Kvalitní prut na přívlač poskytne rybáři skvělý rybářský zážitek. Připravili jsme pro vás tři nejlepší pruty na přívlač a rady, jak vybrat. Náročným rybářům doporučujeme kvalitní a lehký prut Daiwa Tournament AGS Spin.
Špičkový prut na přívlač pro náročné rybáře. Velmi kvalitní a lehký. Přívlačový prut s výbornou citlivostí a vyvážeností. Přívlačový prut s navijákem, vlascem a gumovými nástrahami v ceně.
Nejlepší pruty na přívlač
Recenze Daiwa Tournament AGS Spin – nejlepší vláčecí prut na ryby
Výrobce: Daiwa | Délka: 2,4 m | Zátež: 28 – 84 g | Hmotnost: 140 g | Počet dílů: 2 | Transportní délka: 1,26 m | Materiál rukojeti: pěna (EVA) | Přibližná cena: 12 800 Kč
- Kvalitní provedení
- Nízká hmotnost
- Široký rozsah vrhací zátěže
- Vysoká cena
Jste vášnivý rybář, který rád loví dravce pomocí přívlačového prutu a máte rád kvalitní vybavení? Přívlačový prut Daiwa Tournament AGS Spin je jedním z nejlepších na trhu. Je vyroben z vysoce kvalitních materiálů, díky nimž je velmi odolný a zároveň lehký. Hmotnost činí 140 g. Dá se říct, že když ho držíte v ruce, tak ho skoro necítíte.
Vrhací zátěž se pohybuje v rozmezí 28 – 84 g, takže je určena pro zdolávání větších dravců. Můžete také použít těžší a větší gumové nástrahy, woblery atd. Kvalitní a lehká očka AGS přispívají k vynikající akci při lovu. K dispozici je několik variant tohoto prutu. Každý z nich má jinou vrhací zátěž. Mezi negativa tohoto prutu jsme zařadili jeho vysokou cenu. Pokud však chcete vysokou kvalitu, musíte sáhnout hlouběji do kapsy.
Recenze Savage Gear SG4 Power Game – nejlepší přívlačový prut v poměru ceny a kvality
Výrobce: Savage Gear | Délka: 2,21 m | Zátěž: 50 – 100 g | Hmotnost: 167 g | Počet dílů: 2 | Transportní délka: 1,16 m | Materiál rukojeti: – | Přibližná cena: 2 900 Kč
- Vynikající citlivost
- Nízká hmotnost
- Vyváženost
- Kvalitní materiály
- Nic zásadního
Vláčecí prut Savage Gear SG4 Power Game je jedním z nejoblíbenějších modelů. Má vynikající poměr ceny a výkonu. Je vhodný pro menší řeky a potoky s hůře přístupnými břehy. Tato vlastnost je dána jeho délkou 2,21 m. Je k dispozici i v dalších verzích s různou délkou a zátěží. Zejména tento model s vrhací zátěží 50 až 100 g je vhodný pro lov větších ryb. Nebude problém ulovit velkou štiku, candáta nebo menšího sumce.
Je dokonale vyvážený a skvěle padne do ruky. Záleží však také na preferencích rybáře. Má hmotnost 167 g, takže je vhodný pro delší pobyt u vody. Při hledání nevýhod jsme na nic nenarazili.
Recenze Mistrall Lamberta XR Spin – nejlepší levný prut na přívlač
Výrobce: Mistrall | Délka: 2,4 m | Zátěž: 5 – 20 g | Hmotnost: 209 g | Počet dílů: 2 | Transportní délka: 1,28 m | Materiál rukojeti: korek | Přibližná cena: 1 200 Kč
- Výhodná cena
- Očka SIC
- Kvalitní sedlo navijáku
- Při této ceně nic zásadního
Rybářům, kteří chtějí začít s přívlačí a nemají velký rozpočet, doporučujeme sáhnout po této sadě. Za relativně nízkou cenu získáte přívlačový prut s navijákem Mistrall Lamberta XR Spin, a s ním dokonce i vlasec a gumové nástrahy. Jeho vrhací zátěž se pohybuje v rozmezí 5 – 20 g, takže větší woblery nebo “gumy” jsou pro tento prut nevhodné. Na potocích nebo menších řekách při lovu pstruhů, cejnů apod. vám bude určitě stačit.
Má pevnou rukojeť, která je po celé délce opatřena korkem a příjemně se drží. Rukojeť je doplněna robustním sedlem navijáku. Kvalitu a odolnost zvyšují očka ze slitiny SIC. Praktickým doplňkem je malé očko nad rukojetí pro zavěšení nástrahy. Tento prut patří do nižší cenové kategorie. S ohledem na to nemáme co vytknout.
Nejprodávanější pruty na přívlač podle Heureky
Jak vybrat přívlačový prut
Při výběru prutu na přívlač je třeba zohlednit několik faktorů. Kvalitnější modely prestižních značek stojí nemalé peníze. Proto doporučujeme zejména začátečníkům, aby před nákupem řádně zhodnotili, jaký prut zvolit. V následujících řádcích vám představíme, na co se při výběru zaměřit.
Vrhací zátěž
Jednou z nejdůležitějších vlastností tohoto typu prutu je určitě vrhací zátěž. U přívlačových prutů se zátěž pohybuje od 0,5 do 1 000 g. Nejměkčí pruty se používají k lovu menších ryb na malých tocích. Naopak pruty s vrhací zátěží několika set gramů jsou určeny k lovu sumců a mořských ryb.
Délka prutu a rukojeti
Délka přívlačových prutů se pohybuje přibližně od 1,5 do více než 3 metrů. Délka, kterou byste měli zvolit, závisí na oblasti, kde budete lovit. Na menších tocích s křovinami a stromy podél břehu je praktičtější kratší prut. Naopak na velkých vodních plochách můžete zvolit delší prut. Díky větší délce se dostanete dále.
Kratší rukojeti znamenají menší pohodlí při lovu větších ryb. Jsou však praktičtější na méně přístupných místech. Delší rukojeti jsou vhodnější pro delší náhozy. Při zdolávání větších ryb se můžete o rukojeť opřít.
Při výběru se zaměřte na délku prutu i rukojeti.
Teleskopické vs. dělené přívlačové pruty
Zde platí víceméně stejné pravidlo jako u ostatních typů. Dělené přívlačové pruty nabízejí lepší akci. Teleskopické se lépe skládají. Záleží na vás, co vám vyhovuje více.
Akce prutu na přívlač
Známe čtyři základní akce přívlačového prutu:
Špičková akce – pruty s touto akcí se ohýbají pouze na špičce. Zbytek je pevný. Jsou vhodné pro lov na gumové rybky (jigování). Při tomto způsobu lovu ovládáte nástrahu jemným trhnutím, které dravce vyprovokuje k akci.
Chvějící se špička – je stejná jako špičková akce. Jediným rozdílem je větší citlivost špičky.
Parabolická akce – prut se ohýbá po celé délce od špičky k rukojeti. Výhodou je, že se tím eliminuje možnost, že by vám při zdolávání ryba unikla. Její citlivost je však menší a celkové zachycení je náročnější.
Poloparabolická akce – tyto pruty se ohýbají od středu ke špičce. Používají se k lovu s nástrahami, jako jsou woblery nebo rotačky.
Nejoblíbenější značky
Mezi nejoblíbenější značky přívlačových prutů patří:
Savage Gear
Výrobce Savage Gear se zaměřuje na výrobu rybářského příslušenství pro lov dravců. V portfoliu najdete kvalitní umělé nebo gumové rybářské pruty. Pruty na přívlač jsou o něco dražší, ale patří k nejprodávanějším a mezi milovníky přívlače jsou oblíbené.
Daiwa
Japonský výrobce Daiwa vyrábí a vyvíjí přívlačové pruty již mnoho desetiletí. Jejich kvalita je na skvělé úrovni. Proto je jednou z nejlepších značek na světě. Některé modely stojí více než 12 000 Kč.
Ceny přívlačových prutů
Ceny začínají na 300 Kč a nejdražší pruty se pohybují kolem 20 000 Kč. Na následujících řádcích jsme si jednotlivé cenové kategorie trochu přiblížili.
Cena do 1 000 Kč
Pruty v této cenové kategorii jsou vhodné pro začátečníky. V nabídce jsou jak dělené, tak teleskopické verze. Existují značky jako Mivardi, Shimano, Mistrall nebo Delphin.
Cena od 1 000 do 3 500 Kč
Za cenu v tomto rozmezí můžete získat prut vynikající kvality. Existují různé délky, vrhací zátěže, a dokonce se objevují i prestižní značky.
Cena nad 3 500 Kč
S rozpočtem nad 3 500 Kč nejste ve výběru nijak omezeni. Najdete zde nejlepší světové pruty. Některé modely dosahují ceny 20 000 Kč. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a mají ty nejlepší vlastnosti.
Diskuse u článku