pocit bezpečí a tepelného komfortu, které skýtají.

Proč používat zavinovačku?

Pokusme se nyní přehledně shrnout výhody, které plynou z používání zavinovačky. Jde o několik důležitých okruhů, které se týkají psychologie, neurologie i dalších oblastí vývoje dítěte. Pojďme se na ně podívat.

Tepelný komfort

Novorozenci nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Prochladnou rychle a tento stav je pro ně velmi nebezpečný. Malé děti mají obecně větší potřebu tepla. Zavinovačka dokáže tepelný komfort poskytnout nebo k němu alespoň přispět. Zvláště u dětí narozených v zimním období může být silná, například péřová zavinovačka skvělým způsobem, jak jim zajistit dostatek tepla v prvních měsících života.

Luxusní péřová zavinovačka

Pocit bezpečí

V souvislosti se zavinovačkami je často vyzdvihován psychologický aspekt pocitu bezpečí. Pevné sevření látkou imituje prostředí, na které je dítě zvyklé z prenatálního období. A to i ve chvílích, kdy není zrovna k dispozici hřejivá a bezpečná náruč matky nebo otce.

Tento pocit je pro děti velmi důležitý, má vliv na jejich prospívání a vývoj. Nejde jen o nějaký postradatelný komfort navíc, ale o životně důležitou, elementární potřebu.

Klidnější spánek i bdění

Prokázalo se, že používání zavinovačky má pozitivní vliv na náladu dítěte. Děti v zavinovačce lépe a klidněji spí. A nejen to. Jasně je prokázaná snížená míra plačtivosti a neklidu u zavinovaných dětí. Tedy lepší nálada i během bdění.

Na lepší spánek má pravděpodobně vliv omezení vlivu Moorova reflexu, tedy již výše zmíněných trhavých pohybů, které mohou miminko vyrušovat a zneklidňovat. Studie z roku 2006 ukázala, že předčasně narozené děti, které byly již v porodnici zavinovány, vykazovaly i lepší nervosvalový vývoj.

Jídlo

Pomůže zavinovačka miminkům k lepšímu apetitu? Mnozí rodiče hlásí v tomto smyslu pozitivní zkušenost. Konkrétní vztah zatím není prokázán. Důvodem může být například lepší pozice dítěte při kojení, kterou zavinovačka dokáže zajistit. To souvisí s dalším bodem…

Lepší manipulace

Zavinovačka může představovat ochranu a podporu, kterou ocení nejen dítě, ale i rodiče nebo jiné osoby, které si budou chtít dítě pochovat. Zvlášť pokud nejsou v těchto věcech příliš zběhlí. Zavinovačka umožní mnohem lepší a bezpečnější úchop. Podepře hlavičku a zajistí, že nedojde k nezdravému vyosení trupu či krku. Existují i zavinovačky se zpevněnými zády (vložkou), která ještě lepe zafixuje správnou polohu při manipulaci s dítětem. Rodičům tak zavinovačka dodává větší pocit jistoty, zejména v začátcích.

SIDS

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence je strašákem snad každého rodiče. Jde sice naštěstí o syndrom poměrně vzácný, na klidu to však většinou mamince ani tátovi nepřidá. Jako obrana před touto situací může sloužit například pomůcka v podobě monitoru dechu. A podle mnoha relevantních výzkumů taky právě zavinovačka.

Vztah mezi používáním zavinovačky a ukládáním novorozenců a miminek na záda a výrazným snížením rizika SIDS se prokazatelně projevil v četných studiích. To je zajisté skvělá zpráva a důležitý argument hrající ve prospěch používání zavinovaček.

Důležitost individuálního přístupu

Zřejmě by se daly najít i další důvody, proč je výhodné používat zavinovačku. I ty výše zmíněné jsou však jistě dostatečně výmluvné. Přesto nedoporučujeme brát zavinování jako nezdolné dogma, přes které nejede vlak.

