ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Sport > Rybářské potřeby

Muškařské pruty

Speciální vybavení na speciální rybářský zážitek. Muškaření je skutečně akčním a velmi sportovním lovem ryb. V našem dnešním výběru vám představíme tři nejlepší muškařské pruty. V další části rozebereme, na co se zaměřit při výběru toho správného muškařského prutu. Pokud hledáte prut na muškaření pro začátečníka, vybrali jsme model Delphin Flayka od slovenského výrobce. Poskytne vám slušnou kvalitu za dostupnou cenu.

Nejlepší celkově

Špičkový muškařský prut od prestižního výrobce pro zážitek z rybolovu.

Nejlepší v poměru ceny a kvality

Muškařský prut s celouhlíkovým blankem a se skvělým poměrem ceny a kvality.

Nejlepší levný

Prut na muškaření s vynikajícími vlastnostmi a za příznivou cenu.

Nejlepší muškařské pruty

Recenze Sportex Synoris Fly – muškařský prut nabitý technologiemi

Prut na muškaření Pro náročné

Délka, váhová kategorie: 2,6 m, AFTMA 3 | Typ akce: fast | Počet dílů: 4 | Transportní délka: 68 cm | Hmotnost: 75 g | Rukojeť: korek | Přibližná cena: 12 000 Kč

Klady
 • Nízká hmotnost
 • Karbonová vlákna a pryskyřicí s nanočásticemi
 • SiC očka
Zápory
 • Cena

Muškaření bývá nazýváno královskou disciplínou rybolovu. Pro největší úspěchy a nejsilnější zážitky je třeba toho nejlepšího vybavení. Vybrali jsme pro vás muškařský prut ve špičkové kvalitě Sportex Synoris Fly. Blank tohoto prutu na muškaření je vysoce citlivý a vyvážený, zároveň ale velmi výkonný. To vše díky technologii Helicore. Moderní technologie Helicore kombinuje vlastnosti karbonových vláken a pryskyřice obohacené nanočásticemi. Sportex je totiž značka známá pro využívání moderních materiálů při výrobě nejen muškařských prutů.

Ke špičkovému prutu jsou samozřejmostí i špičková SiC očka. Prut na muškaření Sportex je osazen vysoce kvalitním hliníkovým sedlem s karbonovou vložkou. Výhodou modelu Synoris Fly je jeho nízká hmotnost, díky které můžete nahazovat i do velkých vzdáleností, suché mušky, nymfy a streamery. Přesahuje limity běžných prutů na muškaření.

Pokud vám jde i o líbivý design muškařského prutu, jeho blank je vyhotoven ve stříbrno-černém provedení v matu. Špičková kvalita zabalená do elegance. Pokud chcete skutečnou kvalitu a na ceně vám zas tak nezáleží, je tento muškařský prut jasná volba.

Recenze Wychwood Truefly – muškařský prut s nejlepším poměrem ceny a kvality

Prut na muškaření Zlatý střed

Délka, váhová kategorie: 2,7m AFTMA 5 | Typ akce: medium | Počet dílů: 4 | Transportní délka: – | Hmotnost: 94 g | Rukojeť: korek | Přibližná cena: 3 000 Kč

Klady
 • Krásný design
 • Kvalitní rukojeť
 • Cordurový tubus
Zápory
 • Očka se rychle opotřebovávají

Muškařský prut Wychwood Truefly zaujme krásným a jedinečným designem. Elegantní lahvově zelenou barvu blanku doplňuje kvalitní korková rukojeť. Na rukojeť byl použit vysoce kvalitní korek, který zajišťuje dobrou přilnavost při uchopení prutu. Prut na muškaření si ale zřejmě nevybíráte podle barvy, ale jeho kvalit. Tento model má velmi lehký celouhlíkový blank, který je citlivý a vnímavý.

Z recenzí uživatelů jsme zjistili, že prut je přesný na nahazování a příjemný na používání. I přesto, že je tužší, je to prut, který zvládne i větší ryby. Může to být vhodný muškařský prut na štiky. Poskytuje střední akci. V této cenové kategorii se jedná o prut rychlejší, užší, který nabízí bezkonkurenční výkon.

Uživatelé si stěžují na nekvalitní očka, která se po čase používání opotřebovávají a je nutná výměna. Sám výrobce uvádí pouze osazení ramínek z tvrdého chromu, které nekorodují. Očka zřejmě nejsou ošetřena speciální technologií. Zaručeně každého zaujme vysoce odolné pouzdro s hliníkovým uzávěrem na závit. Jedná se o cordurový uhlíkový tubus, který dostanete včetně textilního vaku. Váš prut bude při přepravě v naprostém bezpečí před nárazy.

Recenze Delphin Flayka – nejlepší levný muškařský prut

MUŠKAŘSKÝ PRUT Levný základ

Délka, váhová kategorie: 8 ft (244cm), AFTMA 4 | Typ akce: medium | Počet dílů: 4 | Transportní délka: 64 cm | Hmotnost: 94 g | Rukojeť: korek | Přibližná cena: 1 800 Kč

Klady
 • Příjemná cena
 • Univerzální použití
 • Rukojeť z portugalského korku
Zápory
 • Nenašli jsme

Za málo peněz, hodně muziky. Tak by se dal označit námi poslední recenzovaný muškařský prut, Delphin Flayka. Prut se vyznačuje příjemnou parabolickou akcí. Oceňujeme jeho univerzálnost, využijete ho jak při lovu se suchou, tak mokrou muškou, jakož i při lovu na nymfu. Zejména při této populární technice, nymfování, vám prut ukáže své kvality.

Blank prutu na muškaření od Delphin má temnou zelenou barvu. Na každém dílu blanku je pro jednoduché a rychlé sestavení označení tečkou. Jakmile poskládáte tečky do jedné linie, bude prut perfektně připravený k akci. Naváděcí očko je vyplněno keramikou, ostatní očka jsou stříbrná, hadovitá. Sedlo k uložení navijáku je vyhotoveno z odlehčeného hliníku.

Rukojeť je vyhotovena z kvalitního portugalského korku. Zajímavým prvkem je vypálením vyobrazená umělá muška. Z recenzí uživatelů jsme zjistili, že tento model velmi dobře padne do ruky. Prut je dodáván v pevném ochranném tubusu. Jeho součástí je popruh k zavěšení přes rameno. Prut Delphin Flayka patří k nižší cenové kategorii a vzhledem k tomu mu nemáme co vytknout. Jestliže nevíte, jaký muškařský prut na pstruhy, sáhněte po tomto modelu.

Nejprodávanější muškařské pruty podle Heuréky

Jak vybrat muškařský prut

Výběr prutu na muškaření je spojen s mnoha faktory. Odvíjí se od volby místa lovu, zda chytáte na řece či jezeře. Délka prutu a váhová kategorie, která se odvíjí i od velikosti chytané ryby a dále dle volby techniky.

Muškaření

Muškaření je akční rybolovnou technikou, která nyní zažívá opravdový rozmach. Může za to i fakt, že je šetrnější k loveným rybám. Muškaření je umění. Je to um ovládání muškařské šňůry muškařským prutem a nabízení nástrahy, umělých mušek, rybám. Jemnost a dokonalost této techniky je spojeno s vysokou účinností lovu ryb. Navíc je muškaření skutečně aktivním, sportovním způsobem rybolovu.

prut na muškaření

Pro lov větších ryb vybírejte prut s vyšší hodnotou AFTMA.

Rozdělení muškařských prutů podle AFTMA a délky

AFTMA

Pruty na muškaření rozdělujeme dle váhové kategorie označené jako AFTMA, často také označováno jako WT. Jednoduše řečeno, čím nižší AFTMA, tím je muškařský prut jemnější a vhodnější na lov menších ryb.
Například pro malou cílovou rybu do 30 cm, volíme prut AFTMA 2. Pro rybu do 40 cm je to AFTMA 3, do 50 cm je to AFTMA 4.
Jednoduše lze říct, že prut na muškaření AFTMA 4-6 je univerzální pro muškaření na řekách v českých podmínkách. Pokud například hledáte muškařský prut na štiky, budete se orientovat na číslo vyšší 6.

Délka prutu

Bývá udávána ve stopách (ft). Pro začátečníky bývají doporučovány pruty v délce 8,6 až ft na říční muškaření. Na jezerní muškaření je vhodné zvolit délku nad 9 ft.

Nejčastější používané pruty na muškaření mají délku mezi 7 a 10 stopami. V tuzemských podmínkách se loví nejčastěji na pruty AFTMA 2-7.

Náš tip

V našem Chytrém výběru jsme se věnovali i prutům na přívlač.

Rozdělení muškařských prutů podle akce

Muškařské pruty s rychlou akcí, označované jako fast, využijete tehdy, když potřebujete docílit přesného a dalekého hodu, například i v silném větru. Akce těchto prutů s rychlou akcí je soustředěna do špičky, jak při říčním, tak jezerním muškaření.
Pokud vybíráte muškařský prut pro začátečníka, je vhodnou volbou medium fast, díky své univerzálnosti. Prut pracuje ve své horní třetině, ideální při chytání se suchou muškou. Další volbou je muškařský prut s označením medium. Ten má parabolickou akci a hodí se pro lov jak se suchou, tak s mokrou muškou. Muškařský prut s akcí slow se ohýbá v celé své délce. V současné době se s nimi však příliš nesetkáváme.

Rozdělení muškařských prutů podle místa lovu

Rybolov muškařením má mnoho podob. Podle zvoleného prutu, techniky i cílové ryby vybíráme různé nástrahy. Samozřejmě rozhoduje i místo lovu.

Při říčním muškaření využijete tyto nástrahy:

 • Suchá muška – napodobuje hmyz plující po hladině a ryby ji sbírají z hladiny. Cílem je položit nástrahu na hladinu před rybu, aby ji uchopila do tlamky a stáhla pod hladinu. Suché mušky se vyrábí z lehkých, plovoucích materiálů, aby se dlouho držely na hladině.
 • Mokrá muška – napodobuje utopený hmyz, který pluje po proudu. Mokrá muška se váže ve trojici. Na konci je přivázána ta nejtěžší, na bočních návazcích jsou umístěny lehčí mušky.
 • Nymfa – napodobuje larvu vodního hmyzu. Zatěžkává se kovovou kuličkou. Tento typ nástrahy umožňuje lovit ryby u dna, v hlubších proudech
 • Streamer – použití streameru, tzv. streamerování, se od předešlých způsobů muškaření liší jak z hlediska použitých prutů, tak potápivé šňůry, ale hlavně se liší nástrahou. Při streamerování je nástraha imitací rybek nebo i myší.

Při jezerním muškaření využijete nástrahy:

 • Lury – výrazně barevné mušky, které svým pohybem napodobují vodní živočichy.
 • Pakomáři – další typ mušek, imitující pakomára.
 • Mokrá muška – popsaná viz výše.
Náš tip

Ty nejlepší pruty na krmnou feeder techniku jsme vybrali také.

Muškařské vybavení – co vše je potřeba

Muškařský prut máme vybraný, ale co dál? Neodmyslitelnou součástí prutu na muškaření je muškařský naviják, který je zásobníkem muškařské šňůry. Poznáte ji jednoduše, podstatně se totiž liší od klasického navijáku. V podstatě je to jednoduchá odlehčená cívka z lehkých slitin, hliníku nebo grafitu. Pokud vybíráte naviják, je důležité, aby byl vyvážen s dalšími součástmi výbavy. S muškařským prutem i šňůrou. Velikost cívky se totiž přirozeně odvíjí od množství muškařské šňůry, kterou pojme. Muškařské šňůry jsou nejdůležitějšími pomůckami při lovu ryb na mušku. Existuje mnoho verzí plovoucích, částečně potápivých a potápivých. Bývají rozdělovány také dle hmotnosti a jejich podélného profilu. Na konci šňůry je nástavec, vytvořený ze splétané rychlospojky nebo z ujímaného kusu vlasce. To jsou speciální nástavce pro muškaření. Na nástavec se navazuje návazec z tenčího vlasce, na kterém je umístěna umělá muška. Použití veškeré výbavy závisí na konkrétní metodě muškaření.

Náš tip

Jaký muškařský prut na pstruhy už víte. Co takhle vybrat prut na kapry a dát si příští Vánoce toho vlastnoručně uloveného?

Kde koupit muškařské pruty?

Chyť a pusť není jen etický přístup k rybolovu, ale také e-shop chytapust.cz, kde si vyberete veškeré vybavení, které potřebujete k těm nejlepším rybářským zážitkům. Náš recenzovaný top produkt jsme vybrali na Parys.cz, který nabízí produkty pro rybolov 250 značek z celého světa. Na LKbaits.cz naleznete vše pro lov velkých kaprů, ale i například muškařské pruty vhodné pro začátečníky.

Nejoblíbenější značky

Delphin

Slovenský výrobce kvalitních rybářských potřeb. Delphin nabízí velice kvalitní rybářské vybavení pro nejen začátečníky, ale i zkušené rybáře pro úspěšný lov ryb. Zaměřuje se na lokální podmínky rybolovu a od začátku se snaží dodat zákazníkům produkty nejvyšší možné kvality za přijatelné ceny.

Wychwood

Anglický výrobce komplexního sortimentu především pro rybáře orientující se na lov kaprů. Není to však jediná doména značky Wychwood. Díky dokonalému zpracování a kvalitě všech výrobků na různé způsoby rybolovu je top rybářskou značkou, kterou vyhledávají rybáři z celého světa.

Sportex

Německý výrobce, který jako první začal vyrábět rybářské pruty z uhlíkových vláken. Následovala vysoká poptávka po jejich produktech top kvality. Při jejich výrobě jsou používány moderní materiály jako kevlar, zylon nebo graphenon.

Cena prutů na muškaření

Do 2 500 Kč

Kategorie určena především pro začátečníky. Neznamená to ovšem, že by nabídka prutů na muškaření byla ochuzená. Například námi recenzovaná značka Delphin nabízí skvělou kvalitu svého vybavení za dostupnou cenu všem.

Do 6 000 Kč

Muškařské pruty se skvělými vlastnostmi, které vám ale zároveň nezruinují peněženku. Ve střední třídě najdete i lehké vyvážené pruty pro dosažení co nejlepších muškařských výsledků.

Muškařské pruty nad 6 000 Kč

Pokud nejste omezeni rozpočtem, v nejvyšší kategorie najdete špičkové muškařské pruty s těmi nejlepšími technologiemi. Použité materiály dělají z prutů v nejvyšší lize jedinečné nástroje pro jedinečná rybářská dobrodružství.

Nejpopulárnější pruty na muškaření

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (11 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář