ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší signalizátory záběru – test a recenze 2024

19. 4. 2023 aktualizováno

Mnoho rybářů si dnes rybaření bez signalizátorů záběru neumí představit. Doba jde dopředu a lidé si všechno snaží maximálně usnadnit – a v tomto plní hlásiče na ryby svůj účel dokonale. Vizuálně nebo akusticky oznámí záběr, některé dokonce i na několik stovek metrů do příposlechu. Který signalizátor záběru je ale ten nejlepší?

Protože jsou mezi rybáři nejoblíbenější celé sady, zaměřili jsme se v našem srovnávacím testu právě na ně, konkrétně na sady obsahující 2 signalizátory a 1 příposlech. Zakoupit je ale všechny lze i v sadách 3+1 a 4+1. Pro svou uživatelskou přívětivost i velké množství možností nastavení funkcí první místo obsadila sada signalizátorů záběru Fox Micron RX+.

Nejlepší celkově

Sada signalizátorů záběru a příposlechu s širokými možnostmi nastavení všeho, co si náročný rybář může jen přát.

Nejlepší cena/kvalita

Signalizátory záběru a příposlech české značky Flacarp, jež vynikají velkým dosahem a vysokou citlivostí.

Nejlepší levný

Levná varianta sady hlásičů záběru s přijímačem vhodný pro všechny, kterým stačí základní funkce a ocení jednoduchost.

Nejlepší signalizátory záběru

Recenze Fox Micron RX+ 2 Rod Set – nejlepší sada signalizátorů s mnoha funkcemi

Recenze Fox sada hlásičů Micron RX+ 2 Rod Set – nejlepší sada signalizátorů s mnoha funkcemi Pro náročné

Citlivost: 8 nastavení, 2,8 mm až 90 mm | Dosah: i více až 500 m | Počet barev diody: 6 | Baterie: 2× AA, 3× AA  | Přibližná cena: 17 680 Kč, 21 840 Kč, 26 000 Kč

Klady
  • 8 možností nastavení pro citlivost, hlasitost, tóny
  • 6 možností nastavení barvy a jasu LED diod
  • Signalizace vybití baterií
  • Alarm proti krádeži
Zápory
  • Vysoká cena

Tato sada signalizátorů záběru Fox Micron RX+ 2 Rod Set obsahuje 2 hlásiče a jeden přijímač. Hlásiče chrání pouzdro odolné proti vlivům počasí. Záběr si můžete nechat oznamovat LED diodou s výběrem ze 6 barev a nastavitelným jasem. Na výběr máte ze dvou provozních režimů – denní a noční.

Velkou výhodou je možnost nastavení hlasitosti, kterých nabízí 8 stupňů a nejnižší stupeň přepne tento Fox hlásič na ryby do tichého režimu. Stejně tak si můžete vybrat mezi 8 tóny a 8 citlivostmi záběru. Hlásiče i přijímač vás pomocí LED diod upozorní na vybité baterie. Lze kontrolovat kvalitu dosahu a využít funkce alarmu proti krádeži nebo světla v bivaku.

Recenze Flacarp X7 s příposlechem RX7 – sada signalizátorů s dobrým poměrem cena/kvalita

Recenze Flacarp sada signalizátorů X7 s příposlechem RX7 – nejlepší sada signalizátorů s dobrým poměrem cena/kvalita Zlatý střed

Citlivost: od 1,5 mm | Dosah: až 1500 m | Počet barev diody: 3 | Baterie: AAA, 2× AAA  | Přibližná cena: 8 670 Kč, 11 560 Kč, 14 450 Kč

Klady
  • Vysoká citlivost od 1,5 mm
  • Obrovský dosah 1 500 m
Zápory
  • Ne moc uživatelsky přívětivé ovládání

Je-li pro vás u signalizátorů záběru důležitá vysoká citlivost a velký dosah, zvažte pořízení sady hlásičů záběru Flacarp X7 s příposlechem RX7. Ta vám nabídne citlivost již od 1,5 mm pohybu vlasce a dosah pípáku od přijímače až 1 500 metrů, ale především velmi dobrou propustnost přes překážky.

Možnosti nastavení hlasitosti, tónů a LED diod jsou dostačující, ale toto manuální nastavování není zrovna jednoduché. Stejně tak párování mají některé konkurenční modely mnohem snáze řešené. K příposlechu můžete připojit až 12 zařízení, mezi které patří samozřejmě signalizátory, ale třeba i světlo do bivaku nebo alarmy upozorňující na krádež.

