Teleskopické pruty mají velkou výhodu ve své kompaktnosti, kterou oceníte zejména během přesunu na lovná místa. Další výhoda spočívá v jejich univerzálnosti, jsou totiž vhodné pro nejrůznější techniky rybolovu. Vítězem testu se stal Zfish Combo Kingstone Telecarp, se kterým se skvěle nahazuje.
Kvalitní karbonový teleskopický prut s měkkou rukojetí a vysokou vrhací zátěží. Pouzdro v ceně. Lehoučký teleskopický prut z karbonu a korku. Transportní délka se dostala na pouhých 52 cm. Levný teleskopický rybářský prut vhodný pro začátečníky. Řadí se k nejoblíbenějším modelům na trhu.
Nejlepší teleskopické pruty
Recenze Zfish Combo Kingstone Telecarp – nejlepší teleskopický prut
Délka: 3,6 m | Transportní délka: 105 cm | Hmotnost: 231 g | Počet dílů: 5 | Vrhací zátěž: 80 – 150 g | Přibližná cena: 2 600 Kč
- Karbon IM8
- Vysoká vrhací zátěž
- Pouzdro v ceně
- Měkká rukojeť
- Skvělé nahazování
- Větší transportní délka
Jste u vody jako doma a poohlížíte se po rybářském prutu s perfektními vlastnostmi, s nímž můžete naplno využít své schopnosti? Pokud se často přesouváte z místa na místo, může pro vás být vhodnou volbou kvalitní teleskopický prut od české značky Zfish Combo Kingstone Telecarp. Ne nadarmo se stal produktem roku 2023 na Heurece, nabízí totiž vlastnosti pro dokonalou manipulaci i výborný uživatelský komfort.
Teleskopický prut je vyroben z kvalitního karbonu IM8, je tedy lehký, a zároveň odolný při zachování tenkého profilu. Díky jeho hmotnosti se s ním dobře nahazuje i do dálky a vrhací zátěž 80 – 150 g tyto vlastnosti ještě podporuje. Díky kvalitním a pevným očkům se na prut můžete maximálně spolehnout i při lovení velkých ryb.
Držadlo prutu je vyrobené z EVA gumy, takže skvěle padne do ruky a úchop je při nahazování příjemnější. Ke dvěma prutům navíc dostanete zdarma praktické a odolné pouzdro, skládající se ze dvou komor na pruty a navijáky a jedné dlouhé boční kapse, do které můžete umístit například podběrák či vidličky. Celé pouzdro je vyrobeno z nepromokavého materiálu, který lze snadno omýt. Pruty do něj skvěle zapadnou, protože je pouzdro vzhledem k transportní délce prutů 105 cm o něco delší.
Recenze Delphin Aztec Tele – nejlepší poměr ceny a kvality
Délka: 2,4 m | Transportní délka: 52 cm | Hmotnost: 139 g | Počet dílů: 7 | Vrhací zátěž: 10 – 30 g | Přibližná cena: 1 000 Kč
- Přepravní délka pouze 52 cm
- Nízká hmotnost
- Kvalitní karbon
- Pružnost
- Nic zásadního
Teleskopický rybářský prut Delphin Aztec Tele vám za přiměřenou cenu předvede neuvěřitelná kouzla. Ačkoliv je jeho cena oproti produktům v první cenové kategorii o dost nižší, stále si zachovává kvalitní materiály a skvělé provedení. Začít můžeme třeba u 24T karbonu, který je známý pro svoji odolnost. I díky němu činí váha pouhých 139 gramů.
Další významnou vlastností tohoto teleskopického prutu je jeho délka. Zatímco při rozložení činí 2,4 m, u přepravní délky se jedná o pouhých 52 cm. Transportní délka spolu s nízkou hmotností se zasadily o jeho oblíbenost mezi rybáři. Ti si mimochodem pochvalují také jeho pružnost. Prut je důkazem, že kvalitní výrobky najdete v každé cenové kategorii.
Fantastické provedení tohoto prutu dovršil jeho design. Tomu dominuje korková rukojeť, na které je laserem vypálené logo firmy. Speciální korková část chrání konec rukojeti. Design korku doplňují černé a stříbrné detaily. Prut je vyhledávaný díky své univerzálnosti, což je základní vlastnost univerzálních prutů. U modelu jsme nenašli žádné zásadní nedostatky.
Recenze Mivardi Active Telecarp – nejlepší levný teleskopický prut
Délka: 3 m | Transportní délka: 67 cm | Hmotnost: 340 g | Počet dílů: 6 | Vrhací zátěž: 40 – 80 g | Přibližná cena: 420 Kč
- Nízká cena
- Vhodný pro začátečníky
- Krátká přepravní délka
- Při nízké ceně skvělá funkčnost
- V některých ohledech nižší kvalita
Teleskopický prut Mivardi Active Telecarp se řadí k jednomu z nejoblíbenějších produktů v této kategorii. Důvod je jasný – může za to jeho nízká cena. I navzdory ní si ale zachovává funkčnost, kterou si jeho majitelé pochvalují. Svůj podíl na tom bude mít bezpochyby relativně krátká přepravní délka, která se po složení vyšplhá pouze na 67 cm.
Se svými vlastnostmi oslovuje tento model převážně začátečníky, kteří neradi investují do svých prvních prutů vysoké částky. Jednat se může dokonce i o mladší rybáře. Při troše opatrnosti si s tímto prutem můžete troufnout i na ryby o hmotnosti kolem 10 kg. Při správném zacházení vám bude prut od Mivardi dělat společnost po dlouhou dobu.
Váha 340 g je spíše průměrná, lze najít i lehčí pruty. To bychom se ale pohybovali v jiných cenových kategoriích. Jako jedinou výtku bychom tak uvedli nižší kvalitu některých částí, se kterou je bohužel s ohledem na cenu nutné počítat. Projevit se může například u zpracování oček. Avšak jako zástupce této cenové kategorie vám poskytne dobré služby.
Nejprodávanější teleskopické pruty
Jak vybrat teleskopický prut
Výhoda teleskopického prutu je naprosto zřejmá. Jsou ceněné pro své malé přepravní rozměry, které zajišťuje jejich skladnost v podobě teleskopického provedení. Bývají rychle rozložitelné a tím pádem rychle připravené k akci na vodě. Jak ale takový prut vybrat, abyste byli při rybolovu úspěšní a zároveň se vám prut pohodlně používal? Poradíme níže.
K čemu je vhodný teleskopický prut?
Jako první se nabízí otázka, k jakému typu lovu se rybářské pruty teleskopické povahy hodí. S touto otázkou si moc hlavu lámat nemusíte. Hodí se totiž téměř pro každou techniku lovu ryb a pro každou z těchto technik jsou tedy na trhu v různém poměru zastoupeny. Díky pestrému sortimentu si navíc v e-shopech vybere začátečník i pokročilý rybář.
Pravděpodobně nejčastější zastoupení mají na trhu teleskopické kaprové pruty, které se dnes těší velké popularitě. Za nimi následují teleskopické přívlačové pruty vhodné pro lov dravých ryb. V menší míře pak narazíte také na teleskopické feederové pruty s ohebnou špičkou. U feeder prutů se nejčastěji využívá dělené provedení.
Kam s prutem vyrazíte?
Máte rozmyšleno, kde přesně budete lovit? Ať už se během činnosti budete přesouvat kamkoliv, na teleskopické pruty je v tomto ohledu spoleh. Pokud víte, že vás čekají dlouhé přesuny, pěší treky nebo dokonce cestování letadlem, pak zvolte co nejkratší možnou přepravní délku a hmotnost. Podrží vás i při kempování a cestách autem.
Jaké ryby lovíte?
To, že existují teleskopické pruty pro lov různých druhů ryb, jsme nakousli už v řádcích výše s pomocí kaprových prutů. Kromě tohoto typu si ale můžete pořídit také teleskopický prut na štiky, pro lov dravců či na sumce. Dělené pruty však mohou v těchto případech přinášet lepší zážitek z rybaření a o něco rychlejší akci, která bývá u teleskopických kvůli spojům slabší.
Způsob skládání a rozkládání prutu
Teleskopické pruty tvoří několik částí, které se do sebe ve spojích zasouvají. Proces skládání i rozkládání prutu by měl být co nejjednodušší a nejrychlejší. Před samotným rybařením a boji s rybou byste se neměli prát ještě s prutem. Mělo by vám to jít plynule a prut by se rozhodně neměl zasekávat. S horším technologickým provedením se setkáte zejména u levných modelů.
Parametry teleskopického prutu
Teleskopické pruty mají tendenci se rychle opotřebovat, proto jsou vhodnější spíše pro příležitostné rybáře nebo úplné začátečníky. Existuje několik parametrů, kterým byste měli přizpůsobit svůj výběr, abyste svému prutu případně zajistili co nejdelší životnost.
Délka a transportní rozměry
Standardní délka prutu závisí na tom, kde se chystáte lovit. S délkou 2 – 3,3 m si vystačíte v případě, že se rozhodnete pro rybaření na menších vodních plochách, ze člunu nebo při lovu u břehu. Chystáte-li se ale rybařit dál od břehu nebo lovit dravce, sáhněte po 5 – 8 m dlouhém prutu.
Po složení teleskopického prutu získáte model s nesmírně kompaktními rozměry, který vám při transportu nebude překážet. I teleskopické pruty 3 m lze zmenšit na pohodlné rozměry. Ty se obvykle pohybují mezi 30 a 135 cm. S kompaktními velikostmi je spojeno i provedení teleskopických prutů, které se pak obvykle skládají ze 6 – 8 do sebe zapadajících částí.
Vrhací zátěž
Také rybářské pruty teleskopické mají svoji vrhací zátěž. Odkazuje na zatížení, při kterém se prut začne ohýbat po celé své délce. Uvádí se v librách (lb) nebo gramech (g). Pokud by pro vás označení v gramech bylo srozumitelnější, ale u popisu výrobku by bylo uvedené pouze v librách, můžete si ho sami jednoduše dopočítat.
1 libra (lb) se rovná přibližně 453,6 gramům. Uvedené libry tedy vynásobíte tímto číslem a následně vydělíte 16. Číslo, které získáte, se rovná maximální vrhací zátěži. Vrhací zátěž teleskopických prutů se obvykle pohybuje mezi 20 – 100 gramy. Se zvyšující se cenou se ovšem vrhací zátěž zvyšuje a může vystoupat až ke 160 g.
Materiál
Použitý materiál určuje nejen kvalitu, ale také cenu za daný teleskopický rybářský prut. Mezi nejčastěji používané materiály patří kompozity s uhlíkem, sklolaminát nebo karbon. Zatímco uhlíkové a karbonové pruty si oblíbíte pro jejich nízkou hmotnost, sklolaminát je vyhledávaný zejména díky své snadné údržbě. Pruty s příměsí z uhlíku a karbonové patří mezi dražší.
Očka
Očka u teleskopického prutu jsou samostatnou kapitolou. Jelikož do sebe při častém skládání a rozkládání prutu narážejí, vyplatí se vybrat prut s takovými očky, která jsou na takovou situaci dobře připravena. Mohou být například vybavena gumovými dorazy, které náraz zbrzdí a znemožní tak předčasné poničení oček. Na prutech obvykle bývá 5 – 7 oček.
Rukojeť
Rukojeť teleskopické udice může do velké míry ovlivnit vaše pohodlí při rybaření. O pomyslné první místo v nejčastěji používaném materiálu bojuje korek a pěna EVA. Kompromisem je jejich kombinace. Na výběr je z různých délek rukojeti. S trochou nadsázky lze říci, že pokud teleskopické pruty něco zdobí, pak jsou to právě designové rukojeti.
Kde koupit teleskopické pruty?
Pro nákup teleskopické udice můžeme doporučit tři specializované e-shopy. Prvním z nich je e-shop nazvaný Chyť a pusť. Na těchto stránkách seženete teleskopický prut s navijákem i bez něj. Jako další navrhujeme obchod Parys, kde zakoupíte všechny typy prutů i dalšího rybářského vybavení. Podobný sortiment nabízí také LK Baits.
Nejoblíbenější značky
Giants Fishing
Špičkové teleskopické pruty pořídíte od výrobce Giants Fishing. Jedná se o českou firmu, která nabízí kvalitní pruty za přiměřené ceny. Působí na českém i slovenském trhu. S logem této společnosti pořídíte nejen pruty, ale také vlasce, rybářské navijáky nebo bivaky.
Delphin
Slovenská značka Delphin si zakládá na kvalitě svých výrobků. Díky vlastnímu vývojářskému centru si může dovolit vytvářet unikátní produkty, které mohou směle konkurovat známějším značkám. Zaměřuje se na všechny možné techniky rybaření i druhy ryb.
Mivardi
Na českém území se zrodila také firma Mivardi. Řadí se mezi největší dodavatele rybářských potřeb ve střední Evropě. Na trhu je už od roku 2004. Pod jejím logem zakoupíte rybářské vybavení pro začátečníky, rekreační rybáře i profíky. Nabízí také prémiové kolekce.
Kolik stojí teleskopické pruty?
Cena do 1 000 Kč
Rybářské pruty teleskopické jsou poměrně levnou záležitostí. Ty nejlevnější totiž seženete už za 150 Kč. Naprostá většina z nich však začíná na částce kolem 300 Kč. Vlastnosti některých z nich bohužel mohou být ovlivněny nízkou cenou a projevit se v nižší kvalitě. Pozor si dejte zejména na použitý materiál, zpracování oček a spojů, které jsou při skládání namáhané.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Druhá cenová kategorie na kvalitních produktech rozhodně nešetří. Není výjimkou, že narazíte na poctivě zpracované modely vyrobené z odolných materiálů. V této cenové kategorii můžete také často narazit na teleskopický prut s navijákem. Často se objevují ověřené značky známých výrobců rybářského vybavení, např. DAM či Mivardi.
Teleskopické pruty nad 2 000 Kč
Jakmile překročíte hranici 2 000 Kč, setkáte se s prvotřídními modely teleskopických prutů. Od předchozí cenové kategorie se odlišují například různými úpravami použitých materiálů či technikami lovu ryb, na které jsou určeny. Téměř bez výjimky jsou vyrobené z lehkých materiálů, jako je karbon nebo uhlík. Ceny se obvykle zastavují na hranici 4 000 Kč.
Diskuse u článku