Vždy je prvořadé sledovat své dítě, jeho potřeby a reakce. Podle toho pak odhadovat, zda, kdy a v jaké míře používat zavinovačku. A taky do jakého věku. O těchto věcech se v případě nejistot můžete poradit i se svým dětským lékařem.

Jak a kdy používat zavinovačku?

Správné používání zavinovačky je velmi důležité. Nejde přitom o nic složitého. Pravidel je pouze několik:

 • Zavinuté dítě ukládejte vždy na záda. V poloze na boku či břiše se zvyšuje riziko SIDS
 • Novorozencům ukládejte do zavinovačky i ručičky kvůli omezení záškubů
 • Oblast nožiček neutahujte příliš pevně
 • Dítě by nemělo být v zavinovačce soustavně. Dopřejte mu i volnost
 • Zavinovačka nemá v žádném případě suplovat náruč a zájem rodičů

Zavinovačka pro miminka

Kdy zavinovačku používat a kdy přestat?

Velmi důležitá otázka se týká doby či délky používání zavinovačky. Dítě v zavinovačce nemusí pouze spát. Může v ní být i v kočárku nebo při kojení. Nikoli však po celý den. Použití zavinovačky taky přizpůsobte tepelným podmínkám. V horkém prostředí může teplá zavinovačka způsobit spíše nepohodlí nebo i přehřátí dítěte.

Zavinovačku je vhodné používat od narození. Menší jednoznačnost panuje ve věci ukončení zavinování. Odborníci se většinou shodují, že zlomovým by měl být věk kolem 3 měsíců. Zavinovačku lze pak nadále používat jako hnízdečko pro miminko či peřinku. Někdy se však setkáte s názorem, že zavinování je možné až do 6. nebo i 9. měsíce.

Kolem 3. měsíce se často miminka začínají učit otáček. Posléze přichází riziko, že se dítě v zavinovačce otočí na bok či břicho, což může zvýšit nebezpečí udušení. V tomto věku už může být prostor v zavinovačce pro miminko i příliš svazující. Opět je nutné případné ukončení zavinování odhadovat individuálně.

Rodiče zajisté poznají, zda zavinovačka ještě slouží a pomáhá, nebo z ní už dítě vylézá, dokáže se v ní smeknout a nebezpečně přetočit, necítí se v ní dobře apod. Běžné bývá i postupné omezování zavinovačky až do úplného „vysazení“.

Typy zavinovaček

Zavinovačky lze rozlišovat z celé řady hledisek. Obecně se však dá říct, že rozdělení nebude nikdy zvlášť striktní. Jednotlivé druhy se budou různě překrývat a splývat. Zavinovačka je v podstatě jednoduchá pomůcka, přesto je dobré mít trochu přehled v tom, co můžete získat.

Zimní, celoroční vs. letní zavinovačka

Zavinovačky lze v prvních měsících života používat v nejrůznějším počasí. Rozhodně by však mělo hrát roli, do jakého období se dítě narodilo. Podzimní a zimní děti budou mít logicky vyšší nároky na tepelné pohodlí. Doma a tím spíš v kočárku nebo třeba i na cestách autem.

Do chladných období je vhodné uvažovat o velmi hřejivé zavinovačce, například péřové nebo i flísové, s rounem apod. Zavinovačka se taky běžně kombinuje s dalšími zdroji tepla. Typicky třeba s fusakem v kočárku nebo peřinkou v postýlce. Zavinovačka na léto či teplejší období může být i lehčí. Oblíbené jsou jednoduché „rychlozavinovačky“ se suchým zipem s polyesterovou výplní a bavlněným potahem.

Novorozenecké a kojenecké zavinovačky

Většina zavinovaček je vhodná od narození – nejčastěji mívají rozměry 75 × 75 cm nebo 80 × 80 cm. V případě, že děťátko roste jako z vody a v zavinovačce se mu líbí, budete možná chtít později dokoupit větší velikost. Už proto, aby mělo dítko víc volnosti – zejména v oblasti nohou. Kojenecké zavinovačky mohou mít i přes 100 cm na délku. Lze je používat i jako peřinku až do vyššího věku.

Zavinovačka pro holčičku a zavinovačka pro kluka

Pokud jde o pohlaví dítěte, v tomto směru se zpravidla zavinovačky neliší. Nanejvýš případným barevným odstínem nebo motivem potisku. Obvykle nejsou rozlišeny ani velikostně. Pokud nevíte, zda k vám přibude holčička nebo kluk, můžete zvolit univerzální barvu. Například bílou, která je velmi oblíbená.

Zavinovačka do kočárku či auta

Pro použití v kočárku může být vhodná v podstatě jakákoli zavinovačka. Zvláště v hluboké korbě, kde bývá docela dost prostoru. Vhodné je však vycházet z aktuálního počasí. Především v zimním období nespoléhat pouze na zavinovačku, ale přidat třeba i fusak do autosedačky či deku.

Větší komplikace přináší dětská sedačka do auta. Zde vesměs, kvůli pásům, není možné použít běžnou zavinovačku. Prodávají se však i zavinovačky se speciálními otvory na provlečení pásů ve „vajíčku“.

Zavinovačka s pevnými zády

Některé zavinovačky disponují i zádovou výztuží. Ta bývá z různých materiálů a obvykle ji lze vyjmout. Jejím účelem je stabilizovat polohu miminka při manipulaci s ním. Především aby nedošlo k zaklánění či vychýlení hlavičky. Měně jistí rodiče či příbuzní a blízcí to mohou ocenit.

Šněrovací zavinovačka

Šněrování je tradiční řešení. Dříve bylo běžné dítě zavinout a posléze zkrátka převázat stuhou. To je ovšem složitější. Dnes jsou běžně k dostání zavinovačky, které už disponují pohodlným šněrovacím systémem. Výhodou šněrování je pevnější spojení zavinovačky a možnost poměrně přesné regulace toho, jak moc chcete zavinovačku stáhnout.

Tradiční šněrovací zavinovačka

Zavinovačka se suchým zipem

Suchý zip je častým typem zapínání na moderních zavinovačkách. Výhoda je jasná. Nemusíte nic vázat, stačí přehnout a je hotovo. Často je v tomto případě řeč o rychlozavinovačkách. Nevýhodou však může být, že spoj není tak pevný. Zejména starší a neklidnější miminka ho mohou kopáním rozpojit.

Péřová zavinovačka

Například krajková zavinovačka pro miminka s péřovou výplní – to je naprostá klasika. I dnes jsou tyto zavinovačky v kurzu. Lze je řadit do kategorie „luxusní zavinovačky“. Pokud je peří pravé a kvalitní, cena těchto výrobků bývá docela vysoká. Totéž však platí i pro odolnost, životnost a hřejivost. Tyto modely jsou obvykle vhodné i do zimních období. Přírodní materiály jsou další plus.

Péřové zavinovačky jsou však přece jen náročnější na údržbu. Musíte je pravidelně větrat a natřepávat. Praní v pračce je obvykle omezené na nízkou teplotu a šetrný chod nebo je nutné praní v ruce. Optimální je pravidelná návštěva čistírny peří.

Materiály zavinovaček

Materiálové zpracování zavinovaček je v současnosti poměrně různorodé. Převažuje však několik osvědčených variant.

 • Bavlněná zavinovačka s péřovou výplní – Tradiční řešení, kdy povlak tvoří bavlna – obvykle odolná sypkovina. Potah může být například z mušelínu. Jde o tradiční způsob tkaní bavlny. Výsledkem je velmi jemná látka. Vnitřní náplň je pak z peří. Vysokou kvalitu poskytuje husí peří s dostatečným podílem jemného prachového peří. Péřová zavinovačka je hebká a dokonale hřejivá.
 • Zavinovačka s polyesterovou výplní – Další oblíbená volba. Výplň tvoří polyesterový materiál, např. duté vlákno. Zavinovačka je hřejivá a přitom poměrně tenká, praktická, odolná, nenáročná na údržbu a rychle schne. Jako potah se často užívá hebká a prodyšná bavlna, ale může to být taky polyester nebo kombinovaná tkanina.
 • Flísová zavinovačka – Flísové (fleece) zpracování je u moderních zavinovaček poměrně značně populární. Tato tkanina (obvykle syntetická) je mimořádně příjemná a hřejivá na dotek.

Možností je samozřejmě více. Setkat se můžete s různými materiály a kombinacemi. Výše uvedené možnosti však patří k nejčastějším.

Rozměry

Jak velká by měla zavinovačka být? Nejčastější rozměrovou variantou je 75 × 75 cm až 80 × 80 cm. Jde o zavinovačky ideální k použití od narození. Dá se mluvit o poměrně univerzálních rozměrech. Existuje však taky velký výběr větších zavinovaček. Ty mohou mít i přes 100 cm. Takové lze využít do vyššího věku třeba jako peřinky. Malý novorozenec se v nich však může trochu ztrácet.

Údržba

Údržba vždy velmi závisí na materiálovém zpracování. Pečlivě proto čtěte doporučení na obalu nebo v návodu či na textilním štítku. Péřové a obvykle i polyesterové zavinovačky je vhodné prát spíše šetrně, v ruce nebo při nižších teplotách. Péřové varianty déle schnou a zaslouží si pravidelné profesionální čištění. Zavinovačky taky ne vždy lze sušit v sušičce nebo běžným způsobem žehlit.

Náš tip

Kromě klasických zavinovaček lze pořídit i různé alternativní nebo doplňkové pomůcky, které rovněž poskytnou různé praktické výhody a komfort pro miminko. Jde například o rychlozavinovačky či dětské spací pytle a vaky.

Kde koupit?

Kvalitní zavinovačky různého druhu můžete koupit například v e-shopu Feedo.cz, na Alza.cz a s výběrem vám může pomoci i srovnávací portál Heureka.cz.

Nejoblíbenější značky zavinovaček

Zavinovačky Eva Kiedroňová

Eva Kiedroňová patří mezi přední české experty na vývoj dětí – a to už od 80. let. Stala se u nás průkopnicí a propagátorkou dnes již běžných metod. Například plavání kojenců nebo právě zavinování, k jehož obrodě či rehabilitaci výrazně přispěla. Nabízí i špičkové vlastní produkty, včetně zavinovaček.

Zavinovačky Eva Kiedronova

Zavinovačky Petite&Mars

Navzdory názvu jde o českou značku. Navíc velmi známou a oceňovanou. Její výrobky pro děti, ať už jsou to kočárky, postýlky, nosítka či zavinovačky, patří k nejprodávanějším u nás.

Petite&Mars zavinovačky

Zavinovačky New Baby

Další úspěšná česká značka, která nabízí produkty péče o dítě. Najdete u ní oblečení, nábytek i vybavení či hračky. Značka nabízí i výrobky za dostupné ceny, ale v poctivé kvalitě.

Zavinovačky New Baby

Cena

Zavinovačky do 400 Kč

Lze pořídit kvalitní zavinovačku pod čtyři stovky? Ano, a výběr není špatný. Vesměs jde o lehčí zavinovačky z materiálů, jako je bavlna a polyester nebo i fleece. Životnost, odolnost, hřejivost či jiné vlastnosti nemusejí být na takové úrovni jako u dražších modelů. Přesto mohou tyto zavinovačky dobře posloužit. Zvlášť třeba jako náhradní či doplňkové.

Zavinovačky od 400 do 1 000 Kč

Řada oblíbených modelů se nachází právě v této kategorii. Výběr je velký a rozmanitý, narazíte i na exkluzivnější zpracování či materiály.

Zavinovačky nad 1 000 Kč

Je libo luxusní zavinovačka? Náročnější rodiče mohou hledat v této kategorii. Najdou zde především zavinovačky z pravého peří a jiných špičkových materiálů. Velmi vysoká kvalita zpracování i pro intenzivní použití. Vysoká životnost.

Nejoblíbenější zavinovačky pro miminka

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (13 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář