Kdo si oblíbil sumcařinu, přívlač nebo mořský rybolov, určitě zvažoval pořízení multiplikátoru. Velmi dokáže rybáři ulehčit práci, můžete díky němu rybařit až v hloubce jednoho kilometru nebo si třeba změřit hloubku. Nezní to skvěle? Nás nejvíce zaujal multiplikátor na přívlač Zeck VR5, který je lehký do roky a kvalitně zpracovaný.
se 2 rychlosti převodu.
Malý, ani ne půlkilový multiplikátor Zeck vám skvěle poslouží při lovu sumců na vertikální přívlač. Má rychlý převod 5:1.
Pro multiplikátorové začátečníky doporučujeme levný kousek od značky Penn. Má vše potřebné, navíc váží pouhých 540 g.
Odolný multiplikátor na moře se dvěma převody a kapacitou vlasce téměř 1,5 km.
Nejlepší multiplikátory na ryby
Recenze Zeck VR5 – nejlepší multiplikátor na přívlač
Převod: 5:1 | Kapacita vlasce: 250 m/0,4 mm | Návin na 1 otočení kličky: 87 cm | Orientace kličky: Levoruký i pravoruký | Brzdná síla: 20 kg | Hmotnost: 465 g | Přibližná cena: 6 200 Kč
- Malý a lehký
- Na výběr levoruká a pravoruká varianta
- Vhodný multiplikátor na přívlač
- Nevhodný do větších hloubek
Je vaším oblíbeným způsobem lovu vertikální přívlač? Pak zvažte koupi multiplikátoru na ryby Zeck VR5. Ten je přesně pro tuto metodu lovu stvořený. Nemusíte se bát, že by s ním při spouštění došlo ke kroucení vlasce, nebo že by dokonce prasknul. Naopak se vám s tímto multiplikátorem bude skvěle manipulovat díky jeho kompaktním rozměrům, které umožní obejmout ho prsty jedné ruky.
Navíc je lehounký, váží pouze 465 g – je totiž vyrobený z hliníku. I přes jeho nízkou váhu a malé rozměry s ním můžete chytat i o něco větší ryby, umožní to brzdná síla 20 kg. Ať se vám klička točí lépe pravou, nebo levou rukou, přívlačový multiplikátor Zeck VR5 si můžete bez obav pořídit, protože výrobce dodává obě varianty.
Recenze Penn Rival 20 Level Wind Line Counter RH – nejlepší levný multiplikátor
Převod: 5,1:1 | Kapacita vlasce: 435 m/0,38 mm | Návin na 1 otočení kličky: 74 cm | Orientace kličky: Pravoruký i levoruký | Brzdná síla: 6,8 kg | Hmotnost: 540 g | Přibližná cena: 2 270 Kč
- Nízká hmotnost
- Odolné materiály
- Dostupná varianta pro leváky
- Nízká brzdná síla
- Pouze 1 převodní stupeň
Multiplikátor Penn Rival 20 je univerzální a všestranný naviják na přívlač z lehkých materiálů. Je opatřen lehkým grafitovým rámem a bočními deskami s hliníkovými rámovými kroužky pro lepší tuhost, které zabraňují prohýbání rámu.
Hlavní převodovka je vyrobena z bronzové slitiny námořní třídy a vlečné podložky z uhlíkových vláken dovolují používat multiplikátor Penn i na moři. Musíte však počítat s menší kapacitou vlasce 435 m. Multiplikátor poskytuje hladký odpor i při velkém zatížení. Maximální brzdná síla dosahuje 6,8 kg. Bude tak o něco náročnější chytat s ním těžké ryby, což ani nedoporučujeme.
Multiplikátor Penn Rival 20 váží pouhých 540 g, takže ho na prutu skoro neucítíte. Je k dostání i ve variantě pro leváky s kličkou na levé straně.
Recenze Penn International Gold 80VISW – nejlepší multiplikátor na moře
Převod: 3,1:1 a 1,5:1 | Kapacita vlasce: 1 435 m/0,76 mm | Návin na 1 otočení kličky: – | Orientace kličky: Pravoruký | Brzdná síla: 29 kg | Hmotnost: 3 205 g | Přibližná cena: 25 000 Kč
- Odolný materiál
- Kapacita vlasce
- Možnost přepínat mezi rychlostmi navíjení
- Vyšší hmotnost
- Cena
Pokud se chystáte lovit na moři, potřebujete kvalitní multiplikátor z odolných materiálů, které jen tak nezreziví. Penn International Gold je vyroben z vysoce pevného leteckého hliníku a nerezového soukolí. To je vybaveno dvourychlostním systémem Quick-Shift II™, který vám umožní zvolit si mezi rychlejším a pomalejším navíjením vlasce. Vybrat si můžete mezi převody 3,1:1 a 1,5:1.
Multiplikátor Penn International Gold 80VISW dokáže pojmout až 1435 m vlasce o tloušťce 0,76 mm, což oceníte zejména na moři. Systém Dura-Drag zajistí hladší start a eliminuje zaváhání i při extrémním nastavení odporu. Dvojitá ráčna zase zabrání zpětnému chodu i při těžkých úlovcích.
Recenze Penn Levelwind 209 LC – nejlepší multiplikátor s měřičem hloubky
Převod: 3,2:1 | Kapacita vlasce: 329 m/0,41 mm | Návin na 1 otočení kličky: 48 cm | Orientace kličky: Pravoruký | Brzdná síla: 4,5 kg | Hmotnost: 532 g | Přibližná cena: 2 600 Kč
- Skvělá cena
- Měřič hloubky
- Nízká brzdná síla
- Pouze na malé ryby
Robustní multiplikátor Penn Levelwind 209 LC vás překvapí nejen svými schopnostmi, ale především cenou, která nedosahuje ani 3 tisíc. Výrobce se konstrukci rozhodl zesílit kalenou ocelí, a tak se zlepšila její stabilita i odolnost. Využijete ho na přívlači a velmi oceníte digitální měřič hloubky, ale i odolnost proti slané vodě.
Místo vlasce není problém používat pletenou šňůru, tento multiplikátor si s ní hravě poradí. Nechybí ani řadič vlasce a dobrý brzdový systém. Velká páčka skvěle padne do ruky. Pokud si chcete multiplikátor vyzkoušet a nechcete za něj utrácet spoustu peněz, bude dobrou volbou. Pamatujte ale, že jeho brzdná síla činí pouze 4,5 kg. Bude tak o něco náročnější s ním chytat těžké ryby.
Recenze Okuma Makaira 50II – kvalitní multiplikátor na moře
Převod: 3,2:1 a 1,3:1 | Kapacita vlasce: 910 m/0,55 mm | Návin na 1 otočení kličky: 96 a 36 cm | Orientace kličky: Levoruký | Brzdná síla: 27 kg při záběru, 39 kg v tahu | Hmotnost: 1 741 g | Přibližná cena: 16 700 Kč
- Skvělý na moře
- Kapacita vlasce 0,9 km
- Návin až 96 cm na 1 otočení kličky
- Velmi kvalitní zpracování
- Lze přepínat mezi rychlostmi navíjení
- Mohla by být vyšší brzdná síla
- Těžký
Rybáři, kteří se chystají na moře, ocení multiplikátor Okuma Makaira 50II, který se pyšní dvěma převody: 3,2:1 a 1,3:1. To znamená, že si můžete vybrat, jak rychle chcete vlasec navíjet. Mimo to zaujme i kvalita zpracování, na které si dal výrobce záležet. Skládá se z hliníku a kvalitní oceli. Nechybí ani povrchová úprava proti korozi a eloxování zlatem. Se šikmo broušenými ozubenými koly dosáhnete lepších záběrů a budete příjemně překvapeni hladkostí a rychlostí točivého momentu.
Brzdovému systému multiplikátoru Okuma Makaira 50II nechybí ložiskový systém pro extrémní zatížení pro chytání opravdu velkých ryb, dvojitý západkový systém proti zpětnému chodu, ani západková páková brzda s točítkem pro přesné nastavení. Oceníte i speciální otvory proti hromadění vody u šroubů.
Nejprodávanější navijáky na ryby
Jak vybrat multiplikátor na sumce?
Když si budete chtít pořídit multiplikátor na sumce či jiné dravé ryby, určitě si nepořizujte hned první, na který narazíte. Výběr totiž záleží na vašich preferencích a užívaných metodách lovu.
Druhy multiplikátorů na ryby
Nejprve byste si měli uvědomit, jestli chcete páčkou točit levou, nebo pravou rukou. U multiplikátorů na ryby totiž nelze jen tak přehodit páčku na druhou stranu, jako jste možná zvyklí ze smekacích navijáků. Na trhu najdete více pravorukých multiplikátorů (kličkou se točí pravou rukou).
Dále se zamyslete nad tím, jaký druh rybolovu budete s multiplikátorem vykonávat a kde budete lovit. Využijete ho spíše na širém moři, nebo si chcete spíše na pohodu zarybařit v menším rybníku v okolí?
Existují multiplikátory, které jsou určené na mořský rybolov. Měl by mít velkou kapacitu vlasce (klidně i kilometr a půl), moře je velmi hluboké, a kdybyste měli chytat jen ryby v okolí své lodě, moc zajímavých úlovků mít nebudete.
Vzhledem k tomu, že nevíte, zda chytíte obrovskou nebo menší rybu, doporučujeme, abyste na moři používali multiplikátor se dvěma rychlostmi převodu, abyste si mohli vybrat tu nejvhodnější. Multiplikátor na mořský rybolov by měl odolávat slané vodě, jinak začne velmi rychle rezavět.
Multiplikátory na sumce využijete v našich českých vodních plochách, ve kterých se sumci nachází. Používají se buď přímo na lodi, kdy se návnada spouští dolů, nebo se na místo musí vyvézt zavážecí loďkou. Jsou podobné jako mořské.
Baitcastové neboli přívlačové multiplikátory jsou vhodné, jak název napovídá, na rybolov metodou přívlače. Většinou mají menší velikost a rychlejší převod. Navíc jdou často i nadhazovat.
Rychlost převodu
Velkým a důležitým tématem je rychlost převodu multiplikátorů. Především podle ní si totiž vyberete ten nejvhodnější multiplikátor pro vás a váš způsob rybolovu. Obecně platí, že čím vyšší poměr, tím rychlejší navíjení. Převod 8:1 tedy bude navíjet vlasec mnohem rychleji než 1,7:1. A jak rychlost převodu u multiplikátoru vybrat?
Abyste vytáhli velkou rybu nebo rybu z velké hloubky, bude se vám hodit nižší poměr převodu. Na čilé, menší rybky využijete zase vyšší poměr, kdy se vlasec navíjí rychle a rybka bude rychle u vás.
Multiplikátor s řadičem, nebo bez?
Určitě jste se setkali v popisu se spojením “s řadičem”, co to ale znamená? Zjednodušeně řečeno se řadit stará o to, aby se vlasec pěkně a přesně namotal na cívku. Plynule se pohybuje z jedné strany do druhé. Levnější modely multiplikátorů ale řadič nemají, musíte se proto ručně starat o správné navinutí. Také jde o to, jakou rychlostí navíjení daný multiplikátor disponuje. Bude-li návin rychlejší, nemusíte ruční rovnání vlasce stíhat.
Ostatní vlastnosti
Dbejte na to, aby byl multiplikátor vyrobený pouze z kvalitních materiálů. Nechcete, aby se vám rozpadl, až konečně chytíte větší rybu, nebo aby zreznul po pár použitích. Všímejte si i kvality ložisek a brzdného systému.
V dnešní době se většina multiplikátorů na ryby vyrábí z hliníku, jelikož je to odolný, ale zároveň velmi lehký materiál. Někteří výrobci ale nedají dopustit na ušlechtilou ocel, která má také svá pozitiva, ale přidá pár (klidně i stovek) gramů navíc.
Vybrat si můžete z cívek různé kapacity – od zhruba 100 m až do zhruba 1 500 m délky vlasce. Ale pozor! Velmi záleží na tloušťce vlasce nebo šňůry! Čím větší tloušťka vlasce (šňůry), tím méně se ho tam vejde, tudíž dosáhne i do menší hloubky. Výrobci proto většinou udávají hloubku rovnou i s tloušťkou vlasce, např. 329 m/0,41 mm.
Věděli jste, že multiplikátory se pyšní třemi brzdami? Ne jedna, ale rovnou tři! A k čemu, říkáte si? Zdolávací brzda má tvar hvězdice a najdete ji na ose kličky, dokonce ji můžete obsluhovat rukou. Nastavíte díky ní tlak lamel. Pomáhá proti přetrhnutí vlasce při zdolávání ryby. Proti předbíhání cívky při nadhozu pomůže tzv. pracovní brzda.
Pod kličkou najdete šroubek, kterým se reguluje poslední, třetí brzda. Jmenuje se mechanická a když ji uvolníte, budou nadhozy delší, po utáhnutí kratší. Zpočátku doporučujeme šroubek spíše přitáhnout, aby se vám nezamotal vlasec.
V dnešním světě nechybí ani elektronické vychytávky. Může jednat o celý elektrický multiplikátor, který automaticky navíjí vlasec a vy se nemusíte o nic starat. Také se setkáte s LCD displeji, které umí zobrazit zajímavé informace, například délku odvinutého vlasce, výkon, rychlost navíjení a další.
Jaký prut na multiplikátor zvolit?
Bohužel nelze říct, že si multiplikátory rozumí se všemi pruty. Umisťují se na horní část prutu, takže tam na něm musí být speciální očka a sedlo navijáku. Těmto prutům se říká baitcastové nebo také vláčecí.
Vybrat naviják, nebo multiplikátor?
Opět záleží hlavně na tom, jaký druh rybolovu budete provozovat a jaké ryby chcete lovit. Multiplikátory oceníte na těžké ryby v moři, v našich končinách především na sumce. Menší a rychlejší multiplikátory si oblíbili rybáři na přívlač. Jste-li rekreační rybář, který si jde k rybníku odpočinout od stresu všedních dnů a celou dobu budete sedět u břehu, určitě si pořiďte naviják.
Rozdíl mezi navijákem a multiplikátorem je ve struktuře – multiplikátor má vždy pevně a stabilně umístěnou cívku kolmo k ose prutu. Tato cívka se při nahazování otáčí, navíjecí mechanismus je při tom odpojený. Dochází tak k plynulému odvíjení vlasce nebo šňůry.
Multiplikátor na sumce i jiné ryby bývá oproti klasickým navijákům mnohem odolnější, a to jak v samotné konstrukci, tak i proti slané vodě a jiným vnějším vlivům. Na první pohled multiplikátor většinou poznáte podle opěrky na palec, velké kličky a často i podle hvězdice u kličky na ovládání zdolávací brzdy.
Tipy na údržbu
I rybářské náčiní potřebuje svou péči. Vzhledem k tomu, že se multiplikátory používají u vody a často i ve vlhkém počasí nebo dešti, je potřeba, abyste věnovali dostatečný čas jejich kompletnímu uschnutí a vyschnutí. Obzvlášť slaná voda dokáže nadělat pěknou neplechu. Někteří rybáři také doporučují je jednou za čas promazat olejem.
Kde koupit multiplikátor na sumce?
Multiplikátor na ryby, ale i další rybářské vybavení můžete koupit na eshopu Chyť a pusť. Jsou tu pro nás již 15 let a dokonce mají i největší rybářskou prodejnu v ČR. Jsou to odborníci, kteří neváhají svým zákazníkům dobře poradit a mají skvělé hodnocení na serveru Heureka, kde také skončili už třikrát s označením Vítěz ceny kvality v kategorii rybaření.
Opravdu naprosto vše pro rybáře seženete v online obchodě Parys.cz. Skladem mají přes 50 tisíc produktů, třeba i belly boaty, oblečení nebo bivaky a brolly. Navíc se můžete stát členy věrnostního programu a získat slevu až 12 %.
Nejoblíbenější značky multiplikátorů
Multiplikátor Penn
Americká značka Penn dodává rybářské produkty na trh již od roku 1932. Za tu dobu jí důvěřovalo miliony lidí po celém světě a už v roce 2004 bylo s jejich produkty dosaženo 1 400 světových rekordů pod IGFA. V nabídce mají pruty, navijáky, vlasce, výbavu na kempování, ale samozřejmě seženete i Penn multiplikátory!
Multiplikátor Okuma
Firma Okuma, která se zrodila v roce 1986 v Tchaj-wanu, se zaměřuje na různé druhy navijáků a prutů. Díky tomuto úzkému zaměření se stali opravdovými odborníky a všechnu svou sílu mohou investovat do vývoje těchto 2 oblastí. Pokud tedy uvažujete nad Okuma multiplikátorem, asi nejde ho nedoporučit.
Cena multiplikátorů
Multiplikátory na ryby do 4 000 Kč
Ty nejlevnější multiplikátory na ryby můžete sehnat zhruba od 1 000 do 4 000 Kč. Materiály jsou většinou méně kvalitní, stejně tak celková konstrukce a stabilita. Nepočítejte s žádnými kousky vhodnými na velké ryby nebo mořský rybolov. Na lehkou přívlač ale budou dostačující.
Multiplikátory na sumce od 4 000 do 10 000 Kč
Skvělý multiplikátor na sumce můžete sehnat v cenovém rozmezí 4 až 10 tisíc Kč. Budou dostatečně kvalitní, aby si poradili i s většími rybami, jako jsou právě sumci, budou ale perfektně fungovat i na přívlač. U horní hranice této cenové škály můžete sehnat i multiplikátory na moře, ale bude se jednat o levnější kousky.
Multiplikátory na ryby nad 10 000 Kč
Kvalitní multiplikátory na mořský rybolov najdete nad hranicí 10 tisíc Kč. Samozřejmě seženete za tyto ceny i ostatní druhy multiplikátorů a jedná se o opravdu kvalitní kousky, které mají často i nějakou tu moderní vychytávku navíc, například elektrický multiplikátor může mít i dva motory.
Diskuse u článku