Recenze Delphin Optimo 9V – nejlepší levná sada signalizátorů záběru

Recenze Delphin sada signalizátorů Optimo 9V – nejlepší levná sada signalizátorů záběru Levný základ

Citlivost: 6 stupňů, 1,5-10,5 cm | Dosah: až 200 m | Počet barev diody: 1 | Baterie: 9V, 3× AAA | Přibližná cena: 2 650 Kč, 3 450 Kč, 4 220 Kč

Klady
  • Jednoduché ovládání
  • Prodloužená 3letá záruka
Zápory
  • Možnost připojit jen 4 signalizátory
  • Chybí indikace stavu baterií

Levná sada signalizátorů Delphin Optimo 9V nabízí rybářům základní funkce a jednoduché ovládání za opravdu skvělou cenu. Barvu diody sice máte předem předurčenou, ale nastavit si můžete citlivost, hlasitost i tón. Nechybí tichý režim, ani vibrace, rozdělení na denní a noční režim, dokonce ani voděodolnost. Příjemně překvapí prodloužená 3letá záruka a dárky v sadě v podobě snag gearu a řetízkového signalizátoru ke každému hlásiči. To už je pak člověk možná ochoten trochu přimhouřit oko nad chybějícím stavem baterie nebo nutností projet celou škálu hlasitosti, abyste se dostali na požadovanou nižší hlasitost…

Recenze Zfish Swinger Enigma – nejlepší swinger za pár korun

Recenze Zfish Swinger indikátor záběru Enigma – nejlepší swinger za pár korun

Nastavitelná barva diody: ne | Přibližná cena: 230 Kč

Klady
  • Inovativní úchyt vlasce
  • Intenzivní svítivost
Zápory
  • Nelze nastavit barvu diody

Nároky moderních rybářů se zvyšují, a proto se snažili ve společnosti Zfish vyrobit takový indikátor záběru, který je bude splňovat. A tak tento model prošel dlouhým vývojem a testováním, než konečně spatřil světlo světa. Jde o svítící indikátor záběru s upínacím rychloklipem a inovativním úchytem vlasce.

Ten můžete upevnit ještě přídavnými gumovými kroužky. Napnutí vlasce se reguluje posuvným závažím. Ke stojanu nebo vidličce připevníte swinger Zfish Enigma pomocí bajonetové spojky. Světlo uvidíte skvěle ze všech úhlů. Vybrat si můžete z následujících barev: červená, modrá, zelená, žlutá.

Recenze Mivardi Swing Arm MCX 88 – nejlepší barevný swinger

Recenze Mivardi signalizátor Swing Arm MCX 88 – nejlepší barevný swinger

Nastavitelná barva diody: ano | Přibližná cena: 430 Kč

Klady
  • Výběr ze 7 barev nastavení LED diody
Zápory
  • Trochu vyšší cena

Swinger Mivardi MCX 88 se vyznačuje svým unikátně tvarovaným tělem a nastavitelnou barvou diody (můžete si vybrat ze 7 barev!). O napnutí vlasce se stará posuvné závaží, signalizátor můžete dokonce úplně odlehčit. Vlasce i pletené šňůry všech průměrů budou v bezpečí díky vnitřnímu kuličkovému klipu.

Bajonetová spojka se postará o rychlé a snadné připevnění k adaptéru na vidličce. Nezapomeňte si přikoupit 3V knoflíkovou baterii typu CR2032, která bohužel není součástí balení.

Nejprodávanější hlásiče na ryby

Jak vybrat signalizátor záběru?

Rozdíly mezi jednotlivými druhy signalizátorů záběru jsou propastné. Můžete si koupit signalizátor na ryby za pár desítek korun, ale také za téměř tři desítky tisíc korun. Každý má samozřejmě svá specifika, modernější elektronické hlásiče na ryby disponují funkcemi, o kterých se může mechanickým rybářským hlásičům jen zdát.

Druhy rybářských hlásičů

Mechanický signalizátor záběru

Mechanické signalizátory záběru jsou jednoduché rybářským náčiním ve tvaru přívěšku, rolničky, bambule, kroužku, který umístíte buď na špičku prutu, nebo mezi očka. Lidově se mu říká i policajt nebo čihátko. Na rozdíl od ostatních signalizátorů na ryby neupozorňuje ten mechanický zvukově ani vizuálně, nýbrž pohybem nahoru a dolů. O dobrou viditelnost i za zhoršených podmínek nebo v šeru se postarají výrazné nebo fosforeskující barvy.

Říká se, že v jednoduchosti je krása, a pro nenáročné rybáře, kterým se příčí poslouchat u vody nepřirozené pípání nebo se nechat oslňovat LED diodami, je to skvělá volba. Stojí pár (desítek) korun a nějakou jeho variantu si zvládnete vyrobit i sami doma. Manipulace s mechanickým signalizátorem záběru na prut je naprosto jednoduchá. Snadno se na vlasec nasadí i z něj sundá.

Horší to může být při záběru, kdy se může omotat kolem prutu, takže na to si musíte dávat pozor. Samozřejmě nemůžete počítat ani s žádným příposlechem, takže od prutu nemůžete odcházet. Je vhodný pro rybáře, kteří si rádi užívají rybaření “postaru” bez zbytečných moderních technologií a mají rádi klid přírody.

Nejlepší signalizátor záběru – Recenze

Elektronický hlásič záběru

Moderní signalizátory záběru nabízí mnohem víc funkcí než mechanické, říká se jim také hlásiče nebo pípáky, protože záběr ohlašují zvukově, většinou ale i vizuálně pomocí LED diod různých barev. Vypadají trochu jako vysílačka, která se upevní na vidličku nebo na stojan – takže klidně i na rybářský člun nebo belly boat. Ideální je, když jsou voděodolné, což záleží především na cenové kategorii. Cena se pohybuje od několika málo tisíc do desítek tisíc korun.

K naprosté většině těchto elektronických hlásičů záběru se dá bezdrátově připojit přijímač, jinak řečeno příposlech. Ten umožňuje rybáři odejít několik desítek nebo i stovek metrů od prutu, ale přitom být stále v obraze. Přijímač začne při záběru totiž vydávat zvuk, vibrovat, anebo blikat, stejně jako hlásič u prutu. Jeden příposlech stačí pro 4, 6, 8, nebo dokonce 12 prutů, záleží na konkrétním modelu. Elektronické signalizátory a příposlechy ale fungují na baterie, které musíte mít neustále v zásobě, pokud nechcete přijít o signál.

Swinger

Swingery by se daly nazvat jako kombinace mechanických a elektronických signalizátorů záběru. Jedná se o ramínka, která nasadíte na vlasec a v případě záběru vám to ohlásí pohybem, ale i vizuální či akustickou signalizací. Dražší swingery můžete používat samostatně, ale abyste mohli využít plný potenciál levnějších modelů, musíte je připojit k elektronickým hlásičům.

Nejlepší hlásiče záběru

Sady signalizátorů záběru

Mezi rybáři jsou velmi oblíbené sady signalizátorů. Ty zpravidla obsahují 2, 3 nebo 4 signalizátory a 1 příposlech. Tyto sady jsou cenově výhodné, ale především se dodávají v pěkných a praktických obalech či kufříkách, ve kterých můžete přístroje přenášet. Některé sady kromě signalizátorů a přijímače obsahují i snag geary nebo swingery. Využijí je především rybáři lovící na víc prutech najednou. Většinou si na každém prutu (na každém hlásiči) můžete zvolit jinou barvu LED diody, takže na přijímači hned víte, který prut zabral.

Na lov kterých ryb jsou hlásiče záběru určené?

V podstatě se dá říct, že s pomocí signalizátorů záběru můžete lovit všechny ryby. Každý si najde tu nejvhodnější metodu, jak je využít. Nejčastěji se používají při lovu kaprů, ale s koupí nezahálí ani rybáři lovící sumce a dravce.

Citlivost pípáků na ryby

Každý signalizátor záběru má určité spektrum citlivosti potahu vlasce. Nejcitlivější zařízení se dají nastavit až na půl milimetru. To můžete využít na naprosto klidných vodách v ideálním počasí bez větru. Na řece ale budete muset nastavit nižší citlivost, klidně několik centimetrů, jinak by vám hlásič neustále pípal, což není příjemné pro vás, pro zvěř, ale ani pro ostatní rybáře. U dražších modelů díky ergonomickému ovládání dokážete maximálně eliminovat falešné záběry.

Dosah signalizátoru záběru

Dosah pípáků s příposlechem se pohybuje od několika desítek až do stovek metrů. Nejčastěji se setkáte s hodnotou okolo 200 m. U dražších modelů se může dosah prodloužit na 500, nebo dokonce 1500 m. Je ale samozřejmě hloupost, že budete od prutu vzdáleni kilometr a půl. Důvod tak velkého dosahu je jeho vysoká propustnost přes překážky, které mohou být jak z přírodního světa (stromy, keře, terénní nerovnosti), tak i z toho lidského (železobetonové konstrukce, přehrady).

Recenze pípáky na ryby

Akustická signalizace

Jak už lidový název “pípák” napovídá, hlásiče často signalizují záběr pípáním. Na signalizátoru záběru (u dražších modelů i na přijímači) si můžete nastavit hlasitost tohoto pípání podle situace (nižší v noci, abyste nerušili ostatní, vyšší například za deště). Jelikož základní pípání nemusí být vašim uším příjemné, můžete si často vybrat i tón signalizace. Ty se pohybují od hlubokých až po pisklavé. Ocení to nejen lidé, kteří špatně slyší určitou zvukovou hladinu.

Radost udělají i kvalitní reproduktory, které nezačnou po týdnu šumět. U některých modelů můžete hlasitost úplně přepnout do tichého režimu, a to jak u hlásičů, tak u příposlechů. Příposlechy někdy lze nastavit i na vibrace. Také můžete využít možnost tichého režimu u hlásiče a zapnuté hlasitosti u přijímače (např. v noci).

Vizuální signalizace

Hlásiče na ryby (i swingery) nabízí možnost signalizace pomocí LED diod. U levnějších rybářských pípáků se setkáte s jednou barvou diody, kterou nelze nijak změnit. Pokud pomineme to, že se vám barva nebude líbit, tak její jas nemusí být dostatečný, či naopak může být v noci moc intenzivní. Hodí se proto funkce nastavování jasu, která dokáže obojí vyřešit k vaší spokojenosti. U dražších signalizátorů na ryby si můžete u každého z nich nastavit barvu z určité barevné škály a následně se vám tato barva bude při záběru objevovat i na příposlechu.

Sada hlásičů záběru

Baterie u signalizátorů na ryby

Pípáky na ryby i příposlechy bývají zpravidla napájeny bateriemi. Setkáte se s bateriemi AA, AAA, ale třeba i 9V. Podle Tomáše Flajzara je lepší používat klasické jednorázové baterie, jelikož dobíjecí mohou mít nižší výkon a zařízení pak nepracuje na sto procent. Doporučujeme tak mít vždycky v zásobě baterie, kdyby se vám náhodou při rybaření vybily. Tím se dostáváme k otázce: Jak poznat, že má signalizátor záběru vybité baterie?

U levných modelů to poznáte tak, že přístroj přestane fungovat. Prostě se vypne. Což může být problém, když už několik hodin čekáte na záběr a jen si myslíte, že žádný nepřichází. U trochu dražších modelů se setkáte se signalizací vybitých baterií, u těch nejdražších je tato signalizace dokonce několikaškálová, takže máte podrobný přehled o stavu nabití, resp. vybití. Nemusíte se ale bát, že byste museli baterie vyměňovat několikrát do týdne – běžně vydrží i celou sezónu.

Náš tip

Funkce signalizace vybitých baterií se hodí i u příposlechu. Plánujete-li koupi sady signalizátorů záběru, ověřte si předem, že touto funkcí disponuje i příposlech.

Nechcete pořád řešit baterie? Pořiďte si solární signalizátor záběru, který je vybavený solárním panelem. Nabíjí se, i když je pod mrakem, takže se nemusíte obávat, že by vás takový rybářský hlásič nechal ve štychu. Nabíjecí Li-Ion baterie vydrží několik dní provozu. Cena může být oproti modelům s klasickými bateriemi trochu vyšší, ale odpadá stres a peníze spojené s nákupem nových.

Odolnost proti dešti

Rybářské hlásiče i příposlechy by měly být voděodolné. Nejen proto, že když jste u vody, může se kdykoliv stát nehoda a přístroje se namočit, ale také musí ustát nepřízeň počasí. Levné modely z Číny většinou nevydrží ani krátký déšť nebo mrholení a v tom lepším případě po vyschnutí budou zase fungovat. Lepší přístroje ale vydrží krátký déšť či přeháňku a u těch nejlepších se deště nemusíte bát vůbec. Mají těsnění nejen po obvodu, ale třeba i u tlačítek a páček.

Doplňky pro rybářské pípáky

Podle toho, pro jaký signalizátor záběru se rozhodnete, si můžete zakoupit i jednotlivé doplňky a příslušenství. Nejčastěji rybáři využívají snag gear, což jsou tzv. uši. Ty zajistí, že prut při prudkém záběru nevyletí z vidličky či stojanu. Některé snag geary jsou samostatné, jiné šroubovací přímo na hlásič. U jednodušších typů využijete například přídavné závaží, vodotěsné pouzdro, u elektronických třeba přídavný alarm nebo pohybové čidlo, bivakové světlo nebo stojánek na příposlech.

Jak vybrat signalizátory záběru

Kde koupit pípák na ryby

Swingery, elektronické signalizátory záběru, příposlechy, ale i sady signalizátorů s příposlechem můžete zakoupit v e-shopu Chyť a pusť. Ten se stal vítězem a získal ocenění Shop roku 2021 Cena kvality v kategorii rybaření. Mimo to se za stejný rok stal finalistou v kategorii Hobby. V kategorii rybaření vyhrál i v roce 2020, 2019 a 2015.

Veškeré rybářské vybavení a samozřejmě i pípáky na ryby, jejich sady a příposlechy najdete i v nabídce online obchodu Parys.cz. Na srovnávacím portálu Heureka.cz ho v posledních 90 dnech doporučuje 99 % zákazníků a získal od nich v celkové spokojenosti s obchodem 4,9 hvězdičky z 5 možných. Zkrátka kvalitní obchod s vybavením pro rybáře.

Nejoblíbenější značky rybářského hlásiče

Signalizátor záběru Flacarp

Značka Flacarp

Flacarp je mladou, ale mezi rybáři velmi rychle oblíbenou značkou, která se zaměřuje na výrobu hlásičů na ryby, příposlechů a doplňků, mezi které patří alarmy a světla do bivaku. Společnost založil Tomáš Flajzar, bývalý majitel velmi známé české rybářské značky Flajzar, kterou ale po letech opustil. Po šesti letech se ale opět rozhodl pro návrat, a tak vznikla nová firma – Flacarp. Jejím cílem je dodávat rybářům kvalitní elektroniku, především signalizátory záběru.

Signalizátor záběru Delphin

Značka Delphin

Firma Delphin, která pochází ze Slovenska, je vybavena vlastním vývojářským centrem, ve kterém vznikají unikátní produkty této rybářské značky. Delphin vyrábí mnoho rybářského vybavení od prutů a navijáků, přes oblečení až po bivaky a samozřejmě hlásiče záběru s přijímači. Společnost pokrývá i širokou škálu rybářských technik včetně kaprařiny, přívlače, feeder i sumcařiny.

Cena hlásiče záběru

Cena signalizátorů záběru se liší podle jejich druhu. Mechanické mohou stát i pár desítek korun, o trochu dražší jsou swingery a nejdražší bývají pípáky na ryby a příposlechy, konkrétně jejich sady. Co přesně od jednotlivých cenových kategorií signalizátorů záběru čekat?

Signalizátor záběru do 1 000 Kč

Do této cenové kategorie se vejdou v podstatě všechny 3 základní druhy signalizátorů záběru – mechanické, elektronické i swingery. Ale zatímco swingery a mechanické signalizátory v této kategorii začínají i končí, pro elektronické je to jen odrazový můstek. Najdete zde především opravdu základní kusy, kterým budou chybět některé z důležitých vlastností nebo funkcí – nastavení hlasitosti, tónu, jasu LED diody, možnost připojit příposlech, voděodolnost a další.

Hlásič záběru od 1 000 do 5 000 Kč

V tomto rozmezí koupíte kvalitní hlásiče záběru s mnoha funkcemi, které vás příjemně překvapí. Vejdou se do něj už i základní sady levnějších modelů, od kterých ale nemůžete čekat zázraky.

Signalizátor záběru s příposlechem nad 5 000 Kč

Většina sad kvalitních signalizátorů záběru stojí nad 5 tisíc korun, ceny se ale snadno vyšplhají až na 30 tisíc korun.  Záleží na tom, jaké funkce jsou pro vás důležité. Ty nejlepší v sobě mají zabudovaný i alarm proti krádeži nebo světlo do bivaku, které se při záběru automaticky rozsvítí.

Nad 5 tisíc lze ale stále pořídit i samotné signalizátory. Jeden hlásič na ryby může vyjít až na 7 tisíc Kč a čekejte jen top parametry: dosah až dva kilometry, nastavení času svícení diod, odlišné hlášení zpětného záběru nebo dvojitou citlivost záběru.

Nejoblíbenější hlásiče záběru

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (22 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář