ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Pruty na sumce

5. 2. 2024 aktualizováno

Při lovu několika desítek kilogramů vážících sumců je velmi důležitá odolnost prutu. Kvalitu určují především materiály použité při výrobě. Vybrali jsme pro vás tři nejlepší pruty na sumce ze tří cenových kategorií. Prut WFT Never Crack Boat Cat II doporučujeme pro lov i těch největších sumců. Má kovová očka a velmi pevný a osvědčený blank.

Nejlepší celkově

Prut na sumce s vysokou odolností a pohodlnou rukojetí vhodný pro lov z lodi.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Prut s keramickými očky vhodný pro lov z lodi i ze břehu.

Nejlepší levný

Prut na sumce za nízkou cenu s univerzální délkou 2,7 m.

Nejlepší pruty na sumce

Recenze WFT Never Crack Boat Cat II – nejlepší prut na sumce

WFT Never Crack Boat Cat II - nejlepší pruty na sumce Pro náročné

Délka: 2,4 m | Vrhací zátěž: 200 – 1000 g | Hmotnost: 550 g | Počet dílů: 2 | Rukojeť: EVA pěna | Přepravní délka: 1,25 m | Přibližná cena: 2 900 Kč

Klady
 • Odolná kovová očka
 • Ergonomická rukojeť (EVA pěna)
 • Pěkný design
 • Kvalitní blank Never Crack
Zápory
 • Vhodný spíše pro lov z lodi

WFT Never Crack Boat Cat II je skvělou volbou pro začátečníky i pokročilé rybáře. Díky jeho funkcím porazíte i velké a bojovné sumce. Má ergonomickou rukojeť. Ta je potažena pěnou EVA, která je příjemná na dotek a zároveň se snadno čistí. Musíme také pochválit design, který je proveden v černé a oranžové barvě.

Ke kvalitě a zejména odolnosti nepochybně přispívají celokovová očka. Ty mají vysokou pevnost a nedají se snadno poškodit. Při rybolovu tak budete mít větší jistotu. Kromě toho má osvědčený blank Never Crack.

Špička je vyrobena z laminátu, což rovněž přispívá k jeho odolnosti. Díky délce 2,4 m je tento prut ideální pro lov z lodi. Případně na kratší vzdálenosti od zarostlých břehů, kde se kratší délka ocení.

Recenze Black Cat Black Passion Bank – nejlepší prut v poměru ceny a kvality

Black Cat Black Passion Bank - nejlepší pruty na sumce Zlatý střed

Délka: 2,7 m | Vrhací zátěž: 600 g | Hmotnost: 483 g | Počet dílů: 2 | Rukojeť: EVA pěna | Přepravní délka: 1,4 m | Přibližná cena: 1 800 Kč

Klady
 • Univerzální délka
 • Skvělý poměr cena/kvalita
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Keramická očka

Jste začátečník a hledáte vhodný prut na sumce za nepříliš vysokou cenu? Black Cat Black Passion Bank je pro vás tou správnou volbou. Především je třeba zmínit délku 2,7 m. Ta je považována za tzv. univerzální délku. Je tedy vhodný pro lov ze břehu i z lodi. Při lovu oceníte také relativně nízkou hmotnost.

Kromě toho má rukojeť z pěny EVA. Ta se příjemně drží, což je výhoda zejména při zdolávání ryby. Běžnou součástí každé rybářské výpravy jsou špinavé ruce. Je tedy jasné, že se rukojeť po uchycení zašpiní. Pak oceníte právě EVA pěnu, která se snadno čistí. Do negativních aspektů jsme zahrnuli keramická očka SiC. Ta by měla při rybolovu něco vydržet. Při pádu na hranu nebo jiném úderu je však větší pravděpodobnost poškození než u kovových prutů.

Recenze Mivardi Fanatic Catfish – nejlepší levný prut na sumce

Mivardi Fanatic Catfish - nejlepší pruty na sumce Levný základ

Délka: 2,7 m | Vrhací zátěž: 200 – 400 g | Hmotnost: 450 g | Počet dílů: 2 | Rukojeť: EVA pěna | Přepravní délka: 1,38 m | Přibližná cena: 800 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Materiál rukojeti EVA pěna
 • Univerzální délka
Zápory
 • Vzhledem k ceně žádný

Prut na sumce Mivardi Fanatic je jedním z nejlevnějších modelů, které na trhu najdete. Má univerzální délku 2,7 m. Je tedy vhodný pro lov z lodi i ze břehu. Rukojeť je z pěny EVA, takže se snadno čistí a pohodlně drží. Potěší vás také hmotnost 450 g.

Skládá se ze dvou částí a v rozloženém stavu je dlouhý 1,38 m, což by při přepravě neměl být problém. Nízká cena se podepsala na materiálu, kterým je kompozit. Na prutu jsou keramická očka, což je v této cenové kategorii standard. Doporučují se však kovové. Při hledání nevýhod jsme brali v úvahu především nízkou cenu. Proto nemůžeme vytknout nic zásadního.

Nejprodávanější pruty na sumce podle Heureky

Jak vybrat prut na sumce

Sumec je největší a nejsilnější rybou v našich vodách. Z tohoto důvodu byste neměli podceňovat výběr prutu na lov sumců. Nevíte, jaký zvolit? Právě proto jsme pro vás připravili několik informací o parametrech. Je nutné je vyhodnotit a zamyslet se nad tím, co od tohoto typu prutu vlastně očekáváte.

Délka

Jaká délka sumcového prutu je pro vás nejvhodnější? Především je třeba vědět, zda budete lovit z lodi, nebo ze břehu. Při lovu z lodi je doporučená délka prutu do 2,5 m. Je to z důvodu snadnější manipulace. Pro lov ze břehu může být délka až 3,3 m. S větší délkou se vám bude lépe nahazovat a lovit ze břehu. S krátkým prutem je problematické nahazovat pro lov ryb ze břehu, zejména pokud nahazujete na delší vzdálenosti.

ChytrýVýběr radí

Lovíte ryby z lodi i ze břehu, ale váš rozpočet vám dovoluje pořídit si pouze jeden prut? Za tzv. univerzální délku se považuje 2,8 m. Ta je vhodná pro oba typy rybolovu.

Vrhací zátěž

Jelikož jsou tyto pruty určeny pro lov největších ryb, je tomu samozřejmě přizpůsobena i vrhací zátěž. Návnady na sumce mají několik set gramů. Proto v některých případech dosahuje zátěž až 1 kg.

Teleskopické vs. dělené pruty

Teleskopické pruty mají lepší skladnost. Kvůli více dílům, které do sebe zapadají, jsou silnější. Rybáři však neposkytují stejný zážitek z lovu. Oproti tomu dělené pruty mají lepší akci a jsou o něco tenčí. Pro někoho však mohou být problémem přepravní rozměry. Protože tento typ prutů nemá tak velkou délku, nejčastěji se setkáte s dvoudílnými verzemi.

Očka a sedlo prutu na sumce

Očka připevněná na prutu mohou být kovová nebo keramická. Mějte na paměti, že keramické materiály jsou mnohem křehčí než kov. To platí zejména při nárazu. Proto hledejte pruty s kovovými očky. S nimi máte jistotu pevnosti a odolnosti. Totéž platí pro sedlo navijáku. Na těchto prutech najdete také plastová sedla, která samozřejmě také nemají takovou životnost jako kovová.

Jak vybrat prut na sumce - nejlepší pruty na sumce

Kovová očka se vyznačují delší životností než keramická.

Nejoblíbenější značky

Mezi oblíbené značky sumcových prutů patří:

Black Cat

Značka Black Cat nabízí milovníkům lovu sumců kvalitní a odolné pruty. Na vývoji jejich prutů se podílejí známí sumcaři, kteří mají s lovem těchto ryb bohaté zkušenosti. Ceny začínají na 1 500 Kč a nejdražší modely stojí přes 5 000 Kč.

Saenger

Německá společnost Saenger má ve svém sortimentu také sumcové pruty. Ty jsou k dispozici za nižší ceny, a to již od 600 Kč.

WFT

Oblíbené jsou také pruty na sumce od výrobce WFT. Pod touto značkou najdete jak dělené, tak teleskopické pruty. Cenové rozpětí se pohybuje od 1 000 do 4 500 Kč.

Kolik stojí kvalitní prut na sumce

Ceny sumcových prutů se pohybují od stovek do tisíců korun. Ty nejdražší mají samozřejmě kvalitní a odolné materiály.

Sumcové pruty do 1 000 Kč

V této cenové kategorii jsou základní modely sumcových prutů. V nabídce jsou teleskopické i dělené verze. Neočekávejte však vysokou kvalitu a odolnost materiálů jako u dražších modelů. Využijí je zejména začínající lovci sumců.

Pruty na sumce od 1 000 do 2 500 Kč

Pruty za tuto cenu již mají slušnou životnost a výdrž. Své využití najdou mezi začátečníky i pokročilými rybáři.

Pruty na sumce nad 2 500 Kč

Za tuto cenu již můžete očekávat vysokou až špičkovou kvalitu. Tyto pruty již nebudou postrádat kovová očka, sedlo navijáku a pohodlnou rukojeť. Tyto vlastnosti oceníte zejména při lovu velkých sumců.

Nejoblíbenější sumcové pruty podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (16 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář