ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport > Rybářské potřeby

Feeder pruty

Výběr správného prutu na feeder je velmi důležitý. Špatně zvolený prut může ztížit rybolov nebo nahazování. Proto jsme vybrali tři nejlepší feederové pruty ze tří cenových kategorií.  Začátečníkům i pokročilým rybářům doporučujeme prut feeder Delphin Magma Legend4ary Duo. Vzhledem k ceně nabízí skvělé funkce.

Nejlepší celkově

Špičkový feederový prut s ergonomickou rukojetí a odolným blankem.

Nejlepší v poměru ceny a kvality

Prut s vynikajícími vlastnostmi za přijatelnou cenu.

Nejlepší levný

Kvalitní prut vhodný na stojaté vody pro začátečníky.

Nejlepší feeder pruty

Recenze Sportex Xclusive Heavy Feeder – nejlepší prut na feeder

Sportex Xclusive Heavy Feeder - nejlepší feeder pruty Pro náročné

Délka: 3,9 m | Transportní délka: 1,39 m | Hmotnost: 264 g | Počet dílů: 3 (+3 špičky) | Počet oček: 16 | Typ: Heavy | Vrhací zátěž: 220 g | Přibližná cena: 7 000 Kč

Klady
 • Vysoká pevnost
 • Vysoce kvalitní a pohodlná rukojeť
 • Přesné nahazování
Zápory
 • Vysoká cena

Sportex Xclusive Heavy Feeder je špičkový prut vhodný pro lov na rychle tekoucích řekách. Je vyroben z uhlíkových vláken T800. Díky tomu má vynikající odolnost a nízkou hmotnost. K prutu dostanete také tři špičky, což je standardní výbava. Jsou označeny 3 oz, 4 oz a 5 oz. To odpovídá vrhací zátěži 90 g, 120 g a 150 g.

Rukojeť prutu je pohodlná a příjemná na dotek. Po celé délce je korek. S tímto prutem nebudete mít problém nahazovat do větší vzdálenosti a přesně na požadované místo. Nabízí vynikající akci i při lovu větších ryb. Mezi negativa jsme zařadili vysokou cenu. Ta však odráží jeho kvality.

Recenze Delphin Magma Legend4ary Duo – nejlepší poměr ceny a kvality

Delphin Prut Magma Legend4ary Duo prut Zlatý střed

Délka: 3,2 – 3,6 m | Transportní délka: 1,15 m | Hmotnost: 224 g | Počet dílů: 3 (+5 špiček) | Počet oček: 7+6 | Typ: – | Vrhací zátěž: 100 g | Přibližná cena: 1 800 Kč

Klady
 • Krásný design
 • Kvalitní rukojeť
 • Vysoká pevnost
 • Očka SiC
Zápory
 • Nic zásadního

Feederový prut Delphin Magma Legend4ary Duo zaujme každého feederového nadšence na první pohled. Důvodem je tenký blank a vínová barva. Nejprve je třeba zmínit jeho rukojeť. Ta nejen, že vypadá dobře, ale v zimě tento materiál není tak studený jako jiné. Navíc se pohodlně drží, což oceníte při nahazování a lovu velkých ryb. Je to korek a konec je potažen pěnou EVA.

S prutem nedostanete standardní 3 špičky, ale rovnou 5. Jedna z nich je výsuvná, takže si můžete zvolit délku prutu i při rybolovu. Po celém těle prutu jsou namontována vysoce kvalitní SiC očka. Má přídavné uhlíkové vinutí, které zvyšuje pevnost. Stále si však zachovává svou štíhlost. Pokud jde o nevýhody, nenarazili jsme na nic zásadního. Na závěr jen dodáme, že má skvělé vlastnosti vzhledem k nepříliš vysoké ceně.

Recenze Mivardi Enigma Feeder – nejlepší levný prut feeder

Mivardi Enigma Feeder - nejlepší feeder pruty Levný základ

Délka: 3,3 m | Transportní délka: 1,16 m | Hmotnost: – | Počet dílů: 3 (+3 špičky) | Počet oček: 11 | Typ: Medium | Vrhací zátěž: 20 – 75 g | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
 • Výhodná cena
 • Pohodlná rukojeť
 • Moderní design
 • Vysoce kvalitní povrchová úprava
Zápory
 • S ohledem na cenu žádný

Mivardi Enigma Feeder je jedním z nejprodávanějších feederových prutů tohoto výrobce. Není divu, má totiž skvělé funkce a přijatelnou cenu. Rozhodně je vhodný pro rybáře, kteří s lovem na feeder teprve začínají. Má pohodlnou rukojeť z korku a pěny EVA. Samozřejmostí jsou 3 další špičky se třemi různými tvrdostmi. Úprava Medium umožnuje jeho využití na klidných vodách.

Tělo prutu je vyrobeno z uhlíkových vláken. Je proto štíhlý, odolný a zároveň lehký. Kromě těchto funkcí má také pěkný moderní design. Vzhledem k tomu, že se jedná o prut z nízké cenové kategorie, nenašli jsme na něm nic negativního. Nutno dodat, že i přes nízkou cenu potěší začátečníky i pokročilé rybáře.

Nejprodávanější feeder pruty podle Heureky

Jak vybrat feederový prut

Výběr prutu na feeder byste neměli podceňovat. I zde platí, že byste měli vědět, v jaké vodě a jak velké ryby budete chytat. Na následujících řádcích jsme pro vás připravili několik informací, které vám usnadní výběr.

Rozdělení

Feederové pruty se stejně jako přívlačové pruty dělí na několik typů podle vrhací zátěže a celkové pevnosti. Přímo na prutu málokdy najdete přesnou gramáž vrhací zátěže. To může být matoucí. Místo gramáže jsou označeny písmeny M, MH a H. Jednotlivá písmena jsou zkratkami pro Medium, Medium Heavy a Heavy.

Medium (M) – feederové pruty označené jako medium jsou vhodné pro tekoucí i stojaté vody. Jsou univerzální tuhosti a jsou vhodné pro začátečníky. Neměl by být problém ulovit kapra ani bílou rybu.

Medium Heavy (MH) – tento typ je již o něco tvrdší. V porovnání s prutem Medium s ním lze nahazovat do o něco větší vzdálenosti. Je možné porazit i o něco větší a bojovnější ryby.

Heavy (H) – heavy pruty jsou vhodné pro lov v tekoucích vodách a na větší vzdálenosti. Pro lov velkých ryb si rozhodně vyberte prut s tímto označením.

Jak vybrat feederový prut - nejlepší feeder pruty

Heavy prut na feeder oceníte při lovu velkých ryb.

Délka

Délka se pohybuje od 3 do 4,2 m. Delší pruty jsou vhodné pro nahazování na větší vzdálenosti, například na přehradách. Kratší vzdálenosti jsou určeny pro méně přístupné a zarostlé břehy řek nebo menších jezer.

Náš tip

Počítáte s tím, že se na rybách zdržíte celý den? Tak si s sebou nezapomeňte vzít lehátko, abyste si mohli už tak pohodový den ještě více zpříjemnit.

Teleskopický vs. dělený

Stejně jako u ostatních typů, i u feeder prutů poskytují dělené pruty lepší akci. Teleskopické rybářské pruty mají kratší přepravní délku. Vzhledem k většímu počtu spojů však mají slabší akci. Záleží na vás, co vám vyhovuje více.

Akce

Stejně jako u prutů na přívlač mají i tyto pruty určitou akci nebo jednodušeji řečeno ohyb.

Parabolická akce

V tomto případě je prut na feeder při zdolávání ryby ohnutý téměř až k rukojeti. Chcete-li si z rybaření udělat skvělý zážitek, sáhněte po tomto typu. Nevýhodou je menší přesnost nahazování.

Špičková akce

Tyto pruty jsou v podstatě opakem parabolických. Ohnutá je pouze špička. Výhodou je přesnější nahazování, ale zdolávání je o něco horší.

Semiparabolická akce

Horní polovina prutu je ohnutá. Tento typ je v podstatě střední cestou mezi špičkovou a parabolickou akcí.

Špičky feeder prutů

Při nákupu feederového prutu jsou ve většině případů v ceně zahrnuty tři špičky. Každá z nich má jinou tuhost. Mohou být označeny jako light, medium a heavy. Používají se také hodnoty 1 oz, 2 oz, 3 oz a více (1 oz = 30 g). Co když špičku zlomím nebo ztratím? Lze je zakoupit i samostatně.

ChytrýVýběr radí

Prut by měl být umístěn v pravém úhlu k silonu. Všímejte si také prostředí za špičkou, aby s ním nesplývala, a vy jste tak neprošvihnuli záběr.

Nejoblíbenější značky

Feederoví nadšenci rádi používají některé značky prutů. Mezi nejoblíbenější patří:

Mivardi

Rybářské příslušenství od tohoto výrobce se v Evropě prodává ve více než deseti zemích. Obliba těchto prutů poměrně rychle vzrostla i v Česku. Pod touto značkou najdete také feeder pruty. Ty jsou k dispozici za ceny od 1 000 do 4 000 Kč.

Saenger

Německá společnost Saenger vyrábí příslušenství pro rybáře od roku 1979. V jejich portfoliu najdete biče, pruty na dírky, přívlačové pruty, pruty na kapry, sumce a také feederové pruty. Ty jsou o něco dražší. Kvalita je však na vysoké úrovni.

Trabucco

Značka Trabucco je u rybářů také jednou z nejoblíbenějších. Ceny jejich feederových prutů začínají na 1 000 Kč a nejdražší modely přesahují 6 000 Kč.

Kolik stojí feederové pruty

Tyto pruty najdete na trhu za nízké i vysoké ceny. Konkrétně nejlevnější pruty pořídíte za přibližně 600 Kč. Na druhou stranu za ty nejkvalitnější zaplatíte stovky i tisíce. Podívali jsme se blíže na jednotlivé cenové kategorie.

Feeder pruty do 1 500 Kč

Do 1 500 Kč si můžete koupit prut libovolné tvrdosti a délky. Nejčastěji zde najdete značky Mivardi, Sensas nebo Zfish. Pokud s feederem začínáte, můžete sáhnout po prutu z této kategorie.

Pruty na feeder od 1 500 od 2 500 Kč

V této cenové kategorii již existují kvalitní pruty, jejichž vlastnosti ocení jak začátečníci, tak pokročilí rybáři. Najdete zde téměř všechny značky.

Teleskopické feederové pruty nad 2 500 Kč

Feeder pruty v ceně nad 2 500 Kč jsou vhodné pro pokročilé i sportovní rybáře. Mají vysoce kvalitní materiály a nabízejí nejlepší zážitek při lovu ryb.

Nejprodávanější feeder pruty podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (15 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář